Reklama

2023-01-18 19:46:19

Reklama

Tatry, Zakopane

Limity to ostateczność, stawiajcie na edukację. Dyrektor TPN mówi też o wycince drzew na Nosalu

Co zaskoczyło go w pracy dyrektora? Jak odpowie na pretensje o planowaną wycinkę drzew na Nosalu? Kiedy w Tatrach będzie zbyt wielu turystów? Z Szymonem Ziobrowskim, dyrektorem TPN rozmawia Paweł Pełka.

- Już 20 lat pracujesz w Tatrzańskim Parku Narodowym. Od ośmiu jesteś jego dyrektorem. Czy było coś, co w ciągu tego dyrektorskiego okresu cię zaskoczyło?
- Rzeczywiście, zanim zostałem dyrektorem, 12 lat pracowałem w parku. Już poprzedni dyrektor Paweł Skawiński wprowadzał mnie w wiele aspektów swojej pracy. Na przykład, gdy w 2006 roku kolejka na Kasprowy była przebudowywana, uczestniczyłem w związanych z tym spotkaniach. Jestem z wykształcenia prawnikiem i z pewnością ta wiedza już wtedy się przydawała. Wydaje mi się, że w zarządzaniu każdą instytucją najtrudniejszą kwestią jest poukładanie sobie relacji z pracownikami. Zaskoczeniem było to, że trzech lub czterech pracowników musiałem zwolnić za nieprawidłowości związane z pozyskiwaniem i sprzedażą drewna. To pewnie przestrzeń bardzo wrażliwa na nieprawidłowości, ale razem z moim zastępcą Filipem Ziębą staramy się ufać ludziom. Jeżeli ktoś to zaufanie zawiedzie, to nie ma szans na żadną współpracę. Ludzie popełniają błędy, które można wybaczyć, to jednak były przykre i zaskakujące sytuacje. Dziwiło mnie, że znajdują się ludzie, którzy mając stabilną pracę w świetnym miejscu, są dobrze wyposażeni, mają stałą pensję, decydują się na takie wybory.

- Jakie są najważniejsze osiągnięcia tych ośmiu lat?
- To na pewno wyremontowanie wielu szlaków. W sumie udało się zmodernizować kilkadziesiąt kilometrów szlaków w Tatrach. Skończyliśmy też budowę centrum edukacji przy ul. Chałubińskiego. Mam nadzieję, że skończymy kolejne wielkie przedsięwzięcie - budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej w Kirach. Budowa powinna zakończyć się w 2023 roku. Chcemy tam w prosty, łatwy i nowoczesny sposób pokazać geologiczne aspekty powstania Tatr. To trudny temat, ale temat, który wyróżnia Tatry spośród innych gór. Zrobiliśmy też nowe punkty wejściowe w Tatry w Dolinie Strążyskiej, Małej Łące. Budowany jest podobny na Palenicy Białczańskiej. Podjęliśmy chyba dobrą decyzję o wprowadzeniu sprzedaży internetowej miejsc na parkingach przed Morskim Okiem, którą kopiują teraz inne parki. Likwidujemy na szlakach toi toje i budujemy stacjonarne toalety z kanalizacją. Chcemy zresztą wspólnie z PTTK do kanalizacji podłączyć wszystkie obiekty w Tatrach. Ostatnia sprawa to jest program zerowa emisyjność. Mimo kryzysu energetycznego mamy zamiar w ciągu pięciu lat do zera ograniczyć emisję zanieczyszczeń w naszych budynkach. Montujemy więc pompy ciepła. W przyszłym roku zakupimy sześć elektrycznych samochodów. To wszystko powiodło się dzięki temu, że nasi pracownicy są otwarci na nowe projekty. Staramy się wprowadzać wiele zmian. Nie byłoby też tego bez faktu, że Tatry odwiedza tylu turystów, co dzięki biletom wstępu daje nam 80% naszego budżetu. Można powiedzieć, że wprowadzając te projekty, oddajemy pieniądze z biletów ludziom.

- Liczba turystów odwiedzających Tatry sprawia, że często pojawiają się głosy domagające się wprowadzania ograniczeń. Czy można wskazać graniczną liczbę turystów, powyżej której takie limity trzeba będzie wprowadzić?
- Nie da się wprost podać, jaka jest to granica. Jeden powie, że na szlaki może wejść tylu turystów, ilu się zmieści. Warto jednak zadać pytanie, jakie wskaźniki powinniśmy zastosować, aby decydować, czy turystów jest już w parku za dużo, czy nie. Może to ma być na przykład liczba w Tatrach kozic, świstaków i niedźwiedzi, która przecież wcale się nie zmniejsza, a nawet rośnie. Z tego punktu widzenia nie zapala nam się jeszcze czerwona lampka, która świadczyłaby o tym, że tych turystów jest zbyt wielu. Nadal, nawet w wakacje, można wyjść w Tatry o godz. 5 rano i prawie nikogo nie spotkać. Pamiętam podejście do tego zagadnienia jednego z naukowców ze Stanów, które mi się podoba. Powiedział on jasno: "limity  to ostateczność, stawiajcie na edukację". Jeżeli turyści będą się odpowiednio zachowywać, nie będą śmiecić, dokarmiać zwierząt, załatwiać swoich potrzeb fizjologicznych, to tak naprawdę ograniczenia nie będą potrzebne. Pamiętajmy, że w wielu parkach na świecie można chodzić, gdzie się chce, a w Tatrach poruszamy się tylko po szlakach, dając poza nimi przestrzeń do życia zwierzętom. Dlatego konsekwentnie odmawiamy otwierania nowych szlaków.

- Mówiłeś o remontach szlaków. Widać je na każdym niemal kroku. Czasem pojawiają się jednak głosy, że TPN idzie za daleko, że buduje autostrady dla turystów, chociażby na Hali Kondratowej czy Kopieńcu.
- Pamiętajmy, że wszystkie szlaki zaraz po remoncie mogą wyglądać źle. Nowy kamień jest błyszczący, jaśniejszy, ale po roku pokrywa się patyną i wtedy trudno powiedzieć, kiedy remont miał miejsce. Doszliśmy do wniosku, że niektóre szlaki powinny być dostępne dla rodziców z dziećmi i osób niepełnosprawnych. To akceptuje wiele osób. Wyobraźmy sobie, że przyjeżdża rodzina z małym dzieckiem na wózku. Oni też chcą pójść w Tatry. Myślimy o tych ludziach, a także o osobach przyjmujących tych turystów. Dzięki temu ta rodzina przyjedzie na Podhale, pójdzie w góry, na przykład na Rusinową Polanę z Wierchu Porońca, co było pierwszym takim projektem. Teraz mamy wyremontowaną w ten sposób Drogę pod Reglami czy szlak w Małej Łące.

- Remontowane są nie tylko szlaki, ale na przykład Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej. Kiedy będzie otwarta dla turystów i co się w niej zmieni?
- Jaskinia Mroźna będzie otwarta w zupełnie nowej formule. Planujemy to otwarcie na wakacje 2023 roku. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale będzie ona na przykład oświetlona w zupełnie nowy sposób, cokolwiek to znaczy. Oczywiście nie będzie tam elektroniki.

- W polskiej części Tatr udało się uniknąć spotykanych po słowackiej stronie ataków niedźwiedzi na ludzi. Tam oczywiście tych niedźwiedzi jest więcej, ale po naszej stronie wprowadziliście specjalny program, który przyniósł efekty.
- Zadecydowały o tym dwie rzeczy - pasja i edukacja. Wicedyrektor Filip Zięba i jego zespół to grupa prawdziwych pasjonatów, która uczyła się od najlepszych na świecie. Te doświadczenia zaczęli wdrażać z powodzeniem w Tatrach. Nie ma u nas więc problemów z niedźwiedziami, chociaż tych problemowych niedźwiedzi mamy sporo. Chodzi o te schodzące do miasta. Nakładamy na nie obroże z GPS-em, obserwujemy i gdy pojawiają się na ulicach, w pobliżu domów, dostają gumowego klapsa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od września do listopada nasze służby są w pracy całą dobę, niezależnie od pogody. Bardzo wiele zależy od mieszkańców. Apelujemy o niepozostawianie odpadków przy domach, bo dla tych niedźwiedzi wyrobienie nawyków, że schodzą do miasta w poszukiwaniu pożywienia, może oznaczać wyrok śmierci. Działamy dla bezpieczeństwa mieszkańców i niedźwiedzi.

- Niebawem ma ruszyć modernizacja stoku na Nosalu. Powstanie nowy wyciąg, ale trzeba będzie też w parku narodowym wyciąć las. Ktoś może zapytać: jak to? Dostaję karę, gdy zejdę ze szlaku i zerwę jagody, a TPN legalnie będzie wycinał drzewa?
- To złożony temat, ale moja odpowiedź jest w miarę prosta. Ochrona przyrody to wartość. Z drugiej strony sport i aktywność fizyczna to też wartość. To dwa obszary o podobnej randze. Narciarstwo to sport zachęcający do zdrowego trybu życia. Przypomnijmy też, co skoki zrobiły dla Podhala, jak wypromowały nasz region. Tymczasem narciarstwo alpejskie bez infrastruktury znajduje się daleko w tyle. Nosal jest jednym z zaledwie kilku stoków w Europie, który znajduje się praktycznie w mieście i jest jeszcze stokiem północnym. Nie tworzymy tam nowej trasy slalomowej. Oczywiście musimy wylesić ponad hektar lasu. Zabezpieczeniem będzie to, że inwestycję przeprowadzi TPN. Sporo osób jest temu przychylnych, są i negatywnie nastawione, ale to normalne. Szanuję takie głosy, ale po długich dyskusjach, chociażby z Filipem Ziębą, ale również wieloma innymi ekspertami, skłoniliśmy się do tego, aby dać narciarzom zielone światło. Jaka jest alternatywa? Zalesienie nieczynnego obecnie stoku?

- Na jakim etapie jest teraz ta inwestycja?
- Złożyliśmy dokumenty potrzebne do wydania decyzji środowiskowej przez burmistrza. Poproszono nas o ich uzupełnienie. Uwagi przedstawiła Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Teraz na nie odpowiemy i będziemy czekać na decyzję. Samą budowę wyciągu i infrastruktury, razem ze zbiornikiem na wodę do sztucznego śnieżenia, można zamknąć w ciągu roku. Wiele zależy też od kapryśnej u nas pogody.

- Jeśli jesteśmy przy narciarstwie zjazdowym, to co z modernizacją ponad 50-letniego wyciągu na Goryczkowej?
- W tym wypadku zgodziliśmy się na zwiększenie przepustowości. Przebudowany wyciąg w starym śladzie będzie miał czteroosobową kanapę, ale obędzie się bez sztucznego naśnieżania. To ważne, że udało się z Polskimi Kolejami Linowymi osiągnąć kompromis. Dobrze nam się teraz współpracuje, co PKL udowodnił chociażby na początku roku, gdy zamknięto nartostradę, kiedy pokazał się tam mały niedźwiedź. Regularnie spotykam się z obecnym prezesem PKL i dobrze się dogadujemy.

- Do naszej redakcji często docierają sygnały od turystów, którzy spacerują po szlakach w rejonie Doliny Chochołowskiej. Wysyłają zdjęcia wycinki drzew, ciężkiego sprzętu i dziwią się, jak to możliwe w parku narodowym. To jednak teren, którego właścicielem jest Wspólnota 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Czy prowadząc wycinkę na swoich gruntach jej przedstawiciele muszą ją uzgadniać z TPN-em.
- Plany wycinki znajdują się w planach urządzenia lasu, które zatwierdza starostwo. My uczestniczymy w tym procesie i opiniowaniu planu. Mamy leśniczego, który nadzoruje prywatne lasy w parku i wycinki. Wiadomo, że gdy pojawia się tam turysta, który widzi wycinkę, może to budzić jego zdumienie, ale trzeba pamiętać, że to prywatny teren. Prawo własności u nas przecież obowiązuje. To pewien dar wspólnoty, że ten teren udostępnia, bo teoretycznie mogliby postawić szlaban. Współpracujemy ze Wspólnotą Witowską i prawdopodobnie w przyszłym roku wyremontujemy wspólnie drogę w Dolinie Chochołowskiej od Hucisk do schroniska. Będzie to podobny standard jak na Drodze pod Reglami, tak aby była łatwo dostępna chociażby dla rodzin z dziećmi na wózkach.

- Wiele przemyśleń, dotyczących pracy w TPN, Tatr, ochrony przyrody, znalazło się w wydanej niedawno książce, której jesteś autorem razem z Maciejem Kozłowskim.
- Pomysł na książkę pojawił się, gdy Maciej Kozłowski zadzwonił do mnie przy okazji pisania o Bieszczadach. Dobrze nam się wtedy rozmawiało. W tym czasie dostałem propozycję napisania przewodnika. Zadzwoniłem do Maćka, czy nie stworzyłby tego przewodnika ze mną i tak powstała książka "Projekt Tatry". Jest ona pokłosiem trwających kilka dni rozmów. Chcieliśmy pokazać Tatry z wielu perspektyw. Przedstawić też naszą pracę. Kiedyś zapytałem znajomego, z czym kojarzy mu się TPN. Odpowiedział, że z drogowskazem w Tatrach. Tymczasem nasza praca jest bardzo różnorodna. Pamiętam, gdy do pracy w TPN-ie przyszła księgowa z dużej firmy i po jakimś czasie stwierdziła, że nie spodziewała się, że prowadzimy tak wielostronną działalność. Na to wszystko nałożyło się duże zwiększenie ruchu turystycznego, a z drugiej strony 12 lat temu nie było przysłowiowego iPhonea, który zmienił całą perspektywę patrzenia na rzeczywistość, a co za tym idzie również na Tatry.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
worek na śmieci 2023-01-20 03:21:25
Drogi @franku, śpieszę z podpowiedzią. Logika jest cały czas taka sama: KASA, KASA i jeszcze raz KASA! A jak wiadomo największa kasa jest na WIELKICH SŁOMIANYCH INWESTYCJACH! Budowa pochłonęła w 2016 bagatela 6 milionów papierów, z czego 2 752 395 zł przekazał lekką ręką fundusz leśny. Mówisz że "Narobili wysepek, chodniczków, przejść dla pieszych" no cóż, coś trzeba było wpisać do kosztorysu by uzasadnić konieczność wydatkowania tych 6 baniek. Jak słusznie zauważasz "jednocześnie zmniejszając pojemność parkingu prawie o połowę". Wszak głównym założeniem było przepalenie odpowiednio dużej kasy a proste wyasfaltowanie całej płyty parkingu nie uzasadniałoby tak wysokich środków. Nie tędy droga. Dalej stwierdzasz "A teraz każą stawiać samochody na tych przejściach i wysepkach." czyli nie chodziło o wprowadzenie "nowej jakości", wszystko jest po staremu, upychamy na maksa ile się da i KASA się zgadza. Te wysepki i przejścia to się w końcu rozjeździ. Lub jeszcze lepiej... przeprowadzi się rewitalizację! A to nie są małe pieniądze!

A że wypada się rozwijać i przeprowadzać coraz większe SŁOMIANE INWESTYCJE to w kolejce mamy
Budowę Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry - Kościelisko
Wartość projektu: 25 448 448,37 PLN
Dofinansowanie:  20 726 122,52 PLN w tym:
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 85% w wysokości: 17 617 204,14 PLN
Umowa POIS.02.04.00-00-0079/17 z dnia 31.01.2018r.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 15% w wysokości: 3 108 918,38 PLN, Umowa dotacji 136/2018/Wn06/OP-BA-YS/D
Planowana data zakończenia projektu: czerwiec 2023 r.

I na horyzoncie NOSAL! Inwestycja na bajońskie sumy z zawrotną stopą zwrotu i ciepłymi posadkami.

Niestety na szlaki nie ma kasy.
miejscowa 2023-01-19 17:31:55
@Rysiek_91 "dwoje kluczowych pracowników parku /główny specjalista ds. Nosala" :)))))
aleś walnął :))) Ten cudowny specjalista rozwalił wydział inwestycji w urzędzie miasta.
W mieście skakali z radości jak odszedł do TPN. Tutaj też rozwalił projekt i ucieka dalej ?
Ciekawe kto teraz ma pecha!!!
Ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o zarządzaniu, pracy. Tylko dużo gadać....
franek 2023-01-19 14:54:24
@worek
Masz dużo racji :)
A mnie od paru lat zastanawia sens tego remontu parkingu na Palenicy. Narobili wysepek, chodniczków, przejść dla pieszych, jednocześnie zmniejszając pojemność parkingu prawie o połowę. A teraz każą stawiać samochody na tych przejściach i wysepkach.
Tej logiki to już w ogóle nie ogarniam.
mac 2023-01-19 14:43:56
worek dobrze gada
Niestety :(
worek na śmieci 2023-01-19 13:46:12
@franek, nie wydaje mi się byś uzyskał satysfakcjonujące odpowiedzi od biznesmena. Ale dla Ciebie postaram się przybliżyć niezawodną logikę którą kieruje się obecny "dyrektor". Otóż otwieranie nowych szlaków, odtwarzanie kiedyś funkcjonujących, otwieranie zamkniętych i inne Twoje aspiracje GENERUJĄ KOSZTY (budowa, oznakowanie, sprzątanie, monitorowanie, naprawianie, utrzymywanie, patrolowanie). I to nie małe. To są kwoty idące w miliony w skali roku. Niestety wolontariusze nadają się do akcji marketingowych a nie do ciężkiej roboty jak wykwalifikowani pracownicy. A jako "prawdziwy dyrektor" zarządca folwarku skupia się na MAKSYMALIZACJI ZYSKU! Po co ponosić dodatkowe koszty skoro turyści i tak przyjadą do tego co jest, i tak zostawią tą samą ilość pieniędzy, i tak wrócą, i tak będą płakać, narzekać, złorzeczyć a płacić muszą.
Resumując, im więcej szlaków tym większe horrendalne koszty, które i tak nie przełożą się na większy zysk. A koszty ograniczamy, tniemy, redukujemy... to nie jest coś co chcemy. My chcemy tylko czystej kasy. Sam wiesz jakimi "innowacyjnymi" metodami ostatnio remontuje się szlaki. Wiesz że znikają koszmarnie drogie w utrzymaniu tojtoje i stawia się stacjonarne szalety wchodząc z infrastrukturą w głąb parku. Wiesz że kierownictwo nie chce płacić za sprzątanie zaśmieconych szlaków i organizuje marketingowe zloty "sprzątania tatr".
Dlatego "stawiamy na edukację"... widoczki to możesz sobie w internecie pooglądać.

Wiem że taka odpowiedź Cię nie satysfakcjonuje ale na pewno znasz mentalność wynajmujących pokoicki - byle dużo jak najmniejszym kosztem. Taki klimat. Tylko na większą skalę i w ramach dobra narodowego. Teraz wchodzimy w wyciągi bo z tego jest KASA. Zaraz będą parkingi, restauracje, bangladesz. Chciałbyś mieć taką dojną krówkę na swoim podwórku :-)
Taki sobie turysta 2023-01-19 13:12:16
"podejście do tego zagadnienia jednego z naukowców ze Stanów, które mi się podoba. Powiedział on jasno: "limity to ostateczność"
Nie wiem z jakich "Stanów" był ten "naukowiec" i czy widział Tatry, bo ja akurat pamiętam z parków narodowych w USA bardzo surowe limity a nawet limitowane specjalne zezwolenia na niektóre trasy i obszary. A tam parki narodowe mają wielkość naszego powiatu albo województwa!
Nie mam nic przeciwko limitom w polskich parkach, jestem nawet gotów zrezygnować dla innych!
Andyq 2023-01-19 11:53:28
Ten gość doprowadził TPN do ruiny
franek 2023-01-19 11:26:02
I ostatnie pytanie na dziś - dlaczego nie ma już dojścia do Kępy? Piękne, widokowe miejsce, stało się niedostępne. A to króciutki odcinek niedaleko od szlaku.
Fan3 2023-01-19 10:56:35
Wszedzie butelki,puszki,podpaski kupa I siusiu
Ostatecznosc kudlaty to nadzor komisaryczny I likwidacja tpn fikcji
franek 2023-01-19 10:51:57
I jeszcze parę pytań, np. dlaczego wciąż nie odbudowano mostka, dzięki któremu Stara Roztoka była świetnym miejscem wypadowym w stronę Białej Wody? Nie da się? I dlaczego do Starej Roztoki trzeba iść w tłumie asfaltem dookoła, zamiast dołem, gdzie jest droga? Gdy asfalt był w remoncie to jakoś można było tamtędy ludzi puścić, a teraz zakaz.
Dlaczego nie potraficie się dogadać ze Słowakami żeby np odbudować stare szlaki z Chłopka i Wrót na Słowację?
Dlaczego zlikwidowaliście szlak przez Tomanową Przełęcz?
Takie przejścia zmniejszają tłum na szlakach bo nie trzeba z grani wracać z powrotem tą samą ścieżką.
Rysiek_91 2023-01-19 10:45:07
Podajcie co się dzieje bo w ostatnim miesiącu kwitami o zwolnienie z pracy w TPN rzuciło dwoje kluczowych pracowników parku /główny specjalista ds. Nosala i pani główna księgowa/. Źle się dzieje e państwie Duńskim. W parku najwięcej do powiedzenia we wszystkich kwestiach bez wyjątku ma pani kierowniczka z DAT, która nie posiada żadnego wykształcenia, chyba nawet nie ma matury. Ta sama sytuacja jest z kierownikiem od transportu, ale on ma maturę. Nie wspomnę obecnego komendanta Straży TPN, który również nie posiada żadnego wykształcenia, ukończył jedynie szkołę średnia w Limanowej. Jaka firma w XXI wieku zatrudnia osoby bez właściwego wykształcenia i przygotowania zawodowego, a no TPN liczą się koneksje to i po zawodówce możesz być kierownikiem. Główny specjalista od Nosala ukończył studia MBA, ale chyba chłop widział co się dzieje lub się przestraszył i podziękował za współprace.
Canadian 2023-01-19 10:02:50
Przeciez TPN to maszynka do robienia pieniedzy dla panstwa. Nie ma nic wspolnego z ochrona przyrody. Pod pretekstem, zagrabiono ziemie. Juz nikt nie moze sie o to upomniec, to smialo mozna wycinac i budowac. PKL jest wspanialym partenrem do ludzi sie okazuje...Paranoja
faryzeusz 2023-01-19 09:54:47
@czopek, słaby z Ciebie katolik. To tak jakby Jezus kazał wypędzić kupców ze świątyni. I wiesz jak to się skończyło...
czopek 2023-01-19 08:53:57
Instytucja kt. powinna chronić dobro Narodowe, jakim jest Park TPN zajmuje się inwestycjami biznesowymi na swoim terenie, które powinny być całkowicie zakazane. Publiczność nie wie albo udaje że nie wie że Kuźnice są położone na terenie Parku i powinno się wypędzić z tamtąd wszystkich łącznie z Dyrekcją.
gosia 2023-01-19 08:36:28
"limity to ostateczność, stawiajcie na edukację"
Dlatego dział edukacji jest przerośnięty niczym rak trawiący zdrową tkankę.
I całkiem przypadkiem ulubienica Szefa gra tam pierwsze skrzypce
no ale w czopku to trzeba się urodzić co nie?

Nie ma pracowników leśnych, "chłopów" od roboty przy drzewie/utrzymaniu szlaków.
ale jest przedszkolanka, radca prawny, spec od nieruchomości etc
^^
kac lovelas 2023-01-19 01:21:36
a teraz zastępujemy słowo Nosal, a wstawiamy Goryczkowa.
I pięknie pan Szymon opowiada o jego remoncie... :)
Krótko powtórzę:
HIPOKTYRA!
franek 2023-01-19 00:45:03
Dołóżcie parę nowych szlaków, to się tłum rozrzedzi.

Dlaczego np. nie ma szlaku na Gładką Przełęcz? Od słowackiej strony jest.
Stary szlak na Niżnie Rysy też można by odtworzyć. Podobnie z Chłopka na Czarnego Mięgusza.
Na Kominiarski Wierch szlak zamknięto w latach 80-tych bo gdzieś tam było jedno gniazdo orła czy sokoła. Zapewne już dawno go nie ma, a szlak zamknięty do dziś - a mogłaby powstać fajna pętla ze Stołów na Iwaniacką.
No i na Bobrowiec - jeszcze w 90-tych latach szlak był, ale za to nie można było przejść legalnie tych 5 minut od szlaku na Grzesia do Bobrowieckiej Przełęczy. A gdy ten skrót wreszcie zrobił się legalny to zamknęli szlak na Bobrowiec.
Yzf 2023-01-18 22:51:47
Najlepiej żeby ten pan dyrektor poszedł na kolanach zobaczyc na Słowację jak oni tam pięknie gospodarujom.
alo 2023-01-18 22:34:28
Też uważam, że w sprawie Nosala to dobra decyzja, natomiast tłumy w Tatrach są przerażające
Daria 2023-01-18 21:58:23
Trzymam za Pana kciuki ,jest Pan w końcu dyrektorem który potrafi pogodzić tzw "ekologów," ze społecznością sportowców ,mam tu na myśli modernizację skoczni ,tras biegowych i mam nadzieję Nosala a przypomnę stok istnieje od 1956 r ....hektar lasu do wycięcia to jest trzy razy mniej ile zniszczyły lawiny w Dol. Roztoki ostatniej zimy ... O czym my w ogóle mówimy...Sportowa młodziez będzie Panu wdzięczna!!!
Andrew 2023-01-18 21:27:49
Aż się prosi o NIK !
Gogo 2023-01-18 21:24:49
Pan Dyrektor bardziej kojarzy mi się z nowym parkingiem koło bloków TPN niż z ochroną przyrody.
zakopiańczyk 2023-01-18 21:19:07
Zapomniano o istocie TPN , zaczyna rządzić komercja gdzie gospodarka leśna brakuje rębni stopniowej , nie widać tutaj również rębni ciągłej .Pojawiają się gatunki inwazyjne o których nikt nie mówi. Las umiera nikt tego nie dostrzega . Liczy się teraz liczba turystów. Widać brakuje w TPN specjalistów .
typ 2023-01-18 21:00:20
tylko by wycinali drzewa,ciekawe ile zasadził szkodnik
  • PRACA | dam
    Autoryzowany Serwis Ford w Nowym Targu poszukuje osoby zainteresowane pracą na stanowisku: MECHANIK SAMOCHODOWY. Zadania: Samodzielna naprawa pojazdów (naprawy mechaniczne, elektryczne i elektromechaniczne). Obsługa urządzeń diagnostycznych i pomiarowych stosowanych w technice motoryzacyjnej, doposażanie samochodów w akcesoria i układy zabezpieczeń przed kradzieżą. Wymagania: Wykształcenie kierunkowe elektryczne, mechanik samochodowy lub pokrewne. Umiejętność obsługi testerów diagnostycznych, Wiedza techniczna na temat budowy pojazdów, Oferujemy: Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, pełny etat, Atrakcyjne wynagrodzenie w systemie premiowym, Pracę jednozmianową. Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV na adres e-mail: wikarpodhale@wikar.pl Możliwy bezpośredni kontakt telefoniczny pod nr 691 680 219. Informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi kandydatami. Wysyłając zgłoszenie rekrutacyjne prosimy o umieszczenie na CV aktualnej zgody na przetwarzanie Państwa danych osobowych.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DWA HEKTARY w jednym kawałku w Maruszynie. 0013122866238, 0017082483838, 736650571.
  • PRACA | dam
    KUCHARZ Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni kucharza restauracyjnego i śniadaniowego na cały etat w trybie zmianowym, praca stała. Jesteś zainteresowany pracą w naszym zespole, skontaktuj się z nami telefonicznie 794742843. 794742843 topor@toporow.pl
    Tel.: 794742843
  • PRACA | dam
    Kucharkę /kucharza do obsługi żywienia zbiorowego poszukuje C.W.i R. "Rysy" Bukowina Tatrzańska. Gwarantujemy atrakcyjne warunki pracy, umowę o pracę. System zmianowy 12h. Kuchnia domowa, zbiorowa. Tel. 888 030 002.
  • ANTYKI
    KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI. PLAC NIEPODLEGŁOŚCI. 1-2 i 4-5 MAJ. 668 58 95 37
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • BIZNES
    Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
    Tel.: 48
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie dom- działkę -pensjonat w Zakopanym. 660797241 b12.pl
    Tel.: 660797241
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-03 16:10 Na przystani "Wyskocz na" oblężenie 2024-05-03 15:56 Podziergajmy wspólnie na polanie 2024-05-03 15:30 Barwny przemarsz Krupówkami w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja (WIDEO, ZDJĘCIA) 2024-05-03 14:30 Wolność to różnorodność, ale warto szukać też tego, co łączy (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2024-05-03 14:00 Najpiękniejszy gminny "moj" z królowej Beskidów 2024-05-03 13:00 233 lat temu byliśmy wzorem dla innych w Europie (WIDEO) 3 2024-05-03 12:00 Arena Podhale - pomysł, który dał zwycięstwo w wyborach? Zobaczcie wizualizację (WIDEO) 1 2024-05-03 11:00 Zabytkowe auta i piękne dziewczyny na Krupówki (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-05-03 10:13 Korki też po słowackiej stronie Tatr, niedaleko Jurgowa 4 2024-05-03 10:00 Zakopiańska Wiosna Jazzowa zagościła w Kombinacie (ZDJĘCIA) 2024-05-03 08:59 Nie ma miejsc na parkingach. Nad Morskie Oko tylko busem 1 2024-05-03 08:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-05-02 23:18 Dziwny obiekt na podhalańskim niebie. Co to było? Rakieta? 13 2024-05-02 21:32 Majowa seksterapia. Teatr Rozrywki RZT Szymaszkowa zaprasza 2024-05-02 20:30 Zapraszamy na majowy spacer na Krupówki (WIDEO) 1 2024-05-02 20:05 Znów płonęły połoniny w Bieszczadach 2024-05-02 19:33 Lepiej na ten most nie wchodzić, tym bardziej, że nikt się do niego nie przyznaje 5 2024-05-02 18:34 Pokonałem z rodziną 1700 km, chciałem w Zakopanem odwiedzić grób mojej mamy 21 2024-05-02 18:34 Daj się zaprosić! 2024-05-02 17:34 Ktoś w walce z quadami poszedł zdecydowanie za daleko! 20 2024-05-02 17:01 Wiosenny redyk na Maciejowej 2024-05-02 16:40 Zakopiańscy strażnicy graniczni uratowali życie rowerzysty 1 2024-05-02 15:35 Tak wysoko orawskiego "moja" jeszcze nikt nie postawił 2 2024-05-02 15:32 Klasyczne umywalki nablatowe z nowoczesnym akcentem - harmonia w minimalistycznej łazience 2024-05-02 15:09 Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Zakopanem 2 2024-05-02 14:54 Akcja Ratunkowa na Jeziorze Czorsztyńskim 2024-05-02 14:38 Taka dziś kolejka do przeprawy gondolowej na Jeziorze Czorszyńskim (WIDEO) 1 2024-05-02 14:30 Pocieszne grillowanie czyli majówka w Rabce 2024-05-02 14:00 Banaszak na Wiośnie Jazzowej (ZDĘCIA i WIDEO) 2024-05-02 13:08 Zrozumienie okresów wypowiedzenia - klucz do efektywnego zarządzania personelem 2024-05-02 13:00 Czy wiecie, co to są za dziury w śniegu w Tatrach? 2024-05-02 12:31 Gigantyczny korek w Poroninie-Stasikówce (WIDEO) 2024-05-02 12:15 Kiedy można sprzedać samochód? Podstawowe informacje 2024-05-02 12:05 Najpopularniejsze rodzaje miodów w kuchni polskiej 2024-05-02 12:00 Turyści od rana szturmują sklepy 12 2024-05-02 11:37 Korek z Jaszczurówki do centrum Zakopanego 2024-05-02 11:02 Dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej (WIDEO) 1 2024-05-02 10:15 Poranne zderzenie w Sieniawie 2024-05-02 09:44 Kolizja auta osobowego z koniem (Aktualizacja) 2 2024-05-02 09:00 Maszyna nie zrobi tego co dłuto i ręka człowieka, czyli snycerz w ogrodzie 2024-05-02 08:30 Na ekrany wchodzi "Challengers", nowy film z Zendayą. Mamy dla Was bilety 2024-05-02 08:00 Smaczne Podhale 1 2024-05-01 22:35 Moje, pszczoły i len 2024-05-01 21:47 Namaluj florę 2024-05-01 21:14 Za nami Małe Bajania 2024-05-01 20:22 Wiemy, kiedy zakończy się sezon narciarski na Kasprowym Wierchu 1 2024-05-01 19:27 Już pół setki przedsiębiorców oferuje zniżki dla mieszkańców Zakopanego 2 2024-05-01 18:29 Przepiękny widok z Głodówki (WIDEO) 1 2024-05-01 17:28 Duży korek na drodze z Poronina do Bukowiny Tatrzańskiej 1 2024-05-01 17:00 Robią sweet focie, karmią, a nawet głaszczą czyli bezmyślność ludzi na dolnej Równi Krupowej 18
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania