Reklama

2021-06-16 18:50:06

Zakopane

Zapaść. Zakopiańskie kluby narciarskie dogorywają

Jeśli nie znajdą się pieniądze, o następcach Stocha i Kubackiego możemy zapomnieć.

- Jedziemy na oparach. Niedawno mieliśmy zebranie i zastanawialiśmy się, czy nie zawiesić działalności - mówi Marek Pach, prezes klubu TS Wisła Zakopane. Klub nie ma z czego płacić nawet trenerom. Zasłużony w trenowaniu młodego narybku skoczków Józef Jarząbek musiał przejść na samozatrudnienie. Klub stracił też siedzibę. - Można powiedzieć, że jesteśmy bezdomni. Urząd miasta przejął zajmowany przez nas budynek przy ul. Jagiellońskiej i sprzedał go Tatrzańskiemu Związkowi Narciarskiemu. Dobrze, że możemy korzystać z garażu, gdzie mamy sprzęt - mówi prezes Pach. Teraz potrzebny jest generalny remont budynku, po nim siedzibę ma tam znaleźć kilka klubów. - Nie możemy prawie wcale liczyć na wsparcie miasta, chyba nas urząd nie lubi. Wnioskowaliśmy o pieniądze, tworząc pięć programów, nie dostaliśmy wsparcia na żaden. Dopiero po interwencjach udało się otrzymać 10 tys. na jedno zgrupowanie - mówi prezes Pach. 

Poza tym klub wywalczył dwa stypendia dla trenerów w wysokości 1800 zł i to wszystko. Prezes Pach pracuje społecznie i jest już całą sytuacją zmęczony. Jego zdaniem bez wsparcia władz samorządowych i państwowych zakopiańskie kluby zostaną doprowadzone do upadku. Sport dobił też brak obiektów z prawdziwego zdarzenia. Przez lata  młodzi skoczkowie musieli jeździć na treningi do Szczyrku i Wisły. To zajmowało dużo czasu i pochłaniało wielkie środki. - Teraz będziemy mieć supernowoczesny zespół średnich skoczni, ale obawiam się, że nie będzie miał kto na nich skakać - podsumowuje prezes Pach. 

Zasłużony klub w likwidacji
Klub WKS Zakopane, który w latach 90. pod względem wyników znajdował się w pierwszej dziesiątce klubów sportowych w Polsce, znajduje się w likwidacji. - To przerażające, ale narciarstwo wyczynowe umarło w Zakopanem. Mamy już nowoczesne trasy biegowe, ale nie mamy biegaczy. Sam musiałem ze swoją zawodniczką przenieść się do Chochołowa. Wojsko przestało nas finansować i kończymy działalność - tłumaczy Edward Budny, słynny trener narciarski, prezes Wojskowego Klubu Sportowego Zakopane. Jego zdaniem Zakopane przekazuje pieniądze na kulturę góralską, a zapomniało zupełnie o sporcie. - To zaowocuje tym, że niebawem będziemy wystawiać w skokach najstarszą reprezentację na świecie, a później będziemy mieć totalną pustkę - dodaje Edward Budny.   

Zdaniem Rafała Kota, prezesa AZS Zakopane, sprawa finansowania klubów powinna być rozwiązana systemowo. - Oczywiście otrzymujemy wsparcie z zakopiańskiego urzędu miasta, za co dziękujemy, ale jest ono zdecydowanie zbyt niskie w porównaniu do naszych potrzeb - mówi. Dodatkowo każda złotówka musi być dokładnie rozliczona i już wcześniej, przed otrzymaniem pieniędzy, klub musi przedstawić dokładne wyliczenia, na co wydane zostaną te pieniądze. - Jeśli dostajemy wsparcie na wyjazd na  skocznię na przykład w Szczyrku, a zawody się nie odbywają, to pieniądze przepadają - dodaje prezes Kot. Klub utrzymuje się z pieniędzy przekazywanych przez Akademicki Związek Sportowy oraz Tatrzański Związek Narciarski. To środki na przykład z organizacji Pucharu Świata w skokach. TZN tworzy swoje kadry zawodników i dzięki temu są pieniądze na etaty trenerskie, na sprzęt dla zawodników. - Niestety bardzo trudno w dzisiejszych czasach o sponsorów. Może i znalazłby się sponsor tytularny, ale on chce zainwestować pieniądze w najlepszych skoczków. Na przykład w startującego w naszych barwach Andrzeja Stękałę, ale w zamian sponsor chce mieć swoje logo na kombinezonie. Ponieważ jednak Andrzej jest członkiem kadry, takie logo nie może się znaleźć na kombinezonie, bo jest on "obstawiony" przez umowy zawarte przez Polski Związek Narciarski - tłumaczy prezes AZS.

Rafał Kot prognozuje, że jeżeli szybko nie zmieni się sposób finansowania klubów narciarskich, to za kilka lat, po odejściu Stocha, Kubackiego i Żyły, nagle zabraknie zawodników na wysokim poziomie. - Wtedy podniesie się rwetes, ale będzie już za późno - dodaje.

Lepiej niż pozostałe kluby radzi sobie SN PTT 1907 Zakopane. To klub, który nie ma jednak sekcji narciarstwa klasycznego, a narciarstwa alpejskiego, snowboardu, łyżwiarstwa szybkiego i telemarku. Jak przekonuje p.o. prezesa klubu Maciej Wasylkowski, to jednak głównie z powodu posiadanych przez klub nieruchomości. - Jesteśmy właścicielem budynku, gdzie mieści się nasza siedziba. Wydzierżawiamy w nim pomieszczenia, podobnie jest z campingiem na ul. Za Strugiem - tłumaczy Maciej Wasylkowski. Klub stara się też aplikować o pieniądze ze wszystkich możliwych źródeł i programów.  - Gdyby jednak nie nasze nieruchomości, to sytuacja również byłaby nie do pozazdroszczenia - dodaje Maciej Wasylkowski.

Kilkanaście lat zapaści

Według Wojciecha Fortuny, złotego medalisty w skokach z Sapporo, który od wielu lat mieszka na Suwalszczyźnie, proces niszczenia zakopiańskich klubów trwa kilkanaście lat. - Obserwowałem, jak urzędnicy dobijali te kluby, bo po co przekazywać te symboliczne 5 tys. zł, jeśli można nie przekazać zupełnie nic - twierdzi. Teraz kluby tracą swoje siedziby i można powiedzieć, że są organizacjami, które zapaleńcy prowadzą "w teczce". - Nie jestem dobrej myśli, nawet otwarcie nowoczesnych skoczni już teraz może nie poprawić sytuacji. Straciliśmy wiele lat i nie da się tego szybko nadrobić. Obawiam się, że drugiego Kamila Stocha już nie wychowamy za mojego życia - dodaje Fortuna.   

Andrzej Kozak, prezes Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, nazywa cudem to, że zakopiańskie kluby przy braku miejsca do treningów w ogóle przetrwały. - 9 lipca mają być otwarte średnie skocznie, i był to dosłownie ostatni dzwonek. Już Napoleon mówił, że jeśli chcesz wygrać wojnę, to potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i pieniądze. W przypadku sportu, narciarstwa jest podobnie - uważa. Krytykuje finansowanie sportu przez miasto Zakopane. Jego zdaniem kluby są traktowane "dziwnie". - Zakopane było kiedyś stolicą sportów zimowych, a nie ma już u nas biegaczy narciarskich, za chwilę nie byłoby skoczków, bo jeżdżenie na obiekty do Szczyrku i Wisły zniechęcało i dzieci, i rodziców - dodaje Kozak. Jego zdaniem zupełnie inaczej na sport patrzy burmistrz mniejszej od Zakopanego Wisły. Tam zbudowano siedzibę dla klubów, a rocznie dotacja sportowa, mimo mniejszego niż Zakopane budżetu, od lat wynosi 500 tys. zł. - Na najbliższym zebraniu Zarządu TZN chcę postawić wniosek o zakup sprzętu dla młodych skoczków. Chcemy też zatrudnić trenera koordynatora, który będzie zajmować się treningami na nowych obiektach. Mam nadzieję, że po ich uruchomieniu odbijemy się od dna - dodaje prezes.

Zakopane robi co może

Jan Gluc, przewodniczący zakopiańskiej rady miasta, mówi, że z jego inicjatywy w ostatnich latach dotacja na sport wzrosła z 300 do 500 tys. zł. - Uważam, że to wciąż za mało. Będę chciał, aby ta dotacja w najbliższych latach się podwoiła, bo przy naszym budżecie nie jest to aż tak duża kwota. Od lipca będą obiekty i trzeba zrobić wszystko, aby trenować na nich mogło jak najwięcej młodzieży - twierdzi. Jego zdaniem należy stworzyć system szkoleń w oparciu o szkoły. - Nie jest to wielki wysiłek finansowy, ale trzeba pamiętać, że te działania przyniosą efekt za 10 lat - dodaje przewodniczący. Jest również za współfinansowaniem przez miasto budynku przy Jagiellońskiej, który wykupił TZN. - To obiekt, który ma 700 metrów kwadratowych i znajdzie się w nim miejsce dla klubów, trzeba go tylko wyremontować. Proszę też pamiętać, że miasto przy sprzedaży zastosowało dużą bonifikatę - podkreśla Jan Gluc. 

Zofia Kiełpińska, naczelnik wydziału kultury fizycznej i komunikacji społecznej, potwierdza, że miasto Zakopane przeznacza na sport 500 tys. złotych rocznie. W otwartym konkursie na zadania z zakresu kultury fizycznej i rekreacji startowało 16 stowarzyszeń, które posiadają sekcje sportów zimowych. W poprzednich latach było ich 18 (2020 r.) i 16 (2019 r.). - Burmistrz wspiera rozwój sportu w mieście, przyznając coroczne stypendia dla zawodników oraz nagrody i wyróżnienia dla zawodników, trenerów i działaczy sportowych. W tym roku burmistrz przyznał stypendium 110 zawodnikom na kwotę 100.000 złotych oraz nagrody na kwotę 150.000 złotych - dodaje naczelnik Zofia Kiełpińska.

Zdaniem Kiełpińskiej w Zakopanem powinna zostać zorganizowana debata na temat finansowania klubów i sportu, ale z taką inicjatywą muszą wyjść radni na przykład z komisji sportu. Według niej zakopiańskie kluby działają w bardzo różny sposób, a w dzisiejszych czasach trzeba samemu zacząć działać, a nie tylko prosić o pieniądze. Tak funkcjonuje na przykład prowadzący klub snowboardowy Paweł Dawidek. - Miasto daje na sport 500 tys. złotych, oczywiście moim zdaniem powinna to być większa kwota, ale budżet uchwalają radni - dodaje Zofia Kiełpińska. - Zakopane samo nie jest odpowiedzialne za rozwój sportu. Są inne instytucje, chociażby Tatrzański Związek Sportu. Łatwo powiedzieć, że winny jest urzędnik, ale miasto może ten sport tylko wspierać. 
        
Paweł Pełka

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Try 2021-06-17 15:29:08
A gdzie jest Jagna ?
Truteń 2021-06-17 03:25:18
Skoki to i tak sport peryferyjny, uprawiany przez setkę ludzi w paru krajach. Nie ma sensu pakować w to kolejnych milionów.


Narciarstwo alpejskie to co innego :)
Stryk 2021-06-16 23:37:30
Tym to się działo za komuny piękne wille budowali, mieszkania dostawali, a teraz krokodyle łzy, a do roboty, podobnie jak nowe budownictwo najbardziej przeszkadza tym co za komuny dostali mieszkania w nowych blokach. Wtedy im krzywda wywłaszczonych nie przeszkadzała ani dziś nie myślą jak te krzywdy wyrównać. Jak się nie podoba to wy....lać.
Czuczu 2021-06-16 21:15:13
Najwyższy czas aby te horrendalne naklady na ludzi zawodnikow próbujących wkopac pilke do bramek innych zespolow przeznaczyc chocby na sporty zimowe. Czas ruszyc rząd i to przeforsowac. Stop piłce kopanej w Polsce.
łyżwista 2021-06-16 20:38:40
Podziękujmy również działaczom :-) Równe chłopy!
ala 2021-06-16 20:18:44
Smutne
wesoły Darek 2021-06-16 19:45:54
W systemie gospodarki rynkowej tylko komercja się liczy. Zawsze trzeba mieć z tyłu głowi lampkę z myślą o kasie. Więc nie rozumiem płaczu. Czas entuzjastów minął w 1989 roku i jak widać z tego nie da się żyć.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  WITOWIANKA RESTAURACJA zatrudni KELNERA/KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ. Tel. 608 405 145.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom w Ostrowsku na pieknej działce 7000m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY - DZIAŁKA ok. 2200 m2 (nr. 6264), cena 50.000 zł. DZIAŁKA 1614 m2 (nr.6058) cena 60.000 zł. DZIAŁKI dwie przylegające 392 m2 i 375 m2 (nr. 6287/3 i 6287/4) - przylegające do Zakopianki - cena 40.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Przyjmę KIEROWCĘ z kat. B, może być rencista, Nowy Targ. 728 129 499.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  Restauracja Hato Sushi Rabka zatrudni osoby na stanowisko - kucharz - pomoc kuchenna - sushi master Osoby z doświadczeniem w branży mile widziane, jeśli nie posiadasz doświadczenia to również nie jest problem, wszystkiego nauczymy :). tel: 530650664 hatosushirabka@gmail.com www.hatosushirabka.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • NAUKA
  Korepetycje stacjonarnie, online i dojazd Angielski,Niemiecki kazdy poziom. Native Speaker,konwersacje Doświadczenie wieloletnie Zapraszam do kontaktu Malwina. 694213200malka1234@yahoo.de
  Tel.: 694213200
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wydzierżawienia PRALNIA W ZAKOPANEM. Tel. 725 200 100
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Podwilk-dom plus 3,6 hektara pola w tym 7000m2 budowlanego sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ DLA NIEPALĄCEJ, BARDZO SPOKOJNEJ, POWAŻNEJ DZIEWCZYNY - Zakopane, 501 514 962.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-07-29 21:10 Głowa przy głowie 2021-07-29 20:30 Najpierw poświęcenie mostu, potem wybory góralskich piękności (WIDEO) 1 2021-07-29 19:55 Wakacyjna zgroza - u nas znowu płyną ścieki w kranach! 1 2021-07-29 19:30 Zamknięty szlak od Zmarzłego Stawu na Kozią Przełęcz 2021-07-29 19:00 Jak pozyskać pieniądze z Unii. Jutro konsultacje dla mieszkańców 1 2021-07-29 18:15 Prawie 50 interwencji ratowników TOPR w niespełna tydzień 2021-07-29 17:49 Wypadek na Kasprusiach. Utrudnienia na drodze, ruch wahadłowy 1 2021-07-29 17:10 Śmigłowiec TOPR poleciał na darmo 3 2021-07-29 17:01 Koniec drogowego koszmaru. Umowa podpisana 2021-07-29 16:15 Kozi odpoczynek 2021-07-29 16:08 Jemy borówki na polu. Wakacyjne spotkania z językiem polskim 2021-07-29 15:30 Mój Everest - książka Apoloniusza Rajwy 1 2021-07-29 14:45 Nowy hotel na Antałówce w Zakopanem? 2 2021-07-29 14:00 Zaszczep się pod Trzema Koronami 4 2021-07-29 12:55 Nowa atrakcja na Kasprowym. Wiemy co czeka turystów na szczycie (wideo,na żywo) 2021-07-29 12:30 Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce 2021-07-29 11:45 Łopuszna na wakacje. Warto ją odwiedzić (WIDEO) 2021-07-29 11:00 Jest kasa dla hotelarzy, kwaterodawców, przewoźników i gastronomii 1 2021-07-29 10:00 Dziad też jest człowiekiem 2021-07-29 09:00 Znalazły sposób na raka (WIDEO) 2021-07-29 08:00 Tak pasano gęsi (WIDEO) 2021-07-29 07:00 Co zrobić, żeby odkorkować Zakopane? 22 2021-07-28 23:19 Jak szybko schudnąć przed urlopem? 2021-07-28 23:11 Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC - co należy wiedzieć? 2021-07-28 23:07 Polacy tłumnie rezerwują czartery jachtów w Chorwacji 2021-07-28 22:47 Ze Słowacji nadciągają zapowiadane burze 1 2021-07-28 21:20 Kościelisko wymieniło przez rok pięć pieców - tylko czy to nie za mało? 4 2021-07-28 20:30 Urzędnicy: toalety na dworcu PKP w Zakopanem powinny być czynne do godz. 23 7 2021-07-28 19:45 Nasze teksty przyniosły efekt. Udało się postawić toalety (WIDEO) 2021-07-28 19:39 Pi razy oko. Komedia matematycznych pomyłek. Konkurs dla czytelników 2021-07-28 19:00 Piesi w Zakopanem spacerują środkiem ulicy. Ruchliwej ulicy 8 2021-07-28 18:17 Wieczór na Harendzie. Adam Wiedemann w rozmowie z Justyną Bargielską 2021-07-28 18:12 Miliony spuszczone w toalecie 8 2021-07-28 17:34 Wsiadł za kierownicę mimo dożywotniego zakazu. Jak to się skończyło? 9 2021-07-28 17:32 Wakacyjna Strefa w Nowym Targu. Kolejne koncerty 2021-07-28 17:30 Nowe boisko sportowe i plac zabaw. Otwarte dla wszystkich 2021-07-28 16:45 W połowie wakacji w końcu namalowali pasy na ulicach 5 2021-07-28 16:00 Dziwi Japonia. Z okazji Igrzysk przenosimy się do Tokio (WIDEO) 2021-07-28 15:17 W sobotę ruszamy sprzątać szlaki. Dołącz do akcji 5 2021-07-28 15:15 Księża farma da prąd ze słońca i zasili magazyn energii, a to jeszcze nie koniec nowości 15 2021-07-28 14:15 Ostrzeżenie przed burzami. Drugi stopień zagrożenia 1 2021-07-28 14:10 Bezpłatne zajęcia na nartorolkach. Zapisy do piątku 2021-07-28 13:45 Kolejne ślady niedźwiedzia w Pieninach 2021-07-28 13:19 Pieśni łemkowskie, folklor i Muzyka nad Zdrojami 2 2021-07-28 13:03 Sekretarz koniecznie potrzebny - zielone miasteczko szuka urzędnika 2021-07-28 12:15 Duży ruch na zakopiance. Korki w obie strony 1 2021-07-28 11:36 Lang Team organizuje kursy sędziowskie 2021-07-28 11:30 Tokio 2020. Krzysztof Majerczak awansował do półfinału! 1 2021-07-28 11:18 Prześliczna kotka szuka domu 2021-07-28 10:45 W Kuźnicach coraz więcej turystów (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-07-29 20:48 1. Biały Dunajec... 2021-07-29 20:46 2. Pan Wójt Andrzej Jacek Nowak jest w dobrym humorze. Jak zawsze jajcarz w stylu Jasia Fasoli Bedzie zakładał fotopułapki, zaczeli sprawdzać i takie tam ble ble ble Oczywiście plan na lata Panie Wójcie przecież wiadomo kto wylewa, do burzówek puszczane też szamba Czy Pana nie razi smród z burzówek??? Przecież w 1 rzędzie trzeba sie wziąść za te wodociągi i ujęcia Piekna promocja Gminy Cisną sie niecenzuralne słowa ( je pominę bo komentarz nie przejdzie) 2021-07-29 20:30 3. twoje myślenie systemowo jest złe!!!!! czy jazda karetki do poszkodowanego pijanego debila jest płatna....?! albo policji do naćpanego idioty leżącego na torach?! 2021-07-29 20:02 4. Ciekawe co na to napisze miłośnik budowy progów zwalniających @lewy migacz? Tu ma modelowy przykład, że to nic nie daje a trójka dzieci tym razem najadła się tylko strachu. 2021-07-29 19:49 5. Dzwońcie do sołtysa! Niech jedzie i się szkoli i konsultuje. Może się czegoś nauczy. Może pozyska środki na kolejne publiczne szalety? Tylko niech we wniosku zaznaczy że chodzi o takie otwarte, dostępne, funkcjonujące... A nie takie pokazówki jak do tej pory. 2021-07-29 19:18 6. @szperaczek - w Lublanie wyłączono z ruchu 10ha ze 163 km2 miasta. Zakopane ma 84 km2. Proporcjonalnie wyłączmy 5ha czyli 0,05km2. Do tego mają 250tys mieszkańców. No to teraz wystarczy zrobić obwodnicę Nowotarskiej i Kościeliskiej, zamknąć ruch na od ronda z Alejami po Lipki (prócz mieszkańców) i masz co chcesz. Do tego wokół Lublany masz pierścień czteropasmówek. Mówi Ci to coś ? Czy może zróbmy po polsku - zamknijmy ulice, a kierowcy niech sobie radzą. BTW przypominam UMZ, że są spore środki bodaj marszałkowskie na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pasy pomalowane w tych samych złych miejscach nie rozwiązują paru rzeczy choćby pasy na skrzyżowaniu Kasprusie/Lipki. Ani ja pieszego nie widzę ani on mnie (lustro mało co pomaga). I tak się rozwiązuje tematy po polsku - jakoś będzie, winnego mamy. No bo przecież nie drogowców ani zatwierdzających oznakowanie. 2021-07-29 19:16 7. Panie profesorze dziękuję za nauczenie mnie szacunku dla gór.. 2021-07-29 18:59 8. Podoba mi się określenie "powinny" - zostawia takie fajne pole do interpretacji. 2021-07-29 18:48 9. @tisa dajep. Tobie ani szczepionka ani antidotum już nie pomoże. 5 fala. 2021-07-29 18:45 10. Jak to co zrobić? Piszą tu ludzie od wielu lat - musi być porządna komunikacja publiczna od świtu do późnej nocy, łącząca wyloty dolin z Zakopanem i innymi miejscowościami. Porządna czyli z sensownym rozkładem, nowym taborem, punktualna i pewna. Żeby turysta wiedział że nawet gdy o północy wyjdzie z TPN, będzie miał czym wrócić na kwaterę, do hotelu itp. Miejscowi jeżdżący do pracy itp. też chętnie by korzystali z takiej komunikacji. Ale to musi być rzecz pewna, z kontraktami na lata, a nie co sezon zmiany. A najlepiej gdyby była jeszcze skoordynowana ze Słowakami. Busy jeżdżące najchętniej w "godzinach szczytu" jak widać nie załatwiają sprawy. Tatry to są malutkie góry, a lokalne władze tak polskie jak i słowackie nie potrafią od kilkudziesięciu lat rozwiązać tak prostej sprawy. Na miejscu tych władz byłoby mi po prostu wstyd.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

Bojcorka

FILMY TP