Z ostatniej chwili
Koniec poszukiwań. Odnaleziono ciało Tadeusza Dudy, zabójcy dwóch osób.

Reklama

2025-02-27 09:30:33

Czytamy

Ikony swojej epoki. Surrealistki w historii sztuki. Mamy dla Was książki

Reklama

Leonora Carrington, Leonor Fini, Frida Kahlo, Dorothea Tanning i wiele innych artystek to ikony swojej epoki - a zarazem odważne kobiety, które nie pozwoliły się zamknąć w roli modelek i muz, lecz podążyły własną ścieżką, by poprzez surrealizm osiągnąć dojrzałość twórczą oraz to, co wówczas nazywano "wyzwoleniem ducha". Książka Whitney Chadwick "Artystki i surrealizm" przywraca należne im miejsce w historii sztuki.

Przedmowę do polskiego wydania napisała Anna Arno - poetka, pisarka, eseistka i tłumaczka. Czytamy w niej m.in.: „W 1982 roku Roland Penrose – malarz, poeta i kurator sztuki – pokazywał Whitney Chadwick swoje prywatne zbiory. Kiedy historyczka sztuki przyznała, że planuje książkę o surrealistkach, zdecydowanie ją zniechęcał: „Nie rób tego. To nie były artystki”. A przecież dopiero przed chwilą Chadwick oglądała kolaże pierwszej żony gospodarza, Valentine Boue Penrose (która była również poetką), oraz fotografie jego drugiej żony, Lee Miller. „Owszem, kobiety były ważne – rozwijał swoją myśl Penrose – jako nasze muzy”. Kiedy Chadwick opowiedziała o tym Leonorze Carrington, wiekowa artystka odparła z oburzeniem: „Nie miałam czasu być niczyją muzą… Byłam zbyt zajęta buntowaniem się przeciwko mojej rodzinie i uczeniem się, jak być artystką”.

Niedawno w polskim przekładzie ukazały się opowiadania zebrane Leonory Carrington, a jej powieść, Trąbka do słuchania, doczekała się adaptacji teatralnych. Miejmy nadzieję, że opracowanie Chedwick obudzi również zainteresowanie jej malarstwem. Twórczość Lee Miller pozostawała nieznana do lat siedemdziesiątych, kiedy jej syn, Antony Penrose, odkrył na strychu tysiące zdjęć i negatywów. Nawet on nie miał pojęcia o twórczej aktywności mamy. Być może film Ellen Kuras Lee. Na własne oczy (2023), w którym w artystkę wciela się Kate Winslet, wprowadzi jej twórczość do powszechnej świadomości”.

Pionierska książka Whitney Chadwick, która ukazała się na naszym rynku wydawniczym nakładem wydawnictwa Smak Słowa, to najbardziej wszechstronne omówienie życia, myśli i dzieł niezwykłych kobiet, które stały się ważną częścią ruchu surrealistycznego. Historie życia takich artystek jak Leonora Carrington, Leonor Fini, Frida Kahlo, Dorothea Tanning oraz ich dokonania zostały tutaj przedstawione na tle burzliwych lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych XX wieku, w cieniu wojny, która skazała surrealizm na wygnanie za ocean – do Nowego Jorku i do Meksyku.

Whitney Chadwick, autorka „Kobiet, sztuki i społeczeństwa”, publikacji przyjętej z uznaniem zarówno przez krytyków sztuki, jak i przez czytelników, w trakcie prowadzenia swoich badań rozmawiała i korespondowała z większością bohaterek tej książki. Poza bogactwem ilustracji włączyła do niej również liczne dokumenty, nigdy wcześniej niepublikowane, do tej pory nieznane szerszej publiczności, a nawet ekspertom w dziedzinie surrealizmu.

Te przełomowe badania odmieniły krytycznoartystyczne losy surrealistek i stały się podstawą do całkowitej rewizji ich historii, zaś książka Whitney Chadwick zyskała status klasycznego opracowania poświęconego artystkom surrealizmu. Na tym źródle opierają się dzisiaj osoby, które same sztukę uprawiają, jak i te, które zajmują się jej krytyką i historią.

W historii kultury surrealizm bez wątpienia był rewolucją. Dziś, gdy mija sto lat od chwili ogłoszenia słynnego manifestu André Bretona, przyszedł wreszcie czas na to, by również surrealistkom przywrócić należne im miejsce. Te kobiety łączyły w sobie miłość do życia z miłością do sztuki, a ich pasja jest nadal żywa, czego najlepszym dowodem stała się ta książka.

--
Autorka książki, Whitney Chadwick, jest amerykańską historyczką sztuki i edukatorką, która specjalizuje się w tematyce sztuki współczesnej, modernizmu, surrealizmu oraz płci i seksualności. Chadwick jest emerytowaną profesorką na San Francisco State University w School of Art.
--
Nim sięgniecie po lekturę przeczytajcie wywiad z Anną Świtajską - redaktorką naczelną i założycielką wydawnictwa Smak Słowa, która od ponad 30 lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła ona psychologię i podyplomowe studia z historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. W Księgarni Smak Słowa od kilku lat prowadzi autorski cykl spotkań - Wernisaż jednego obrazu poświęcony sztuce kobiet.


Wielkie artystki ale i wielkie nieobecne - czy czuje się Pani ambasadorką Leonory Carrington, Leonor Fini i innych surrealistek?
Byłabym zaszczycona, gdybym mogła być ambasadorką tych wielkich artystek. Myślę jednak, że tymczasem całą pracę wykonuje znakomita feministyczna historyczka sztuki – Whitney Chadwick, która w swojej książce „Artystki i surrealizm” wydobywa je z niebytu i prezentuje ich twórczość oraz ich ogromny wpływ na tworzenie i rozwój ruchu surrealistycznego. Niemały wysiłek podjęła też tłumaczka książki i historyczka sztuki - Anna Arno, która nie tylko przełożyła dzieło Chadwick, ale też wspaniale je promuje.

Jak ich twórczość wygląda na tle twórczości surrealistów. Czy w ogóle możemy dokonywać takich porównań?
Nie jestem historyczką sztuki, żeby dokonywać takich porównań. Dla mnie cały surrealizm jest niezwykle świeży, twórczy, fascynujący. Na paryskiej wystawie w Centre Pompidou z okazji stulecia surrealizmu w zeszłym roku pokazano stosunkowo dużo prac kobiet, wiele z nich naprawdę wybitnych. Powoli trend się zmienia i artystki zaczynają być doceniane. Widać to nawet na rynku sztuki. Na przykład prace Leonory Carrington osiągają rekordowe ceny (18 listopada 2023 roku jej słynna rzeźba „Cat Women” z 1951 roku została kupiona za kwotę 11,38 mln dolarów, a w maju 2024 roku rekordową cenę osiągnął jeden z ważniejszych jej obrazów „Rozproszony Dagobert” z 1945 – 28,5 mln. dolarów). Wiele surrealistek realizowało się twórczo również za pomocą słowa, między innymi Leonora Carrington, Remedios Varo, Dorothea Tanning, Ithell Colquhoun, a także nieobecna w książce niemiecka surrealistka Unica Zürn. Ich książki są obecnie częściej czytane, a niektóre dostępne są już w polskich przekładach. Organizuje się także coraz więcej wystaw indywidualnych. Na przykład od 26 lutego będzie można zobaczyć retrospektywę Leonor Fini w Mediolanie, a całe Biennale w 2022 roku aż skrzyło się od obrazów surrealistek.

Czy surrealiści uważali je za artystki równe sobie? W końcu był to ruch, do którego należało najwięcej twórczyń w historii (do tamtych czasów)?
Rzeczywiście surrealiści podziwiali kobiety i chętnie przyjmowali je do ruchu. Ich głównym zadaniem jednak miała być rola muzy, która inspiruje twórczo mężczyznę. Breton był zdania, że kobiety powinny być wolne i żyć według własnych reguł, jednak dyskusje na temat zakresu tej wolności odbywały się tylko w męskim gronie. Zatem choć surrealiści doceniali kobiety, to jednak jako artystki były przez nich raczej pomijane.

Mało kto wie, że Leonor Fini przez wiele lat była związana z polskim intelektualistą Konstantym Jeleńskim - jak dużą rolę pełnił w jej życiu?
Według zarówno Chadwick, jak i Anny Arno, która jest autorką monografii o Konstantym Jeleńskim, Leonor Fini pełniła istotną rolę w życiu swoich mężczyzn. To ona była osobą dominującą w tych związkach, kreowała je i nimi kierowała. Miała bardzo swobodny stosunek do seksu i najczęściej żyła w trójkątach, w których jeden z mężczyzn był bardziej przyjacielem a drugi kochankiem.

Skąd wzięło się Pani zainteresowanie zapomnianymi artystkami i feministyczną historią sztuki? Jak to się stało, że zaczęła Pani wydawać książki o tej tematyce?
Już od wielu lat fascynują mnie artystki, głównie nowożytne, bo o nich wiemy naprawdę niewiele. Historyczki sztuki i badaczki od dawna interesują się tym tematem, mimo to w podręcznikach do historii sztuki wciąż znajdziemy niewiele artystek, a zdarza się, że w ogóle ich nie ma. Jednakże materiałów jest sporo, choć są to często bardzo wąskie, profesjonalne i  niekiedy hermetyczne teksty, które kurzą się na półkach naukowych bibliotek. Uwielbiam wyszukiwać takie publikacje, na szczęście można je już w dużej mierze znaleźć w internecie.

Od kilku lat w księgarni Smak Słowa w Sopocie prowadzę cykl poświęcony artystkom „Wernisaż jednego obrazu”. Przedstawiam tam sylwetki wielkich malarek, których nazwisk próżno szukać w podręcznikach historycznosztucznych. Mówiłam między innymi o Lavini Fontanie, Elisabetcie Sirani, Angelice Kauffmann, Artemizji Gentileschi, Sofonisbie Anguissoli, Rosalbie Carrierze, ale także o bardziej nowoczesnych artystkach – impresjonistce Berthe Morisot, ekspresjonistce Kathe Kollwitz czy abstrakcjonistce Hilmie af Klint. Właśnie studiowanie ich twórczości rozbudziło moje zainteresowanie i chęć poszukiwania odpowiedzi, co takiego się wydarzyło, że dzisiaj ich w ogóle nie znamy.

Myślę, że pierwsza książka, którą wydaliśmy z zakresu feministycznej historii sztuki, kultowy już esej Lindy Nochlin „Dlaczego nie było wielkich artystek?”, znakomicie odpowiada na to pytanie. Natknęłam się na tę książkę w jednym z muzealnych sklepików w Paryżu, ale w tej chwili nie ma w Europie muzealnego sklepu, w którym nie znajdzie się tego eseju przynajmniej w dwóch językach. Bardzo się cieszę, że mamy go też po polsku.

W ostatnim czasie pojawiło się dużo książek przywracających kobietom miejsce w historii sztuki, dlaczego Pani zdaniem dzieje się to właśnie teraz?
Rzeczywiście mamy do czynienia ze swoistym renesansem sztuki kobiet. Na świecie ten trend zaczął się nieco wcześniej niż w Polsce, ale cały czas się rozwija. Widać to nie tylko na rynku wydawniczym, który zalany jest obecnie ciekawą literaturą na temat artystek, ale również w galeriach, które coraz częściej poświęcają kobiecym malarkom duże wystawy. Już w tym roku byłam na wspaniałej wystawie Hilmy af Klint w Bilbao, w lutym w Mediolanie organizowana jest wystawa Leonor Fini, a w Paryżu będzie można zobaczyć Susan Valandon, Artemizję Gentileschi i Gabriele Münter, zapowiadane są też przeglądowe wystawy artystek skandynawskich w Helsinkach, czeskich w Pradze i niemieckich w Wiedniu. To prawdziwy wysyp i duże szczęście dla osób, które interesują się sztuką kobiet. Wiele artystek pokazywanych jest po raz pierwszy, ale przy okazji wystaw wydawane są katalogi, dzięki którym mamy szansę dowiedzieć się o nich nowych, interesujących rzeczy.

Czy któraś z artystek zaprezentowanych w książce jest Pani szczególnie bliska?
Moim surrealistycznym odkryciem w tej książce jest artystka i badaczka Grace Pailthorpe. Urodziła się w 1890 roku, studiowała medycynę, a następnie psychoanalizę, która na surrealistów miała ogromny wpływ. Po studiach Grace zajęła się naukowo psychologią kryminalną i opublikowała raport ze swych badań „Studia z psychologii kryminalnej”, a w 1928 roku założyła pierwszy na świecie instytut, który zajmował się naukowymi metodami leczenia skłonności przestępczych. W trakcie swych badań zainteresowała się także twórczością osób chorych psychicznie i pismem automatycznym i te zainteresowania pchnęły ją w kierunku surrealizmu. W 1938 roku opublikowała tekst „Naukowe aspekty surrealizmu”, w którym dowodzi, że sztuka pełni ważną funkcję psychologiczną. Może nie była wielką malarką, bo jej obrazy są nieskomplikowane technicznie, ale niezwykle twórcze i barwne, a połączenie sztuki z analizą psychologiczną niezwykle mnie interesuje jako psycholożkę.

Czy planuje Pani kolejne publikacje w tym nurcie?
Tak, oczywiście. Zwłaszcza w tym roku w Wydawnictwie Smak Słowa będzie prawdziwy wysyp wspaniałych książek o sztuce. Przede wszystkim będziemy rozwijać serię „Miniatury o Sztuce”, w której ukazują się ważne teksty z różnych dziedzin historii sztuki pisane przez wybitnych specjalistów. Są to pięknie ilustrowane eseje, które przybliżają czytelnikowi wąskie, ale bardzo ważne w sztuce zagadnienia. W tym roku ukażą się następujące tomy: „O freskach” E. H. Gombricha, „O Gauguinie” Griseldy Pollock. W drugiej połowie roku opublikujemy kultową książkę feministycznych historyczek sztuki Rozsiki Parker i Griseldy Pollock „Dawne mistrzynie. Kobiety, sztuka i ideologia” oraz książkę polskiej historyczki sztuki Magdaleny Ujmy „Skandale w sztuce”. Planujemy również wydawać biografie intrygujących artystek. Pierwszą książką w tej serii będzie biografia Leonory Carrington autorstwa Joanny Moorhead, a kolejną pierwsza na świcie biografia Hilmy af Klint napisana przez niemiecką historyczkę sztuki Julię Voss. Jednym słowem, będzie co czytać. Mam nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego w naszej ofercie z dziedziny historii sztuki.

Dla naszych czytelników mamy 3 egzemplarze książki „Artystki i surrealizm”. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail w piątek 28.02 o godzinie 14 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Surrealistki.

opr. an




Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • USŁUGI | budowlane
    DROBNE USŁUGI STOLARSKIE. OKNA, DRZWI NA ZAMÓWIENIE. RENOWACJA STARYCH SCHODÓW, PODŁÓG I MEBLI. 502 647 392.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES E KLASSE, combi, W211, 2.2 CDI, r. 2004 - 502 647 392
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • PRACA | dam
    Pilnie! Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ (przynajmniej trzy razy w tygodniu) - Skrzypne. 606 577 762.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA STRYCHÓW, REMONTY, ŁAZIENKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 693 206 403.
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    KONSERWATORA/PRACE PORZĄDKOWE PRZY PENSJONACIE. Zakopane. 602 74 31 38
  • PRACA | dam
    PRACOWNIK BIUROWY na hali sprzedaży (faktury, itp.). Zakopane. 602 74 31 38, gobo10@wp.pl
  • PRACA | dam
    HURTOWNIA SPOŻYWCZO-MROŻONKOWA POSZUKUJE PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO na teren Zakopanego i okolic. OFERUJEMY: - stabilne zatrudnienie, - atrakcyjny system wynagrodzenia (podstawa + prowizje), - samochód służbowy, telefon, laptop. CV NA ADRES: gobo10@wp.pl, tel. 602 74 31 38.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    LOKAL do wynajęcia ok.120 m2, Maruszyna, cena 2000 zł, do uzgodnienia, tel. 512293983
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • PRACA | dam
    Poszukuję pielęgniarki do ośrodka rehabilitacyjnego w Murzasichlu. 601544146 www.krywan-tatry.pl biuro@krywan-tatry.pl
    Tel.: 601544146
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    GALERIA CREO MAZUR ZAKOPANE ZATRUDNI STUDENTKĘ/UCZNIA (Z UBEZPIECZENIEM) DO SPRZEDAŻY BIŻUTERII - elastyczny grafik+ premie! CV prosimy o wysyłanie na maila: gcreocv@gmail.com, bądź zapraszamy osobiście do salonu "Złoto Srebro" ul. Kościuszki 10, Zakopane
    E-mail: gcreocv@gmail.com
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - MURARZ, CIEŚLA, MALARZ, OCIEPLENIA, SPAWACZ, ELEKTRYK. 601-218-955
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-01 21:21 Podwójny zabójca z Starej Wsi pod Limanową nie żyje 2025-07-01 21:15 PiS chce zakazu wjazdu do Polski osób z Bliskiego Wschodu. Górale mogą być niezadowoleni 2025-07-01 21:00 Nowe przedszkole i żłobek w Zakopanem. Umowa podpisana 2025-07-01 20:00 50 tysięcy złotych nagrody od małopolskiej policji 2 2025-07-01 19:00 Śpisko Watra zapłonie po raz dziewiętnasty 2025-07-01 18:30 Przyjaciele Andrzeja Brandstattera 2025-07-01 18:29 Pożar torfu w Jabłonce 2025-07-01 18:00 Raba Wyżna wesprze budowę rabczańskiego szpitala 1 2025-07-01 17:00 Plac Niepodległości na ochłodę 2025-07-01 16:00 Towarzystwo Opieki nad Zabytkami chce wyremontować stację trafo 2 2025-07-01 15:30 Kunszt dwóch pokoleń hafciarek z Dzianisza. Wystawa w Czerwonym Dworze 2025-07-01 15:00 Ukradł samochód, ledwie trzymał się na nogach 2025-07-01 14:23 Jak dobrać unit stomatologiczny Planmeca do potrzeb gabinetu? 2025-07-01 14:00 Na Cyrhli widać mury nowej sali gimnastycznej 2025-07-01 13:30 Zasmakuj Szczawnicy. Zapraszamy na Szczawnica Lamb Festival 1 2025-07-01 13:00 Wesoła rodzinka 2025-07-01 12:00 Wjechał w słup na Krzeptówkach. Dostał mandat 1 2025-07-01 11:00 Na Nosalu tłumy już od rana (WIDEO) 2025-07-01 10:00 Dziesięć tysięcy euro za Dudę 22 2025-07-01 09:00 Orawski skansen odsłania rąbek tajemnicy 2025-07-01 08:00 Wstyd zostawiać po sobie taki krajobraz 6 2025-07-01 07:24 Bocian i Księżyc 2025-06-30 21:52 Turysta z obrażeniami głowy i nóg 2025-06-30 20:57 Zagadkowa sprawa śniętych ryb w Czarnej Orawie 1 2025-06-30 20:20 Samochód wjechał w słup na Krzeptówkach 4 2025-06-30 20:00 Prace remontowe w Rezerwacie 2025-06-30 19:00 Burmistrz Zakopanego o decyzji sądu w sprawie kolejki na Goryczkowej 12 2025-06-30 18:01 18 edycja Festiwalu BNP Paribas Kino Letnie Sopot-Zakopane 2025 2025-06-30 17:25 Wiosna się skończyła, a trawy płoną dalej 2025-06-30 17:00 Powstaje scena przed koncertem Lata z Radiem. W sobotę zaśpiewa Doda (WIDEO) 5 2025-06-30 15:59 We wtorek podpisanie umowy. Żłobek ma być gotowy w ciągu roku 3 2025-06-30 15:30 Poruszające widowisko teatralne w plenerze - "Opowieści wiejskich Dziewuch" 1 2025-06-30 15:12 Władze Zakopanego o budżecie, drodze na Furmanową, żłobku i parkingu przy parafii (WIDEO) 8 2025-06-30 15:00 Święto Pasterskie na Orawie 2025-06-30 14:52 Poszukiwania mordercy. Policja uruchamia specjalną linię telefoniczną 10 2025-06-30 14:47 Wyścig kolarski i utrudnienia na Przełęczy Knurowskiej 2025-06-30 14:00 Takiego kina nie ma nigdzie indziej na Podhalu 1 2025-06-30 12:59 Sąd uchyla decyzję w sprawie modernizacji kolejki na Goryczkowej 13 2025-06-30 12:21 Komeda, Namysłowski i Chopin w jednym, czyli wirtuozerski koncert Leszka Możdżera 2025-06-30 11:57 Policja apeluje o niewchodzenie do lasów w rejonie Starej Wsi 7 2025-06-30 11:37 Dron Bayraktar od rana uczestniczy w poszukiwaniach mordercy 7 2025-06-30 11:28 Ławeczka ks. prof. Józefa Tischnera odsłonięta w Łopusznej - 25 lat po śmierci filozofa z gór 2025-06-30 11:06 Wojtek Galik wicemistrzem Europy! 2025-06-30 11:00 Testy magazynów energii w Ochotnicy Dolnej 2025-06-30 09:59 Zakopower na zakończenie Dni Kościeliska (ZDJĘCIA) 2 2025-06-30 09:00 Wakacyjna akcja "Żeglarskie Podhale" 2025-06-30 08:00 Konkurs Fotograficzny Sunderland 2025 rozstrzygnięty 2025-06-29 21:00 Koncertem "Namysłowski i Górale" rozpocznie się festiwal "Muzyka u Wnuka" 4 2025-06-29 20:00 Tak wyglądają lampy na ul. Krzywej w Nowym Targu tuż po montażu 5 2025-06-29 19:00 W Planicy polecą na odległość 270 metrów? 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-01 20:15 1. 50tys na waciki nie wystarczy. 2025-07-01 20:15 2. Ale czyich? Moich? Własnych? I wszystkich innych obywateli? Chcecie płacić nie swoimi pieniędzmi? Żałosne typy . Takie same jak pisiory które też ludzi kupili i dali nie swoje. 2025-07-01 20:13 3. Czy przeciwnicy szpitala zarezerwowali sobie miejsce w nowotarskiej umieraln? Spajalista od wodociągów ma antidotum na wszelkie dolegliwości... 2025-07-01 19:10 4. Jak by był taki zły, to by go Policja w to nie brała, unas niedawno była akcja z Panem Krzysztofem, nie dalej jak w lutym,i co na to powiecie. 2025-07-01 18:46 5. i co mu zrobią? przecież on ma ochronę SOP 2025-07-01 18:41 6. Proponuję poprosić o pomoc naszego rodaka, który poleciał w kosmos może on pomoże, alb zapytajcie sztuczną inteligencję. Chłopa w lesie szukają czwarty dzień. Mało tego, wrócił do nich i znów uciekł, a oni kul się bali, takie mamy uzbrojone służby mumdurowe!? W reportażach na zdjęciach, filmach grupami przy autach stoją, tak szukają?! 2025-07-01 18:01 7. Wspaniały pomysł! Trzymam kciuki za powodzenie. 2025-07-01 17:32 8. @kurr a ty wybierasz się na tą " paradę błaznów" czy jesteś jej głównym organizatorem i ... głównym błaznem bo w każdym wpisie pod dowolnym artykułem wykazujesz brak piątej klepki i pogubienia pozostałych klepek ... szczerbatych leczy się u stomatologa ... a klepki wstawiają jedynie w zakładach zamkniętych ... 2025-07-01 17:13 9. @xxx chłopaku jak się z nich zaczeli smiać,że ocieplenie klimatu bo w usa kilka zim byli zakopani po szyje,to teraz są zmiany klimatyczne,żeby nie było. 2025-07-01 17:10 10. Jake turysty, takie zachowanie. ...
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama