Reklama

2021-08-28 10:00:00

Tęczowe życie na Podhalu

Jestem homo

Spotykają się w tajemnicy. Nie ujawniają, kim są naprawdę. Na Podhalu homoseksualizm wciąż pozostaje tematem tabu i nie jest tolerowany przez większość górali.

Wojtek ma 25 lat. Mieszka w jednej z podhalańskich miejscowości. Pochodzi z tradycyjnej góralskiej rodziny. Nie chce zdradzić prawdziwego imienia i nazwy swojej wsi. Boi się, że inni dowiedzą się, kim jest. W restauracji, podczas naszej rozmowy, rozgląda się niepewnie, by sprawdzić, czy w pobliżu nie ma znajomej twarzy. Mówi ściszonym głosem w obawie, że ktoś go usłyszy. W końcu prosi o inne miejsce do rozmowy. Spotykamy się w parku, z dala od ludzi, by swobodnie porozmawiać. – Wychowałem się w tradycyjnej, katolickiej rodzinie – rozpoczyna swoją opowieść. – Mam doskonały kontakt z rodzicami i rodzeństwem, w dzieciństwie nic nie wskazywało na moją odmienną orientację seksualną. W szkole podstawowej zakochał się nawet w dziewczynie. – Nie była to wielka miłość, raczej takie dziecięce zauroczenie. W gimnazjum zauważyłem jednak, że bardziej podobają mi się koledzy. Zwracałem uwagę na ich wysportowane ciała. Nie interesowały mnie dziewczyny – opowiada. Przyznaje, że z początku było mu z tym źle, nie umiał się odnaleźć w nowej sytuacji. Brakowało mu bliskiej osoby, z którą mógłby o wszystkim porozmawiać, mieć wspólne palny. Tęsknił za swoją „drugą połową”.

Chłopak w ukryciu

Pierwszego chłopaka poznał 3 lata temu poprzez portal internetowy. Jego obecny partner to góral z okolic Zakopanego. – Tutaj trudno znaleźć partnera, ponieważ każdy ukrywa, że jest homoseksualistą. Nie ma klubów lub innych miejsc, gdzie mogliby się spotykać homoseksualiści. Kiedy odkryłem portal internetowy dla gejów, nie mogłem uwierzyć, że na Podhalu jest ich tak wielu, w każdej miejscowości. Dotarło do mnie, że nie jestem sam. Rodzice Wojtka nie znają prawdy. – Nie chcę robić im przykrości. Kiedy pytają o dziewczynę, o ślub, odpowiadam, że z tym można jeszcze poczekać. Jego partner, Krzysztof, także ukrywa przed rodziną homoseksualny związek, gdyż nie chce mieć problemów. Boi się, że rodzice wyrzucą go z domu. – Może kiedyś poznają prawdę, jeśli Krzysztof znajdzie pracę, będzie niezależny. Teraz, niestety, często kłamie, kiedy mówi, gdzie i z kim wychodzi. Mojego kolegę rodzice wyrzucili z domu po tym, jak dowiedzieli się, kim jest. Musiał wynająć mieszkanie, do dziś nie utrzymuje z nimi kontaktu.

Wojtek nie przyprowadza swojego partnera do domu, umawia się na randki z dala od rodzinnej miejscowości, by nie wzbudzać podejrzeń. – Mamy swoje miejsca np. na Słowacji, gdzie możemy normalnie się spotkać, nie wzbudzając zainteresowania. Słowacy są bardziej tolerancyjni. W podhalańskich restauracjach czujemy się skrępowani. Przeszkadzają nam ciekawskie spojrzenia i komentarze personelu, które padają pod naszym adresem. Wojtek nie bierze udziału w paradach równości i nie domaga się legalizacji związków homoseksualnych. – Nie chcę mieć dzieci, ponieważ nie wyobrażam sobie, żeby dziecko mówiło w szkole, że ma dwóch ojców. Profanacją są też homoseksualne śluby, nie popieram tego – stwierdza stanowczo. Nie jest zwolennikiem publicznego okazywania sobie uczyć, chociaż nie ukrywa, że czasami chciałby bez skrępowania potrzymać chłopaka za rękę, przytulić go. – Niestety, tutaj ludzie lubią sensacje i skandale. Interesują się życiem innych. W dużych miastach jest inaczej. Planujemy wspólną przyszłość, ale nie wśród „swoich”, lecz daleko stąd, w nowym i obcym środowisku.

Obrączka dla zmyłki

Zdaniem Wojtka homoseksualizm to nie choroba, a wynaturzenie, dlatego nie zamierza poddać się żadnej terapii. Dziś uważa, że pogodził się z tym, kim jest, zaakceptował swoją odmienność. – Orientacji seksualnej nie można zmienić. Trzeba ją zaakceptować. Jak wspomina, zawsze cieszył się powodzeniem wśród płci pięknej, miał wiele adoratorek. Nie potrafi jednak być z kobietą. – Mam przyjaciółkę, która akceptuje to, kim jestem, i proponowała mi związek. Kocham ją jak siostrę, mógłbym z nią mieszkać pod jednym dachem, ale nic poza tym. Wielu jego kolegów homoseksualistów ożeniło się, by „na siłę” zamaskować prawdziwą naturę. – Takie małżeństwa są nieszczęśliwe. Znajomy ma żonę i dziecko, a zdradza ją z innym mężczyzną. Łudził się, że małżeństwo go zmieni. Nie da się oszukać samego siebie – twierdzi.

Wojtkowi trudno pogodzić się z tym, że niektórzy górale postrzegają homoseksualistów jako pedofilów. – Górale są bardzo konserwatywni. Znam homoseksualistów, którzy mieszkają razem na Podhalu, ale nie są stąd i nie zważają na to, co powiedzą ludzie. U nas taki związek na dłuższą metę jest niemożliwy, bo jak długo można wszystkim wmawiać, że np. mieszkam z kuzynem? – pyta retorycznie. Miłość to nie grzech. Na Podhalu Wojtek ma wielu znajomych homoseksualistów-górali, z którymi nawiązał kontakt przez fora internetowe. Dzięki temu poznał różne historie swoich kolegów. – Jeden z nich niedawno wyjechał za granicę, gdyż rodzice go nie zaakceptowali, kiedy dowiedzieli się, kim jest. Tam zajmował się prostytucją i zaraził HIV-em. Ma 19 lat – opowiada. Poznał też księdza homoseksualistę, który przyjechał w góry na urlop ze swoim partnerem. – Byłem w szoku, kiedy dowiedziałem się, że to ksiądz. Uważam, że nie powinien szukać partnera. Ci, którzy znają prawdę o Wojtku, a nie są homoseksualistami, często pytają go, jak to jest być „innym”, kochać mężczyznę. – Tak samo jak kobietę – odpowiada. – Kiedy widzę fajnego chłopaka, oglądam się za nim, tak jak mężczyzna za ładną dziewczyną – tłumaczy.

Wojtek jest wrażliwy, uczuciowy i otwarty na innych. Pragnie stabilizacji, spokoju, chce normalnie żyć. Uważa, że to, kim jest, nie przeszkadza mu w życiu zawodowym, nie stoi na drodze do kariery i do szczęścia w życiu osobistym. – Homoseksualistów nie trzeba się bać. Wielu z nich to wartościowi i poukładani ludzie, najpierw trzeba ich poznać, a później osądzać. Kochać to nie grzech, a ja znalazłem swoją miłość, wspólnie z partnerem podejmujemy decyzje, pomagamy sobie, wspieramy się w trudnych sytuacjach. Kiedyś się stąd wyprowadzimy i zaczniemy wspólne życie – kończy swoją opowieść.

Monika Para-Miśkowiec
Tygodnik Podhalański 16-17/2011

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
qaz 2021-08-29 16:31:50
@Teas - mniej więcej to co napisał @Crystal. Generalnie obrzygu dostaję na jednostronne przekazy mediów. Oczywiście mogę ich nie ogladac. Ale czy na pewno to na tym polega ? Do tego kocham tę ogólnie panującą dobroć dla wszystkich i nie rozumiem po kiego czepiają się ludków wynoszących kota w góry :):):)

Geje są mi obojętni - miałem okazję ich gościć i nawet fajne chłopaki. Flagi wieszaj sobie w oknie byle to prywatne okno było, a nie jak w Szwecji urzędowe. Bo tam tolerancja to za mało, musisz akceptować. Dopiero po wódce dowiadujesz się co Szwed myśli, bo nie wolno mu tego powiedzieć oficjalnie. Cóż - za komuny też była autocenzura.
Teas 2021-08-29 14:36:40
@yano
Za każdym razem, kiedy chcesz cytować Księgę Kapłańską, sprawdź najpierw w co jesteś ubrany.
Jeśli twoje odzienie łączy różne materiały, to wiedz, że to wg Pisma obrzydliwość w oczach Pana.
Jak siądziesz do stołu sprawdź, co jesz, żeby przypadkiem nie jeść skorupiaków, bo to obrzydliwość w oczach Pana.
Teas 2021-08-29 14:29:00
@qaz
Fajnie piszesz o granicach wolności, tylko zastanawia mnie, co masz na myśli pisząc "jak mi ktoś na głowę wchodzi" i pisząc "mam prawo do swojej opinii".
Jeśli zawieszę tęczową flagę w oknie wchodzę Ci na głowę? W moim oknie, Ty w swoim możesz zawiesić co innego.
Jeśli idę w marszu równości machając flagą wchodzę Ci na głowę?
Ty nie musisz iść w tym marszu, nie zmuszam, natomiast masz konstytucyjne prawo iść w innym marszu, tego nie mogę Ci zabronić.
Więc zastanów się dobrze, spróbuj znaleźć przykłady, kiedy konkretnie to geje weszli Ci "na głowę" i jak.

Co do opinii - masz rację, masz prawo do swojej opinii.
Do momentu, kiedy ta "opinia" nie obraża, lub nie sieje nienawiści, bo wtedy to już nie jest opinia.
Nie każde słowo może w przestrzeni publicznej paść. Nie bez przyczyny przez tyle lat nie można było rozprowadzać Mein Kampf.
coming out 2021-08-29 08:56:33
lewactwo nagle przypomniało sobie o słowie bożym! Nie wiem, śmiać się czy płakać, jak widzę ich głoszących w sprawie "uchodźców" na granicy polsko białoruskiej, czy tutaj. Szkoda tylko, że zapominają o nim na marszach proaborcyjnych i paradach równości. Wtedy już nie cytują, co Bóg mówi na temat obcowania cielesnego kobiety z kobiet,ą czy mężczyzny z mężczyzną!!! Tak samo czytają Biblię, jak Konstytucję.
tadek 2021-08-29 08:23:23
@yano tak wszyscy jesteśmy zgodni że kościół trzeba oczyścić, tylko jak to zrobić gdy katolicy , wierni nie widzą problemu są ślepi i głusi , nie przeszkadza im ksiądz gej, nie przeszkadza im ksiądz pedofil czy molestujący kobietę niepełnosprawną w szpitalu , a prokurator tańczy u Rydzyka jak mu ten zagra, natomiast potępienie wyzywanie od najgorszego zwykłego człowieka o innej orientacji ,ooo to widać jak katolicy zioną nienawiścią ,tacy im przeszkadzają.
beta 2021-08-29 08:19:42
Powszechne potępienie , oburzenie na takich ludzi .Niech sobie zyją w spokoju.
Na Podhalu jest wiele znanych osób , ludzi wielokrotnie goszczących w mediach lokalnych- lokalni politycy ( znam nazwiska 2), postac ze świata artystycznego, Jest to publiczna tajemnica.
Mnie Ci ludzie nie przeszkadzają
Przeszkadza mi propganda w stylu wulgarnych marszów równości.
qaz 2021-08-28 20:54:54
@tutejszy - powiedz żonie, że zdradziłeś ją 10 raz. Chcę zobaczyć jej miłosierdzie. Jak juz chcesz Jezus nie tolerował kupców w świątyni, powiedział też, że "nie 7 razy, a 77". Ale nie powiedział "ile wlezie". Każda dobroć ma warunki. Pamiętasz 3 warunki dobrej spowiedzi ? Dlatego "żaden dobry uczynek nie pozostanie bez kary" - to już powiedział kto inny :):):)
yano 2021-08-28 20:27:53
@ tadek
Też jestem za tym aby oczyścić Kościół z homoseksualnej "lawendowej mafii".
vivat celibat 2021-08-28 19:03:49
@coming out. Niestety, ale popieram pomysł. Nareszcie zrobią porządek z pedofilami i homo. Jakiś czas nie będzie miał kto odprawiać mszy bo nie będzie przenosin na inną parafię.
tadek 2021-08-28 18:11:04
@yano jak by te mądrości Boga zawarte w piśmie św były prawdziwe to księża czy biskupi by pierwsi przestrzegali.
yano 2021-08-28 16:12:36
@tutejszy
Księga Kapłańska (18, 22 i 20, 13) To jest obrzydliwość oraz Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli.
Konserwatywny 2021-08-28 16:06:59
Homoseksualizm jest niestety objawa zaburzen psychicznych, tak jak u samcow, jak i samic. Nikt nie dyskryminuje przeciwko niepelnosprawnym, ale i tez nie gloryfikuje ich sytuacji.
Crystal 2021-08-28 14:29:09
Publiczne obnoszenie sie z sodomia jest obrzydliwe. Tego nie da sie ominac.
Spokojne zycie z kim sie chce specjalnie spoleczenstwa nie intaresuje juz od lat. Homoseksualne grupy wybraly jednak droge agresywnej konfrontacji ze spoleczenstwem. Takie sa fakty .Czasami przybiera to objawy histeri. Czy mozna isc inna droga i zyskiwac przychylnosc i zapracowane uznanie ?
Ano mozna. Nauka histori tego wlasnie uczy. Tyle ze nachalna propaganda to zamyka.
tutejszy 2021-08-28 13:45:05
"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak ja was umiłowałem". Tak się żyje na Podhalu. Zgodnie z dekalogiem, w szacunku do bliźniego - sama miłość, zrozumienie, tolerancja i empatia wokół. Tylko dlaczego tylu ludzi cierpi z powodu oczekiwań innych wobec nich i tej wszechobecnej miłości?!
qaz 2021-08-28 12:09:27
Do poprzedniego: jeśli nie popieram Żydów jestem antysemitą, jeśli nie popieram aborcji jestem za brakiem możliwości, jeśli nie popieram PO to jestem za PIS. I na odwrót. Przyszło komuś do głowy, że wolno mi to mieć w ... (głęboko) ? Skrajności.
qaz 2021-08-28 11:34:06
Czytam sobie: "W Zakopanem coraz więcej awanturujących się turystów". Oki. Konkluzja: "... Programy telewizyjne, które są pozbawione sfery moralnej, kształtują ludzi wyzutych z kultury obyczaju...." oraz "...klasyczna linia, według której porusza się człowiek:, czyli miłość, przyjaźń, koleżeństwo i obojętność oraz niechęć, złość, wrogość i nienawiść, w ostatnich latach została sprowadzona do dwóch biegunów; albo nienawidzę, albo kocham.." W sedno ! W tym kraju media kreują "tolerancja = akceptacja" a tak nie jest. Ba - w GB radiowozy będą malować w tęczę. I to jest właśnie wchodzenie komuś na łeb i wtrynianie się w jego życie. Co mnie obchodzi kto z kim sypia i jaką wiarę wyznaje. Nic. Do momentu kiedy zaczyna wymagać żebym to akceptował. A ja NIE MUSZĘ ! Mam swoje poglądy i domagam się takiego samego szacunku dla mnie jak ktoś dla siebie. I tego ludzie nie rozumieją. Do tego stawia się znak równości między "normą", a "wyjątkiem". Tak też nie jest ! Inaczej każdy "wyjątek" będzie stanowił prawa dla "większości" . I o to ten bunt i te krzyki. Niech sobie każdy żyje jak chce jeno innym na łeb nie wchodzi. Istnieje coś takiego jak norma społeczna czy kulturowa. Każdemu należy się szacunek. Do momentu jak mi życia nie zaczyna ustawiać .

"moja wolność kończy się tam gdzie zaczyna się twoja, a TWOJA KOŃCZY TAM GDZIE ZACZYNA MOJA"
Gośka 2021-08-28 11:25:21
I co wtym jest złego. W Maruszynie tesz jest lezba ktura spotyka się już ładne parę lat z partnerką i jest wszystko w porządku.
Alfik 2021-08-28 11:11:58
Od 2011 dużo się zmieniło, teraz to bycie hetero zaczyna być nie modne :(
DENZEL 2021-08-28 11:10:57
NO niestety u nas jak w lesie . Tu nawet ludzie z depresją czy innymi chorobami psychicznymi są wyśmiewani i nazywani ,, głuptokami,, czy nierobami i leniami . A jak ktoś popełni samobójstwo to obwiniają wiatr Halny haha . Ciężko się żyje w tym lesie z małp .
normalny 2021-08-28 11:07:22
Do coming out
Tylko czekałem na taki idiotyczny komentarz.......
Ale nie ma co się dziwić, bo artykuł tylko to potwierdza....
coming out 2021-08-28 10:33:17
Jestem za. Wpuścić arabów do Polski, i kwestia homoseksualizmu zostanie w mig załatwiona

Reklama
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ RTV AGD NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
 • PRACA | dam
  Karczma w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ - 602 611 999.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 571 240 909.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W ZAKOPANEM - PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ/SPRZĄTANIE POKOI (DORYWCZA, 8-10 DNI W MIESIĄCU), 18 zł/godz., umowa zlecenie. 511 397 987.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ZASTĘPCĘ SZEFA KUCHNI. 606 208 503
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, od 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ I POMOC KELNERSKĄ - PRACA STAŁA, 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM, 17 za godzinę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POKOJOWĄ. Zapewniamy stałą, stabilną, spokojną pracę. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  KARCZMA RĄBANICA W PORONINIE ZATRUDNI KELNERKĘ, praca stała. 600 071 887
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Aparthotel w Białce Tatrzańskiej zatrudni RECEPCJONISTĘ/TKĘ -praca zmianowa ,umowa o pracę na pełny etat ,elastyczny grafik ,atrakcyjne wynagrodzenie 512576206 /aparthotelbialczanski@gmail.com. 512576206aparthotelbialczanski@gmail.com
  Tel.: 512576206
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W GLICZAROWIE GÓRNYM zatrudni KUCHARKĘ, POMOC DO PENSJONATU z zamieszkaniem. 604 79 72 73.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE, KELNERKI - ZAKOPANE - 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARKĘ lub KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ do pensjonatu na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARKĘ lub KUCHARZA ŚNIADANIOWEGO/ POMOC KUCHENNĄ do aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz pracę w miłej atmosferze. Szczegóły pod numerem tel. 668 850 500; e-mail: managertatrzanski@gmail.com.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko GŁÓWNY KSIĘGOWY. Termin składania ofert: 25.10.2021r. (godz. 12:00). Szczegóły: https://bip.cos.pl/3161/nabor-na-stanowisko-glowny-ksiegowy
 • PRACA | dam
  Salon odzieżowy z markową odzieżą MONT BRAND, znajdujący się w Centrum Handlowym Krupówki poszukuje kandydatki na stanowisko Sprzedawca/Doradca Klienta. Praca na pełny etat. Czekamy na Twoje zgłoszenie!. 608507010montbrand@wp.pl https://montbrand.pl/
  Tel.: 608507010
 • SPRZEDAŻ | różne
  WYPRZEDAŻ WYPOSAŻENIA Z PENSJONATU W ZAKOPANEM. 600 633 849
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Poroninie zatrudni kucharkę od sezonu zimowego, oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, możliwość zamieszkania. 605393090biuropensjonatu@gmail.com
  Tel.: 605393090
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy TECHNICZNEGO w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Tel 720 762 779. Mail: biznes@hotelcrocus.pl
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY OSOBY DO SPRZĄTANIA MARKETU BUDOWLANEGO przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. Praca dwuzmianowa. Stawka od 13,85 zł na godzinę netto (na rękę). Kontakt pon. - pt. w godz.8 - 15, tel. 601 156 466
  Tel.: 601 156 466
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię DO KWIACIARNI W PORONINIE. Praca stała. 507 02 06 04.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 85-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. Zatrudniający ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA ds. HR. Miejsce pracy: Zakopane, możliwa częściowa praca zdalna. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie procesów rekrutacyjnych, w tym identyfikacja potrzeb rekrutacyjnych, publikacja ogłoszeń, selekcja aplikacji, prowadzenie spotkań, składanie ofert, - Koordynowanie procesu onboardingu nowych pracowników, - Realizacja i koordynacja projektów rozwojowych w obszarze miękkiego HR: rozwój i ocena kompetencji, ścieżki kariery, zarządzanie talentami, programy motywacyjne, - Organizacja i koordynacja procesów związanych ze szkoleniami i rozwojem pracowników oraz zarządzaniem wiedzą w firmie (programy praktyk, staży i udział w targach pracy), - Organizacja szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych dla pracowników firmy, - Współpraca z firmami zewnętrznymi w zakresie: benefitów pracowniczych, rekrutacji oraz zatrudniania pracowników tymczasowych, - Inicjowanie i realizacja działań z obszaru employer brandingu - dbałość o markę pracodawcy na rynku pracy, - Wsparcie managerów i pracowników w bieżących sprawach z zakresu HR, - Aktywne uczestnictwo w opracowywaniu, aktualizacji oraz wdrażaniu polityk w obszarze HR, - Wsparcie w projektach zespołu kadr i płac (doświadczenie w obszarze kadrowo-płacowym będzie dodatkowym atutem), - Przygotowywanie analiz, raportów i prezentacji na potrzeby bieżących działań. WYMAGANIA: - Wykształcenie wyższe kierunkowe, - Doświadczenie zawodowe w obszarze HR - min. 2 lata doświadczenia na podobnym stanowisku, - Komunikatywność, otwartość, kreatywność oraz wysokie umiejętności interpersonalne, - Zaangażowanie i odpowiedzialność za powierzone zadania, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Bardzo dobra organizacja pracy własnej, dokładność, - Orientacja na cel i klienta wewnętrznego, - Otwartość na zmiany, - Znajomość prawa pracy, - Zainteresowanie tematyką HR oraz śledzenie aktualnych trendów w tym obszarze, - Dobra znajomość programów: MS Office (w szczególności Ms Excel), - Możliwość odbywania podróży służbowych na terenie Małopolski i Podkarpacia. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, ubezpieczenie na życie, - Ciekawą pracę w zgranym i wspierającym się zespole, - Możliwa częściowa praca zdalna. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  POMOC DO PENSJONATU - KOŚCIELISKO - 600 403 706.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI W ZAKOPANEM ZATRUDNI POKOJOWĄ . STAŁA I PEWNA PRACA. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • PRACA | dam
  SZYCIE KUŚNIERSKIE - na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracowników do zakładu garbarskiego. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  Praca OPIEKUNKA DO DZIECI W ŻŁOBKU.. tel 577 283 777
  Tel.: 577 283 777
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Dom Wypoczynkowy przyjmie kucharza/kucharkę oraz pomoc do obsługi w obiekcie na sezon zimowy. Praca od połowy grudnia. Wysokie wynagrodzenie!. 668 021 047
  Tel.: 668 021 047
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-10-25 21:15 Nie wiadomo, kiedy odjeżdża bus. Wciąż brakuje rozkładów jazdy 1 2021-10-25 21:02 Auto w rowie 2021-10-25 20:30 Akwen w jesiennym wystroju 2021-10-25 20:00 Wiem, kto zabił. Jedno z was będzie następne. Konkurs dla czytelników 2021-10-25 19:45 Piętnastu kierowców straciło prawa jazdy 2021-10-25 18:40 23-letni kierowca był pijany. Policja podała szczegóły zatrzymania na Rafaczówkach 7 2021-10-25 18:15 Nic na siłę. Nie musimy robić zatoczek postojowych 4 2021-10-25 17:45 Pamięci Hanki Nowobielskiej 2021-10-25 17:42 Muza w Cafe Lulu 2021-10-25 17:33 Katolipa - kicz a sztuka sakralna. Spotkanie w Jatkach 2021-10-25 17:30 Paraliż miasta to norma 6 2021-10-25 16:57 Gdzie znaleźć sowę w Mieście? Noc Bibliotek i wieczorna wyprawa 2021-10-25 16:45 Najstarsze orawskie nagrobki 2021-10-25 16:33 W duchu folkowej muzyki. Warsztaty Muzolingua International 2021-10-25 16:15 Kończy się flisacki sezon. Ostatnie łodzie popłyną w niedzielę 2021-10-25 16:12 Groźny wypadek na Chyżniance 2021-10-25 15:32 Tak wymijała, że TIR-owi urwała koło. Wielki korek w Dębnie! 2021-10-25 15:15 Szykujesz się do ślubu? Zajrzyj na targi 2021-10-25 14:30 Honorowy dzielnicowy. Dariusz Knapczyk oddał już 30 litrów krwi 1 2021-10-25 14:19 Targ przedświąteczny 2021-10-25 13:24 Ścigała go policja uderzył w drzewo Aktualizacja (WIDEO) 7 2021-10-25 13:00 Cenny dar dla Muzeum Tatrzańskiego 2021-10-25 12:15 Kończy się remont ul. Długiej - przy okazji wynieśli całe skrzyżowanie 2021-10-25 11:30 Codzienny raport covidowy 4 2021-10-25 10:45 Słońce świeci nad Tatrami 2021-10-25 10:00 Zginęła na Hawraniu. Nie zapomnijmy o Zosi 1 2021-10-25 09:00 W blasku krzyża na Giewoncie 1 2021-10-25 08:00 Święci chodzą po ulicach 5 2021-10-24 22:30 Bogusław Ufir najlepszy w wyciskaniu (WIDEO) 1 2021-10-24 21:45 Polała się krew w Suchej Beskidzkiej 2021-10-24 21:00 Nie żyje Janusz Kamocki 2021-10-24 20:15 Jak się żyje w czarnej strefie (WIDEO) 3 2021-10-24 19:30 Branżowa Szkoła Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem ma już 10 lat 2021-10-24 18:45 Spotkali się na czole Turbacza 2021-10-24 18:00 Babiogórskie Centrum Kultury ma nowy budynek 1 2021-10-24 17:15 Pandemia w Polsce nie odpuszcza. Mimo weekendu prawie 5000 nowych zakażeń koronawirusem 2021-10-24 16:30 Zbójnik, ale nie zbój 2021-10-24 15:50 Poranny karambol na zakopiance 2 2021-10-24 15:01 Jechał samochodem bez ubezpieczenia, ale za to z narkotykami 2 2021-10-24 14:30 Wybudują nowy most 6 2021-10-24 13:57 32 lata temu na Lhotse zginął Jerzy Kukuczka 2 2021-10-24 13:45 Wielki obryw z Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Takiego jeszcze nie było (WIDEO) 1 2021-10-24 13:00 Rekordowa kara za reklamę w Kościelisku 24 2021-10-24 12:40 Doskonalili jazdę terenówkami 2021-10-24 12:15 Trwa remont dachu zabytkowego kościoła w Nowym Targu 1 2021-10-24 11:30 Proces dyrektor szpitala w Zakopanem w zawieszeniu 7 2021-10-24 10:45 Kończy się Chrystus Frasobliwy (ZDJĘCIA) 2021-10-24 10:00 Przeskakiwał największe skocznie świata, ale swojej ulicy w Zębie się nie doczekał 2 2021-10-24 09:28 Na królowej Beskidów sypał śnieg 2021-10-24 08:57 Pięściarze opanowali Nosalowy Dwór (ZDJĘCIA) 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-10-25 22:33 1. @kkk, przeczytaj to się dowiesz. Jak ci się nie chce czytać to nie komentuj. 2021-10-25 22:24 2. A na koszulce plantacja marihuany. Już za to grozi mu 5-letnia odsiadka. 2021-10-25 21:53 3. Pewno wyjdzie po badaniu ze jeszcze covida miał a nie 1.5 promila 2021-10-25 21:40 4. Tymek na Burmistrza! Sołtys na parkingowego! Bezradne małpy do zoo! Inaczej ta wieś już na zawsze zostanie cyrkiem. 2021-10-25 21:27 5. Burmistrz nadaje się na parkingowego... i tyle. 2021-10-25 21:25 6. W internecie som minutowe rozkłady jazdy ale siy tys nie zgodzajom z tym co robi bus. 2021-10-25 21:17 7. Może się jeszcze okazać że sam Pan J.K. jest właścicielem pfaizera i steruje światem. A tak na marginesie żadnych rewelacji w artykule nie ma i wcale mnie nie dziwi że firma próbuje wyciągnąć jak najwięcej kasy i umyć ręce, nie jest to działalność harytatywna, a to nie znaczy że szczepionka nie działa. 2021-10-25 20:10 8. ktokolwiek uważający że centrum komunikacyjne cokolwiek zmieni jest idiotą. I nie warto dalej z nim rozmawiać. Będą nowe autobusy i co? staną w korku - jak i wszystko w tym mieście. Deweloperka udowadnia że miasto jest z gumy i przyjmie wszystkich. Ścieżki rowerowe? powodują znaczny ból dolnej części pleców - bez szans by cokolwiek zmienić. Darmowe parkowanie na weekend?! czyli wtedy kiedy miasto jest najbardziej oblegane - logiczne Leszku no nie? Do naprawienia podczas pierwszej lepszej sesji, no ale nie - niedasizm. I Skoro nie ma podstawy prawnej by parkingi były "locals only" to widzę tak: dla turystów 300% cena up, mieszkańcom -75% albo inna symboliczna kwota. My (jako mieszkańcy) chcemy tu normalnie żyć. Nie jeździmy po mieście dla własnego widzimisię, załatwiając sprawy w urzędzie, robiąc zakupy, odbierając dzieci z zajęć/szkoły Gospodarz potrzebny na wczoraj! 2021-10-25 20:00 9. Mieszkańcy chcą zatoczki tylko dla siebie?? Nie mają miejsca przy chałpie to niech sprzedają auta i nie wynajmują kwater!!!To może każdy niech się postara o zatoczke pod domem jak miasto takie pomocne. Nie będą musieli w zimie odśnieżać podjazdu. Fajnie się będzie stało. I ten sam problem był na Balzera i teraz biedni mieszkańcy muszą odsniezyć wjazd bo skończył się darmowy parking 2021-10-25 19:52 10. Eee , to nie jest Najsztub , jarmułki nie ma.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP