POLECAMY
Jak "Tygodnik Podhalański kłamie" ? Książka dostępna jest też w redakcjach w Zakopanem i w Nowym Targu.

Reklama

2021-09-13 21:21:47

Reklama

Reportaż

Władek z Bańskiej, co po dachu na rękach chodził

Reklama

Inny to by się kilka razy na jego miejscu powiesił. Ale nie Zaliński.

Mówią, że nieszczęścia chodzą parami. U Władka Zalińskiego z Bańskiej Wyżnej trudno je policzyć. Najpierw kalectwo, potem pożar, długi, źli ludzie, bezlitośni urzędnicy, więzienie. Zły czas i pech. Gdyby urodził się pół wieku później, pewnie byłby biznesmenem, który z wózka inwalidzkiego zarządza swoim imperium, a dziennikarze biliby się o wywiady z nim. Ale komuna dla takich jak on była bezlitosna. Ludzie przedsiębiorczy, chcący założyć własny biznes, byli z góry skazani na porażkę.

Zawsze się dźwigał, niczego nie żałował, a zamiast użalać się nad sobą, zakasywał rękawy i brał się do roboty. Szukał nowych pomysłów na życie. - Nigdy nie myślałem, żeby sobie życie odebrać. Zawsze przyjmowałem z pokorą, co daje mi los. "Co Bóg da, to będzie" - powtarza swoją życiową dewizę. I uśmiecha się dobrotliwie, jak zawsze. Nawet dziś, kiedy jest pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej w Zaskalu, znalazł pomysł na życie. Na drewnianych patyczkach do szaszłyków dzierga wełniane rękawiczki.

Kalectwo nie było w niczym przeszkodą, był sprawniejszy od wielu osób, które miały zdrowe nogi. - Kiedyś nawet założyłem się z kolegami, że przejdę po dachu na rękach,.Dach miał 17 metrów. Hip na drabinę, noga za nogę i chwilę mi zajęło, żeby przejść na rękach od jednego szczytu do drugiego - wspomina. - Nawet tańcowałem na kulach. I siedem razy byłem na Turbaczu - podkreśla.

Kiernicka napędzana elektrycznie

Urodził się zaraz po wojnie. I choć jego dzieciństwo przypadało na najgorsze czasy stalinowskie, nie brakowałoby mu ptasiego mleka, bo ojciec - gazda, kowal i stolarz - był zawsze zaradny. Ale zdrowia nie kupisz. A Władek kiedy miał półtora roku, zachorował na Heinego-Medina. Sparaliżowało go od połowy w dół. Długo rodzice jeździli z nim po szpitalach, znajdywali najlepszych specjalistów. Władek przeszedł kilka operacji, m.in. na kręgosłup i powykrzywianą stopę. Z czasem odzyskał władanie w jednej nodze. - Tata mi zrobił takie małe kule, ale po domu to chodziłem na kolanach - opowiada. Najbardziej lubił przesiadywać w stolarni. Nie chodził jeszcze do szkoły, kiedy sam robił sanki, domki czy kasetki. Miał smykałkę do techniki, robił też na drutach. Nauczyły go siostry. W szkole radził sobie dobrze. Poszedł nawet do technikum mechanicznego, chciał zostać tokarzem, ale gdy lekarz zakładowy nie dał pozwolenia na naukę w tym kierunku, szkołę rzucił.

Wymyślił elektryczne urządzenie do robienia masła. - Takie kiernicki z silnikiem - tłumaczy. Chętnych na nie we wsi nie brakowało. Prawdziwą furorę zrobiła jednak jego elektryczna gręplarnia, którą zrobił dla mamy. Przyjeżdżali ludzie z całego Podhala, nie nadążał z robieniem tych urządzeń.

Pierwszy we wsi miał auto - skodę 1201, w której zrobił sobie ręczne sprzęgło. - Rok to bez prawo jazdy jeździłem, i to po całej Polsce - na Śląsku skodą byłem i w Warszawie - wspomina.

W 1964 r. ojciec dla brata Władka wybudował tartak w Bańskiej Górnej i zdobył w starostwie odpowiednie zezwolenie  na prowadzenie takiej działalności.  

Kiedy to samo starostwo odebrało Władkowi zezwolenie na gręplowanie wełny, pomyślał, że i on mógłby poprowadzić tartak. Bratu konkurencji nie chciał robić, ale dowiedział się, że w Ochotnicy jest tartak, który znajomy z Ostrowska wydzierżawił na 20 lat. Od 3 lat tartak stał. Koledze taty trzeba było zapłacić niemało za odstąpienie dzierżawy, a i tartak był w opłakanym stanie. - Wszystko trzeba było wybetonować, przygotować maszyny.

Ktoś Władka podpalił

- Nie zdążyłem jeszcze tartaku uruchomić, nawet prądu jeszcze nie było, jak ktoś wszystko podpalił - wspomina. - Wszystko poszło z dymem, ubezpieczenia nie było, Trzeba było zaczynać od nowa, a pieniędzy już nie miałem - opowiada. - Co jakie urządzenie wyremontowałem, to pękało po pożarze - dodaje. Trzeba było pożyczyć pieniądze, mieszkańcy Ochotnicy na zebraniu wiejskim przydzielili 10 kubików drewna. Ale nie wszyscy popierali Władka.

We wsi był już stary tartak. Jego właściciel kopał dołki pod przedsiębiorczym kaleką z Bańskiej. - Buntował ludzi, chodził do starostwa, żeby mi pozwolenia nie dali - wspomina Władek. Mieszkańcy byli podzieleni. Z jednej strony cieszyli się z nowoczesnego tartaku, z dużym placem, lepszymi piłami. Z drugiej strony Władek był obcy, a właściciel starego tartaku swój. Drewna do przerobu było dla dwóch tartaków, ale limit był na  jeden, a pozwolenie wydawane raz na pięć lat. Zaliński pozwolenia nie dostał. Był rok 1965. Władkowi kolejny raz świat się zawalił. Został z długami, pieniędzmi wsadzonymi w biznes, który miał być co najmniej na 5 lat zamrożony. Właściciel terenu nie chciał zrezygnować z dzierżawy i oddać pieniędzy.

Nie pomoże nawet minister

Władek znalazł pomysł na kolejny biznes. Zaczął robić przekładki dla betoniarni, duży zakład w Czyżynach gwarantował zbyt. Góral dostał już pozwolenie na prowadzenie działalności, ale kłody zaczął rzucać urząd skarbowy. Trzeba było wymyślić coś innego. Zaczął robić drewniane palety, które zamówiła u niego firma z Warszawy - dla Szwedów. Był pierwszy w Polsce. Zatrudniał 5 osób. Tysiąc sztuk co miesiąc jelczem transportowanych było do Nowego Targu, stąd wagonami nad morze, a ze Świnoujścia palety promem płynęły do Szwecji. Po kilku miesiącach i ten biznes upadł. Drogi z Ochotnicy asfaltowej nie było, transport był kłopotliwy i kosztowny. Zarobek za mały.

Przetrwał jednak pięć lat. W 1970 r. napisał prośbę do wydziału handlu i przemysłu w nowotarskim starostwie o pozwolenie na otwarcie tartaku. Dostał odmowę. Pomocy szukał w wojewódzkiej radzie narodowej, ale i to nie pomogło. Pojechał do Ministerstwa Przemysłu, ale i tam usłyszał, że "Nic nie da się zrobić". Widok mężczyzny o kulach nie zmiękczył serca żadnego urzędnika.

Władek w telewizji i... w więzieniu


Wracając pociągiem z Warszawy, spotkał Jaśka Antoła, kolegę z sąsiedniej wsi - z Bańskiej Niżnej. Jasiek był wtedy redaktorem tygodnika Wieści. - Zapytał, skąd jadę, to mu opowiedziałem swoją historię - wspomina. Od niego usłyszał, że Maciej Szumowski, który robił wtedy reportaże dla telewizji, szuka tematu na prowincji. I niedługo potem Antoł z Szumowskim pojawili się w Ochotnicy. - Cały tydzień Szumowski nagrywał ludzi i w niedzielę, jak wyszli z kościoła. Pojechał też do partii w Nowym Targu i do starostwa - opowiada. Notable tłumaczyli się gęsto przed kamerą. Powstał dokument w cyklu "Polska zza siódmej miedzy", który telewizja pokazała. Żeby go zobaczyć, Władek pojechał do hotelu robotniczego w Nowym Targu. W Ochotnicy wtedy nie było jeszcze nawet prądu. Zrobiło się zamieszanie. Władza została w reportażu skompromitowana.

Niedługo po emisji reportażu władze odwołały Stefana Tarnowskiego, szefa wydziału przemysłu i handlu, który wydawał zezwolenia kuśnierzom, właścicielom sklepów. To był szok, bo Tarnowski trząsł całym Podhalem i wydawał się nietykalny. Nowy szef dał Zalińskiemu zezwolenie na prowadzenie tartaku.

Władkowi dodało to skrzydeł. Tartak szybko był gotowy do rozruchu. Mimo kalectwa sam krył budynek dachówką, zrobił sobie drzwi. Dosłownie fruwał pomiędzy maszynami, co widać na filmie Szumowskiego.

Interes szedł dobrze, ale partyjniacy zapamiętali sobie kompromitację, jaka ich za sprawą Władka Zalińskiego spotkała. Czekali tylko na okazję. W końcu wsadzili go do więzienia.  Za nielegalny handel deskami - tłumaczy góral. - Spółdzielnia Rolniczo-Produkcyjna w Gołkowicach kupowała ode mnie gotowe deski, ja kupowałem od chłopów i ciąłem. Tyle, że rachunki były na rolników sprzedających drzewo - wyjaśnia. - Ale w więzieniu w Tarnowie mi źle nie było. Robiłem domki z zapałek, dostawałem za to papierosy. Miałem chody u dyrektora - opowiada.

Po roku przerwy interes już tak nie hulał. A w 1985 r. dzierżawa się skończyła, a syn właścicielki terenu - widząc intratny biznes - postanowił przejąć tartak. - Musiałem się usunąć i znowu wszystko zacząć od nowa - mówi Władek.

Rękawice z gwiazdami w trzech rozmiarach

Jak stracił tartak, wrócił do Bańskiej Wyżnej, otworzył swój warsztat stolarski. Mimo kalectwa i zaawansowanego już wieku radził sobie. Robił stoły. - Kiedyś nie miałem na opał, a miałem duży stół. Pojechałem do Domu Pomocy Społecznej w Zaskalu zapytać, czy by nie kupili. Stołu nie kupili, ale dyrektorka powiedziała, żebym przyszedł do DPS-u, że z pierwszą grupą inwalidzką bez problemu dostanę miejsce - wspomina. Trzeba tylko złożyć dokumenty w urzędzie.  I tak się stało. Od 2013 r. Władek jest w DPS "Smrek". - W pierwszym miesiącu nie mogłem sobie poradzić, ale w drugim opiekunka przyniosła mi kłębki wełny i zacząłem robić rękawice. Tak jak się nauczyłem w dzieciństwie - podkreśla. - Przypomniał sobie dawne wzory, rozrysował na papierze i dzierga w każdej wolnej chwili. Ile już tych rękawic z gwiazdami zrobił, nie pamięta. Ale obdarował już wszystkich naokoło. Czasem uda się coś sprzedać. Na początku tego roku został nawet gwiazdą internetu. DPS nie miał nigdy tyle wejść na swoim Facebooku, co za sprawą Władka, a raczej jego zdjęcia z robótką w rękach. Pensjonariuszem zainteresowały się też media - najpierw lokalne, a potem ogólnopolskie. Władek odporny jest jednak na sławę, nie ma parcia na szkło. Plecie kolejne rękawice. - Jakby kto chciał, to mam w trzech rozmiarach - męskim, damskim i dziecięcym - mówi nieśmiało.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kudlon 2021-09-14 11:53:25
Twardy..jak skała twardy...nie to co dziś co poniektóry wymocek ...

Reklama
 • PRACA | dam
  KARCZMA SZAŁAS KURNIAWA ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 608 842 830.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie działke za gotówke w okolicy Jeziora Czorsztynskiego-Czorsztyn Kluszkowce okolica. tel 660797241 b12.pl.
 • USŁUGI | budowlane
  ROBOTY W KAMIENIU, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY itp. 732 996 358.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ DO SPRZĄTANIA POKOI. Oferujemy umowę o pracę. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92.
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub tel. 18 20 150 92
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam działka budowlana w Witowie o powierzchni 1571m2 blisko wyciągu tel. 660797241 b12.pl
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni: - Kucharzy/ młodszych kucharzy - Panie do przygotowywania śniadań - Kelnerów/ kelnerki - Recepcjonistki/ Recepcjoniści Praca stała bądź dorywcza, elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia. 507645428natalia25-92@o2.pl
  Tel.: 507645428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowe domy w zabudowie bliźniaczej z garażem Nowy Targ atrakcyjne osiedle tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, jednego z największych pracodawców na Podhalu. Poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I GOSPODARKI MAGAZYNOWEJ. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Weryfikacja zgodności i poprawności dostarczonych dokumentów, - Wprowadzanie dokumentów do systemu, - Kontrola procesów magazynowych i prawidłowego obiegu dokumentacji, - Uczestnictwo w rozliczaniu inwentaryzacji w tym identyfikacja niedoborów i nadwyżek, - Sporządzanie raportów pokontrolnych i poinwentaryzacyjnych, - Poszukiwanie możliwości optymalizacji przepływu danych i proponowanie zmian usprawniających, - Uczestnictwo w opracowywaniu nowych procedur i instrukcji dla pracowników. WYMAGANIA: - Wykształcenie średnie lub wyższe - preferowane kierunki: ekonomia, finanse, administracja, zarządzanie, - Skrupulatność, rzetelność i zaangażowanie w wykonywanie obowiązków, - Umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków, - Sprawne posługiwanie się pakietem Microsoft Office, - Kreatywne podejście do realizowanych tematów, - Wielozadaniowość i dobra organizacja pracy własnej, - Mile widziana znajomość gospodarki magazynowej (program LSI), wiedza z zakresu procesów magazynowych i obiegu dokumentacji, doświadczenie w pracy z analizą danych. OFERUJEMY: - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, - Pracę w rozwijającej się firmie, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie + system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "Specjalista ds. kontroli i gospodarki magazynowej". Skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  POLSKIE KOLEJE LINOWE S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: PRACOWNIK W DZIALE KSIĘGOWOŚCI. MIEJSCE PRACY: Zakopane. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia min. średniego; - Mile widziane doświadczenie w Dziale Księgowości, - Znajomość zagadnień z zakresu księgowości i podatków; - Bardzo dobrej umiejętności planowania i organizacji pracy; - Zdolności analitycznych; - Skrupulatności i rzetelności w wykonywaniu zadań; - Komunikatywności; - Umiejętności pracy w zespole; - Znajomości pakietu MS Office w szczególności MS Excel. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Bogaty pakiet socjalny w tym m.in. ubezpieczenie na życie finansowane przez pracodawcę, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. APLIKACJE PROSIMY PRZESYŁAĆ NA ADRES: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL KSG". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zakopane. Przyjmę na stałe DO PRACY W PENSJONACIE - ŚNIADANIA, SPRZĄTANIE. 604 501 801.
 • PRACA | dam
  Restauracja Adamo przyjmie do pracy kucharza, pizzera, kelnera, pomoc kuchenna.. 606951331
  Tel.: 606951331
 • PRACA | dam
  KIEROWCĘ z prawem jazdy kat B do hurtowni spożywczej w Zakopanem. 602 74 31 38
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni na stałe POKOJOWĄ. 666378357.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666378357.
 • PRACA | dam
  Hotel Toporów w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnera/ kelnerkę- praca stała lub sezonowa, możliwość zamieszkania. 698763582topor@toporow.pl www.toporow.pl
  Tel.: 698763582
 • PRACA | dam
  Restauracja "Tunel" zatrudni pizzera na stałe. Umowa o pracę, wysokie wynagrodzenie. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Praca całoroczne Pensjonat Kościelisko najlepiej osoba wielofunkcyjna Kelnerka Pokojowa Kucharka możliwe zakwaterowanie i wyżywienie. 600 011 905 info@gorskipalacyk.pl
  Tel.: 600
 • PRACA | dam
  PRACA OD ZARAZ! Wynagrodzenie do 9 000 zł netto! Serwis sprzątający: Vorarlberg Austria. Chcesz być częścią naszego zespołu? Dołącz do nas! Prześlij nam swoje CV na adres: office.cowa@gmail.com.office.cowa@gmail.com
 • PRACA | dam
  Centrum Medyczne w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowisko rejestratorka medyczna/ recepcjonistka. Osoby zainteresowane proszę o przesyłanie CV na adres e-mail: centrummedycznesm@onet.pl.
 • PRACA | dam
  Firma z Rabki zatrudni kierowcę kat.D na obsługę linii i/lub dowóz dzieci do szkoły-od zaraz.Kontakt 9:00-14:00. 182670717 biuro@jarosz.rabka.pl
  Tel.: 182670717
 • PRACA | dam
  AMW Rewita w Kościelisku przyjmie do pracy na stanowisko: -Kucharz/Kucharka możliwość zakwaterowania. Informacje pod numerem telefonu: 785 925 567 pn-pt 8-15, E-mail: j.slodyczka@rewita.pl
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ ASYSTENTKI STOMATOLOGICZNEJ lub OSOBY CHĘTNEJ NA TO STANOWISKO (po maturze, DO PRZESZKOLENIA) - Zakopane. 793 333 072 (po godz. 19)
 • PRACA | dam
  Hotel Skalny*** w Zakopanem zatrudni na pełny etat lub umowę zlecenie Recepcjonistkę/Recepcjonistę. Kontakt: 182019100 praca@wo-ma.events.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ OSOBĘ DO KUCHNI. 601 533 566, 18 20 64 305
  Tel.: 601 533 566
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ - PRACA STAŁA. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Restauracja w Białce Tatrzańskiej zatrudni osobę stanowisko kelnerka/kelner Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie, elastyczny grafik. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA i MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc). 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY POKOJOWĄ Z DOŚWIADCZENIEM. Kontakt: 660 710 400.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  PŁYTKI, PANELE, SZPACHLOWANIE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-09-16 12:45 Duży wzrost zakażeń koronawirusem w powiecie tatrzańskim 2021-09-16 12:39 Weź nie pytaj, weź się przytul 2021-09-16 12:00 Tygodnik Podhalański z brązowym medalem Mistrzostw Polski dziennikarzy 2021-09-16 11:30 Osteobus przed nowotarskim szpitalem - zbadaj kości 2021-09-16 10:45 Kontrowersje wokół pomnika. W niedzielę poświęcenie obelisku 1 2021-09-16 10:45 Od wczoraj nie mamy telewizji 2021-09-16 10:00 Córeczki tatusia 2021-09-16 09:57 Stłuczka trzech aut w Rabce 2 2021-09-16 09:00 Prawdziwym mężczyznom badania niestraszne 1 2021-09-16 08:45 Wypadek w Bukowinie Tatrzańskiej. Jedna osoba poszkodowana 2021-09-16 08:01 Kończy się remont ulicy Stanisława Józefczaka w Nowym Targu 2021-09-16 07:00 Jesteśmy czyści przed Bogiem. Wstrząsająca sprawa rodziny zastępczej 1 2021-09-15 21:45 Nadal poszukiwany właściciel psa, zabłąkanego na Hali Gąsienicowej 2021-09-15 21:23 Prawdziwe prawdziwki ciągle rosną, wystarczy wejść do lasu 2021-09-15 20:31 Na Galicowej Grapie 2021-09-15 19:46 Nie jesteśmy petentami, to władze powinny nam służyć. Głos mieszkańca ul. Zwierzynieckiej 26 2021-09-15 19:20 Smrodzą, śmiecą, zajeżdżają drogę i niczym się nie przejmują 8 2021-09-15 18:52 Bardzo poważny wypadek w Maniowach (WIDEO) 2021-09-15 18:30 Jedyne takie Mistrzostwa - kto zbiegnie z Turbacza w 15 minut? 2021-09-15 17:30 Z Krakowa do Gdańska polecisz maxem 2021-09-15 17:00 Gdzie szukać nowych możliwości inwestycyjnych? 2021-09-15 16:58 Pies został w rozgrzanym aucie. Jego właścicielka poszła nad Morskie Oko 4 2021-09-15 16:15 Miastowi górale będą świętować stulecie swego oddziału 2021-09-15 15:45 Burmistrz niekierowany. Burzliwa dyskusja i kolejna odsłona sporu o przedszkole 10 2021-09-15 15:15 Poważny wypadek w Kluszkowcach (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2021-09-15 15:15 Hotel ze stacją ładowania samochodów elektrycznych (WIDEO) 2 2021-09-15 14:30 Tak pięknie pod Gerlachem! Niestety, nadciąga załamanie pogody (WIDEO) 1 2021-09-15 13:49 Czemu wampiry unikają światła? Słów kilka o ochronie nietoperzy 1 2021-09-15 13:45 W Tatrach już kolorowa jesień. Tak było rano na Przełęczy Kondrackiej (ZDJĘCIA, WIDEO) 2021-09-15 13:45 Kto rano wstaje i jedzie nad jezioro 2021-09-15 13:15 Babie lato w Beskidach 2021-09-15 12:46 Edukację mamy w naturze. Spotkanie trzecie 2021-09-15 12:46 Poranne mgły ustąpiły. Nad Jeziorem Czorsztyńskim dużo słońca (ZDJĘCIA) 2021-09-15 12:37 Dzień Sybiraka. Uroczyste obchody 4 2021-09-15 12:33 Otwarty Turniej Tenisowy. Finał 2021-09-15 12:00 Najlepsze teatry ludowe wystąpią w Bukowinie Tatrzańskiej 2021-09-15 11:59 Mężczyzna pod wpływem alkoholu próbował odjechać autem. Udaremnili to taksówkarze 4 2021-09-15 11:30 Co się wczoraj działo przed Teatrem Witkacego? 2021-09-15 10:43 W całej Polsce wzrost zakażeń, na Podhalu też nowe przypadki 1 2021-09-15 10:16 Portfel zgubiony w Zakopanem. Na znalazcę czeka nagroda 2021-09-15 10:00 Król węży i Przełom Dunajca 2021-09-15 09:00 Uważajcie na niedźwiedzia na Gubałówce i Furmanowej 1 2021-09-15 08:01 Dzikim okiem spójrz na Wrota Chałubińskiego (WIDEO) 2021-09-14 21:45 Ile czasu potrzebuje na przebranie kwiatowa panienka? 2021-09-14 21:00 Bóbr pod Mnichem (WIDEO) 3 2021-09-14 20:15 Już jutro kolejna ostra debata o przyszłości Przedszkola nr 2 w Rabce. 6 2021-09-14 19:31 Pies turysta. Czy ktoś w Tatrach zgubił psiaka? 1 2021-09-14 18:45 W miejscu, gdzie zginął mieszkaniec Lipnicy zapłonął znicz. Stop agresji 7 2021-09-14 17:36 Czerwona woda w potoku w Zakopanem (WIDEO) 9 2021-09-14 16:22 Wypadek w Szaflarach - zakopianka zablokowana 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-16 12:39 1. Nie bronię nikogo . Ale co ma PIS do cen ? No nie wiem. Pracuję w firmie zajmującej się handlem towarów budowlanych. I jak prezes zobaczył co się dzieje na rynku to sam kazał podwyższać marże. Powiedział że wszyscy tak robią i w fabryce i w hurtowniach (bo są braki) . To co on nie będzie gorszy. Faktem jest że cena nowej dostawy jest wyższa i cena idzie w góre. 2021-09-16 12:20 2. Pani Burmistrz, mieszkam z dziećmi w budynku o podobnym standardzie jak przedszkole nr 2, które według Pani jest budą. Musi Pani wiedzieć, że standard życia w mieście za Pani i p. Burmistrza rządów zbliża się do standardu tych że bud. Proszę o tym pamiętać wypoczywając po ciężkiej pracy z przyjacielem wieczorem przy lampce wina. 2021-09-16 11:11 3. kontrowersje kontrowersjami ale do czego pasożyt machający miotłą?!!!! 2021-09-16 11:05 4. "Oskarżona kontratakuje - w ciągu dwóch tygodniu Sąd w Nowym Sączu zdecyduje, czy sprawa karna dyrektor zakopiańskiego szpitala w ogóle się rozpocznie" Ile kosztuje szpital obsługa prawna dyrektorki? 2021-09-16 10:58 5. Jeśli sprawcy nie ponoszą konsekwencji to nie ma się czemu dziwić. 2021-09-16 10:41 6. Podhalan właśnie daj pracować a nie mieszaj do tego jakichś wymyślonych bóstw....!!!! 2021-09-16 10:39 7. Do nie mieszkaniec... Już gołym okiem widać do powstaje na działce Pana K. Mury parteru opierają się wręcz o ogrodzenie! Baner informujący o sprzedaży apartamentów prezentuje inny budynek! A gdzie część działki biologicznie czynna? Chyba u sąsiada na przeciwko. Kto na to pozwolił?! Swoją drogą ciekawy jest fakt, że zanim nie rozpoczęła się owa budowa to żaden urzędnik nawet nie pomyślał o wydzierżawieniu terenu zielonego lub nawet dzikich parkingów przy posesjach... Pan Filar co niedziela chodzi tą drogą do Kościoła, a nie pomyślał czy ktoś te tereny dzierżawi czy nie! Mieszkańcy na pewno by za dzierżawę zapłacili, ale nikt o tym nawet nie pomyślał, ani nie zaproponował. Dzielnica i uliczki były zapomniane, dopóki Pan K. nie rozpoczął owej budowy. Teraz nagle trzeba kanalizację poprawić i chodniki zrobić i parkingi muszą powstać! Dla kogo? 2021-09-16 10:28 8. Ministerstwo rżnie głupa. Może jeszcze pretensje, dlaczego ludzie nie chodzili do lekarzy? Ciekawe ile zgonów z powodu raka prostaty będzie spowodowanych przez wielomiesięczny lockdown służby zdrowia? A skoro czynnikiem ryzyka jest brak aktywności fizycznej to chyba trzeba również podziękować Niedzielskiemu i Szumowskiemu za ich genialne rozporządzenia o zakazie uprawiania sportu i zarażających lasach. Jutro pewnie będą konkurencje żeńskie czyli rak szyjki macicy - choroba na którą przez ostatnie tygodnie umierało zapewne więcej pań niż z powodu najmodniejszego wirusa układu oddechowego. 2021-09-16 10:14 9. Coś dużo tych wypadków. 2021-09-16 10:11 10. @Paweł, obejrzyj materiał filmowy z tej wiadomości https://24tp.pl/n/85496 lub bezpośrednio https://www.youtube.com/watch?v=7E9F-XUb8T4 Oglądać od 29 minuty. Merytoryczna wypowiedź. Konserwator wypowiada się w drugiej części filmu. Warto obejrzeć całość by porównać poziom wypowiedzi burmistrza i Pana konserwatora Pawła Dziubana, który nota bene, sam wpisywał dzielnicę do rejestru i mam nadzieję że nie pozwoli jej zurbanizować. Mieszkańcy bronią między innymi 27 drzew (tyle jest w projekcie, a ile przy okazji wytną urzędnicy to ich), które mają iść pod topór w imię chorej strategii rozwoju, forsowanej przez urzędnicze stado baranów. Pan konserwator z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków iż dzielnica jest wpisana do rejestru jako "strefa szczególnej ochrony, enklawa domów w ogrodzie gdzie chroni się symbiozę powierzchni zielonej z zabudową, z tym że ważniejsza jest powierzchnia zielona, chroniony jest układ urbanistyczny oraz zespół budowlany". I o to walczą MIESZKAŃCY wbrew urzędnikom biegającym na pasku deweloperów, którzy nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem decyzji o wpisie do rejestru lub w ogóle jej nie widzieli na oczy.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Advertisement