Pod murami Wyszehradu, siedziby księżniczki Libuszy, spotykają się książęta Chlodomir i Gustaw. Ten pierwszy jest zakochany w Libuszy, chce ją poślubić i zostać królem, ten drugi kocha się we Vlaście. Jednakże obie kobiety odmawiają im zdecydowanie. Panowie postanawiają pozyskać kobiece serca intrygą ... tak rozpoczyna się pierwszy akt opery "Praga nascente da Libussa e Primislao".
- To wyjątkowe dzieło, bo łączące temat wzięty z czeskiej mitologii z wysokiej klasy, wirtuozowską muzyką Antonia Vivaldiego, co jednak nie powinno dziwić biorąc pod uwagę intensywne kontakty Vivaldiego z muzycznym środowiskiem Czech i Moraw w I połowie XVIII w. - podkreśla Agnieszka Żarska pomysłodawczyni i dyrektor artystyczny Barokowych Eksploracji w ramach których w Szczawnicy odbyła się premiera opery „Praga nascente da Libussa e Primislao” - Równie interesujące jest, iż zachowało się jedynie libretto autorstwa Antonia Denziego z 1734, natomiast muzyka została skompilowana współcześnie przez Eduardo Garcie Salasa, po dogłębnym przeanalizowaniu ponad 300 arii słynnego Wenecjanina- dodaje.
Przed publicznością wystąpili m.in.: Sylva Čmugrová, Michaela Srůmová, Marta Infante, Manuel Gómez Ruiz, Lucia Knoteková, Hasan El- Dunia, Filip Dámec, Eva Benett oraz Musica Florea Praha - orkiestra barokowa założona i prowadzona przez dyrygenta i wiolonczelistę Marka Stryncla.
Kolejnym wydarzeniem Barokowych Eksploracji będzie premierowy koncert prezentujący obszerne fragmenty Oratorium „Saul” G.F.Haendla z holenderskim śpiewakiem Peterem Kooij w roli tytułowej. Koncert w wykonaniu międzynarodowego Baroque Collegium 1685 odbędzie się 8 wrześnie w Kościele św. Wojciecha w Szczawnicy. Całość poprowadzi Agnieszka Żarska.
Organizatorem Barokowych Eksploracji jest stowarzyszenie Szczawnicki Chór Kameralny, współorganizatorami: Musica Florea Praha, Grupa Uzdrowisko & Thermaleo oraz Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez instytut Muzyki i Tańca. Barokowe Eksploracje 2019 zostały ponadto wsparte grantem Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej; projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego; współfinansowany przez Miasto i Gminę Szczawnica, organizowany we współpracy z Parafią p.w. św. Wojciecha w Szczawnicy oraz Czeskim Centrum w Warszawie. Tegoroczna edycja została odznaczona certyfikatem jakości przyznawanym przez międzynarodowe grono ekspertów i organizatorów Festiwali : EFFE LABEL.
ad
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.