2021-06-03 10:00:00

Reklama

PustoStanyZjednoczone

Setki opuszczonych przez górali domów od lat niszczeje na Podhalu

Reklama

Tę wieś na wzgórzu stworzyliśmy wyłącznie z takich budynków.

Widok ogromnego, dwu- trzypiętrowego domu robi wrażenie, zwłaszcza gdy jest pięknie usytuowany, ma potężną działkę z widokiem na Tatry i pośród świerków, opuszczony, umiera. – Jest coś strasznego w pustym domu. Zwłaszcza gdy zapada zmrok, ciarki przechodzą po plecach. Ten obok mojego domu stoi niezamieszkany od 25 lat. Nikt nie dba o niego, zarósł krzakami, niedawno odpadła kłódka – tak przerdzewiała – opowiada pani Maria z Czarnego Dunajca.

Domy niszczeją
Ostrożnie ich liczbę można ocenić na kilkaset. Wójtowie gmin uważają jednak, że jest ich grubo ponad tysiąc. Opuszczone domy należą do górali, którzy wyjechali do Ameryki. Większość budynków albo już popadła w ruinę, albo stanie się to lada moment. Bywa, że budynkiem opiekują się sąsiedzi albo rodzina. – Nasi w Ameryce najczęściej proszą jakiegoś dziadka albo babkę, żeby pilnowali domu, ale co tacy ludzie mogą, jak sami ledwo chodzą? Pusty, nieogrzewany budynek trudno utrzymać w dobrym stanie. Wilgoć zrobi swoje – uważa Kazimierz Dzielski, były poseł ziemi podhalańskiej. – Dom popada w ruinę. Budynki zarośnięte krzakami, trawą, szpecą podhalańskie miejscowości. Najprawdopodobniej to nie kwestia niedbalstwa. Koszenie trawy albo naprawa płotu to nie jest wydatek dla górala w Ameryce. Prawdopodobnie wielu właścicieli nie ma czasu albo utraciło całkiem kontakt z krajem, żeby zadbać o pozostawiony w Polsce dom. Przy drodze z Czarnego Dunajca do Chochołowa stoi posiadłość z cegły. Jej właścicielem jest znany kardiolog, właściciel kliniki pod Nowym Jorkiem. – Tu już dawno nikogo nie było – śmieje się sąsiad posesji. Vis a vis niego jeszcze większy dom z cegły. Duży ogród. Tuż przy bramie bocian na słupie w gnieździe. Właściciele pewnie nieprędko znajdą czas, żeby tu się pojawić. Mają sieć sklepów w Chicago.

Umarłe miasto
Bywa, że opuszczone domy stoją tuż obok siebie. Wiele z nich ma powybijane okna. Robi to przygnębiające wrażenie. Spacer po niektórych uliczkach we Wróblówce, przy których są takie miejsca, przypomina spacer po umarłym mieście. Tego obrazu dopełnia jeszcze widok spalonych gospodarstw. Przed wielu laty ktoś podpalał pozostawione przez górali domy. Do dziś pozostały po nich zgliszcza. Na niektórych budynkach są stare ślady próby inwentaryzacji amerykańskich gospodarstw. Ktoś białą farbą nadawał im kolejny numer z dopiskiem „USA”. Najbardziej wyludnione wsie znajdują się w rejonie Czarnego Dunajca. W niektórych mieszkają lokatorzy, domy te od razu inaczej wyglądają. – Wynajmuję dom od 2004 roku – opowiada pani Zofia, lokatorka domu jednej spod nowotarskich wsi. – Właściciele są w New Jersey i są ze mnie zadowoleni. Mają zadbany dom, trawnik zawsze skoszony. Wszyscy wiedzą, że ktoś mieszka, więc nie muszą martwić się, że ich ktoś okradnie. Płacę miesięcznie 200 zł, ale tak naprawdę to mieszkam tutaj w zamian za opiekę nad domem. Jak właściciele przyjeżdżają z Ameryki, mają do swojej dyspozycji piętro, mają ciepło i jest posprzątane.

