2024-02-17 08:00:10
Teatr Witkacego
Urodziny Witkacego świętują w tym roku także najmłodsi
Po raz pierwszy w ramach Urodzin Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, będą wydarzenia także dla dzieci. Już w przyszłym tygodniu najmłodszych czekają spektakle i warsztaty.
W dniach 20 i 21 lutego (wtorek i środa) w ramach swoich 39. Urodzin Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem zaprasza na dwa spektakle dla dzieci oraz warsztaty teatralne prowadzone przez Adama Walnego.
We wtorek 20 lutego o godz. 17 najmłodsi teatromani będą mogli zobaczyć na Scenie A. Bazakbala spektakl "O jednym takim, co nie lubił siebie" (od 4 lat).
To interaktywny spektakl – performans oparty na tekście japońskiej baśni, który wprowadza w problematykę dziecięcego poszukiwania tożsamości. Średniowieczny skomoroch, opowiadając historię człowieka-kameleona, zaprasza dzieci do zabawy w przemiany. Człowiek-słońce pragnie być jak człowiek-chmura, która je przysłoniła. Chmurę z kolei rozgania człowiek-wiatr, któremu nie oparł się jedynie człowiek-kamień. Ten natomiast zostaje rozłupany przez Kamieniarza, który marzy, by być Cesarzem. Cesarza z kolei oślepia słońce. Przewrotny los sprawia, że życie zaczyna w swej strukturze przypominać zaklęty krąg. Dzieci za sprawą swej wyobraźni próbują go przełamać.
Lalki i realizacja na motywach baśni japońskiej: Adam Walny. Śpiew: Katarzyna Bytowska
go-adam-walny-teatr-o-jednym-takim-co-nie-lubil-siebie-9240
Dzień później 21 lutego także o godz. 17 na Scenie A. Bazakbala zostanie pokazany "Noe", spektakl dla dzieci od lat 7.
Spektakl realizowany jest w oryginalnej technice figur – instrumentów (żyrafa – fortepian, kangur – kontrabas, terkot – koza i wiele innych), To historia szaleńca, który w dźwiękach i działaniach obnażonej wyobraźni szuka ratunku. Noe to spektakl o dyrygencie, który staje przed zadaniem poprowadzenia koncertu z partytury „Potop”. Niestety Orkiestra przerażona zapisem treści koncertu ucieka. Dyrygent zostaje sam z instrumentami i rozczarowaną publicznością. Sprowokowany sytuacją sam staje się instrumentalistą. Zaczyna używać instrumentów, których dźwięki i słowa wskazują na zbliżający się nieuchronnie koniec. Dyrygent próbuje ten koniec powstrzymać, odwlec w czasie używając różnych forteli, tworząc na żywo i historię i muzykę. Publiczność, zostaje wciągnięta do zabawy w odwlekanie końca.
Scenariusz i reżyseria: Adam Walny. Muzyka: Jan Wyszkowski
Dzieci od 4 lat będą mogły też uczestniczyć w warsztatach "Istnienie dłoni", które odbędą się we wtorek 20 lutego o godz. 11.00 w Witkacy Atelier.
Podczas zajęć praktycznych Adam Walny opowie o wykorzystywanych przez siebie technikach oraz wspólnie z dziećmi spróbuje ożywić przedmioty i stworzyć lalki, które nie tylko chodzą, czują i myślą, ale też snują egzystencjalną refleksję na temat własnej tożsamości. Podjęta zostanie tematyka antropomorfizacji przedmiotu i marionetyzacji postaci. Zajęcia skupiać się będą też na budowie i animacji postaci gniecionych w papierze.
Z kolei dzień później o tej samej porze odbędą się warsztaty " Figura - instrument - ja. Relacje niezwykłe". Będzie to okazja do poznania tajemnic warsztatu artystów lalkarzy i niepowtarzalna okazja, by sprawdzić własne siły i przekonać się, jak wielkie możliwości daje teatr przedmiotu. Uczestnicy sami spróbują animować różnorodne przedmioty i bawić się dźwiękami z nich wydobywanymi.
Zapisy na warsztaty przez formularz Google (dostępny na stronie teatru) lub pod numerem +48 574 222 218
....
Adam Walny – absolwent Wydziału Reżyserii Teatru lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, dyplomowany snycerz. Od 1995 roku prowadzi autorski teatr przedmiotu Walny- Teatr. W 2007 roku założył Instytut Teatru Przedmiotu – objazdowy zespół edukacji teatralnej. W 2012 roku otwierał swoim Hamletem scenę lalkową na Zamku Elsynor w Danii.
Od kwietnia do końca października gra na festiwalach w kraju i za granicami. Od listopada do marca prowadzi warsztaty pisania scenariusza, adaptacji tekstu, budowy i animacji
bz


A i dzięki temu będzie można wprowadzić lgbt+ piątki, jakiś ośrodek dla inżynierów wyryktować.
Kreatywni są ci nasi to napewno o nos zadbajom. 2025-05-16 07:44 10. @wikta, już dawno powinnaś w wyszukiwarkę wpisać hasło " skąd UE ma pieniądze" czy też "ile składek polska wpłaciła, a ile otrzymała" i nie wypisywałabyś głupot