Reklama

2023-01-18 19:46:19

Reklama

Tatry, Zakopane

Limity to ostateczność, stawiajcie na edukację. Dyrektor TPN mówi też o wycince drzew na Nosalu

Co zaskoczyło go w pracy dyrektora? Jak odpowie na pretensje o planowaną wycinkę drzew na Nosalu? Kiedy w Tatrach będzie zbyt wielu turystów? Z Szymonem Ziobrowskim, dyrektorem TPN rozmawia Paweł Pełka.

- Już 20 lat pracujesz w Tatrzańskim Parku Narodowym. Od ośmiu jesteś jego dyrektorem. Czy było coś, co w ciągu tego dyrektorskiego okresu cię zaskoczyło?
- Rzeczywiście, zanim zostałem dyrektorem, 12 lat pracowałem w parku. Już poprzedni dyrektor Paweł Skawiński wprowadzał mnie w wiele aspektów swojej pracy. Na przykład, gdy w 2006 roku kolejka na Kasprowy była przebudowywana, uczestniczyłem w związanych z tym spotkaniach. Jestem z wykształcenia prawnikiem i z pewnością ta wiedza już wtedy się przydawała. Wydaje mi się, że w zarządzaniu każdą instytucją najtrudniejszą kwestią jest poukładanie sobie relacji z pracownikami. Zaskoczeniem było to, że trzech lub czterech pracowników musiałem zwolnić za nieprawidłowości związane z pozyskiwaniem i sprzedażą drewna. To pewnie przestrzeń bardzo wrażliwa na nieprawidłowości, ale razem z moim zastępcą Filipem Ziębą staramy się ufać ludziom. Jeżeli ktoś to zaufanie zawiedzie, to nie ma szans na żadną współpracę. Ludzie popełniają błędy, które można wybaczyć, to jednak były przykre i zaskakujące sytuacje. Dziwiło mnie, że znajdują się ludzie, którzy mając stabilną pracę w świetnym miejscu, są dobrze wyposażeni, mają stałą pensję, decydują się na takie wybory.

- Jakie są najważniejsze osiągnięcia tych ośmiu lat?
- To na pewno wyremontowanie wielu szlaków. W sumie udało się zmodernizować kilkadziesiąt kilometrów szlaków w Tatrach. Skończyliśmy też budowę centrum edukacji przy ul. Chałubińskiego. Mam nadzieję, że skończymy kolejne wielkie przedsięwzięcie - budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kirach. Budowa powinna zakończyć się w 2023 roku. Chcemy tam w prosty, łatwy i nowoczesny sposób pokazać geologiczne aspekty powstania Tatr. To trudny temat, ale temat, który wyróżnia Tatry spośród innych gór. Zrobiliśmy też nowe punkty wejściowe w Tatry w Dolinie Strążyskiej, Małej Łące. Budowany jest podobny na Palenicy Białczańskiej. Podjęliśmy chyba dobrą decyzję o wprowadzeniu sprzedaży internetowej miejsc na parkingach przed Morskim Okiem, którą kopiują teraz inne parki. Likwidujemy na szlakach toi toje i budujemy stacjonarne toalety z kanalizacją. Chcemy zresztą wspólnie z PTTK do kanalizacji podłączyć wszystkie obiekty w Tatrach. Ostatnia sprawa to jest program zerowa emisyjność. Mimo kryzysu energetycznego mamy zamiar w ciągu pięciu lat do zera ograniczyć emisję zanieczyszczeń w naszych budynkach. Montujemy więc pompy ciepła. W przyszłym roku zakupimy sześć elektrycznych samochodów. To wszystko powiodło się dzięki temu, że nasi pracownicy są otwarci na nowe projekty. Staramy się wprowadzać wiele zmian. Nie byłoby też tego bez faktu, że Tatry odwiedza tylu turystów, co dzięki biletom wstępu daje nam 80% naszego budżetu. Można powiedzieć, że wprowadzając te projekty, oddajemy pieniądze z biletów ludziom.

- Liczba turystów odwiedzających Tatry sprawia, że często pojawiają się głosy domagające się wprowadzania ograniczeń. Czy można wskazać graniczną liczbę turystów, powyżej której takie limity trzeba będzie wprowadzić?
- Nie da się wprost podać, jaka jest to granica. Jeden powie, że na szlaki może wejść tylu turystów, ilu się zmieści. Warto jednak zadać pytanie, jakie wskaźniki powinniśmy zastosować, aby decydować, czy turystów jest już w parku za dużo, czy nie. Może to ma być na przykład liczba w Tatrach kozic, świstaków i niedźwiedzi, która przecież wcale się nie zmniejsza, a nawet rośnie. Z tego punktu widzenia nie zapala nam się jeszcze czerwona lampka, która świadczyłaby o tym, że tych turystów jest zbyt wielu. Nadal, nawet w wakacje, można wyjść w Tatry o godz. 5 rano i prawie nikogo nie spotkać. Pamiętam podejście do tego zagadnienia jednego z naukowców ze Stanów, które mi się podoba. Powiedział on jasno: "limity  to ostateczność, stawiajcie na edukację". Jeżeli turyści będą się odpowiednio zachowywać, nie będą śmiecić, dokarmiać zwierząt, załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych, to tak naprawdę ograniczenia nie będą potrzebne. Pamiętajmy, że w wielu parkach na świecie można chodzić, gdzie się chce, a w Tatrach poruszamy się tylko po szlakach, dając poza nimi przestrzeń do życia zwierzętom. Dlatego konsekwentnie odmawiamy otwierania nowych szlaków.

- Mówiłeś o remontach szlaków. Widać je na każdym niemal kroku. Czasem pojawiają się jednak głosy, że TPN idzie za daleko, że buduje autostrady dla turystów, chociażby na Hali Kondratowej czy Kopieńcu.
- Pamiętajmy, że wszystkie szlaki zaraz po remoncie mogą wyglądać źle. Nowy kamień jest błyszczący, jaśniejszy, ale po roku pokrywa się patyną i wtedy trudno powiedzieć, kiedy remont miał miejsce. Doszliśmy do wniosku, że niektóre szlaki powinny być dostępne dla rodziców z dziećmi i osób niepełnosprawnych. To akceptuje wiele osób. Wyobraźmy sobie, że przyjeżdża rodzina z małym dzieckiem na wózku. Oni też chcą pójść w Tatry. Myślimy o tych ludziach, a także o osobach przyjmujących tych turystów. Dzięki temu ta rodzina przyjedzie na Podhale, pójdzie w góry, na przykład na Rusinową Polanę z Wierchu Porońca, co było pierwszym takim projektem. Teraz mamy wyremontowaną w ten sposób Drogę pod Reglami czy szlak w Małej Łące.

- Remontowane są nie tylko szlaki, ale na przykład Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej. Kiedy będzie otwarta dla turystów i co się w niej zmieni?
- Jaskinia Mroźna będzie otwarta w zupełnie nowej formule. Planujemy to otwarcie na wakacje 2023 roku. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale będzie ona na przykład oświetlona w zupełnie nowy sposób, cokolwiek to znaczy. Oczywiście nie będzie tam elektroniki.

- W polskiej części Tatr udało się uniknąć spotykanych po słowackiej stronie ataków niedźwiedzi na ludzi. Tam oczywiście tych niedźwiedzi jest więcej, ale po naszej stronie wprowadziliście specjalny program, który przyniósł efekty.
- Zadecydowały o tym dwie rzeczy - pasja i edukacja. Wicedyrektor Filip Zięba i jego zespół to grupa prawdziwych pasjonatów, która uczyła się od najlepszych na świecie. Te doświadczenia zaczęli wdrażać z powodzeniem w Tatrach. Nie ma u nas więc problemów z niedźwiedziami, chociaż tych problemowych niedźwiedzi mamy sporo. Chodzi o te schodzące do miasta. Nakładamy na nie obroże z GPS-em, obserwujemy i gdy pojawiają się na ulicach, w pobliżu domów, dostają gumowego klapsa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od września do listopada nasze służby są w pracy całą dobę, niezależnie od pogody. Bardzo wiele zależy od mieszkańców. Apelujemy o niepozostawianie odpadków przy domach, bo dla tych niedźwiedzi wyrobienie nawyków, że schodzą do miasta w poszukiwaniu pożywienia, może oznaczać wyrok śmierci. Działamy dla bezpieczeństwa mieszkańców i niedźwiedzi.

- Niebawem ma ruszyć modernizacja stoku na Nosalu. Powstanie nowy wyciąg, ale trzeba będzie też w parku narodowym wyciąć las. Ktoś może zapytać: jak to? Dostaję karę, gdy zejdę ze szlaku i zerwę jagody, a TPN legalnie będzie wycinał drzewa?
- To złożony temat, ale moja odpowiedź jest w miarę prosta. Ochrona przyrody to wartość. Z drugiej strony sport i aktywność fizyczna to też wartość. To dwa obszary o podobnej randze. Narciarstwo to sport zachęcający do zdrowego trybu życia. Przypomnijmy też, co skoki zrobiły dla Podhala, jak wypromowały nasz region. Tymczasem narciarstwo alpejskie bez infrastruktury znajduje się daleko w tyle. Nosal jest jednym z zaledwie kilku stoków w Europie, który znajduje się praktycznie w mieście i jest jeszcze stokiem północnym. Nie tworzymy tam nowej trasy slalomowej. Oczywiście musimy wylesić ponad hektar lasu. Zabezpieczeniem będzie to, że inwestycję przeprowadzi TPN. Sporo osób jest temu przychylnych, są i negatywnie nastawione, ale to normalne. Szanuję takie głosy, ale po długich dyskusjach, chociażby z Filipem Ziębą, ale również wieloma innymi ekspertami, skłoniliśmy się do tego, aby dać narciarzom zielone światło. Jaka jest alternatywa? Zalesienie nieczynnego obecnie stoku?

- Na jakim etapie jest teraz ta inwestycja?
- Złożyliśmy dokumenty potrzebne do wydania decyzji środowiskowej przez burmistrza. Poproszono nas o ich uzupełnienie. Uwagi przedstawiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Teraz na nie odpowiemy i będziemy czekać na decyzję. Samą budowę wyciągu i infrastruktury, razem ze zbiornikiem na wodę do sztucznego śnieżenia, można zamknąć w ciągu roku. Wiele zależy też od kapryśnej u nas pogody.

- Jeśli jesteśmy przy narciarstwie zjazdowym, to co z modernizacją ponad 50-letniego wyciągu na Goryczkowej?
- W tym wypadku zgodziliśmy się na zwiększenie przepustowości. Przebudowany wyciąg w starym śladzie będzie miał czteroosobową kanapę, ale obędzie się bez sztucznego naśnieżania. To ważne, że udało się z Polskimi Kolejami Linowymi osiągnąć kompromis. Dobrze nam się teraz współpracuje, co PKL udowodnił chociażby na początku roku, gdy zamknięto nartostradę, kiedy pokazał się tam mały niedźwiedź. Regularnie spotykam się z obecnym prezesem PKL i dobrze się dogadujemy.

- Do naszej redakcji często docierają sygnały od turystów, którzy spacerują po szlakach w rejonie Doliny Chochołowskiej. Wysyłają zdjęcia wycinki drzew, ciężkiego sprzętu i dziwią się, jak to możliwe w parku narodowym. To jednak teren, którego właścicielem jest Wspólnota 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Czy prowadząc wycinkę na swoich gruntach jej przedstawiciele muszą ją uzgadniać z TPN-em.
- Plany wycinki znajdują się w planach urządzenia lasu, które zatwierdza starostwo. My uczestniczymy w tym procesie i opiniowaniu planu. Mamy leśniczego, który nadzoruje prywatne lasy w parku i wycinki. Wiadomo, że gdy pojawia się tam turysta, który widzi wycinkę, może to budzić jego zdumienie, ale trzeba pamiętać, że to prywatny teren. Prawo własności u nas przecież obowiązuje. To pewien dar wspólnoty, że ten teren udostępnia, bo teoretycznie mogliby postawić szlaban. Współpracujemy ze Wspólnotą Witowską i prawdopodobnie w przyszłym roku wyremontujemy wspólnie drogę w Dolinie Chochołowskiej od Hucisk do schroniska. Będzie to podobny standard jak na Drodze pod Reglami, tak aby była łatwo dostępna chociażby dla rodzin z dziećmi na wózkach.

- Wiele przemyśleń, dotyczących pracy w TPN, Tatr, ochrony przyrody, znalazło się w wydanej niedawno książce, której jesteś autorem razem z Maciejem Kozłowskim.
- Pomysł na książkę pojawił się, gdy Maciej Kozłowski zadzwonił do mnie przy okazji pisania o Bieszczadach. Dobrze nam się wtedy rozmawiało. W tym czasie dostałem propozycję napisania przewodnika. Zadzwoniłem do Maćka, czy nie stworzyłby tego przewodnika ze mną i tak powstała książka "Projekt Tatry". Jest ona pokłosiem trwających kilka dni rozmów. Chcieliśmy pokazać Tatry z wielu perspektyw. Przedstawić też naszą pracę. Kiedyś zapytałem znajomego, z czym kojarzy mu się TPN. Odpowiedział, że z drogowskazem w Tatrach. Tymczasem nasza praca jest bardzo różnorodna. Pamiętam, gdy do pracy w TPN-ie przyszła księgowa z dużej firmy i po jakimś czasie stwierdziła, że nie spodziewała się, że prowadzimy tak wielostronną działalność. Na to wszystko nałożyło się duże zwiększenie ruchu turystycznego, a z drugiej strony 12 lat temu nie było przysłowiowego iPhonea, który zmienił całą perspektywę patrzenia na rzeczywistość, a co za tym idzie również na Tatry.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
worek na śmieci 2023-01-20 03:21:25
Drogi @franku, śpieszę z podpowiedzią. Logika jest cały czas taka sama: KASA, KASA i jeszcze raz KASA! A jak wiadomo największa kasa jest na WIELKICH SŁOMIANYCH INWESTYCJACH! Budowa pochłonęła w 2016 bagatela 6 milionów papierów, z czego 2 752 395 zł przekazał lekką ręką fundusz leśny. Mówisz że "Narobili wysepek, chodniczków, przejść dla pieszych" no cóż, coś trzeba było wpisać do kosztorysu by uzasadnić konieczność wydatkowania tych 6 baniek. Jak słusznie zauważasz "jednocześnie zmniejszając pojemność parkingu prawie o połowę". Wszak głównym założeniem było przepalenie odpowiednio dużej kasy a proste wyasfaltowanie całej płyty parkingu nie uzasadniałoby tak wysokich środków. Nie tędy droga. Dalej stwierdzasz "A teraz każą stawiać samochody na tych przejściach i wysepkach." czyli nie chodziło o wprowadzenie "nowej jakości", wszystko jest po staremu, upychamy na maksa ile się da i KASA się zgadza. Te wysepki i przejścia to się w końcu rozjeździ. Lub jeszcze lepiej... przeprowadzi się rewitalizację! A to nie są małe pieniądze!

A że wypada się rozwijać i przeprowadzać coraz większe SŁOMIANE INWESTYCJE to w kolejce mamy
Budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry - Kościelisko
Wartość projektu: 25 448 448,37 PLN
Dofinansowanie:  20 726 122,52 PLN w tym:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 85% w wysokości: 17 617 204,14 PLN
Umowa POIS.02.04.00-00-0079/17 z dnia 31.01.2018r.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15% w wysokości: 3 108 918,38 PLN, Umowa dotacji 136/2018/Wn06/OP-BA-YS/D
Planowana data zakończenia projektu: czerwiec 2023 r.

I na horyzoncie NOSAL! Inwestycja na bajońskie sumy z zawrotną stopą zwrotu i ciepłymi posadkami.

Niestety na szlaki nie ma kasy.
miejscowa 2023-01-19 17:31:55
@Rysiek_91 "dwoje kluczowych pracowników parku /główny specjalista ds. Nosala" :)))))
aleś walnął :))) Ten cudowny specjalista rozwalił wydział inwestycji w urzędzie miasta.
W mieście skakali z radości jak odszedł do TPN. Tutaj też rozwalił projekt i ucieka dalej ?
Ciekawe kto teraz ma pecha!!!
Ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o zarządzaniu, pracy. Tylko dużo gadać....
franek 2023-01-19 14:54:24
@worek
Masz dużo racji :)
A mnie od paru lat zastanawia sens tego remontu parkingu na Palenicy. Narobili wysepek, chodniczków, przejść dla pieszych, jednocześnie zmniejszając pojemność parkingu prawie o połowę. A teraz każą stawiać samochody na tych przejściach i wysepkach.
Tej logiki to już w ogóle nie ogarniam.
mac 2023-01-19 14:43:56
worek dobrze gada
Niestety :(
worek na śmieci 2023-01-19 13:46:12
@franek, nie wydaje mi się byś uzyskał satysfakcjonujące odpowiedzi od biznesmena. Ale dla Ciebie postaram się przybliżyć niezawodną logikę którą kieruje się obecny "dyrektor". Otóż otwieranie nowych szlaków, odtwarzanie kiedyś funkcjonujących, otwieranie zamkniętych i inne Twoje aspiracje GENERUJĄ KOSZTY (budowa, oznakowanie, sprzątanie, monitorowanie, naprawianie, utrzymywanie, patrolowanie). I to nie małe. To są kwoty idące w miliony w skali roku. Niestety wolontariusze nadają się do akcji marketingowych a nie do ciężkiej roboty jak wykwalifikowani pracownicy. A jako "prawdziwy dyrektor" zarządca folwarku skupia się na MAKSYMALIZACJI ZYSKU! Po co ponosić dodatkowe koszty skoro turyści i tak przyjadą do tego co jest, i tak zostawią tą samą ilość pieniędzy, i tak wrócą, i tak będą płakać, narzekać, złorzeczyć a płacić muszą.
Resumując, im więcej szlaków tym większe horrendalne koszty, które i tak nie przełożą się na większy zysk. A koszty ograniczamy, tniemy, redukujemy... to nie jest coś co chcemy. My chcemy tylko czystej kasy. Sam wiesz jakimi "innowacyjnymi" metodami ostatnio remontuje się szlaki. Wiesz że znikają koszmarnie drogie w utrzymaniu tojtoje i stawia się stacjonarne szalety wchodząc z infrastrukturą w głąb parku. Wiesz że kierownictwo nie chce płacić za sprzątanie zaśmieconych szlaków i organizuje marketingowe zloty "sprzątania tatr".
Dlatego "stawiamy na edukację"... widoczki to możesz sobie w internecie pooglądać.

Wiem że taka odpowiedź Cię nie satysfakcjonuje ale na pewno znasz mentalność wynajmujących pokoicki - byle dużo jak najmniejszym kosztem. Taki klimat. Tylko na większą skalę i w ramach dobra narodowego. Teraz wchodzimy w wyciągi bo z tego jest KASA. Zaraz będą parkingi, restauracje, bangladesz. Chciałbyś mieć taką dojną krówkę na swoim podwórku :-)
Taki sobie turysta 2023-01-19 13:12:16
"podejście do tego zagadnienia jednego z naukowców ze Stanów, które mi się podoba. Powiedział on jasno: "limity to ostateczność"
Nie wiem z jakich "Stanów" był ten "naukowiec" i czy widział Tatry, bo ja akurat pamiętam z parków narodowych w USA bardzo surowe limity a nawet limitowane specjalne zezwolenia na niektóre trasy i obszary. A tam parki narodowe mają wielkość naszego powiatu albo województwa!
Nie mam nic przeciwko limitom w polskich parkach, jestem nawet gotów zrezygnować dla innych!
Andyq 2023-01-19 11:53:28
Ten gość doprowadził TPN do ruiny
franek 2023-01-19 11:26:02
I ostatnie pytanie na dziś - dlaczego nie ma już dojścia do Kępy? Piękne, widokowe miejsce, stało się niedostępne. A to króciutki odcinek niedaleko od szlaku.
Fan3 2023-01-19 10:56:35
Wszedzie butelki,puszki,podpaski kupa I siusiu
Ostatecznosc kudlaty to nadzor komisaryczny I likwidacja tpn fikcji
franek 2023-01-19 10:51:57
I jeszcze parę pytań, np. dlaczego wciąż nie odbudowano mostka, dzięki któremu Stara Roztoka była świetnym miejscem wypadowym w stronę Białej Wody? Nie da się? I dlaczego do Starej Roztoki trzeba iść w tłumie asfaltem dookoła, zamiast dołem, gdzie jest droga? Gdy asfalt był w remoncie to jakoś można było tamtędy ludzi puścić, a teraz zakaz.
Dlaczego nie potraficie się dogadać ze Słowakami żeby np odbudować stare szlaki z Chłopka i Wrót na Słowację?
Dlaczego zlikwidowaliście szlak przez Tomanową Przełęcz?
Takie przejścia zmniejszają tłum na szlakach bo nie trzeba z grani wracać z powrotem tą samą ścieżką.
Rysiek_91 2023-01-19 10:45:07
Podajcie co się dzieje bo w ostatnim miesiącu kwitami o zwolnienie z pracy w TPN rzuciło dwoje kluczowych pracowników parku /główny specjalista ds. Nosala i pani główna księgowa/. Źle się dzieje e państwie Duńskim. W parku najwięcej do powiedzenia we wszystkich kwestiach bez wyjątku ma pani kierowniczka z DAT, która nie posiada żadnego wykształcenia, chyba nawet nie ma matury. Ta sama sytuacja jest z kierownikiem od transportu, ale on ma maturę. Nie wspomnę obecnego komendanta Straży TPN, który również nie posiada żadnego wykształcenia, ukończył jedynie szkołę średnia w Limanowej. Jaka firma w XXI wieku zatrudnia osoby bez właściwego wykształcenia i przygotowania zawodowego, a no TPN liczą się koneksje to i po zawodówce możesz być kierownikiem. Główny specjalista od Nosala ukończył studia MBA, ale chyba chłop widział co się dzieje lub się przestraszył i podziękował za współprace.
Canadian 2023-01-19 10:02:50
Przeciez TPN to maszynka do robienia pieniedzy dla panstwa. Nie ma nic wspolnego z ochrona przyrody. Pod pretekstem, zagrabiono ziemie. Juz nikt nie moze sie o to upomniec, to smialo mozna wycinac i budowac. PKL jest wspanialym partenrem do ludzi sie okazuje...Paranoja
faryzeusz 2023-01-19 09:54:47
@czopek, słaby z Ciebie katolik. To tak jakby Jezus kazał wypędzić kupców ze świątyni. I wiesz jak to się skończyło...
czopek 2023-01-19 08:53:57
Instytucja kt. powinna chronić dobro Narodowe, jakim jest Park TPN zajmuje się inwestycjami biznesowymi na swoim terenie, które powinny być całkowicie zakazane. Publiczność nie wie albo udaje że nie wie że Kuźnice są położone na terenie Parku i powinno się wypędzić z tamtąd wszystkich łącznie z Dyrekcją.
gosia 2023-01-19 08:36:28
"limity to ostateczność, stawiajcie na edukację"
Dlatego dział edukacji jest przerośnięty niczym rak trawiący zdrową tkankę.
I całkiem przypadkiem ulubienica Szefa gra tam pierwsze skrzypce
no ale w czopku to trzeba się urodzić co nie?

Nie ma pracowników leśnych, "chłopów" od roboty przy drzewie/utrzymaniu szlaków.
ale jest przedszkolanka, radca prawny, spec od nieruchomości etc
^^
kac lovelas 2023-01-19 01:21:36
a teraz zastępujemy słowo Nosal, a wstawiamy Goryczkowa.
I pięknie pan Szymon opowiada o jego remoncie... :)
Krótko powtórzę:
HIPOKTYRA!
franek 2023-01-19 00:45:03
Dołóżcie parę nowych szlaków, to się tłum rozrzedzi.

Dlaczego np. nie ma szlaku na Gładką Przełęcz? Od słowackiej strony jest.
Stary szlak na Niżnie Rysy też można by odtworzyć. Podobnie z Chłopka na Czarnego Mięgusza.
Na Kominiarski Wierch szlak zamknięto w latach 80-tych bo gdzieś tam było jedno gniazdo orła czy sokoła. Zapewne już dawno go nie ma, a szlak zamknięty do dziś - a mogłaby powstać fajna pętla ze Stołów na Iwaniacką.
No i na Bobrowiec - jeszcze w 90-tych latach szlak był, ale za to nie można było przejść legalnie tych 5 minut od szlaku na Grzesia do Bobrowieckiej Przełęczy. A gdy ten skrót wreszcie zrobił się legalny to zamknęli szlak na Bobrowiec.
Yzf 2023-01-18 22:51:47
Najlepiej żeby ten pan dyrektor poszedł na kolanach zobaczyc na Słowację jak oni tam pięknie gospodarujom.
alo 2023-01-18 22:34:28
Też uważam, że w sprawie Nosala to dobra decyzja, natomiast tłumy w Tatrach są przerażające
Daria 2023-01-18 21:58:23
Trzymam za Pana kciuki ,jest Pan w końcu dyrektorem który potrafi pogodzić tzw "ekologów," ze społecznością sportowców ,mam tu na myśli modernizację skoczni ,tras biegowych i mam nadzieję Nosala a przypomnę stok istnieje od 1956 r ....hektar lasu do wycięcia to jest trzy razy mniej ile zniszczyły lawiny w Dol. Roztoki ostatniej zimy ... O czym my w ogóle mówimy...Sportowa młodziez będzie Panu wdzięczna!!!
Andrew 2023-01-18 21:27:49
Aż się prosi o NIK !
Gogo 2023-01-18 21:24:49
Pan Dyrektor bardziej kojarzy mi się z nowym parkingiem koło bloków TPN niż z ochroną przyrody.
zakopiańczyk 2023-01-18 21:19:07
Zapomniano o istocie TPN , zaczyna rządzić komercja gdzie gospodarka leśna brakuje rębni stopniowej , nie widać tutaj również rębni ciągłej .Pojawiają się gatunki inwazyjne o których nikt nie mówi. Las umiera nikt tego nie dostrzega . Liczy się teraz liczba turystów. Widać brakuje w TPN specjalistów .
typ 2023-01-18 21:00:20
tylko by wycinali drzewa,ciekawe ile zasadził szkodnik

Reklama
 • PRACA | dam
  Firma budowlana zatrudni PRACOWNIKÓW OGÓLNOBUDOWLANYCH na pełny etat. Praca całoroczna na terenie Podhala. wysokie wynagrodzenie. Możliwość zamieszkania. 509 670 775
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia DOM W KLIKUSZOWEJ - długoterminowo. 509 679 085.
 • PRACA | dam
  SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY I MARKETINGU z doświadczeniem, z szerokim zakresem działań marketingowych. Mail. biznes@hotelcrocus.pl, tel. 601 913 262
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  KIEROWNIK POKOJOWYCH w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA, MAGAZYNIER, EKSPEDIENTKA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pomoc kuchenną w restauracji w Murzasichlu Praca z możliwością zakwaterowania. Szczegóły pod numerem telefonu 504154570 Pozdrawiam Wojciech. 504154570 Ka.lukaszczyk@gmail.com
  Tel.: 504154570
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKÓJ - FERIE - ZAKOPANE - 607826896
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  Przyjmę komunikatywną ekspedientkę do sklepu odzieżowego w Zakopanem. Więcej informacji pod numerem telefonu +48 537 165 165 lub mailem: kontakt@lagattini.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracowników budowlanych ZBROJARZ, MURARZ. tel. 601508736
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BORDER COLLIE szczenięta. 791 669 932.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE NARZUT Z KAWAŁKÓW SKÓR WŁOSKICH. Wymagane doświadczenie. 504 636 921.
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni DOSTAWCĘ, PIZZERA i KELNERKĘ - 668 404 790.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  MASSEY FERGUSON 590, 80-lata, stan bdb, (z powodu wyjazdu za granicę), 53.000 zł. 518 413 809 po 18-tej.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika do wypozyczalni sprzętu narciarskiego w Bukowinie Tatrzańskiej. 601529290 biuro@juswik.pl
  Tel.: 601529290
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni KUCHARZA i POMOC KUCHENNĄ. Oferujemy stabilne, całoroczne zatrudnienie. Tel. 725 300 095.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie dom , działke ,pensjonat w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej b12.pl. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ ZAKOPANE lub KOŚCIELISKO. tel. 507 360 911
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  Firma Vero Nowy Targ zatrudni KRAWCÓW, KRAWCOWE. 501 67 25 98.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWA DOMY W JEDNYM - GRONKÓW. 510 80 75 74.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Zakopiańskie TBS TKGK Sp. z o.o zaprasza do składania ofert w postępowaniu na sprzedaż Peugeot Boxer/Gefco Y/G Boxer 335 skrzyniowy/paka; Dostawczy do 3,5 T; 2008 r; silnik pojemność 2,2 VIN - VF3YCBMHC11603889. Szczegóły www.ztbs-zakopane.pl. www.ztbs-zakopane.pl 509 628 992 firma@ztbs-zakopane.pl
  Tel.: 509 628 992
  E-mail: firma@ztbs-zakopane.pl
  WWW: www.ztbs-zakopane.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - LOKAL do wynajęcia ok. 60 m2. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia powierzchnie BIUROWO - USŁUGOWE od 100 do 600 m2 na II piętrze. Park Handlowy STOPIAK w Nowym Targu. Tel. 606 123 437.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  KOMLEKSOWE ŁAZIENKI, HYDRAULIKA, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE. 667 746 033, 783 913 580.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • BIZNES
  Profesjonalnie i kompleksowo poprowadzę: willę, pensjonat, apartamentowiec. Dzierżawa lub prowizja. Możliwe referencje. 0048 788 63 36 33
  Tel.: 48
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
2023-01-31 21:04 Czekali na wygraną aż 433 dni 2023-01-31 20:45 Rekordowy wynik sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Białce Tatrzańskiej 2023-01-31 19:44 Szwarc, mydło i powidło, meble, miody i siekiery kupisz na Krupówkach prosto z chodnika 1 2023-01-31 18:43 Uwaga! Ratownicy TOPR ogłosili trzeci stopień zagrożenia lawinowego 1 2023-01-31 17:46 Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników 3 2023-01-31 17:01 Największy wybór odśnieżarek i zestawów traktorowych w Polsce 2023-01-31 16:46 Kolejne ostrzeżenie meteorologiczne dla Podhala. W nocy możliwa śnieżna burza 4 2023-01-31 16:31 Ślubowanie strażaka z Kościeliska 1 2023-01-31 16:30 Kalendarz pełen góralskich skarbów. Konkurs dla czytelników 2023-01-31 15:55 Witamy Mistrza Świata. Witold Skupień, Mistrz Świata wrócił do domu (WIDEO) 1 2023-01-31 15:00 Co się dzieje w Białej Wodzie? Dyskusja na sesji w Szczawnicy 5 2023-01-31 14:30 Zabawa ostatkowa z pomocą Filipkowi 1 2023-01-31 14:00 Joł, joł, Jowisz! - CeZik zaśpiewał w Zakopanem (WIDEO) 2023-01-31 14:00 W Gronkowie rządy młodych 2023-01-31 13:30 Teatr Chrząszcz w Trzcinie na ferie 2023-01-31 13:09 Jurgowski - to najpopularniejsza nazwa stacji narciarskiej w Jurgowie (WIDEO) 1 2023-01-31 13:00 Pieniądze policzone! Nowy Targ zebrał prawie 72 tysiące złotych! 3 2023-01-31 12:56 Jak dobrać długość łóżka do wzrostu? 2023-01-31 12:54 Polecane końcówki do szczoteczek sonicznych marki SEYSSO 2023-01-31 12:15 Tyle promili we krwi i jeszcze kierował autem! 6 2023-01-31 11:52 Zmarła Anna Czerwińska, wybitna himalaistka 2023-01-31 11:44 Czym są wyroby garmażeryjne i czy warto je kupować? 2023-01-31 11:39 Górskie Krainy Światła - poczuj magię zimy i lokalnej tradycji w ośrodkach PKL 2023-01-31 10:44 Samochód wylądował w rowie 1 2023-01-31 10:17 Lampa sufitowa plafon - czy warto ją wybrać do swojego wnętrza? 2023-01-31 09:59 Zakopianka odśnieżona, ale śliska. Rano tiry utrudniały przyjazd 1 2023-01-31 08:59 W Zakopanem dosypało śniegu. Silny wiatr (WIDEO) 2023-01-31 08:00 W Krempachach też grała! (ZDJĘCIA) 1 2023-01-30 22:35 Od dziś nocne utrudnienia na wlocie do Doliny Chochołowskiej, nocą lepiej nie jeździć 1 2023-01-30 21:45 Kolęda dla hospicjum (WIDEO) 1 2023-01-30 21:15 Pele zaginął w Nowym Targu 2023-01-30 21:04 Aukcje na WOŚP tatrzańskich przewodników wciąż trwają! 1 2023-01-30 20:33 Młodzi zakopiańczycy twórcami kampanii dla amerykańskiego oddziału Polskiej Organizacji Turystycznej (WIDEO) 4 2023-01-30 20:00 Na tym stoku na nartach uczyło się jeździć kilka pokoleń zakopiańczyków 1 2023-01-30 19:00 W sobotę koncertowała Sinfonia Carpathia pod batutą Wojciecha Zwierniaka 2023-01-30 18:30 Davy Spencer, wschodząca gwiazda YouTube`a, na tropie skarbu piratów. Konkurs dla czytelników 2023-01-30 18:00 Walizka pełna tajemnic - otwiera rodzicom oczy na problemy dzieci 1 2023-01-30 17:30 Ostatnie kolędy w Jatkach 2023-01-30 17:26 Babiogórscy turyści i skiturowcy hojnie wsparli WOŚP. Ponad 12 tysięcy złotych zostawili na licytacji 2023-01-30 17:08 Czy ktoś widział zagubionego szczeniaka w Szaflarach lub Bańskiej Wyżnej? 2023-01-30 17:01 Ząb - rekordowa liczba startujących w wyścigach kumoterek, skiringu i ski-skiringu 2023-01-30 16:21 Bieg Podhalański przeniesiony. Nowy termin jeszcze nieznany 2023-01-30 16:17 Czym jest nowoczesna logistyka? 2023-01-30 15:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami śniegu. Jakie warunki panują na drogach w Zakopanem? (WIDEO) 2 2023-01-30 15:44 Hania Zbyryt i Trebunie-Tutki na zakończenie festiwalu 2023-01-30 15:30 Powalone drzewa blokowały drogę 2023-01-30 15:00 Co Lenina, Stalina i Bieruta łączy z Trzema Królami? 2023-01-30 14:09 Dlaczego warto odwiedzić hurtownię BHP? 2023-01-30 14:00 Ach, co to był za dźwięk! Orkiestra zagrała z kapelą (WIDEO) 2023-01-30 13:35 Ferie na lodzie z darmową nauką jazdy dla dzieci i młodzieży
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-01-31 21:04 1. Myślicie że można tak bezkarnie pomagać i organizować zbiórki dla chorych dzieci...??? Już PIS się o to postara byście pomocy szukali jedynie w kościele. A jak jesteście tacy przedsiębiorczy w ratowaniu własnych dzieci to dawać podatki na TVP, rydzyka i obajtka. gospodarka.dziennik.pl - 31.01.2023 "25 stycznia br. na dodatkowym posiedzeniu sejmowej komisji nadzwyczajnej do spraw deregulacji posłowie PiS zaproponowali wywrócenie tego systemu. Chcą, aby opodatkowane zostały darowizny otrzymane od wielu osób na kwotę powyżej 54 180 zł (albo 81 270 zł i 103 360 zł jeśli darowizny przekazują osoby najbliższe odpowiednio z II i I grupy podatkowej). Dzień później zmiana została przegłosowana przez Sejm. Przyjęte przez Sejm zmiany w podatku od darowizn są więc niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych. Teraz zmianami zajmie się Senat." 2023-01-31 20:53 2. "Na Krupówkach coraz więcej śniegu. Znowu problemy z odśnieżaniem chodników." Rolnicy też mają problemy z coraz większymi ilościami ukraińskiego zboża. tyna.info.pl - 17.23, 31.01.2023 "Stowarzyszenie "Oszukana Wieś" zapowiedziało serię protestów przeciwko "niekontrolowanemu napływowi zbóż z Ukrainy" 2023-01-31 20:49 3. I gdzie sołtys tej wsi. Widać że czarna strefa mu nie przeszkadzaja... tylko upierdliwi mieszkańcy. Przydałaby się u nas taka kontrola z USA jak na Ukrainie. money.pl - 31.01.2023 16:41 "Amerykanie wysłali swoich ekspertów do Kijowa, by ci sprawdzili sposób realizacji amerykańskiej pomocy wojskowej i finansowej. Informację tę potwierdziła przed kilkoma dniami podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland. (...) To pokłosie ujawnionej niedawno afery korupcyjnej..." 2023-01-31 19:48 4. Też daje w palnik, szczególnie po wiadomościach w tvp 2023-01-31 19:47 5. Wielkie cuda 2023-01-31 19:45 6. Szkoda że Sikorski nie zażądał od Kaczyńskiego żeby ten wpłacił te 50000zł na WOŚP i to przed kamerami. 2023-01-31 19:41 7. @arp co ty pier..... ? 2023-01-31 19:30 8. to za pierwsze miejsce jest teraz srebro? 2023-01-31 19:06 9. Uwaga! Szok! Sensacja! 2023-01-31 18:58 10. A ja nawet wiem która to mieszkanka.
2023-01-27 00:11 1. tak, TOPR miał cały zestaw do akcji lawinowej, ale i prostą i treściwą pogadankę o śniegu i zagrożeniach z nim związanymi. I to wszystko co ta akcja miała wspólnego ze śniegiem. Myślę że rzucanie śnieżkami do celu było by lepsze od tej całej reszty "atrakcji". 2023-01-23 11:54 2. Z tego co widziałem, TOPR miał cały zestaw lawinowy 2023-01-23 09:22 3. Rośnie Ci to dziecko. 2023-01-17 00:14 4. Basia śpiewa przeeeeślicznie! Kolędy chwytają za serce. 2023-01-16 21:25 5. Z nazwą, czyli śniegiem tan dzień miał mało wspólnego. Chyba liczyli na to że śniegu nie będzie. A był. Atrakcje typu wawel bus - kolejka może 30metrow ale odstać trzeba było 2,5 godziny. Strzelnica z elektronicznej wiatrówki - kolejka około 45minut. Samba, rysowanie, i to chyba koniec tych atrakcji. Jedynie TOPR miał sondę lawinowa, i to chyba jedyne co ze śniegiem ta cała akcja miała wspólnego. 2023-01-11 12:16 6. A ta szkoła to gdzie? 2022-12-31 15:39 7. same partyjnioki. ja dziekuje 2022-12-30 18:58 8. Tłumów na widowni nie widać. 2022-12-09 14:20 9. Przeglądam te artykuły i zdjęcia od kilku lat i widzę, że towarzystwo wzajemnej adoracji się nie zmienia. Co chwila to samo: wernisaż. wystawa, poezja, śpiewy, tańce, i te same osoby na zdjęciach ...! No nic dziwnego że młodzi ludzie spierdniczają z zakopanego skoro większość "imprez" jest dla uniwersytetu średniego wieku a młodym kultura już bokiem wychodzi. 2022-12-07 20:12 10. Policzyłem - 369 zdjęć
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP