Reklama

2022-01-12 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Słowacja się opłaca

Reklama

To nie będzie tekst o tym, że najechali nas Słowacy uciekając przed swoimi covidowymi obostrzeniami a tekst z 2013 roku w którym jak chętnie polskie firmy lokują się u naszych sąsiadów.

 Słowacy są patriotami do 4,5 zł za euro - mówią na Podhalu. Teraz przelicznik nie jest już tak korzystny, kupujących Słowaków jest u nas mniej, za to rośnie liczba polskich firm na Słowacji.
Górale zakładają na Słowacji firmy lub filie działających już w Polsce przedsiębiorstw. Dobrze kręci się tam biznes budowlany, meblarski, a nawet spożywczy. Aż 50% wszystkich eksportowanych na Słowację mebli pochodzi z Polski. Działają tam duże polskie przedsiębiorstwa i małe firmy z handlem obwoźnym. Polski Mercury Market jest już we wszystkich miastach wojewódzkich po południowej stronie granicy. - Specyfika strefy przygranicznej jest inna, niż w centrum kraju. Można wykorzystywać różnice w kursie euro i szybko reagować - podkreśla Stanisław Nycz, współwłaściciel firmy Modom Podhale w Szaflarach, oferującej wszelkie materiały budowlane. Od 2005 r. mają filię w Liptowskim Mikulaszu. - Bywa, że kupuję na Słowacji polskie produkty, bo wychodzi taniej - twierdzi Danuta Filipowicz, właścicielka firmy Komplet w Nowym Targu, handlującej asortymentem łazienkowym. - Cennik eksportowy jest bowiem inny, a jak jeszcze sprzyja temu kurs euro, to się opłaca - wyjaśnia. A dlaczego popularne słowackie wafle „Horalki” zmieniły w Polsce nazwę na „Góralki”? Z powodu kursu euro. Był taki moment, że Słowacy przyjeżdżali do Polski po słowackie „Horalki”, które tu były tańsze, wykupywali hurtowo i sprzedawali potem u siebie. Od 2004 r. obroty pomiędzy Polską i Słowacją wzrosły o 20% i nawet kiedy w 2009 r. nastąpił kryzys, tendencja cały czas była wzrostowa. Oni interesują się polskim rynkiem, bo jest duży. My zakładamy u nich działalność gospodarczą, zapełniając tamtejsze luki. - Firmę na Słowacji założyć bardzo prosto, wystarczy na to praktycznie jeden dzień - twierdzi Piotr Cebulski, prezes Polsko-Słowackiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. Potrzebny jest rejestr karalności i adres miejscowy na Słowacji, może być nawet w hotelu. Założenie słowackiego odpowiednika naszej spółki z o.o. zajmuje praktycznie 5 dni, a po 2 tygodniach można już działać. - Tu ważny jest dobrze wypełniony wniosek, warto to zlecić słowackiej kancelarii adwokackiej - radzi Cebulski. Także system podatkowy jest nieco korzystniejszy dla przedsiębiorców na Słowacji. - Jest też lepszy klimat dla biznesmenów, większa życzliwość wśród urzędników, widać to nawet podczas kontroli - podkreśla.

Pobocka, czyli oddział
- W latach 2003-2004 ruch Słowaków u nas był bardzo duży. W naszym sklepie w Jabłonce Słowacy stanowili 60-70% klientów - opowiada Stanisław Nycz, współwłaściciel firmy „Modom Podhale”. - Postanowiliśmy więc wyjść im naprzeciw - tak tłumaczy założenie w 2005 r. filii w Liptowskim Mikulaszu. Najpierw wynajmowali tam pomieszczenia, z czasem wykupili halę po byłej fabryce tkactwa o powierzchni 13 tys. m kw. Część magazynowa z materiałami budowlanymi i sklep istnieją już od kilku lat. Po modernizacji hala zamieniła się w nowoczesny kompleks, w którym można dziś wynająć biura i pomieszczenia pod różnego typu działalność. - Kokosów takich jak dawniej już nie ma, ale nasze obroty tam mimo kryzysu rosną. Słowacja się opłaca - przekonuje Stanisław Nycz. W Liptowskim Mikulaszu zatrudnia 8 Słowaków. - Przetarliśmy szlaki. Jeśli ktoś chciałby zainwestować na Słowacji, dysponujemy lokalami, mamy sprawdzoną księgowość, którą możemy polecić, i dobrych prawników. Służymy pomocą w kontaktach - deklaruje szef Modom Podhale. Twierdzi, że klient słowacki różni się od polskiego. - Słowacy szybciej reagują na nowinki techniczne, bardziej dbają o swój rodzimy rynek. Wiedzą też, czego chcą - podkreśla Stanisław Nycz. Potwierdza to Danuta Filipowicz, właścicielka Kompletu. - Słowacy mają większe zaufanie do markowych produktów, nie chcą wyrobów chińskich - twierdzi. Minęły już jednak czasy, kiedy Słowacy kupowali w Komplecie najbardziej ekskluzywne, drogie rzeczy i przyjeżdżali na zakupy ciężarówkami. Kurs euro nie jest już taki korzystny. Jeszcze kilka lat temu kupowali tu o 20% taniej, niż u siebie. W 2005 r. firma Komplet założyła ze słowackim wspólnikiem swoją filię w Popradzie. - Wpompowaliśmy dużo pieniędzy, ale kiedy Mercury Market kupił budynek, w którym wynajmowaliśmy lokal, musieliśmy się wycofać. Nasz wspólnik spłacił nas i funkcjonuje dalej, my zrezygnowaliśmy ze swojej firmy na Słowacji - mówi Danuta Filipowicz. Dalej jednak ściśle współpracują, Danuta Filipowicz bardzo chwali słowackiego kontrahenta. Dawny wspólnik kupuje od nich dużo towaru - ceramikę włoską, hiszpańską, polskie wyroby. - Bywa, że my coś sprowadzamy od niego - dodaje. Kilka lat temu Słowacy stanowili pokaźny procent klientów Autoremo, bukowiańskiego salonu samochodowego. Na Podhalu mogli kupić nowy samochód o 30% taniej, niż w swoim kraju. Dziś ceny się wyrównały. - Słowacy stanowią 10-15 % naszych klientów. To ci, którzy mieszkają blisko granicy, a także nasi stali klienci, u których wyrobiliśmy sobie przez lata dobrą opinię - twierdzi Edward Kuchta, współwłaściciel Autoremo. Często zdarza się też, że Polacy kupują tu samochody na swoje słowackie firmy.

Ukradli mi firmę
Nie wszystkim jednak biznes na Słowacji kojarzy się dobrze. Andrzej Galica z Poronina już od 8 lat walczy o sprawiedliwość w słowackim sądzie. Twierdzi, że zawiódł się nie tylko na wspólniku zza południowej granicy, ale także na tamtejszym wymiarze sprawiedliwości. Mimo to nadal prowadzi biznes na Słowacji, tyle że już bez wspólników. Przez 30 lat prowadził warsztat mechaniczny na Podhalu. Bliskość granicy i zmiany ustrojowe spowodowały, że w latach 90. sporą część jego klientów stanowili Słowacy. Jednym z nich był Jarosław G. Przyjeżdżał do jego warsztatu przez kilkanaście lat. W końcu namówił go, by założyli wspólnie w Popradzie firmę zajmującą się naprawą samochodów i handlem częściami samochodowymi. Przelicznik wtedy był korzystny, a na Słowacji praktycznie nie było konkurencji. Spółka powstała w 2004 r. Galica zainwestował w nią ponad 26 tys. dolarów. Jego wspólnik nie miał gotówki, zainwestował w firmę tylko niewielką kwotę, za to pomógł przebrnąć przez wszystkie formalności, załatwił w Popradzie miejsce pod hurtownię i warsztat. Gdy wszystko było już gotowe i biznes miał zacząć hulać, Jarosław G. wycofał się. Oznajmił, że znalazł innego wspólnika. Następnego dnia góral z Poronina zastał w drzwiach swojej firmy zmienione zamki. W internecie na stronach ministerialnych znalazł informację o zarejestrowanej pod tym samym adresem innej firmie Jarosława G. z 2 innymi wspólnikami. Jednocześnie Jarosław G. zgłosił upadłość ich wspólnej firmy do Sądu Krajowego w Koszycach. Andrzej Galica nie został o tym poinformowany. Dowiedział się przez przypadek, kiedy już sąd ogłosił upadłość i sprzedał firmę jednemu z byłych pracowników za 80 tys. koron. Dopiero po jakimś czasie i analizie faktur wykrył, że nowa firma Jarosława G. sprzedawała jego części samochodowe, a pod koniec dnia wystawiali fakturę zbiorczą, z której wynikało, że firma, którą Jarosław G. otworzył pod tym samym adresem, odkupywała od ich wspólnej firmy towar za 1/3 wartości. Sprawa w końcu trafiła do prokuratury, a później do sądu. Dotyczyła zdefraudowania pieniędzy przez Jarosława G., choć Andrzej Galica twierdzi, że powinna dotyczyć kradzieży jego firmy. Tymczasem w 2005 roku Andrzej Galica założył na Słowacji kolejną firmę, ale już bez wspólników. Handluje częściami samochodowymi. W Popradzie ma biuro, towar przywozi z Polski. Klientów, których mu nie brakuje, wysyła też do Poronina, do zakładu mechanicznego prowadzonego przez syna. - Nie jest tu trudno założyć firmę, niższy jest też trochę podatek, ale sam rynek jest bardzo trudny. I trzeba mieć oczy wkoło głowy - twierdzi.

