2009-03-18 09:26:04
Na co gwiżdżą świstaki
W połowie XIX wieku Maksymilian Nowicki świstaka nazywał misiomyszem. Ten tatrzański gryzoń trzy czwarte życia spędza w norze. Tatrzański Park Narodowy przygotował publikację autorstwa Tomasza Zwijacza Kozicy „Na co gwiżdżą? – czyli prawie wszystko o świstakach”.
Świstak – obok kozicy – uważany jest za symbol tatrzańskiej fauny. Ten reliktowy gatunek jako rodzimy zachował się tylko w Alpach i Tatrach. W przeszłości zabijano go dla skórek, mięsa, a przede wszystkim sadła, któremu medycyna ludowa przypisywała niezwykłe właściwości lecznicze.
Zanim świstaki zadomowiły się w Tatrach, przeszły długą ewolucję, która pozwoliła im przystosować się do wysokogórskiego życia. O rodowodzie tatrzańskich świstaków możemy się dowiedzieć z obszernego rozdziału nowej publikacji. W XIX wieku łacińska nazwa świstaka brzmiała Arctomys – powstała ona z połączenia słów arctos, co po grecku znaczy niedźwiedź, i mys, czyli mysz lub szczur. Ludwik Zejszner tłumaczył tę nazwę jako niedźwiedziomysz, a Maksymilian Nowicki nazwał świstaka misiomyszem. „(…) ma mieć głowę na kształt głowy mysiej, reszta zaś przypomina niedźwiedzia. Jedynie łapy opisano jako podobne do łap krecich” – pisze Tomasz Zwijacz Kozica. Świstaki, dzięki ostrym i mocnym pazurom, którymi zaczepiają się o każdą nierówność, świetnie radzą sobie ze wspinaczką po skałach. W sumie tatrzańskie gryzonie mają 18 palców – po 5 na tylnych łapach i po cztery na przednich. Kolor ich futra jest niejednolity – od ciemnoszarego do jasnobrązowego i rudawego. Głowa jest zwykle czarna lub szara. Trudno rozróżnić płeć u świstaków, trudno też określić wiek zwierzęcia.
Więcej niż trzy czwarte życia świstak spędza w ciemnościach – w norach, ale mimo to na powierzchni ziemi świetny widzi. Świstaki są aktywne w ciągu dnia, noc spędzają natomiast w norze. Długą i mroźną zimę świstaki przesypiają, zabijając uprzednio wejście do nory kamieniami, rumoszem i ziemią. W hibernację zapadają najczęściej na przełomie września i października, a budzą się w kwietniu, kiedy leży jeszcze śnieg.
Zwierzęta te żyją rodzinami, a kilka takich grup, mieszkających w sąsiedztwie, tworzy kolonię. Rodzinę tworzą rodzice, którzy przypuszczalnie wiążą się na stałe, a także młode tegoroczne i z poprzedniego miotu. Ich mieszkaniem są nory. Czasem w tym celu wykorzystują wolne przestrzenie wśród skał, załomy, małe jaskinie. Świstacze nory służą nie tylko do zimowego snu, ale również do nocowania w ciągu lata i jako kryjówki. Świstaki występują na terenach położonych ponad górną granicą lasu, zamieszkują głównie piętro hal, kotliny i dna dolin. Łąki górskie zapewniają im pokarm. Żywią się kwiatami i owocami roślin, a nawet igliwiem kosodrzewiny czy limby. Przy tym na otwartym terenie z daleka mogą dostrzec niebezpieczeństwo. Tym tatrzańskim gryzoniom zagrażają nie tylko kłusownicy, ale również drapieżniki. „W czasie snu zimowego świstaki są zupełnie bezbronne. Śpią, leżąc nieruchomo, i nawet trzęsienie ziemi ich nie obudzi. W tym stanie niebezpieczne są dla nich nie tylko mięsożerne lisy, kuny, łasice i gronostaje, które przez cały rok polują w wysokich górach (…)” – wylicza autor książki.
Niekiedy w górach można usłyszeć przenikliwy świstaczy gwizd. „Świstaki są ciągle czujne. Gdy tylko pojawia się niebezpieczeństwo, wszczynają alarm i ostrzegają swoich pobratymców głośnym gwizdaniem. Właściwie nie jest to gwizd, tylko krzyk lub szczęknięcie – dźwięk wydobywa się z głębi szeroko otwartego pyszczka” – wyjaśnia Tomasz Zwijacz Kozica. Kiedyś badacze świstaczych zwyczajów twierdzili, że pojedynczy odgłos ostrzega przed atakiem z powietrza, a seria gwizdów przed zagrożeniem z ziemi.
W książce można znaleźć wiele ciekawych informacji, dotyczących życia świstaków, ich zachowania, ale też zagrożeń, jakie na nie czyhają.
Jolanta Flach
widząć świstaka
lepiej daj drapaka...
Może i widzom ale jak nie śpiom, a tera śpiom.
A ta choroba od kleszcze to borelioza.
A poza tym jak kleszcze jest na świstaku to się go trzymie dopóki się nie nażre i nie ma zwyczaju przeskakiwać na człowieka. Kleszcz to nie pchła.
Ale ja w ogóle bym się dotkąć świstaka, jakieś takie brudne sa i źle im z oczu patrzy, to może przez to słońce?
Nigdy nie nalezy dotykac sie swistaka (nawet jezeli jest martwy) bo to jest worek na pchly i kleszcze. Co 20 kleszcz jest nosicielem choroby berlioza lub innej ktora atakuje opony mozgowe.
Bezsenność Świstaka:)
Gdy w swej norze
spać nie może,
to tunelik wykopuje
i z sąsiedztwem ... poobcuje;-))
Wiec wypada schylić czoło
bo gromadniej jest wesoło
bierzcie przykład ze świstaka
gdy Was zima zdybie taka:)
pomyśl sobie jeden z drugim
jak wypenić czas niedługi
by wesoło czekać wiosny
gdy nadejdzie czas miłości
;-))
na co tobie norka taka?
to posr... weź uprzątnij
zaraz potem wpadnij do mnie
Ja pokaże ci ze wszystkim
po co są świstakom... gwizdki
w norze zostaw swoją starą
do mnie zachodź już od zaraz
Bohaterski wyzdajany
leci świstak do tej jamy
która skrywa w swoim mroku
tajemnice oraz spokój
Tam doswiadczył objawienia
tych tajemnic przez świstawkę
od tej chwili żyli stadnie
dzieląc posród się... gwizdawką :-))
i go wykorzystał
potem przyszła żona
cała obrażona
norke mu zasrała
i się odgrażała
mój świstacku luby
nie chcesz mojej zguby
więc mnie przeproś, proszę
bo złości nie znoszę
wtedy to nawet kanibalem...
aż nadeszli frirajdowcy
co ich Strażnik gonił obcy
cos tąpnęło w jakims żlebie
no i świstak gryzie glebę;-((
misiek w gawrze sie obrócił,
bo Afgańczyk hasło rzucił
będę tępić te \"wyjątki\"
które łamią parkowe ... porządki
co powiedział tak i zrobił
za to larum wielkie robią
wszyscy ci, co nie raczyli
zauważyć że na terenie parku... byli
i do dziecków sie nie przyznol
w norce swojej sie zakopol
tpn ma wiec znów kłopot
wolę sobie gwizdać
bo z mej żony (......)
:-(
Swistacku, swistacku
na kamieniu stoisz
cemuze, cemuze
zony nie (...)
Cenzrua wycieła :)
Mateus bier sie do klawiatury i pis, a nie ino o pozarak i innyk tragediak pises.
A zkrokodyli to bardzo ładne torebki i paski i kozaki kiedyś robiono.
coś, jakos tak, ze ....jesli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby; Wobec tego pojawia sie zasadne pytanie, czy Fredro tez miał problemy z gronkowcem??????? Alpinisto ty tez walczysz z mikrobami???
Wilki i niedzwiedzie zjadaja okolo 8% zubrow i jeleni ktorym z kolei rosna wieksze rogi i staja sie silniejsze bo slabe osobniki zostaly zabite a wiec nie moga miec potomstwa ktore mialoby ich cechy itd, itd.
Dla ludzkosci jest niezwykle wazna roznorodnosc gatunkow. Im wiecej gatunkow tym wiecej jest potencjalnych mozliwosci odkryc nowe lekarstwa ! Np. teraz Amerykanie opracowywuja nowe antybiotyki uzyskane od krokodyli. Nowe antybiotyki beda duzo bardziej skuteczne niz aktualne, potrafia zabic nawet gronkowca ktory juz sie uodpornil na antybiotyki aktualne i jest realnym problemem po operacjach.
Na wirsycku stanął słupka
patrzy w krzaki, młoda d...
Świsnął, gwizdnął, pognał w dół
wyp... głową w mur
Na kamieniu staje
łatwo się oddaje
kiedy słońce świeci
bedą z tego dzieci
\"Świstaki żerują wyłącznie w dzień, szczególnie przy pięknej, słonecznej pogodzie. Żywią się wyłącznie roślinami, zarówno nadziemnymi pędami, jak i bulwami i korzeniami\" (...) \"Świstaki żyją w rodzinnych grupach, liczących do 20 osobników. Przewodzi im najsilniejszy samiec i najsilniejsza samica. Zajmują się oni strzeżeniem terytorium i kopaniem norek. Tylko oni mają prawo się rozmnażać. Dzieci innych par są porzucane poza norami i najczęściej giną (o ile nie zostaną przygarnięte przez inne grupy świstaków). Jeśli któryś świstak chce mieć potomstwo, może albo pokonać aktualnie rządzącego osobnika, albo wywędrować z norki i założyć nową, własną społeczność lub pokonać w walce władcę innej grupy.\"
Reasumując świstaki niszczą florę Tatr a poza tym ich zachowanie seksuaolno rozrodcze jest nieetyczne!
na zgrabne nastoletnie nogi w miniówkach
Ja myśle, że gwiżdze na dyrekcje TPN
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Białka Tatrzańska ---sprzedam działke 1,4 hektara w jednym kawałku z dojazdem 660797241. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam bez pośredników DZIAŁKĘ W JORDANOWIE 1500 m2, widokową, częściowo uzbrojoną. Teren zabudowań jednorodzinnych i zagrodowych. 728 710 702, 605 879 327. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Dom Lipnica Mała z działka 11 arów sprzedam 660797241 b12.pl. -
USŁUGI | budowlane
Malowanie ,szpachlowanie ,ścianki sufity podwieszane , solidnie,szybko. 508441711
Tel.: 508441711 -
PRACA | dam
Pracownik budowlany. Firma budowlana poszukuje pracownika budowlanego na terenie: Zakopane, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina. 602493811
Tel.: 602493811 -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77. -
PRACA | dam
RECEPCJONISTA - Praca od zaraz Poszukujemy komunikatywnej i zorganizowanej osoby na stanowisko recepcjonisty do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. WYMAGANIA: - Dobra znajomość języka angielskiego, - Miła aparycja i kultura osobista, - Umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja czasu. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę, - Pracę w miłej atmosferze, - Szkolenie wprowadzające. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl lub kontakt telefoniczny +48 692 477 200 -
PRACA | dam
SPRZĄTANIE APARTAMENTÓW W KOŚCIELISKU, PRACA STAŁA UMOWA O PRACĘ/ZLECENIE. 698954671 www.osadawidokowa.pl d.zacharko@gorskagrupa.pl
Tel.: 698954671 -
SPRZEDAŻ | różne
AD BLUE - Z DYSTRYBUTORA - STACJA PALIW PAPI SERVICE, ZAKOPANE - SPYRKÓWKA 4. WYGODNE TANKOWANIE, NAJLEPSZE CENY! Tel. 18 20 17 467. www.papiservice.pl -
NAUKA
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Zakopanem przy ul. Krzeptówki Potok 12 zaprasza dzieci w wieku 2,5 - 3 lata. Zapewniamy: świetną bazę lokalową, własną kuchnię, doświadczoną kadrę, przystępne ceny. Zapraszamy do kontaktu mailowego: przedszkolemisjonarki@gmail.com lub telefonicznego 690 124 554 -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, ŁAZIENKI, MALOWANIE. 798 476 308. -
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484. -
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371. -
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244 -
PRACA | dam
Nowopowstająca piekarnia rzemieślnicza w Zakopanem, zatrudni piekarza, cukiernika i kucharza śniadaniowego. Mile widziane także osoby z pasją chętne do przeszkolenia. Nie zapewniamy noclegu. 602124461
Tel.: 602124461 -
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912. -
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400. -
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam Tartak Gogolin ( województwo opolskie ) 1,870 ha Hala , Trak Bydgoski dolnonapędowy Wielopiła Trak taśmowy 2 wanny do impregnacji Ładowarka Furukawa i Komatsu Stacja benzynowa Kontenery mieszkalne Garaże Cena 5 200 000 zł tel.600832298. -
PRACA | dam
Nowo otwarta restauracja na Krupówkach zatrudni na stałe OSOBĘ Z DOŚWIADCZENIEM W PRZYGOTOWYWANIU BURGERÓW I KEBABÓW. Proszę o wysłanie kontaktu na mail: niemcowna@o2.pl -
PRACA | dam
Recepcjonista do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 692 477 200 i przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA. 531 666 333. -
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333. -
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098. -
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958. -
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325. -
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590. -
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380 -
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893 -
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893 -
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284. -
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.