Jak to w końcu jest z tym globalnym ocieleniem? Tysiące poważnych prac naukowych napisanych prawie w każdym języku, setki filmów i prezentacji, tyle samo poważnych naukowych projektów i miliardy dolarów wypływające z kieszeni każdego obywatela Ziemi na walkę z skutkami ogólnoświatowego ocieplenia. Mimo wszystkich, dostępnych na wyciągnięcie ręki dowodów, jest wielu sceptyków, którzy twierdzą, że to całe to klimatyczne zamieszanie to „ściema” wymyślona przez ekologów.
Postanowiliśmy poszukać dowodów na własną rękę. Zapytaliśmy o ocieplenie tych, którzy od wielu lat - zawodowo - każdą niemal chwile spędzają na obserwowaniu podhalańskiej przyrody.
Krzysztof Przybyła, nowotarski nadleśniczy również nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne są dostrzegalne i w ślad za nimi następują także zmiany w składzie gatunkowym roślin i zwierząt w przyrodzie Podhala i całej Polski. Zastrzega jednak, że tych obserwacji nie można łączyć tylko i wyłącznie z ociepleniem, jak też podejmuje się jednoznacznie rozstrzygać, czy zmiany mają charakter „globalny” i trwały, czy nie wynikają z cyklicznych chociażby z cyklicznych zmian obserwowanych w ekosystemach od wieków, nie tylko tych klimatycznych.
- W Polsce pojawiły się na przykład szakale złociste, gatunek kojarzony raczej z Afryką i południem Europy. To musi dawać do myślenia – podkreśla. Na Podhalu jeszcze szakala nikt nie widział ale inne zmiany w zwierzostanie daje się obserwować. Na terenie nowotarskiego nadleśnictwa występuje chociażby ostatnimi laty dużo więcej jeleni. Co więcej, ci duzi roślinożercy pojawiają się w miejscach, gdzie ich wcześniej w takiej liczbie nie obserwowano.
Normą stały się jelenie przechadzające się w centrum Zakopanego. – Nie wiązałbym tego bezpośrednio ze zmianami klimatycznymi. Jelenie po prostu zostały wygnane z Tatr, przez drapieżniki - wilki i niedźwiedzie, więc w mieście czują się bezpieczniej. W dodatku przyjdzie człowiek i pokarmi. Najgorzej, że te negatywne cechy związane z synantropizacją, przenoszą się na młode pokolenia, bo młode osobniki uczą się zachowań od swoich rodziców. To takie błędne koło – zaznacza nadleśniczy. Przestrzega, że złudne mogą być wnioski wyciągane na tej podstawie co do dużo większej liczebności zwierząt w ostatnich latach. Zwierzęta się do nas przyzwyczajają bo człowiek brutalnie "wciska się" w ostoje zwierzyny. Ogromne zagęszczenie ludzi, do tego turystyka i niekontrolowana zabudowa sprawiają, że zwierzyna żyje miedzy opłotkami i świetnie się tu czuje.
Kolejnym problemem jest ograniczanie korytarzy ekologicznych, którymi zwierzyna zwyczajowo migruje. Krzysztof Przybyła przywołuje tu przykład nowotarskiego „Boru” niedużego kompleksu leśnego, odgrodzonego zabudową i ruchliwymi drogami, w którym występuje zupełnie odizolowana populacja jeleni.
- Gdy przed laty przejmowałem leśnictwo „Bór”, tam w ogóle nie było jeleni. Wolał bytować w Gorcach, zaglądając tam jedynie zimą gdy w górach było zbyt dużo śniegu oraz przechodząc przez ten kompleks w czasie swoich migracji. Teraz przestał wędrować w góry – wspomina Krzysztof Przybyła. – Dziś w nowotarskim Borze Kombinackim odbywają się nawet rykowiska. Jest tam na stale całkiem pokaźna chmara jeleni. One są tam właściwie uwięzione. Bardzo trudne jest tam także gospodarowanie populacją. Z uwagi na ścieżki rowerowe czy trasy narciarskie odstrzał jest niemal wykluczony, bo myśliwi nie mają technicznych możliwości (podobnie jak w Zakopanem) go wykonać. W takiej odizolowanej populacji dochodzi do wielu niekorzystnych procesów, jak choćby chów wsobny – zaznacza.
Nadleśniczy przyznaje jednak, że zwiększona liczebność jeleni może się po części wiązać także ze zmianami klimatu. Podczas trudnych śnieżnych zim następowała naturalna redukcja roślinożerców. Jelenie nie mogły uciec przed drapieżnikami, grzęznąc w głębokim śniegu. Dziś po takich śnieżnych zimach pozostało wspomnienie. Jeleniom żyje się lżej, stąd rozwój ich populacji.
Jednak wiązanie zachowań zwierząt wyłącznie z klimatem byłoby błędem. - Na każdy z procesów zachodzących w przyrodzie wpływ ma bardzo wiele różnych czynników – podkreśla nadleśniczy.
Obserwowany wzrost populacji bobra i jego ekspansja w górskich rzekach to bardziej efekt konsekwentnej ochrony gatunkowej, choć pojawienie się gryzoni na wysokogórskich stanowiskach, jak choćby w Morskim Oku – może być powiązane z ociepleniem klimatu.
Kolejny gatunek, którego liczebność wyraźnie rośnie również na Podhalu to dzik. I w tym jednak wypadku trudno o jednoznaczne powiązania ze zmianami klimatycznymi. – Dzik podobnie jak świnia domowa bardzo szybko się mnoży w dogodnych warunkach. A takie dogodne warunki ma bez wątpienia teraz, zupełnie nie niepokojony w miejskich śmietnikach. Ogromny wpływ na wielkości dziczej populacji ma tez zmiana sposobu gospodarowania. Wielkopowierzchniowe uprawy kukurydzy, tworzą dla dzika wręcz idealne warunki rozwoju, zapewniając przez cały rok bazę żerową i ochronę. Dzicze watahy całe swoje życie potrafią spędzić w jednym ogromnym łanie kukurydzy, w ogóle go nie opuszczając – zaznacza Krzysztof Przybyła.
Sięgając po kolejne przykłady gatunków, które ostatnimi czasy zaglądają na Podhale, nadleśniczy wspomina żurawie. Niegdyś te piękne ptaki w ogóle nie występowały w górach. Dziś pojawiają się systematycznie.
Efektów zmian klimatycznych można dopatrywać się przydomowych karmnikach, gdzie częściej pojawiają się zięby a zdecydowanie rzadziej z północy zalatują gile. A już dowodem niezbitym na potwierdzenie globalnego ocieplenia są kleszcze. Pojawiający się masowo pajęczak - utrapienie amatorów wypoczynku na świeżym powietrzu - zdecydowanie preferuje ciepły klimat.
Leśnicy dostrzegają też subtelne zmiany związane z ociepleniem w składzie gatunkowym górskich drzewostanów, w których dobrze radzący sobie w chłodniejszych warunkach świerk ustępuje miejsca bardziej ciepłolubnym gatunkom: bukowi i jodle.
Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, Janusz Tomasiewicz potwierdza, że skutki zmian klimatycznych w górskich lasach są dość subtelne i niełatwo jej obserwować. Jednak leśnikom pracującym w Gorcach rzuca się w oczy wyraźne przesunięcie pięter roślinności. I jest to przesuniecie w górę, co oznacza, że gatunki roślin zasiedlają tereny, na których panowały dotąd zbyt surowe warunki.
Od dziecka obserwuje gorczańską przyrodę Marek Mysza, leśniczy Leśnictwa „Kudłoń” w Gorczańskim Parku Narodowym. – Faktycznie, nie da się zaprzeczyć, że kiedyś zimy były sroższe. Pamiętam przypadki, gdy do leśniczówki w Koninie docierałem na nartach, przechodziłem ponad półtorametrowym płotem, który całkowicie zginął pod śniegiem. A drogę trzeba było odśnieżać spychaczem – wspomina. – Dziś już takich zim nie ma, ale czy to już jest to globalne ocieplenie… trudno wyrokować - zaznacza.
mk
Taki sobie czytelnik
2024-12-03 12:10:32
Ocieplenia i oziębienia klimatu są stare jak świat. W średniowieczu uprawiano ziemię na Grenlandii (dziś jest tam lód), a z kolei w XVII w. zimą na zamarzniętym Bałtyku stawiano sezonową knajpę.
Są dwie teorie i obie są naukowe:
Jest teoria o tym, że dwutlenek węgla powoduje wzrost temperatury.
I jest teoria, że wzrost temperatury powoduje wzrost ilości dwutlenku węgla.
Problem w tym, że pierwsza teoria opłaca się silniejszym. I zamiast średniowiecznego handlu odpustami mamy unijny handel emisjami.
