Reklama

2022-01-12 10:00:00

Z archiwum

Słowacja się opłaca

To nie będzie tekst o tym, że najechali nas Słowacy uciekając przed swoimi covidowymi obostrzeniami a tekst z 2013 roku w którym jak chętnie polskie firmy lokują się u naszych sąsiadów.

 Słowacy są patriotami do 4,5 zł za euro - mówią na Podhalu. Teraz przelicznik nie jest już tak korzystny, kupujących Słowaków jest u nas mniej, za to rośnie liczba polskich firm na Słowacji.
Górale zakładają na Słowacji firmy lub filie działających już w Polsce przedsiębiorstw. Dobrze kręci się tam biznes budowlany, meblarski, a nawet spożywczy. Aż 50% wszystkich eksportowanych na Słowację mebli pochodzi z Polski. Działają tam duże polskie przedsiębiorstwa i małe firmy z handlem obwoźnym. Polski Mercury Market jest już we wszystkich miastach wojewódzkich po południowej stronie granicy. - Specyfika strefy przygranicznej jest inna, niż w centrum kraju. Można wykorzystywać różnice w kursie euro i szybko reagować - podkreśla Stanisław Nycz, współwłaściciel firmy Modom Podhale w Szaflarach, oferującej wszelkie materiały budowlane. Od 2005 r. mają filię w Liptowskim Mikulaszu. - Bywa, że kupuję na Słowacji polskie produkty, bo wychodzi taniej - twierdzi Danuta Filipowicz, właścicielka firmy Komplet w Nowym Targu, handlującej asortymentem łazienkowym. - Cennik eksportowy jest bowiem inny, a jak jeszcze sprzyja temu kurs euro, to się opłaca - wyjaśnia. A dlaczego popularne słowackie wafle „Horalki” zmieniły w Polsce nazwę na „Góralki”? Z powodu kursu euro. Był taki moment, że Słowacy przyjeżdżali do Polski po słowackie „Horalki”, które tu były tańsze, wykupywali hurtowo i sprzedawali potem u siebie. Od 2004 r. obroty pomiędzy Polską i Słowacją wzrosły o 20% i nawet kiedy w 2009 r. nastąpił kryzys, tendencja cały czas była wzrostowa. Oni interesują się polskim rynkiem, bo jest duży. My zakładamy u nich działalność gospodarczą, zapełniając tamtejsze luki. - Firmę na Słowacji założyć bardzo prosto, wystarczy na to praktycznie jeden dzień - twierdzi Piotr Cebulski, prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Potrzebny jest rejestr karalności i adres miejscowy na Słowacji, może być nawet w hotelu. Założenie słowackiego odpowiednika naszej spółki z o.o. zajmuje praktycznie 5 dni, a po 2 tygodniach można już działać. - Tu ważny jest dobrze wypełniony wniosek, warto to zlecić słowackiej kancelarii adwokackiej - radzi Cebulski. Także system podatkowy jest nieco korzystniejszy dla przedsiębiorców na Słowacji. - Jest też lepszy klimat dla biznesmenów, większa życzliwość wśród urzędników, widać to nawet podczas kontroli - podkreśla.

Pobocka, czyli oddział
- W latach 2003-2004 ruch Słowaków u nas był bardzo duży. W naszym sklepie w Jabłonce Słowacy stanowili 60-70% klientów - opowiada Stanisław Nycz, współwłaściciel firmy „Modom Podhale”. - Postanowiliśmy więc wyjść im naprzeciw - tak tłumaczy założenie w 2005 r. filii w Liptowskim Mikulaszu. Najpierw wynajmowali tam pomieszczenia, z czasem wykupili halę po byłej fabryce tkactwa o powierzchni 13 tys. m kw. Część magazynowa z materiałami budowlanymi i sklep istnieją już od kilku lat. Po modernizacji hala zamieniła się w nowoczesny kompleks, w którym można dziś wynająć biura i pomieszczenia pod różnego typu działalność. - Kokosów takich jak dawniej już nie ma, ale nasze obroty tam mimo kryzysu rosną. Słowacja się opłaca - przekonuje Stanisław Nycz. W Liptowskim Mikulaszu zatrudnia 8 Słowaków. - Przetarliśmy szlaki. Jeśli ktoś chciałby zainwestować na Słowacji, dysponujemy lokalami, mamy sprawdzoną księgowość, którą możemy polecić, i dobrych prawników. Służymy pomocą w kontaktach - deklaruje szef Modom Podhale. Twierdzi, że klient słowacki różni się od polskiego. - Słowacy szybciej reagują na nowinki techniczne, bardziej dbają o swój rodzimy rynek. Wiedzą też, czego chcą - podkreśla Stanisław Nycz. Potwierdza to Danuta Filipowicz, właścicielka Kompletu. - Słowacy mają większe zaufanie do markowych produktów, nie chcą wyrobów chińskich - twierdzi. Minęły już jednak czasy, kiedy Słowacy kupowali w Komplecie najbardziej ekskluzywne, drogie rzeczy i przyjeżdżali na zakupy ciężarówkami. Kurs euro nie jest już taki korzystny. Jeszcze kilka lat temu kupowali tu o 20% taniej, niż u siebie. W 2005 r. firma Komplet założyła ze słowackim wspólnikiem swoją filię w Popradzie. - Wpompowaliśmy dużo pieniędzy, ale kiedy Mercury Market kupił budynek, w którym wynajmowaliśmy lokal, musieliśmy się wycofać. Nasz wspólnik spłacił nas i funkcjonuje dalej, my zrezygnowaliśmy ze swojej firmy na Słowacji - mówi Danuta Filipowicz. Dalej jednak ściśle współpracują, Danuta Filipowicz bardzo chwali słowackiego kontrahenta. Dawny wspólnik kupuje od nich dużo towaru - ceramikę włoską, hiszpańską, polskie wyroby. - Bywa, że my coś sprowadzamy od niego - dodaje. Kilka lat temu Słowacy stanowili pokaźny procent klientów Autoremo, bukowiańskiego salonu samochodowego. Na Podhalu mogli kupić nowy samochód o 30% taniej, niż w swoim kraju. Dziś ceny się wyrównały. - Słowacy stanowią 10-15 % naszych klientów. To ci, którzy mieszkają blisko granicy, a także nasi stali klienci, u których wyrobiliśmy sobie przez lata dobrą opinię - twierdzi Edward Kuchta, współwłaściciel Autoremo. Często zdarza się też, że Polacy kupują tu samochody na swoje słowackie firmy.

Ukradli mi firmę
Nie wszystkim jednak biznes na Słowacji kojarzy się dobrze. Andrzej Galica z Poronina już od 8 lat walczy o sprawiedliwość w słowackim sądzie. Twierdzi, że zawiódł się nie tylko na wspólniku zza południowej granicy, ale także na tamtejszym wymiarze sprawiedliwości. Mimo to nadal prowadzi biznes na Słowacji, tyle że już bez wspólników. Przez 30 lat prowadził warsztat mechaniczny na Podhalu. Bliskość granicy i zmiany ustrojowe spowodowały, że w latach 90. sporą część jego klientów stanowili Słowacy. Jednym z nich był Jarosław G. Przyjeżdżał do jego warsztatu przez kilkanaście lat. W końcu namówił go, by założyli wspólnie w Popradzie firmę zajmującą się naprawą samochodów i handlem częściami samochodowymi. Przelicznik wtedy był korzystny, a na Słowacji praktycznie nie było konkurencji. Spółka powstała w 2004 r. Galica zainwestował w nią ponad 26 tys. dolarów. Jego wspólnik nie miał gotówki, zainwestował w firmę tylko niewielką kwotę, za to pomógł przebrnąć przez wszystkie formalności, załatwił w Popradzie miejsce pod hurtownię i warsztat. Gdy wszystko było już gotowe i biznes miał zacząć hulać, Jarosław G. wycofał się. Oznajmił, że znalazł innego wspólnika. Następnego dnia góral z Poronina zastał w drzwiach swojej firmy zmienione zamki. W internecie na stronach ministerialnych znalazł informację o zarejestrowanej pod tym samym adresem innej firmie Jarosława G. z 2 innymi wspólnikami. Jednocześnie Jarosław G. zgłosił upadłość ich wspólnej firmy do Sądu Krajowego w Koszycach. Andrzej Galica nie został o tym poinformowany. Dowiedział się przez przypadek, kiedy już sąd ogłosił upadłość i sprzedał firmę jednemu z byłych pracowników za 80 tys. koron. Dopiero po jakimś czasie i analizie faktur wykrył, że nowa firma Jarosława G. sprzedawała jego części samochodowe, a pod koniec dnia wystawiali fakturę zbiorczą, z której wynikało, że firma, którą Jarosław G. otworzył pod tym samym adresem, odkupywała od ich wspólnej firmy towar za 1/3 wartości. Sprawa w końcu trafiła do prokuratury, a później do sądu. Dotyczyła zdefraudowania pieniędzy przez Jarosława G., choć Andrzej Galica twierdzi, że powinna dotyczyć kradzieży jego firmy. Tymczasem w 2005 roku Andrzej Galica założył na Słowacji kolejną firmę, ale już bez wspólników. Handluje częściami samochodowymi. W Popradzie ma biuro, towar przywozi z Polski. Klientów, których mu nie brakuje, wysyła też do Poronina, do zakładu mechanicznego prowadzonego przez syna. - Nie jest tu trudno założyć firmę, niższy jest też trochę podatek, ale sam rynek jest bardzo trudny. I trzeba mieć oczy wkoło głowy - twierdzi.

Polacy chcą tanio
Peter Frank postanowił w Polsce założyć filię swojej słowackiej firmy. Jego Ekoservispol ma siedzibę w Nowym Targu, na Kokoszkowie. Handluje słowackimi oczyszczalniami przydomowymi, basenami. - Nie jesteśmy najtańsi, ale mamy jakościowo bardzo dobre produkty - przekonuje. Twierdzi, że nie ma większych różnic w prowadzeniu biznesu w Polsce i na Słowacji. - Jest tak samo - u was wszystko biało-czarne, u nas czarno-białe - śmieje się. - Tylko klient polski jest trudniejszy o 200 %. Bo Polacy nie patrzą na jakość, tylko chcą wszystko kupić tanio - twierdzi. Za to chwali polskich pracowników. W Nowym Targu zatrudnia 10 osób.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 29/2013

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Taki sobie turysta 2022-01-12 10:31:46
Słowacja to kraj który lubię, ale który zwariował. Słowacja wprowadziła tak paranoiczne przepisy kowidowe, że nie uznaje statusu ozdrowieńca. No więc jako ozdrowieniec wjechać tam nie mogę.
Zaszczepienie po infekcji? Nie wiem, czy nawet ktoś, kto jest entuzjastą tych kowidowych szczepionek, zdecydowałby się na wstrzyknięcie preparatu tuż po przejściu kowida.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  DO MAŁEGO SKLEPU w Zakopanem i Białym Dunajcu. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach zatrudni KELNERA. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  SZUKAM ODPOWIEDZIALNEJ OPIEKUNKI DO STARSZEJ PANI E NOWYM TARGU. OD ZARAZ!!! 793 601 903
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni na pełen etat Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Szczegóły: www.bip.cos.pl. Tel.: 725300377.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wypożyczalnia sprzętu budowlanego Skalny Rental w Kościelisku. Zaprasza do wynajmu maszyn i sprzętu budowlanego. W ofercie między innymi Minikoparki, Wozidła, Zagęszczarki, Młoty wyburzeniowe, Agregaty prądotwórcze. Zapraszamy. skalnyswiat.prv.pl +48 788 153 138 skalnyrental@gmail.com
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam działke budowlaną w Białce Tatrzańskiej o powierzchni 825m2 lub 2018m2 lub całość 2850m2 .Działka o szerokości 21m z dojazdem droga asfaltowa , prad przy działce. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im dra. T. Chałubińskiego ogłasza nabór na stanowisko KSIĘGOWY/WA W ZAKRESIE PŁAC. Umowę o pracę, stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju. Więcej informacji na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl w zakładce praca.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa z okolic Rabki-Zdroju zatrudni kierowcę kat. C+E atrakcyjne wynagrodzenie wyjazdy jednotygodniowe tel. 730 223 225. 730 223 225
  Tel.: 730
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE (karczma i bar mleczny) - 600 035 355
 • PRACA | dam
  MERCURE KASPROWY ZAKOPANE SZUKASZ PRACY? CZEKAMY NA CIEBIE! Poszukujemy Pracowników na stanowisko: KUCHARZ, KELNER A'LA CARTE CV prosimy przesłać na adres: kstopka@kasprowy.pl Kontakt telefoniczny: 18 20 24 061
  Tel.: 18 20 24 061
  E-mail: kstopka@kasprowy.pl
 • NAUKA
  CENTRUM KOREPETYCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Nowy Targ, Kasprowicza 10, tel. 575 573 593, centrum.topup@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Ratownika Do Ośrodka w Bukowinie Tatrz. Stała Praca. Nocleg i Wyżywienie. Tel. 601508720
  Tel.: 601508720
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM W STAREM BYSTREM WRAZ Z DZIAŁKAMI BUDOWLANYMI 1,5 HA. Tel. 001 905 821 9829, 692 245 166.
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko KONSULTANT D.S SPRZEDAŻY w Salonie Firmowym. Miejsce pracy: Stare Bystre. 18 26-137-32.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  WILLA LABELLE przy ul. Krupówki 40 w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ z doświadczeniem, z Zakopanego lub okolic. 660 710 400.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, POMOC KUCHENNĄ. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Witam, do sprzedania posiadam maszyny stolarskie: - Szlifierka tarczowa 1 000 zł, - Wiertarka pozioma suport 1 500 zł, - Frezarka z wózkiem bocznym dolnowrzecionowa z posuwem 12 000 zł, - Dłutarka łańcuchowa 3 500 zł, - Piła do formatowania 2 500 zł. 667 256 855
  Tel.: 667
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-08-16 22:10 Piorun raził turystę w Małej Fatrze 2022-08-16 21:47 Dziecko pogryzione przez psa 2 2022-08-16 21:30 Nocna akcja TOPR 2022-08-16 20:50 W kanał i na bruk! 38 mln zł pochłonie realizacja nowych inwestycji 1 2022-08-16 20:00 Parkowanie gdzie popadnie, na pasach, na ścieżce rowerowej 6 2022-08-16 19:30 Sportowe biografie bez cenzury. Konkurs dla czytelników 2022-08-16 19:15 Góry górą, czyli Zakopane zdeklasuje Władysławowo, przynajmniej jesienią 1 2022-08-16 18:30 W takich warunkach noc w Zakopanem spędził 9-letni chłopiec (WIDEO) 12 2022-08-16 17:45 Trzech piratów ustrzelonych radarem 2 2022-08-16 17:00 Dorożka próbuje przejechać przez deptak, a na drodze romski zespół (WIDEO) 13 2022-08-16 16:19 Zaginął Andrzej Wiejowski, rodzina i policja prosi o pomoc w odnalezieniu 2022-08-16 16:14 Nie żyje Bronisław Gibadło, związkowiec, który do końca walczył z zarzutami 2022-08-16 15:30 Watra Ochotnicka i Wiosna Wołoska 2022-08-16 14:47 Arbuzy, arbuzy, wszędzie arbuzy. Soczysta impreza za nami 2022-08-16 13:59 Matka zaginionego chłopca miała 2,5 promila alkoholu. Może jej grozić do 3 lat więzienia 13 2022-08-16 13:45 Ostatnia szansa na wniosek o świadczenie postojowe 2 2022-08-16 13:14 5 rodzajów czujników, które mogą przydać się fanom automatyki 2022-08-16 13:00 Takie reklamy witają turystów przyjeżdżających do Zakopanego 6 2022-08-16 12:35 Co warto wiedzieć, aby wybrać odpowiedni projekt domu? 2022-08-16 12:17 Orawskie bukrety 2022-08-16 11:39 Wzdłuż Wisły na rowerze 2022-08-16 10:46 Słońce, chmury, przejaśnienia, po południu może zagrzmieć 2022-08-16 10:16 Jak działa kofeina w tabletkach? 2022-08-16 10:00 Morderstwo taksówkarza 2022-08-16 08:55 Pożar w Piekielniku 2022-08-16 08:15 Poranny wypadek w Nowym Targu 2022-08-15 22:16 Sezon na prawdziwki 1 2022-08-15 21:48 Przygarnij takiego słodziaka. Psy ze schroniska czekają na dom 2022-08-15 21:18 Wykastrują z dopłatą - miejska propozycja jest wciąż aktualna 6 2022-08-15 20:30 Tłumy na odpuście, wołanie o jedność 3 2022-08-15 19:59 Tych śmieci chyba nikt nie sprząta, a przecież tu kręcono Janosika 6 2022-08-15 19:16 Polak nie żyje po porażeniu piorunem pod Krywaniem (ZDJĘCIA) 2022-08-15 18:57 Władza parkuje 6 2022-08-15 18:41 Drugie włamanie do strażackiej remizy. Tym razem w Piekielniku 1 2022-08-15 18:22 Tragedia w Tatrach Wysokich. Piorun poraził turystów 1 2022-08-15 18:18 Policjanci wyjaśniają sprawę zaginięcia 9-letniego chłopca. Noc spędził w pustostanie 17 2022-08-15 18:16 Lato w Mizernej. Zobaczcie, ile ludzi i jakie występy! (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-08-15 18:10 Ile miasto zapłaciło za odnowienie elewacji siedziby Euroregionu? 2 2022-08-15 17:45 Korki w okolicy remontowanego mostu w Dębnie 2022-08-15 17:34 Sanktuarium na Krzeptówkach ma już ponad ćwierć wieku 2022-08-15 16:57 Oliwier odnaleziony przez policjantów! (ZDJĘCIA) 18 2022-08-15 16:27 Eksplozja kolorów w Białce Tatrzańskiej 1 2022-08-15 16:20 Zderzenie osobówki z policyjnym radiowozem 3 2022-08-15 16:13 Uważasz, że złość to za mało, by zabić? Konkurs dla czytelników 2022-08-15 16:12 Nad Jeziorem Czorsztyńskim też lunęło (WIDEO) 2022-08-15 15:52 Basenowa impreza w Termach BUKOVINA 2022-08-15 15:43 Nie krzywdźmy dzieci! - nauczycielka pisze list do ministra Czarnka 2022-08-15 15:23 Płyniemy gondolą z Czorsztyna do Niedzicy (WIDEO) 2022-08-15 14:59 III Wieczornica z Wyszyńskim. Świetny występ Stanisławy Celińskiej (WIDEO) 2022-08-15 13:51 Nad Tatrami burza. Wracajcie ze szlaków
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-08-16 22:52 1. W Szczawnicy gospodarze mają po trzy psy i szczekają całymi nocami. Mam nadzieję, że po sezonie samorządowcy zarobią z opłat za nie więcej niż z opłaty klimatycznej. Czas na weryfikację. Taka egzotyczna agroturystyka. Poniżej parku "wypaczynek" bez małych dzieci. 2022-08-16 22:47 2. Biorąc pod uwagę stan mamusi mały mógł sobie pomyśleć "Home sweet home". 2022-08-16 22:44 3. Dzięki Bogu że się nie natknęli bo by bezdomnych wystrzelali jak kacKi 2022-08-16 22:30 4. a ja tak przy okazji, i już nie wiem który raz zapytam : - czy fiakrzy nie muszą sprzątać ulic po swoich pupilach ???? 2022-08-16 22:21 5. Kundel pewnie pasterski. 2022-08-16 22:16 6. Straż miejska Zakopane nie istnieje to iluzja i stan umysłu ludzi udających tam prace:) 2022-08-16 22:13 7. zastanawia mnie ile kosztuje nasze miasto etat strażnika miejskiego który codziennie przez całe wakacje stoi na drodze do Kuźnic (przy skrzyżowaniu z Karłowicza) i powstrzymuje ludzi którzy chcą złamać zakaz i jechać do Kuźnic. Przecież my płacimy za ten etat, a to chyba ludzie którzy łamią prawo powinni płacić mandaty na rzecz naszej gminy. - gość stoi i tłumaczy ludziom że tu jest zakaz i że muszą zawrócić, przecież to jakaś masakra, czy już tak turyści przyzwyczaili się że mogą robić co chcą, że trzeba im tłumaczyć że niektóre znaki są "na serio" ????? 2022-08-16 22:10 8. Dlatego unikam Zakopanego i Szczawnicy. W Szczawnicy to większość jedzie na Pl.Dietla i nawraca jadąc z powrotem (tylko generują niepotrzebny ruch bo nie ma miejsca na postój), mało tego nie dość, że zatrzymują się gdzie popadnie to jeszcze na zakrętach jedynej ulicy a przechodnie spacerują po niej jak po bazarze. Myśląc przyszłościowo, to powinna być obwodnica DW Krościenka i Tylmanowej bo przejechać przez te wsie to szkoda gadać. 2022-08-16 21:53 9. Nie tylko samochody zostawiają byle gdzie, srają , szczają też gdzie popadnie. A sraż miejska na rowerkach po równi się ugania jak nie ma gawiedzi na polach. Na dworcu ani na pobliskim osiedlu nie ma z ich strony żadnej kontroli. Złotówy jeżdżą przez osiedle na dworzec tam i z powrotem. Nie ma gospodarza to miasto. Zabetonowane . zeszpecone , ze..... itd. itd. Zakopane marzeń dla januszy za złotówkę. 2022-08-16 21:52 10. Skąd wziąłeś tą rtęć? Rodzice ci podawali? Do @Edi: A co tam robią Romowie? Mają pozwolenie na występy, a raczej występki? Nie? To fora ze dwora.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka