2023-08-30 18:00:13
Czarny Dunajec
Żydzi w Czarnym Dunajcu cyfrowo
Dzięki projektowi fundacji Forum Dialogu powstała strona internetowa poświęcona Żydom z Czarnego Dunajca i okolic.
Pod adresem www.jewishczarnydunajec.pl można znaleźć m.in. historię społeczności żydowskiej, historie rodzinne ze zdjęciami spisane na podstawie kontaktów z potomkami, informacji z archiwów a także relacji mieszkańców. Jest indeks nazwisk żydowskich mieszkańców Czarnego Dunajca. Można też dowiedzieć się, jakie działania realizowane są na rzecz społeczności, która w czasie II wojny światowej zniknęła z Czarnego Dunajca. Można przeczytać akcji porządkowania miejscowego cmentarza żydowskiego, projekcie “Ludzie, nie liczby” z 2020 r. a także zobaczyć zwiastun filmu “Ukos światła”. Strona na bieżąco jest uzupełniana o kolejne materiały. Jest dwujęzyczna - w j. polskim i angielskim.
Spotkanie promujące oficjalny start strony internetowej www.jewishczarnydunajec.pl odbyło się w poniedziałek 28 sierpnia w Centrum Kultury i Promocji w ramach obchodów 81. rocznicy zagłady Żydów z Czarnego Dunajca i okolic.
Uczestniczyli w nim potomkowie Żydów mieszkających tutaj. Ci, którzy nie dotarli na Podhale, mogli połączyć się poprzez zoom. Dzięki temu w spotkaniu uczestniczyły osoby z USA, Izraela, Holandii i Niemiec.
Strona powstała w ramach projektu “Cyfrowe archiwum Żydów z Czarnego Dunajca”. Stypendium na realizację strony fundacja Forum Dialogu przyznała Michałowi Szaflarskiemu, społecznikowi pochodzącemu z Czarnego Dunajca, który m. in. zainicjował porządkowanie cmentarza w Czarnym Dunajcu, Jest też pomysłodawcą i głównym organizatorem obchodów rocznicy zagłady czarnodunajeckich Żydów.
- Poszukujemy cały czas pamiątek po Żydach z Czarnego Dunajca - zdjęć, relacji, listów - mówił podczas promocji strony Michał Szaflarski. Pamiątki te zostaną w przyszłości wyeksponowane w synagodze, gdzie ma powstać Centrum Dialogu Międzynarodowego.
bz

