Reklama

2023-09-21 14:37:52

Reklama

Jak zagłosują ci, którzy pierwszy raz pójdą do urn

Młodzi mówią: trzeba przewietrzyć Sejm

Klimek pójdzie zagłosować, choć twierdzi, że żadna partia nie reprezentuje w pełni jego poglądów. Danielowi zależy na wymianie pokoleniowej w parlamencie. A Jan przyznaje: - Tu chodzi o naszą przyszłość.

Dla nich wybory parlamentarne 15 października będą pierwszymi takimi w życiu. Urodzili się między 14 października 2001 a 4 listopada 2005 roku. Mają więc od 18 do 22 lat. W całym kraju tych najmłodszych wyborców jest według GUS prawie 1,5 mln, co stanowi ok. 5% wszystkich uprawnionych do głosowania w tym roku. Na terenie powiatu nowotarskiego i tatrzańskiego jest ich ok. 11 tys. (4,3 proc. wszystkich wyborców).


To pokolenie młodych górali, którzy dorastali w digitalizującym się świecie. Którzy nie znają Polski sprzed przystąpienia do Unii Europejskiej - w ogóle XX wieku nie poznali. Za to częściej niż starsi wyborcy słyszeli już w swoim życiu o nadciągającej katastrofie klimatycznej i efektach smogu, który na Podhalu jest szczególnie dotkliwy. Jeśli myślą o wojnie, to zapewne o tej za wschodnią granicą Polski. Z powodu pandemii COVID-19 na wiele miesięcy zostali zamknięci w domach i odcięci od rówieśników. Weszli w dorosłość w trudnych ekonomicznie czasach, są świadkami szalejącej inflacji.

Inaczej niż starsze pokolenia wyborców wiedzę o świecie - w tym o polityce - czerpią głównie z internetu. Większość moich rozmówców podkreślała, że nie ogląda telewizji, nie czyta prasy - nawet nie ufa dziennikarzom. Zazwyczaj polityką się po prostu nie interesują. A jednak wszyscy podczas rozmowy deklarowali, że pójdą zagłosować 15 października. I bynajmniej nie chodzi o możliwość wrzucenia po raz pierwszy karty do urny.

Na wybory trzeba iść

Rozmawiałam z ponad 20 najmłodszymi wyborcami z powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego. Pochodzą z różnych środowisk; jedni się jeszcze uczą, inni już pracują. Mieszkają w Nowym Targu, Zakopanem, w wioskach na Podhalu, Orawie i Spiszu. Łączy ich jedno: nie kryją frustracji z powodu obecnej sytuacji politycznej.

- Moi dziadkowie popierają PiS, rodzice PO, ale ja nie popieram ani jednych, ani drugich. Nie powiem, na kogo będę głosować, nie chcę się nikomu narażać. Proszę nie podawać moich danych, bo miałbym w domu kłopot - mówi 19-latek spod Zakopanego. Ta postawa dużo tłumaczy, a podobnych głosów słyszałam więcej. Jakby młodzi, zazwyczaj nie mający przecież oporów przed mówieniem o rzeczach najbardziej kontrowersyjnych, politykę zaliczali do tematów niewygodnych.

Choć nie wszyscy. - Zależy mi na mojej ojczyźnie, na politycznej zmianie i wymianie pokoleniowej - tak 21-letni Daniel Michalak tłumaczy, dlaczego będzie głosował 15 października. Pochodzi z Lipnicy Małej, teraz studiuje i mieszka w Krakowie. On ubolewa, że jego rówieśnicy nie angażują się w politykę, nie interesują się tym, co się wokół nich dzieje. Myślą tylko o własnym interesie. - Nie powinniśmy być bierni. Przecież od tego zależy nasza przyszłość - uważa Daniel. - Można się polityką nie interesować, ale wtedy polityka sama się nami zainteresuje - parafrazuje znaną maksymę.

Jacek Rychtarczyk (18 lat) z Gronkowa, który w tym roku skończył szkołę i właśnie zaczął pracę, na wstępie podkreśla, że polityką interesuje się średnio, ale zagłosować pójdzie. Tłumaczy, że chce mieć wpływ na to, kto będzie rządził w kraju.

