Polecamy
Kliknij i wrzuć ogłoszenie równocześnie do Tygodnika Podhalańskiego i na stronę 24tp.pl

Reklama

2021-11-27 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Daliśmy łapówkę na Hołdymasie - to było dziennikarskie śledztwo

Zamiast do gminnej kasy, pieniądze z Hołdymasu trafiają do prywatnej kieszeni. Sprawdziliśmy to w przebraniu bohaterów Gwiezdnych Wojen. Te słowa pisaliśmy prawie 10 lat temu. Ku przestrodze przypominamy tamten tekst, by już nigdy nikomu, żadnemu urzędnikowi nie przyszło do głowy wzbogacanie się w ten sposób.

Niedziela, 26 sierpnia 2012 roku. Pojawienie się na gminnej imprezie dziennikarzy, których twarze wszyscy znają, wzbudzi podejrzenia. Wypożyczamy więc stroje bohaterów słynnego filmu „Gwiezdne Wojny”. Zabieramy małą kamerę „GoPro”. Jedziemy do Czarnego Dunajca na doroczne dożynki, tzw. Hołdymas, zarabiać pieniądze fotografowaniem się z dunajczanami.

Haracz czy korupcja
Sygnały o tym, że źle się dzieje podczas największej imprezy masowej w Czarnym Dunajcu, docierały do naszej redakcji już w ubiegłym roku. Pieniądze z handlu i usług świadczonych podczas Hołdymasu miały trafiać wprost do kieszeni dyrektora Centrum Kultury i Promocji Gminy, samorządowej instytucji kultury. Krótko po imprezie rozmawialiśmy z handlarzami. Płacili, ale oficjalnie przyznać się do tego nie mieli odwagi. Zdobycie dowodów na urzędniczą korupcję musieliśmy odłożyć na rok.

Zaczyna się od 50 zł
W stroju Chewbacci jest trochę gorąco. Wzbudzam zainteresowanie, ale na szczęście, mimo 186 cm, żadnych podejrzeń. Nawet wtedy, gdy już koło godz. 14 jestem świadkiem pierwszej transakcji. Do jednego ze stoisk ze słodyczami i watą cukrową podchodzi po góralsku ubrany mężczyzna. Stanisław B., szef CKiP, siada na taborecie obok zajętego kręceniem waty sprzedawcy. - Wolę wcześniej, bo znowu mi pouciekają - tłumaczy, dlaczego tego roku przyszedł po pieniądze o tej porze. Potwierdza tym samym informację, którą mamy już od handlarzy, że B. po kasę przychodzi podczas Hołdymasu zwykle wieczorem. Dobrze słyszę ich rozmowę. Stanisław B. przygląda mi się. Szybko chowa zainkasowane banknoty. Podobną scenę obserwuję przy sprzedawcy lodów.

Zabawa trwa
Na estradzie konkurs dla dzieci. Wszędzie stragany, straganiki, obwieszone kolorowymi zabawkami stoiska. Dymią grille z kiełbasą i golonką. Jest karuzela, a nawet wielka zjeżdżalnia. Rokrocznie czarnodunajecki Hołdymas przyciąga setki osób. I to nie tylko z najbliższych okolic. Do wieczora przychodzą rodziny z dziećmi. Później na kiełbaskę z piwem i zabawę, tego roku ze słynnym „Krywaniem”, schodzi się z wielu podhalańskich wiosek spragniona rozrywki młodzież.

Może do nas nie podejdzie?
Czekamy, kiedy podejdzie do nas. Prawdopodobnie odstrasza go nasz sprzęt fotograficzny, którym robimy zdjęcia naszym klientom i bohaterom „Gwiezdnych Wojen”. Stanisław B. omija nas i zaraz włazi pod daszek kolejnego stoiska, tuż obok. - Trzeba mu dać 50 zł, ale jak was ominął, to spokojnie stójcie - instruuje Chewbacce mężczyzna ze stoiska z zabawkami.

Postacie z „Gwiezdnych Wojen” budzą zainteresowanie. Dzieci chętnie się fotografują. Widzę, jak Stanisław B. podchodzi do kolejnych handlarzy. Ile uzbiera w ten sposób pieniędzy? - Za miejsce bierze od 50 zł w górę - wyjaśnia nam góral od waty cukrowej. - A może 100 i 150 zł. Targujcie się. To w miarę względny gość - zapewnia nas.

Czas na wódeczkę
Powoli zapada zmrok. Z estrady słychać „Kamratów”. Ślązacy zachęcają górali do wspólnego śpiewu. Skoro Stanisław B. ominął nas podczas swego obchodu, postanawiamy odnaleźć go i zapytać, czy coś płacimy. Pytamy ludzi, gdzie może być. Wreszcie ktoś prowadzi nas do namiotu stojącego tuż przy wejściu. Miejscowi mówią, że to namiot dla VIP-ów. Wewnątrz półmrok, za stołem kilka osób pije wódkę. Nie wchodząc do środka głośno mówimy, o co nam chodzi. Towarzystwo wewnątrz wyraźnie jest zaskoczone pytaniem. Zrywa się do nas jakaś kobieta. Przedstawia się, że jest kierowniczką. Pytamy, czy płacimy 50 zł. - Skoro szef tak wam powiedział, niech będzie 50 - stwierdza. Pieniądze lądują w torebce kobiety. Żadnego kwitu, nic. Szybko znika w namiocie, a my znikamy z Hołdymasu, żeby wrócić tu już w cywilu kilka godzin później i razem przyglądać się urokom gminnej zabawy.

Nie zbierałem
Nazajutrz jedziemy do Centrum Kultury i Promocji Gminy Czarny Dunajec, mieszczącym się w starym budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. Mają wspólne podwórko z urzędem gminy. Mimo że jest już środek dnia, drzwi zamknięte na głucho. Nie ma żadnej informacji, dlaczego centrum zamknięte. Próbujemy się dodzwonić. Nikt nie odbiera telefonu. Prawdopodobnie pracownicy Centrum odsypiają trudy Hołdymasu. Postanawiamy, że przyjdziemy dzień później. Dyrektora znowu nie ma. Ostatecznie godzi się na rozmowę z nami na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, gdzie trwa Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

- Żadnych pieniędzy od nikogo nie pobierałem - kategorycznie broni się Stanisław B. Szybko jednak zmienia zdanie. - Nie zbierałem, chyba że mój pracownik Marek Kaczmarczyk, ja jestem dyrektorem i pieniędzy nie zbieram. Może ktoś dawał mi pieniądze przypadkowo - zastanawia się głośno. Jego zdaniem o pieniądze w ogóle nie ma co pytać, bo te od straganiarzy są zupełnie nieznaczące. - Zebraliśmy od nich 250 zł - przypomina sobie na koniec szef Centrum Kultury.

Wójt na urlopie
Tego samego dnia szukamy Józefa Babicza, wójta Czarnego Dunajca. To on odpowiada za działalność Centrum Kultury w Czarnym Dunajcu. Okazuje się, że jest na tygodniowym urlopie. Na rozmowę godzi się sekretarz gminy Michał Jarończyk. - Jeśli ktoś zbierałby w ten sposób pieniądze na Hołdymasie, to byłby skandal - stwierdza stanowczo. - Jeśli ktokolwiek w ten sposób pobierałby opłaty za korzystanie z gminnego terenu, bez wątpienia naruszałby przepisy prawa karnego. To byłaby nielegalna procedura - uważa Jarończyk. Kilkadziesiąt minut później telefonicznie informuje nas, że zbieranie pieniędzy od straganiarzy byłoby możliwe tylko od tych osób prowadzących handel i usługi na Hołdymasie, które przybyły na imprezę bez zapowiedzi. A pracownik powinien wydać specjalne pokwitowanie wpłaty.

To tajemnica poliszynela
X związany jest z Urzędem Gminy w Czarnym Dunajcu od kilku lat. Spotyka się z nami, ale zastrzega sobie bezwzględną anonimowość. - Nie mogę występować po nazwisku, bo mnie potem uznają za kapusia - mówi. - W urzędzie wszyscy doskonale znają sytuację. Nikt jednak nic z tym nie robi - twierdzi. Jego zdaniem za zaistniałą sytuację odpowiada wójt, który z racji wieku zupełnie nad niczym nie panuje. Przekazał wszystkim kierownikom pełnomocnictwa i ma problem zarządzania z głowy. X uważa, że szef Centrum Kultury pozwala sobie na wszystko, bo wie, że jest bezkarny. A radni? - Radni nie zrobią niczego wbrew wójtowi, a opozycja jest tu marna i nie ma nic do gadania - przekonuje. - Sprawa Hołdymasu to szczyt góry lodowej. Choć to też poważna sprawa bo rzecz idzie o kilkadziesiąt stoisk, które płacą haracz. Znam człowieka, który płaci tu za biznes tysiąc złotych. Nie daj Boże, żeby przyszła tu prawdziwa kontrola. - stwierdza.
Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 35/2012

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
J.D.T. 2021-12-15 20:47:10
Stary, odgrzewany kotlet... Ciekawe, jak gmina działa teraz? Bo skarg ponoć wiele na działalność gminy i jej włodarza, oj wiele...
chudy juhas 2021-11-27 17:34:56
Gośka, z pewnością TP uratował życie senatora Skorupy, bo po publikacji wyleciał on z PiS i z listy pasażerów Tupolewa... Poza tym można sobie przypomnieć parę historii z książki pt. "Tygodnik Podhalański Kłamie!". Jest i o pani naczelnik skarbówki, która po tekście trafiła za kraty, o adwokacko - sędziowskim dream team w Nowym Targu, schronisku, które w wyniku tekstu nie stanęło na Krowiarkach, udaremnionej próbie opatentowania wzoru góralskich spódnic przez amerykańskiego biznesmene. I wiele innych. Ale kto by to pamiętał...
Gośka 2021-11-27 17:23:05
Czytelniku, nie chodzi w dziennikarstwie o hasła w Google, tylko o rezultaty uzyskane w wyniku dziennikarskiej interwencjom. Proszę napisać co takiego stało się dobrego w naszym nieszczęśliwym mieście po interwencji tp. A w tej konkretnej sytuacji z Czarnego Dunajca jaki był finał?! Czy Pan B. stracił pracę, czy sąd skazal go za to "przestępstwo" bo jakoś nie pamiętam, może Pan pamięta? Skoro pan redaktor taki prawy i odważny niech wystartuje w wyborach. Ma mój głos.
Podszerstek 2021-11-27 17:12:27
Gośka ma rację.
Prosto i w temacie.
Czytelnik od 30 lat 2021-11-27 15:06:09
Gośka, Pani wpis świadczy tylko o jednym, nigdy nie miała Pani Tygodnika Podhalańskiego w rękach. Proszę sobie w takim razie wpisać w googlach każde z tych haseł którymi oni sie jeszcze niby nie zajmują, i przekona się czy te zarzuty mają jakiekolwiek podstawy.
Głupio mądry 2021-11-27 14:07:49
Przecież tam nie chodziło o te nieszczęsne niby "łapowki" tylko o co innego, prawda panie nadredaktorze?
Gośka 2021-11-27 13:29:36
W naszym mieście pisać o takich łapówkach pobieranych na wiejskiej zabawie to tworzenie pozorów, że lokalni dziennikarze cokolwiek wiedzą, czymkolwiek się interesują. Nie ma tu żadnego odważnego, który by od początku do końca zbadał choć jedna nielegalną deweloperke, jedna nie zgodnie z planem i przepisami budowę, nikt z was nie przyczynił się do ocalenia choćby jednego zabytku. Czy ktoś patrzy władzy na ręce? Czy sprawdza działania choćby w sprawie oszustów od "trzech kubków", przestrzeganie zasad parku kulturowego, czy kiedykolwiek rozliczyliscie burmistrza z obietnic przedwyborczych, czy opisaliście jakiś koszmar budowlany, czy podjęliście próbę zjednoczenia ludzi w jakiej ważnej sprawie poza protestami :wolne sądy i aborcja na życzenie? Tyle moglibyscie zrobić dobrego, a wy się chwalicie przyłapane kogoś na łapówce 50 zł, litości!!!!
Katarzyna 2021-11-27 11:39:42
I jak się sprawa zakończyła?

Reklama
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika biurowego. Mile widziana znajomość języka angielskiego. Praca w pełnym wymiarze czasu pracy polegająca głównie na ewidencji dokumentów sprzedażowych i bieżącej obsłudze biura. Cv proszę przesyłać na maila: biuro@wyprawa-skor.pl.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-19 22:43 Strażacka akcja na Jesionkówce (ZDJĘCIA) 2022-01-19 22:22 Sposób na samowolę 2022-01-19 21:46 Czy Piwniczną, Szczawnicę i Starą Lubownię połączy kolejka? 2022-01-19 21:09 Strach i niepewność na nowotarskiej uczelni (WIDEO) 1 2022-01-19 21:00 Słowacki skialpinista zginął pod lawiną w Tatrach Słowackich 2022-01-19 20:09 Potrącenie chłopca na ul. Tatrzańskiej w Poroninie. Wezwano ratunkowy śmigłowiec 2 2022-01-19 20:07 Żołnierze szkolą się w Tatrach 1 2022-01-19 19:30 Polski wspinacz na lodospadzie w Słowackich Tatrach 2022-01-19 19:06 Goprowcy ze Szczawnicy w akcji 1 2022-01-19 19:01 Pogrzeby turystów, którzy zginęli na Gerlachu 2022-01-19 18:16 Gazownicy wstrzymują nowe przyłącza, a co z dotacjami na wymianę? 3 2022-01-19 18:00 W Twoją stronę - dziś premiera książki. Konkurs dla czytelników 2022-01-19 17:30 Dziś mija już 300 dni 1 2022-01-19 17:30 Witamy w Szczawnicy (WIDEO) 4 2022-01-19 16:45 Gdzie na biegówki, gdy śniegu wszędzie jak na lekarstwo? 2022-01-19 16:22 Konflikt na nowotarskiej uczelni. Porozumienie bez konkretów 1 2022-01-19 16:00 W Kluszkowcach narty bez kolejek (WIDEO) 2022-01-19 15:30 Wędkarze na Jeziorze Czorsztyńskim. Czy ryzykują? 1 2022-01-19 15:26 Zimowe podróże małe i duże 2022-01-19 14:56 Dziś piękny dzień. Od czwartku śnieg, wiatr i mróz. Ostrzeżenie meteo 2022-01-19 14:42 Poszła lawina w rejonie Wołowca. Znamy szczegóły (ZDJĘCIA) 2022-01-19 14:31 Uroczystości pogrzebowe przewodnika, który zginął na Gerlachu 2022-01-19 14:21 Uraz nogi. Toprowcy polecieli z pomocą 2022-01-19 13:28 Niepokoi nas sytuacja na uczelni w Nowym Targu - mówią studenci. Pracownicy bez wypłat 3 2022-01-19 12:45 Małe Ciche oblegane przez narciarzy (WIDEO, ZDJĘCIA) 3 2022-01-19 12:40 Lawina zeszła w Tatrach Zachodnich 2022-01-19 12:15 Będzie awans czy konkurs - wciąż nie wiadomo kto zastąpi naczelnika 2022-01-19 11:30 Admnistracja publiczna przechodzi na pracę zdalną 14 2022-01-19 11:27 Dziś spotkanie przy pianinie w kawiarni Kmicic 2022-01-19 11:00 Wjazd i wyjazd z Zakopanego zakorokowany 2022-01-19 10:47 Gorąca atmosfera na nowotarskiej uczelni. Kto jest rektorem? 3 2022-01-19 10:35 Uderza w nas piąta fala. Ponad 200 zakażeń na Podhalu, ponad 30 tys. w całej Polsce 8 2022-01-19 10:30 Ubezpieczenie AC - co daje i co obejmuje autocasco? 2022-01-19 10:19 W Tatrach powróciła dwójka lawinowa 2 2022-01-19 10:00 Zapraszamy na ławeczki Tygodnika Podhalańskiego 2 2022-01-19 09:24 Muzyka Skalnego Podhala. Spotkanie na Kozińcu 2022-01-19 09:00 Takie warunki na nartostradzie z Goryczkowej (WIDEO) 1 2022-01-19 08:59 Zabierz babcię i dziadka na koncert 2 2022-01-19 08:57 Zima z parkiem 2022-01-19 08:10 Łukasz Supergan opowie o górach zimą 2022-01-19 08:00 Zagrali dla rodziców 2022-01-18 23:35 Dzwonią oszuści na wnuczka. W tle słychać płacz 3 2022-01-18 22:30 Pożar pokoju w Murzasichlu 2022-01-18 22:19 Walowa Góra bez wody 1 2022-01-18 22:00 Kolędowanie ze Świętą Rodziną 2022-01-18 21:30 Korytarz ratunkowy dla piaskarki 2 2022-01-18 21:02 Polski Klub Ekologiczny ostro zaatakował proboszcza 6 2022-01-18 20:30 Anna Mlekodaj jedynym kandydatem na rektora 1 2022-01-18 20:06 Pijany w śnieżycy na tatrzańskim szlaku. Znalazł się w rękach policji 11 2022-01-18 18:45 Oświadczenie zarządu firmy DEMAR po zatrzymaniu jej właściciela 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-19 22:05 1. @A Pracuje za granicą i co w tym złego, czy tęsknię za "kiedyś moim Zakopanem" TAK tęsknię bo już za dzisiejszym Zakopanem nie tęsknię. Kto doprowadził to miasto do tego że stało się stolicą "betonozy deweloperskiej i Disco Polo" cała rzesza nieudaczników, sprzedawczyków itd. Śmiem twierdzić że nie należysz do tej grupy. Nie oceniam poziomu Tygodnika Podhalańskiego ale nie ładnie wyrażać się w taki sposób (właśnie pokazałeś że to ty masz słomę w butach) bo gdyby nie ten jak się wyraziłeś "przyziemny szmatławiec to nie miał byś gdzie wylewać swojej żulci. 2022-01-19 22:04 2. Zanim śmigłowiec przyleci z Krakowa i to w porze nocnej,minie kilkadziesiąt minut.Zabierając go do szpitala mają szersze pole do działania(ratowania) niż w karetce.Karetka na sygnałach nie pojedzie pół godziny.No chyba że ten zegarek co go masz na wodę to Ci zamorz bo mróz na polu i pokazuje pół godziny ??? 2022-01-19 22:03 3. autorytarne rządy zwalczą każdą odrębność narodową. trwa zarzynanie kultury podhalańskiej przez sylwestrowe disco polo, prostacki film o Marusarzu, przejęcie muzeum tatrzańskiego żeby wałkować temat tylko o martyrologii w palace, pomniki i promocja wątpliwych moralnie i skłócających całą lokalną społeczność żołnierzy wyklętych. do tego jeszcze się góralom zachciało uczelni wyższej. u pisowczyków to nie przejdzie. 2022-01-19 22:02 4. Po wczorajszej informacją pana/pani@Skandal-lwydaje się że szanowne grono urzędniczo-informacyjne ,łaskawie napisało o wielkim raucie z udziałem pana Soyki( w portalu gorce2) - to nie jest zapewne przypadkiem!!! Takie imprezy czy wyjazdy odbywały się zawsze po cichu i społeczeństwo albo dowiadywało się po czasie albo wcale .Czekamy z niecierpliwością na podanie kosztów takiego rautu -z okazji samych sukcesów -jak mniemam !!!!Koszty pokryją mieszkańcy w nadchodzących podwyżkach za wywóz śmieci! Proszę szanowne grono urzędniczo -derektorskie o wstrzemięźliwość po koncercie zwłaszcza na after-raucie ,żeby nie było tak-" Najpierw sojka a potem narąbani jak szpaki" ,bo my mieszkancy też mamy ograniczony budżet na wasze utrzymanie i zabawy 2022-01-19 21:59 5. Dramat. Dzioboń zawsze była bezczelna. Teraz po trupach z sekretarki, przez biuro poselskie na rektora na parę dni.. Dramat. Teraz widać o co jej chodzi 2022-01-19 21:56 6. UM Zakopane znowu górą. Oni już lata temu wiedzieli, że nie ma sensu starać się o dotacje dla mieszkańców Zakopanego na wymianę kopciuchów i instalacje Fotowoltaiczne. Wiedzieli że gaz zdrożeje, kasy na przyłącz nie będzie, a PV w systemie Net-Billingu będzie nieopłacalne. Szacun panie ECO-Doradco. Ps. Kupować złoto??? Pozdrawiam Antypopis :) 2022-01-19 21:49 7. Proste to Ty masz zwoje w Musku o zgrozo! I wnioskowanie równie proste. 2022-01-19 21:05 8. przecież obok stadion albo pola czemu taszczyć bidoka pół godziny do Zakopanego ? ehe wiym procedury silnie płatne 2022-01-19 21:01 9. tajne /poufne 2022-01-19 20:22 10. @kamyk od kilkulat pracujesz w Austrii , pytanie skąd tak świetna znajomość środowiska urzędów? To twoje hobby, chodzisz po urzędach i sprawdzasz kompetencje? ,a swoją drogą straszny z ciebie chwalipientka i trochę słoma z butów wystaję .A jeszcze jedno chyba jednak trochę tęsknisz jeśli mieszkasz w tak wspaniałym kraju o tak niebotycznych zarobkach, a komentujesz w przyziemnym lokalnym szmatławcu.
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania