2024-11-03 17:00:09
Nowy Targ
Profesor Józef Mroszczak - ojciec współczesnego designu
Wernisaż wystawy pt. "Prof. Józef Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach" w nowotarskim Muzeum Drukarstwa - to dopiero początek cyklu ekspozycyjnego, jaki Stolica Podhala planuje w ramach promocji twórczości wybitnego artysty rodem z Nowego Targu. Wydarzenie zgromadziło wielu gości, a także rodzinę twórcy.
Zgromadzonych, w tym licznie obecną rodzinę, powitał Leszek Pustówka, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, przypominając postać słynnego nowotarżanina. - Józef Mroszczak był wybitnym grafikiem, współtwórcą Polskiej Szkoły Plakatu, architektem wnętrz. Urodził się w 1910 roku w Nowym Targu, studiował w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, a potem Kunstgewerbeschule w Wiedniu. Dyplom otrzymał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Przed II wojną wykładał w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku w Katowicach, którą współorganizował - przypomniał Leszek Pustówka. Dodał, że okupację spędził w Nowym Targu, gdzie uczył reklamy i rysunku w Szkole Handlowej, a po wojnie wyjechał najpierw do Katowic, a potem do Warszawy, gdzie przez lata był dziekanem wydziału grafiki i otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Wykładał też w Belgii, Holandii i we Włoszech, był inicjatorem pierwszego na świecie muzeum plakatu w Wilanowie i twórcą Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie, współzałożycielem pisma branżowego Projekt, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
- W 2025 r. przypada 50. rocznica śmierci najwybitniejszego artysty pochodzącego z Nowego Targu - prof. Józefa Mroszczaka. W uznaniu zasług miasto Nowy Targ, Miejskie Centrum Kultury i Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu organizuje Międzynarodowe Biennale typografii im prof. Józef Mroszczaka. Nowotarskie święto typografii nie mogło obrać innego autora - przekonuje Wiktoria Kowalczyk-Szlaga, kuratorka wystawy. Wyjaśnia, że konkurs jest skierowany do studentów szkół artystycznych, młodych artystów, grafików, projektantów, którzy posługują się literą drukowaną i tworzą formy typograficzne tj.: akcydensy, książki artystyczne, projektują i dygitalizują projekty, kroje pism i fontów. Podkreśla, że Biennale ma zaprezentować wykonane tradycyjną metodą połączenie ze współczesnym postrzeganiem typografii. - Mam nadzieję, że przez to święto uda nam się zestawić powiązania, pokazać nowe treści i źródła inspiracji - przekonuje Wiktoria Kowalczyk-Szlaga, wyjaśniając, że wystawa zatytułowana „Prof. Mroszczak. Życie i twórczość w trzech rozdziałach” jest inauguracją tego Triennale i wstępem do obchodów rocznicowych.
Znane jest już jury Triennale. Są w nim: dr hab. Mateusz Machalski, prorektor ds. promocji ASP w Warszawie, dr hab. Peter Jaworik, profesor ASP w Krakowie, adiunkt z wydziału form przemysłowych dr Magdalena Koziak- Podsiadło z Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej z katedry wydziału o mediach. O oprawę graficzną, plakat i stworzenie znaku Triennale zadbał dr Tomasz Sadowski.
W ramach Triennale przewidziane są wystawy, wykłady i warsztaty. Patronat nad nim objęły Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej w Warszawie. W jego ramach pierwszy wykład odbędzie się już w listopadzie, wówczas twórczość profesora Józefa Mroszczaka zaprezentuje dr Ryszard Grabski.
- Myślę, że ojciec byłby bardzo wzruszony, że jego rodzinne miasto uhonorowało go w ten sposób. Czuł się nowotarżaninem, to było dla niego bardzo ważne. Był dumny ze swych góralskich korzeni i podkreślał to na każdym kroku - mówi Marcin Mroszczak, syn Józefa Mroszczaka, również artysta grafik. Dodał, że kilkanaście lat temu zaprojektował i wydał album o swym ojcu, w którym Andrzej Wajda napisał motto: „Żeby napisać coś prawdziwego o Józefie Mroszczaku trzeba by pióra ostrego, jak kryształ, albo naiwności dziecka. Brak słów, żeby wyrazić jego dobroć, entuzjazm, przychylność dla innych. Wszystkie te szczodrości rozdawał wokół siebie. Jego talent został w plakatach, jego wola w ukochanym dziele Biennale Polskich Plakatów a jego przyjaciele pozostali sami, ale z nadzieją, że rzeczy piękne są dobre i trwałe”. Syn słynnego artysty podziękował kurator wystawy za niezwykłość ekspozycji. - Zobaczyłem tu coś, czego nie było na żadnej innej wystawie mego ojca, to coś, to rodzaj prywatności, intymności.
Zastępca burmistrza dr Krzysztof Trochimiuk podkreślił, że gdy przyjechał przed dwiema dekadami do stolicy Podhala, to od tego czasu widzi niezwykłą płodność tego miasta. - Nowy Targ to miejsce, gdzie biorąc rzecz statystycznie, mamy urodzaj artystów, muzyków i sportowców. Jest coś niezwykłego w tej ziemi - przekonuje.
Kurator wystawy podziękowała władzom miasta za pomysł ufundowania tablicy pamiątkowej poświęconej profesorowi i umieszczenia jej na domu rodzinnym na Placu Słowackiego, a także Leszkowi Pustówce i Annie Dziubas za udostępnienie fotografii z wystawy artystów z 1932 roku oraz Antoniemu Nowakowi za udostępnienie maszynopisu listu dr Hanny Rajskiej-Grzesiak z 1980 roku, kiedy zorganizowano pierwszą w Nowym Targu wystawę plakatu Mroszczaka w ramach V Jarmarku Podhalańskiego.
Wystawę można podziwiać do 28 lutego 2025 roku, a warto, bo jest doskonale przygotowana, pełna ciekawych faktów, zdjęć, wspomnień i plakatów, wykonanych przez jednego z najbardziej utalentowanych artystów zajmujących się plakatem. A mógł nim nie zostać, bo rodzina - jak sam mówił podczas jednego z wywiadów - widziała w nim prawnika. To dlatego najpierw rozpoczął studia w Krakowie na Wydziale Prawa. Po roku jednak zdecydował, że woli studiować w Szkole Przemysłu Artystycznego. Po czterech latach nauki pojechał do Wiednia. Tam studiował w dwóch uczelniach: Kunstgewerbe Schule, Graphische Lehr-und Versuchsanstnlt, co trwało kolejne 3 lata. Przełomem w jego działalności artystycznej było utworzenie z inicjatywy Józefa Jaremy Wolnej Szkoły Malarstwa i Rysunku w Katowicach, w pewnym sensie opozycyjnej do Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W szkole Jaremy malarstwo wykładał Rzepiński, grafikę artystyczną - Jan Rubczak, ceramikę - Edward Matuszczak, architekturę - Tadeusz Michejda, a grafikę użytkową - Józef Mroszczak. Był to czas, gdy robił plakaty m.in. dla fabryki włókien w Sosnowcu, czy turystyczne dla Śląska. Najpoważniejszym dla niego samego był ten na temat geologicznej historii Śląska, wykonany dla Muzeum Śląskiego, które w czasie wojny zniszczyli Niemcy. W czasie okupacji wrócił do Nowego Targu i jak sam mówił, podjął pracę z prof. Bukowskim i prof. Ks. Detloffem z Uniwersytetu Poznańskiego w jedynej dopuszczonej przez Niemców szkole - Liceum Handlowym. Po wojnie wrócił do Katowic, reaktywował wraz z Stanisławem Marcinowem śląski ZPAP. Potem Józef Mroszczak związał się z Warszawą i tamtejszą Akademią Sztuk Pięknych. Pierwszą poważniejszą jego wystawą była „Ziemie odzyskane” z 1948 roku. Artysta wykładał m. in. w Volkwangschule w Essen, w Ulm, w Linzu, Dusseldorfie, w Sankt Gallen w Szwajcarii i w Munster.
Tekst i fot. Beata Szkaradzińska
-
PRACA | dam
PRZYJMĘ KUCHARKĘ DO PENSJONATU - 502 658 638. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA DOM NA : PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638 -
SPRZEDAŻ | różne
PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638 -
PRACA | dam
W KOŚCIELISKU - PRACA STAŁA W PENSJONACIE - SPRZĄTANIE, KUCHNIA, OBSŁUGA GOŚCI - 608 806 408 -
PRACA | dam
Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
PRACA | dam
Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211. -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
PRACA | dam
Zatrudnimy REZYDENTA do obsługi apartamentów w Zakopanem. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 535 391 391 i przesłanie CV na adres rezerwacja@gorskagrupa.pl. -
SPRZEDAŻ | budowlane
DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941. -
USŁUGI | budowlane
ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941. -
PRACA | dam
Biuro podróży wycieczek jednodniowych poszukuje pracownika do zapisywania klientów na kuligi. Praca sezonowa w Zakopanem. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie: dzienne, miesięczne, od zapisanych osób. Kontakt pod numerem +48 606 286 379. -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
WYNAJMĘ MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU. 608 806 408 -
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408 -
PRACA | dam
Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARZA/KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017 -
PRACA | dam
CENTRALNY OŚRODEK SPORTU w Zakopanem poszukuje w procesie naboru zewnętrznego kandydatów na wolne stanowiska: Główny Księgowy, Starszy Referent ds. finansowo-księgowych, Kasjer. Szczegóły ofert: bip.cos.pl/1509/zakopane. Tel.: 18 263 26 60, e-mail: praca.zakopane@cos.pl. -
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Sprzedam konia zimnokrwisty 7 lat. 888 026 645
Tel.: 888 -
BIZNES
Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510. -
KUPNO
SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912. -
RÓŻNE
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912. -
PRACA | dam
Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWE, tel. 666 37 83 57. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312. -
SPRZEDAŻ | różne
WYPRZEDAŻ WYPOSAŻENIA PENSJONATU (szafy, łóżka, materace, stoły, krzesła itp.). 607 642 209. ZAKOPANE -
MOTORYZACJA | sprzedaż
VW GOLF VI, r.p.2010,I właściciel, przebieg 181 tys. km, cena 20 000zł. 607 642 209, 607 642 816. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
PRACA | dam
Atrakcyjny drewniany pensjonat w Kościelisku zatrudni menedżera /recepcjonistę. Elastyczne warunki pracy, zatrudnienie całoroczne. Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku, obsługa komputera, łatwość w nawiązywaniu kontaktów. 691 942 551
Tel.: 691 942 551 -
PRACA | dam
LEWIATAN MURZASICHLE przyjmie do pracy na stanowisko kasjer sprzedawca pełny etat ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY kontakt. 601514066 gostal@poczta.onet.pl
Tel.: 601514066 -
PRACA | dam
Poszukujemy REZYDENTA do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200 i przesłanie CV. m.koszarek@gorskagrupa.pl -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GÓRALSKIE, WEŁNIANE SKARPETY, ręcznie robione, dużą ilość. 665 84 52 94. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W OKOLICY NOWEGO TARGU O POWIERZCHNI 1071m2. Tel. 698 935 352. -
MATRYMONIALNE
Prawdziwy mężczyzna, uczciwy, materialnie stabilny, pozna atrakcyjną kobietę (bez problemów). +48 505 725 518, +41 796920936. -
PRACA | dam
Przyjmę od zaraz inteligentną, obowiązkową młodą osobę (najchętniej studentkę), ze znajomością obsługi komputera i znajomością języka angielskiego. Praca w Nowym Targu z możliwością zakwaterowania. Ciekawa praca, wyjazdy służbowe do Szwajcarii. +48 505 725 518, +41 796920936. -
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
RATRAKI "Kassbohrer" i Prinoth Everest, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936. -
SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
KOPARKA KOMATSU 240LC, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936. -
USŁUGI | budowlane
Witam, Poszukujemy ekipy z wystarczającą siłą przerobową na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych płytami styropianowymi budynku krytej pływalni w Naprawie. Powierzchnia do ocieplenia ~ 1200 m2. W razie zainteresowania proszę o kontakt. 795523365 robexbud@interia.pl
Tel.: 795523365 -
USŁUGI | inne
MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - z pola i w środku - WOLNE TERMINY - 880 363 281. -
MOTORYZACJA | kupno
SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105. -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.