Komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego:
W wyższych partiach Tatr szlaki są pokryte warstwą świeżego śniegu, pod którą znajduje się starszy, twardy śnieg, a miejscami lód. Opad śniegu i niski pułap chmur ogranicza widzialność w terenie, co może prowadzić do pobłądzeń. Dodatkowe utrudnienie stanowi silny wiatr. Takie warunki wymagają dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - wraz z umiejętnością posługiwania się nim) oraz bardzo dobrej oceny lokalnego zagrożenia lawinowego w terenie.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk, pod cienką warstwą świeżego śniegu znajduje się lód i kamienie. Jest ślisko - w te partie gór zalecamy zabrać raczki i kijki.
Lawiny to jedno z największych zagrożeń zimowych -powstają jako wynik wielu czynników: nagromadzenia się mas śniegu i rodzaju podłoża, na którym leży, temperatury przy której padał śnieg i jej zmian, wiatru, ukształtowania terenu, przebiegu zmian pogody, dodatkowych sił działających na pokrywę śnieżną (np. obecności człowieka) i wielu innych.
Podczas wiatru, na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.