Reklama

2021-06-12 21:15:08

Wczoraj Tatry, jutro Kioto

Przeżyć góry, gdzie zimno skuwa ciało i umysł

- Żeby malować, potrzebuję to czuć. Nie biorę się za coś, czego nie przetworzyłam przez emocje. Te góry są naprawdę moje - przekonuje Beata Zuba. Jej obrazy można oglądać w Zofia Weiss Gallery w Krakowie. Kolejny artystyczny przystanek to Kioto w Japonii.

"Od dziecka były obok mnie, tam zawsze działo się wszystko, co w moim życiu najważniejsze. Czas... Bezmiar czasu spędzony między szczytami a dolinami. Czas mierzony chrzęstem nart, szmerem wyciągów, bezbrzeżną ciszą lub dzikim wyciem wiatru. Uczucie ciepłych promieni wiosennego słońca i zimno, które skuwa nie tylko ciało, ale i umysł. Nigdzie nie zmarzłam tak jak tam.

Białe płatki wolno wirujące na wietrze.
Biała białość.
Śnieżna śnieżność.

Zimna gama barw od lodowatych bieli, niebieskości przez całą paletę szarości do najczarniejszej czerni - rozpacz. Czy się ich bałam? Nie, ale zawsze czułam do nich szacunek. Wrosły we mnie i stały się nierozerwalną częścią mojej osobowości. Aż przyszedł taki dzień, który zmienił wszystko. Cząstka mnie umarła, a świat rozpadł się na to, co było przed i po. Jedyne, co się nie zmieniło, to Góry. W nich znalazłam siłę i spokój" - tak pisze krakowska malarka, która od dzieciństwa związana jest z Tatrami. Bo to także świetna narciarka, instruktorka, zawodniczka, która odnosiła sukcesy na Amatorskich Mistrzostwach Polski i na międzynarodowych zawodach Gardenissima we Włoszech.

- Najpierw w Tatry woził mnie tata, tu nauczył mnie jeździć na nartach, potem jeździłam do Zakopanego czy do Bukowiny Tatrzańskiej na obozy, wyjazdy narciarskie. Dokładnie 13 grudnia 1981 r. też przyjechałam ze swoim klubem sportowym na obóz do Zakopanego. Tak więc pierwsze dni stanu wojennego spędziłam w górach - opowiada Beata Zuba. - Góry poznałam bardzo dobrze, a nawet nie poznałam, a przeżyłam. Nie tylko Tatry, także Alpy Francuskie, gdzie z mężem pracowaliśmy kilka lat jako instruktorzy narciarscy - podkreśla.

Długo jednak tematu gór w malarstwie nie podejmowała. - To temat trudny, łatwo w nim otrzeć się o kicz. Poza tym góry były zbyt ważne dla mnie, żeby je tak po prostu malować. Dla mnie to nie dekoracja czy ładny krajobraz, to coś, co noszę w sobie. Dlatego musiałam do tego tematu dojrzeć - tłumaczy. Zapalnikiem jednak była propozycja Joanny Gościej-Lewińskjej zorganizowania dużej wystawy w Nowohuckim Centrum Kultury. - Joanna jednak zastrzegła, że nie chce moich schodów ani bram, żebym pomyślała o nowym temacie. Wtedy postanowiłam zmierzyć się z górami - wspomina. - Postanowiłam opowiedzieć o moich górach, o emocjach z nimi związanych, także tych niedobrych emocjach- mówi Beata Zuba. Bo góry to nie tylko jej pasja narciarska czy zachwyty nad krajobrazem. Dla Beaty Zuby to także strach, niepokój o najbliższych, walka o życie. To wypadek jej męża we włoskich Dolomitach, jego 4 tygodnie w śpiączce, strach, że na zawsze zostanie przykuty do łóżka. Godziny spędzone w szpitalu, potem walka o normalność, o każdy krok, aż w końcu powrót w góry i na ukochane narty.

Seria 70 obrazów na wystawę "The day before - opowieść o górach" w krakowskim NCK powstała w niespełna rok. Prace były nasycone emocjami, wspomnieniami. Pokazały góry zupełnie z innej strony - były bardzo osobistą, wręcz intymną opowieścią autorki. Nie tyle zachwycały, co poruszały.
To była wystawa o górach - jak pisała sama autorka - "wyciągniętych z serca wspomnień, przetworzonych przez pryzmat uczuć, gdzie w fakturze obrazu można znaleźć opowieści i przeżyte historie. Tam na kartkach hula wiatr, a na obrazach czuć promienie ciepłego słońca. Czerń ma głębie przeżytych chwil, a szarość mieni się odcieniami brudnego wiosennego śniegu... W tych obrazach jest wszystko, co znalazłam w górach, każde moje uczucie, każdy skrawek mojego ja".

To góry, które przemawiają do nas. Zaskakują potęgą wyrazu przy jednoczesnej prostocie środków, oszczędności kolorów.
"Pionowe, skalne ściany budują wokół amfiteatr, tworzą coś na kształt wysokogórskiej kaplicy. Alpy w różnych odsłonach - słoneczne, chmurne, burzowe... w świetle księżyca, w gęstej mgle, o różowym świcie... Zdumiewająco różnorodne: raz skrzące się dumnie w słońcu pod błękitem nieba, innym razem ciemne i udręczone. To wieje od nich chłodem, to lód połyskuje sino w blasku promieni, a wiosenne roztopy odsłaniają rdzawą glinę spod brudnego śniegu. Potężne, tonące w mgłach bloki granitu, oblodzone, urwiste szczyty, strome załomy, nagie stoki - architektura płótna budowana jest z brył światła i cienia, szerokie smugi tłustej farby, ziarnista faktura, gdzieniegdzie nerwowa, wyryta w pigmencie kreska rysuje ostrą krawędź, ślad nart jak bliznę w puszystym śniegu. Cała struktura obrazu - pozornie chaotyczna i przypadkowa - oglądana z dystansu, w odejściu, tworzy wrażenie iluzji, niemal fotograficznych kadrów; choć nie jest to przecież mimetyczny i drobiazgowy hiperrealizm. To malarstwo ascetyczne, powściągliwe" - tak wystawę w NCK opisywała Krystyna Czerni. "W swojej wizji gór Beacie udało się wyrazić i pogodzić sprzeczności: zuchwałość gestu i wierność realności, pokorę i odwagę, śmiertelny lęk i olśnienie, poczucie niezmiennej trwałości, ale i zagrożenia. Całą świadomość ryzyka. Krajobraz górski - temat pozornie niewinny i bezosobowy - lecz pod skorupą lodu i granitu aż kipi od emocji" - podkreślała w tekście do katalogu Czerni.

Nic dziwnego, że Akiko Kasuya, profesor Kioto City University of Art właśnie Beatę Zubę zaprosiła do Kioto, do udziału w wystawie pt. "Góra", w której oprócz krakowskiej artystki będzie uczestniczyć czwórka twórców z Japonii. Jeśli pandemia nie pokrzyżuje planów, wystawa odbędzie się jeszcze w tym roku. Wcześniej, bo już od 13 czerwca obrazy artystki można zobaczyć w Krakowie. Wystawa " Ostatni przystanek przed Kioto" odbędzie się w Zofia Weiss Gallery w ramach jubileuszowej 10 edycji KRAKERS Cracow Art Week. Wernisaż odbędzie się w najbliższy piątek 18 czerwca.
Tymczasem Beata Zuba dalej tworzy swoją opowieść o górach...
...
Beata Zuba
Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w pracowni prof. Leszka Misiaka oraz Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, aneks do dyplomu w I Pracowni Interdyscyplinarnej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Bajka. Ukończyła również Studium Pedagogiczne, pisząc pracę z arteterapii "interpretacja siebie poprzez kolor".
Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i fotografią, działa czynnie w Krakowskim Stowarzyszeniu Psychiatria i Sztuka. Finalistka konkursu o Nagrodę Eibischa i Konkursu MGS Zakopane - Moje Góry. Więcej na temat artystki na autorskiej stronie: beatazuba.pl

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko ADMINISTRATOR SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH Szczegóły: https://bip.cos.pl/1509/zakopane
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zakopanem poszukuje kandydatów do pracy na trzy wolne stanowiska pracy. Szczegółowe informacje: https://bip.malopolska.pl/pssezakopane w zakładce oferty pracy, lub telefonicznie 18 20 68 697
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ dla niepalącej, bardzo spokojnej, poważnej dziewczyny - Zakopane, 501 514 962.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zakopanem, NA STANOWISKA: SPRZEDAWCA, MAGAZYNIER. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko POMOC KUCHENNA Tel.: 725300095
 • PRACA | dam
  Zatrudnię mechanika, spawacza lub montażystę ewentualnie pomocnika do pracy przy montowaniu kotłowni parowej. Praca wyjazdowa od poniedziałku do piątku. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Szczegóły i warunki pracy pod nr tel. 606817400.. 606817400marcinkucia@wp.pl
  Tel.: 606817400
 • PRACA | dam
  Zatrudnię dziewczynę z Zakopanego lub okolic jako sprzedawca w sklepie zabawkowym.. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni krojczego do skór owczych - mile widziane doświadczenie. Umowa na pełny etat. Proszę dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.00.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-08-05 17:25 Paraliż Zakopanego 2021-08-05 17:15 Krupówki w deszczu pękają w szwach (WIDEO) 2021-08-05 16:45 Strażacka remiza bez tajemnic (ZDJĘCIA) 2021-08-05 16:34 Ktoś zgubił pięknego psiaka, do odebrania u strażników miejskich 2021-08-05 16:01 To nie iluzja. To kolejka do parku iluzji w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach 1 2021-08-05 15:30 Kramy zamiast zieleni 1 2021-08-05 15:15 Tak wyglądało rozpoczęcie Sabałowych Bajań. Zobaczcie, kto na nie przyjechał (WIDEO) 2021-08-05 14:45 Korki w rejonie chochołowskich term. Tak wygląda to z lotu ptaka (WIDEO) 1 2021-08-05 14:10 Kolejna dziś groźna kolizja, tym razem w Jabłonce 2021-08-05 13:20 Dziś na remontowanym rondzie w Zakopanem spokojniej. Ruch puszczony przez przystanek 2021-08-05 13:00 Muzyka i śpiew w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 2021-08-05 12:40 Nietrzeźwy motocyklista spowodował groźny wypadek w Nowym Targu 2021-08-05 12:01 Uwaga na ulewy i burze 2021-08-05 11:29 Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Dziś najwięcej nowych infekcji w Małopolsce 1 2021-08-05 11:23 Koncertowe lato w Białce Tatrzańskiej. Co czeka nas w najbliższy weekend? 2021-08-05 10:51 Korki i zamknięta droga w Bukowinie Tatrzańskiej 2021-08-05 10:15 Piękna i pusta Jaworowa 4 2021-08-05 09:45 Nocna kolizja pomiędzy Chochołowem a Cichem 1 2021-08-05 09:01 Uwaga! Śliskie szlaki w Tatrach. Dziś może być niebezpiecznie 2021-08-05 09:01 Kryzysowa bomba z opóźnionym zapłonem - sprawdź ile straci twoja gmina 19 2021-08-05 08:00 Dziś rozpoczynają się Sabałowe Bajania. Będą utrudnienia w ruchu 2021-08-05 07:00 Paraliż Zakopanego 2 2021-08-04 22:09 Tajemnicze krajobrazy i światło (ZDJĘCIA) 2021-08-04 21:32 Wycinka w Falsztynie. Szkoda tych drzew 6 2021-08-04 21:14 Strażacy z Kościeliska uratowali psa 2 2021-08-04 21:01 Turystka zaparkowała auto na Łysej Polanie. Gdy wróciła nie mogła uwierzyć w to co się stało 6 2021-08-04 20:59 Podhale na szlaku turystycznym żydowskich wycieczek 2 2021-08-04 20:36 Parkowanie w tym miejscu to już mała zakopiańska tradycja 10 2021-08-04 19:57 Zakopianka w Nowym Targu rośnie w oczach. Kiedy nią pojedziemy? 7 2021-08-04 18:30 Szaflary - termalne serce Podhala. Zobaczcie, jak wygląda z lotu ptaka (WIDEO) 1 2021-08-04 17:50 Jeden market znika, drugi w remoncie 2021-08-04 17:44 Nie dość, że korki to jeszcze kolizje 2021-08-04 17:14 Nawet ulica Makuszyńskiego zakorkowana. My chcemy żyć 10 2021-08-04 16:29 Tłumy turystów w Białce Tatrzańskiej. Duży ruch na drodze 1 2021-08-04 16:05 Mistrzowski Trial 2021-08-04 15:45 Gdyby każdy deweloper musiał wybudować kilometr ścieżki rowerowej, Zakopane byłoby stolicą rowerową 6 2021-08-04 15:27 Tropikalne atrakcje na nowotarskim Rynku (WIDEO) 2021-08-04 14:45 Te chmury nie wróżą nic dobrego 2021-08-04 14:44 Małe miasteczka wszystko mają małe - poza pamięcią. Konkurs dla czytelników 2021-08-04 14:16 Jarmark artystyczny, gawędy i pienińskie przyśpiewki. Sobota u stóp Trzech Koron 2021-08-04 14:14 Na Krupówkach jeszcze dość luźno, ale z każdą godziną tłum będzie gęstniał 2021-08-04 14:10 Wakacyjna Strefa Letnia tym razem na mokro 2021-08-04 13:48 Pomagamy małej Milence 1 2021-08-04 13:30 Nagminne parkowanie po mistrzowsku 3 2021-08-04 13:00 Trebunie-Tutki, Miroslav Rajt i Kapela Góralska Śleboda. Koncert w plenerze 2021-08-04 12:45 Słona rywalizacja znów w Rabce 2021-08-04 11:50 Dziś stoimy w korku na ulicy Broniewskiego (WIDEO) 6 2021-08-04 11:15 Nie będzie natychmiastowego zakazu palenia węglem 2021-08-04 11:09 W rytmie tanga i muzyki bałkańskiej w Kmicicu 2021-08-04 10:25 Groźny wypadek na Chyżniance. Auto wjechało w ścianę domu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-08-05 16:57 1. A tam po prawej, za mostkiem, w drewnianej budzie jest iluzja publicznych szaletów Pana Boczkowskiego. Powstała w majestacie prawa miejscowego i nadzoru budowlanego. 2021-08-05 16:55 2. Taką mamy władzę zarówno w Nowym Targu jaki i Zakopanem - promocja disco polo, grilowanej kiełbasy, picia piwa i jarmarcznej rozrywki dla plebsu. Niestety tak upadają miasta stając się mekką poszukiwaczy tandety, badziewia - z pięknych kurortów, czy przyjemnych miasteczek stają się stolicami kiczu i beznadziei. W Nowym Targu na rynku właśnie tą tandetę reprezentują odpustowe kramy, w Zakopanem buda na budzie na każdym kroku i odpustowa rozrywka. Niekontrolowane rozrastanie się tego szajsu tu i tam to wina władzy, która nic nie robi aby się temu przeciwstawić. Widocznie dla nich lepiej tego nie widzieć.... a ja im powiem, że ludzie to widzą (wyborcy to widzą). Kiedyś w Zakopanem z Krupówek pozbyto się drewnianych bud sprzedających regionalne wyroby (jeszcze w tamtych czasach można było je kupić), a teraz w ich miejsce weszli sprzedawcy chińszczyzny, która nic z regionem nie ma wspólnego... Wcześniej robiono to w imię utrzymania porządku , teraz przyszła inna władza i za priorytet ma bałagan i wszechobecny burdel. 2021-08-05 16:07 3. zrobić referendum w gminach i miastach niech mieszkańcy wypowiedzą się czy chcą płacić większe podatki i zobaczymy jak zagłosują , na pewno wyjdzie na PIS a mędrcy niech mędrkują bo widzę że za komentarze zabrały się same finansowe eksperty a najlepiej niech lewactwo płaci jak chce bo my wyborcy PISu i tak nie płacimy . Andrzej Narski z fb. widzę że następny mędrzec Europy po Wałęsie 2021-08-05 15:59 4. Na Podhalu nie ma zakażeń bo się nikt nie zgłasza na badania, wincej dutków!!! 2021-08-05 15:49 5. Brak wydzielonego pasa dla lewoskrętu. Brak pasów włączających i wyłączających. Ciekawe, jak to możliwe, że dla inwestycji z tak olbrzymią ilością miejsc parkingowych włączenie się do drogi wojewódzkiej wygląda jakby to był wjazd do zwykłej chałupy. Po raz kolejny widać, że na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło. 2021-08-05 15:27 6. Straszna tragedia. :( Niech spoczywa w pokoju [*] [*] [*] 2021-08-05 15:20 7. "udzial w podatkuod osob fizycznych stanowi dla jednostek samorzadu terytorialnego najwieksze zrodlo dochodow wlasnych". To cytat z dokumentu Uni Miast Polskich datowany 19 Maj 2021.. W miedzyczasie zmianom podlegly podatki milionom o bywateli dajac im duzo wiecej wolnej przestrzeni finansowej do wykorzyatania . Kto chce niech placi swoje podatki fiskusowi, rowniez temu lokalnemu, w stary sposob. Rybka albo akwarium , sam wydam swoje zapracowane pieniadze lepiej niz ciagle sklocony czy niegospodarny samorzad. O korupcji na wyzszym szczeblu juz nie wspomne. 2021-08-05 14:44 8. Do nick wiktoria Ciese sie ze jeszcze wierzysz w PiSy Chyba robisz na jakims etacie bo nie wiesz o czym piszesz albo nie masz zielonego pojęcia o ekonomii. Za chwile poczujesz Nowy ŁAD w swojej kieszeni Obejrzyj TVPPiS to Ci wytlumaczą jak to Ci sie polepszy PiSy za chwile zaczną dyskusje o LGTB i Aborcji żeby przykryć zlodziejstwo i okradanie POLAKÓW Ale dyskusja z tobą to sama przyjemność 2021-08-05 13:23 9. trzeba znieść kwoty wolne od podatków dla wszystkich , podatki podnieść do 20 % dla wszystkich bez wyjątku także emeryci ,w biznesie niczego nie odliczać wtedy wpływy z PIT będą o wiele wyższe to samorządy będą mieć nie milion mniej a więcej milion i nie będzie kwiku @stasku ty nigdy nie byłeś wyborcą PISu nie lej wody ty z okolic Palikota 2021-08-05 13:03 10. Polski ład, czyli jak najwięcej dla swoich z tych mitycznych 700 miliardów. Dlatego pisowcy tak boją się Tuska. Póki są u wladzy czują się bezkarni.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka