Reklama

2023-09-21 14:37:52

Jak zagłosują ci, którzy pierwszy raz pójdą do urn

Młodzi mówią: trzeba przewietrzyć Sejm

Klimek pójdzie zagłosować, choć twierdzi, że żadna partia nie reprezentuje w pełni jego poglądów. Danielowi zależy na wymianie pokoleniowej w parlamencie. A Jan przyznaje: - Tu chodzi o naszą przyszłość.

Dla nich wybory parlamentarne 15 października będą pierwszymi takimi w życiu. Urodzili się między 14 października 2001 a 4 listopada 2005 roku. Mają więc od 18 do 22 lat. W całym kraju tych najmłodszych wyborców jest według GUS prawie 1,5 mln, co stanowi ok. 5% wszystkich uprawnionych do głosowania w tym roku. Na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego jest ich ok. 11 tys. (4,3 proc. wszystkich wyborców).


To pokolenie młodych górali, którzy dorastali w digitalizującym się świecie. Którzy nie znają Polski sprzed przystąpienia do Unii Europejskiej - w ogóle XX wieku nie poznali. Za to częściej niż starsi wyborcy słyszeli już w swoim życiu o nadciągającej katastrofie klimatycznej i efektach smogu, który na Podhalu jest szczególnie dotkliwy. Jeśli myślą o wojnie, to zapewne o tej za wschodnią granicą Polski. Z powodu pandemii COVID-19 na wiele miesięcy zostali zamknięci w domach i odcięci od rówieśników. Weszli w dorosłość w trudnych ekonomicznie czasach, są świadkami szalejącej inflacji.

Inaczej niż starsze pokolenia wyborców wiedzę o świecie - w tym o polityce - czerpią głównie z internetu. Większość moich rozmówców podkreślała, że nie ogląda telewizji, nie czyta prasy - nawet nie ufa dziennikarzom. Zazwyczaj polityką się po prostu nie interesują. A jednak wszyscy podczas rozmowy deklarowali, że pójdą zagłosować 15 października. I bynajmniej nie chodzi o możliwość wrzucenia po raz pierwszy karty do urny.

Na wybory trzeba iść

Rozmawiałam z ponad 20 najmłodszymi wyborcami z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Pochodzą z różnych środowisk; jedni się jeszcze uczą, inni już pracują. Mieszkają w Nowym Targu, Zakopanem, w wioskach na Podhalu, Orawie i Spiszu. Łączy ich jedno: nie kryją frustracji z powodu obecnej sytuacji politycznej.

- Moi dziadkowie popierają PiS, rodzice PO, ale ja nie popieram ani jednych, ani drugich. Nie powiem, na kogo będę głosować, nie chcę się nikomu narażać. Proszę nie podawać moich danych, bo miałbym w domu kłopot - mówi 19-latek spod Zakopanego. Ta postawa dużo tłumaczy, a podobnych głosów słyszałam więcej. Jakby młodzi, zazwyczaj nie mający przecież oporów przed mówieniem o rzeczach najbardziej kontrowersyjnych, politykę zaliczali do tematów niewygodnych.

Choć nie wszyscy. - Zależy mi na mojej ojczyźnie, na politycznej zmianie i wymianie pokoleniowej - tak 21-letni Daniel Michalak tłumaczy, dlaczego będzie głosował 15 października. Pochodzi z Lipnicy Małej, teraz studiuje i mieszka w Krakowie. On ubolewa, że jego rówieśnicy nie angażują się w politykę, nie interesują się tym, co się wokół nich dzieje. Myślą tylko o własnym interesie. - Nie powinniśmy być bierni. Przecież od tego zależy nasza przyszłość - uważa Daniel. - Można się polityką nie interesować, ale wtedy polityka sama się nami zainteresuje - parafrazuje znaną maksymę.

Jacek Rychtarczyk (18 lat) z Gronkowa, który w tym roku skończył szkołę i właśnie zaczął pracę, na wstępie podkreśla, że polityką interesuje się średnio, ale zagłosować pójdzie. Tłumaczy, że chce mieć wpływ na to, kto będzie rządził w kraju.

Podobnie argumentuje Joanna Mąka z Szaflar (19 lat), uczennica technikum ekonomicznego w Nowym Targu: - To ważne, żeby zagłosować. Jakie sobie partie wybierzemy, taki będziemy mieć rząd. Nie ma sensu krytykować polityków, jeśli nie chce się nawet iść na wybory.

- Namawiam kolegów, żeby niezależnie od poglądów, poszli na wybory. Jesteśmy znaczącą siłą w wyborach pod warunkiem, że zagłosujemy - podkreśla Filip Juchniewicz (18 lat) z Nowego Targu, uczeń szkoły średniej. Nie kryje, że chce zostać politykiem. Obserwuje, że jego pokolenie raczej nie angażuje się w działalność społeczną, we wszystkich ugrupowaniach brakuje młodych aktywistów, ale najbardziej to widać w PiS-ie, gdzie najmłodsi to 30-latkowie. - Młodzi ludzie są jak świeże powietrze, które wpływa do pokoju po otwarciu okna - stwierdza filozoficznie Filip. Według niego w parlamencie minionej kadencji reprezentacji młodych nie było.
- Chodzi o naszą przyszłość, dlatego te wybory są tak ważne. Trudno mieć potem pretensje, jeśli ktoś nawet nie chce głosować - uważa Jan Trebunia-Tutka z Zakopanego (21 lat), który już pracuje. On też obserwuje, że wśród rówieśników mało jest osób angażujących się politycznie. Jest też niska świadomość problemu. - Młodzi ludzie nie zastanawiają się, czym jest konstytucja, co to jest społeczeństwo obywatelskie - stwierdza Jan. Wini za to szkołę, która nie daje niezbędnej wiedzy na ten temat. - Ja się polityką interesuję, ale się nie udzielam - przyznaje. Swoich poglądów politycznych jednak nie zdradza.

Wśród tych, którzy ujawnili swoje polityczne sympatie, nie znalazłam nikogo, kto deklarowałby, że zagłosuje na PiS. Ale również nikt nie przyznał, że poprze lewicę. Jeden z moich rozmówców stwierdził jednak, że ma takich kolegów (nie zgodzili się na rozmowę z dziennikarką). Większość przepytanych deklarowała poparcie dla Konfederacji.

Politykom nie ufamy

- Żyjemy trochę jak w kastach. Politycy są najbliżej tej najwyższej kasty. Chcą nas zamienić w niewolników. Serwują nam tematy zastępcze, takie jak aborcja czy globalne ocieplenie - uważa Klimek Pitoń (18 lat) z Kościeliska, uczeń klasy maturalnej w liceum. Pójdzie 15 października do wyborów, ale – zastrzega - czuje się jak owca, która głosuje nad tym, czy kontrolę nad jej życiem będzie sprawował wilk, tygrys czy pantera. - Nie ma partii, która reprezentowałaby interesy ludzi - uważa.

Joanna Mąka nie ogląda telewizji. Przyznaje, że nie jest z polityką na bieżąco, ale nie chce patrzeć na kłótnie i awantury w Sejmie. - Nie mam zaufania do polityków. Tak naprawdę nie ma partii, która traktowałaby nas, młodych, poważnie. Nawet większość obietnic wyborczych dotyczy rodzin albo emerytów - zauważa.

- Politycy sprawdzają się, jeśli potrafią słuchać ludzi i opierać się na wiedzy specjalistów. Niestety, PiS jest już oderwany od rzeczywistości - ocenia Filip Juchniewicz.

Dlaczego nie na PiS

- Raczej pójdę zagłosować, choć jeszcze nie wiem, na kogo - zastanawia się Szymon Wyrostek z Miętustwa (21 lat). Przyznaje, że polityką się nie interesuje, a w mediach jego zdaniem trudno dziś o obiektywne informacje. - Trzeba iść do wyborów, żeby odsunąć od władzy PiS, bo za długo już rządzą. To będzie dobre dla demokracji - stwierdza. - Moi rówieśnicy rozmawiają o polityce, ale nie zagłębiają się w temat, łapią się na populistyczne hasła - dodaje. Według 21-latka politycy, zamiast skupić się na ekonomii i sprawach gospodarczych, rozmawiają o aborcji czy LGBT, a to nie są najważniejsze sprawy w państwie.

Daniel Michalak mówi, że nie zna nikogo wśród znajomych rówieśników, kto popierałby obecnie rządzącą partię. - PiS ośmiesza poglądy konserwatywne. Ich propaganda jest tępa, to odstrasza młodych ludzi - uważa 21-latek z Lipnicy Małej.
 
- To, co się ostatnio działo na Wiejskiej, to jakiś cyrk. Ci, którzy teraz rządzą krajem, zarabiają na nas, okradają nas. Poziom Sejmu przez ostatnie osiem lat drastycznie się obniżył. Przeraża mnie kultura tych ludzi, język - podkreśla Filip Juchniewicz. Ale dodaje, że również do działaczy z PO ma wiele uwag.

Dlaczego Platforma

-  Wierzę w nową, młodą Platformę Obywatelską, nie w tę skostniałą. Dlatego cieszę się, że na liście w powiecie nowotarskim jest Weronika Smarduch czy Szymon Zubrzycki, bo oni reprezentują właśnie tę grupę nowoczesną w Platformie - tłumaczy Filip Juchniewicz. Jeszcze dwa lata temu sympatyzował z Konfederacją, podobały mu się poglądy Janusza Korwin-Mikkego. Dziś uważa, że Konfederacja ma zbyt radykalne poglądy i zagraża demokracji.

Filip jest aktywistą PO i szefem wolontariuszy sztabu wyborczego w powiecie nowotarskim; liderem stowarzyszenia profrekwecyjnego "Zróbmy to razem", członkiem zarządu Stowarzyszenia Małopolska dla Młodych. Angażuje się w działalność sejmików młodzieżowych. Według niego PO najbardziej liczy się z młodymi spośród głównych partii.

20-letnia Anna z Nowego Targu (prosi, by nie ujawniać nazwiska) też zagłosuje na Koalicję Obywatelską, choć z nieco innego powodu. - Nie mam do nikogo zaufania, ale KO dla mnie brzmi najbardziej rozsądnie - tłumaczy. Takich głosów wśród moich rozmówców było jednak niewiele.

Dlaczego Konfederacja

- Polską politykę robią wciąż ci sami ludzie. Rządzą od lat. Od 1989 roku to cały czas ta sama ekipa. Nie pasują już do obecnej sytuacji geopolitycznej - uważa Daniel Michalak, który jest aktywistą Młodzieży Wszechpolskiej. Zagłosuje na Konfederację. Pytany o poglądy kolegów, mówi, że wśród mężczyzn w jego wieku dominują poglądy konserwatywno-liberalne, natomiast dziewczyny są bardziej liberalne.

-  PO i PiS rządzą już za długo, trzeba ich odsunąć od władzy - stwierdza stanowczo Maciej Wcisło (19 lat) z Nowego Targu, student mechatroniki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Większość moich rozmówców deklaruje, że zagłosują na Konfederację. - To trzecia siła, która ma szansę zamieszać trochę w tych wyborach - uważa Maciej Wcisło. Najbliższy mu poglądowo jest Sławomir Menzen z Konfederacji Wolność i Niepodległość. - W naszym kraju socjal jest za duży, przez to podatki są wysokie, firmy upadają - uważa Maciej. Jest przeciwny podnoszeniu dopłat do dzieci na 800+; według niego ten dodatek powinien być związany z wymogiem pracy chociaż jednego z rodziców. - Gdy rozmawiam z kolegami, to albo mówią, że zagłosują na Konfederację, albo pójdą do wyborów, żeby oddać pusty głos - twierdzi.

Na Konfederację chce też głosować Wojciech Filarecki (19 lat) z Nowego Targu, student elektrotechniki na AGH. - Nie po to się uczę, pracuję ciężko na dobry zawód, żeby w przyszłości ktoś te pieniądze mi zabierał i dawał komuś, komu nie chce się pracować - kwituje.
- Nie mam do nikogo zaufania, ale spośród istniejących partii najbliższa mi jest Konfederacja, a w niej Grzegorz Braun - podkreśla z kolei Klimek Pitoń z Kościeliska. Twierdzi, że wśród rówieśników obserwuje poczucie bezsilności. Większość według niego nie wierzy, że da się coś zmienić.

Są niezdecydowani

Spora grupa moich rozmówców jeszcze nie wie, kogo poprze. - Na pewno pójdę zagłosować, ale nie wiem jeszcze na kogo - mówi 19-letnia Julia Truta z Morawczyny, studentka anglistyki. Polityką się raczej nie interesuje, nie rozmawia na te tematy z rówieśnikami, ale bliżej terminu wyborów zamierza szukać informacji w internecie, by wyrobić sobie zdanie.

Podobnie mówi 18-letni Jacek Rychtarczyk z Gronkowa: - Polityką się interesuję średnio, nie mam jeszcze wyrobionego zdania. A ponieważ - jak pokazują sondaże - właśnie o grupę niezdecydowanych wyborców powinny zabiegać teraz partie, by zwiększyć swoje szanse w wyborach, Julia czy Jacek są dla nich sporym wyzwaniem.

Beata Zalot


Młodzi o wyborach w 2023 roku

Choć wszyscy młodzi rozmówcy TP” deklarowali, że wezmą udział w wyborach 15 października, to wyniki ogólnopolskich badań nie nastrajają optymistyczne. Według danych opublikowanych na stronie mlodziwyborcy.pl tylko 43% wyborców w wieku 18-21 lat zdecydowanie deklaruje, że pójdzie zagłosować. Wśród nich dominują mężczyźni.

25% ankietowanych odpowiedziało, że "raczej" zagłosuje. Niezdecydowanych jest 12 %.
Spośród tych, którzy nie zagłosują:
- 38% uważa, nie ma sensu iść na wybory, bo politycy nie spełniają swoich obietnic
- 36 % nie interesuje się polityką
- 30% odpowiedziało, że nie ma dla nich partii
- 30% poszłoby na wybory, gdyby partie podjęły istotne dla nich tematy.
(dane z raportu: „Debiutanci ’23”, czerwiec 2023, badanie na zlecenie firmy Profeina).
...

Sprawdziliśmy, jak najmłodsi wyborcy (18-30 lat) głosowali w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Z badania late poll zrealizowanego przez Ipsos w 2019 roku wynika, że na PiS głos oddało wtedy 26,3 proc. tej grupy wyborców; na Koalicję Obywatelską - 24,3 proc.; na Konfederację - 19,7 proc.; na SLD - 18,4 proc.; na PSL - 9,7 proc.

Teraz natomiast badania sondażowe w takiej samej grupie wiekowej pokazały, że na PiS chce głosować 27 proc.; na KO - 24,7 proc., na Konfederację - 19,2 proc. (za: "Polityczny portret młodych Polaków"; Centrum Badań Marketingowych Indicator, badanie z marca 2023).

Jednak według raportu „Debiutanci ’23”, w którym opublikowano wyniki badań sondażowych wśród osób w wieku 18-21 lat, widać inne preferencje: na Konfederację chce głosować 31 proc.; prawie tyle samo jest niezdecydowanych - 29 proc. Na Koalicję Obywatelską - 15 proc., Lewicę - 13 proc., Trzecią Drogę  - 6 proc., PiS - 5 proc,, Porozumienie i inne partie - 1 proc.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Łajka Bajkał 2023-09-21 21:11:13
30 % młodych głosujących na konfederację to jest przygnębiająca statystyka
lewak 2023-09-21 17:30:45
Powinni żeście się cieszyć że jeszcze na wsi gnojówka śmierdzi , bo to znaczy że jest jeszcze jakaś hodowla ,że ludzie na wsi jeszcze cos robią , bo jak na wsi nie będzie śmierdziało, to jedzenie będzie ze śmieci robione.
Grażynka z USA 2023-09-21 17:05:16
Zły, bo to nie była gnojówka tylko szambo podobne do tego co wybiło w Warszawie. U mnie taki jeden też tak robi a krowy całe lato w polu, więc skąd ma niby tą gnojówkę.
zły 2023-09-21 15:53:54
jak raz wietrzyłem pokoje w domu i zostawiłem otwarte okna, to sąsiad wywiózł gnojówkę. Z tym wietrzeniem to raczej ostrożnie.
lewak 2023-09-21 15:42:55
Jak wam młodzieży przez pisowską aferę wizową zamkną granice z UE to się dowiecie na kogo głosować, jak trzeba będzie nawet na Słowację wizy wyrabiać, a nie mówiąc już o USA.

Reklama
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Młode OWCE. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  PRACA NA STOISKU Z PAMIĄTKAMI Poszukuje kobiety do pracy na stoisku z pamiątkami w Zakopanem Praca od początku grudnia/ koniec listopada. Na sezon lub na stałe. Możliwość ZAKWATEROWANIA!! Wysokie wynagrodzenie + premie Tel. 539 720 809. 539720809 g.stolowska@wp.pl
  Tel.: 539720809
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  NOWY OBIEKT POSZUKUJE OSOBY DO PRACY W RECEPCJI.Oferujemy pracę w systemie zmianowym, bez nocnych dyżurów. Wymagana znajomość języka angielskiego. Lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • USŁUGI | inne
  RÓŻNEGO TYPU PRACE WYSOKOŚCIOWE, WYCINKA DRZEW ORAZ SPRZĄTANIE POWALONYCH DRZEW. 695 092 678
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-02 22:24 Parada mikołajowa w Saint-Dié-des-Vosges (WIDEO) 2023-12-02 21:34 Krupówki wieczorową porą. W Zakopanem na razie nie było dużych opadów śniegu (WIDEO) 1 2023-12-02 21:00 Przysięga terytorialsa (WIDEO) 2 2023-12-02 20:00 Dwójka lawinowa na Babiej Górze 2023-12-02 19:00 Sprawdź czy swoim samochodem pojedziesz na nowym paliwie 4 2023-12-02 18:00 Bez wielkich zmian w oświadczeniu majątkowym Andrzeja Guta Mostowego, posła PiS 3 2023-12-02 16:52 Wybuch gazu w Rabce 2023-12-02 15:30 Opady marznącego deszczu przeszły w śnieg. Tak jest na Polanie Olczyskiej (WIDEO) 1 2023-12-02 14:14 Kolejny tir blokuje zakopiankę 5 2023-12-02 13:30 Mężczyzna leżał na śniegu, pies nie pozwalał do niego podejść 6 2023-12-02 12:30 21-latek pędził setką przez miasto nie bacząc na trudne warunki 4 2023-12-02 11:30 Samochód wjechał w płot na Olczy. Właściciele posesji poszukują kierowcy (WIDEO) 6 2023-12-02 10:30 Na razie z dużej chmury mały śnieg. Nietypowa sytuacja pogodowa (WIDEO) 1 2023-12-02 10:24 Ośrodek Narciarski Bania rusza 2 grudnia! 1 2023-12-02 09:26 Uwaga! Cysterna utknęła na podjeździe w Rdzawce od strony Krakowa (WIDEO) 4 2023-12-02 09:00 Piękno i groza gór, czyli twórcy urzeczeni tradycyjnym pejzażem tatrzańskim (WIDEO) 2023-12-02 08:30 Warsztaty malowania na szkle o tematyce bożonarodzeniowej 2023-12-02 08:00 Szymborska w Zakopanem. Wieczór w Czerwonym Dworze 2023-12-01 22:40 Dachowanie w Lipnicy Wielkiej 2023-12-01 22:30 Zderzenie w Kościelisku. Dwie osoby poszkodowane (ZDJĘCIA) 2023-12-01 21:42 Uchwała antyprzemocowa przegłosowana. Po ponad 10 latach (WIDEO) 23 2023-12-01 21:30 Narty smarowali sardynkami, podpierali się bambusowym kijem. Tak wyglądały początki narciarstwa 2023-12-01 20:30 To będzie pierwszy narciarski weekend 1 2023-12-01 19:46 Przerwa w obradach. Radni próbują połączyć dwa projekty uchwał antyprzemocowych 2 2023-12-01 19:30 Uwaga na oszukańcze oferty, warto sprawdzić zdjęcia wrzucane przez kwaterodawców 3 2023-12-01 18:50 Nowe ostrzeżenie przed opadami śniegu! Spadnie go ponad pół metra? 5 2023-12-01 18:30 Szukamy informacji o losach byłej sportsmenki, która zamieszkała w Zakopanem 1 2023-12-01 17:30 Zwłoki znalezione w lesie w Sieniawe 6 2023-12-01 17:30 Dokarmiaj ptaki z głową 2 2023-12-01 16:59 Obajtek pozbywa się majątku, co dalej z dworkiem użyczonym zakopiańskiej Fundacji HANDICAP? 42 2023-12-01 16:52 W Zębie zaginął sympatyczny kotek 2023-12-01 16:44 Dyrektor otrzymał już swoją roczną nagrodę a załoga... to się jeszcze zobaczy 2 2023-12-01 15:59 Wojsko ćwiczy na nowotarskim Rynku przed jutrzejszą przysięgą 14 2023-12-01 15:41 Jak dbać o skórzane torebki? Czy i warto je impregnować? 2023-12-01 15:10 Przyjechała pani przypiąć order do klapy. Gorąca dyskusja na temat uchwały antyprzemocowej w Zakopanem (ZDJĘCIA) 4 2023-12-01 14:18 Stawiają choinkę na Krupówkach 2023-12-01 13:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-12-01 12:30 Udane policyjne łowy 2 2023-12-01 11:13 Siedmiu poszukiwanych listami gończymi mężczyzn wpadło w ręce policji 1 2023-12-01 10:30 "Mikołajki dla Mukoludków" po raz dziesiąty 2023-12-01 09:59 Ostrzeżenie przed silnymi opadami. Spadnie 40 cm śniegu? 2023-12-01 09:05 Zaśnieżone chodniki w Zakopanem. Aż strach przejść 7 2023-12-01 08:00 Wojsko w mieście - sprawdź jakie objazdy szykują się w sobotę! 2023-11-30 23:28 Zasypuje Zakopane, a to dopiero początek opadów (WIDEO) 1 2023-11-30 22:00 Śmiertelnie niebezpieczne pustostany, w dzień schronienie, w nocy zagrożenie 4 2023-11-30 21:00 Eko-moda w szkolnym wydaniu, czyli wielobarwne stroje, a nawet teatralne kostiumy (FOTO) 6 2023-11-30 19:54 Rozpoczął się proces policjanta oskarżonego o nieumyślne spowodowanie śmierci 19 2023-11-30 19:00 Ma 21 lat, wystawione za sobą dwa listy gończe, a w kieszeni narkotyki 2023-11-30 18:00 Krupówki zaśnieżone, a na weekend zapowiadane są duże opady śniegu 1 2023-11-30 17:00 Będą układać asfalt w ostatniej chwili. Przez wiele tygodni nic się nie działo 10
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA