Reklama

2021-07-16 10:00:00

Ważny dzień

Wytrwać do wesela

Wielkie jedzenie, picie i tańce, a potem wspomnienia na zdjęciach. Ten jeden dzień w życiu słono kosztuje. Do tego trzeba go przygotowywać co najmniej przez rok. Tekst powstał w 2009 roku. Czy ceny i zwyczaje zmieniły się od tego czasu? Przypominamy jak było wtedy. Miłej lektury.

Wojciech i Edyta pobrali się w sierpniu w Kościelisku. Przygotowania do najpiękniejszego dnia w życiu trwały rok. Ale było tak, jak sobie wymarzyli – wesele góralskie, dorożki zaprzężone w siwe konie, przyjęcie na 200 osób wraz z poprawinami. Koszt? Dokładnie nie liczyli. Ale jak przyznają – wydali około 50 tys.zł. W „Karcmie Krzeptówki” zostawili po 170 zł od osoby, nie licząc ciast i alkoholu. Trzy tysiące wydali na zespół, tyle samo na fotografa z kamerzystą. Przy tym 500 zł dla księdza to już nieistotny wydatek. Stwierdzają jednak bez wahania – mimo wszystko warto było.

Mordobicie jest passe
W statystykach listopad jest najgorszym miesiącem, jeśli chodzi o śluby. W miesiącu rozpoczynającym się Zaduszkami, niewiele par upatruje sobie dobry termin na weselną uroczystość. No, chyba że czas goni, a młodzi nie rozpoczęli przygotowań odpowiednio wcześnie. Czyli kiedy? Minimum rok przed weselem. Pobierają się pary z wyżu demograficznego. Wszystko zaczyna się od zamówienia sali weselnej. – Te najbardziej chodliwe terminy, czyli wrzesień i wakacje, trzeba rezerwować nawet i dwa lata do przodu. Ale nie popadajmy w panikę, kto wie, czy młodzi tyle wytrwają – śmieje się Katarzyna Petryla, właścicielka nowotarskiej restauracji U Borzanka. – Najważniejsze to zsynchronizować salę i kapelę. Reszta – kursy przedmałżeńskie czy zapowiedzi to sprawa ostatnich 2-3 miesięcy.

Na co zwracają uwagę młodzi, szukając lokalu na najważniejszą imprezę w życiu? Przede wszystkim liczy się klimat. Ale także rozmieszenie stołów i rozsadzenie gości. Jedni lubią, gdy restauracja ma kilka sal na różnych poziomach, bo można wówczas stworzyć bardziej kameralną atmosferę. Niektórzy – przeciwnie – wolą tradycyjny układ z jedną dużą salą, tak by goście przy stołach patrzyli, jak inni się bawią. Ważne jest też menu. Musi być obficie i smacznie. A i tak to, co zostanie – kucharze zapakują i rodzina młodej pary zabierze rano do domu.

Najskuteczniejszą formą reklamy są w tym przypadku – poczta pantoflowa i dobre wspomnienia. A tradycyjne góralskie weselne bitki? Dawniej nie obeszła się bez tego żadna zabawa – dziś odeszło w zapomnienie. – Nigdy się nam coś takiego nie zdarzyło. Podobnie jak przypadki, by ktoś upił się do nieprzytomności. Nie wiem, może wódka jest lepsza, kultura większa – zastanawia się Katarzyna Petryla. Zmieniają się też preferencje co do liczby zapraszanych gości. Huczne wesela na 300 osób należą do rzadkości. Najczęściej bawi się około stu pięćdziesięciu weselników. Choć coraz częściej zamawiane są sale na kilkadziesiąt osób. Zmienia się też sposób zabawy. Coraz modniejsze są prezentacje multimedialne. Na ekranie wyświetlane są zdjęcia młodych od najmłodszych lat. Możemy więc śledzić losy pani i pana młodego od kołyski aż po moment, gdy ich życiorysy się przecięły. Oczywiście, wszystko musi być polane dowcipno-sentymentalnym sosem i zabawa murowana. Za ile? W Nowym Targu na wynajem i jedzenie trzeba wydać ponad sto złotych od osoby, nie licząc ciast i alkoholi. W Zakopanem cena może podskoczyć nawet dwukrotnie.

„R” w odwrocie
Kiedy najrzadziej się pobierają? W listopadzie i miesiącach Wielkiego Postu. Zima także cieszy się mniejszą popularnością. Coraz mniej uwagi przywiązujmy za to do słynnej litery „R” w nazwie miesiąca. Zgodnie ze starym przesądem ślubu nie powinno się brać w miesiącu, którego nazwa tej litery nie zawiera. Ale – tym sposobem odpadał nam jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku, czyli maj. Jak się okazuje – wiosna i jej cudowna aura przezwyciężyły zabobon. W kwietniu i maju weselna karuzela kręci się więc w najlepsze. Dlaczego jednak najpopularniejszy jest wrzesień? Może to kwestia jeszcze letniej pogody, do tego już nie ma kłopotu ze sproszeniem gości, którzy w czasie wakacji mogą być rozproszeni po świecie? A ci, który jeszcze przywiązują wagę do guseł – mają swoją literkę „R”.

Dobry gospodarz powinien też dobrze rozplanować nie tylko zabawę, ale i późniejszy wypoczynek weselników. Jeśli przyjeżdżają oni z daleka, to trzeba zamówić jeszcze noclegi. Wynajmując restaurację w hotelu czy pensjonacie, problem mamy z głowy. Ale i w innych przypadkach często właściciele knajpy mają „swoich” właścicieli prywatnych kwater gdzie można bez problemu rozlokować gości. A tych, którzy mieszkają w pobliżu, trzeba rozwieźć. Sytuacje, gdy pijany w sztok weselnik ładuje się za kierownicę swego samochodu, są coraz bardziej piętnowane. Dziś szanujący się młodzi zapewniają taksówkę, wynajmują na noc busy lub autobus. A ponieważ nigdy goście nie wychodzą na komendę, tylko stopniowo opuszczają weselne przyjęcie – taki pojazd zwykle rozwiązuje problem.

Muzyk z szarej strefy
Właściwie jeszcze podczas negocjacji z restauratorem trzeba zastanowić się nad doborem zespołu. Pierwsze namiary zapewne dostaniemy w lokalu, jednak to my sami musimy dobrać muzykę według własnych upodobań. Tu także najlepszym doradcą jest poczta pantoflowa. Na oficjalne reklamy czy bazy danych zwykle trudno liczyć. – To właściwie ciekawe zjawisko kulturowe, bo praktycznie wszystkie zespoły występujące na weselach działają w szarej strefie – przyznaje anonimowo jeden z muzykantów. – W klasyfikacji działalności gospodarczej nie ma takiej kategorii, jak zespół grający na weselach. Nikt dotąd nie uczepił się jakiegokolwiek paragrafu, żeby to jakoś prawnie umocować. A konkurencja jest ogromna i zespołów mnóstwo.

Najważniejsza jest pozycja danej grupy na rynku. Dobry zespół nie musi się martwić o pracę – zajęcia ma praktycznie co weekend od kwietnia do października. Ale i zadanie nie jest łatwe – musi nie tylko dobrze zagrać, bo lider zwykle pełni rolę wodzireja. – Każdy wie, że aby zamówić fajny zespół z polecenia, trzeba się umówić przynajmniej rok wcześniej! Wiadomo, każdy ma swój styl, swoją muzykę, więc trzeba wziąć pod uwagę, co grupa gra. Jeśli nam się podoba disco czy folk, umawiamy się z grupą, która gra te gatunki – wyjaśnia lider jednej z weselnych formacji. Coraz rzadziej na weselach występują DJ-e, a popularyzowane niegdyś „one men show” odchodzą do lamusa. Dziś na poważnym weselu musi być muzyka na żywo, co nie jest tanie. Wynajmując zespół na wesele, trzeba się liczyć z wydatkiem 2-3 tys. zł. Ceny są zróżnicowane między innymi choćby ze względu na liczbę członków grupy. Jednak duża konkurencja na rynku sprawiła, że nie ma wielkich różnic stawkach.

Sesja w nocnych klimatach
Trudno wyobrazić sobie wesele bez pamiątkowego albumu z fotografiami. Co ciekawe, coraz częściej zdarzają się wesela bez kamerzysty. Zdaniem niektórych jego obecność na sali weselnej peszy gości i utrudnia zabawę. Dobry fotograf nie tylko nie rzuca się w oczy, ale też tak dobierze zdjęcia do albumu, by uniknąć niezręcznych póz. Zresztą – wiadomo – łatwiej wyrzucić zdjęcie z albumu, niż wyciąć fragment filmu. Stawki fotografa zależą od czasu pracy – niektórzy zamawiają sam ślub, inni ślub plus sesję w plenerze, ale najczęściej człowiek z aparatem w ręku opuszcza wesele dopiero po północnych cepinach. Za usługę kasuje od 600 do 2.500 zł. W zamian zostawia płytę ze wszystkim zdjęciami oraz album z blisko 180 fotografiami na papierze. – To nie jest kwestia samego wesela – zaznacza Dawid Ancew, fotograf z Nowego Targu. – Potem trzeba wybrać i obrobić wszystkie zdjęcia. Robię wszystko zawsze sam, w końcu jeśli firmuję prace swoim nazwiskiem, nie mogę kazać pracownikowi obrabiać zdjęcia.

Nieodłącznym elementem weselnej fotografii jest sesja. Najczęściej odbywa się ona w plenerze, choć przy złej pogodzie trzeba pozostać w studio. Ulubione miejsca młodych par? – Sam namawiam na nocną sesję na ulicy koło starego kościoła w Nowym Targu – są inne i mają swój niepowtarzalny klimat. Ale najczęściej młodzi życzą sobie zdjęcia w ogrodzie różańcowym w Ludźmierzu, na zamku w Czorsztynie czy Niedzicy albo w neutralnym terenie – na jakiejś łącze czy w parku – dodaje Ancew.

Roczny czy nawet dwuletni okres oczekiwania na ślub nierzadko wystawia na próbę stałość przyszłych małżonków. Zdarza się więc, że niedoszli młodzi przychodzą do restauracji, by zrezygnować z rezerwacji. Jak wylicza Katarzyna Petryla, to rzadki przypadek – zwykle trafia się nie więcej, niż jeden w roku. Przygotowując się więc do hucznej uroczystości, młodzi muszą pamiętać, że czeka ich nawet dwuletnie oczekiwanie. I spory wydatek. Ale w końcu czymże to jest w porównaniu z całym życiem, które mają spędzić razem?
Józef Figura
Tygodnik Podhalański 46/2009  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  WITOWIANKA RESTAURACJA zatrudni KELNERA/KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ. Tel. 608 405 145.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom w Ostrowsku na pieknej działce 7000m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY - DZIAŁKA ok. 2200 m2 (nr. 6264), cena 50.000 zł. DZIAŁKA 1614 m2 (nr.6058) cena 60.000 zł. DZIAŁKI dwie przylegające 392 m2 i 375 m2 (nr. 6287/3 i 6287/4) - przylegające do Zakopianki - cena 40.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Przyjmę KIEROWCĘ z kat. B, może być rencista, Nowy Targ. 728 129 499.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  Restauracja Hato Sushi Rabka zatrudni osoby na stanowisko - kucharz - pomoc kuchenna - sushi master Osoby z doświadczeniem w branży mile widziane, jeśli nie posiadasz doświadczenia to również nie jest problem, wszystkiego nauczymy :). tel: 530650664 hatosushirabka@gmail.com www.hatosushirabka.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • NAUKA
  Korepetycje stacjonarnie, online i dojazd Angielski,Niemiecki kazdy poziom. Native Speaker,konwersacje Doświadczenie wieloletnie Zapraszam do kontaktu Malwina. 694213200malka1234@yahoo.de
  Tel.: 694213200
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ DLA NIEPALĄCEJ, BARDZO SPOKOJNEJ, POWAŻNEJ DZIEWCZYNY - Zakopane, 501 514 962.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-07-30 22:00 Dursztyn - wioska z widokami 1 2021-07-30 21:34 Natalia Karciarz Nojśwarniyjsą Górolecką 2021-07-30 21:28 Rapowe rytmy na Rynku w Nowym Targu (WIDEO) 2021-07-30 21:15 W niedzielę w gminie Czarny Dunajec zawyją syreny 2021-07-30 20:40 Piękny zachód słońca nad Jeziorem Rożnowskim 2021-07-30 20:30 Podwyżka cen biletów na trasie Zakopane Kraków 2021-07-30 19:45 Góralka zaśpiewała w Kościelisku i jedzie na festiwal w Opolu 2021-07-30 19:35 Zakopiańska Liga Tenisa Ziemnego 2021-07-30 19:02 Agnieszka Banaś znów na nowotarskiej scenie. Koncert w Altanie 2021-07-30 19:01 Pijany turysta, którego uratowali ratownicy TOPR nie zapłaci za akcję. Dlaczego? 3 2021-07-30 18:16 Zmian nie będzie. Tak zdecydowała rada w Szczawnicy 2021-07-30 18:07 Ukłon w stronę fanów Bonda. Konkurs dla czytelników 2021-07-30 17:25 Zmiana turnusów, naganiacze i tłumy gości pod Giewontem 2021-07-30 16:48 Sport&Fun Festiwal na Kotelnicy Białczańskiej 2021-07-30 16:46 W czwartek rozpoczynają się Sabałowe Bajania 1 2021-07-30 16:05 Pod Tatrami z nieba leje się żar, każdy szuka skrawka cienia 2021-07-30 15:15 I po hazardzie 2021-07-30 14:54 Rozpoczynają się wybory Nojśwarniyjsyj Górolecki (WIDEO, ZDJĘCIA) 3 2021-07-30 14:30 Ulica Długa z opóźnieniem. Gdy pojawi się nowa nawierzchnia będzie za późno 1 2021-07-30 14:21 Filmowe piątki. Kino plenerowe w Szaflarach 2021-07-30 14:18 Kwietna pani zaprasza na koncert w Nowym Targu 2021-07-30 14:12 Górale - lud raczej dekoracyjny. Spotkanie w Nowym Targu 2 2021-07-30 13:45 Nocne śpiewy na Krupówkach. Sześć policyjnych interwencji (WIDEO) 16 2021-07-30 13:42 Wybory Króla i Królowej Bobu. Kabaret Góralski Truteń. W niedzielę Święto Bobu 1 2021-07-30 13:37 Trzy akcje ratowników TOPR 2021-07-30 13:31 Regaty na jeziorze. Yacht Club Vito zaprasza w sobotę 2021-07-30 13:09 Sympatyczny piesek odnalazł się w Bukowinie. Gdzie jest właściciel 2021-07-30 12:50 Żołnierze maszerują po moście w Białym Dunajcu. Dlaczego? (WIDEO) 2021-07-30 12:25 Bach, Mozart i Haendel zabrzmią w Krościenku 2021-07-30 12:15 Krzysztof Majerczak nie awansował do olimpijskiego finału 1 2021-07-30 12:14 We wtorek utrudnienia przed dworcem PKP w Zakopanem 2021-07-30 11:30 Dziś piękny dzień. Burze raczej nas ominą 2021-07-30 10:48 Straże pożarne wjechały na Krupówki 1 2021-07-30 10:45 Zerwał się z poprawczaka 2021-07-30 10:36 Muzyka przez pokolenia. Contra-Bass-Quartett i Lex-Family Ensemble 2021-07-30 10:00 Królowa Tatr 2021-07-30 09:29 W Czarnym Dunajcu rozpoczęła się sesja rady gminy 2021-07-30 09:10 Policjant na wakacjach reanimował 14-latka 2021-07-30 09:09 Podhale się szczepi. Kolejna akcja propagująca szczepienia 2 2021-07-30 09:01 Chorał gregoriański z okazji XX. edycji festiwalu organowego w Zakopanem 2021-07-30 08:01 Największe hity Elvisa Presleya i koncert zespołu Beltaine 2021-07-29 21:50 Dobrończyca Tatrzańskiego Parku Narodowego 6 2021-07-29 21:37 Premier przekonywał nieprzekonanych (WIDEO) 21 2021-07-29 21:10 Głowa przy głowie 3 2021-07-29 20:30 Najpierw poświęcenie mostu, potem wybory góralskich piękności (WIDEO) 3 2021-07-29 19:55 Wakacyjna zgroza - u nas znowu płyną ścieki w kranach! 7 2021-07-29 19:30 Zamknięty szlak od Zmarzłego Stawu na Kozią Przełęcz 2021-07-29 19:00 Jak pozyskać pieniądze z Unii. Jutro konsultacje dla mieszkańców 1 2021-07-29 18:15 Prawie 50 interwencji ratowników TOPR w niespełna tydzień 2021-07-29 17:49 Wypadek na Kasprusiach. Utrudnienia na drodze, ruch wahadłowy 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-07-30 22:33 1. Dajmy im chwilę. Niebawem i oni zaczną stawiać budy :-) Bo domki pod wynajem już mają. I zapewne cieszą się z postępu i rozwoju. 2021-07-30 21:20 2. @ Między innymi twój guru "Kuraś" ich pomordował. oni sie przyznają do tego ty nigdy tego nie zrobisz tylko zprzeczysz. 2021-07-30 21:15 3. Inna- nie chcę nikogo obrażać, ale proste, to jest chyba twoje wykształcenie. Nie ważne, kto co napisał, ale ciągłość. A jeżeli ci się wydaje,cze u mnie, na wsi, nie ma internetu, to się mylisz. Ja w sieci znalazłem pięć kawałków.. Inny- ty pisz za siebie, bo wydaje mi się, ze nie jesteś fanem InoRos, a jesteś fanem Kamila kowalcze. Albo nawet nim samym. Gdybyś był prawdziwym fanem, to byś wiedział, że zespół się nie rozpadł, i wiedziałbyś co się stało. Poza tym, z tego co ja ogarniam, to ciekawe, że muzyka Kowary do ciebie nie trafia, gdy większość starych utworów, poza ludowymi, i Piotrka, to właśnie Kowara pisał. A teraz trafia do ciebie Liber. I kto tu jest fałszywy? Zastanów się. I to ma być oryginalne? Ludzie, pomyślcie, co piszecie. Traktujecie ludzi, jak debili. A jak to ktoś wcześniej pisał, w sieci nic nie ginie... 2021-07-30 20:31 4. Brooklyn Słowacy marzą o systemie jaki jest w TOPR !!!! poczytaj, posłuchaj i pomyśl a nie pitol farmazonów!!! 2021-07-30 20:07 5. No właśnie. Tak zwana "poprawność polityczna" niektórym zaciemnia fakty i odbiera trzeźwe myślenie. 2021-07-30 19:50 6. Dyspozytor mógł posłać słowacką horską sluzbę, to gość dowiedziałby się ile kosztuje taka akcja. 2021-07-30 19:48 7. Karygodne. Najwyzszy czas i pora skonczyc to pajacowanie pseudo turystow. Najwyzszy tez czas zaczac ich karac i obciazac za takie akcje ratunkowe. W Polsce wszystko jest naopak. Slowacy moga u Nas sie nieda. 2021-07-30 19:41 8. U nas w Szczawnicy Niżnej zawsze śpiewajency wracało sie do domu. Niektórzy mieli tak charakterystyczne głosy jak Michoł, że bez niczego można ich było rozpoznać. Przede wszystkim nie przeszkadzało to komuś, wystarczyło idąc z gospody tylko minąć komisariat milicji a w Parku rozlegały się góralskie arie. %*} 2021-07-30 18:19 9. PiSmak, bardziej trafiłoby do pamięci i wyobraźni czytelników wymienienie takich rządowych uroczystości gdzie pani poseł z Krościenka nie była obecna. 2021-07-30 17:41 10. W bajaniach to najlepszą instytucją jest; - no ... lata siedzi na słowiańskich włościach.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka