2024-02-24 09:00:10
Weterynarz radzi
Ostatni dzwonek na czyszczenie budek dla ptaków
Zbliża się sezon lęgowy. Jeśli mamy w ogrodzie budki lęgowe, powinniśmy je jak najszybciej wyczyścić. Dlaczego? - tłumaczy Maria Kuczkowicz, weterynarz z Jabłonki zajmująca się dzikimi zwierzętami (projekt "W imieniu tych, co nie mówią").
Z czyszczeniem budek powinniśmy zdążyć przed końcem lutego. - Budki,w których są stare gniazda, mogą nie zostać wykorzystane przez niektóre gatunki w nadchodzącym sezonie, a już na pewno będą stanowić rezerwuar drobnoustrojów i pasożytów, nękających pisklęta i dorosłe ptaki - tłumaczy Maria Kuczkowicz. Czyszczenia należy unikać, gdy na zewnątrz panuje półmrok, ponieważ w budkach mogą nocować ptaki. Wypłoszone nie zdążą znaleźć bezpiecznego miejsca do noclegu lub przed świtaniem.
Wyczyszczenie budki nie tylko spowoduje pozbycie się pasożytów i drobnoustrojów, ale umożliwi zwierzętom budowę świeżego gniazda. Obecność bakterii i innych intruzów skutkuje większą śmiertelnością piskląt.
Takie budki służą też ptakom jako kryjówki podczas ataku drapieżników, oraz jako schronienie nocą, gdy na zewnątrz są intensywne opady, przymrozek czy wiatr. - Warto, by ptaki miały w nich dużo miejsca. Śpiąc na starym gnieździe znajdują się bardzo blisko otworu wlotowego i są narażone na te wszystkie czynniki - tłumaczy. Radzi, by podczas czyszczenia sprawdzić, czy budka jest dobrze umocowana do drzewa i czy nie odpadają jej części. To dobry moment, by budkę zreperować.