Opublikował go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Polski Alarm Smogowy oraz Bank Światowy. Wynika z niego, że niekwestionowanymi liderami pod względem liczby złożonych wniosków są gminy województwa śląskiego. W pierwszej setce najaktywniejszych gmin aż 25 pochodzi z województwa śląskiego. Na pierwszym miejscu rankingu znajduje się śląska gmina Goczałkowice-Zdrój.
25 mln zł dla aktywnych gmin
- Ranking ma na celu zachęcać samorządy do jeszcze większego zaangażowania się w program Czyste Powietrze, promocję termomodernizacji domów i wymianę starych źródeł ciepła wśród mieszkańców. Najaktywniejsze gminy na koniec 2023 r. będą mogły zakwalifikować się do dodatkowego finansowania. 25 mln zł na ten cel NFOŚiGW rozdysponuje na początku 2024 roku. Szczegóły tego mechanizmu ogłosimy niebawem – mówi Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds. programu Czyste Powietrze i efektywności energetycznej budynków.
Jak przyznaje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, Program Czyste Powietrze jest impulsem dla rozwiązania problemu smogu. To nie tylko pieniądze na wymianę kotła, ale możliwość znaczącego obniżenia rachunków za ogrzewanie w przyszłości. Wpłynie też korzystnie na bezpieczeństwo energetyczne Polski, zmniejszając konieczność importu węgla i innych paliw kopalnych. - Aktywny udział samorządów w Programie ma kluczowe znaczenie. Tam, gdzie władze lokalne działają sprawnie, tam widać efekty w postaci liczby wymienionych kopciuchów i ocieplonych domów – dodaje Guła.
Śląska determinacja i podhalańska stagnacja
- Cieszymy się, że program Czyste Powietrze dociera do coraz większej liczby gmin w całej Polsce. Z rankingu widać, że najwięcej wniosków do programu pochodzi z województwa śląskiego, gdzie władze samorządowe z determinacją wdrażają zapisy uchwał antysmogowych. Kontynuowanie działań na rzecz popularyzowania Czystego Powietrza, a także obowiązywanie i przestrzeganie uchwał antysmogowych znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu zimowego smogu w Polsce – powiedział Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.
- Od stycznia 2022r. dotacja na wymianę źródła ogrzewania i termomodernizację budynku podwoiła się. Mam nadzieję, że górale skorzystają z tych pieniędzy i szansy na zapewnienie sobie spokojnego sezonu grzewczego, bez obaw o brak węgla lub jego wygórowanych cen. Bonusem będzie czyste powietrze i zdrowie, więc jak widać taka zmiana jest wygraną nas wszystkich- mówi Jolanta Sitarz-Wójcicka z Podhalańskiego Alarmu Smogowego.
Na pierwszym miejscu w rankingu znalazła się gmina uzdrowiskowa Goczałkowice-Zdrój, w której do programu w 2022 r. złożono 143 wnioski, co w przeliczeniu na liczbę budynków jednorodzinnych daje jej pierwsze miejsce w Polsce.
Ranking aktywności gmin w programie Czyste Powietrze oparty jest o liczbę złożonych wniosków w porównaniu do liczby budynków jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy. Aktualnie prezentowane zestawienie obejmuje aktywność gmin w roku 2022 i powstało przy współpracy NFOŚiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego. Wszystkie przygotowane zestawienia, począwszy od I kwartału 2021 roku, można sprawdzić w wyszukiwarce dostępnej na stronie:
www.polskialarmsmogowy.pl/ranking.
NFOŚiGW przypomina jednocześnie, że dla najaktywniejszych gmin możliwe będzie uzyskanie dodatkowego finansowania na realizację programu Czyste Powietrze. Komunikat w tej sprawie zostanie opublikowany na stronie
www.czystepowietrze.gov.pl w tym tygodniu.
A jak korzystają górale?
Jak wynika z podsumowania - nie najlepiej. Jedyną gminą, która znalazła się w pierwszej setce, choć na ostatnim jej miejscu jest Czorsztyn, gdzie złożono 109 wniosków przy zabudowie sięgającej 1955 budynków. Na przeciwległym końcu jest Zakopane z jedynie 84 wnioskami na 5360 budynków. Dwukrotnie więcej wniosków bo 162 złożyli mieszkańcy Nowego Targu liczącego 4698 budynków. Szczegółowe zestawienie podhalańskich samorządów znajdziecie w tabeli poniżej.
fig
str
2023-03-28 09:28:39
W Szczawnicy ruszą kontrolą segregacji odpadów na 8 frakcji. Już wiadomo do kogo się przyczepią.