Pomysł na problem
Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański, w czasie, gdy był posłem, poruszał ten problem. – Chciałem powołać do życia polsko-amerykańską agencję nieruchomości, która obsługiwałaby te nieruchomości. Wynajmowałaby domy lokatorom, pilnowałaby ich dobrego stanu technicznego tak, żeby ich właściciele za Wielką Wodą czuli się bezpiecznie – wspomina starosta. Twierdzi, że pomysł umarł, bo nie było zainteresowania. Jego zdaniem dziś sytuacja się zmieniła na tyle, że może warto do tego pomysłu wrócić. Rzecz m.in. w umowach z lokatorami. – Amerykanie bali się, że wpuszczą do domu lokatorów, a potem nigdy się ich nie pozbędą. Dziś porządna umowa dzierżawy oddala takie obawy – twierdzi Makowski. Starosta nie ma żadnych wątpliwości, że na Podhalu jest przynajmniej 500 rodzin, które chętnie wynajęłyby takie domy. Na naszym terenie dość często dochodzi do pożarów. Bywa, że w jednej chwili cała rodzina traci dobytek. – Cóż złego byłoby w tym, gdyby gminy miały umowy z właścicielami kilku takich opuszczonych domów. Płaciłyby np. ryczałtem czynsz w zamian za to, że w takich kryzysowych sytuacjach mogłyby na pewien czas ulokować tam pogorzelców – sypie pomysłami starosta Makowski. Kazimierz Dzielski uważa jednak, że lepsza od agencji byłaby fundacja, która zajmowałaby się w imieniu górali z Ameryki ich domami. – Nasi ludzie są tam dość nieufni. Chodzi o to, żeby to była działalność, której dochody dodatkowo wspierałyby jakieś pożyteczne cele – Dzielski uważa, że potrzebne jest pilne działanie. – Nie wszyscy tam zdają sobie sprawę, że ich domy popadają w ruinę. Niektóre są dewastowane. W wielu domach schronienie znalazły miejscowe lumpy.

Ojcowizny nie sprzedam nigdy
Jan Bobak, biznesmen z Chicago, rodem z Sierockiego, jest w dobrej sytuacji. Jego rodzice rokrocznie kilka miesięcy wakacji spędzają na Podhalu. Ich dom jest zadbany i dobrze strzeżony nawet wtedy, gdy stoi pusty. – Nasi boją się wciąż wynajmować, bo wydaje się im, że lokatorzy bardziej dom zniszczą. W stare domy nie widzą potrzeby inwestować. Nie sprzedają ich, bo natura podpowiada, że ojcowizny się nie sprzedaje. Wielu górali myśli, że któregoś dnia wrócą z Ameryki i dom będzie na nich czekał – przekonuje Bobak. Podobnie uważa Anna Góral, góralka z Czarnego Dunajca, właścicielka poważnej firmy realnościowej w Chicago. – Od pewnego czasu pojawiają się oferty sprzedaży tych domów. To znak, że ludzie zaczynają myśleć o swoim majątku, który często nadaje się już tylko do generalnego remontu. Oczywiście, istnieje wielka potrzeba zaopiekowania się tymi domami. To jest temat otwarty, inicjatywa chyba powinna jednak wyjść od samych właścicieli. Stworzenie firmy administrującej te domy w Polsce to nie jest już jakaś filozofia – Anna Góral nie ma wątpliwości, że te domy mogłyby zarabiać. Tego typu instytucje funkcjonują już na Podhalu przy okazji obsługi apartamentowców. Właściciele, mieszkający np. w Warszawie, czują się bezpieczni, że nikt im lokalu nie zdewastuje. Rozmowa z góralką Gronkowa potwierdza opinię Anny Góral, że na rynku sprzedaży domów pozostawionych przez Podhalan po wyjeździe do Ameryki coś drgnęło. – Niedawno pomagałam wujkowi w sprzedaży domu rodzinnego. Wyjechał do Ameryki w latach 70. Dałam ogłoszenie do Tygodnika Podhalańskiego. Szybko odezwał się kupiec. Co zabawne, dzwonił z Pensylwanii. Szybko sprawę załatwiliśmy. Kupił dom swojej mamie mieszkającej gdzieś na Podhalu ale w gorszych warunkach. -

Przechodzimy przez porządnie zardzewiały płot jednego z amerykańskich pustostanów. Dom ma trzy piętra. W oknach kilka wybitych szyb. Przedzieramy się przez krzaki i zarośla, żeby podejść bliżej. Drzwi nie są zamknięte, od wilgoci wygięły się tak, że już dawno zamki nie mają tu co trzymać. Wchodzimy do środka, na parterze resztki boazerii, stare krzesło. Na górnych piętrach jakieś spróchniałe deski, szmaty. Z okien widok na Tatry. W piwnicy stary materac, po kątach leżą butelki po wódce. Telefonicznie odnajdujemy właściciela domu. Stanisław G. mieszka w Chicago od 30 lat. Wyjechał z rodzicami do Ameryki, kiedy był mały. Rodzice umarli, dom w Polsce zarósł krzakami, nie ma okien w piwnicy. – Chętnie bym coś zrobił, ale nikogo już tam nie mam. Serce mnie boli. Sąsiadka, która miała się opiekować domem, już sama wymaga opieki – wyznaje pan Stanisław. Tłumaczy, że sam choruje, a dzieci nie są zainteresowane, bo dobrze im się w Ameryce powodzi. – Może jak wyzdrowieję, to wrócę do Polski, ale w dzisiejszych czasach to nic pewnego, bo dolar słaby. Domu nie sprzedam, przecież to ojcowizna!

Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 44/2008

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
sołtys Kierdziołek 2021-06-03 20:45:32
Deweloperka przebiera nogami jak pacjent po psychotropach. Wystarczy, że jeden góral upchnie ojcowizne, potem reakcja lawinowa na bakier z prawem.
MM 2021-06-03 15:55:31
Na tym polega świętość prawa własności. Może syn, może wnuk sie wróci i zamieszka. Temat jak na zamowienie tych co "Kupię dom, działkę. Place gotówką"?
Jarema 2021-06-03 15:29:05
Najgorsi są ci starostowie, najchętniej zarządzają tym czego nikt nie pilnuje. Pewnie by się widział na czele tej fundacji :)
Konserwatywny 2021-06-03 15:24:08
Tu nie tylko chodzi o domy. Z Polski wyjechala cala mloda generacja. Tak dorzadzili peowcy.
Jasiek 2021-06-03 13:54:19
Myślę że takie artykuły są potrzebne drążą skałę, przypominają Polakom za wodą o ich własności. Taki wyrzut sumienia
Łapy precz 2021-06-03 12:50:41
O cho, mierzi kogoś cudza własność. Niech stoją, jest to sprawa właściciela.
poli_tyci 2021-06-03 12:37:21
Niech wam sie nawet nie śni, specjaliści od łatwego życia na cudzy rachunek. Nawet komuchom nie przyszło to do głowy, ludziom wybudowali kombinat by mieli pracę na miejscu.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko PRACOWNIK KAWIARNI. Oferujemy stabilne zatrudnienie na umowę o pracę. Tel.: 725300377
 • PRACA | dam
  Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO PROWADZENIA SEKRETARIATU. Wymagane doświadczenie. Umowa o pracę, pełny etat. CV proszę wysłać na adres: dyrektor@cechzakopane.pl. Kontakt telefoniczny: 501 682 696.
 • PRACA | dam
  Praca w Szwecji- Sztokholm od sierpnia dla kobiety przy sprzątaniu domów jednorodzinnych jak i mieszkań, klatek schodowych. Język angielski komunikatywny wymagany, praca na minimum rok czasu z możliwością przedłużenia kontraktu.. 0046736379047maja8751@gmail.com
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce i jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK DZIAŁU OBSŁUGI KLIENTA. Miejsce pracy: Zakopane. TWOJA PRACA BĘDZIE POLEGAĆ NA: - Kompleksowej obsłudze klientów, - Udzielaniu informacji dotyczących usług PKL SA, - Rozwiązywaniu sytuacji nietypowych, - Dbaniu o najwyższy poziom satysfakcji klientów, - Prowadzeniu sprzedaży, dbaniu o poprawności dokumentów sprzedażowych, - Przygotowywaniu raportów i rozliczeń. OCZEKUJEMY: - Pozytywnego nastawienia do pracy i klientów, - Wysokiego poziomu komunikacji werbalnej i niewerbalnej, - Świetnej obsługi komputera, - Dyspozycyjności także w weekendy, - Zainteresowania górami, - Znajomości języka angielskiego. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Dobre wynagrodzenie i pakiet socjalny, - Szereg zniżek dla pracowników, - Elastyczny grafik. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL Biuro Obsługi Klienta". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KELNERKĘ DO KARCZMY na okres wakacji - Zakopane - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: POKOJOWA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS: Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. rozwijając działalność hotelarską poszukuje osób do pracy na stanowisku pokojowa w nowo otwieranym obiekcie hotelarskim. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Sumienność, odpowiedzialność, samodzielność i bardzo dobra organizacja pracy, - Doświadczenie w na podobnym stanowisku, - Wysoka kultura osobista. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Zatrudnienie w nowym i nowoczesnym obiekcie hotelarskim w centrum Szczawnicy w wysokim standardzie 28 pokoi, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 502 704 242 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pokojowa-Szczawnica". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Jednym z największych pracodawców na Podhalu zatrudniającym ponad 300 osób. JEŻELI: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: RECEPCJONISTA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS STANOWISKA: - Meldowanie, wymeldowanie, rozliczanie gości oraz dokonywanie rezerwacji, - Dbałość o wysoki standard obsługi gości, - Ścisła współpraca z innymi działami obiektu oraz współpraca w ramach Grupy Hoteli PKL. WYMAGANIA: - Odpowiedzialność, samodzielność i dobra organizacja pracy, - Doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej usług hotelarskich, - Doświadczenie w obsłudze klienta oraz znajomość systemu rezerwacji hotelowej, - Wysoka kultura osobista, - Dobra znajomość okolicy oraz dostępnych atrakcji, - Dobra znajomości pakietu MS Office. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w nowym i nowoczesnym obiekcie hotelarskim w centrum Szczawnicy w wysokim standardzie, - Pracę zmianową 12 h (bez zmian nocnych), - Dobrą atmosferę w pracy, - Możliwość samorealizacji i doskonalenia zawodowego, - Umowę o prace lub umowę zlecenia. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Recepcjonista-Szczawnica". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Szczawnica. OPIS: Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. rozwijając działalność gastronomiczną poszukuje osób do pracy w kuchni w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 502 704 242 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem (np. "Kucharz - Szczawnica"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE proszone są o kontakt tel.: 693 816 748 lub przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  TAXI TURBACZ zatrudni KIEROWCÓW. Dobre wynagrodzenie, czas pracy do uzgodnienia. 664 091 388.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ kat. C oraz ŁADOWACZA do Zakładu Transportu Odpadów, praca stała, na pełen etat. nr tel. 18 20 25 633, e-mail: tesko@tesko.pl
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POMOC KUCHENNĄ/ŚNIADANIOWĄ, KUCHARZA/KUCHARKĘ. Zapewniamy stabilną, spokojną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM POMOC KELNERSKĄ. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ kat. C+E (po kraju). 519 146 988.
 • PRACA | dam
  Top-Brand Wraz z rozwojem firmy i otwieraniem nowego conceptu poszukujemy pracowników na stanowisko: doradca klienta, do nowego punktu sprzedaży marki Premium. CV ze zdjęciem wyślij na email lukasz.topbrand@gmail.com. 602337723lukasz.topbrand@gmail.com www.top-brand.pl
  Tel.: 602337723
 • PRACA | dam
  Zatrudnię osobę na stanowisko barman/barmanka do nowo powstałej kawiarenki w Aparthotelu Góralskim 2 w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy pracę sezonową/stałą, atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny grafik. Doświadczenie mile widziane. Więcej informacji. 608 506 785 email: rest.gorska@gmail.com www.aparthotelgoralski.com
  Tel.: 608
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, jako sprzedawca w sklepie zabawkowym na Krupówkach. Praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  MERCURE KASPROWY ZAKOPANE SZUKASZ PRACY? CZEKAMY NA CIEBIE! Poszukujemy Pracowników na stanowisko: KOSMETOLOG. CV proszę przesłać na adres: kstopka@kasprowy.pl Kontakt telefoniczny: 18 20 24 061
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU GARBARSKIEGO. Wymagane doświadczenie. 888267329biuro@wyprawa-skor.pl
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko: Sprzedawca w sklepie firmowym i galerii trofeów Kamila Stocha - Kamiland w Zakopanem Osoby zainteresowane prosimy o przesyłanie CV wraz ze zdjęciem.rekrutacja@kamiland.pl
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  AUSTRIA praca dla murarzy, cieśli, elektryków, monterów fasad i stolarzy min. 2200 eur na rękę. Brygady w Podhala. Zadzwoń 664468573. 664468573praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 664468573
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie do montażu i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, WYKOŃCZENIA. 796 544 016.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  APARTHOTEL GÓRALSKI W BIAŁCE TATRZAŃSKIEJ ZATRUDNI: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ. Tel. 696 112 266.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OSCYPKI białe i wędzone - małe i duże. 531357698.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja - 888 223 761.
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-06-18 10:50 Trwa uroczysta sesja zakopiańskiej rady miasta (WIDEO) 2021-06-18 10:45 Trzy nowe zakażenia koronawirusem na Podhalu 2021-06-18 10:44 Turystka wyszła ze schroniska w Tatrach i zniknęła. Odnalazła się w areszcie 2021-06-18 10:14 Zaszczep się przeciw COVID - 19 w Krościenku 2021-06-18 10:00 Zakopane w tanecznym, góralskim korowodzie, występy bez festiwalowego namiotu 2021-06-18 09:00 Sto lat dla rodziców 2021-06-18 08:01 Blisko Krupówek ruszy Kamiland - historia Kamila Stocha - sklep to czy muzeum? 1 2021-06-17 22:20 Czytelnicy alarmują. Skażona woda w Białym Dunajcu Górnym 3 2021-06-17 21:15 Fotogawęda. Dawne zdjęcia górali 1 2021-06-17 20:35 Na odchodne załatwił Zenka. Dyrektor nie czekał długo na pracę 2021-06-17 20:21 Zakopane przywraca honorowe obywatelstwo Wojciechowi Korfantemu 1 2021-06-17 19:44 Kiedy w Zakopanem pomalują pasy? 9 2021-06-17 19:00 Znaleźć wolnego budowlańca to cud! Łapcie okazję - nadchodzą targi! 2021-06-17 18:15 Przed sądem w Zakopanem brakuje miejsc postojowych, ale takie parkowanie to przesada 7 2021-06-17 17:55 Nadanie Honorowego Obywatelstwa Zakopanego i doroczne nagrody burmistrza 3 2021-06-17 17:30 Od piątku nowe rondo w Zakopanem. Blisko centrum 10 2021-06-17 16:45 Koło zgubić można 3 2021-06-17 15:59 Wypadek motocyklisty w Ludźmierzu 1 2021-06-17 15:15 Ogrodowe inspiracje pani Zofii 2021-06-17 14:15 Dzieci w Białym Dunajcu nie mają placu zabaw, one na nas liczą (WIDEO) 3 2021-06-17 13:30 Do tej pory było to miejsce bez reklam. Niestety teraz stanęła pierwsza 4 2021-06-17 12:45 Drugi dzień z rzędu bez nowego zakażenia na Podhalu 2021-06-17 12:26 Postaw na pozycjonowanie stron i osiągnij lepsze miejsce w wynikach wyszukiwania 2021-06-17 12:03 Motocyklista w rejonie przejścia dla pieszych jechał 154 km na godz! 12 2021-06-17 11:15 Chętni na serek, chętni na małe kaczuszki 1 2021-06-17 10:30 Wiem, że jestem dobry 2021-06-17 09:22 Ludzi na jarmarku przybywa, więc i w mieście korki większe 2 2021-06-17 09:00 Dali mi na imię Karol. To zobowiązuje (WIDEO) 2021-06-17 08:00 W 160. rocznicę objawień maryjnych na Wiktorówkach młodzi objawili swe talenty (FOTO) 2021-06-17 07:00 Won, nauczycielu 4 2021-06-16 23:04 Pożar w bloku w Nowym Targu. Jedna osoba poszkodowana 1 2021-06-16 21:55 Kruche, tortowe czy drożdżowe? Jak zjeść bez zdejmowania maseczki? 2021-06-16 21:29 Książki uwalniamy - czytamy 2021-06-16 20:44 Ta niebezpieczna roślina znowu pojawiła się w Poroninie 2 2021-06-16 20:00 Zjazd druhów z Czarnego Dunajca. ZDJĘCIA wyróżnionych strażaków 2021-06-16 19:51 Halo, to ja? ...dodzwoniłeś się pod właściwy numer 2021-06-16 18:50 Zapaść. Zakopiańskie kluby narciarskie dogorywają 7 2021-06-16 18:04 Wchodzimy nowym, darmowym szlakiem na Gubałówkę. Chodźcie z nami! (WIDEO) 2021-06-16 17:30 Komisja przed sesją absolutoryjną. Będą burzliwe obrady? 3 2021-06-16 17:13 Ktoś wjechał w zaparkowany samochód. Może kierowca sam się zgłosi 2021-06-16 17:05 Może ktoś rozpoznaje tego psa? Widziano go na drodze z Nowego Targu do Ochotnicy 2021-06-16 16:50 Zakopane - moc zaplanowanych na lato imprez, czy czeka nas komunikacyjny paraliż? 3 2021-06-16 16:21 Kryptowaluty - okazja, która kosztowała go niemal 100 tys. zł 2 2021-06-16 16:00 Co z tymi parkingami? Jaki jest pomysł władz Zakopanego na rozwiązanie komunikacyjnych problemów? (WIDEO) 4 2021-06-16 15:29 Muzyczne tchnienie lata 2021-06-16 15:15 Przy kościele w Pyzówce powstanie parking 2021-06-16 14:31 Dla segregujących - darmowy odbiór, dla śmiecących - pułapki i represje 1 2021-06-16 13:44 Wybieracie się na wakacje do Chorwacji? Na granicy kolejka, trzeba pokazać certyfikat 6 2021-06-16 13:00 Idealna pogoda w Zakopanem. Jak długo potrwa taka sielanka 2021-06-16 12:15 W Zakopanem powstanie parking zaporowy. Jak podoba się wam ten plan? 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-06-18 11:14 1. Urzędnicy nie maja czasu na takie pierdoly, teraz na uroczystej sesji przyznaja sobie nagrody 2021-06-18 11:13 2. Za kaleczenie języka polskiego, mandat, mandat, mandat!! 2021-06-18 10:42 3. No jak to kiedy? W środku sezonu? Ostatnio jechałem Alejami od Kościuszki w dół, a przede mną dwoma pasami, centralnie środkiem jakiś turysta. No ale co się dziwić, skoro żandej linii dzielącej jezdnię na dwa pasy tam już nie widać. Może wypadek jakiś dopiero pogoni do malowania... Co roku to samo, wszystko powinno być odmalowane przed majówką, to nie pipidówa dolna tylko miasto turystyczne. Ale kto tutaj o tym myśli. Najważniejwsze wybudować jeszcze kilkaset apartamentowców. Państwo z dykty, a to miasto to już nie powiem z czego. 2021-06-18 10:00 4. @kierowca123. Z klucza to powinna być sprawa w sądzie dla rządzących bo nie powstają nowe szlaki komunikacyjne a remontuje sie stare przez 2 lata kadencji. 2021-06-18 09:52 5. @kierowca123 , ty tak na poważnie, czy tylko zabrać głos na forum bo kierowcą nie jesteś. 2021-06-18 09:41 6. Drogie Panie ! Chwała Wam za dzielną postawę w Warszawie ! Dla starego dziada z Żoliborza , ważniejszy jest interes partii i jego służalczych działaczy -a przy okazji ich krewnych- niż dobre i skuteczne funkcjonowanie całej służby zdrowia. Dla PiS-u jesteście wtedy ważne ,gdy zbliżają sie wybory. Poza nimi to -Drogie Pielęgniarki i Położne- jesteście jak każdy z nas, rolowane na każdym kroku. Kasa strumieniami płynie na TVP, na dodatkowe nagrody dla ministerialnych urzędasów, na ochronę strachliwego prezesa, na wypasione fury dla ministrów i wiceministrów , na różne fundacje propisowskie, na szachrajskie interesy redemptorysty z Torunia i wiele innych, o których zwykli zajadacze chleba na Podhalu nie mają nawet zielonego pojęcia. Trzymam za Was, bo walczycie w słusznej sprawie, mimo obojętności NSZZ Solidarność i całego kleru. 2021-06-18 09:08 7. To Audi często tam staje, nawet wtedy, gdy kawałek dalej pod sądem są wolne miejsca parkingowe, ale nikt nie reaguje. Teraz nie można już zwalić na sraż miejską, ponieważ ich przenieśli w rejon dworca, co i tak nie tłumaczy, bo jak jeszcze byli na Gimnazjalnej to równie rzadko reagowali - no a teraz to już w ogóle nic nie będą robić. Policja również bardzo często tamtędy jeździ, jak i do samego sądu - prawie codziennie w jakiejś sprawie przyjeżdżają i też nic z tym nie robią, ponieważ kierowca tego Audi to nie jedyny, który tak staje. Chyba naklejki z hasłem: "Stop Cham" wrócą do łask i trzeba takim kierowcom oklejać przednie szyby stosownymi naklejkami w ramach przysłowia: "Jak Bóg Kubie, tak Kuba Bogu" czy jakoś na odwrót, już nie pamiętam. 2021-06-18 08:48 8. Mamo, mamo! Nasikałem do herbaty i teraz smakuje jak siki... Dlaczego?! 2021-06-18 08:11 9. Brawo. Przyda sie jeszcze na złotym rogu takie rondo tam tez jest bardzo niebezpiecznie. 2021-06-18 08:08 10. Nareszcie! Ktos pomyślał i zrobil cos z tym skrzyżowaniem. Nic nie widac kierowcy stoja jak chca policji nie ma. Napewno bedzie lepiej niż było.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Advertisement