Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2010-05-12 21:55:44

Reklama

Zaczęło się od łyżnika

Ich kolekcja etnograficzna inspirowała Stanisława Witkiewicza. Pod koniec XIX stulecia Maria i Bronisław Dembowscy gromadzili sztukę ludową i przedmioty codziennego użytku, które znajdowali w góralskich chałupach.

Obok „Sienkiewiczówki” przy dzisiejszej ulicy Zamoyskiego, nad brzegiem Foluszowego Potoku stała willa Chata, okazały czteroizbowy dom góralski wybudowany w 1882 roku przez Wojciecha Roja, cieślę i przewodnika tatrzańskiego na gruncie odsprzedanym przez Tytusa Chałubińskiego. W Chacie osiedli Maria i Bronisław Dembowscy – kolekcjonerzy podhalańskiej sztuki ludowej. W 1886 roku przybyli z Warszawy pod Giewont na stałe, ze względu na stan zdrowia Marii. Wkrótce Dembowscy stali się czołowymi działaczami społecznymi. Gromadziła się u nich cała ówczesna zakopiańska elita. Po sąsiedzku mieszkał Tytus Chałubiński. Tutaj tworzył Henryk Sienkiewicz, często zachodził Stanisław Witkiewicz. Stałym bywalcem Chaty był Jan Krzeptowski Sabała.

Wkrótce po przyjeździe do Zakopanego Dembowscy udali się na wycieczkę na Furmanową, na stoki Gubałówki. W jednej z chałup Maria Dembowska zachwyciła się pięknie zdobionym łyżnikiem i dostała go w prezencie. Ten łyżnik zapoczątkował pasję kolekcjonerską Dembowskich i ich kolekcję sztuki ludowej. Stanisław Witkiewicz w szkicu „Po latach” (1906) odnotował: „Szczęśliwa ręka, która z mroku chałupy wyniosła na blask słońca i myśli pierwszy łyżnik, zanieciła iskierkę, z której, jak mówią górale, ospaliła się wielga watra, której promienie sięgają do najdalszych zakątków Polski”. A Jan Grzegorzewski, literat, etnograf, orientalista, który bywał u Dembowskich, pisał: „Dla Dembowskiego… każdy zabytek, każdy ułamek tej góralszczyzny miał wartość nieocenioną… rysunek od drzwi z motywem tatrzańskim, czerpak juhaski, lub haft kobiecy ważyły u niego tyle, a może więcej, niż wszystkie Schliemanowskie wykopaliska starej Hellady. Za (…) łyżnikiem, czapką starą harnasia gotów był wyczekiwać miesiącami, byle zdobyć do swoich zbiorów (…)”.

Z Chaty do muzeum

Maria i Bronisław Dembowscy przekazali kolekcję etnograficzną w darze Muzeum Tatrzańskiemu. Tworzyli ją w latach 1886-1893. – Kolekcja Dembowskich składa się z przedmiotów etnograficznych. Są też dzieła sztuki wysokiej – mówi Anna Kozak, kustosz działu etnograficznego w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem. – Wolą Dembowskich było, aby kolekcja znalazła się w muzeum, dlatego w naszej placówce jest ok. 350 eksponatów etnograficznych. Natomiast Maria Dembowska chciała, aby inne dzieła sztuki – głównie obrazy Witkiewicza – trafiły do Muzeum Narodowego w Krakowie – podkreśla. Wola Dembowskich nie była zapisana w formie testamentu, tylko słownie wyrażona przy osobach im najbliższych.

„Urodzinowymi prezentami dla Marii od Witkiewicza były specjalnie na tę okazję przez niego malowane obrazy. W większości były to olejne pejzaże tatrzańskie lub kresowe, które systematycznie powiększały galerię prac Witkiewicza w Chacie” – pisała Hanna Błaszczyk-Żurowska w artykule „Maria i Bronisław Dembowscy – gospodarze zakopiańskiej Chaty”. Sporo swoich obrazów Witkiewicz datował w prawym dolnym roku: 23 lipca… – w kolejne urodziny Marjalki, jak ją nazywał.

Od prawie roku część kolekcji Dembowskich znalazła swoje stałe miejsce w filii Muzeum Tatrzańskiego, w chałupie na Rojach, należącej niegdyś do góralskiej rodziny Gąsieniców Sobczaków, położonej nieopodal zabytkowej zabudowy ulicy Kościeliskiej. Ekspozycja nosi tytuł „Styl zakopiański – inspiracje” i pokazuje to, czym zachwycił się Stanisław Witkiewicz i później wykorzystał w tworzeniu stylu zakopiańskiego. „Myśmy znaleźli górala w pysznej, ozdobnej chacie, otoczonego artyzmem, który przezierał z każdego sprzętu, każdego szczegółu pospolitego użytku. Jego chałupa była skarbnicą kultury dawnej, przechowywanej przez ten lud, kultury, która wprawdzie żyła, ale nie rozwijała się wskutek nieruchomości warunków ludowego życia. Była też skazana na konanie, na zanik i zdawała się czekać ocalenia, wołać o ratunek. Uratowaliśmy. Chata góralska wydała z siebie typ wyższego budownictwa (…) – pisał w „Po latach” Stanisław Witkiewicz. Eksponaty z Chaty pożyczał Władysław Matlakowski. Fotografował je, a następnie zilustrował nimi swoją pracę „Zdobienie i sprzęt ludu polskiego na Podhalu”.

Kolekcja

Kolekcję złożoną z prawie 350 eksponatów tworzą obrazy na szkle, łyżniki, rzeźba ludowa, ceramika, góralskie odzienie i sprzęty pasterskie. – Kolekcja została zamknięta z datą śmierci Bronisława. Z jednym wyjątkiem – cuchy po Sabale, która trafiła do zbiorów w 1894 roku. Prawdopodobnie po odejściu legendarnego gawędziarza i muzykanta podarowała ją Wanda Lilpopowa – wyjaśnia Anna Kozak.

Wszystkie przedmioty z kolekcji były opatrywane metryczkami, które wykonywała Maria Dembowska. Odnotowywała na nich datę zakupu, od kogo pochodziły i ewentualnie kiedy i kto je wykonał. Wiele metryczek zachowało się do dziś. – Kolekcję tworzą przedmioty zakupione w większości w Zakopanem lub najbliższej okolicy. Dembowski miał zaprzyjaźnionych ludzi, którzy pomagali mu znajdować ciekawe przedmioty – tłumaczy pani Anna. – W naszym archiwum znajdują się listy, które o tym mówią – dodaje.

Sporą część kolekcji stanowi ceramika barwna, zdobiona – głównie pochodząca ze Słowacji. Górale nabywali ją na pobliskich targach, m.in. po południowej stronie Tatr, ponieważ w Trzcianie i Twardoszynie znajdowały się ośrodki garncarskie.

W zbiorze Dembowskich jest też dużo przedmiotów drewnianych, pięknie zdobionych snycerką. Tę część kolekcji dopełniają drewniane rzeźby ludowe. – W sprzęcie gospodarstwa domowego prym wiodą łyżniki, których jest najwięcej. Pierwszym przedmiotem kolekcji był właśnie łyżnik, któremu później Stanisław Witkiewicz przypisywał symboliczną rolę w narodzinach stylu zakopiańskiego. Sporo ciekawych informacji jest na temat tych łyżników, na przykład jeden pamięta czasy konfederackie, a inny został wykonany przez kogoś z rodziny zbójnika Matei – opowiada.

Dzięki metryczkom wiadomo, kto był twórcą drewnianych przedmiotów. Kilkakrotnie pojawia się nazwisko Klusia Hareńskiego, a także Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka z Gliczarowa, „lubownika baroku”, jak go nazywał Andrzej Skupień Florek. – Mamy wykonany przez niego stołek, łyżnik. Wszystko zdobione w stylu góralskiego baroku – wyjaśnia Anna Kozak.

W kolekcji bogato prezentowane jest odzienie góralskie. – Mamy elementy stroju raczej bogatych góralek – jedwabne spódnice i gorsety, chusty czepcowe, rańtuchy. To, co powoli wychodziło z mody i góralki się tego pozbywały – przekonuje.

Niegdyś drewniane listwy pod powałą wypełnione były obrazkami na szkle o tematyce religijnej, czasem zbójnickiej. – Dembowscy widzieli nad potokami potłuczone obrazki na szkle. Maria zbierała fragmenty zamalowanego szkła i niektóre składała w całość. Do dziś w obrazkach z ich kolekcji widać, że przeszły niejedno. Są mocno potłuczone. W sumie jest w ich zbiorze niewiele – twierdzi kustosz. Jeden z zachowanych obrazków o tematyce zbójnickiej pośrednio związany jest z Janem Krzeptowskim Sabałą. Pochodzi ze Słowacji. Na jego odwrocie zostały zanotowane nazwiska przedstawionych na nim zbójników. Pisała je Maria Dembowska pod dyktando Homera Tatr.

Już w czasach Dembowskich następowały znaczne przemiany kulturowe pod Tatrami i górale, z myślą o przyjmowaniu kuracjuszy i letników, zamieniali stare wyposażenie swych domów na nowocześniejsze. – Pozbywali się starych mebli, więc Dembowscy jeździli po przysiółkach i szukali starych, pięknych przedmiotów. Są wśród nich stołki, stoły, malowane skrzynie – wylicza Anna Kozak.

Spełnienie woli

W chałupie muzealnej na Rojach pokazywana jest znaczna część kolekcji Dembowskich, te najlepiej zachowane eksponaty. Okresowo, latem, będzie można obejrzeć strój góralski. – Dembowscy chcieli, aby ich kolekcja prezentowana była w góralskiej chałupie. Po prawie 80 latach ich wola została spełniona – mówi kustosz. – Po śmierci Marii kolekcja jeszcze jakiś czas znajdowała się w ich Chacie, a potem została przeniesiona do magazynów nowo wybudowanego budynku muzeum. Później część eksponatów znajdowała się w modelu chałupy, która stanowi ekspozycję na parterze w gmachu głównym – kończy Anna Kozak.

Jolanta Flach

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika biurowego. Mile widziana znajomość języka angielskiego. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy polegająca głównie na ewidencji dokumentów sprzedażowych i bieżącej obsłudze biura. Cv proszę przesyłać na maila: biuro@wyprawa-skor.pl.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
2022-01-22 22:30 Szkolenie psów lawinowych w Tatrach Słowackich 2022-01-22 21:30 Ograniczenia w zakopiańskim urzędzie miasta 1 2022-01-22 21:10 Z głową w chmurach 2022-01-22 21:00 Darmowe testy na covid w niektórych aptekach 1 2022-01-22 20:30 Polscy turyści zgubili się w rejonie Rakonia. Z pomocą przyszli słowaccy ratownicy 2 2022-01-22 20:00 Wiemy ilu zawodników pojedzie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 (FOTOKAST) 2022-01-22 19:50 Szczawniccy goprowcy w akcji 2022-01-22 19:24 Zasypany nowotarski rynek 2022-01-22 19:15 Ktoś włamał się na konto zespołu Zakopower 1 2022-01-22 19:08 Czarny Dunajec tonie w śniegu 2022-01-22 18:29 Szczegóły akcji ratunkowej po trójkę turystów w Tatrach. Dron w akcji (ZDJĘCIA) 2 2022-01-22 17:44 Modlili się za podhalańską uczelnię 2 2022-01-22 17:00 Wojciech Fortuna otworzył w Białce Tatrzańskiej olimpijską trasę (ZDJĘCIA) 2022-01-22 16:15 Toprowcy szczęśliwie sprowadzili trójkę turystów, którzy musieli noc spędzić na Kopie Kondrackiej 1 2022-01-22 15:45 Bajkowe krajobrazy w Dolinie za Bramką (WIDEO) 2022-01-22 15:00 Chcesz wejść na Babią Górę, musisz kupić bilet 1 2022-01-22 14:15 Znowu można robić zdjęcia z Zakopanem w tle 1 2022-01-22 13:58 Obrączka ślubna odnaleziona. Pomógł wykrywacz metali 2022-01-22 13:45 NIE dla gali MMA-VIP 4 6 2022-01-22 13:30 Wyjeżdżają, przyjeżdżają 2 2022-01-22 12:45 Kasa na sport 2022-01-22 12:05 Zakorkowana droga z Poronina do Bukowiny Tatrzańskiej 9 2022-01-22 12:00 Olimpijski weekend na popularnym stoku (WIDEO, NA ŻYWO) 2022-01-22 11:56 Dlaczego warto studiować Psychologię... i to online? 2022-01-22 11:45 Spadło więcej śniegu niż zapowiadały to prognozy 4 2022-01-22 10:55 W Polsce tylu zakażeń od początku pandemii jeszcze nie było. Duży wzrost w powiecie tatrzańskim 10 2022-01-22 10:15 Prawdziwych czarodziejów już nie ma. Czyżby ? 1 2022-01-22 09:44 Trzy osoby utknęły na Kopie Kondrackiej. Z pomocą idą ratownicy TOPR 6 2022-01-22 09:15 Waloch - film dokumentalny autorstwa Berbeków 2022-01-22 08:20 Uwaga, w Tatrach panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki 2022-01-22 08:00 Darmowe feryjne atrakcje 2022-01-22 06:00 Czym kierować się przy wyborze mieszkania? 2022-01-21 22:27 TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego dla całych Tatr 3 2022-01-21 21:55 Będzie nowy wóz strażacki w Ochotnicy 2022-01-21 21:24 Kolędowe nuty 2022-01-21 21:20 Hybrydowa Senioriada 2022-01-21 20:37 Rosną szeregi zasłużonych krwiodawców, każdy wypatruje końca pandemii 1 2022-01-21 19:46 Bieda osiedlowa 3 2022-01-21 19:00 O nartach ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego 2022-01-21 18:15 Taaaaka zima w Dolinie Strążyskiej. Wyżej nie wychodźcie (WIDEO) 2022-01-21 18:10 Szczepienie przeciw covid-19 w Nowym Targu 3 2022-01-21 18:00 Czy Zakopane jest naprawdę drogie? Ile zapłacimy za obiad na Krupówkach? 11 2022-01-21 17:58 Spotkajmy się na Szlaku Kultury Wołoskiej 1 2022-01-21 17:55 Pięciu Polaków awansowało do konkursu Pucharu Świata w skokach 2022-01-21 17:30 Prawo i Sprawiedliwość równorzędne z drożyzną 45 2022-01-21 17:19 Darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Skrócona kwarantanna 10 2022-01-21 17:02 Pomóżcie odnaleźć ślubną obrączkę! 2022-01-21 16:45 Na taką zimę czekaliśmy. Turyści na Krupówkach zachwyceni (ZDJĘCIA) 3 2022-01-21 16:44 Więcej niż sport, więcej niż miłość. Do wygrania książka Waltera Hofera z podpisem 2022-01-21 16:25 Nowa poczta w Jabłonce
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-23 00:01 1. Na początku tygodnia zmarł dyrektor pionu techniki operacyjnej CBA, który odpowiadał w tej służbie za uruchomienie systemu do inwigilacji Pegasus i jego funkcjonowanie przez trzy lata - dowiedział się tvn24.pl 2022-01-22 23:32 2. Taki sobie turysta do tego co mówisz to trzeba jeszcze używać mózgu...!!!! ostatnie górskie zdarzenia pokazują, że generalnie suweren ma z tym problem.... 2022-01-22 23:30 3. Do nick pis pis pis.. wszędzie pis Oglądającym TVPPiS już nic nie pomoże. Jak nie uczyłeś sie w szkole to Ci wytłumacze łopatologicznie Całym gangsterem od szachrajstwa złotym Polskim jest NBP. Kto ustala stopy procentowe NBP. Kto stoi na czele NBP -Pan Prezes Glapiński. Z jakiej Partii jest Pan Glapiński - z PiSu. Kto mu wydaje dyspozycje- sam Prezes. Czym się kierują Banki ustalając oprocentowanie lokat -stopą referencyjną NBP. Jak sie nazywa różnica w między inflacją a oprocentowaniem lokat obywateli -ZŁODZIEJSTWEM PiSu. Umyj kieliszki i idź spać. 2022-01-22 23:01 4. I dobrze, to sprawi że ceny testów w sklepach i drogeriach zejdą z 20-40 zł na 5-10 zł (czyli tyle za ile można je kupić w krajach zachodniej Europy). Szczepienie - tak. Testowanie - tak. Ewidencjonowanie się w systemie - nie. Samoizolacja - tak. 2022-01-22 22:52 5. Dorula znowu zginie na dwa lata. A już powoli się oswajał z kamerami i fleszami. Może będzie ćwiczył układ choreograficzny na kolejnego sylwestra. 2022-01-22 21:50 6. "Oprocentowanie lokat średno było 0,3 % minus podatek Belki, Czyli realnie ok 0,25% Czyli złodziejski Rząd okrada mnie w skali roku na 5% zaoszczędzonych pieniędzy." Eh, ten pisowski Belka wstrętny. Nie ładnie, fe... I jeszcze Rostowski pisowiec, i... wszystkie banki. Pisowskie!! A jakże! Urojenia i obsesje można podobno leczyć. Dziadek, spróbuj chociaż, może się uda.... 2022-01-22 21:28 7. Nowy wymiar ratownictwa. Brawa dla operatora drona! 2022-01-22 20:56 8. Takie zabłądzenia to możliwe były kiedy sobie chodziłem z mapą w czasach PRL gdy za granicą na tej mapie była biała plama z napisem Czechosłowacja. Teraz popularne aplikacje ze ściągniętą mapą pozwalają zlokalizować się z dokładnością do kilku metrów. Off line! Poza tym po co leziesz na grań w śnieżycy i jeszcze młodszą tam ciągniesz? 2022-01-22 20:47 9. a ten co sprowadza nie koniecznie od chińczyka robi to dla IDEI :) są jeszcze ci rozprowadzają części po kraju też robią to dla IDEI :) ci co sprzedają w sklepie też dla IDEI :) mechanik samochodowy naprawia samochód fachowcowi po cenach z 2021r.pewnie zusu nie płaci :) a ten co sprzedaje fachowcowi paliwo też większego zusu nie płaci od np. pracowników :) ALE TEN ŁAD JEST WSPANIAŁY NIECH ŻYJE WSPANIAŁY PIS :) 2022-01-22 20:42 10. Szanowni komentujący PiSowcy i AntyPiSowcy. Rządzący PiS okrada mnie zwykłego obywatela który oszczędza cięzko zarobione pieniądze. Inflacja ( nawet ta oficjalna ale zafałszowana) wynosi wedłu bg GUSu za ubiegły rok 5,1-5,5 %, Oprocentowanie lokat średno było 0,3 % minus podatek Belki, Czyli realnie ok 0,25% Czyli złodziejski Rząd okrada mnie w skali roku na 5% zaoszczędzonych pieniędzy. Mająć np 100 tys na lokacie rocznej oprocentowanej 0,25% złodzieje PiSowscy kradną 5000 zł. Mogę nazywać PiS złodziejami bo nawet za PO tak nie było. Oprocentowanie lokat nadążało za inflacją.. Tak że PiSbolszewicka złodzijska ekonomia ograbia własnych obywateli.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania