2022-11-30 12:59:17
Zakopane
Spółka związana z Grupą RMF całkowitym właścicielem Radia Alex
Spółka Radio 90, powiązana z Grupą RMF, została jedynym udziałowcem Alex Media, nadawcy Radia Alex z Zakopanego - informuje miesięcznik Press.pl o zmiany w ramówce trzeba pytać udziałowców Spółki Alex Media, która posiada koncesję na rozpowszechnianie programu pod nazwą Alex.
Dotychczas Radio 90 miało 10 proc. udziałów w Alex Media, a pozostałe 90 proc. należało do firmy Polamer. - Skoro dotychczasowy większościowy udziałowiec nie chciał prowadzić już spółki, postanowiliśmy kupić jego udziały - powiedział serwisowi Press.pl Andrzej Mielimonka, większościowy właściciel Radia 90 i prezes należącej do Grupy RMF spółki Multimedia.
Wiosną Radio Alex całkowicie się zmieniło. Piotr Sambor, dotychczasowy redaktor naczelny radia, został odsunięty od wpływu na jego program. O tych zmianach obszernie pisaliśmy w kwietniu w papierowym wydaniu TP. Teraz przypominamy ten tekst:
1 kwietnia słuchacze zakopiańskiego Radia Alex nie mogli uwierzyć w to, co słyszą. I nie był to prima aprilis.
Od rana 1 kwietnia założona w 1990 r. przez Piotra Sambora rozgłośnia całkowicie zmieniła swój profil. Zamiast góralskiej muzyki, mamy zagranicznych wykonawców. Piosenki są uzupełniane komentarzami znanego z Radia RMF FM Marka Rusinka. W wiadomościach pojawiają się informacje związanego od lat z RMF FM zakopiańskiego korespondenta - Macieja Pałahickiego. Są też nowe radiowe dżingle. Ze starego Radia Alex zostały właściwie tylko reklamy i niektóre wiadomości czytane przez Joannę Chmiel. Jedna z najstarszych prywatnych radiowych stacji zmieniła zupełnie swój profil.
Brakuje modlitwy
Osoby związane z Radiem RMF FM zaprzeczają, jakoby to właśnie ta rozgłośnia mieszała palce w zmianach. Trudno jednak nie zauważyć związków nowego Alexa z tą stacją. Nie chodzi tylko o prowadzących, ale także o nową siedzibę spółki Alex Media, właściciela Radia Alex. To Bulwary Słowackiego, gdzie kiedyś mieściła się siedziba zakopiańskiego oddziału RMF. Formalnie właścicielem Radia Alex już od 2005 r. nie jest Piotr Sambor. Sprzedał on wtedy swoją rozgłośnię polonijnemu biznesmenowi z branży medialnej Władysławowi Kotabie. To właściciel kilku medialnych projektów, m.in. Polvision, jedynej polonijnej telewizji nadającej w USA 24 godziny na dobę w języku polskim. Po sprzedaży Kotaba zostawił w prowadzeniu radia wolną rękę redaktorowi naczelnemu - Piotrowi Samborowi. Przez lata, mimo nowego właściciela, w Radiu Alex zmieniało się niewiele.
1 kwietnia nastąpiła jednak rewolucja, zmieniło się niemal wszystko. Dawny Alex pozostał tylko w internecie. Na stronie internetowej radia wciąż można słuchać audycji, za które odpowiada Piotr Sambor.
Nowy redaktor naczelny
Nowym redaktorem naczelnym Radia Alex został Andrzej Mielimonka, założyciel i prezes Radia 90 z Rybnika, biorący również od lat udział w projektach związanych z Radiem RMF FM. - Jeszcze w 2001 r. Radio 90 stało się w 10% właścicielem spółki Alex Media, drugim 90% udziałowcem jest w tej chwili spółka Polamer. W zeszłym roku razem z właścicielem Polameru, panem Władysławem Kotabą stwierdziliśmy, że w obecnej sytuacji na rynku radiowym trzeba pomóc w rozwoju Radia Alex i nieco zmienić jego formułę - tłumaczy Andrzej Mielimonka.
Lokalny charakter
Pokłosiem tego spotkania były zmiany wprowadzone 1 kwietnia. Redaktor Mielimonka zapewnia, że chce, aby Radio Alex zachowało swój niepowtarzalny lokalny charakter, który wypracowało od początku istnienia. - Z jednej strony obecne czasy wymagają zmian, z drugiej chcemy być radiem skierowanym do słuchacza lokalnego. Potrzeba na te zmiany czasu. Mogę na przykład zapewnić, że więcej będzie na antenie regionalnej muzyki, której nie usłyszymy gdzie indziej - mówi redaktor naczelny.
Pytany o związki z RMF-em potwierdza, że Radio Alex korzysta teraz z materiałów dziennikarzy tej stacji. Po tym jak wypowiedziano dotychczasową siedzibę spółki, chwilowo Radio Alex swoją siedzibę przeniosło pod adres, gdzie mieści się zakopiańska redakcja RMF. - Nie mieliśmy innego wyjścia, a nie chcieliśmy po prostu przenosić biura radia do Warszawy czy Rybnika. Szukamy jednak nowego miejsca w Zakopanem, jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi osobami związanymi z Podhalem, które chcą tworzyć lokalną rozgłośnię. Z tego też powodu nie jest niczym dziwnym, że korzystamy z materiałów Macieja Pałahickiego, które sprawiają, że jakość programu tylko się podnosi - dodaje redaktor Mielimonka.
Pytany o rolę Piotra Sambora w nowej rozgłośni mówi, że współpraca z nim nie została zawieszona. Wynajmuje on Radiu pomieszczenia przy ul. Smrekowej pod studia radiowe. - Jeśli chodzi o stronę internetową radioalex.pl, to jest to domena należąca do Piotra Sambora. Nasze radio będzie miało niebawem nowy adres internetowy radioalex.com.pl - zaznacza redaktor Mielimonka.
Radio bliskie naszemu sercu
- Od czasu do czasu jestem słuchaczem Radia Alex i od paru dni trochę nie mogę uwierzyć w to, co słyszę. Miało to radio trochę niedociągnięć, ale było nasze, lokalne, bliskie sercu, a teraz straciło ten charakter - mówi były starosta Andrzej Gąsienica Makowski, który wiele razy był gościem rozgłośni. Brakuje mu audycji religijnych, muzyki regionalnej, zapowiedzi lokalnych wydarzeń. - Teraz to radio będzie takie jak wszystkie. Dawniej słuchało się go na bacówkach, na budowach. Staszek z Podhala dowiadywał się co słychać u Józka z Chicago. Szkoda - twierdzi. Dodaje, że sukcesem radia i tak jest to, że przez 32 lata utrzymało się na radiowym rynku.
Nie było alternatywy
Dariusz Galica, były zakopiański radny, obecnie przedsiębiorca, który wielokrotnie gościł w Radiu Alex, uważa, że wymagało ono pewnych zmian. - Przed laty jako radny prowadziłem nawet w Radiu Alex audycję, w której przepytywałem urzędników, gdy były do nich jakieś zastrzeżenia - przypomina. Jego zdaniem Alex przechodził przez kilka etapów działalności. Kiedyś była to rozgłośnia, której pod Tatrami słuchało się niemal wszędzie. - Nie było dla Alexa alternatywy. Dostawaliśmy informacje, które nie mogły się przebić w ogólnopolskich stacjach. Rola Radia Alex zmniejszyła się, gdy regionalne audycje zaczął nadawać RMF. Później z kolei konkurencją dla rozgłośni stały się media społecznościowe, czy lokalne portale internetowe, skąd wiedzę o tym, co się dzieję, czerpiemy natychmiast - tłumaczy Dariusz Galica. Jego zdaniem Radio Alex za bardzo upodobniło się w pewnym momencie do Radia Maryja. - Wiem, że dla wielu osób modlitwa czy audycje religijne były bardzo ważne, ale moim zdaniem było takich elementów trochę za dużo - twierdzi Dariusz Galica.
Czas pokaże
O całą sprawę zapytaliśmy Piotra Sambora, założyciela Radia Alex i wieloletniego redaktora naczelnego rozgłośni. Stwierdził on, że sam został zaskoczony tymi nagle wprowadzonymi zmianami. Miał nadzieję, że właściciele będą je wprowadzać stopniowo. Jego prawdziwe Radio Alex nadaje nadal na stronie internetowej. Prosił o przesłanie pytań mailem. Poniżej jego odpowiedź:
Wszystkie audycje religijne są dostępne codziennie na stronie www.radioalex.pl . Pytania dotyczące spraw pracowniczych trzeba kierować do udziałowców Spółki. Kwestie dotyczące spraw handlowych są poufne i nie podlegają debacie publicznej.
Za świętym Pawłem mogę napisać: w dobrych zawodach wystąpiłem, bieg ukończyłem, wiary ustrzegłem. Słuchacze sami zdecydują, której stacji chcą słuchać - przyszłość pokaże...
Tym samym argument Pana Szymona Bosaka z Zubrzycy Górnej o nieużyteczności radia internetowego na budowie jest nie trafiony. Równie błędny jest też argument dotyczący warstwy muzyczno-programowej. Właśnie taka muzyka jaka jest teraz czyli popowa przeplatana tą folkową (przy czym ta druga nie jest w nadmiarze jak poprzednio) jest idealna do pracy na budowie jako tło. Poza tym mam wrażenie że słuchacze Radia Alex albo nie słyszeli innej formy stacji albo nie pamiętają jej początków. Z tego bowiem co pamiętam z własnego dzieciństwa ale też wiem z obserwacji for i stron medialnych (zwłaszcza specjalizującego się w tematyce radia serwisu Radiopolska.pl) forma którą mamy obecnie w Radiu Alex była już obecna w tej stacji mniej więcej od początku istnienia stacji do 1998 roku wtedy na antenie stacji prócz muzyki pop i folkowej była obecna muzyka środka a nawet disco polo. Były nowości muzyczne a nawet audycje tematyczne i listy przebojów dla muzyki pop i disco polo. Tak jak wspomniałem w 1998 roku stacja zaczęła się stopniowo staczać doprowadzając się do poziomu który obecnie słyszymy w internecie jako Radio Aleks a w którym to jednym pozytywnym aspektem był folk (będący jednak w nadmiarze) skutecznie niszczony jednak przez treści religijne, prawicowe politykierstwo i fatalną jakość stacji od strony chociażby dźwięku ze studia czy transmisji którą to przyoszczędzano do granic możliwości podobnie jak kwestie jingli a także zasięgu stacji a szkoda bo meldowano odbiór stacji nawet w Krakowie. Stąd też nie dziwię się że stacji odchodzili ludzie (zarówno ekipa jak i słuchacze) przez co była ona dla garstki ludzi zamykając się na nowych a zwłaszcza ludzi młodych. Sądzę nawet że nawet jeżeli do teraz Pan Sambor nie robiłby tego co teraz w sieci a wcześniej w eterze, a bardziej trzymał poziom sprzed 1998 roku organizując redakcji chociażby szkolenia w innych lokalnych stacjach i to nie tylko w Radiu 90 ale też w innych regionalnych rozgłośniach mniejszości etnicznych jak Radio Silesia na Górnym Śląsku albo Radio Kaszëbë z regionu kaszubskiego na Pomorzu Gdańskim albo też w popularnych regionalnych rozgłośniach a kraju na przykład w białostockim Radiu Jard, Trendy Radiu z Jasła, czy Radiu Rekord z Radomia (które to już nadaje już od 28 lat a ostatnio powiększyło zasięg o województwo świętokrzyskie) to może do wypchnięcia Pana Piotra Sambora z 105,2 FM by nie doszło.
Ba, gdyby Pan Piotr Sambor pilnował stacji w sposób należyty to dzisiaj nie tylko nie byłoby obecnej sytuacji ale też stacja cieszyłaby się sporym zasięgiem będąc najczęściej słuchalną stacją między Górą Kamionna (będącej na północ od Limanowej w południowym rejonie powiatu bocheńskiego na wysokości gmin Lipnica Murowana, Łapanów, Trzciana, Żegocina i Nowy Wiśnicz) a Tatrami po obu stronach granicy a nawet dalej na północy województwa małopolskiego. Być może miałaby też dodatkowe częstotliwości obejmując wspomniany zasięg i tak jak Radio Rekord opierałoby się stacjom radiowym mających formę sieci. Obecnie RMF-Multimedia (Radio 90) próbuje naprawiać Alexa przez co słychać go tam gdzie do tej pory słyszalne było RMF FM czy Radio Zet przez co liczba słuchaczy wzrasta. Duże znaczenie ma w tym to że Radio Alex bazuje nie tylko na stacji która ma w niej udziały (Radio 90) ale też studenckiej Radiofonii z Krakowa (już nieistniejącej) która to od 1 maja 2020 roku do 19 lutego 2022 roku nadawała w tej samej formie co stacja z Zakopanego tyle że zamiast muzyki folkowej była poetycka i to w godzinach wieczornych co było podyktowane warunkami koncesji stacji. Dodam tutaj że zarówno w Alexie jak i Radiofonii zmiany przeprowadzono w sposób nagły a w ostatni dzień emisji zwieńczonym o północy muzyką z serialu o Janosiku studencka Radiofonia powróciła do swoich wcześniejszych brzmień z racji specjalnego programu pożegnalnego.
Mteż żal do byłego Pana starosty a mianowicie skoro Radio Alex miało niedociągnięcia to dlaczego ich nie zgłosił ich Piotrowi Samborowi? Teraz były starosta narzeka ale niestety nie działał gdy był on u władzy. Mądry góral po szkodzie. Poza tym rozumiem że Panu Andrzejowi Gąsienicy Makowskiemu brakuje treści religijnych ale problem był w tym że obok jakości i pewnego zaniedbania były one gwoździem do trumny starego Radia Alex którego popularność można było również po 1998 budować przede wszystkim na muzyce (także góralskiej) i treściach lokalnych lecz z bezstronnością dziennikarską i dbałością o jakość słowną i techniczną (w tym dotyczącą zarówno emisji na FM jak i streamu internetowego) przekazu tak by Radio Alex rzeczywiście brzmiało jak stacja koncesjonowana a nie stacja piracka rodem z Krakowa (a tych tam nie brakuje) czy firmowy radiowezęł. Jako przykład podam wspomniane Radio 90 czy Radio Rekord które to łączą te cechy o których wspomniałem więc cieszę się że Radio Alex wreszcie poszło tą drogą. Obecnie tylko KRRiT nie wie że stacje religijne nie mają sensu na lokalnym gruncie. Niestety wypełniła ona w Limanowej dwie wolne częstotliwości 100,3 MHz i 105,1 MHz stacjami Radio Profeto i RDN Nowy Sącz o tej samej religijno-społecznej tematyce tym samym je blokując dla nowych nadawców takich jak teraz Radio Alex o co mam pretensje do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Do wspomnianego urzędu mam też żal że blokuje zwiększenie zasięgu niektórych stacji z Nowego Sącza jak Radia SuperNova czy RMF Maxx, Trendy Radia z Jasła ale też i Radia Alex z Zakopanego, niektórych stacji z częstotliwości krakowskich czy oficjalnie Radia Eska Małopolska i Radia Złote Przeboje Echo na obszar południa powiatu bocheńskiego i północ limanowszczyzny zarówno poprzez nowe częstotliwości czy powieleniem istniejących argumentując to ich brakiem co z kolei obalają z kolei piraci radowi w Krakowie.
Swój udział w niszczeniu zasięgu Radia Alex ma też sam Piotr Sambor który to najpierw ograniczał zasięg 105,2 MHz chociażby poprzez zmiany obiektów na gorsze (od pierwotnego na Kasprowym Wierchu) czy brak inwestycji w nadajniki pod kątem zasięgu i mocy nadawania a gdy już pojawiła się możliwość przejścia na 100,3 MHz (po konflikcie z radiem RDN Nowy Sącz o 105,1 MHz) odmówił kurczowo trzymając się słabego nadajnika na 105,2 MHz działając na szkodę stacji która to po przenosinach mogłaby mieć większy zasięg. Na tym wszystkim skorzystało Radio Profeto które to zameldowało się na 100,3 MHz marnując wraz z RDNem częstotliwości w Limanowej na skutek głupiej decyzji KRRiT. Mało tego gdyby Radio Alex za czasów Pana Sambora (ale bez przesadnej religijności i publicystyki) z większym zasięgiem mogłoby zrobić furorę w moich stronach ze względu na folk i muzykę i tak by było gdy u siebie w domu puściłem tą stacje ale musiałem ją zmienić gdy pojawił się niepotrzebny kontent. Z obecnym Alexem (a więc tym na 105,2 FM) takiego problemu by już nie ma przez co można go polecać bliskim i słuchać w czasie rodzinnych imprez co w przypadku dzisiejszego Aleksa nie było możliwe gdyż zamiast muzyki leciały modlitwy.
Tym samym zgadzam się z opinią Pana Dariusza Galicy stwierdzając że Radio Alex skręcając w stronę religijną której to było za dużo nieco zabłądziło a szkoda bo na podstawie lokalności i muzyki a nie modlitw mogła budować swoją markę, pozycje oraz zasięg zarówno w słuchalności jak i technice. Cieszę się że wreszcie dostrzeżono ten problem na falach FM degradując radio Pana Sambora do poziomu stacji internetowej. Myślę że owszem garstka słuchaczy słuchająca Alexa a właściwie już Aleksa Pana Piotra Sambora (a więc nie tego od RMFu) odejdzie choć część z nich zostanie ale pojawi się nowa, większa grupa słuchaczy co oznacza że początkowe czasy o których mówił Pan Galica w części ale jednak wróciły. Na jednym z for medialnych trafnie zauważono że Radio Alex było stacją dla emerytów i ja się pod tym podpisuje zwracając uwagę na to że radio postarzało się wraz ze słuchaczami (było wyłącznie dla osób w podeszłym wieku co pasowałoby do poglądów politycznych Pana Sambora którymi to dzielił się na antenie) a tak być nie powinno gdyż radio powinno być otwarte na wszystkich słuchaczy niezależnie od ich wieku. Dlatego też uważam że teraz Radio Alex bardziej pasuje do pracy na budowie czy bacówki gdyż puszczanie modlitw i treści stricle religijnych w czasie posiłku w góralskiej restauracji byłoby pewnym faux pas gdyż tam w tle powinna być bardziej muzyka i lokalność w umiarkowanym charakterze bez zbytniego nacechowania politycznego. Jeżeli rozgłośnia radiowa jest prowadzona z głową jak to jest chociazby w przypadku Radia 90, Radia Rekord czy obecnego Radia Alex to może być ona lepsza od religijnego-politycznego zlepku którym to Alex był do marca i w którym to brakowało rozrywkowego aspektu ograniczonego do muzyki góralskiej której to również było za dużo z racji braku rozrywkowej otoczki czy gatunków innego typu. Gratuluje zatem nowego Alexowi sukcesu w postaci metamorfozy i życzę mu zdobywania coraz większemu gronu słuchaczy. Panu Piotrowi Samborowi radzę zaś schować dumę do kieszeni (włącznie z nazwą Radio Aleks która to mogłaby byc inna) i skierować się na szkolenia do stacji lokalnych czy RMFu gdyż warsztat ma dobry ale wymagający naprawy. Powinien też wyciągnąć wnioski z sytuacji i przynajmniej przywrócić Radio Aleks (pod inną nazwą) do stanu sprzed 1998 roku usuwając religię (lub zostawiając ją w bardzo ograniczonym wymiarze) i stawiając na format z lat 90-tych który mógłby wspomóc Alexa z fal FM lub nawet konkurencje poprzez inwestycje obu stacji w naziemny system DAB+ na obszarze większy niż do tej pory. Pan Sambor we współpracy z RMF (Radiem 90) mógłby namówić ekipę stacji do powrotu a nawet szkolić wraz z Panem Pałahickim nową załogę stacji rodem z Zakopanego.
Sam Pan Sambor mógłby wrócić na 105,2 FM z własną audycją (przykładowo magazynem reporterów) ale po szkoleniu pokazującym stacje radiowe w obecnych czasach bo do marca Radio Alex było opóźnione o kilka lat lub całe dekady wstecz co działało niestety na jego niekorzyść a Pan Sambor niestety w przeciwieństwie do słuchaczy tego nie dostrzegał wobec czego młodzi ludzie poczawszy od 1998 roku odchodzili od stacji na rzecz babć i dziadków którzy to zdominowali tak coraz mniejsze grono słuchaczy zakopiańskiej stacji.
Poza tym o czym wspomniałem wcześniej obecność tylko muzyki folkowej czy sakralnej wynikała z prostej przyczyny a mianowicie jej twórcy nie są zrzeszeni w ZAiKSie i innych tego typu organizacjach przez co nie uiszczano im opłaty co z kolei odbiło się na jakości radia od strony muzycznej która to od 1998 roku drastycznie spadła w dół. Cieszę się zatem że nikt nie szczędzi pieniędzy na utworach przez co Radio Alex ma szanse się rozwijać i cieszyć swoich słuchaczy z kolei konkurencji tej z internetu życzę by przejrzała na oczy i zrozumiała w ktorych miejscach popełniła błąd gdyż na korzyść Pana Sambora przemawia doświadczenie ale niestety jego warsztat radiowy i pomysł na stację pozostawał wiele do życzenia. Nie jest jednak za późno by coś z tym zrobił i wykorzystał swoje umiejętności w lepszym celu tworząc na bazie internetowego Radia Aleks nową rozgłośnie ze zmienioną nazwą nie mylącą się ze stacją na 105,2 FM a więc na przykład Radio Tatry i nowa ramówką w której to tak jak w wersji będącej bedącej w eterze prym będzie wiodła lokalność i muzyka a nie prawicowe politykierstwo czy treści religijne przez który to dawny Alex z ciekawej stacji stał się drugim Radiem Maryja. Warto zatem nie bać i działać gdyż folk jest dobrym punktem wyjścia do zbudowania ciekawej stacji radiowej którą to bedzie można z radością powitać w przyszłosci na DAB+ a nawet falach FM i to na szerszym zasiegu niż do tej pory.
Zbliżając się powoli do meritum niniejszego długiego komentarza przypomnę niedawny artykuł Gazety Wyborczej pt. Rozgłośnia zmienia właściciela w którym to cytat Pana Sambora który to brzmi Żyjemy życiem regionu i za to nas ludzie lubią.który to powinien być dewizją zarówno eterowego Radia Alex jak i internetowego Radia Aleks który mógłby zmienić nazwę na nową (pamięć o żonie można zostawić w sercu) a wraz z tym też ramówkę wracajac do tego co było w latach 90-tych gdy każdy mógł spróbować swoich sił w radiu przez co incydentalnie w nocy była nawet muzyka punkrockowa.
Pozwoliłoby to na zerwanie z łatką lokalnego Radia Maryja i na konkurencje z eterowym Radiem Alex dzięki zrobieniu z folku ale też innych typów muzyki swojego towaru eksportowego co po szkoleniu u innych lokalnych rozgłośni pozwoliłoby na budowanie lokalnego radia z prawdziwego zdarzenia najpierw w internecie a potem też w eterze. Z tej racji warto by Pan Piotr Sambor tak jak wspomniałem wcześniej schował swoja dumę do kieszeni i wziął się za swoją stacje czyli Radio Aleks póki to jeszcze może zrobić. Niech internetowe Radio Aleks będzie tak jak Radio Alex ponownie radiem dla wszystkich mieszkańców Podhala (od Kamionnej do Tatr a nawet dalej) a nie tylko dla pokolenia 50+. Wówczas na antenie dominowałaby muzyka (w tym folk) i lokalność. Treści religijne jeżeli już mogłyby być w Radiu Aleks to jak w Radiu Silesia od niedzieli do czwartku przez 2 godziny (w przypadku Radia Silesia są one od niedzieli do czwartku od 21:00 do 23:00 ale w stacji Pana Sambora mogły być od poniedziałku do czwartku od 21:00 do 23:00 i w niedziele od 08:00 do 10:00) a więc znacznie skromniej niż do tej pory. Z uwagi na to przez długi czas treści religijne zajmowały większość ramówki lepiej jednak aby jak w przypadku Radia Rekord i Radia Kaszëbë na antenie Radia Aleks nie było ich w ogóle lub były ograniczone do Transmisji Mszy Świętej w niedzielne poranki. Pozwoli to na szerszą inwestycje w warstwę rozrywkową i muzyczną internetowej stacji.
Podsumowjąc i zarazem kończąc swój dlugi komentarz chciałbym aby nie był on nie hejtem w stronę Pana Piotra Sambora a bardziej rozliczeniem się słuchaczy z Radia Alex z przeszłością tej rozgłośni i nadzieją na lepszą przyszłość już nie z jedną a dwoma rozgłośniami pod Tatrami które to mogą się od siebie wiele nauczyć.
No to muszę wrócić do tego radia.
-
PRACA | dam
PRZYJMĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ ROLNĄ 31 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem tel. 503-723-789. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375. -
PRACA | dam
Spółka "Tesko" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa poszukuje SPECJALISTY DS. OCHRONY ŚRODOWISKA. ZAKRES OBOWIĄZKÓW: 1. Identyfikacja potrzeb firmy wymaganych ustawodawstwem krajowym i unijnym z zakresu ochrony środowiska, wraz z określeniem stosownych działań zmierzających w kierunku spełnienia wymagań. 2. Opracowywnie wniosków o wydanie lub aktualizację wszystkich niezbędnych zezwoleń i decyzji środowiskowych z zakresu gospodarki odpadami, wymaganych w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę. 3. Bieżący kontakt z instytucjami wydającymi zezwolenia i decyzje, w celu prawidłowego przygotowania wniosków oraz uzyskania stosownych dokumentów. 4. Kompletowanie dokumentów niezbędnych do określenia wpływu firmy na środowisko, wraz z naliczaniem związanych z tym opłat. 5. Wykonywanie postanowień zawartych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów w zakresie informacyjnym i sprawozdawczym. 6. Sporządzanie wymaganych sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska. 7. Ustalanie właściwego zakresu monitoringu środowiskowego, wynikającego z posiadanych decyzji i przepisów prawa, wraz ze zlecaniem stosownych badań monitoringowych w odpowiednich terminach. 8. Określanie właściwego zakresu monitoringu wizyjnego, zgodnie z Ustawą o odpadach, oraz zapewnienie wymaganego dostępu dostępu dla odpowiednich organów. 9. Redagowanie korespondencji z zakresu swojej działalności. Godziny pracy: 7:00-15:00 (poniedziałek - piątek). Umowa o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, stabilne warunki zatrudnienia WYMAGANIA: - Samodzielność, dobra organizacja pracy i umiejętność planowania zadań, - Wykształcenie wyższe - preferowane. KONTAKT: tesko@tesko.pl, ul. Szymony 17a, Zakopane, tel. 18 20 25 620. Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi Kandydatami, którzy zostaną powiadomieni telefonicznie o terminie rozmowy kwalifikacyjnej. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia BIURO w centrum Zakopanego. Kontakt 886489296. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA W GORCACH 30 arów. 503 868 728. -
SPRZEDAŻ | różne
Całe kompletne HOMONTO góralskie, 1400 zł., do negocjacji. SERDAK GÓRALSKI. 725 071 681. -
BIZNES
Spółka POLSKIE TATRY S. A. zaprasza do składania ofert na postępowanie nr 03/DT/2025 pn.: "Dzierżawa obiektu gastronomicznego "Szałas pod Wilkiem" zlokalizowanego w miejscowości Małe Ciche na Polanie Zgorzelisko." Aby uzyskać szczegółowe informacje o przetargu zapraszamy do odwiedzenia strony: www.bip.polskietatry.pl. Kontakt: 18 20 637 30 wew. 22. Zapraszamy do składania ofert. -
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414. -
USŁUGI | budowlane
REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DOM CENTRUM - ZAKOPANE - 609 09 35 99. -
USŁUGI | budowlane
Witam, oferujemy Państwu kompleksowe usługi prac brukarskich.Wykonujemy między innymi: - odwodnienia - korytowanie - utwardzanie terenu - przygotowanie terenu pod ogrody-k W celu jakichkolwiek pytań i informacji proszę o kontakt 798 366 466. 798366466 biuro@czorsztynski.com biuro@czorsztynski.com
Tel.: 798366466 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam MIESZKANIE 4-pokojowe, 73 m2, I piętro, balkon, piwnica. Bardzo dobra lokalizacja, Nowy Targ, ul. Podtatrzańska. 604 905 727, monika1971@op.pl -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Kościelisko-Czajki dom z super widokiem -sprzedam 660797241 b12.pl. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
BIAŁKA TATRZAŃSKA - atrakcyjna działka 1398 m2 z pozwoleniem na budowę blisko wyciągu----sprzedam 660797241 b12.pl. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Wynajmę lokal do prowadzenia działalności gastronomicznej (kuchnia i sala dla gości) w centrum Zakopanego- gotowy bądź do niewielkiego remontu-tel. 666522367
Tel.: 666522367 -
PRACA | dam
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHARZA oraz KELNERA. 604 450 060. -
PRACA | dam
WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE lub POKÓJ - 880 390 028. -
USŁUGI | inne
MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - 880 363 281. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. Dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958. -
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię działkę budowalną min 10 arów z widokiem na Tatry. Koniecznie dojazd uregulowany, widok na góry. Zakopane, Ząb, Kościelisko, Gliczarów.. 600404554 grz.wicik@gmail.com
Tel.: 600404554 -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
SHIH TZU.730 519 594. -
ZDROWIE I URODA
Poszukiwany/a: Rehabilitant/Rehabilitantka OWR Krywań I Murzasichle Szukamy ambitnego i zaangażowanego rehabilitanta, który wspólnie z nami bedzie pomagał pacjentom wracać do sprawności.. 601544146 www.krywan-tatry.pl biuro@krywan-tatry.pl
Tel.: 601544146 -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE PODDASZY WEŁNĄ MINERALNĄ, ADAPTACJA PODDASZY, ZABUDOWA GK. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE, PANELE, MONTAŻ DRZWI, ŁAZIENKI, ZABUDOWY GK. 660 079 941. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DOM W JABŁONCE centrum. 605 306 294. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380 -
PRACA | dam
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 080, 600 035 355. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
MOTORYZACJA | sprzedaż
MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270. -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.