Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2023-02-17 11:00:28

Publicystyka

Zakopane przenosi się do Zaskala

Górale wyciągają dudki ze skarpet i budują na potęgę.

- Mimo wysokich cen materiałów na Podhalu jest bardzo duży ruch w budownictwie - przekonuje Łukasz Gacek, inżynier budowlany. - Już dawno nie miałem tyle pracy - przyznaje. To tendencja odwrotna do tego, co dzieje się teraz w Polsce, gdzie jest zastój.

Do Zakopanego bym nie wrócił

Zakopiańczyk Andrzej Szczepaniak, zawodowy żołnierz, wykańcza dom w Zaskalu. Liczy, że na wiosnę wprowadzi się tu z żoną i kilkumiesięczną córką. Na razie wynajmuje mieszkanie w Nowym Targu. - Całe życie mieszkałem w Zakopanem, dlatego na początku szukaliśmy tam mieszkania. Prawie żadne nie było w zasięgu naszych możliwości finansowych - tłumaczy powody przeprowadzki w okolice Nowego Targu. Wymarzoną działkę znaleźli w Zaskalu. - W okolicach Zakopanego 1000-metrową działkę musiałbym zapłacić 400 tys. zł.  25 kilometrów dalej ceny są prawie czterokrotnie niższe - podkreśla. Za swoje 860 metrów kw. zapłacili 130 tys. zł. Dziś stoi już na niej dom. - Od drogi głównej oddziela nas las.  Mamy wystarczająco duży ogród - zachwala. Choć codziennie dojeżdża do pracy w Kościelisku, mówi, że nigdy już nie wróciłby do Zakopanego. - Tu życie jest spokojniejsze, nie ma turystów, żyje się zupełnie inaczej - przekonuje.

Nowy Targ w modzie

Budownictwo rodzinne ruszyło mocno w okolicach Nowego Targu. Bardzo modne stało się właśnie Zaskale, gdzie powstają całe osiedla mieszkaniowe. - Kupić teraz działkę w Zaskalu czy w Borze jest bardzo ciężko - potwierdza Katarzyna Gał-Zagórska, architekt z Zaskala. Ruch jest duży. Tylko koło swojego domu naliczyła 18 rozpoczętych budów.

Zaczyna się skupowanie działek przez deweloperów w Gronkowie. Inwestorzy szukają terenów przy ścieżce rowerowej. Klientami, którzy kupują domy w okolicach Nowego Targu, bardzo często są mieszkańcy Zakopanego, Kościeliska i Białki Tatrzańskiej. Na obrzeżach stolicy Podhala można kupić dom za 700-800 tys. zł, taki sam budynek w okolicach Zakopanego jest nawet dwukrotnie droższy. Buduje się też w samym Nowym Targu - na Niwie, osiedlu Nowe.

Coraz trudniej więc kupić tu działkę. Na Podhalu jest jednak dużo wąskich działek. Coraz częściej sąsiedzi się dogadują, komasują teren i dzielą na piękne, duże, prostokątne działki, które uzyskują dobrą cenę.

Domek koniecznie z banią

Najwięcej jednak powstaje domków pod wynajem. Ludzie poszli po rozum do głowy, przestali już budować na zgłoszenia, żeby uniknąć potem kar. To efekt kontroli nadzoru budowlanego. Domki pod wynajem wiążą się z innymi wymogami niż budowa domków rekreacyjnych dla własnego użytku. Wymagają zezwolenia bez względu na wielkość.

- Teraz jest już tyle domków na Podhalu, że ci, którzy chcą mieć gości, muszą się czymś wyróżniać. Jak nie mają superlokalizacji, to budują sauny, banie, a nawet minibaseny - opowiada Łukasz Gacek. Dodaje, że domków jest już tyle, że nawet w ferie niektóre stoją puste.

Inwestorów nie zniechęcają wysokie ceny materiałów. Podrożało bardzo drewno, styropian. W ciągu zeszłego roku biały bloczek (pustak z betonu komórkowego) skoczył z 11 zł na 17 zł. Jedynie ceny stali spadły. Przed pandemią tona kosztowała 3 tys. zł, w zeszłym roku cena sięgnęła aż do 8 tys. zł, teraz można ją kupić za 4-5 tys. zł.

Lekarz kupi działkę w Łapszach

Trzecią grupę inwestorów stanowią ludzie z Polski, którzy kupują działki i budują tu domy letniskowe dla siebie. To najczęściej lekarze, prawnicy, biznesmeni. Ci najczęściej wybierają miejsca nieco dalej od Zakopanego, ale z pięknymi widokami. Modne wśród takich klientów są Rzepiska, Brzegi, a ostatnio także Czarna Góra, Łapsze Niżne czy Wyżne.

- Pandemia i wojna spowodowały duży zastój w budownictwie, ludzie, którzy mieli pieniądze, jeżeli już, to inwestowali w kupno działek, ale z budowami się wstrzymywali - mówi Katarzyna Gał-Zagórska. Zupełnie stanęło budownictwo usługowe - restauracje, pensjonaty. Część osób zamawiała teraz projekt, ale wstrzymuje się się z samą inwestycją, czekając na unormowanie się cen materiałów  budowlanych.

- Nadal mam takich klientów, którzy zamawiają projekt, by poczekać z nim na lepsze czasy. Przygotowanie dokumentacji to pół roku - podkreśla architektka z Zaskala. Szczególnie że pandemia rozleniwiła urzędników. Najgorsza sytuacja jest w starostwie tatrzańskim, gdzie nieruszone tematy siedziały podczas pandemii miesiącami. Dochodzi do tego, że architekci nie chcą projektować domu, jeśli działka jest na terenie starostwa tatrzańskiego.

Młodych na dom nie stać

Bardzo zmieniło się budownictwo jednorodzinne. Teraz na budowę rzadko decydują się młode małżeństwa, ludzie unikają kredytów. Jeżeli już budują młodzi Podhalanie, to ci, którzy pracują za granicą. - Projektuję całe osiedla mieszkaniowe, ale inwestorami są osoby z zewnątrz, które potem będą sprzedawać te domy w stanie surowym - opowiada Katarzyna Gał-Zagórska.

Trochę liczb

Statystyki w starostwie nowotarskim potwierdzają boom budowlany w minionym roku. W 2019 r. starostwo dało 882 pozwolenia na budowę (1065 obiektów), w 2022 takich pozwoleń było już 1249 (1728 obiektów). Liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w tych latach wzrosła z 622 na 918, domów wielorodzinnych - z 20 do 53. W 2019 wydano 14 zezwoleń na budynki zbiorowego zamieszkania (np. hotele, pensjonaty), w 2020 r. już 50.

Nowe trendy, nowe problemy

- Rynek nabywców się zmienia, za nim podążają deweloperzy - mówi Bartłomiej Garbacz, sekretarz w nowotarskim starostwie. - Mam na myśli zarówno tych dużych deweloperów, jak i właścicieli działek, którzy zwiększają wartość swojej nieruchomości przez zabudowę. Starają się tak budować, aby oferowany przez nich dom (bądź lokal w budynku dwulokalowym) był w cenie porównywalnej do ceny w budownictwie wielorodzinnym (blokach) - podkreśla. Dodatkowymi atutami są niewątpliwie: mały ogródek, pewna niezależność wynikająca z braku konieczności podporządkowania się pod wolę wspólnoty mieszkaniowej, własne miejsce postojowe, itp.

- Cieszy rosnąca świadomość osób budujących budynki rekreacyjne na wynajem, które to wymagają pozwolenia na budowę, ponieważ  inwestorzy nie popadają w konflikt z prawem budowlanym. Ale "bum budowlany"  - czy to ten deweloperski, który skupia się na kompleksach budynków jednorodzinnych, czy też ten obejmujący budynki rekreacyjne na wynajem - ma swoją mniej optymistyczną stronę: zazwyczaj atrakcyjne inwestycyjnie tereny są już częściowo zabudowane istniejącymi budynkami mieszkalnymi, które właściciele budowali własnym staraniem dla swoich rodzin - zauważa Bartłomiej Garbacz. Gdy wśród takiej zabudowy powstaje zabudowa rekreacyjna lub deweloperska, wówczas narastają konflikty społeczne, o różnym charakterze. Przykładowo są to problemy wynikające z faktu weekendowego zakłócania ciszy nocnej i spokoju przez osoby korzystające z "domków", bądź też braku wystarczającej infrastruktury technicznej dla obsługi dużych kompleksów deweloperskich (np. brak kanalizacji, co wymusza budowę zbiorników bezodpływowych). - W tym zakresie rolą samorządów gminnych jest takie stanowienie prawa miejscowego aby konflikty, o których mowa powyżej, minimalizować - przypomina sekretarz w starostwie nowotarskim.

Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Józek zza wody 2023-02-18 10:33:58
"Górale wyciągają dudki ze skarpet i budują na potęgę."
Już niebawem obudzą się z ręką w nocniku jak im raty podniosą.

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ PLAC POD PARKING DLA POJAZDÓW CIĘŻAROWYCH - 1000 METRÓW. NOWY TARG, UL. SKŁADOWA. OBIEKT OGRODZONY I MONITOROWANY. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 27 arów, Zubrzyca Górna, 538 75 05 02.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  KAWALERKA UMEBLOWANA Z ANEKSEM KUCHENNYM - DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO. Zakopane centrum - 600 057 730.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DŁUGOTERMINOWO NOWE MIESZKANIE 44 m2, Zakopane centrum, częściowo wyposażone - 600 057 730.
 • PRACA | dam
  Masz doświadczenie w sprzedażowej obsłudze grup, eventów i konferencji? PKL Horeca Sp. z o.o. poszukuje osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. SPRZEDAŻY GRUP I KONFERENCJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻAŁO DO TWOICH OBOWIĄZKÓW: - Obsługa rezerwacji konferencyjnych i grupowych - przygotowywanie ofert, negocjowanie warunków, ustalanie szczegółów, wprowadzanie listy gości do systemu, rozliczanie pobytu grup; - Analiza zapytań, badanie potrzeb, przygotowywanie ofert oraz prowadzenie negocjacji z klientami w obszarze konferencji eventów i bankietów; - Aktywna sprzedaż pobytów grupowych; - Zarządzanie i monitoring kanałów OTA; - Wdrażanie nowych kanałów sprzedaży usług noclegowych w zarządzanych obiektach; - Nadzór nad przygotowywaniem, przebiegiem wydarzeń oraz ich rozliczenie; - Współpraca pomiędzy działami hotelu a Klientami, identyfikowanie potrzeb, realizacji, oczekiwań Klientów i podnoszenia jakości świadczonych usług; - Budowanie i utrzymywanie długotrwałych relacji z Klientami; - Analiza konkurencji; - Monitorowanie budżetów sprzedażowych i ich optymalizacja; - Współpraca z podwykonawcami i dostawcami usług; - Proponowanie, wdrażanie i analiza nowych rozwiązań, raportowanie; - Dbanie o pozytywny i jakościowy wizerunek Grupy Kapitałowej. WIĘCEJ O STANOWISKU NA: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Horeca Specjalista ds. sprzedaży grupowej". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
  WWW: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-sprzedazy-grup-i-konferencji.html
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA 840 m2, uzbrojona (woda, prąd), dojazd z drogi gminnej - Białka Tatrzańska. 608 161 516.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię robotników ogólnobudowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, wykończenia (flizy, stolarka). Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ HALĘ: magazyn/ produkcja - 250 m. Nowy Targ ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  W Gorcach na Sralówkach nowo wybudowana Bacówka do sprzedania. 515 503 494, 18 26 53 977.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ-mieszkanie 3 pokojowe 61m2 do wprowadzenia od razu sprzedam. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  KURTKA MOTOCYKLOWA XL Z PODPINKĄ i KASK - mało używane. Tel. 793 008 357.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Mało używany BOJLER OCIEPLANY emaliowany 500L oraz BOJLER OCIEPLANY emaliowany 350L Z WĘŻOWNICĄ. 793 008 357.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej poszukuje osoby na stanowisko : KUCHARZ A\'LA CARTE. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Praca na stałe lub na sezon. Możliwość zakwaterowania Zapraszamy do kontaktu tel :. 518259536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
  Tel.: 518259536
  E-mail: rest.gorska@gmail.com
  WWW: www.restauracjagorska.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3D, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MOTOCYKL YAMAHA ENDURO XT, 600, mały przebieg, 2000r. QUAD POLARIS. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA PRZY LOTNISKU N. TARG. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA - DŁUGA WAKSMUND. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika budowlanego. 604131899
  Tel.: 604131899
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke, dom w Zakopanym , Kościelisku lub Białce Tatrzańskiej. 660797241
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Bezpośrednio Dom w Zębie na widokowej działce 502 621 427 januszwloch@yahoo.com. 739 519 116 januszwloch@yahoo.com
  Tel.: 739
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kategorii D. +48574255794
  Tel.: 48574255794
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  ZA GOTÓWKĘ !!! Kupię działkę lub dom do remontu. PODHALE. 600404554
  Tel.: 600404554
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI KAMIENIARSKIE: OBKŁADKI ELEWACYJNE, POSADZKI, PARAPETY, STOPNIE, OGRODZENIA. FLIZOWANIE. 607 572 312.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE Sp. z o.o. zatrudni KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E oraz UPRAWNIENIA ADR . Tel. 602 290 555
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  SZEFOWA KUCHNI - PENSJONAT. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-05-29 21:44 Xiaomi Mi Band 7 - funkcjonalna, sportowa opaska 2023-05-29 21:00 Muzeum nieoczywiste - z wizytą u górali i zbójników 2023-05-29 20:30 Nadciąga burza. Prawdziwa nawałnica. Konkurs dla czytelników 2023-05-29 20:00 Piękne panie, gentlemani i automobiliści 2023-05-29 19:30 Przyszły kryty tor lodowy robi już wrażenie 2023-05-29 19:00 Ogrywanie moji ma się na Spiszu bardzo dobrze 2023-05-29 18:00 Choinka na średniowiecznych murach 2023-05-29 17:30 Dzień Dziecka na boisku 2023-05-29 17:00 Jana Wałacha powrót po 120 latach na Podhale 2023-05-29 16:30 Z mamą w bibliotece 2023-05-29 15:32 Zaginął 38-latek z Nowego Targu 1 2023-05-29 15:15 Plażówka z widokiem na zamek w Czorsztynie 2023-05-29 15:14 Nowotarscy policjanci na trasie Orlen Wyścigu Narodów 1 2023-05-29 14:29 Dziwny wypadek w Ratułowie 1 2023-05-29 14:14 Blue Note po raz drugi, czyli Jam Session przy Krupówkach 2023-05-29 13:30 Dziś uczniowie, jutro żołnierze, maszerują w spiekocie na Placu Niepodległości 4 2023-05-29 13:22 Droga na Chotarzu częściowo nieprzejezdna do połowy czerwca 2023-05-29 12:30 Nawet płotka cieszy Krystiana 2023-05-29 12:00 Kto montuje dziwne kamery na zakopiańskich skrzyżowaniach? Czy to fotoradary? 13 2023-05-29 11:30 Niedźwiedzie Orawy mają moc (WIDEO) 2 2023-05-29 10:54 Od czego zależy koszt obsługi przez biuro rachunkowe? 2023-05-29 10:24 Sypie się fontanna na Placu Dietla to wątpliwa wizytówka miasta 6 2023-05-29 09:30 Słońce walczy z chmurami na tatrzańskim niebie, po południu może popadać 1 2023-05-29 08:46 Co tu się wyrabia? Czy kierowca zaspał, czy w ciężkim sprzęcie popsuły się hamulce? 14 2023-05-29 08:00 Zapatrzony w gwiazdy - promocja książki o nowotarżaninie 2023-05-28 23:04 Śmierć w Tatrach, upadki na śniegu i utknięcia w trudnym terenie 2023-05-28 22:00 To był niezapomniany dzień, nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-28 21:30 Poturbowany rowerzysta w Pieninach 2023-05-28 21:20 Matka zginęła na oczach trójki małych dzieci 2 2023-05-28 20:30 Co łączy klasztor w Lubiążu i więźniów Gross-Rosen? Reporterskie śledztwo historyczne. Konkurs dla czytelników 2023-05-28 20:30 Ela na przyjęcie u angielskiego króla poszła w kierpcach 1 2023-05-28 19:30 Szczęśliwa siódemka. Czy doczekamy się autobusu na Długą Polanę? 2 2023-05-28 18:30 Rachunek zysków i strat. Czy warto było likwidować straż miejską? 4 2023-05-28 17:30 Wybraliśmy się na basen w nowo otwartym luksusowym Pieniny Grand 2 2023-05-28 16:30 Modele na medal czyli jak w sześciu zorganizować festiwal 2023-05-28 16:00 Wybieramy nową góralską pamiątkę. Zagłosujcie na nasze propozycje! 1 2023-05-28 15:30 Gdzie na rower? Jeśli szukacie alternatyw wybierzcie się do... Piwnicznej 2023-05-28 14:30 Piękny, słoneczny dzień w Pieninach 2023-05-28 13:45 Nie żyje mężczyzna, który spadł ze szlaku turystycznego w Tatrach 2023-05-28 13:30 Nocne poszukiwania biegacza 1 2023-05-28 12:16 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2023-05-28 12:07 Potężne korki na wahadle przed mostem w Dębnie 1 2023-05-28 12:00 To ostatnia okazja, by odwiedzić miejscową remizę 2023-05-28 11:00 Trzynasty raz przeszli Beskidzkie Camino - górami do Ludźmierza 3 2023-05-28 10:00 Wernisaż u Hasiora 1 2023-05-28 09:00 Remont ulicy Nadwodniej wyszedł spod ziemi 2023-05-28 08:00 Mobilne rowery podbijają Pieniny 4 2023-05-27 21:32 Strażacy z OSP Krościenko uratowali psa (WIDEO) 3 2023-05-27 21:00 Piknik nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-27 20:00 Sprzątali babiogórskie szlaki 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka