"Cud natury", "Bez końca mogę patrzeć na to zdjęcie", "Zachwycające" - tak od kilku dni komplementują fotografię Sokolicy w deszczu Perseidów Michała Ostaszewskiego internauci.
23 - latek cztery lata temu postanowił połączyć dwie pasje fotografię i kosmos. - Moja pasja do kosmosu pojawiła się, gdy miałem 6 może 8 lat od tego czasu zawsze byłem pod wrażeniem piękna jakie można znaleźć na w kosmosie - tłumaczy Michał Ostaszewski, który na co dzień zajmuję się profesjonalnie fotografią, a wolnych chwilach rozwija swoją astrofotograficzną pasję.
- Tegoroczne maksimum Perseidów przypadające na noc z 12 na 13 sierpnia idealnie zgrało się z nowiem Księżyca co już wcześniej zrodziło w mojej głowie pomysł na zdjęcie deszczu perseidów jakiego w Polsce jeszcze nie było. Na maksimum postanowiłem wybrać się na Sokolicę w celu uchwycenia roju Perseidów na tle Drogi Mlecznej w połączeniu z reliktową sosną i widokiem na Tatry - wspomina. Fotograf na szczycie Sokolicy spędził noc z 12 na 13 sierpnia oraz następną noc na Wysokim Wierchu, gdzie skończył fotografowanie panoramy Drogi Mlecznej.
- Fotografowałem dwoma zestawami do astrofotografii (aparat z montażem paralaktycznym-do śledzenia ruchu gwiazd). Pierwsze zdjęcie to panorama złożona z 4 kadrów z czego niebo naświetlane było sumarycznie 20 minut podczas których udało mi się złapać 2 meteory. Drugie zdjęcie to panorama złożona z 13 paneli do których złożenia użyłem w sumie 421 zdjęć o łącznym czasie ekspozycji ponad 6 godzin podczas których udało się złapać 9 bardzo jasnych meteorów i wiele słabszych. Całość kompozycji szczęśliwie dopełniły wspaniałe warunki atmosferyczne jakie zastałem na szczycie- tłumaczy. Fotografowi udało się uchwycić na zdjęciach dolinę Dunajca wypełnioną gęstymi mgłami. - Znajdowałem się nad chmurami co dodatkowo pozwoliło na odcięcie świateł miejscowości wokół Pienin przez co niebo było naprawdę ciemne a Droga Mleczna pięknie widoczna - podkreśla.
- Dzięki swoim fotografiom kosmosu chce zwracać uwagę ludzi na to jak kosmos jest ważny dla ludzkości i że przyszłość naszej cywilizacji jest nieodzownie związana z jego eksploracją - dodaje fotograf.
ad
1
/ Fot. Michał Ostaszewski
2
/ Fot. Michał Ostaszewski
do ff
2018-08-25 23:13:16
byly posklejane, autor sam o tym pisal, doczytaj a potem pouczaj
ff
2018-08-25 22:00:28
@maryjan
Akurat te zdjęcia nie były sklejane z kilku (set) innych. Do takich ujęć używa się długiego czasu naświetlania. Jedno zdjęcie naświetlane około minuty.
Swoją drogą straszny szum na tych fotkach. Autor chyba za bardzo podniósł iso.
majachogori
2018-08-24 19:32:14
Wspaniałe i przepiękne zdjęcie Pienin pod bezkresną Drogą Mleczną. Znakomite zdjęcie do promocji piękna pienińskich gór, przełomu Dunajca, zamglonych dolin i oryginalnego folkloru.
maryjan
2018-08-24 14:48:02
wszystko fajnie, tylko w jakim kierunku idzie fotografia?bo dla mnie to nie fotografia tylko mozaika, mozaika stworzona z kilkuset zdjec w programie komputerowym a to juz samo przez sie wypacza znaczenie slowa fotografia
luśnia
2018-08-23 08:28:25
@fotograf. Za PRL byłbyś nazwany kapusiem, ale teraz należysz do społeczeństwa obywatelskiego. Tak ludziom w Polsce nas.....i do głów księża. Amen.
robso
2018-08-22 21:17:19
do fotograf: to trzeba o tym donieść. Już, natychmiast! To tak nie może być!!
gosc69J
2018-08-22 11:16:55
Fantastyczne zdjęcia. Sama Sokolica ....jak zawsze piękna o każdej porze dnia i nocy. Super miejsce. Na pewno jeszcze tam wrócę.
fotograf
2018-08-22 09:42:41
Zdjęcie wykonane z naruszeniem regulaminu Pienińskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie Parku może odbywać się tylko w porze dziennej, t.j. od godziny przed wschodem do godziny po zachodzie słońca.
http://www.pieninypn.pl/pl/866/0/zasady-udostepniania-regulamin-ppn.html
Obserwator
2018-08-21 23:02:13
Trudno opisać wrażenia po obejrzeniu tych fotografii, ale na pewno dają do myślenia. Przychodzi na myśl od razu, jak maluczki jest ten "lokalny" świat w obliczu tego "globalnego".