Zapewne wybór miasta na gospodarza tegorocznej konferencji nie był przypadkowy. Choć upały i letnia aura pozwalają zapomnieć o smogu to jeden z największych problemów czyli smog wciąż "wisi" nad głowami mieszkańców.
Podczas konferencji dużo mówiło się o potrzebie ograniczania spalania węgla i wprowadzania "miksu energetycznego" na poziomie niewielkich, powiatowych ciepłowni takich jak tutejsze Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. To właśnie rozwój ciepła systemowego ma mieć duże znaczenie w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Mimo zapowiedzi - nie przybyła Jadwiga Emilewicz minister przedsiębiorczości. W przesłanym liście pisze ona o potrzebie ograniczania wydobycia i zużywania węgla, którego rosnące ceny także do tego skłaniają. Stąd potrzeba szukania odnawialnych źródeł, w które obfituje Podhale.
O Geotermii Podhalańskiej, firmie już z 25-letnią tradycją opowiadał jej prezes Wojciech Ignacok. Jak podkreślił dzięki tej działalności w Zakopanem oszczędzono 265 tys. ton węgla - to 4417 wagonów, które nie trafiły na Podhale i 533 tys. ton dwutlenku węgla, który nie trafił do atmosfery.
Z planów rozwoju i przyłączenia do geotermii cieszy się Grzegorz Ratter, prezes MPEC.
- Ewolucja się zaczyna, jesteśmy na początku drogi. Mamy 15 km sieci, 190 węzłów cieplnych, ogrzewamy 3 tys gospodarstw domowych. Do niedawna sieć obejmowała wyłącznie instytucje i blokowiska. Dziś mamy już pierwszych klientów indywidualnych i setki podań o kolejne przyłącza - cieszy się prezes.
Już rozpoczynają się prace związane z przyłączeniem Nowego Targu do sieci Geotermii Podhalańskiej. Gmina Szaflary pozyskała 43 mln zł na nowy odwiert, z którego ciepło popłynie nową magistralą także do miasta. A MPEC realizuje właśnie kolejne inwestycje rozwijając swą sieć za pozyskaną dotację 10 mln zł.
Więcej w najbliższym, papierowym wydaniu TP.
fig
Colo
2019-06-13 23:21:34
O geotermi slysze juz z15 lat i do tej pory nie zrobiono nic oprocz wymiany dyrektorow i nabijaniu ich kieszeni. Jak do tej pory slysze tylko belkot o poprawie i nic wiecej
palący węglem
2019-06-13 19:03:21
@Miss. Za PRL były to grosze.
Miss
2019-06-13 17:39:04
Nadal nikt nie wie ile będziemy płacić za tę ekologię?
Jestem za, ale wypadało by znać szacunki chociaż.
Chodzi o to żebyśmy nie obudzili się z ręka w nocniku i stwierdzeniem - miliony zainwestowane a wy jesteście przeciw!!!