2012-09-26 18:01:30
Norweska kasa na walkę z Barszczem Sosnowskiego
Będą pieniądze na walkę z Barszczem Sosnowskiego.
- Poseł w lipcu pytał Ministra Środowiska o unieszkodliwianie Barszczu Sosnowskiego - mówi Klaudia Dańko, dyrektor biura posła z Krakowa. - Zbadaliśmy temat dogłębnie. Większość, bo 175 gmin z Małopolski, jest zainteresowana walką, ale trzeba współpracować, żeby trująca roślina się nie rozprzestrzeniała.
Poseł dopytywał w Sejmie czy można stworzyć mobilny system, w którym do niszczenia barszczu i innych niebezpiecznych roślin systemowo zostałyby włączone zarządy dróg, Polskie Koleje Państwowe, spółki wodne, samorządy osiedlowe i samorządy gminne. Pytał też, czy ministerstwo może zabezpieczyć pieniądze na zwalczanie chwastu.
Podsekretarz stanu Stanisław Gawłowski poinformował niedawno, że Ministerstwo Środowiska, we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, planuje na przełomie 2012/2013 r. nabór wniosków o dofinansowanie na walkę z trującą rośliną. Gminy powinny przygotować projekty inwentaryzacji, monitoringu oraz usuwania inwazyjnych gatunków obcych.
W ramach programu \"Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów\", który jest finansowany przez Norweski Mechanizm Finansowy, zdobyć można pieniądze na skuteczne usunięcie Barszczu Sosnowskiego. W ramach realizacji strategii zostanie też rozpatrzona potrzeba stworzenia krajowych lub wojewódzkich programów zwalczania Barszczu Sosnowskiego.
Z pieniędzy mogą skorzystać samorządy, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe, a także Lasy Państwowe i zarządcy dróg.
Jako że do zadań własnych gminy należą m.in. sprawy związane z ochroną środowiska i przyrody, to głównie gminy powinny wnioskować o dofinansowanie. - Mogą również w tym przypadku podejmować działania, niekoniecznie na terenie, który należy tylko i wyłącznie do samorządów terytorialnych, ale także we współpracy z właścicielami nieruchomości, na ich terenie - podsumowuje Klaudia Dańko.
rav
W ostatnich dziesięcioleciach UE poczyniła postępy w ograniczaniu zanieczyszczeń powietrza, które powodują zakwaszenie, ale nowe sprawozdanie opublikowane dzisiaj przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) dowodzi, że w wielu częściach Europy występują uporczywe problemy związane ze stężeniami cząstek stałych w powietrzu zewnętrznym i ozonu w przyziemnej warstwie atmosfery.
Komisarz ds. środowiska Janez Potočnik powiedział: „Sprawozdanie to w odpowiedniej chwili przypomina nam, jak ważna jest jakość powietrza dla zdrowia naszych obywateli.Dlatego właśnie pragnę, aby rok 2013 był Rokiem Powietrza. Zajmę się też wzmacnianiem naszych przepisów dotyczących jakości powietrza, aby rozwiązać zidentyfikowane dziś problemy.”
Prof. Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawcza EEA, powiedziała: „Dzięki polityce Unii Europejskiej w ostatniej dekadzie udało się obniżyć emisje wielu zanieczyszczeń, ale możemy pójść jeszcze dalej.W wielu krajach stężenia zanieczyszczeń powietrza są nadal powyżej określonych przepisami i zalecanych pułapów, które wyznaczono w celu ochrony zdrowia obywateli europejskich.W rzeczywistości zanieczyszczenie powietrza zmniejsza średnią długość życia ludzi o około dwa lata w najbardziej zanieczyszczonych miastach i regionach.”
W sprawozdaniu EEA pt. „Jakość powietrza w Europie w 2012 r.” przeanalizowano narażenie obywateli na zanieczyszczenia powietrza oraz przedstawiono przegląd jakości powietrza w Europie. Sprawozdanie ma służyć wspieraniu rozwoju bardziej skutecznej polityki czystego powietrza.
Najważniejsze ustalenia
•Cząstki stałe (PM) są zanieczyszczeniem powietrza powodującym najpoważniejsze zagrożenie dla zdrowia w UE, prowadzące do przedwczesnej umieralności. W sprawozdaniu oszacowano, że w 2010 r. 21 proc. ludności miejskiej było narażone na stężenia cząstek PM10 na poziomach wyższych niż najbardziej rygorystyczne dopuszczalne w UE dzienne wartości wyznaczone w celu ochrony zdrowia. Do 30 proc. ludności miejskiej było narażone na stężenia drobniejszych cząstek PM2.5 na poziomach przekraczających (mniej rygorystyczne) dopuszczalne w UE roczne wartości. Według poziomów odniesienia WHO, które są jeszcze bardziej rygorystyczne niż te ustalone na podstawie przepisów UE, odpowiednio do 81 proc. i 95 proc. mieszkańców miast było narażonych na stężenia przekraczające wartości odniesienia wyznaczone w celu ochrony zdrowia ludzkiego – co świadczy o pilnej potrzebie przeprowadzenia zaplanowanego przeglądu przepisów dotyczących powietrza.
•Ozon (O3) może powodować choroby układu oddechowego i prowadzić do przedwczesnej umieralności. Narażenie w miastach jest bardzo wysokie – w 2010 r. 97 proc. mieszkańców miast UE było narażonych na stężenia O3 powyżej poziomu odniesienia WHO. 17 proc. było narażonych na stężenia powyżej wartości docelowej UE dla O3. W 2009 r. 22 proc. gruntów ornych w Europie był narażonych na szkodliwe stężenia O3, co doprowadziło do strat w rolnictwie.
•Dwutlenek azotu (NO2), jest jedną z głównych przyczyn eutrofizacji (nadmiernego wzrostu glonów i roślin w wodzie) i zakwaszenia, a także przyczynia się do powstawania PM i O3. W 2010 r., 7 proc. Europejczyków mieszkających w miastach było narażonych na NO2 na poziomie powyżej unijnych wartości dopuszczalnych. Krajowe poziomy emisji tlenków azotu w wielu krajach europejskich nadal przekraczają pułapy emisji określone w przepisach UE i na podstawie umów ONZ.
•Benzo[a]piren (BaP) jest substancją rakotwórczą. Znaczna część ludności miejskiej w UE (20–29 proc. w latach 2008–2010) była narażona na stężenia przekraczające wartość docelową UE, która musi zostać osiągnięta do 2013 r. Wzrost emisji BaP w Europie w ciągu ostatnich lat stanowi zatem powód do obaw.
•Dwutlenek siarki (SO2) to przykład sukcesu: jego emisje znacznie ograniczono w ostatnich latach dzięki przepisom UE narzucającym wymóg korzystania z technologii niskoemisyjnych i zapewnienia niższej zawartości siarki w paliwach. Rok 2010 był pierwszym rokiem, w którym ludność miejska UE nie była narażona na stężenia SO2 przekraczające unijne wartości dopuszczalne.
•Tlenek węgla, benzen i metale ciężkie (arsen, kadm, nikiel, ołów) – ich stężenia w powietrzu zewnętrznym w UE są na ogół niskie, lokalne i sporadyczne, a przypadki przekroczenia wartości dopuszczalnych i docelowych określonych w przepisach UE są nieliczne.
Dalsze działania
W ostatnich latach Europejska Agencja Środowiska opublikowała roczne informacje o emisjach substancji zanieczyszczających powietrze i przekraczaniu pułapów emisji określonych na podstawie dyrektywy w sprawie krajowych poziomów emisji. Jeszcze w tym roku EAA opublikuje retrospektywną analizę, aby ustalić, czy wyznaczone w tej dyrektywie cele w zakresie ochrony zdrowia i środowiska na 2010 r. zostały zrealizowane
Komisja Europejska przygotowuje przegląd unijnych przepisów dotyczących powietrza w porozumieniu z zainteresowanymi stronami i położy szczególny nacisk na politykę w zakresie zanieczyszczenia powietrza w 2013 r.
Kontekst
Niska jakość powietrza może powodować choroby serca, zaburzenia oddechowe, raka płuc, problemy z oddychaniem i inne schorzenia. Niektóre substancje zanieczyszczające mogą prowadzić do eutrofizacji, zmniejszenia plonów w rolnictwie, spowolnienia wzrostu lasów, a także wpływać na klimat. Emisje kilku zanieczyszczeń spadły w ostatnich latach, czego rezultatem jest poprawa jakości powietrza w niektórych obszarach. Jednakże nie zawsze prowadziło to do odpowiedniego spadku stężenia zanieczyszczenia powietrza. Utrzymujące się problemy związane z jakością powietrza wymagają dalszych działań na rzecz zmniejszenia emisji kilku rodzajów zanieczyszczeń.
Redakcja EkoNews, fot. sxc.hu
-
PRACA | dam
Restauracja Górska do uzupełnienia zespołu poszukuje osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy tylko dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na pełen etat , bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod numerem :. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
Tel.: 518 -
PRACA | dam
Wspólnota Mieszkaniowa INFINIUM - Aleje 3 Maja 5 w Zakopanem - POSZUKUJE FIRMY ŚWIADCZĄCEJ USŁUGI SPRZĄTANIA BUDYNKU (klatki schodowe, korytarze, itp.) ORAZ TERENU ZEWNĘTRZNEGO. Kontakt w sprawie zakresu do złożenia oferty tel. 889 18 91 54 - zarządca nieruchomości. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Białka Tatrzańska -sprzedam działke z pozwoleniem na budowę , bardzo dobra lokalizacja 660797241 b12.pl. -
PRACA | dam
Stacja Narciarska Suche zatrudni Kierownika z doswiadczeniem i zamiłowaniem do Narciastwa praca całoroczna. 606835437 apartamenty@dw-jedrol.pl
Tel.: 606835437 -
PRACA | dam
Przyjmę UCZNIA NA PRAKTYKĘ W ZAWODZIE SPRZEDAWCA. 889 694 718. -
PRACA | dam
WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644 -
PRACA | dam
Przyjmę do pracy do sklepu spożywczego na 1/2 etatu możliwość przyuczenia. Nowy Targ kontakt telefoniczny 500289160. 500289160
Tel.: 500289160 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Białka Tatrzańska ---sprzedam działke 1,4 hektara w jednym kawałku z dojazdem 660797241. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam bez pośredników DZIAŁKĘ W JORDANOWIE 1500 m2, widokową, częściowo uzbrojoną. Teren zabudowań jednorodzinnych i zagrodowych. 728 710 702, 605 879 327. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Dom Lipnica Mała z działka 11 arów sprzedam 660797241 b12.pl. -
USŁUGI | budowlane
Malowanie ,szpachlowanie ,ścianki sufity podwieszane , solidnie,szybko. 508441711
Tel.: 508441711 -
PRACA | dam
Pracownik budowlany. Firma budowlana poszukuje pracownika budowlanego na terenie: Zakopane, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina. 602493811
Tel.: 602493811 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77. -
PRACA | dam
SPRZĄTANIE APARTAMENTÓW W KOŚCIELISKU, PRACA STAŁA UMOWA O PRACĘ/ZLECENIE. 698954671 www.osadawidokowa.pl d.zacharko@gorskagrupa.pl
Tel.: 698954671 -
SPRZEDAŻ | różne
AD BLUE - Z DYSTRYBUTORA - STACJA PALIW PAPI SERVICE, ZAKOPANE - SPYRKÓWKA 4. WYGODNE TANKOWANIE, NAJLEPSZE CENY! Tel. 18 20 17 467. www.papiservice.pl -
NAUKA
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Zakopanem przy ul. Krzeptówki Potok 12 zaprasza dzieci w wieku 2,5 - 3 lata. Zapewniamy: świetną bazę lokalową, własną kuchnię, doświadczoną kadrę, przystępne ceny. Zapraszamy do kontaktu mailowego: przedszkolemisjonarki@gmail.com lub telefonicznego 690 124 554 -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, ŁAZIENKI, MALOWANIE. 798 476 308. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244 -
PRACA | dam
Nowopowstająca piekarnia rzemieślnicza w Zakopanem, zatrudni piekarza, cukiernika i kucharza śniadaniowego. Mile widziane także osoby z pasją chętne do przeszkolenia. Nie zapewniamy noclegu. 602124461
Tel.: 602124461 -
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912. -
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA. 531 666 333. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.