Reklama

2024-07-19 17:59:17

Reklama

Zakopane

Budowa przy Drodze do Walczaków wstrzymana przez nadzór budowlany

Reklama

Deweloperska inwestycja przy Drodze do Walczaków, która w zeszłym roku budziła kontrowersje została z początkiem lipca wstrzymana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Zakopanem.

O budowie dwóch apartamentowców przy Drodze do Walczaków zrobiło się głośno w wiosną 2023 roku. Radny Stanisław Karp pytał burmistrza, jak to się stało, że inwestor - jego zdaniem - szybciej niż inni otrzymał warunki zabudowy dla inwestycji. Sprawą zajmowała się komisja urbanistyki. Na działce w tej dzielnicy Zakopanego inwestor - spółka, w której zarządzie jest profesor z Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie - stawia dwa budynki deweloperskie po 14 mieszkań w każdym.

Uciążliwa budowa

Na inwestycję - w takiej formie jak powstaje - nie zgadzają się niektórzy sąsiedzi. - Ta budowa od początku była uciążliwa. Tego typu zabudowa nie pasuje do naszej dzielnicy, gdzie przeważają domy jednorodzinne - zaznacza jeden z sąsiadów inwestycji. W miejscu, gdzie powstaje deweloperka, nie ma obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego. Inwestor musiał więc w urzędzie gminy uzyskać warunki zabudowy, a później w starostwie tatrzańskim pozwolenie na budowę. Ostatecznie otrzymał pozwolenie na rozbudowę istniejącego na działce domu jednorodzinnego i budowę drugiego budynku wielorodzinnego.

Gdy inwestycja zaczęła powstawać, sąsiedzi interweniowali w nadzorze budowlanym. - Nasze najważniejsze zarzuty to brak ujętych w projekcie fundamentów. Miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych nie mają odpowiednich odległości od budynku i granicy działki. Powstająca inwestycja ma większą powierzchnię zabudowy i wysokość niż jest zapisane w projekcie - zaznacza sąsiadka inwestycji. Sąsiedzi dodają, że inwestor i tak uzyskał w warunkach zabudowy o wiele bardziej korzystne parametry zabudowy niż inni mieszkańcy tej dzielnicy. Ich zdaniem, prowadząc prace inwestor bez zgody urzędu miasta na zajęcie pasa drogowego, zbudował zjazd z gminnej drogi.

Istotne odstępstwa

Po skargach mieszkańców Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego zaczął sprawdzać budowę. Na miejscu odbyły się dwie wizje lokalne. 1 lipca nadzór wydał postanowienie o wstrzymaniu prac. W decyzji czytamy, że "stwierdzono wykonanie istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu budowlanego, które polegają na zmianie zagospodarowania terenu. Inspektorzy nadzoru stwierdzili, że w ramach inwestycji o dwa metry obniżono teren, co powoduje konieczność zabezpieczenia skarpy, a także może doprowadzić do osunięcia się ziemi i sprawia, że należy zabezpieczyć wewnętrzną drogę. Z kolei zmiany niwelety doprowadziły do powstania skarp przy sąsiednich działkach. Do tego powstały nieuwzględnione w projekcie mury oporowe. Nadzór stwierdził, że inwestor prowadzi roboty budowlane w "sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w decyzji o pozwoleniu na budowę."

Jan Kęsek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Zakopanem, nie chce na razie komentować sprawy. - Mogę się do niej odnieść dopiero, gdy nasza decyzja dotrze do inwestora - zaznacza Jan Kęsek.

Profesor KUL, członek zarządu spółki, która jest inwestorem twierdzi, że o decyzji o wstrzymaniu prac dowiedział się od dziennikarza TP.

- Pismo z nadzoru budowlanego, o którym pan mówi, jeszcze do mnie nie dotarło. Gdy je otrzymam będę się mógł do niego ustosunkować. Poprzednie postępowanie, które toczyło się przed nadzorem budowlanym, zakończyło się dla mnie korzystnie - twierdzi inwestor.

Wszystko zgodne z prawem

Dodaje, że uzyskane przez niego pozwolenie na budowę zostało zaskarżone do wojewody. Wojewoda utrzymał je w mocy. - Budowa była kontrolowana przez wszystkie instancje i instytucje. Nic nie znaleziono. Dwoje złośliwych sąsiadów oprotestowało budowę. Jedna z tych osób żąda od nas pieniędzy - tłumaczy profesor.

Czuje się on ofiarą kampanii wyborczej i postępowania radnych, a także bezpodstawnych oskarżeń ze strony sąsiadów. Po zakończeniu budowy rozważa oddanie sprawy do sądu, także na drodze karnej. - Z sąsiadką spisaliśmy porozumienie, na mocy którego odkupujemy od niej udziały w drodze oddzielającej nasze działki po zawyżonej cenie. Pani ta zobowiązała się, że w zamian za przekazane pieniądze nie podejmie żadnych czynności, które mogłyby zaszkodzić naszej budowie. Dopóki były pieniądze, pani ta i jej syn nie protestowali. Gdy pieniądze się skończyły zaczęli składać w tajemnicy pisma, do których w końcu się przyznali i stwierdzili, że chcą więcej - zaznacza inwestor. Twierdzi, że jest przez sąsiadów nękany, gdyż wykonują oni niemal codziennie zdjęcia, grożą mu, dopuścili się oszustwa w momencie, gdy nie wypełnili założeń umowy. - Moja granica cierpliwości została przekroczona, zamierzam podjąć stosowne kroki na drodze prawnej - zaznacza inwestor.

Dodaje, że nowe powstępowanie prowadzone przez nadzór jest mu znane, zostało wszczęte pod koniec marca. - Pan inspektor Kęsek dwa razy przeprowadzał wizje lokalne, w czasie których mówił, że budowa jest prowadzona zgodnie z planem i nie ma się do czego przyczepić. Jestem zaskoczony informacjami o wstrzymaniu prac. Najdziwniejsze, że pisma w tej sprawie docierają najpierw do dziennikarzy, a do mnie jeszcze nic nie trafiło. 4 lipca, a więc po datowaniu pisma, o którym pan mówi, rozmawiałem z panem Kęskiem i pytałem, czy jest coś nowego w sprawie. Nie otrzymałem żadnej informacji na ten temat - twierdzi inwestor.

Miasto nic nie zrobiło

Dodaje, że w centrum Zakopanego powstają budowy, które mają być pensjonatami, a z nich wydziela się lokale użytkowe i sprzedaje. Zaznacza, że rejon ul. Kościeliskiej nie posiada obecnie planu zagospodarowania, bo sąd przed laty uchylił go. - Miasto nie zrobiło nic, żeby ten plan uchwalić. My występując o budowę dwóch, jak na Zakopane niewielkich budynków po 14 lokali, robimy to w tej dzielnicy zgodnie z prawem. Korzystam po prostu ze swoich praw. Jeśli mieszkańcy nie chcą takich budów, niech idą do burmistrza, który uchwali plan z takimi zapisami - zaznacza inwestor i dodaje, że miasto nie uchwaliło planu, bo radnym z tego terenu zależy  na tym, aby samemu wybudować tego typu inwestycje. - To radni, politycy i inni chcą sobie w tej dzielnicy budować, a jak przyjdzie ktoś z zewnątrz to nie może? - podsumowuje inwestor.

Sąsiad inwestycji podtrzymuje swoje zarzuty i uważa, że to inwestor nie spełnił warunków zawartej umowy, nie udostępniał im dokumentów, a inwestycja miała być mniejsza i oświadczenie nie ma mocy prawnej. Sąsiadka inwestycji stwierdza, iż jak widać po decyzji PINB, zarzuty nie były bezpodstawne. Dodatkowo - jej zdaniem - inwestor nie udostępniał żadnych dokumentów, ukrywał do ostatniego momentu przed sąsiadami fakt, iż planuje budowę wjazdów z działki nr 65. Inwestycja miała być znacznie mniejsza, a oświadczenia nie mają mocy prawnej, co profesor katedry prawa oraz radca prawny powinni wiedzieć. - To było w czasie, gdy inwestor snuł opowieści, że będzie to mniejsza budowa. Powstanie tam mały domek dla księży. Zbudują 10-15 mieszkań, starają się o większą inwestycję w warunkach zabudowy, ale nie będzie to moloch. Nie dotrzymali więc warunków ani nie trzymali się procedur prawa budowlanego - odpowiada sąsiad inwestycji.

Jedyny w okolicy


Radny Stanisław Karp, który również mieszka przy Drodze do Walczaków uważa, że słowa inwestora o tym, iż to radni wykorzystują brak planu, są kłamliwe. - Pan inwestor jako jedyny w tej okolicy uzyskał zgody na budowę wielorodzinnego budynku. Ja osobiście, od momentu, gdy w 2023 roku zwołałem tam komisję jestem przez niego szkalowany. Uważam, że otrzymał on warunki zabudowy i pozwolenie na budowę w sposób, który nie uzyskałby żaden zwykły mieszkaniec - twierdzi radny Stanisław Karp. Dodaje, że nie wie, na jakim etapie jest teraz postępowanie w nadzorze budowlanym, ale jako mieszkaniec i radnych chciałby, aby inwestycja nie zawężała drogi, z której korzystają mieszkańcy, a przy tak dużej skali inwestycji może to nie być możliwe.
Paweł Pełka

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. JJ
2
/ Fot. JJ
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Stryk 2024-07-19 22:58:53
A którz to pisze po "góralsku" - "kosili psioro" toż to lachowsko-sądecka gwara skoro tak piszesz to górale wiedzą kim jesteś mr. Ryba !!!
M. i M. 2024-07-19 22:13:03
Pozdrawiam sąsiada, ale trzymam kciuki za dewelopera. Jestem zorientowana co nieco.....
Swój 2024-07-19 19:04:56
Niech radny Karp zapyta swojego kolegę z koalicji radnego solika co można było tam pobudować jak on z kolegami uchwalili plany , niech dziękują że niema tera w tym miejscu planu bo mieliby wieżowiec z 50 mieszkaniami minimum .
Jeszcze jedno do radnego Karpa , tak walczy z wielką zabudową a sam ma wydaną wzetkę na największą budowę w Zakopanem Brutal x 4 dlamnie to hipokryta
Na pohybel 2024-07-19 18:36:44
Jak czytam wypociny tych celebrytow korpieli ,syckich ,ło transporcie końmi ,to mnie slak trafio ,cy jeden z drugim i jasiek ,kosili psioro ,susyli siano, mieli dobytek zywy ,ch...wiedzą ło życiu i niek se grajkuja po Warszawie,
2024-09-16 20:58 Niezbyt to ładny widok w centrum Zakopanego 2024-09-16 20:11 Wyjazd z terenów objętych powodzią jest bardzo trudny 2024-09-16 19:40 Stacja Edukacja na Kasprowym Wierchu 1 2024-09-16 18:59 Echa niewidzianych. Pierwsza wystawa czasowa w Muzeum Palace 2024-09-16 18:58 Od rana nie mamy wody w kranach 1 2024-09-16 18:36 40-lecie piłki ręcznej w Szaflarach. Uroczystość pełna wspomnień 2024-09-16 18:13 Krościenko organizuje pomoc dla powodzian 2 2024-09-16 18:09 Kultowy zakopiański bar kończy działalność w dotychczasowej formule 2 2024-09-16 17:40 Uwaga na oszustów, działających metodą na Blika 1 2024-09-16 17:23 Zawodowy kierowca prowadził auto pod wpływem alkoholu 1 2024-09-16 17:10 Wyjazd na spontanie 2024-09-16 16:59 Odsłonięcie Pomnika Ogniowców w Ostrowsku. Uroczystość z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Błyskawica 4 2024-09-16 16:30 Strażacy z Białego Dunajca prowadzą zbiórkę dla powodzian z partnerskiej gminy i nie tylko 2024-09-16 15:59 W Lipnicy Wielkiej ruszyła zbiórka na powodzian 2024-09-16 15:30 Po weekendzie Krupówki opustoszały 2024-09-16 15:04 Zapraszamy na koncert charytatywny Podhale dla Ziemi Kłodzkiej! 1 2024-09-16 14:54 Drzewo spadło na samochód na zakopiance 3 2024-09-16 14:52 Co można kupić w sklepie zielarskim? 2024-09-16 14:29 Podhalańscy przedsiębiorcy uruchamiają w Zakopanem zbiórkę na powodzian 3 2024-09-16 14:19 Bezpłatny Poradnik "Handlarz handlarzowi nierówny - czyli jak kupić dobry samochód używany" 2024-09-16 14:10 Witkacy a człowiek radziecki. Spotkanie w 85. rocznicę samobójczej śmierci artysty 2024-09-16 13:56 Gminy powiatu tatrzańskiego pomagają Skoroszycom 2024-09-16 13:50 Tak teraz wyglądają Głuchołazy (WIDEO) 2024-09-16 13:40 Ratownicy górscy z pomocą dotarli na zalane tereny 2024-09-16 13:10 Wprowadzaj zmiany, buduj wizje, kształtuj lokalną społeczność 2024-09-16 12:40 W każdym człowieku drzemie coś z geniusza - młodzi ufają Tischnerowi (WIDEO) 2024-09-16 12:23 Kotki pilnie szukają domu 2024-09-16 12:10 Miołek se piscołke... 2024-09-16 12:07 Zawodnicy z Podhale Grappling Academy z ośmioma medalami 2024-09-16 11:40 Festiwal Górski prosi o wsparcie powodzianom z Lądka-Zdroju (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-09-16 11:00 Pienińscy ratownicy jadą z pomocą powodzianom 2024-09-16 10:48 Jakie są przyczyny objawu Chvostka? 2024-09-16 10:38 Zabezpiecz swój dom: Praktyczne wskazówki dotyczące wyboru i montażu zamków 2024-09-16 10:36 Modne botki na każdą okazję - jak wybrać idealne? 2024-09-16 10:30 Nad Hubą uniosą się latwce, pora wziąć się do roboty! 2024-09-16 10:29 2 powody sprawiające, że folia hydrożelowa to idealna ochrona telefonu 2024-09-16 10:15 Tatrzański Park Narodowy odradza wyjścia w wyższe partie Tatr 2024-09-16 09:35 Szczawnica organizuje zbiórkę dla powodzian 2024-09-16 09:30 W muzeum może być fajnie, przedszkolaki i uczniowie nie będą się nudzić 2024-09-16 08:59 Po nocnych opadach woda w rzekach podniosła się. Alarmu nie ma. Nadchodzi poprawa pogody 2024-09-16 08:00 Piękny, mało znany kościół we wspaniałym otoczeniu Tatr (WIDEO) 2024-09-15 22:00 Nauczyciel z Erasmusem + 2024-09-15 21:15 Dycha pod Krokwią. Gwiazdy pobiegną pod Tatrami 2024-09-15 20:30 Dożynki Miętusiańskie (ZDJĘCIA i WIDEO) 2024-09-15 19:38 Ratownicy ewakuują ostatnie osoby z zalanego centrum miasta (WIDEO) 2024-09-15 18:56 Amfibie łodzie na zalanych ulicach miasta. Trwa ewakuacja (WIDEO) 1 2024-09-15 18:35 Pożar samochodu w Rzepiskach 2024-09-15 18:30 Odwrócony kieliszek. 40-lecie NKA "Rodzina" 2024-09-15 17:46 Nasi reporterzy relacjonują na żywo z zalewanej przez powódz Nysy (WIDEO) 2024-09-15 16:43 Powódź w Nysie - zobaczcie naszą kolejną relację z zalanych terenów (WIDEO) 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-09-16 20:47 1. @z głową Nikt nie mówi o pieniądzach. Potrzeba podstawowych artykułów. Przeczytaj artykuł jeszcze raz 2024-09-16 20:40 2. A co za różnica czy jest czy nie ma. Jak jest to g..no w kranie, a jak nie ma to też g..no. 2024-09-16 20:35 3. Brawo!! W końcu !!! 2024-09-16 20:33 4. Tamtędy często przechodził uśmiechnięty człowiek zwany "sołtysem" i też nic. Zadziwiające też jest, że przy nowym rondzie na Jana Kasprowicza jednemu przybyło ogrodu innym ubyło, może to było powodem uśmiechu ! 2024-09-16 20:18 5. Nie przejmuj się tylko uśmiechaj. Jak spadnie to się zrobi eko piknik i usmaży kiełbaski wyborcze. 2024-09-16 20:15 6. Ciekawe czy ten charytatywny helikopter poleciał z pomocą dla powodzian? My tu go nie chcieli a latał. Tam by się nadał... ale chyba ma zbyt wysokie charytatywne stawki za loty widokowe. 2024-09-16 20:11 7. Ludzie, tam najbardziej są potrzebne ręce do pomocy przy sprzątaniu i porządkowaniu. Żadne pieniądze tego nie załatwią... 2024-09-16 20:00 8. Czy przewodniczący komisji urbanistyki popełnił samowolę budowlaną? Tak pytam dla kolegi bo nie wie czy zgłaszać rozbudowę grila... 2024-09-16 20:00 9. uśmiechnięty, a ciebie kto nazwał patriotą! lenin, stalin? Fakt ,wam sie nie udało zakłamać rzeczywistości "pomnikami" prawdziwych BANDYTÓW... ups... przepraszam patriotów: dzierżyńskiego, lenina, stalina Ciekawe, czy polskie lewactwo w Kłodzku i Nysie też jest takie uśmiechniete...... 2024-09-16 19:57 10. Ciekawe czy można się dowiedzieć skąd bierze się bakteria e-coli w górskich strumieniach...???
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP

Dołącz do nas - facebook