Podobnie argumentuje Joanna Mąka z Szaflar (19 lat), uczennica technikum ekonomicznego w Nowym Targu: - To ważne, żeby zagłosować. Jakie sobie partie wybierzemy, taki będziemy mieć rząd. Nie ma sensu krytykować polityków, jeśli nie chce się nawet iść na wybory.

- Namawiam kolegów, żeby niezależnie od poglądów, poszli na wybory. Jesteśmy znaczącą siłą w wyborach pod warunkiem, że zagłosujemy - podkreśla Filip Juchniewicz (18 lat) z Nowego Targu, uczeń szkoły średniej. Nie kryje, że chce zostać politykiem. Obserwuje, że jego pokolenie raczej nie angażuje się w działalność społeczną, we wszystkich ugrupowaniach brakuje młodych aktywistów, ale najbardziej to widać w PiS-ie, gdzie najmłodsi to 30-latkowie. - Młodzi ludzie są jak świeże powietrze, które wpływa do pokoju po otwarciu okna - stwierdza filozoficznie Filip. Według niego w parlamencie minionej kadencji reprezentacji młodych nie było.
- Chodzi o naszą przyszłość, dlatego te wybory są tak ważne. Trudno mieć potem pretensje, jeśli ktoś nawet nie chce głosować - uważa Jan Trebunia-Tutka z Zakopanego (21 lat), który już pracuje. On też obserwuje, że wśród rówieśników mało jest osób angażujących się politycznie. Jest też niska świadomość problemu. - Młodzi ludzie nie zastanawiają się, czym jest konstytucja, co to jest społeczeństwo obywatelskie - stwierdza Jan. Wini za to szkołę, która nie daje niezbędnej wiedzy na ten temat. - Ja się polityką interesuję, ale się nie udzielam - przyznaje. Swoich poglądów politycznych jednak nie zdradza.

Wśród tych, którzy ujawnili swoje polityczne sympatie, nie znalazłam nikogo, kto deklarowałby, że zagłosuje na PiS. Ale również nikt nie przyznał, że poprze lewicę. Jeden z moich rozmówców stwierdził jednak, że ma takich kolegów (nie zgodzili się na rozmowę z dziennikarką). Większość przepytanych deklarowała poparcie dla Konfederacji.

Politykom nie ufamy

- Żyjemy trochę jak w kastach. Politycy są najbliżej tej najwyższej kasty. Chcą nas zamienić w niewolników. Serwują nam tematy zastępcze, takie jak aborcja czy globalne ocieplenie - uważa Klimek Pitoń (18 lat) z Kościeliska, uczeń klasy maturalnej w liceum. Pójdzie 15 października do wyborów, ale – zastrzega - czuje się jak owca, która głosuje nad tym, czy kontrolę nad jej życiem będzie sprawował wilk, tygrys czy pantera. - Nie ma partii, która reprezentowałaby interesy ludzi - uważa.

Joanna Mąka nie ogląda telewizji. Przyznaje, że nie jest z polityką na bieżąco, ale nie chce patrzeć na kłótnie i awantury w Sejmie. - Nie mam zaufania do polityków. Tak naprawdę nie ma partii, która traktowałaby nas, młodych, poważnie. Nawet większość obietnic wyborczych dotyczy rodzin albo emerytów - zauważa.

- Politycy sprawdzają się, jeśli potrafią słuchać ludzi i opierać się na wiedzy specjalistów. Niestety, PiS jest już oderwany od rzeczywistości - ocenia Filip Juchniewicz.

Dlaczego nie na PiS

- Raczej pójdę zagłosować, choć jeszcze nie wiem, na kogo - zastanawia się Szymon Wyrostek z Miętustwa (21 lat). Przyznaje, że polityką się nie interesuje, a w mediach jego zdaniem trudno dziś o obiektywne informacje. - Trzeba iść do wyborów, żeby odsunąć od władzy PiS, bo za długo już rządzą. To będzie dobre dla demokracji - stwierdza. - Moi rówieśnicy rozmawiają o polityce, ale nie zagłębiają się w temat, łapią się na populistyczne hasła - dodaje. Według 21-latka politycy, zamiast skupić się na ekonomii i sprawach gospodarczych, rozmawiają o aborcji czy LGBT, a to nie są najważniejsze sprawy w państwie.

Daniel Michalak mówi, że nie zna nikogo wśród znajomych rówieśników, kto popierałby obecnie rządzącą partię. - PiS ośmiesza poglądy konserwatywne. Ich propaganda jest tępa, to odstrasza młodych ludzi - uważa 21-latek z Lipnicy Małej.
 
- To, co się ostatnio działo na Wiejskiej, to jakiś cyrk. Ci, którzy teraz rządzą krajem, zarabiają na nas, okradają nas. Poziom Sejmu przez ostatnie osiem lat drastycznie się obniżył. Przeraża mnie kultura tych ludzi, język - podkreśla Filip Juchniewicz. Ale dodaje, że również do działaczy z PO ma wiele uwag.

Dlaczego Platforma

-  Wierzę w nową, młodą Platformę Obywatelską, nie w tę skostniałą. Dlatego cieszę się, że na liście w powiecie nowotarskim jest Weronika Smarduch czy Szymon Zubrzycki, bo oni reprezentują właśnie tę grupę nowoczesną w Platformie - tłumaczy Filip Juchniewicz. Jeszcze dwa lata temu sympatyzował z Konfederacją, podobały mu się poglądy Janusza Korwin-Mikkego. Dziś uważa, że Konfederacja ma zbyt radykalne poglądy i zagraża demokracji.

Filip jest aktywistą PO i szefem wolontariuszy sztabu wyborczego w powiecie nowotarskim; liderem stowarzyszenia profrekwecyjnego "Zróbmy to razem", członkiem zarządu Stowarzyszenia Małopolska dla Młodych. Angażuje się w działalność sejmików młodzieżowych. Według niego PO najbardziej liczy się z młodymi spośród głównych partii.

20-letnia Anna z Nowego Targu (prosi, by nie ujawniać nazwiska) też zagłosuje na Koalicję Obywatelską, choć z nieco innego powodu. - Nie mam do nikogo zaufania, ale KO dla mnie brzmi najbardziej rozsądnie - tłumaczy. Takich głosów wśród moich rozmówców było jednak niewiele.

Dlaczego Konfederacja

- Polską politykę robią wciąż ci sami ludzie. Rządzą od lat. Od 1989 roku to cały czas ta sama ekipa. Nie pasują już do obecnej sytuacji geopolitycznej - uważa Daniel Michalak, który jest aktywistą Młodzieży Wszechpolskiej. Zagłosuje na Konfederację. Pytany o poglądy kolegów, mówi, że wśród mężczyzn w jego wieku dominują poglądy konserwatywno-liberalne, natomiast dziewczyny są bardziej liberalne.

-  PO i PiS rządzą już za długo, trzeba ich odsunąć od władzy - stwierdza stanowczo Maciej Wcisło (19 lat) z Nowego Targu, student mechatroniki w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Większość moich rozmówców deklaruje, że zagłosują na Konfederację. - To trzecia siła, która ma szansę zamieszać trochę w tych wyborach - uważa Maciej Wcisło. Najbliższy mu poglądowo jest Sławomir Menzen z Konfederacji Wolność i Niepodległość. - W naszym kraju socjal jest za duży, przez to podatki są wysokie, firmy upadają - uważa Maciej. Jest przeciwny podnoszeniu dopłat do dzieci na 800+; według niego ten dodatek powinien być związany z wymogiem pracy chociaż jednego z rodziców. - Gdy rozmawiam z kolegami, to albo mówią, że zagłosują na Konfederację, albo pójdą do wyborów, żeby oddać pusty głos - twierdzi.

Na Konfederację chce też głosować Wojciech Filarecki (19 lat) z Nowego Targu, student elektrotechniki na AGH. - Nie po to się uczę, pracuję ciężko na dobry zawód, żeby w przyszłości ktoś te pieniądze mi zabierał i dawał komuś, komu nie chce się pracować - kwituje.
- Nie mam do nikogo zaufania, ale spośród istniejących partii najbliższa mi jest Konfederacja, a w niej Grzegorz Braun - podkreśla z kolei Klimek Pitoń z Kościeliska. Twierdzi, że wśród rówieśników obserwuje poczucie bezsilności. Większość według niego nie wierzy, że da się coś zmienić.

Są niezdecydowani

Spora grupa moich rozmówców jeszcze nie wie, kogo poprze. - Na pewno pójdę zagłosować, ale nie wiem jeszcze na kogo - mówi 19-letnia Julia Truta z Morawczyny, studentka anglistyki. Polityką się raczej nie interesuje, nie rozmawia na te tematy z rówieśnikami, ale bliżej terminu wyborów zamierza szukać informacji w internecie, by wyrobić sobie zdanie.

Podobnie mówi 18-letni Jacek Rychtarczyk z Gronkowa: - Polityką się interesuję średnio, nie mam jeszcze wyrobionego zdania. A ponieważ - jak pokazują sondaże - właśnie o grupę niezdecydowanych wyborców powinny zabiegać teraz partie, by zwiększyć swoje szanse w wyborach, Julia czy Jacek są dla nich sporym wyzwaniem.

Beata Zalot


Młodzi o wyborach w 2023 roku

Choć wszyscy młodzi rozmówcy TP” deklarowali, że wezmą udział w wyborach 15 października, to wyniki ogólnopolskich badań nie nastrajają optymistyczne. Według danych opublikowanych na stronie mlodziwyborcy.pl tylko 43% wyborców w wieku 18-21 lat zdecydowanie deklaruje, że pójdzie zagłosować. Wśród nich dominują mężczyźni.

25% ankietowanych odpowiedziało, że "raczej" zagłosuje. Niezdecydowanych jest 12 %.
Spośród tych, którzy nie zagłosują:
- 38% uważa, nie ma sensu iść na wybory, bo politycy nie spełniają swoich obietnic
- 36 % nie interesuje się polityką
- 30% odpowiedziało, że nie ma dla nich partii
- 30% poszłoby na wybory, gdyby partie podjęły istotne dla nich tematy.
(dane z raportu: „Debiutanci ’23”, czerwiec 2023, badanie na zlecenie firmy Profeina).
...

Sprawdziliśmy, jak najmłodsi wyborcy (18-30 lat) głosowali w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Z badania late poll zrealizowanego przez Ipsos w 2019 roku wynika, że na PiS głos oddało wtedy 26,3 proc. tej grupy wyborców; na Koalicję Obywatelską - 24,3 proc.; na Konfederację - 19,7 proc.; na SLD - 18,4 proc.; na PSL - 9,7 proc.

Teraz natomiast badania sondażowe w takiej samej grupie wiekowej pokazały, że na PiS chce głosować 27 proc.; na KO - 24,7 proc., na Konfederację - 19,2 proc. (za: "Polityczny portret młodych Polaków"; Centrum Badań Marketingowych Indicator, badanie z marca 2023).

Jednak według raportu „Debiutanci ’23”, w którym opublikowano wyniki badań sondażowych wśród osób w wieku 18-21 lat, widać inne preferencje: na Konfederację chce głosować 31 proc.; prawie tyle samo jest niezdecydowanych - 29 proc. Na Koalicję Obywatelską - 15 proc., Lewicę - 13 proc., Trzecią Drogę  - 6 proc., PiS - 5 proc,, Porozumienie i inne partie - 1 proc.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Łajka Bajkał 2023-09-21 21:11:13
30 % młodych głosujących na konfederację to jest przygnębiająca statystyka
lewak 2023-09-21 17:30:45
Powinni żeście się cieszyć że jeszcze na wsi gnojówka śmierdzi , bo to znaczy że jest jeszcze jakaś hodowla ,że ludzie na wsi jeszcze cos robią , bo jak na wsi nie będzie śmierdziało, to jedzenie będzie ze śmieci robione.
Grażynka z USA 2023-09-21 17:05:16
Zły, bo to nie była gnojówka tylko szambo podobne do tego co wybiło w Warszawie. U mnie taki jeden też tak robi a krowy całe lato w polu, więc skąd ma niby tą gnojówkę.
zły 2023-09-21 15:53:54
jak raz wietrzyłem pokoje w domu i zostawiłem otwarte okna, to sąsiad wywiózł gnojówkę. Z tym wietrzeniem to raczej ostrożnie.
lewak 2023-09-21 15:42:55
Jak wam młodzieży przez pisowską aferę wizową zamkną granice z UE to się dowiecie na kogo głosować, jak trzeba będzie nawet na Słowację wizy wyrabiać, a nie mówiąc już o USA.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA BEZPŁATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • BIZNES
  Do wydzierżawienia PARKING - Dolina Chochołowska - 692 001 268.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  KWATERY PRACOWNICZE BLISKO KRUPÓWEK - 1500 zł - 885 70 70 70
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko RECEPCJI. Stabilna praca w nowo otwartym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS - Murzasichle - 0.65 ha - 600 146 604.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  UDZIAŁ W BUDYNKU - okolice ul. Kościeliskiej. 606 21 01 26
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA - ZAKOPANE, okolice ul. Kościeliskiej, 0.13 ha - 606 21 01 26.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2024 roku. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby z bliska przyjrzeć się pracy poselskiej i zdobyć praktyczne umiejętności! Jeśli jesteś zainteresowany, wyślij swoje CV i parę słów o sobie na adres biura:. 535 124 379 https://www.facebook.com/smarduch.weronika/ biuro.smarduch@gmail.com
  Tel.: 535
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy kucharza śniadaniowego i pomoc kuchenną do przygotowywania śniadań w Białce Tatrzańskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 886 069 224.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Panie Pokojowe do sprzątania nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem + 48 504 428 461.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKOJE 3 i 2-osobowy w Kościelisku Sobiczkowej. 602 66 30 74.
 • MOTORYZACJA | kupno
  Spytek Car Import to wiodąca firma specjalizująca się w imporcie samochodów z USA i Kanady. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i pasji do motoryzacji, zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie zakupu pojazdu. 574852452 SpytekCarimport@gmail.com
  Tel.: 574852452
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KONSERWATORA do nowo otwartego obiektu Białka SPA&Resort. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 888 840 498.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Recepcjonistę do nowo otwartego obiektu w Kościelisku. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres d.zacharko@gorskagrupa.pl lub telefon 698954671.
 • PRACA | szukam
  PRACA DORYWCZA - godzina dziennie po 18-ej. Praca na terenie Nowego Targu, bardziej dla mężczyzny. 501 323 145.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlana Sikora zatrudni kierowców kat B - zaopatrzenie budowy. 602629623
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych. 602629623
  Tel.: 602629623
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy REZYDENTA/REZYDENTKĘ do obsługi apartamentów w Zakopanem. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 666 522 367 lub cv na adres m.komoniewski@gorskagrupa.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Białka Tatrzańska - DZIAŁKA BUDOWLANA, UZBROJONA (prąd, woda) 1420/65 - 8,4 ar. Łączy się z drogą gminną. 608 16 15 16.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem zatrudni na stanowisko: PIELĘGNIARKA/PIELĘGNIARZ. Oferujemy stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Sekcją Kadr i Rachuby Płac USOR w Zakopanem. tel. +48 18 20 22 149, e-mail: kadry@klinika.net.pl
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-25 19:30 Miasto zanieczyszczone hałasem - problemy z każdej strony 2024-06-25 19:30 Jazz w Stacji Kultura 2024-06-25 18:45 Wójt bez absolutorium, wotum zaufania, za to z pensją najniższą z możliwych 2024-06-25 18:00 Gdy TOPR leciał na ratunek, matki z dziećmi zrywały się do ucieczki (FOTO) 2 2024-06-25 17:30 W środę kolejne zmiany na skrzyżowaniu Makuszyńskiego i Piłsudskiego 2024-06-25 17:00 Biegi zapierające dech w piersiach (wideo) 2024-06-25 16:30 Zmiana organizacji ruchu na ulicach Kasprowicza i Tetmajera 2024-06-25 16:01 Najserdeczniejsze życzenia dla stulatki z Galicowej Grapy 2024-06-25 15:30 Uwaga kierowcy, utrudnienia drogowe w Starem Bystrem 2024-06-25 15:22 Urlop w Polsce - Góry, Morze czy Mazury? 2024-06-25 15:15 Zawodnicy i trenerzy z nagrodami. Szczególne wyróżnienie dla uczennic z SP3 2024-06-25 14:30 Gromy Rocka nad Porońcem, czyli AC/DC na otwarcie sezonu letniego (FOTO) 2024-06-25 13:45 Paliły się bale siana w trudno dostępnym terenie, strażacy dojeżdżali na quadach 2024-06-25 13:30 Sportowcy z nagrodami i stypendiami 2024-06-25 13:00 Barszcz Sosnowskiego niczym las rozrasta się między domami w Szaflarach 2 2024-06-25 12:30 Promocja nowej monografii Zawoi 2024-06-25 12:20 Interwencja służb na ul. Orkana w Zakopanem 2 2024-06-25 12:00 Usunęli usunięcie, by nie usunąć uchwały. Zawieszenie broni w nowotarskiej radzie 2024-06-25 11:30 Orawski dom. O Ludwiku Młynarczyku 1 2024-06-25 11:00 Wystawa Zamoyscy - Spichlerz wartości 2024-06-25 10:23 Czym jest program Czyste Powietrze - jak wziąć w nim udział? 2024-06-25 10:13 Podstawowe badania laboratoryjne - jakie warto wykonać? 2024-06-25 10:00 W ogniu stracili wszystko. Ruszyła zbiórka na pomoc pogorzelcom 2024-06-25 09:00 Dziś piękny dzień bez burz (WIDEO) 2024-06-25 08:00 Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia już otwarte 1 2024-06-24 22:33 Dziecięcy portfelik czeka na właściciela 2024-06-24 22:30 Polscy wspinacze utknęli na drodze na Gerlach 2 2024-06-24 21:37 Burmistrz z zaufaniem, a górale jak Indianie 8 2024-06-24 21:00 Krościenko biegową stolicą Polski 1 2024-06-24 20:00 Ratownicy TOPR testują drona 2024-06-24 19:16 Zmarł Marek Rogalski, znany narciarz, mistrz Polski, instruktor 1 2024-06-24 19:11 Charytatywna aukcja ceramiki i koncert dla Matyldy Żmudy 2024-06-24 19:00 Autobus przeciska się przez tłumy turystów na Gubałówce 4 2024-06-24 18:21 Najlepsza fotografia górska w Wieży Wodnej 2024-06-24 18:00 Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (ZDJĘCIA) 1 2024-06-24 17:30 Podróż do tajemniczego świata ludzkich zmysłów. Konkurs dla czytelników 2024-06-24 17:23 Wójt Białego Dunajca: górale dbają o zwierzęta, tradycję i folklor (WIDEO) 7 2024-06-24 16:39 Ulica Tetmajera w Zakopanem zakorkowana 2024-06-24 16:00 Bycie tyłem do publiczności wydawało mi się lepsze od solowej kariery 2024-06-24 15:35 Tatrzańskie Wagary 2024-06-24 15:00 Spotkania z tatrzańskimi niedźwiedziami 2024-06-24 14:11 Na skrzydłach jachtów - teatralnie nad jeziorem 2024-06-24 14:00 Ratownikom górskim nie udało się dotrzeć do turystki. Musiała zostać na noc w górach 2024-06-24 13:40 Ile czasu idzie przelew na konto bankowe? 2024-06-24 13:00 Zakrapiana czołówka na zakopiance 2024-06-24 12:30 Z Hłaską i przy muzyce 2024-06-24 11:59 Zamknięty przejazd przez skrzyżowanie w Zakopanem i utrudnienia na drodze do Kuźnic 1 2024-06-24 11:00 Zmiany proboszczów - nowi duszpasterze na Podhalu i Orawie 1 2024-06-24 09:49 Pożar w Skrzypnem. Słup dymu widać z daleka (ZDJĘCIA, WIDEO LIVE) 1 2024-06-24 08:59 Srebrzyste obłoki na Podhalu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-25 18:21 1. SZACUN . WIELKIE BRAWA CLA PANA PANIE WOJCIECHU I WSZYSTKICH ZAANGAZOWANYCH W POMOC DLA UKRAINY 2024-06-25 18:07 2. Ja na wczasach za granicą też mam traumę. 2024-06-25 16:07 3. Czytelnik002 to pewnie Lucynka bo ten sam tekst przestawiła na sesji. Ale i ona się przekona jaki burmistrz jest cudowny, tylko w swoim czasie. 2024-06-25 15:57 4. Widzę że Pan Szkaradziński trochę ściemnia wystarczy przejechać się drogą przez Sądel i tam na poboczach drogi jest kilka dorodnych okazów. Wójt robi co może aby winę zwalić na kogo innego. 2024-06-25 15:32 5. Ślimaki w Oscypku z Kremem Truflowym, Bunc z Truflami i Karmelizowanymi Orzechami, Moskol po Parysku z Foie Gras i Sosnowym Syropem, Pierogi z Jagnięciną i Grzybami z Esencją Czarnego Czosnku, Żurek na Zakwasie z Krewetkami i Pistacjami, Polędwica Wołowa z Podhala z Sosem z Wina Bordeaux i Czarnych Porzeczek, Żętyca z Wędzonym Łososiem i Kawiorowym Musem, Pstrąg Tatrzański w Sosie Litworowym, Łój z Niedźwiedzia na Góralskim Chlebie z Dżemem Truskawkowym i Kwiatami Jadalnymi, Tatar z Dziczyzny z Żętycą i Tymiankiem, Zupa Litworowa z Krewetkami i Kiełkami Groszku, Pstrąg Tatrzański w Korzennym Maśle Niedźwiedzim, Sałatka z Litworem, Szparagami i Serem Baranim, Dziczyzna w Sosie z Łoju Niedźwiedziego i Suszonych Śliwek, Żętyca z Płatkami Złota i Migdałami pięć gwiazdek murowane, tylko weźcie to do karty 2024-06-25 15:06 6. Górale jak Indianie... Nie górale tylko orawcy, bo to orawska część gminy 2024-06-25 14:30 7. Mam niewątpliwą przyjemność mieszkać płot w płot z wyżej pokazanym lasem barszczu. Niestety historia ta nie trwa ani rok, ani dwa lata. Nie jest to wina nowych przepisów, bo nawet przed końcem obowiązywania ustawy, która otwierała furtkę do zwalczania barszczu sosnowskiego, gmina po wielu prośbach nie zrobiła niczego. Teraz, po zmianach rzeczywiście mają "związane ręce", jednak w ich obowiązku nadal jest utrzymanie czystości w gminie, więc w ich gestii jest przymuszenie właściciela działki do jej uprzątnięcia! Jak dla mnie, poziom obsługi i pomocy gminy, totalne dno, może w końcu ktoś się za to zabierze. 2024-06-25 14:29 8. Pochodzący z Tylmanowej Ludwik Młynarczyk gra na skrzypcach już od 6. roku życia. W szkole podstawowej występował z zespołem dziecięcym. Celująco zdał egzamin ze słuchu do Liceum Pedagogicznego w Zakopanem, gdzie spotkał się z różnymi odmianami folkloru góralskiego. Szczególnie przypadły mu do gustu melodie orawskie wykonywane przez szkolnego kolegę Andrzeja Kuligę z Lipnicy Wielkiej. Podczas praktyki pedagogicznej w Zubrzycy Górnej zaczął grać z lokalnymi muzykantami. Do pierwszej pracy został skierowany do Lipnicy Wielkiej, później trafił do Kiczor. Zafascynowany kulturą orawską poświęcił jej się bez reszty. Utworzył Dziecięcy Zespół Regionalny Heródki w Kiczorach, pełnił funkcję kierownika artystycznego Młodzieżowego Zespołu Regionalnego Orawa im. Emila Miki, założył kapelę Ludwika Młynarczyka. Był wychowawcą wielu młodych muzykantów orawskich. Odnosił liczne sukcesy podczas regionalnych i krajowych konkursów takich jak: Karnawał Góralski i Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Ogólnopolski Festiwal Muzyki w Kazimierzu Dolnym, Festiwal Górali Żywieckich (Złote i Srebrne Serce), Jesień Tatrzańska (Złota i Srebrna Ciupaga) i Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. 2024-06-25 13:40 9. toto na razie wypisuje bzdury 2024-06-25 13:28 10. A później miną wakacje, jesień i w sam raz toalety zostaną otwarte na sylwestra, pewnie już nie marzeń, chociaż kto wie, co nowa władza wymyśli. Jeśli toalety wciąż są nieodebrane to albo jest w nich jakiś feler, albo urzędnikom z nadzoru jak zwykle brakuje czasu.
2024-06-22 16:50 1. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 2. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 3. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 4. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 5. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 7. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 8. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 9. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 10. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania