Ogłoszenia drobne w Tygodniku Podhalańskim i na portalu 24tp.pl Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij w ten pasek, a przekonasz się, że to działa.

Reklama

2021-10-13 20:30:48

Zakopane, Namibia

Zakopianka na krańcu świata. Pomóżmy plemieniu Himba (WIDEO)

Są takie miejsca na świecie, gdzie jedynym posiłkiem jest mąka z brudną wodą. Do takich właśnie miejsc dociera podróżniczka z Kościeliska. Dociera i chce je odmienić, zbierając pieniądze, aby dzieci mogły dokończyć rok szkolny.

- Gdy odwiedzam plemię w Afryce, które jest oddalone od utartych szlaków turystycznych, otaczają mnie dzieci. Bardzo rzadko albo nigdy nie widziały one białego człowieka, a już kobieta z blond włosami to dla nich coś niespotykanego. Potrafią godzinami dotykać mojej skóry, czasem wyrwą włos na pamiątkę - tak Marzena Figiel-Strzała zaczyna opowieść o podróżach, przede wszystkim afrykańskich, bo to Afryka w ostatnich latach fascynuje ją najbardziej.

Podróże są ważne w życiu Marzeny od najmłodszych lat. Jej ojciec jest podróżnikiem, przewodnikiem, himalaistą. Od dziecka towarzyszyła mu w "pozahotelowych" wyprawach. Gdy miała 18 lat i chciała wybrać miejsce na swoją pierwszą podróż, ojciec zapytał: "a co byś powiedziała na podróż do Afryki, do Maroka?". Nie zastanawiała się długo. Samotnie pojechała do Maroka, co - przyznaje po latach - omal nie skończyło się tragicznie, ale zahartowało na kolejne dalsze eskapady.

To był napad
- Gdy przyjechałam do Maroka, wzbudzałam zainteresowanie miejscowych, szczególnie że byłam młodą samotnie podróżującą kobietą, blondynką. Byłam też może zbyt naiwna. Tubylcy chcieli mi pokazać jakiś zabytek poza miastem. Tam okazało się, że to nie jest żadna atrakcja, a po prostu napad rabunkowy. Otoczyli mnie, ograbili ze wszystkich pieniędzy, ukradli aparat fotograficzny. Trzy dni siedziałam później w hostelu i płakałam - opowiada podróżniczka.

Nie przerwała jednak wyprawy, ale była już bardziej ostrożna, poznała innych turystów i z nimi zwiedzała dalej Maroko. Ta przygoda wcale nie zniechęciła jej do podróżowania. Wręcz przeciwnie, tylko wzmogła podróżniczy apetyt. Na kilka lat zostawiła jednak Afrykę i wybrała podróżowanie po Azji - od Birmy przez Kambodżę, Nepal, Laos, Tajlandię po Indonezję. Czar afrykański pozostał jednak w sercu i w ostatnich  latach powróciła na Czarny Kontynent. W Afryce była pięć razy. Teraz wybiera się na szósty raz - do Etiopii. Wyprawy te trwają nawet kilka miesięcy. Podróżuje już z mężem, z którym dzieli podróżnicze pasje.

- Przed pierwszą podróżą do afrykańskiej wioski wszyscy mówili mi: "zobaczysz, jaki to będzie szok kulturowy, nie będziesz się tam mogła odnaleźć", a ja wręcz przeciwnie poczułam się tam od razu, jakby to było moje miejsce na ziemi, jakbym mieszkała tam od dziecka - mówi. 

Ja poznaję ich, oni poznają mnie
Stara się dotrzeć do miejsc położonych jak najdalej od utartych szlaków turystycznych, tak aby poznać ludzi nieskażonych w dużej mierze cywilizacją. Gdy dociera do jakiejś wioski, przez tydzień, dwa zaprzyjaźnia z mieszkańcami, dopiero później wyciąga aparat i robi zdjęcia. Dzięki temu tubylcy łatwiej się przed nią otwierają, są bardziej naturalni. - Ja poznaję ich, ale i oni poznają mnie. Wcześniej bywało i tak, że w ogóle nie robiłam fotografii, tylko notowałam, tak aby aparat "nie stał między mną a mieszkańcami". Zdjęcia zaczęłam robić dopiero kilka lat temu - dodaje podróżniczka, która ukończyła też dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Na skraju odwiedzanej wioski, aby nie przeszkadzać mieszkańcom, rozbija namiot. Przed każdym wyjazdem dzięki internetowi poznaje najbardziej podstawowe słowa danego języka. Dzięki temu może się choć trochę z gospodarzami porozumieć. Kilka lat temu mieszkała wśród Masajów. Jak mówi, to bardzo zróżnicowane plemię. Wioski często odwiedzane przez turystów, którzy płacą za tańce i przyjęcie gości, są dość bogate. Im jednak dalej od miast, tym gorzej. Do tych bliższych wiosek wkracza cywilizacja. Nawet możliwość komunikacji przez internet. - Mam na przykład znajomą, która jest wodzem kilku plemion Samburu. Ma telefon komórkowy z WhatsAppem i od czasu do czasu przysyła mi zdjęcie z pytaniem "co słychać". To zresztą taki ciekawy obraz: Samburianka, w swoim tradycyjnym stroju, w wiosce, w której niewiele się zmieniło od setek lat, z telefonem komórkowym - dodaje Marzena. Większość masajskich plemion również ma telefony komórkowe, jednak dostęp do internetu jest wciąż rzadkością.

W czasie swoich podróży zawsze chce zrobić też coś dobrego. Prowadzi zbiórki, które mają pomóc poznawanym ludziom. Tak jest w przypadku Namibii i plemienia Himba. To bardzo często fotografowane przez turystów plemię słynie z tego, że kobiety Himba są uznawane za najpiękniejsze na świecie. Do internetu czy magazynów często trafiają ich zdjęcia. Reportaż o nich nakręciła też Martyna Wojciechowska. - Mieszkałam miesiąc w miejscu, w którym kultura i obyczaje w ogóle nie są skażone cywilizacją - opowiada podróżniczka.

Dziura, z której wypływa woda
Codzienne życie w takiej wiosce jest niewyobrażalnie ciężkie. My, Europejczycy, w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, w jakich warunkach żyją ci ludzie i z jakimi przeciwnościami muszą sobie radzić. - Pamiętam, jak kiedyś dziecko w jakiejś wiosce z niedowierzaniem pytało mnie, czy to prawda, że w Europie są takie dziury, z których wypływa woda, chodziło mu o kran. Taka jest też codzienność plemienia Himba - tłumaczy.

Wioska, którą odwiedziła, leży na pustyni, tu wody nie ma prawie wcale, a jeśli jest, to w górach, i brudna. Przez całe życie kobiety nie mogą się nawet umyć. Sytuacja jeszcze się pogarsza w związku ze zmianami klimatycznymi. Jedynym posiłkiem tubylców jest praktycznie mąka zmieszana z brudną wodą. Rarytasem jest mleko czy mięso kóz, które starają się wypasać mężczyźni. Znikają oni jednak z kozami na pół roku i idą w góry szukać tam wody. Przez ten czas reszta wioski żywi się mąką z wodą, a i tej mąki czasem brakuje. Dzieci Himba chodzą też do szkoły. Ta szkoła to oddalony o wiele kilometrów barak. Jeszcze kilka lat temu matki rzadko zgadzały się oddawać dzieci do szkoły, teraz zaczyna się to trochę zmieniać. Dzieci w szkole spędzają tygodnie, miesiące. Czasem jednak nie udaje się im dokończyć roku szkolnego, bo szkoła nie ma pieniędzy na mąkę i wyżywienie uczniów. Wtedy muszą wracać do domów.

Pomóżmy dzieciom skończyć rok szkolny
- Postanowiłam więc pomóc. Uruchamiam zrzutkę w internecie. Chcemy zebrać minimum 5 tys. złotych. Z zebraną kwotą mój ojciec pojedzie do Namibii, tam kupi mąkę i zawiezie do szkoły - mówi podróżniczka. Wszystko będzie dokładnie udokumentowane i opisane.
Aby pomóc w zebraniu pieniędzy wystarczy kliknąć tu: https://zrzutka.pl/z/dziecihimba
- Pomóżmy dzieciom z plemienia Himba dokończyć rok szkolny - apeluje podróżniczka z Zakopanego.
Paweł Pełka

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
2
3
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
22 2021-10-15 13:52:55
Szacunek Jarek; to samo dla córki..
bagienny dziadek 2021-10-14 17:30:20
@ niedzielny turysta napisał wszystko więc nie ma co dodawać ! brawo !
Stąd 2021-10-14 17:02:08
Jak to mówi przysłowie: "Uderz w stół, a nożyce się odezwą." Jak widać czasem to się sprawdza - odezwał się... odgłos, nie, nie metalu (nawet "szlachetnego" jak "miedź... brzęcząca"), lecz po prostu nadal głos OBŁUDY doprawionej cynizmem i ironią nie na miejscu (biorąc pod uwagę cierpiących głód ludzi) oraz pokrętną interpretacją wiedzy o świecie - nic dodać, nic ująć - ozwał się głos... "jako cymbał brzmiący".
niedzielny turysta 2021-10-14 16:39:27
@Stąd, spójrz co cywilizacja zrobiła z Zakopanego, które było kiedyś zapadłą dziurą w której się "nie przelewało".
Czy chciałbyś żeby tacy Himba zamiast wody pitnej mieli gnojówkę, zamiast swoich chat patodeweloperkę, zamiast żyć jak przodkowie zostali bezrobotnymi pijakami przebranymi za białe niedźwiedzie, napastującymi turystów o dolara? Czy życzysz im by na swojej ojcowiźnie mieli mniej do powiedzenia niż pierwszy lepszy przybłęda z pieniędzmi, który jest w stanie przekupić lokalnych urzędników? Czy w finale jesteś za tym by zostali wyzuci z tradycji, dumy i honoru i stanowili jedynie cepeliowy wystrój w skansenach i handlowali chińską tandetą w budach na obrzeżach kurortów.

"Nie chcecie Państwo pomagać, nie musicie"

Pomagać zawsze! Ale nie dla zaspokojenia własnych egoistycznych wyobrażeń o pomocy.
Jeśli chcesz pomóc to przekaż wiedzę, technologię, narzędzia a nie dokarmiaj jak dzikie zwierzęta, żeby udomowić i porzucić jak się znudzą.

Koloniści też byli przekonani że niosą wiarę, postęp i cywilizację dzikim ludom... przy okazji szabrując ich bogactwa. I to dalej się dzieje. Poczytajcie o doustnych szczepionkach przeciwko polio Billa Gatesa, którymi ten "charytatywny" miliarder hojnie obdarowuje dzieci z ubogich krajów Afryki i Azji.
Marcin 2021-10-14 15:54:43
@Stąd rzeczywiście, zapomniałem, że moi pradziadkowie zwozili z Afryki niewolników do okopywania ziemniaków, a wuj miał w Kongo kopalnie złota, w sumie jak większość Polaków w tamtych czasach. To nieprawda, że rozwój Afryki i jej ludności wstrzymał biały człowiek, że był przeszkodą do rozwoju, to mentalność i styl życia tych ludzi. Nie warto zmieniać go na siłę, sami muszą do tego dojrzeć. Największa krzywda jaką można im wyrządzić to właśnie bezmyślna pomoc i wysyłanie pieniędzy i żywności. Jaki jest skutek pomocy? Ano taki, że od 1980 roku ludność Afryki zwiększyła się 3-krotnie. Jest więcej głodu, chorób i biedy, więcej morderstw, gwałtów i wojen, więcej oczu patrzących ze smakiem na bogatą Europę, gdzie można dostatnie żyć nadal nic nie robiąc.
Stąd 2021-10-14 10:28:33
Nie chcecie Państwo pomagać, nie musicie, nigdzie w artykule nie jest napisane, że MUSICIE to zrobić. Są ludzie, którzy chcą i to robią. Mają takie prawo i jeszcze coś innego - umiejętność dostrzeżenia bliźniego w potrzebie. Ale skoro już poruszają Państwo kwestię tzw. "myślących ludzi, którzy wiedzą....", to proszę nie udawać, że nie wiecie, że to "cywilizowani" ludzie z naszego kręgu kulturowego już lata temu "wtrynili się" z ogromnym zapałem na afrykański kontynent, na którym grabiąc bez opamiętania dobra naturalne przynoszące krociowe zyski, bynajmniej nie ludziom z Afryki, doprowadzili do zniszczenia tej ziemi, z której przez wieki Himba i inne afrykańskie narody żyły i utrzymywały swoje rodziny. A teraz, gdy mają problemy z wodą, pastwiskami, chorobami przywleczonymi przez "panów z lepszej części świata", nagle słychać "przemądre" głosy - "Zostawmy ich w spokoju, oni obie poradzą, są od nas szczęśliwsi, nie przeszkadzajmy im..." Jedno słowo tu pasuje, jak ulał HIPOKRYZJA.
Gośka 2021-10-14 09:33:04
Nie potrzeba komentarzy. Niedzielny turysta napisał wszystko co każdy myślący człowiek powinien wiedzieć o takich podróżach i takich akcjach.
Marcin 2021-10-14 09:14:12
@niedzielny turysta bardzo trafny komentarz, w pełni popieram
niedzielny turysta 2021-10-13 23:13:44
Dlaczego "cywilizowani" ludzie zawsze pchają się z buciorami w czyjeś życie? Dlaczego uważają że żyjący bez zdobyczy cywilizacyjnych i świetnie radzący sobie ludzie są "tacy biedni"? To my jesteśmy upośledzeni bo nie przeżylibyśmy sami w warunkach w których "dzicy" normalnie funkcjonują.
Wszyscy Ci "humanitarni" podróżnicy organizujący pomoc dla Afryki i innych nieubogaconych jeszcze cywilizacją rejonów, świadomie lub nieświadomie, są marionetkami w rękach bonzów, którzy uczynili sobie ze swoich współplemieńców stałe źródło bardzo dobrego dochodu.

Dajcie tym ludziom żyć tak jak ich przodkowie żyli na tych ziemiach i nie wtryniajcie się w ich życie, kulturę, tradycje.

A co do zbiórki tych 5 tysięcy złociszy, to niech Pani podróżniczka powie ile będzie kosztowała podróż szanownego taty by mógł kupić tą mąkę i zupełnie przy okazji pozwiedzać, nakręcić kolejne materiały filmowe, zdjęcia, wywiady do kolejnej zbiórki na kolejną mąkę. Może taniej byłoby wyciągnąć te 5 tysięcy z konta i kupić tą mąkę jak Pani była na miejscu jeśli takie wielkie ma Pani serce. A po powrocie organizować zbiórkę lub po prostu potraktować to jako dobry uczynek. W całościowym budżecie wyprawy byłoby to zapewne niezauważalne. No ale nie byłoby okazji do zaistnienia.

Nie róbcie z tych ludzi kaleków! Potrafią zdobywać pożywienie, utrzymywać siebie i rodziny. Na szczęście nie dotarły jeszcze do nich zasiłki, szczepionki, renty, reklamy, globalne koncerny i cały ten cywilizacyjny syf. Może nie zdają sobie z tego sprawy ale są dużo szczęśliwsi niż my, tyrający za miskę ryżu, zastraszani i poganiani batem.

Reklama
2023-05-28 11:00 Trzynasty raz przeszli Beskidzkie Camino - górami do Ludźmierza 2023-05-28 10:00 Wernisaż u Hasiora 2023-05-28 09:00 Remont ulicy Nadwodniej wyszedł spod ziemi 2023-05-28 08:00 Mobilne rowery podbijają Pieniny 3 2023-05-27 21:32 Strażacy z OSP Krościenko uratowali psa (WIDEO) 2 2023-05-27 21:00 Piknik nie tylko dla rodzin zastępczych 2023-05-27 20:00 Sprzątali babiogórskie szlaki 1 2023-05-27 19:00 Rysia mama z małym kociakiem (WIDEO) 2023-05-27 18:00 Most w Szczawnicy wymaga pilnej przebudowy 1 2023-05-27 17:00 Spokojne popołudnie nad Jeziorem Rożnowskim (WIDEO) 6 2023-05-27 16:00 Starosta rozgrzeszony 1 2023-05-27 15:59 Sankcja kredytu darmowego - sposób na obniżenie kosztów kredytu 2023-05-27 14:18 Kacper Tekieli będzie pochowany w Gdańsku. Ważny apel Justyny Kowalczyk 1 2023-05-27 14:00 Wybieramy nową góralską pamiątkę. Zagłosujcie na nasze propozycje! 2023-05-27 13:00 Sprzedać teatr Rabcio - postuluje radny opozycji 3 2023-05-27 12:00 Pogrzeb 33-latki z Nowego Targu, która zmarła nagle na oddziale Patologii Ciąży odbędzie się we wtorek 5 2023-05-27 11:19 Poszukiwani od tygodnia warszawiacy wrócili do Polski taksówką 12 2023-05-27 10:00 Kolarski peleton znów przejedzie przez Podhale i Orawę 2023-05-27 09:00 Pobiegnij w Sichlańskiej Piętnastce. Trwają zapisy 2023-05-27 08:00 Zbliża się tegoroczna akcja "Czyste Tatry" 5 2023-05-26 22:00 Dzień Matki ze Stowarzyszeniem z Przytupem 1 2023-05-26 21:45 Ratownicy GOPR nie tylko ratują ludzi 2023-05-26 21:00 Słynna rabczańska poetka - niezapomniana 2023-05-26 20:30 Fałszywy ruch to wyrok śmierci. Nowy kryminał retro Marka Krajewskiego. Konkurs dla czytelników 2023-05-26 20:00 Burza podczas debaty nad obwodnicą. Takiej awantury nie spodziewał się nikt 12 2023-05-26 19:00 Zasłaniają góry, teraz bezmyślnie zasłonili na Krupówkach góralską chałupę 15 2023-05-26 18:00 Amazonki tańczą i namawiają mamy, córki i koleżanki na badania 1 2023-05-26 17:30 Skala dziwności u Hasiora 2023-05-26 17:00 Niemen, Zaucha, Grechuta i inni w Kmicicu na Dzień Mamy (WIDEO) 2023-05-26 16:00 Opozycja nie ufa staroście 2 2023-05-26 15:53 Poświęcenie odnowionej kapliczki w Krościenku 2 2023-05-26 15:27 Szybko, wygodnie, tanio i blisko Twojego domu. Kliknij, a przekonasz się, że to działa. 2023-05-26 15:00 Dziś w Krakowie odbyła się sekcja zwłok 33-letniej ciężarnej pacjentki, która zmarła na Oddziale Patologii Ciąży 5 2023-05-26 14:50 Akcesoria pożarnicze - jak wybrać odpowiedni sprzęt? 2023-05-26 14:30 Odlotowy Dzień Dziecka na lotnisku 3 2023-05-26 14:00 Od dziś otwarta Perć Akademicka na Babiej Górze 2023-05-26 13:15 Dzień Dziecka przy Wańkówce 2023-05-26 13:00 Pszczółki śpiewają dla mam (WIDEO) 2023-05-26 12:45 Toni Collette i Monika Bellucci w komedii "Mafia Mamma". Mamy dla Was bilety 2023-05-26 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2023-05-26 11:55 Otwieranie drzwi do kariery jako osteopata: Perspektywy zawodowe i studiowanie osteopatii 2023-05-26 11:06 Czym różnią się okulary do czytania od korekcyjnych? 2023-05-26 11:00 Drgawki na prelekcji w stacji ratunkowej GOPR 2023-05-26 10:01 Jakie są korzyści kupna używanych mebli? 2023-05-26 10:00 Jedenastka bezkonkurencyjna w Miejskich Igrzyskach Dzieci w Piłce Nożnej Chłopców 2023-05-26 09:00 Mleczarnia zburzona, a co powstanie w zamian? Jest nowa koncepcja 5 2023-05-26 08:30 Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych 2023-05-26 08:00 Góry czarno-białe i kaligrafie przyśpiewek góralskich 2023-05-26 07:30 Dzień Matki z piosenką filmową w wykonaniu Łukasza Jemioły 2023-05-25 21:45 Trzy artystki, które malują z pasją
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-05-28 10:49 1. @jarek, masz na to jakieś dowody? @lach, jak na razie to możesz ty tam trafić, za pomówienia i oszczerstwa, nie znając ani okoliczności, ani bliższych szczegółów 2023-05-28 10:45 2. dobry przykład gadzie, pis niszczy wszystko co było za prl. tylko że cała polska była prl-em, więc musi zniszczyć cały kraj. 2023-05-28 10:23 3. "Dojdzie jeszcze ukaz z kim lub nie należy się spotykać, taki już się ukazał przy niektórych parafiach." @ Dzwonnik z Notre Dame, może nie zauważyłeś, rzeczywiście, taki już się ukazał. Ale nie "przy niektórych parafiach", (szkoda, że ich nie wymieniłeś, gdzie i przy których!), a w redakcji przy Czerskiej, ogłoszony przez stację z Wiertniczej, że nie wolno się spotykać z.... Li Pę i Orbanem (bo przyjaciele Putina), zaś z samym Putinem na Molo w Sopocie już można. (prawdopodobnie sam Putin nie jest przyjacielem Putina, dlatego można się spotykać) a nawet prowadzić dialog z takim, jaki on jest i pilnować, żeby nikt piachu w te tryby nie sypał!! Co do sreber, masz rację, za sprzedaż PKL Kasprowy ROZLICZAĆ!!! Tym należy się zająć. A w kwestii średniowiecznej Polski. Wtedy właśnie byliśmy POTĘGĄ!!! Nawet niemcom wpier*****my pod Grunwaldem, chociaż byliśmy "izolowani" od ówczesnej rozwiniętej i cywilizowanej Europy. @franek, ty myślisz? Ty sobie yaya robisz? 2023-05-28 10:20 4. Jakieś jeszcze 12 lat temu mieliśmy tam ośrodek wczasowy ODKSW Bartek piękny i nowoczesny a dokładnie w Gródku nad Dunajcem -Bartkowa. Ośrodek przepadł po likwidacji sieci ośrodków szkoleniowo-wypoczynkowych SW. W ciągu 1 roku zostało to rozkradzione i zniszczone przez szabrowników. Mieliśmy tam łódki kajaki ośrodek cały był zrobiony jak nowy była tam sauna z łaźnią wysadzona kamieniami granitowymi i bazaltem z Finlandii.Nowoczesna siłownia pokoje gościnne jak w 4 gwiazdkowym hotelu. Przykro o tym mówić i wspominać ,że tego już nie ma wystarczył jeden podpis na górze i szybko trzeba było likwidować szkoda ,ale teraz wam mówię ten zalew i ta ptasia wyspa-rezerwat dzikich ptaków coś wspaniałego na weekend wypad super sprawa.Ponoć teraz rozbudowała się tam sieć turystyczna więc to duża konkurencja dla Czorsztyna.Pozdrawiam 2023-05-28 10:01 5. Niech się dołożą ci co handlują drewnem. Przecież pamiętam opisywane w TP protesty jednego z mieszkańców i "walkę" z nim o przejazd ponadnormattywnych ciężarówek z balami drewna. Wobec tego po co ten płacz, może Wspólnota L-G też jest stroną. Co z ulicą Szlachtowską a zwłaszcza przewężeniem. 2023-05-28 09:53 6. W ostatnim programie Debata Dnia Pani Gozdyry dowiedziałem się od Pana europosła PiS, że PO zwąchała się z Viktorem Orbanem na Węgrzech. Z tego co pamiętam to PiS obiecywał nam drugi Budapeszt do czasu kiedy Orban wybrał dogodną politykę dla swoich obywateli w czasie wojny na Ukrainie. Oby PiS nie zgotował nam drugiego Bahmut. @Dzwonniku, ja zagłosuję na tych co zainteresują się odzyskaniem tego majątku. 2023-05-28 09:49 7. @wolny rynek-wolna amerykanka, masło maślane comingiem oblane 2023-05-28 09:32 8. No i brawo, panowie. Nie omieszkam skorzystać w tym roku. 2023-05-28 09:31 9. Uwaga, narcyz i ideał bez skazy znowu ujada. 2023-05-28 09:14 10. ricardo, nie od niemiec tylko od unii, bo unia patrzy na ręce i na każdą wydawaną złotówkę, a tego nie znosi żadna dyktatura, w tym pisowska.
2023-05-15 11:39 1. Ja z Zakopanego kojarzę piwko Zakopiańczyk, całkiem spoko, to chyba browar Pilswezier robił, a teraz to nawet nie wiem, ale takie znane i lubiane miejscowości to powinny mieć swoje piwka właśnie... 2023-05-04 20:43 2. Byłam na koncercie i był świetny 2023-05-02 00:23 3. Widzę Sebastian krauzowicz znowu coś gdzieś otwiera. Gdzie tego chłopa nie było? 2023-04-30 05:33 4. Wspaniałe Spotkanie zorganizowane przez Żonę Poety - Annę Tawłowicz. Gwoli ścisłości, odbyło się w przeddzień imienin Jerzego Tawłowicza, którego 11. rocznica śmierci minęła 25 lutego 2023 roku. Poeci przybyli nie tylko z Podhala, była też poetka ze Szczecina. Spektakl przedstawiony przez Aktorów SCENY A2 oparty był na scenariuszu z 2004 roku, autorstwa Jerzego Tawłowicza "Wiosenne (nie)porządki czyli remanent w mojej szufladzie z wierszami", a głównym punktem programu całego Wydarzenia był Turniej Jednego Wiersza, który wygrał poeta z Krakowa - Robert Marcinkowski. Wszyscy wyłonieni przez publiczność laureaci obdarowani zostali m. in. pięknymi filiżankami ozdobionymi przez znakomitą plastyczkę z Jabłonki - Monikę Tlałkę. Atmosfera była wspaniała, Jurek znów połączył twórców, którzy przeczytali wiele wierszy poświęconych jego Osobie. Można było również uraczyć się przednim poczęstunkiem, który zapewniła Żona Poety. 2023-04-16 23:02 5. @serio nie ma ofiar, wg kk :D 2023-04-13 21:49 6. a w obronie ofiar jp2 kiedy marsz? 2023-03-20 20:15 7. Przecudnie, jaki spokój duszy dają te obrazy. Jestem zaczarowana. Ukłony i gratulacje dla Artystki. Nigdy nie byłam w tej kawiarni!! Dla tych obrazów tam pójdę. 2023-02-28 03:12 8. ja nie kupuje tej narracji. Idź do wojska - bądź "zdziwiony" że zginiesz na froncie, misji pokojowej, na ćwiczeniach na poligonie etc. Albo w TOPR- to naczelnik mówi do spotkanego zakopiańczyka: "Pan z nami pójdzie na 4 lata kontraktu"? no nie. To nie Rosja. Tu się kandydata tak nie wciela. Jeżeli ktoś nie akceptuje ryzyka szuka pracy w biurze/sklepie. Z dala od służby ratowniczej. 2023-02-24 23:22 9. najlepsze było to że samochody różnych służb zaparkowały i zablokowały chodnik - Brawo piękny przykład. 2023-02-17 13:19 10. Brakowało jeszcze toastów i drink baru...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Dołącz do nas - facebook