Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2023-02-17 11:00:28

Publicystyka

Zakopane przenosi się do Zaskala

Górale wyciągają dudki ze skarpet i budują na potęgę.

- Mimo wysokich cen materiałów na Podhalu jest bardzo duży ruch w budownictwie - przekonuje Łukasz Gacek, inżynier budowlany. - Już dawno nie miałem tyle pracy - przyznaje. To tendencja odwrotna do tego, co dzieje się teraz w Polsce, gdzie jest zastój.

Do Zakopanego bym nie wrócił

Zakopiańczyk Andrzej Szczepaniak, zawodowy żołnierz, wykańcza dom w Zaskalu. Liczy, że na wiosnę wprowadzi się tu z żoną i kilkumiesięczną córką. Na razie wynajmuje mieszkanie w Nowym Targu. - Całe życie mieszkałem w Zakopanem, dlatego na początku szukaliśmy tam mieszkania. Prawie żadne nie było w zasięgu naszych możliwości finansowych - tłumaczy powody przeprowadzki w okolice Nowego Targu. Wymarzoną działkę znaleźli w Zaskalu. - W okolicach Zakopanego 1000-metrową działkę musiałbym zapłacić 400 tys. zł.  25 kilometrów dalej ceny są prawie czterokrotnie niższe - podkreśla. Za swoje 860 metrów kw. zapłacili 130 tys. zł. Dziś stoi już na niej dom. - Od drogi głównej oddziela nas las.  Mamy wystarczająco duży ogród - zachwala. Choć codziennie dojeżdża do pracy w Kościelisku, mówi, że nigdy już nie wróciłby do Zakopanego. - Tu życie jest spokojniejsze, nie ma turystów, żyje się zupełnie inaczej - przekonuje.

Nowy Targ w modzie

Budownictwo rodzinne ruszyło mocno w okolicach Nowego Targu. Bardzo modne stało się właśnie Zaskale, gdzie powstają całe osiedla mieszkaniowe. - Kupić teraz działkę w Zaskalu czy w Borze jest bardzo ciężko - potwierdza Katarzyna Gał-Zagórska, architekt z Zaskala. Ruch jest duży. Tylko koło swojego domu naliczyła 18 rozpoczętych budów.

Zaczyna się skupowanie działek przez deweloperów w Gronkowie. Inwestorzy szukają terenów przy ścieżce rowerowej. Klientami, którzy kupują domy w okolicach Nowego Targu, bardzo często są mieszkańcy Zakopanego, Kościeliska i Białki Tatrzańskiej. Na obrzeżach stolicy Podhala można kupić dom za 700-800 tys. zł, taki sam budynek w okolicach Zakopanego jest nawet dwukrotnie droższy. Buduje się też w samym Nowym Targu - na Niwie, osiedlu Nowe.

Coraz trudniej więc kupić tu działkę. Na Podhalu jest jednak dużo wąskich działek. Coraz częściej sąsiedzi się dogadują, komasują teren i dzielą na piękne, duże, prostokątne działki, które uzyskują dobrą cenę.

Domek koniecznie z banią

Najwięcej jednak powstaje domków pod wynajem. Ludzie poszli po rozum do głowy, przestali już budować na zgłoszenia, żeby uniknąć potem kar. To efekt kontroli nadzoru budowlanego. Domki pod wynajem wiążą się z innymi wymogami niż budowa domków rekreacyjnych dla własnego użytku. Wymagają zezwolenia bez względu na wielkość.

- Teraz jest już tyle domków na Podhalu, że ci, którzy chcą mieć gości, muszą się czymś wyróżniać. Jak nie mają superlokalizacji, to budują sauny, banie, a nawet minibaseny - opowiada Łukasz Gacek. Dodaje, że domków jest już tyle, że nawet w ferie niektóre stoją puste.

Inwestorów nie zniechęcają wysokie ceny materiałów. Podrożało bardzo drewno, styropian. W ciągu zeszłego roku biały bloczek (pustak z betonu komórkowego) skoczył z 11 zł na 17 zł. Jedynie ceny stali spadły. Przed pandemią tona kosztowała 3 tys. zł, w zeszłym roku cena sięgnęła aż do 8 tys. zł, teraz można ją kupić za 4-5 tys. zł.

Lekarz kupi działkę w Łapszach

Trzecią grupę inwestorów stanowią ludzie z Polski, którzy kupują działki i budują tu domy letniskowe dla siebie. To najczęściej lekarze, prawnicy, biznesmeni. Ci najczęściej wybierają miejsca nieco dalej od Zakopanego, ale z pięknymi widokami. Modne wśród takich klientów są Rzepiska, Brzegi, a ostatnio także Czarna Góra, Łapsze Niżne czy Wyżne.

- Pandemia i wojna spowodowały duży zastój w budownictwie, ludzie, którzy mieli pieniądze, jeżeli już, to inwestowali w kupno działek, ale z budowami się wstrzymywali - mówi Katarzyna Gał-Zagórska. Zupełnie stanęło budownictwo usługowe - restauracje, pensjonaty. Część osób zamawiała teraz projekt, ale wstrzymuje się się z samą inwestycją, czekając na unormowanie się cen materiałów  budowlanych.

- Nadal mam takich klientów, którzy zamawiają projekt, by poczekać z nim na lepsze czasy. Przygotowanie dokumentacji to pół roku - podkreśla architektka z Zaskala. Szczególnie że pandemia rozleniwiła urzędników. Najgorsza sytuacja jest w starostwie tatrzańskim, gdzie nieruszone tematy siedziały podczas pandemii miesiącami. Dochodzi do tego, że architekci nie chcą projektować domu, jeśli działka jest na terenie starostwa tatrzańskiego.

Młodych na dom nie stać

Bardzo zmieniło się budownictwo jednorodzinne. Teraz na budowę rzadko decydują się młode małżeństwa, ludzie unikają kredytów. Jeżeli już budują młodzi Podhalanie, to ci, którzy pracują za granicą. - Projektuję całe osiedla mieszkaniowe, ale inwestorami są osoby z zewnątrz, które potem będą sprzedawać te domy w stanie surowym - opowiada Katarzyna Gał-Zagórska.

Trochę liczb

Statystyki w starostwie nowotarskim potwierdzają boom budowlany w minionym roku. W 2019 r. starostwo dało 882 pozwolenia na budowę (1065 obiektów), w 2022 takich pozwoleń było już 1249 (1728 obiektów). Liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w tych latach wzrosła z 622 na 918, domów wielorodzinnych - z 20 do 53. W 2019 wydano 14 zezwoleń na budynki zbiorowego zamieszkania (np. hotele, pensjonaty), w 2020 r. już 50.

Nowe trendy, nowe problemy

- Rynek nabywców się zmienia, za nim podążają deweloperzy - mówi Bartłomiej Garbacz, sekretarz w nowotarskim starostwie. - Mam na myśli zarówno tych dużych deweloperów, jak i właścicieli działek, którzy zwiększają wartość swojej nieruchomości przez zabudowę. Starają się tak budować, aby oferowany przez nich dom (bądź lokal w budynku dwulokalowym) był w cenie porównywalnej do ceny w budownictwie wielorodzinnym (blokach) - podkreśla. Dodatkowymi atutami są niewątpliwie: mały ogródek, pewna niezależność wynikająca z braku konieczności podporządkowania się pod wolę wspólnoty mieszkaniowej, własne miejsce postojowe, itp.

- Cieszy rosnąca świadomość osób budujących budynki rekreacyjne na wynajem, które to wymagają pozwolenia na budowę, ponieważ  inwestorzy nie popadają w konflikt z prawem budowlanym. Ale "bum budowlany"  - czy to ten deweloperski, który skupia się na kompleksach budynków jednorodzinnych, czy też ten obejmujący budynki rekreacyjne na wynajem - ma swoją mniej optymistyczną stronę: zazwyczaj atrakcyjne inwestycyjnie tereny są już częściowo zabudowane istniejącymi budynkami mieszkalnymi, które właściciele budowali własnym staraniem dla swoich rodzin - zauważa Bartłomiej Garbacz. Gdy wśród takiej zabudowy powstaje zabudowa rekreacyjna lub deweloperska, wówczas narastają konflikty społeczne, o różnym charakterze. Przykładowo są to problemy wynikające z faktu weekendowego zakłócania ciszy nocnej i spokoju przez osoby korzystające z "domków", bądź też braku wystarczającej infrastruktury technicznej dla obsługi dużych kompleksów deweloperskich (np. brak kanalizacji, co wymusza budowę zbiorników bezodpływowych). - W tym zakresie rolą samorządów gminnych jest takie stanowienie prawa miejscowego aby konflikty, o których mowa powyżej, minimalizować - przypomina sekretarz w starostwie nowotarskim.

Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Józek zza wody 2023-02-18 10:33:58
"Górale wyciągają dudki ze skarpet i budują na potęgę."
Już niebawem obudzą się z ręką w nocniku jak im raty podniosą.
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie 50m2 i drugie 98m2 bezpośrednio na Krupówkach w kamienicy. 660797241
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Trzy jałówki roczne rasy HF. 600 783 250.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ. 666 37 83 57.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA WNĘTRZ BEZPLATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Białka SPA&Resort- zatrudnimy RECEPCJONISTĘ/RECEPCJONISTKĘ oraz KONSERWATORA. Zapewniamy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres m.kozicka.zacharko@gorskagrupa.pl. +48 888 840 498
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam jałówke z terminem wycielenia na 17 czerwiec.Kolor czerwony. 535330397 soltysczeslaw68@tlen.pl
  Tel.: 535330397
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam samochód NISSAN JUKE 1.6 benzyna, rok 2011. Stan techniczny i wizualny bardzo dobry. 600167767
  Tel.: 600167767
 • USŁUGI | budowlane
  Dwóch FLIZIARZY przyjmie zlecenia. 602 152 469.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  BIAŁKA TATRZAŃSKA - DZIAŁKA 12 arów. 695 505 776.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
 • BIZNES
  ODDAM W DZIERŻAWĘ STOK (Z WYCIĄGIEM) - GLICZARÓW DOLNY - 505 312 238.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BYKI ROCZNE, JAŁÓWKA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  KOSIARKA ROTACYJNA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA POTTINGER 15. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE 6-tygodniowe. 18 26 564 25.
 • PRACA | dam
  Kierowca C+E Kierowca B+E Praca w pomocy drogowej system zmianowy. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika do biura. Raba Wyżna. 602151357 Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-13 22:15 Trwa budowa kolumbarium na nowotarskim cmentarzu 2024-06-13 21:15 Królewski etap wyścigu Tour de Pologne wraca na Podhale (WIDEO) 6 2024-06-13 20:32 Gala Baletu i Tańca w Jabłonce i Nowym Targu 2024-06-13 20:15 Co się stało z kozicami w Tatrach? 2024-06-13 19:15 W Białym Dunajcu znowu mają w kranach wodę z bakteriami kałowymi 2 2024-06-13 18:30 Karol Stoch Waka - odzyskany z niepamięci 2024-06-13 18:16 Nagrody burmistrza, medal Gloria Artis i nowi honorowi obywatele Zakopanego 1 2024-06-13 17:15 Piorun uderzył w grupę turystów w górach. Poszkodowane są dzieci 2024-06-13 16:59 Nieprzejezdne skrzyżowanie, kiedy ten remont się wreszcie skończy? 4 2024-06-13 16:00 Michałek, pomoc, teatr - nietypowa akcja charytatywna 2024-06-13 15:30 Wieczór na Harendzie z Krystyną Dąbrowską 2024-06-13 15:00 Nie żyje Franciszek Gąsienica-Walczak. Był ratownikiem TOPR 2024-06-13 14:30 Pełen zwrotów akcji thriller od Michała Śmielaka. Mamy dla Was książki 2024-06-13 14:00 Kto pamięta czasy Klubu Muzycznego Rockus? 6 2024-06-13 13:01 W jaki sposób bezpiecznie przechowywać dokumenty z danymi wrażliwymi? 2024-06-13 13:00 Stanisław Gąsienica z brązowym medalem Mistrzostw Europy 2024-06-13 12:30 Młodzi cykliści ponownie na startcie 2024-06-13 12:00 Opowieści podsłuchane pod stołem. Wspomnienie o Janie Reczkowskim 2024-06-13 11:30 Dziecięce spotkanie z folklorem 2024-06-13 11:00 Adopcja zmienia życie: wybierz pupila z nowotarskiego schroniska 3 2024-06-13 10:30 Powrót do szalonych lat osiemdziesiątych 1 2024-06-13 10:00 Nuty Dunajca popłynęły 2024-06-13 09:30 Odeszła Śp. dr Anna Orzechowska 2024-06-13 09:00 Brodka zagra dla uczestników akcji Czyste Tatry 3 2024-06-13 08:00 Kąpiel na własne ryzyko 6 2024-06-12 22:44 Na przełaj są najszybsi 2024-06-12 22:00 Szczególna konferencja w Palace 2024-06-12 21:39 Nagrodzono Szkoły w ramach Miejskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego 2024-06-12 21:15 Sportowo i rodzinnie czyli niedziela w Czarnym Dunajcu 2024-06-12 20:59 Idealna tatrzańska dolinka na deszczową i zimną pogodę (WIDEO) 2024-06-12 20:15 Zapomniany Skwer Pawlicy (WIDEO) 19 2024-06-12 19:27 Poważny wypadek w Zubrzycy Górnej (ZDJĘCIA) 2 2024-06-12 18:27 Czerwona rzeka w Zubrzycy Górnej. Powołano sztab kryzysowy (WIDEO) 6 2024-06-12 17:59 Prace przy odbudowie uszkodzonej przez osuwisko ulicy Zakopiańskiej dobiegają końca 1 2024-06-12 17:30 Prace Małgorzaty Markiewicz w Galerii Władysława Hasiora 2024-06-12 16:59 Zimno, mży i Giewontu nie widać. Od piątku poprawa pogody (WIDEO) 1 2024-06-12 16:30 W piątek prezentacja nowej marki lokalnej Dunajec Przełom się 2024-06-12 16:00 CNB to nie tylko biegówki, latem tam można się także świetnie bawić 2024-06-12 15:00 Czy w tym miejscu park kulturowy Krupówek nie obowiązuje? 2 2024-06-12 14:30 Stupolowe warcaby im niestraszne 2024-06-12 14:00 Motocyklowa msza, posiady i koncert 2024-06-12 13:30 Kto okazał się najlepszy w Sichlańskiej Piętnastce? 2024-06-12 12:59 Wiemy, kto zostanie honorowym obywatelem Zakopanego. Dyskusja na Komisji Kultury 18 2024-06-12 12:31 Niezmienność na Harendzie czyli kolejne spotkanie pokoleń 2024-06-12 12:00 Zawyły strażackie syreny w hołdzie zabitemu polskiemu żołnierzowi (WIDEO LIVE) 1 2024-06-12 12:00 Miejskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Nożnej Chłopców 2024-06-12 11:27 Zbrojna grupa oskarżona - działali na Podhalu 2024-06-12 10:59 Uwaga kierowcy! Następnej nocy zamkną zakopiankę 2024-06-12 10:21 Kiedy odnawia się debet na koncie? 2024-06-12 10:18 5 powodów, dla których warto kupić jedwabne piżamy
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-13 22:45 1. Drogi pamiętniku ... Kiedyś byłem młody i głupi, bo wydawało mi się że fajnie mieć wyścig TDP u siebie, wydać z budżetu Gminy pół miliona złotych i mieć ograniczoną możliwość poruszania się na własnym terenie po to żeby kilku prywatnych przedsiębiorców mogło ogrzać się w blasku gwiazd i lamp aparatów na konferencjach prasowych. Teraz tak nie uważam ... 2024-06-13 22:42 2. Brawo gmina Bukowina! Wasze postępowanie pokazuje że dość naszej wspólnej kasy na prywatną imprezę na której biją masę kasy 2024-06-13 22:37 3. Czesia dziwi, że wszyscy mają już po dziurki w nosie te jego ambitne plany i cały ten wyścig, który jest żadną promocją, a tylko zmorą dla mieszkańców, turystów i przedsiębiorców. Czy ktoś kiedyś policzył bilans tych zysków z rzekomej promocji regionu, na tle poniesionych kosztów? Wyścig się odbył, barierki pozmiatali a gdzie podsumowanie finansowe tych kokosów z promocji? To nie wyścig, tylko czysty biznes prywatnych przedsiębiorców. 2024-06-13 22:30 4. Panie Wójcie kibicuję Panu jako nowemu włodarzowi ale kilka moich uwag. Poprzednie władze Gminy utopiły ciężką kasę w modernizację stacji uzdatniania i budowę studni (która nie jest czynna) Ma być budowana nowa stacja uzdatniania za prawie 7 mln zl. Panie Wójcie nic to nie da póki nie odetnie się poboru wody z potoka. Trzeba wybudować kilka studni głębinowych. Na razie to płynie kanalizacja z kranów. 2024-06-13 22:25 5. Chwała Bogu ze nie w Zakopanem. O dzieki Ci nowa wladzo ze odeslalas ten paraliż na bukovine. 2024-06-13 22:08 6. Bardzo dobrze, że pana wójta tam nie było. Zero jakiegokolwiek wspierania tego biznesu pieniędzmi samorządowymi. To samo ma zrobić wójt Czarnego Dunajca, jeleni proszę sobie szukać gdzie indziej. 2024-06-13 21:52 7. Pytanie do przewodniczącego rady ,czym Panowie Zielińscy zasłużyli sobie żeby być honorowymi obywatelami Zakopanego bo dzisiaj słuchałem laudacji ale nie usłyszałem ,jedynym powiązaniem z Zakopanem było to że mieli mamę z Zakopanego a jeszcze dwie rzeczy- 1 to że brat Przewodniczącego Juźkiewicza mieszka z córką Zielińskiego a druga to pewnie to że na ul. Witkiewicza sprzedali działkę DEWELOPEROWI.Brawo przewodniczący rodzinę zawsze najważniejsza. 2024-06-13 21:52 8. Ten wysoki co podpisuje??? 2024-06-13 21:45 9. Mamy prezesa, mamy dyrektora medycznego , mamy dyrektora do spraw wsparcia medycznego( wspiera, ale prezesa)- tylko co oni tam robią? 2024-06-13 21:17 10. @dzicz koscieliscańska, ORMO-wcy na ówczene czasy mogli więcej.
2024-06-10 21:44 1. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 2. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 3. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 4. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 5. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 7. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 8. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 9. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 10. Deportowac drugiego na anktartyde.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania