2018-11-28 20:07:23
Szaflary
Hyr w gronie laureatów
Zespół "Hyr" z Szaflar laureatem XIV Przeglądu Pieśni Patriotycznej.
Zespół powtórzył sukces z zeszłego roku i podczas tegorocznego XIV Przeglądu Pieśni Patriotycznej „...i na drugim końcu świata będę dumny ze swego pochodzenia...” w Lubniu, znalazł się w gronie laureatów.
W przeglądzie, który odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Lubniu, udział wzięły zespoły i chóry szkół podstawowych i gimnazjów z całego województwa małopolskiego. Jury w składzie: Józef Romek (przewodniczący) oraz Kinga Brandys-Wójciak, Tomasz Basiuk i Rafał Żur po wysłuchaniu 92 podmiotów artystycznych postanowiło nagrodzić m.in. zespół z Szaflar.
Zespół „HYR” wystąpił w składzie: Anna Kułach, Julia Rol-Szkaradzińska, Wiktoria Sąder, Karolina Zielonka (śpiew), Ewa Łukaszczyk (trąbka), Jan Mrowca (perkusja), Wojciech Mrowca (gitara basowa). Wszyscy członkowie zespołu to uczniowie i absolwenci ZSPiG w Szaflarach. Opiekunem zespołu jest Piotr Urzędowski.
Podczas przeglądu gminę Szaflary reprezentowały także solistki Sandra Zagórska i Martyna Luberda, przygotowane przez Piotra Urzędowskiego, oraz Skrzypnianki pod opieką Moniki Peciak, wraz z kapelą góralską.
opr. m
Fot.: Anna Rol-Szkaradzińska


Dzisiaj mija sto lat kiedy to w roku 1918 Rzeczpospolita po latach niewoli odzyskała niepodległość, od razu obdarzyła kobiety pełnią praw politycznych i obywatelskich. Stało się to na skutek Dekretu o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który podpisali 28 listopada 1918 roku ówczesny premier Jędrzej Moraczewski, minister spraw wewnętrznych Stanisław Thugutt oraz naczelnik państwa Józef Piłsudski.
Inne baby musiały siedzieć przy garach i czekać na ten przywilej. Np. Amerykanki musiały czekać na przyznanie im praw wyborczych do 1920 roku, Szwedki do 1921, Brytyjki do 1928, Francuzki do 1944, Włoszki do 1946, a Szwajcarki aż do 1971 roku.