Reklama

2021-07-25 10:00:00

Bijemy głową w mur

Zakopiański chaos architektoniczny

Chaotyczny rozwój Zakopanego trwa do dziś. Każdy skrawek został już zabudowany, a zieleń zniszczona. Zakopiańczyków gubi pazerność i krótkowzroczność. To wnioski z dyskusji w czasie posiadów "Architekci o Zakopanem", które odbyły się 23 lutego... 2010 roku. Przypomnijmy ten tekst i zapytajmy, czy dziś, w 2021 roku, coś się zmieniło?

Na zabudowę Zakopanego były już różne koncepcje – rozpoczął spotkanie Jan Karpiel Bułecka, zakopiański architekt. – Ta miejscowość nigdy nie była zabudowywana w oparciu o jakiś plan. Wystarczy popatrzeć na spiskie miejscowości. Ich zabudowa jest uporządkowana, zwarta. Podobnie było z dolinnymi miasteczkami. A Zakopane nigdy nie było miastem, nawet wsią – przekonywał. Najstarsza część Zakopanego nosiła nazwę Nawsie i tutaj wykształciło się swego rodzaju centrum. Powstała pierwsza ulica wiodąca w kierunku Doliny Kościeliskiej, później otrzymała miano Kościeliskiej. Drugie osiedle nazywane było Krupową Rolą i tędy prowadziła droga od kościoła do Kuźnic. Jeszcze w połowie XIX wieku była to wąska ścieżka. W dolnej części znajdowały się rozproszone – nieliczne wtedy – domostwa. Dalej były już tylko łąki i bagna, a w górze las. Przyszłe Krupówki charakteru ulicy nabrały dopiero ok. 1870 roku. Wówczas zaczęły powstawać nowe domy, ale zabudowa sięgała do miejsca, gdzie stoi poczta. Ulicę zaczęto nazywać Krupówkami z początkiem lat osiemdziesiątych XIX stulecia. Swoją nazwę przyjęła od leżącej w górnej części Polany Krupówki. Na przestrzeni czasu jej długość się zmieniała. Dopiero po pierwszej wojnie światowej przyjęto, że ciągnie się do Przecznicy, czyli dzisiejszej ul. Witkiewicza. Pierwsze murowane kamienice pobudowano po pożarze w 1899 roku, który w części środkowej strawił kilkanaście drewnianych budynków. – Gdy Krupówki były drewniane, przypominały miasteczko z Dzikiego Zachodu – tłumaczył architekt.

– Później Zakopane zaczęło rozwijać się żywiołowo. Tylko ulica Kościeliska stwarzała pozory uporządkowanej łańcuchówki, ale to wynikało z konieczności. Tam po prostu były młaki i trudno na nich było budować domy – przekonywał Jan Karpiel Bułecka. – Zakopane stało się nieuporządkowanym kurortem – podkreślił. Z czasem w Zakopanem zaczęło pojawiać się coraz więcej kuracjuszy i turystów, a wraz z nimi pod Giewontem przybywało domów, które miały im służyć. – Zaczęły powstawać domy w stylu alpejskim, a niektóre z nich zachowały się do dzisiaj. Nie akceptował ich Stanisław Witkiewicz, chociaż można było w nich dopatrzeć się rodzimych elementów – wyjaśniał Jan Karpiel Bułecka. Witkiewicz zbudował Kolibę, pierwszą willę w stylu zakopiańskim. Później zaprojektował i wybudował następne. Obok jego architektonicznych dzieł przybywało hoteli, pensjonatów i tandetnych willi z przeznaczeniem do wynajmu. Już wtedy było widać chaotyczną, bezplanową zabudowę, która szpeciła uzdrowisko. – W tym czasie każdy mógł postawić willę na dużej działce z ogrodem, bo było miejsce – stwierdził architekt.

Nowe ulice
Ulic wytyczonych przez urbanistów jest w Zakopanem niewiele. Z biegiem czasu w ulice zmieniały się polne ścieżki. Początkowo takie miano zyskały drogi wiodące do atrakcyjnych miejsc. Nastąpiła presja budowy nowych domów. Powstała ulica Marszałkowska, dzisiejsza Kościuszki. – Powstanie ulicy to pretekst do tego, żeby budować – mówi Jan Karpiel Bułecka. – Na szczęście zachowała się niezabudowana Równia Krupowa – dodaje. Okres międzywojenny dla Zakopanego to czas napływu mnóstwa wczasowiczów. Przyjęty plan regulacyjny dla Zakopanego nigdy nie został zrealizowany. Zakładał on podział miejscowości na 3 główne strefy: dzielnicę sanatoryjną na południowych stokach Gubałówki, centrum handlowo-usługowe przy Krupówkach i okolicy oraz willową dzielnicę mieszkaniową i pensjonatową w południowo-wschodniej części Zakopanego. W owym czasie przy Krupówkach wyrastały nowe kamienice, nawiązujące do modernizmu, m.in. Bujaków i Krzyżaków. – Okres międzywojnia narobił wiele krzywdy Zakopanemu. Najlepiej pracować nad planem zagospodarowania, gdy jeszcze nie ma zabudowy – twierdzi architekt. W owym czasie powstał plan zagospodarowania Równi Krupowej. Miały tam powstać 4- lub 5-kondygnacyjne domy, aleje z osią widokową na Świnicę i sadzawki z fontannami. – W tych planach były widoczne wpływy totalitaryzmu. Na szczęście parcelacja nie wyszła, bo niektórzy mieszkańcy Zakopanego tam gospodarzyli – kosili trawę, grabili. Były to dla nich tereny rolnicze i nie chcieli się wyzbywać ziemi – opowiada Jan Karpiel.

Czas wojny…
Gdy rozpoczęła się druga wojna światowa, wszystkie plany odeszły w zapomnienie. Nową strategią zagospodarowania Zakopanego zajęli się hitlerowcy, którzy również przygotowali plany dla miasta na wschodzie. Lubiący porządek Niemcy do swojej pracy wciągnęli Stefana Żychonia, który pracował w Miejskim Urzędzie Budowlanym (Baumat). Większość reprezentacyjnych budynków przejęli okupanci. Zrabowali mienie mieszkających pod Tatrami Żydów. W ramach tzw. Ordnungsaktion zniknęło wiele historycznych obiektów, a stary zabytkowy cmentarz został pomniejszony o jedną trzecią. Niemieccy żołnierze zajęli sanatoria. – Powstała koncepcja połączenia dolnej części Krupówek z promenadą pod Gubałówki – tłumaczy Jan Karpiel Bułecka.

… i komunizmu
Gości zjeżdżających pod Giewont liczono już w setkach tysięcy. Wyrastały gigantyczne pensjonaty i hotele w blokowym stylu, niekiedy na terenach prawnie chronionych. Powstawały wielkogabarytowe obiekty o płaskich dachach – projekt narzucany przez komunistyczne władze w całej Polsce. Estakada pod Gubałówką zniszczyła widok na miasto i szpeci go do dzisiaj. Były próby budowania w oparciu o regionalne tradycje. W swoich projektach wykorzystywała je m.in. Anna Górska. Powstał Dom Turysty, stylowy budynek projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca. – W latach 70. do Zakopanego wkroczyła tzw. wielka płyta. W budownictwie nie dało się przeforsować normalnych skośnych dachów. Polska stała się zunifikowana i szara. I z tym komunistycznym spadkiem borykamy się do dziś – podkreśla architekt. – Do tej pory nie powstał sensowny plan zagospodarowania przestrzennego. Zresztą każdy plan stwarza kontrowersje. Wszyscy wszędzie chcą mieć tereny budowlane – dodaje.

Współczesne budowanie
Zakopane stało się miejscowością, w której nie ma już terenów pod zabudowę. – Teraz należy robić porządek w mieście, a nie wyznaczać nowe działki. To, co się stało w ostatnim dwudziestoleciu, to wynik polityki: „Każdy robi to, co chce”. Ale największą krzywdę zrobił brak planu, bo wtedy burmistrz musi wydać warunki zabudowy dla każdej działki, która sąsiaduje z parcelą już zagospodarowaną – przypomina Jan Karpiel Bułecka. – Na szczęście Zakopane jest już w 60% pokryte planem, który jest dość restrykcyjny. Nie istnieje w nim zabudowa wielorodzinna. Zaczęto od takich osiedli, jak Lipki czy Wierszyki, aby ocalić to, co jeszcze zostało. Do połowy przyszłego roku całe miasto będzie już pokryte planem. Kolejne plany będą kontynuacją bieżących. Budowanie musi odbywać się w sposób kontrolowany – przekonuje Krzysztof Kiełb, architekt i zakopiański radny. Dodatkowe utrudnienia w uporządkowaniu architektonicznym i urbanistycznym stwarzają sami mieszkańcy miasta. – Nieuregulowane sprawy własnościowe i konflikty międzyludzkie – to są nasze zakopiańskie problemy – twierdzi Krzysztof Kiełb.

W ostatnich latach jak przysłowiowe „grzyby po deszczu” wyrastają deweloperskie budowle. – Jak deweloper kupuje działkę za duże pieniądze, to chce z niej wycisnąć jak najwięcej – ubolewa Tamara Rzucidło, miejski konserwator zabytków w Zakopanem. – Z powodu nieświadomości właścicieli niszczeją, a czasem wręcz znikają obiekty zabytkowe – dodaje. Krzysztof Kiełb zwrócił uwagę, że w sposób niekontrolowany powstają domy nawet przy Drodze pod Reglami. – Kiedyś pod skocznią były trasy biegowe, dzisiaj jest tam zupełny chaos. Przy każdym wyciągu, choćby najmniejszym, nielegalnie rozbudowuje się zaplecze. Jeśli świadomość ludzi się nie zmieni, nie poprawi się wygląd miasta – tłumaczył architekt. – Przez ludzką pazerność powstają dzikie inicjatywy. Widać to m.in. na Gubałówce, bo każdemu się wydaje, że im bliżej drogi postawi budkę, tym więcej zarobi. Tymczasem w większości zagranicznych kurortów podobnych do Zakopanego istnieją zamknięte obiekty, a wewnątrz stragany, wśród których odpowiednio poprowadzone są drogi. Nasi ludzie muszą zmienić swoją mentalność – przekonywał Jan Karpiel Bułecka.

Dzisiaj Zakopane, łącznie z zabytkowymi budynkami, ginie w gąszczu reklam. W mieście panuje chaos kolorystyczny i przestrzenny. Do dyskusji włączyła się Agata Nowakowska-Wolak, była prezes Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami: – Kiedyś prof. Tadeusz Chrzanowski powiedział: „Zakopane jest tak brzydkie, że aż piękne”. Chaotyczny rozwój Zakopanego trwa cały czas, bo tutaj pozwala się na wszystko. Zabudowaliśmy już wszystko, co można było. Zniszczyliśmy zieleń. Zgubiła nas pazerność i krótkowzroczność.
Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 09/2010

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ - PRACA STAŁA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • KUPNO
  KUPIĘ STARE SANIE GÓRALSKIE MOGĄ BYĆ DO MAŁEJ RENOWACJI. Tel. 691 523 433, paula.9@interia.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  LIKWIDACJA OBIEKTU W KOŚCIELISKU - WYPRZEDAŻ w dniach 27-29.09 - drewnianych mebli (łóżka, fotele i inne) odbiór osobisty. Tel.694180903
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Warunki pracy i płacy bardzo dobre. Kontakt tel. 602 186 987.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM zatrudni DZIEWCZYNĘ LUB CHŁOPAKA DO KROJENIA CHLEBA. Praca na noc. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia PÓŁ DOMU (3 pokoje) - Białka Tatrzańska. 695 505 776.
 • PRACA | dam
  "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ CIĄGNIKA oraz PRACOWNIKA FIZYCZNEGO do Zakładu Utrzymania Dróg na okres zimy, na pełen etat. Nr tel. 18 20 25 629, e-mail: tesko@tesko.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 6, 2004, kombi, diesel. 660 275 561.
 • PRACA | dam
  Zatrudnie Kierowców C+E NA trasy krajowe Wyjazdy z Nowego Targu na Śląsk powrót Nowy Targ Wysokie zarobki dobre warunki pracy. 601852059luczkowskitrans@gmail.com
  Tel.: 601852059
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ ZABUDOWANĄ LUB NIEZABUDOWANĄ w Zakopanem lub najbliższych okolicach, tel.786119886
 • KOMUNIKATY
  W NIEDZIELĘ W BIAŁYM DUNAJCU - OKOLICE GMINY - ZAGINĘŁY 2 KROWY CZERWONO-BIAŁE.NAGRODA DLA ZNALAZCY. 600 771 479.
 • PRACA | dam
  Karczma Tatrzański Bór w Małem Cichem zatrudni kelnerkę oraz pomoc kuchenną (garmażerka) mile widziane doświadczenie. Możliwość zakwaterowania.
 • PRACA | dam
  Praca opiekunki w Domu Opieki dla osób starszych w Zakopanem, Struga 4. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM na Krupówkach ZATRUDNI KELNERKĘ, PIZZERA, DOSTAWCĘ - NA STAŁE. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Kameralny obiekt, spokojna praca. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 889 949 381.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA śniadaniowi oraz a\'la carte - w hotelu 4* w centrum Zakopanego. Pełny etat, umowa o pracę. Tel. 792 276 261.
  Tel.: 792 276 261
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-27 18:33 Dziś serwujemy książkowe różności. Konkurs dla czytelników 2021-09-27 18:30 Rynek pełen życia 2021-09-27 17:41 Quad z dużą prędkością przejechał przez Krupówki 1 2021-09-27 16:42 Wypadek taternicki na Kościelcu. Ratownicy TOPR w akcji 2021-09-27 16:33 MOK na walizkach tym razem na Filipinach 2021-09-27 16:15 Dzikim okiem spójrz na korytarz ekologiczny 2021-09-27 15:30 Polacy zdziwieni, że przed wejściem do lokalu pytają o szczepienia 1 2021-09-27 15:23 Podróż w Miejscu - Podróże po Kulturze 2021-09-27 14:46 Sprostowanie Kliniki Medycznej Allmedica 2021-09-27 14:41 Potrącenie dziewczynki na Kasprusiach 2021-09-27 13:58 Na Krupówkach bez powodu uderzył turystę, natychmiast zatrzymali go policjanci 7 2021-09-27 13:15 Wtorek z narkotykami - trójka młodych ludzi przyłapana na gorącym uczynku 1 2021-09-27 12:33 Potrącenie w Cichem 2 2021-09-27 12:15 Sorry Boys i Ania Gąsienica Byrcyn na zakończenie muzycznego festiwalu w Kościelisku 2 2021-09-27 11:30 Oblężone Tatry. Za tydzień zapowiada się kolejny słoneczny weekend 2021-09-27 11:30 Mieszkanie Plus w Nowym Targu - nabór jeszcze w tym roku 1 2021-09-27 10:44 Nowe zakażenia koronawirusem na Podhalu. Ile tym razem? 4 2021-09-27 10:30 Sesja w Czarnym Dunajcu. Po kilku minutach obrady przerwane 2021-09-27 10:00 Sezon na podgrzybki w pełni 2021-09-27 09:00 SQBANI podbijają telewizję 4 2021-09-27 08:00 Brak toalet w Zakopanem 10 2021-09-26 22:15 Złote Rysie rozdane 2021-09-26 21:55 Stłuczka na Niwie 2021-09-26 21:30 Nagroda publiczności dla "Sonaty" 2021-09-26 21:00 Kolejny puszczyk uratowany 2021-09-26 20:20 Anna Tybor gotowa na narciarski atak na Manaslu 1 2021-09-26 19:42 Droga w Trybszu już jest przejezdna 2021-09-26 19:30 Rowerzyści, uważajcie! (WIDEO) 6 2021-09-26 19:23 Waleczne kobiety 2021-09-26 19:10 Zajechał drogę motocyliście 2 2021-09-26 18:45 Słowaccy fiakrzy czekają na turystów 3 2021-09-26 18:10 Motocyklista nie zauważył progu zwalniającego. Zablokowana ulica Szkolna w Zakopanem 3 2021-09-26 16:55 Czy ktoś widział tego psa? 2021-09-26 16:34 Śmiertelny wypadek w Trybszu (WIDEO, ZDJĘCIA) 2021-09-26 15:22 Gloria Artis dla absolwentów szkoły Kenara 2021-09-26 14:45 Skok ze spadochronem czy lot balonem? (WIDEO) 2021-09-26 14:00 Na Podhalu trzy nowe zakażenia koronawirusem 3 2021-09-26 13:15 Babia Góra oblężona 2021-09-26 12:45 Pasterstwo wirtualnie 2021-09-26 12:30 Tak z lotu ptaka wygląda remont ronda przy dworcu PKP w Zakopanem 3 2021-09-26 11:45 Uwieczniali magiczne miasteczko (ZDJĘCIA) 2021-09-26 11:36 Szalom przyjęła zakopiańskich artystów 1 2021-09-26 11:02 Tak się dziś budziła królowa Beskidów 2021-09-26 10:17 Pastwił się nad żoną, więc wyleciał na bruk - jak ustawa przewiduje 2 2021-09-26 09:33 Ratownicy TOPR już rano polecieli na pomoc 2021-09-26 09:15 Przejście drugą stroną ulicy, a po drugiej stronie... 3 2021-09-26 08:35 Odbierzesz Złotego Rysia 2021-09-26 08:30 Piękna pogoda, ale wysoko w Tatrach trudne warunki turystyczne 2021-09-26 08:00 Józefa Nyki długie życie 2021-09-25 22:37 Mamy góralki karmią dzieci w pięknych okolicznościach przyrody 9
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania