2016-11-06 20:53:37
Blog
Zakopane a Zermatt
Co łączy, a co dzieli te pozornie wzajemnie wykluczające się miejscowości? Pierwsze miasto to stolica polskich Tatr, drugie - bardziej miasteczko niż miasto, jest stolicą Alp Walijskich. Nad jednym króluje, niczym śpiący rycerz, Giewont 1894 m n.p.m., a nad drugim szczyt uznawany za symbol góry doskonałej, czyli Matterhorn 4478 m n.p.m.
Kto spośród nas, choć raz nie doświadczył mile spędzonego czasu, stojąc w gigantycznych, kilkugodzinnych korkach na Zakopiance? Dodajmy jeszcze kilka minut spędzonych na objeżdżaniu Krupówek celem znalezienia miejsca parkingowego. W środku sezonu ta banalna czynność zamienia się w nie lada wyczyn. Chcąc się dostać do Zermatt, zostawiamy samochód na ogromnym, kilkupoziomowym parkingu w jednej miejscowości wcześniej, czyli Täsch. Jako, że w samym Zermatt ze względów ekologicznych poruszać się można tylko pojazdami napędzanymi silnikami elektrycznymi, jeszcze w Täsch musimy przesiąść się na pociąg, który poza helikopterem, jest jedynym sposobem na dotarcie do tego malowniczego ośrodka.
Spacerujemy. Wyobrażacie sobie jak to jest przemieszczać się po ulicach, nie rozglądając się dookoła, aby sprawdzić, czy nie nadjeżdża jakiś samochód? Niby nic wielkiego, a jednak… Oddychamy mniej lub bardziej świeżym powietrzem w zależności od tego, czym aktualnie palimy w piecach. U nas słowo smog zimą staje się bohaterem pierwszych stron gazet, a śmiem podejrzewać, że większość Szwajcarów musiałaby odnaleźć na Wikipedii znaczenie słowa der Smog. Niby obydwie miejscowości położone są w dolinie, i niby w kontekście smogu ma to piorunujące znaczenie. Czyżby?
Ileż razy bombardujące mnie z każdej strony neony i billboardy pomagały odnaleźć to, czego świadomie, albo i nie poszukiwałem. Okazuje się, że są miejsca, w których reklamy funkcjonują tylko w przestrzeni medialnej, pozwalając swoim budynkom w całości pozować do zdjęć. Ekspertem nie jestem, ale i architektura wraz z urbanistyką czasem mogą być jakieś takie bardziej spójne. Wygląda na to, że istnieją sposoby na projektowanie, łączące w sobie elementy sztuki góralskiej z postmodernistyczną. A dzięki temu wszystkie puzzle układanki, jaką staje się miasto, tworzą zgrabną całość.
Na ulicach mijamy turystów z mapami i aparatami, narciarzy ze sprzętem z niższej lub wyższej półki i wspinaczy z wypchanymi po brzeg ciężkimi plecakami. Zarówno Zakopane, jak i Zermatt mają w sobie ogromny magnes, który przyciąga tłumy. Zupełnie mnie to zjawisko nie dziwi, bo w końcu i ja na to pole magnetyczne bardzo silnie reaguję. Najwięksi malarze, pisarze i nie tylko szukali tam - a wiele wskazuje na to, że i odnajdywali - inspiracji, dzięki czemu dziś możemy podziwiać ich dzieła.
Jestem świadom, że Polska nie jest Szwajcarią i w dodatku nigdy nią nie będzie. Zresztą nie w tym rzecz. Czasem dobrze jest spojrzeć szerzej, żonglować perspektywami, zestawiać i skalować. Uczyć się i brać od innych to, co najlepsze. Wiem, że w życiu codziennym ciężko jest po prostu wcisnąć ctrl+C, aby chwilę potem dołożyć ctrl+V. Wiem, że pewne procesy rodzą się w ogromnych bólach i trwają latami, jak nie wiekami. Jednak zawsze byłem idealistą i wierzę, że nadejdzie dzień, kiedy Zakopane może nie prześcignie, ale z pewnością zacznie doganiać Zermatt.
Tekst: Łukasz Mucha
Fotografia: Rafał Raczyński
Więcej zdjęć: www.rafalraczynski.com.pl
Niesmiało zaproponuję spotkanie wszystkich zainteresowanych do podzielenia się uwagami co do rozwoju Zakopanego ( na podstawie obserwacji Zermatt ) na które zaprosiłbym p A Makowskiego byłego starostę i pana Jacka Kowalskiego. Ten ostatni właśnie będąc ze mną w Zermatt spotkał się z burmistrzem tego miasteczka. Ciekawe byłoby spotkanie i on przekazał by Wam i władzom miasta spostrzeżenia i rady od włodarza ze Szwajcarii.
My tam jezdzimy na narty i kilka osób z Zakopanego prawie co rok. Mamy porównanie co jest w Zermatt a co u nas można bardzo szybko wprowadzić ażeby zwiększyć atrakcyjność, poziom obsługi turystycznej itd
to bardzo się cieszę, że jest Pan w tej części, która ten sprzęt używa zgodnie z przeznaczeniem, ani sekundy nie wątpiłem! Jednak do Zermatt przyciągają nie tylko góry, ale także miano najdroższego resortu na świecie.
Pisał Pan o braniu tego co najlepsze, to wymieniłem to co najlepsze jest w Zermatt czyli położenie geograficznie, wysokość 1608m n.p.m., bliskość lodowca, można dodać jeszcze zwierzchność Szwajcarii nad tą miejscowością. Ale brak korków (a stał Pan w korku w Visp? Tamtejszy BD) przez zakaz jazdy nie uważam za plus, proszę porównać wielkość Zermatt do Zakopanego oraz liczbę mieszkańców. Brak reklam jest oczywistym plusem i nie tylko Pan to zauważył. Brak miejsc parkingowych zdarza się chyba tylko parę razy w roku. Smog był tyle razy wałkowany, że nie zabieram głosu.Trzeba jechać taki kawał drogi, aby się tego dowiedzieć? Przed wizytą w Zermatt nie przeszkadzało to Panu? Wymienił Pan problemy, a Zakopanemu potrzeba rozwiązań.
kiedy planuję wspinać się na Matta czy Dufoura i chodzę po Zermatt w ciężkich Scarpach, na sobie mam spodnie i kurtkę z Mammuta, to wg Pana ja i kilkadziesiąt jak nie kilkaset innych wspinaczy robimy to tylko i wyłącznie na pokaz?
Jak rozumiem ze wspomnianymi Japończykami chodził Pan na zakupy po Zermatt i wie, że to właśnie tam obkupili się w najdroższe ciuchy, bo w Japonii nie mają sklepów outdoorowych? Krytykować można ludzi, którzy na wysokość 2537 m w przypadku Stellisee czy 3883 m w przypadku Klein Matterhorna wjeżdżają w sandałach, kompletnie nieprzygotowani na nagłe załamanie pogody, ale nie tych, którzy mają świadomość tego, gdzie aktualnie się znajdują.
W całym tekście wyidealizowane jest ostatnie zdanie, do którego zresztą sam się od razu przyznałem. Cała reszta to czyste fakty. Proszę spojrzeć w statystyki, ile ludzi rocznie odwiedza Alpy Walijskie, a ilu turystów wpuszcza się do TPN-u. Zdecydowanie w naszej części Tatr można delektować się ciszą i pięknem przyrody, których tak Panu brakuje w okolicach Zermatt.
W ani jednym zdaniu nie napisałem, że liczę na to, iż Zakopane zamieni się w Zermatt. A sprowadzanie dyskusji do ?podpierdzielenia lodowca? jest - moim skromnym zdaniem - trochę nie na miejscu, bo podałem wystarczająco przykładów, nad którymi można by i na naszym podwórku popracować.
Dobrej nocy,
ł.
Chwaląc jedno , sramy na drugie...tak w kółko...
Ps
Pani Katrarzyno, poziom usług w Zakopanem jest niejednokrotnie wyższy niż w niejednym alpejskim kurorcie.
To stwierdzenie, że kicz i naciąganie to tylko zazdrość, że pani " jeździ gdzieś na szmacie u Turka " a nie w Zakopcu :)
Co do zachwytu Słowacją , to chyba Pani tam nie była, tam to dopiero "szanują" klienta.
Kompleksów nie mam, ale dziękuje za troskę. Skoro jest Pan na tyle miły to niech mi Pan wytłumaczy po co ludzie chodzą po mieście (chciałbym podkreślić w mieście, bo czytanie ze zrozumieniem boli, chyba że Zermatt traktuje Pan jako góry wysokie (masakra tak nawiasem)) w najnowszym i najdroższym sprzęcie, bo wg. mnie tylko i wyłącznie na pokaz. Nie mówię, że 100% ale duża większość. Dla przykładu zobrazuje to na wycieczce Japończyków, którzy nad Stellisee wjechali kolejką i połowa z nich była ubrana w ciuchy wysokogórskie kupione w mieście, a połowa w jakieś trampki czy inne sandały. Ja osobiście, jak Pan trafnie stwierdził, wszedłem tam w butach z Decatlonu.
Ja nie mam nic do Pana autora tekstu, prócz tego że tekst jest na tyle wyidealizowany, że aż traci na wiarygodności. Ja tylko wymieniłem to, co mi się nie podobało podczas wizyty w Zermatt. I nie jestem zdania, że należy z Zakopanego zrobić drugie Zermatt. To własnie Zermatt powinno wg. mojej opinii przywrócić dzikość Alp, które w duży sposób zostały zagospodarowane. W górach lubię ciszę i piękno przyrody, nie kolejki i masy ludzi.
A co do tych kolejek jeszcze i ich budowaniu w Tatrach to jak Pan trafnie stwierdził sezon na lodowcu trwa cały rok, a poza nim zimowo w Zermatt robi się już w październiku i taka pora roku trwa, aż do maja czyli mamy około 7 miesięcy sezonu narciarskiego. "Ale przecież na Słowacji mogą", to proszę sobie przypomnieć, że nasi sąsiedzie mają zdecydowanie większą część Tatr ...
Co jeszcze mogę dodać? Dalej mam tłumaczyć dlaczego Zermatt nigdy nie będzie Zakopanym? Co mamy brać z Zermatt najlepszego? Mamy im lodowiec podpierdzielić? Czy może przenieść Zakopane 2x wyżej niż obecnie leży?
Pozdrawiam
proszę wskazać w którym akapicie napisałem coś o kolejce do Zermatt.
Do samego centrum Zermatt dostałem się autostopem, zabrał mnie tam miejscowy, który tam mieszkał i jechał normalnym samochodem z silnikiem diesla, tak aby dopełnić wypowiedź.
Bardzo mnie cieszy, że emigrowała Pani poza granice naszego kraju. Jedna osoba mniej do narzekania jak to jest źle u nas, a jak pięknie wszędzie indziej.
Niech mi Pani jeszcze napiszę co jest w Zakopanym drogie prócz tej sławnej kolejki na Kasprowy, jakiej infrastruktury nam brakuje, kto Panią naciągnął w Zakopanym? (czyżby skusiła się Pani na szybki zarobek w 3 kubki?) I dlaczego według Pani jest w Zakopanym kicz? Walka z chińszczyzną trwa, ale nikt jej chyba nie wygrał jeszcze bo w całej Europie jest to samo (pewnie w Zermatt i Solden nie, ale nie wiem bo przecież nie byłem).
Pozdrawiam
Panie Jarząbek, w którym momencie przez Panią Katarzynę przemawiają jakiekolwiek kompleksy? W którym miejscu jej słowa są niezgodne z prawdą? Proszę podać tak konkretne argumenty na potwierdzenie swojej tezy jak to zrobiła Pani Katarzyna.
Panie Realisto, w Zermatt jest całkowity zakaz ruchu samochodowego. Lokalnych mieszkańców owszem nie dotyczy stojący w Tasch znak zakazu wjazdu, ale po pierwsze dojechać mogą i tak tylko do rogatek Zermatt, a po drugie ich samochody muszą przestrzegać norm spalinowych. Pociąg do Zermatt kosztuje 16 franków, w dwie strony, i raczej śmiem wątpić, żeby przeciętny Szwajcar tak bardzo odczuł jego koszt. Byłem w Zermatt kilkukrotnie i nigdy nie dostrzegłem w oczach mijanych ludzi pogardy czy niewiadomo jakiego wywyższania się. Może po prostu to w Panu jest tyle kompleksów, że z każdej strony odczuwał Pan takie emocje, będąc tam? Podobnie w kwestii ubioru czy sprzętu, tak Pan generalizuje, że głowa mała. Za to z pewnością świetnym rozwiązaniem jest wspinaczka na Matterhorna jak na Orlą Perć w butach z Decathlona, bo Mammuty są za drogie. Dobry sprzęt w górach wysokich może uratować Panu życie, to tak na marginesie.
Czy autor wyszedł na jakiś szlak? Nie, zdjęcia to zeskanowane pocztówki, a moja twarz została doklejona do nich za pomocą Photoshopa. I pewnie z pocztówek też są usuwane te buldożery i koparki, których tak wiele Pan tam widział. A kolejka na Kasprowym czy Łomnicy została stworzona za pomocą czarodziejskiej różdżki, prawda?
Czy to tak źle, że ludzie, którzy nie są w stanie wejść o własnych siłach na Klein Matterhorn mogą tam wjechać kolejką? Czy to tak źle, że skoro ma się pod nosem lodowiec to jeździ się po nim na nartach?
A przecież chodziło tylko i wyłącznie o to, żeby brać z innych to, co w nich najlepsze.
Pozdrawiam.
Wez se odpuść. Twoje wypociny są marne. Nie masz rozeznania w cenach na świecie a uparłaś się na to Zakopane, że takie złe jest jak nie wiadomo na co. Nie przyjeżdżaj do Zakopanego tylko lecz kompleksy w Solden.
Oczywiście pochodzę z okolic Zakopanego ale mieszkam na stałe Solden
Czy inwestycje cały czas odbywają sie we wszystkich kurortach ? Czy na terenie Podhala nie są prowadzone rządne inwestycje które by utrudniały życie turystom ?
Czy autor tekstu miał zły zamiar porównując Zermatt i Zakopane ? Mógł porównać do innej wioski w Austrii i podejrzewam że i tak miał/aś by pretensje.
Na terenie Szwajcarii obowiązuje specjalna karta Swiss Pass który nadaje Ci bardzo duże uprawnienia
Popatrzmy realnie jak Zakopane wygląda z perspektywy turysty. Szmelc mydło i powidło. Jeśli piszesz o stylu zakopiańskim to chyba nie wiesz co piszesz. Styl został zrujnowany przez budownictwo które nie ma nic wspólnego z górami.
Emisja spalin jest gorzej niż na Górny Śląsku. Wystarczy zerknąć na automatyczne stacje pomiarów emisji spalin. TRAGEDIA. Zakopane śmie sie nazywać kurortem, pobierać opłatę klimatyczna?
Wspólnota 8 Wsi czy TPN czy to ma znaczenie ? Przecież to Park Narodowy.
Rzucanie teksami że Zakopanego nie stać ? Zerknijmy za miedzę. Jak Słowacja inwestuje w turystykę letnią i zimową.
Popatrzmy na inne miejscowości turystyczne w Polsce jak wyglądają jak dbają o turystę.
Czy Zakopane będzie kiedyś kurortem z prawdziwego zdarzenia ? Nie do póki nie zmieni się mentalność ludzi a nie historia Polski czy regionu który ma bardzo duży potencjał tylko nie umie tego wykorzystać.
Oby nigdy takie czasy nie stały że Zakopane zostanie dziurą zabitą dechami i może być za późno na odbudowę wizerunku który jest systematycznie niszczony. Czy na pewno przez turystów ?
Auto tekstu nic nie miał złego na myśli bo sądząc po zdjeciach spędza bardzo dużo czasu w Tatrach.
A co sądzą o Zakopanem ?
Zakopane to drożyzna
Zakopane to totalny kicz
Zakopane to totalni naciągacze
Zakopane to brak infrastruktury
Zakopane to bardziej zanieczyszczone miasto niż Nowa Huta
i ????
odpowiedzmy sobie sami na owe pytania.
Fakt Zakopane nigdy nie będzie równało się z Zermatt.
Polecam wycieczkę w dowolny rejon Alp nie koniecznie do Zermatt a otworzysz oczy.
Z drugiej strony wypowiadając się na temat Zermatt gwarantuje że nawet tam nie byłeś/aś sadząc po Twojej wypowiedzi jak kursuje kolejka do Zermatt.
No cóż polska mentalność jedź zobacz a potem wypowiadaj się.
Pozdrawiam
Nie mam ochoty się z Panią przekomarzać ale:
- ok, bilet na Kasprowy 100 tylko rozmawiamy o tym jak dostać się do Zermatt, nie na Matternhorn :)
- jeśli nie będziemy nocować w Zermatt, to rozumiem że 2x dziennie będziemy płacili po 64 zł za pociąg?
- mówi Pani, że gdzie indziej jest dużo taniej, jest to prawda zgadzam się, bo Zermatt to jedno z najdroższych miejsc na świecie, nie mówiąc o Europie gdzie chyba tylko Skandynawia może być porównywalna,
- z tym szuraniem po mieście to w ogóle się nie zrozumieliśmy,
- ok, Pani nie spotkała samochodów czy koparek na szlaku, pewnie Sherpowie wnoszą elementy wszechobecnych kolejek i wyciągów, a najmężniejsi ze Szwajcarów przy pomocy młotka i szpadla montują je po nocach :)
- owszem elewacje budynków przy Krupówkach byłyby piękne, gdyby nie obijać je od frontu deskami i je odświeżyć, styl zakopiański nadal istnieje, proszę lepiej szukać
kończąc tą niekoniecznie miła wymianę zdań, proszę odświeżyć sobie historie Polski i przekalkulować co się działo w kraju nad Wisłą 50 lat temu, nie mówiąc o tym co się działo jeszcze paręnaście lat wcześniej i porównać do Szwajcarii. Jeśli jest Pani taka dobra w ocenianiu, to nie mogę się doczekać tej oceny.
Natomiast komentarz użytkownika Katarzyna jest idealistyczny jak słaby tekst Pana Blogera. Wypomnę jej,że udaje znawce Zermatt a swojego podwórka nie zna. Otóż rejon Doliny Lejowej i Chochołowskiej jest w Zarządzie Wspónoty ośmiu Wsi a nie TPN. Natomiast Pan Bloger jest idealistą jak sam napisał ale samymi ideałami nie da się żyć. Większość ludzi w Zakopanem na pewno chciałaby ogrzewać domy geotermią czy gazem ale nie stać ich na to. Tu jest pies pogrzebany. Zamiast krzyczeć to pozyskajmy dla ludzi fundusze, żeby ogrzewali domy ekologiczniej.
Piszesz totalne bzdury. Po Zermatt nikt nie porusza się samochodami. Jest całkowity zakaz ruchu samochodów nawet dla mieszkańców. Byłam kilkukrotnie i nie wiedziałam nigdy żeby po mieście jeździły samochody pośród turystów poza elektrycznymi samochodzikami dowożącymi turystów do hoteli i zaopatrzenia.
Bilet kosztuje 16franków a ile w Polsce kosztuje bilet ? Kolejka na Kasprowy 99zł? 25 euro cena abstrakcyjna ??? Kolejna sprawa nikt nie karzę nocować w Zermatt jest wiele uroczych miejscowości przed Zermatt z dużo niższymi cenami. Podobnie jest na Podhalu.
Kolejna bzdura wykonaniu reaslista222 do Zermatt przyjeżdżają wspinacze i ludzie podążający setkami km szlaków ale i osoby które poszurają sie po mieście. Podobnie jest u nas. Czy nie mając ubrania z najwyższej półki ktoś będzie na Ciebie wytykał palcami. To nie jest Polska jest kultura ład i porządek. Czy każdy przyjezdny do Zakopanego wyrusza na szlaki? Oczywiście że nie. Część nawet nie wie po co przyjeżdża. Niektórzy to tylko upić się do nie przytomności.
Przechadzając sie po Krupówkach jeśli są ferie "wybranych rejonów polskich" czuje się jakbym była na pastwisku przerost ambicji nad treścią.
Tak sie składa że byłam na Matterhornie i Liskamie na szlakach spotkałam setki turystów spacerujących jest cisza i spokój więc w realista znowu zapędził się pisząc bzdurę o koparkach i buldożerach. Przytoczę TPN rejon dolin Lejowych czy Chochołowskiej ciągniki, maszyny szlaki rozjechane że nie da się przejść. Byłam wielokrotnie w Zaermatt i ani razu nie spotkałam na szlaku terenówek.
Elewacje budynków na Podhalu są wspaniałe ? Krupówki czym mogą się poszczycić? Styl zakopiański przeszedł do historii.
Uważam że realista222 pisze bzdury.
Oceniając Zakopane jest 50lat za Zaermatt i nigdy nie dogoni nawet najsłabszego kurortu alpejskiego a patrząc na ceny w sezonie niestety ale dorównuje już kurortom alpejskim.
Poza tym gratuluje pięknej trasy.
Do Zermatt miejscowi wjeżdżają samochodami z silnikami diesla jak i benzynowymi, także helikopter i pociąg to nie jedyne opcje dostania się tam, można oczywiście wejść tam pieszo lub wjechać na rowerze o czym autor zapomniał. A jak już o środkach transportu mówimy, to proszę dopisać ile kosztuje bilet na pociąg do Zermatt, który jest abstrakcyjny nawet dla Szwajcarów.
Kolejne co się nie zgadza to jest to, że Zakopane już wyprzedziło Zermatt, pod względem ludzi, którzy nie są nadęci jak ludzie odwiedzający tamte rejony Szwajcarii. Przyjeżdżają tam w większości bogacze, którzy co mają wspólnego z górami, prócz tego że spędzają tam wakacje? Przechadzając się po mieście można odnieść wrażenie, że jeśli nie masz na nogach najnowszego modelu wysokich Salew czy innych Mammutów z podeszwą SuperDuperExtraAlpinPro i wiązaniem Bonzai SLR 700L to jesteś nikim i zamiast uśmiechu spotkasz się ze wzrokiem pogardy. Bo każdy profesjonalny alpinista bierze te buty na każdy spacer po chodniku jak i szlaku do kolejki. Co jest kolejną bzdurą? Ekologia? A autor wyszedł może na jakiś szlak? Bo ja owszem i co mnie zaskoczyło to że na wysokości 3km zamiast świstaków spotykam buldożery, koparki i ciężarówki budujące kolejny wyciąg który dosyć ostro psuje krajobraz. Nie będę nawet mówić, że więcej na szlaku spotkałem terenówek czy quadów niż turystów, którzy zdecydowali się zdobyć szczyt pieszo, a nie wjechać kolejką. A może ekologiczne jest regularne ścinanie trawy na halach w alpach przez kombajny? Z tego co się orientuje u nas to owce wyręczają maszyny.
Zermatt ma wiele plusów, jednak autor ich nie dostrzegł, elewacje budynków w Zermatt muszą być oryginalne, więc miasteczko daje wrażenie jakby czas tam by się zatrzymał. W środku budynki za to praktycznie nie mają nic wspólnego z tym co było kiedyś, wszystko wyburzone/wyremontone do najwyższego i najnowocześniejszego standardu. Tak powinno być w Zakopanem, a jest na odwrót.
Miło, że Pan odwiedził Zermatt, jednak zdjęcie na FB wystarczy, nie trzeba od razu całego Podhala o tym informować.
Pozdrawiam
Czarna łuna smordu wisi nad miastem.
Tak ma wyglądać zimowa stolica Polski ? Nie tak wygląda miasto które chyli się ku grobowi.
Zdjecia miazga!!! Tekst świetny!
-
PRACA | dam
Piekarz. produkcja precli Zakręcony precel-Zakopane, przyjmie do pracy osobę z Zakopanego lub okolic do produkcji precli. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.00-21.00. 609097999
Tel.: 609097999 -
PRACA | dam
Zakręcony precel-ZAKOPANE przyjmie do pracy osobę z Zakopanego lub okolic, do sprzedaży precli w lokalu na Krupówkach. Praca na stałe, zmianowa, elastyczny grafik, w godzinach od 8.00-22.00. 609097999
Tel.: 609097999 -
KUPNO
Spółka "TESKO" kupi drzewko (świerk, jodła) o wysokości minimum 11m. Drzewko będzie stanowić element dekoracji bożonarodzeniowej. Tel. kontaktowy 695 802 603, 18 20 25 629. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
SPRZEDAM SAMOCHÓD CAMPINGOWY FIAT DUCATO MOBILVETTA, r. 2010, stan idealny - 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAĘCIA MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408 -
PRACA | dam
W KOŚCIELISKU - PRACA STAŁA W PENSJONACIE - SPRZĄTANIE, KUCHNIA, OBSŁUGA GOŚCI - 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Osiedle pod Magurą w Jabłonce - na sprzedaż - MIESZKANIE NA PARTERZE z ogrodem o pow. 52,69 m2, w cenie 419.000 zł. MIESZKANIE NA PIĘTRZE Z BALKONAMI oraz poddaszem o pow. 55,90 m2, w cenie 449,000 zł. Tel. 734 830 967. -
PRACA | dam
PRZYJMĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91. -
USŁUGI | budowlane
ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941. -
SPRZEDAŻ | budowlane
DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Zakopane -ul Piaseckiego mieszkanie 35m2 --2 pokojowe Sprzedam. 660797241 b12.pl
Tel.: 660797241 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
ZAKOPANE Aleje 3 maja -lokal handlowo usługowy 48m2 Sprzedam. 660797241 https://www.b12.pl/Sprzedaz-Zakopane--Aleje-3-Maja
Tel.: 660797241 -
USŁUGI | budowlane
ADAPTACJA STRYCHÓW, REMONTY, ŁAZIENKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 693 206 403. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
TOYOTA COROLLA kombi, 1.4 benzyna, 2003, srebrna, 5.000 zł. 603 514 316. -
SPRZEDAŻ | różne
NAMIOTY HANDLOWE UŻYWANE 4,5x3 m - 1000 zł., 3x3m - 800 zł., 4x2,8m - 900 zł. 603 514 316. -
PRACA | dam
PRZYJMĘ KUCHARKĘ DO PENSJONATU - 502 658 638. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Nowy Targ ul Podhalańska mieszkanie 4 pokojowe -60m2. 660797241 b12
Tel.: 660797241 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA DOM NA: PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638 -
SPRZEDAŻ | różne
PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638 -
PRACA | dam
Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - PIZZERÓW, - BARMANKI, - BUFETOWE, - POMOCE KUCHENNE, - OSOBY NA ZMYWAK, - OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707 -
PRACA | dam
CENTRALNY OŚRODEK SPORTU w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail: praca.zakopane@cos.pl -
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. PRACA CAŁY ROK, NOWY TARG. 601 789 299, 536 740 251. -
PRACA | dam
Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera. *Kelnerka/kelner - a`la carte. *Kelnerka - obsługa bufetu śniadaniowego. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. 608 506 785 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
Tel.: 608 -
PRACA | dam
Stacja narciarska Kotelnica Białczańska poszukuje pracowników gastronomii na stanowiska: KUCHARZ; MŁODSZY KUCHARZ; PIZZER; POMOC KUCHENNA; OBSŁUGA BARU. Prześlij CV na e-mail lub zadzwoń po szczegóły. +48 605202312, kotelnicakarczma@gmail.com -
SPRZEDAŻ | budowlane
Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233. -
BIZNES
DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA PRZY WYCIĄGU, Pardałówka. 502 658 638 -
PRACA | dam
INSTRUKTORZY NARCIARSTWA KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA. 505 473 504. www.krisski.pl -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA HALA NA: LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638 -
PRACA | dam
Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: RECEPCJA, KELNER, POMOC KUCHENNA. Stabilna praca w nowo otwartym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl -
SPRZEDAŻ | różne
OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174. -
PRACA | dam
Spółka POLSKIE TATRY S.A. w Zakopanem zatrudni osobę z doświadczeniem na stanowisko KIEROWNIKA ZESPOŁU PENSJONATÓW DOLINA BIAŁEGO. Szczegółowe informacje na stronie Spółki www.praca.polskietatry.pl. Aplikacje należy złożyć w siedzibie Spółki lub przesłać na adres e-mail: kadry@polskietatry.pl do dnia 25.11.2024 r. z dopiskiem: "Kierownik Zespołu Pensjonatów Dolina Białego". Spółka zastrzega sobie prawo kontaktu z wybranymi kandydatami oraz możliwość zakończenia postępowania konkursowego bez podania przyczyny. -
KUPNO
SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912. -
RÓŻNE
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912. -
USŁUGI | budowlane
ROBOTY ZIEMNE, ODWODNIENIA, KANALIZACJE. 788 501 666. -
PRACA | dam
Zatrudnię osoby do roznoszenia ulotek. +48574255794
Tel.: 48574255794 -
PRACA | dam
Zatrudnię promotorów na kuligi na okres zimowy. +48574255794
Tel.: 48574255794 -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM, KOŚCIELISKU I NA CYRHLI - 607 506 428. -
PRACA | dam
Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
PRACA | dam
Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
PRACA | dam
Biuro podróży wycieczek jednodniowych poszukuje pracownika do zapisywania klientów na kuligi. Praca sezonowa w Zakopanem. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie: dzienne, miesięczne, od zapisanych osób. Kontakt pod numerem +48 606 286 379. -
PRACA | dam
Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARZA/KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017 -
BIZNES
Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
MOTORYZACJA | kupno
SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.