Ges
2024-12-03 10:38:16
Rudy lis czy szakal juz sie ludziom opatrzyl, tylko ludziska jeszcze go toleruja.
jurek
2024-12-03 08:44:59
No cóż dla niektórych mędrców ocieplenie klimaty to nowość i zawdzięczamy je ludziom .A może przypomnieli by sobie o epoce lodowcowej ,potem było ocieplenie a ludzi nie było. Może jak znikną eko teroryści to znowu klimat się ochłodzi
jezdny
2024-12-03 08:37:18
Na ocieplenie wpływ mamy, ale nieduży - ocieplenia i zlodowacenia były kiedy jeszcze nas nie było. Ale to prawda że się wciskamy wszędzie, zajmując tereny gdzie żyły zwierzęta. To co mają robić? - uciekają i migrują.
wiesiek
2024-12-03 07:30:46
Ocieplenie klimatu to jedno a ochrona powietrza, jezior i rzek przed zanieczyszczeniami to drugie. Na to pierwsze, to uważam, że człowiek nie ma wpływu ale na zanieczyszczenia ma. No ta wszechobecna chemia. Pomiędzy tym wszystkim jest wyrwanie kasy od obywatela.
a to dobre
2024-12-02 22:26:04
"miliardy dolarów wypływające z kieszeni każdego obywatela Ziemi na walkę z skutkami ogólnoświatowego ocieplenia"
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Podczerwone -sprzedam mieszkanie 46m2 gotowe do zamieszkania tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Kościelisko-Czajki -dom na super widokowej działce -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Łopuszna działka budowlana 1466 m2 -media, dojazd asfaltowy tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Białka Tatrzańska -działka 1398m2 z planem zagospodarowania -MU , przy drodze asfaltowej, blisko wyciagi narciarskie tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Białka Tatrzańska -działka z pozwoleniem na budowę dwoch domków -blisko wyciąg narciarskie tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Jurgów-sprzedam do do zamieszkania tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Suche --działka 2000m2 z pozwoleniem na budowę , blisko wyciagu tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Białka Tatrzańska -działka 2500m2 -pierwsza linia zabudowy, zjazd, wz sprzedam tel 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Zakopane- Jaszczurówka -dom -pensjonat na dużej działce 1758 m2 -sprzedam 660797241 b12.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Zakopane -Jaszczurówka- lokal pod gastronomie w apartamentowcu 100m2 -do wynajęcia lub sprzedaży tel 6607972410.
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię DOM do 100.000 zł. 500 221 028.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Czerwienne - nowy piękny dom sprzedam gotowy do zamieszkania tel. 660797241 b12
Tel.: 660797241
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Owczarek podhalański. 501816189
Tel.: 501816189
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam LAS w Łopusznej. 18 28 560 60.
-
PRACA | dam
Wspólnota Mieszkaniowa INFINIUM - Aleje 3 Maja 5 w Zakopanem - POSZUKUJE FIRMY ŚWIADCZĄCEJ USŁUGI SPRZĄTANIA BUDYNKU (klatki schodowe, korytarze, itp.) ORAZ TERENU ZEWNĘTRZNEGO. Kontakt w sprawie zakresu do złożenia oferty tel. 889 18 91 54 - zarządca nieruchomości.
-
PRACA | dam
Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ - 666 37 83 57.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77.
-
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
-
PRACA | dam
Zatrudnię pracowników budowlanych, ekipy, podwykonawców. 601 508736.
-
PRACA | dam
Zatrudnimy Panią na pokoje. Praca całoroczna stała w małym obiekcie 40-50 osób w Zakopanym. Panie chętne, proszę o kontakt. 18 2061434 sgzakopane@interia.eu
Tel.: 18
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
-
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
-
PRACA | dam
Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
-
PRACA | dam
Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej do uzupełnienia zespołu poszukuje osoby na stanowisko ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI. Praca w doświadczonym zespole, wysokie wynagrodzenie. Oferujemy pracę bez zamieszkania. Wymagane doświadczenie zawodowe,więcej info:. 518-259-536 www.restauracjagorska.pl email : rest.gorska@gmail.com
Tel.: 518
-
PRACA | dam
Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko: pomocnik budowlany, malarz, tynkarz, płytkarz, cieśla, zbrojarz, pracownik ogólnobudowlany .
Tel.: 602 629 623
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE PODDASZY WEŁNĄ MINERALNĄ, ADAPTACJA PODDASZY, ZABUDOWA GK. 660 079 941.
-
USŁUGI | budowlane
KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE, PANELE, MONTAŻ DRZWI, ŁAZIENKI, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
-
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
-
PRACA | dam
Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380
-
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
-
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.