2015-04-23 12:03:33

500 lat polskiego wymachiwania szabelką

Amerykanie pomiatają nami, bo na wszystko się godzimy. Sojuszów szukamy nie tam gdzie trzeba. Nasza miłość do Ukrainy i machanie szabelką w stronę Putina doprowadzi nas tam, gdzie zawsze w ostatnich 500 latach. Do kolejnej narodowej klapy. Politycy PO-PiS-u opamiętajcie się!

Dowiedzieliśmy się niedawno z ust szanownego szefa FBI, że to my jesteśmy współodpowiedzialni za Holocaust. Jedyny kraj w Europie, który w zorganizowany sposób nie kolaborował z nazistami, nie miał marionetkowego rządu, oficjalnie nie stał się sojusznikiem Hitlera. Tak naprawdę to jednak my, a może raczej nasi dyplomaci są odpowiedzialni za taką wypowiedź.

Dlaczego James Comey zapomniał też o "bohaterskiej" postawie swojego kraju, który do walki z nazizmem włączył się dopiero po japońskim ataku na Pearl Harbor, a przecież wielu znanych polityków, wielkich przedsiębiorców z USA jawnie wspierało Hitlera - wystarczy przypomnieć Henriego Forda, który od Hitlera dostał nawet order. Szczyt hipokryzji w najczystszym wydaniu. Dlaczego James Comey nie wymienił francuskich kolaborantów z Vichy? Dlaczego tak się dzieje, skąd Polska na ustach psów gończych z FBI? 

Ano dlatego, że Francja jest dla Amerykanów ważnym, liczącym się partnerem. Polska nic dla USA nie znaczy. 99% obywateli tego kraju nie wie, gdzie leży jej największy w tej części Europy sojusznik. Sojusznik, który po klęczeniu na kolanach przez 45 lat przed Moskwą, ostatnie 25 lat spędził dalej na kolanach, tyle że odwrócił się w drugą stronę. Sojusznik, który nie jest szanowany, bo wykonuje każde zlecenie, jest niczym goniec, który i tak spełni każdy rozkaz. 

Jak amerykański żandarm wprowadzający demokrację na lufach karabinów, a raczej głowicach rakiet atakuje Irak, to Polacy bez słowa biegną z pomocą. Jak Amerykanie atakują Talibów w Afganistanie, których w latach 80-tych sami w ramach wprowadzania antyradzieckiej demokracji dozbroili i wyszkolili, to polski odważny żołnierz siada na rumaka i biey przez pustynie i góry na wschód.

Co mamy w zamian? Brak zniesienia wiz - jako jedno z niewielu państw dawnej postkomuny, mamy takie właśnie wypowiedzi wysokiego funkcjonariusza jednej z najważniejszych amerykańskich instytucji, i mamy po Amerykanach jeszcze do spłacenia trochę gierkowskich długów, i tyle. Bo deklaracje, traktaty przyjaźni, sojusze wojskowe to tylko papier. Jestem przekonany, że gdyby Putin zaczął wysuwać wobec Polski jakieś roszczenia terytorialne Amerykanie swoją pomoc zakończyliby na kilku embargach i wystąpieniach prezydenta Obamy.

I taka polityka niewłaściwych sojuszy, wymachiwania szabelką w niewłaściwe strony towarzyszy Polsce od 500 lat. W XVI i XVII wieku, gdy byliśmy jeszcze mocarstwem walczyliśmy ze wszystkimi, wyruszaliśmy na odsiecz Wiednia, co dostaliśmy w zamian - austrowęgierski rozbiór Polski. Niestety zabory niczego nas nie nauczyły, wręcz przeciwnie.

Polskie bohaterskie poparcie bez zająknięcia, bez żadnego "ale" dla Ukrainy przeciwko Rosji to po prostu polityczne samobójstwo. Na Ukrainie jedna mafia wspierając się na barkach biednych ludzi z pomocą osławionego Majdanu i nacjonalistów, wyrzuciła jeszcze większą mafię. Różnica między nimi jest tylko taka, że jedna jest prorosyjska, a druga teoretycznie prozachodnia. Prozachodnia, ale na pewno nie propolska.

Największymi sojusznikami nowych ukraińskich władz są Amerykanie, wielkie mocarstwo, wiele tysięcy kilometrów od Ukrainy. Im bliżej nas i Ukrainy tym bezwarunkowo popierających Ukraińców, jakby mniej, a i entuzjazm antyrosyjski jakby mniejszy, z jednym fatalnym, oczywiście, polskim wyjątkiem.

Nasi politycy z tych 500 lat nie potrafią wyciągnąć żadnych wniosków. Teraz "wojen" nie wygrywa się wymachując szabelką, teraz liczy się gospodarka - głupcze. Na tym haśle zresztą pewien gubernator Arkansas został kiedyś prezydentem USA. Co Polska zyskuje przez ciągłe wymachiwanie szabelką w stronę Putina? Nic, kompletnie nic, zero, zero bezwzględne, a wręcz minus. Tracimy gospodarczo, tracimy politycznie. Oczywiście nie nawołuję do tego, aby Putina nie krytykować, ale po co od razu ładować amunicję, i po co dolewać oliwy do ognia wypowiedziami o Ukraińcach wyzwalających Auschwitz i to jeszcze płynącymi z ust pierwszego dyplomaty III RP? Panie dyplomato, wstydu oszczędź. Zajmij się pan koszykówką, to lepiej panu wychodzi.

Oj głupi my jesteśmy głupi! Szukajmy sojuszników blisko siebie, we Francji, w Niemczech, w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech, a nie za wielką wodą. Zachowajmy neutralność, szarże ułańskie na czołgi niewiele nam dały. Przez ostatnie 500 lat wygraliśmy chyba tylko jedną wojnę, czy naprawdę nic nas to nie nauczyło? 

PS. I nawet przeprosiny, chociaż ważne, niewiele tu zmienią, szukajmy przyjaciół, bliżej na Zachodzie, Południu, a nie za wielką wodą.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
swistok 2015-11-19 07:29:18
zesrala sie bida i place wygrywol wojny gory wolol lasy wyrywol a za chwile go ji bylo


coto Bronus gados..zes dostol zopolenio Pluc?
Jurajczyk 2015-05-05 15:05:07
Jak duży wpływ miały lub mają nadal zakulisowe działania-również te w MON i służbach specjalnych-na obecnie bardzo niekorzystną sytuację i stan zarówno polskiego państwa jak i jego bezpieczeństwa warto przeczytać niedawno na naszym rynku księgarskim wydane-choć już bestsellerowe- dwie książki:

Wojciech Sumliński "Niebezpieczne związki Bronisława Komorowskiego",wyd.WSR,Warszawa 2015.

Dorota Kania,Jerzy Targalski, Maciej Marosz "Resortowe dzieci.Służby"wyd.Fronda,Warszawa 2015.
Stasek z Tater 2015-04-29 18:17:48
@ staszek z gorcow , chyba cie w gorcu maku znalezli , a leziesz w zlym kierunku , bo okropnie w lewo , zebys ino nie zbladzil . Idz ty lepiej prosto jesli potrafisz , to najlepszy kierunek dla ciebie.Cobys nie zaginal miedzy tymi pgorkami.
majachogori 2015-04-29 06:00:49
Pan Bronek w ogóle nie zna historii swojego kraju, szczególnie stosunków polsko-sowieckich. Musiał na lekcjach historii wagarować. Proponuję aby się zapisał do szkoły podstawowej dla dorosłych i pilnie uczęszczał na lekcje historii. No i czytał publikacje naukowe. Może wtedy obiektywnie spojrzy na rosyjskiego nienasyconego agresora, który wchłania słabe, skłócone narody.
staszek z gorców 2015-04-28 19:12:39
Większość nie ma zielonego pojęcia o polityce, po co to pisać jak się jest takim zerem.Polska zawsze miała kłopoty jak do rządu dochodzili antysemici,narodowcy podobni do obecnego PiS i tego się trzeba bać,tej prawicowej zbieraniny.
Polska idzie w dobrym kierunku tylko my Polacy nie mamy cierpliwości, jesteżmy trudnym narodem i dlatego mamy kłopoty.
gepard czester 2015-04-28 08:38:28
Teraz szabelki kupuje się w zabawkowym, a czołgi mają lufy z rur PCV.
niegoralen 2015-04-27 07:21:26
Mój kolega urzędnik strasznie narzekał, że bolszewizm zlikwidował analfabetyzm i on teraz tyle grafomańskich donosów musi czytać. Jak widać,Bronek juz nie tylko donosy, ale bloga-olaboga naskrobał, śrubokrętem.
gosc 2015-04-26 21:43:55
Panie Bronek , czy pan zna historie , o jakich 500 latach pan opowiadasz, o jakich wymachiwaniach szabelka ? Chyba nie wymachiwali tylko jej uzywali nasi przodkowie , a to zasadnicza roznica , chyba moze chodzi o 50 lat i tych mocnych w gebie i tchorzy a nie o 500.Niechze sam sobie pan nie zaprzecza. A rozbiory to efekt podobnych zachowan jak dzisiaj.
boruta 2015-04-26 15:42:41
Jak nie wiadomo, o co chodzi, czy chodzi o pieniądze? Rosjanin zabijał - bolało. Ukrainiec zabijał - nie bolało. Rosjanie chcą są odwiedzić groby swoich bliskich - nie wolno. Ukraińcy budują(bez zgody) pomnik- można. Budujemy cmentarze poległym oficerom w Rosji - można. Dla zamordowanych na Wołyniu - pomników nie można stawiać.
Góral z Trójmiasta 2015-04-25 18:59:07
@B, Semek napisał:
"A co do wojen w XVII wieku wygrywanych przez nas, to tak je wygrywaliśmy, że za chwilę nas nie było na mapie świata."

"za chwilę" - czyli po jakichś 100 latach. ;)
figofago 2015-04-25 08:38:47
Obłudni skundleni wasale, pachołki, stangreci i niewolnicy USS- manow przestraszyli się trzydziestu motocyklistów. Nie boja się banderowskich ludobójców którzy wymordowali 200 tys. polskich cywili a teraz mordują swoich obywateli rosyjskiego pochodzenia. Tej swołoczy z łapami po łokcie w polskiej krwi nie boja się wpuszczać co roku do Przemysła gdzie czczą morderców polskich kobiet, dzieci i starców.
cobra 2015-04-25 07:35:45
(KABARET - Bronisław Komorowski na otwarciu inowrocławskiej obwodnicy :)..YT...)..SKORO MAMY TAKIEGO PREZIA..to jak Polska może liczyć się na arenie międzynarodowej...!
Janowski1 2015-04-24 16:59:05
Gepard czester
Masz racje na pusty śmietnik się nie napada bo poco . Tutaj właśnie jest kwintesencja znaczenia Polski w świecie i prestiżu międzynarodowego o którym bredzą idole tępaków .Tania siła robocza i wychodek to jest właśnie dorobek tych mających się za elity polityczne i intelektualne mędrców którymi za sprawą mediów przepełniona jest scena - właściwie arena cyrkowa . Menalnia POlityczna chucpa . Ostatnie wydarzenia z sitwą Makowskiego Majchra na naszym terenie i innych którzy jakimś cudem się załapali na ciąg dalszy zorganizowanego rabunku są przykładem tej menelni ,tej ( powagi ) , tego szamba .
gepard czester 2015-04-24 15:05:18
Masz tą suwerenność Jurajczyku. Wg ministra SZ o przejeździe "Nocnych Wilków" przez Polskę zadecydują Niemcy. Twoje gęganie było dobre zaraz przed puczem w 1989 roku. Wiele osób zastanawia się jakby wyglądał Świat po zamachu na Wojtyłę zamiast mistyfikacji.
hamernik 2015-04-24 14:59:45
@majachogori- takich komentarzy mozna sie naczzytac mnostwo na Onecie, myslalem ze tu moze bedzie troche inaczej, moja naiwnosc, widze ze dla niektorych kazda okazja jest dobra.
Ci sami Amerykanie ktorzy ratowali Europe , najpierw ja w to bagno wsadzili. Dzisiaj probuja to samo zrobic . Europa chce wyciszyc konflikt na Ukrainie a ci posylaja im bron. Ukraina to sztuczny sowiecki twor. Zeby miec panstwo trzeba miec najpierw narod jednolity z mocna swiadomoscia odrebnosci od innych, czego tam nie ma( troche inaczej jest w zachodniej czesci). Jezeli rzeczywiscie chca miec ten kraj musza sie sfederalizowac, o czym od samego poczatku mowil Putin. Gdyby to zrobili nie byloby wojny domowej i granice pozostalyby nienaruszone nienaruszone. Nikt w sumie ich chce . Ukraina jest tylko czescia wielkiej gry mocarstw.
@Jurajczyk- moze pan nie zauwazyl , ja jestem przeciwny wszelkim sojuszom Polski( oczywiscie jest to teoria , bo na praktyke to juz pewnie za pozno)
Disiaj wojny prowadzi sie troche inaczej, te rowniny o ktorych pan mowi nie sa takie konieczne. A poza tym rowniny czy nie , praktycznie lepiej na swoim terytorium nie miec zadnych waznych instalacji wojskowych , bo to jest zaproszenie wiadomo do czego. A z tymi demokracjami to mala przesada , W razie konfliktow demokracji nie ma, Wystarczy glowie panstwa wyjsc i oglosic ze kraj w stanie wojny, konstytucja od razu koryguje cala strukture rzadzenia.
@stary komuch- ma racje czy sie to podoba czy nie , Swiat byl w tamtym okresie spokojniejszy. ale zachodnia Europa zyla na kredyd zeby pokazac sowietom ze ich system to szajs, dzisiaj maja konsekwencje tego , dlatego co poniektore panstwa sa na skraju bankructwa, Kredyt ma to do soiebie ze ma swoj limit.
milego dnia zycze wszystkim !!
gepard czester 2015-04-24 14:42:43
Do Jurajczyk. Teraz napad na Polskę przypomina skok na pusty śmietnik. Po co miałby ktoś napadać na kraj, który jedynie co ma, to tanią siłę roboczą i długi. Czy ty wiesz co mówią o Polsce uchodźcy, którzy traktują ten kraj jako przesiadka na zachód.
Janowski1 2015-04-24 14:25:43
Sami geopolityczni eksperci się znaleźli ( rada mędrców już się zbierała ) Szkoda polemiki , popatrzcie sobie na Czechy i wyciągnijcie wnioski jak potraficie . Czesi mają niemal podobne położenie geopolityczne - z pewnych względów gorsze . Wobec Czechów na dziś jesteśmy dziadami , to właśnie dzięki takim geopolitycznym mędrcom jak wy jesteśmy w pyrdeli z gigantycznymi długami , rozsprzedanym majątkiem i skretyniałym społeczeństwem z największą chyba liczbą profesur , doktoratów w europie . Dla przykładu Prof. Komorowski nie umie pisać , polityką zajmują się kucharze , entomolodzy , psychiatrzy itp.natomiast ludzie z przygotowaniem zawodowym do polityki , rządzenia , administracji zajmują się wszystkim tylko nie tym do czego byli przygotowani . Tak jest właśnie- podejrzewam z wami - jak przyjdzie do udziału w wyborach to siedzicie na d.... w domu mówiąc że nic nie zmienicie , później wypisujecie bzdury o sytuacji geopolitycznej . Tak właśnie pojmujecie demokrację i geopolitykę - godne pogardy , śmiechu przez łzy .

Ps . Wczoraj na spotkaniach lewackich ( niemal tajnych ) piąta kolumna kościoła katolickiego ( nawróceni na pokaz ) otrzymali polecenie partyjne by głosować na Komorowskiego i w swoim środowisku propagować pewne zwycięstwo Komorowskiego . Tak samo było z Majchrem w Zakopanem - zobaczymy .
Fibi 2015-04-24 14:21:13
Witaj Jurajku :)
Czyżbyś był zafascynowany tureckim.... serialem "Wspaniałe Stulecie" :)
ps
Dawaj wykład..
Jurajczyk 2015-04-24 13:22:05
Myślałem,że ktoś może poruszy temat o którym za chwile napisze ale skoro nie to zrobię to sam.
Wspominając o różnych sojuszach jak widzę nie zauważyliście jednego z bardzo ważnych ogniw-drugiej armii w NATO-armii tureckiej.Szkoda bo sposób w jaki Turcy rozbudowują własny potencjał obronny i dbają o rozbudowę własnych zakładów militarnych mógłby nas wiele nauczyć.Ale widzę,że brak na TP tej świadomości.Nie każdy musi się geopolityką i militariami interesować ale Ci którzy chcą się na ten temat wypowiadać przynajmniej powinni nieco liznąć temat ;)
majachogori 2015-04-24 11:53:49
Autor chyba jest reżimowym dziennikarzem tuby propagandowej Putina, radia Sputnik, nadającego z Legionowa. Bardzo dobrze, że Polska pomaga Ukrainie, aby była suwerenna, niepodległa, demokratyczna, bez korupcji. To nasz najbliższy sąsiad, Słowianie, a przyjacioł i krewnych nie zostawia się w biedzie i potrzebie. Sojusz z USA jest Polsce bardzo potrzebny. Amerykanie dwa razy wyzwalali Europę z piekła wojen, podczas I i II wojny światowej. Mówi się, że męzczyźni z Europy uwielbiają jedyny sport, nieustanne , mordercze wojny pomiędzy sobą. Sojusz z Rosją na nic się nie zda. Stalin wymordował ponad 53 miliony swoich obywateli i zaludnił bezimiennymi mogilami ogromny obszar Syberii. Polacy mają bardzo tragiczne doświadczenia ze słowiańską Rosją; represje, zbrodnie wojenne i ludobójstwa podczas Konfederacji Barskiej, powstania kościuszkowskiego, powstania listopadowego, powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej, wywożenie powstańców warszawskich do łagrów i kopalń uranu, trzy deportacje ludności cywilnej /200 tyś/ na Syberię podczas ostatniej wojny, masakrowanie czołgami jeńców wojennych podczas zdobywania Litwy przez Armię Czerwoną, wysłanie 50 tyś.Żołnierzy Wyklętych do łagrów Syberii, grabież majątku narodowego. Najlepiej aby Polska była krajem neutralnym, ale niestety z racji geograficznego położenia jest to niemożliwe. Skoro przez stulecia nie mogliśmy się skutecznie bronić przed agresywnymi najeżcami, warto zawierać sojusze z przyjaznymi i potężnymi krajami, które dysponują nowoczesną bronią i dobrze wyszkoloną armią.
ana 2015-04-24 11:32:24
U "naszego sojusznika" sprzedano już 3 mln. egzemplarzy gry "Nazistowska Polska"......
Jurajczyk 2015-04-24 10:55:51
P.S.
W naszym przypadku ważne jest pojęcie odstraszania.Przeciwnik powinien wiedzieć,że próbując nas zaatakować-nawet gdyby wygrał-jego straty są tak dotkliwe,że atak robi się nieopłacalny militarnie.

By być krajem bezpiecznym od strony militarnej trzeba mieć solidną armię.Żeby to mieć trzeba mieć na to pieniądze.Niestety trudno mieć na to środki jeśli nie dysponuje się własnym przemysłem generującym zyski i zasobami energetycznymi.Gdy nie jest się producentem,a jedynie usługodawcą,a co gorsze nie wspiera się-resztkowego już-własnego przemysłu zbrojeniowego.

Tak czy inaczej w naszym obecnym interesie jest by Ukraina była od wschodu krajem buforowym między nami a Rosją.
Jurajczyk 2015-04-24 10:45:21
@hamernik,Polska nie może być niestety-podkreślam niestety-neutralna bo jesteśmy w położeniu w jakim jesteśmy. To główna arena zmagań i do tego łatwo dostępna bo w większości teren Polski jest płaski co wybitnie ułatwia operowanie jednostkom lądowym.
Co do tracenia znaczenia USA.Świat powoli staje się wielobiegunowy ale czyżbyś chciał powiedzieć,że powinniśmy zawrzeć sojusz z Chinami?Marnie widzę rolę Polski w takim sojuszu.
Kolejna podstawowa rzecz,którą trzeba wyjaśnić gdy mowa o "papierowości" NATO.O co chodzi?Kraje rządzone autorytarnie czy dyktatorsko zawsze będą miały szybszą-przynajmniej na początku-możliwość podjęcia decyzji niż demokracje w których na działania muszą zgodzić się parlamenty i rządy.Z definicji zatem dyktatorzy będą bardziej agresywni.

@stary komuch,gwarancją pokoju CCCP? ha ha.Wiesz gdyby nie było NATO to ten Twój "gwarant" miał agresywne plany by najpierw zająć Europę,a z czasem i cały świat.Twój nick idealnie się wpisuje w wypowiedź. ;)

Kapitalizm nie jest najlepszym rozwiązaniem ale socjalizm to najzwyklejsze dzielenie się biedą i jak widać same narody wschodniej Europy tej szczęśliwości nie mogły zdzierżyć ;)
hamernik 2015-04-24 04:34:30
Naszym najwiekszym problemem jest moze nie tyle polozenie geograficzne , co brak tozsamosci. Nalezymy do ludow slowianskich, ale zorientowani jestesmy na zachod w germanska strone. A oni traktuja nas jak uzytecznych idiotow, Ich celem jest i zawsze byla Rosja ze swoim olbrzymim bogactwem naturalnym. Dzisiaj dochodzi jeszcze chinski problem. Nie wiem czemu mamy zakodowane ze musimy byc czescia jakiegos sojuszu, czemu Polska nie moze byc neutralna. Nikomu to jakos do glowy nie przyszlo przed wstapieniem do NATO i Unii.
PS: Stany Zjednoczone traca pozycje swiatoweg hegemona , jest to proces powolny ale staly. Ich dominacja skonczy sie z chwila kiedy Swiat odwroci sie od Dolara . Rezerwy dolarowe na Swiecie z roku na rok topnieja ,
Miejmy nadzieje ze wszystko to odbedzie sie spokojnie bez zawieruch wojennych.
stary komuch 2015-04-23 23:05:44
@Jurajczyk, chrzanisz. Nie będę robił loda murzynowi. Nie robiłem nikomu. To co się dzieje teraz, to śmiało stwierdzam, ze gwarancją pokoju na świecie był Związek Radziecki. Po upadku ZSRR wszyscy mają równo, czyli g..... Zauważ, że Zachodnią Europę w czasie Zimnej Wojny było stać na dobrobyt i przywileje socjalne bez żadnego uszczerbku dla gospodarki, powiem więcej to był okres rozkwitu dobrobytu i klasy średniej. W tej chwili po upadku ZSRR wszystko się cofa, ludzie pracują coraz dłużej cofają się przywileje socjalne, co raz pojawiają się jakieś dziwne kryzysy a to wszystko dlatego, że nie ma już przeciwwagi w postaci ZSRR. Patrz jak wygląda teraz słynny socjal w Szwecji.
Jurajczyk 2015-04-23 18:15:52
@uorcyk,nie dla tego wpisu, a przy okazji bytności na TP się wypowiedziałem. Zresztą zauważ, że "Dzień dobry wszystkim" pisałem pod Twoim wpisem blogerskim i on był pierwszy z moich dzisiejszych wpisach, a ten pod blogiem Pana Bronisława dopiero trzeci...

Panie Bronisławie, a które państwo przeciwstawiłoby się trzem ówczesnym potęgom? Byliśmy silni lecz niestety nasze położenie pomiędzy ówczesnymi hegemonami kontynentu doprowadziły do tego do czego doprowadziły. Nasza chata nie była z kraja niestety. Nasza chata była i jest w samym sercu Europy na które raz jedni, raz drudzy spoglądają chciwym okiem.
Tego nie powinienem tłumaczyć ale jeśli trzeba wyjaśnię, że sprzymierzenie się słabsze z kimkolwiek mocniejszym kto ma zamiary imperialne prowadzi do całkowitego wchłonięcia słabszego partnera lub całkowitego go sobie podporządkowania. Stąd polityka Piłsudskiego o próbie równoważenia zagrożeń ze wschodu i zachodu choć Marszałek nie łudził się,ze wcześniej czy później do wojny dojdzie i kwestią jest jak się do niej przygotujemy. Mowa również o tzw. wojnie prewencyjnej.
Niestety nie my odpowiadamy za czyjeś plany imperialne i chęć podbojów. Dlatego dla nas jedyną szansą jest sprzymierzanie się z mocarstwem które nie ma imperialnych planów włączenia naszych ziem do swojego państwa lub uczynienia go kadłubowym. Historia uczy i co więcej dobitnie pokazuje, że mimo tak wielkich przeciwności losu i geopolitycznych Polska nadal istnieje.

A tak w ogóle to polecam zapoznanie się z opracowaniami możliwości gospodarczych i militarnych poszczególnych państw oraz prawdopodobnymi ścieżkami ich rozwoju i przyszłości geopolitycznej Europy i świata. To dużo więcej mówi o tym z kim powinniśmy, a z kim nie zawierać sojusze.
uorcyk 2015-04-23 17:59:28
fakt, nawet Jurajczyk "zmartwychwstał" :P
Bronisław Semek 2015-04-23 17:54:00
Widzę, że mój wpis sprowokował innych komentatorów. I bardzo dobrze. Dobrze wiem, z kim mamy sojusz w NATO, ale moim zdaniem to sojusz papierowy, chodzi o zacieśnianie współpracy gospodarczej, militarnej, mówienie wspólnym środkowoeuropejskim i europejskim głosem. A co do wojen w XVII wieku wygrywanych przez nas, to tak je wygrywaliśmy, że za chwilę nas nie było na mapie świata.
Jurajczyk 2015-04-23 16:06:12
@lach, a Ty znów „w koło Macieju”…
Wiesz w psychologii jest takie pojęcie jak projekcja czyli przypisywanie innym różnych cech czy spraw, które mogą odnosić się do przypisujących. Czyżbyś miał jakiś problem z tym? A skoro zafiksowałeś się na tym temacie i piszesz ciągle o Goralenvolk-bo to Twój temat przewodni na TP- to wydaje się to co najmniej trochę dziwne.
Czytając co piszesz można dojść do wniosku, że być może chodzi o jakieś zaszłości rodzinne po 1944/1945? Pytam z ciekawości bo niejednokrotnie można się było z podobnymi przypadkami kalkowania oskarżeń w stosunku do górali i Polaków spotkać. Często takim zachowaniem charakteryzowali się komunistyczni funkcjonariusze lub ich potomkowie , którzy wiele starali się mówić o ofiarach faszyzmu, a pomijali ofiary komunizmu, który sami jako funkcyjni systemu budowali. Jest coś faktycznie na rzeczy i to jakiś rodzaj projekcji?
A jak Ci tak Rosja pachnie to czy spełniłeś już internacjonalistyczny obowiązek i wstąpiłeś w szeregi prorosyjskiej partii „Zmiana”? Kadry mają słabe to mógłbyś zabłysnąć ;)

Nie chcesz ,nie odpowiadaj.
Matt Z_ne 2015-04-23 15:33:17
"Przez ostatnie 500 lat wygraliśmy chyba tylko jedną wojnę"

Autor się skompromitował do IMENTU tym zdaniem!
Lach 2015-04-23 15:19:06
Poza tym popieram. Święta Rosja jest Matką wszystkich Słowian. Dość już tej polskiej zdrady, zapoczątkowane Powstaniem Listopadowym. Albo będziemy trwać przy boku Moskwy, albo staniemy się pieskiem amerykanskiego imperializmu, który swoimi brudnymi butami włazi na Ruś.
Lach 2015-04-23 14:51:22
Toś Pan przywalił z tym jedynym krajem, który w zorganizowany sposób nie kolaborował z Hitlerem. Góralenvolk się kłania, tak jak Krzeptowski kłaniał się Frankowi. Współpraca z nazistami i wyrzekanie się polskości to kolaboracja Polaków, czy kolaboracja przeciw Polakom? Jak Pan uważa?
Jurajczyk 2015-04-23 14:49:07
Pan w geopolityce widzę trochę słaby. Sojusz z Francją czy Niemcami? No przecież jesteśmy wspólnie w NATO. Poza tym państwa te mają zbyt dużo interesów na wschodzie by brać nas jako ważnego sojusznika. Niemcy uwalniają się-a przynajmniej chcą uwolnić-od zwierzchniej roli USA. Tyle, że kosztem krajów Europy centralno-wschodniej. Ich naturalnym rynkiem zbytu będzie Rosja czy Chiny. To dobitnie widać w działaniach Niemiec czy Francji w sprawie Ukrainy. Skoro już Pan tak o sojuszach pisze to przypomni sobie z kim Niemcy-ówcześnie Prusy- w sojusz wchodziły? Najbardziej z Rosją bo im się to opłaca. Co jest oczywiście bardzo niekorzystne dla nas.
Co do Francji to Francja może być brana pod uwagę wtedy gdyby Niemcy stanowiły dla niej zagrożenie. Póki co się na to nie zapowiada. A nawet gdyby tak się zdarzyło to wartość sojuszu z Francją może być tak samo „wielka” jak w 1939…
Co do sojuszy ze Słowacją i Węgrami. Owszem ale to zbyt mikroskopijny sojusz, a poza tym jesteśmy z nimi w NATO, a współpraca Grupy Wyszehradzkiej jest obecnie-również z winy naszego rządu-tak naprawdę żadna.
Wiele chciejstwa w Pana wpisie, mało realiów i dużo niechęci do USA. Jesteśmy gdzie jesteśmy w Europie i pierwszym rozsądnym geopolitycznie postulatem nie jest obrażanie się na USA.
Drugim to wiązanie państw tak samo zagrożonych geopolitycznie czy gospodarczo od wschodu czyli prócz drobnych państw naszego regionu, również państwa skandynawskie plus w dalszej perspektywie Wielka Brytania, która jest dość mocno z USA związana.
Zresztą to temat rzeka i trudno powiedzieć coś więcej w kilku zdaniach ale nie czarujmy się bo najwięcej do powiedzenia w zachodnim-i nie tylko zachodnim-świecie mają USA i to my jako kraj niepewny własnego bezpieczeństwa powinniśmy zabiegać o jak najlepsze stosunki. Tyle, że nie opowieściami o bigosie…
Chyba,że-czytając tak między wierszami-zależy Panu by sojusz był oparty o ...Rosję. Tego ani Panu ani sobie nie życzę by tylko wspomnieć doświadczenia zaborów, czasów wojen czy PRL...
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ do pracy w kuchni na stanowisko KUCHARKA, POMOC KUCHENNA.Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI na stanowisko ZMYWAK i OBIERAK. Praca stała 601 533 566, 18 20 64 305
 • KOMUNIKATY
  BAR RUMCAJS ZAPRASZA DO SPOŻYWANIA POSIŁKÓW NA MIEJSCU - Z ZACHOWANIEM OGRANICZEŃ WYNIKAJĄCYCH Z PRZEPISÓW. CZYNNY RÓWNIEŻ TARAS GÓRNY. OFERUJEMY DOWOZY - TEL. 661 119 112.
 • PRACA | dam
  Praca na zmywaku, Bukowina Tatrzańska. 14zł/h
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie restauracji, Bukowina Tatrzańska. 8-12, 14zł/h, praca stała.
  Tel.: 668414988
  E-mail: kontakt@schroniskosmakow.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni pracowników na stanowisko: - KELNERKA, - POKOJOWA z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730, e-mail: kadry@polskietatry.pl. Szczegółowe informacje na stronie:
  WWW: www.polskietatry.pl
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  TRAKTOR C-330, stan b. dobry. PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA. 605 378 277.
 • PRACA | dam
  MAŁY PENSJONAT W PORONINIE szuka PANI DO ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA, tel. 607 863 893
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  ATRAKCYJNY DOM Z PŁAZÓW W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku - DWA OBIEKTY -
  Tel.: 607 506 428
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI. 601 958 378
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Działka budowlana nad Jez. Dobczyckim, Brzączowice Do sprzedania działka budowlana w Brzączowicach (gmina Dobczyce) , 30 km od Krakowa. Z działki rozpościera się widok na Zalew Dobczycki. Szerokość działki ok. 34 m, długość 72 . Wg. MPZP działka położona na terenie zabudowy mieszkaniowej i usługowej oraz terenie zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Na działce prąd, gaz , woda i kanalizacja. Dojazd drogą asfaltową , ostanie 50 m drogą gminną nieurządzoną .
  Tel.: 508 380 383
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię dom w Zakopanem
  Tel.: 604458153
 • RÓŻNE
  PRZYJMĘ GRUZ, ZIEMIĘ. 691 434 133.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo pomocników tynkarzy, stolarzy, malarzy, monterów rusztowań, blacharzy oraz młodych do przyuczenia w zawodzie. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
2020-05-29 21:15 Remonty dróg polnych 2020-05-29 20:44 Za symboliczną złotówkę 1 2020-05-29 20:01 Pierwsze wiosenne grzyby 2020-05-29 19:22 Samorządność z odwołania 2020-05-29 18:40 Turysta z urazem nogi. Śmigłowiec w akcji 2020-05-29 18:37 Wirtualny festiwal 2020-05-29 18:06 Masz problemy ze snem? Dowiedz się jaki powinien być dobry materac dzięki poradom specjalistów z Hilding Anders 2020-05-29 17:53 Wyszło słońce 2020-05-29 17:51 Tęga inwestycja 2 2020-05-29 17:09 Policjanci zatrzymali ciężarówkę przeładowaną o 14 ton 1 2020-05-29 16:43 Wystawa z okazji Dnia Dziecka 2020-05-29 16:28 To łamanie kodeksu wyborczego 12 2020-05-29 16:02 Pierwszy tom cyklu „Miłość i inne szaleństwa”. Konkurs dla czytelników 2020-05-29 15:43 Trwa przebudowa ronda w Krościenku 2020-05-29 15:01 Marne widoki na weekend 2020-05-29 14:23 Nowotarskie lisy wyjechały do Mikołowa 3 2020-05-29 13:40 Błoto, mgły, chmury i deszcz 2020-05-29 13:25 GODny. MAJ: MOJA MASKA MENTALNA 2020-05-29 13:00 Kolizja na chodniku z radnym za kierownicą 11 2020-05-29 12:37 Nabici w wirtualne nauczanie - uwaga na telefony 1 2020-05-29 11:40 Turbo-kpina czy tak się odkaża Zakopane? 6 2020-05-29 11:29 W Małopolsce bez nowych zakażeń 2020-05-29 10:54 Bezpieczniej na 62 przejazdach kolejowych 2020-05-29 10:40 Monsignor z zakopiańskiej Księżówki 1 2020-05-29 10:00 Czerwona czapeczka 1 2020-05-29 09:14 Zapił i dachował 1 2020-05-29 09:00 Chodzi lisek koło drogi 4 2020-05-29 08:08 Niższe czynsze dla najemców 7 2020-05-28 22:00 Przydrożne bobry na Słodyczkach 1 2020-05-28 21:15 Dyrektor "cacy", położna "be" 10 2020-05-28 19:47 Nie porwano żadnej ośmiolatki 2 2020-05-28 19:05 Mój ból jest mniejszy od kasy 8 2020-05-28 18:20 Wsiadajcie, jedziemy na Antałówkę (WIDEO) 2020-05-28 18:00 Ani źdźbła nowej trawy 2 2020-05-28 17:30 25 kierowców z ciężką nogą i chudszym portfelem 2020-05-28 17:00 Z uśmiechem i humorem przeżyła 110 lat 1 2020-05-28 16:38 Zderzenie 3 aut - w tym busa 1 2020-05-28 16:15 Zaginiona. Gdzie jesteś córeczko? (WIDEO) 7 2020-05-28 15:32 Groźny wypadek w Klikuszowej 1 2020-05-28 15:00 Za przemoc w rodzinie do aresztu 4 2020-05-28 14:00 COS nowego 1 2020-05-28 13:30 Postojowe: sprawdź szczegóły przez internet 1 2020-05-28 13:00 Ulewy i gradobicie pod Giewontem 2020-05-28 12:32 Niełatwo na szlaku 2020-05-28 12:02 Wirtualny Dzień Dziecka 2020-05-28 11:00 Złodziej wieczorową porą 2020-05-28 10:00 Kto zabił? - to była straszna i okrutna zbrodnia 1 2020-05-28 09:30 Paliły się sadze 2020-05-28 08:52 Krupówki i nowy biznes w parku kulturowym 9 2020-05-28 08:00 Poranne przejaśnienia i to by było na tyle
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Album TP

Pożegnania