Polacy chcą tanio
Peter Frank postanowił w Polsce założyć filię swojej słowackiej firmy. Jego Ekoservispol ma siedzibę w Nowym Targu, na Kokoszkowie. Handluje słowackimi oczyszczalniami przydomowymi, basenami. - Nie jesteśmy najtańsi, ale mamy jakościowo bardzo dobre produkty - przekonuje. Twierdzi, że nie ma większych różnic w prowadzeniu biznesu w Polsce i na Słowacji. - Jest tak samo - u was wszystko biało-czarne, u nas czarno-białe - śmieje się. - Tylko klient polski jest trudniejszy o 200 %. Bo Polacy nie patrzą na jakość, tylko chcą wszystko kupić tanio - twierdzi. Za to chwali polskich pracowników. W Nowym Targu zatrudnia 10 osób.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 29/2013

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Taki sobie turysta 2022-01-12 10:31:46
Słowacja to kraj który lubię, ale który zwariował. Słowacja wprowadziła tak paranoiczne przepisy kowidowe, że nie uznaje statusu ozdrowieńca. No więc jako ozdrowieniec wjechać tam nie mogę.
Zaszczepienie po infekcji? Nie wiem, czy nawet ktoś, kto jest entuzjastą tych kowidowych szczepionek, zdecydowałby się na wstrzyknięcie preparatu tuż po przejściu kowida.

Reklama
 • PRACA | dam
  BEERNARIUM Zakopane poszukuje koleżanki/kolegi na pozycję: Recepcjonista/ka ZAKRES OBOWIĄZKÓW: obsługa gości w recepcji i strefie SPA; przygotowanie SPA do zabiegów i dbanie o wysoki standard obsługi; OFERUJEMY: dobre wynagrodzenie. 518601511 office@scandispa.com piwnespa.com
  Tel.: 518601511
  E-mail: office@scandispa.com
  WWW: piwnespa.com
 • PRACA | dam
  Restauracja w Zakopanem zatrudni kucharza na stałe. Umowa o prace, wysokie wynagrodzenie,elastyczny grafik. 600356497
  Tel.: 600356497
 • PRACA | dam
  Zatrudnię kierowcę kat. C +E. w transporcie międzynarodowym. Elastyczny system pracy. Płacą na dniówki. 722396535jasiontransport@interia.eu Zakopiańska, 18
  Tel.: 722396535
 • PRACA | dam
  Przyjmę NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY NA TYNKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  TECHNICZNY w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Nie wymagamy doświadczenia. Tel. 665 678 182
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  POKOJOWA w hotelu 4* w centrum Zakopanego, umowę o pracę. Mały hotel, spokojna praca. Tel.665 678 182
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty łazienek kompleksowe i profesjonalne wykańczanie wnętrz Firma Tellla Robert Łukasz Tel. 505 966 625
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  Praca w Austrii najwyższe zarobki dla murarzy, cieśli szalunkowych, stolarzy, elektryków. Zjazdy co tydzień, brygady z Podhala. ClubSilesius Tel. 664468573.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
2022-01-28 11:30 Wieje i sypie. Tak jest na Drodze pod Reglami (WIDEO) 2022-01-28 11:05 Sztuka pogranicza. Wernisaż odwołany z powodu pandemii 2022-01-28 10:47 Codzienny raport covidowy 2022-01-28 10:44 Od Columbo do Karpiela - spotkanie online 2022-01-28 10:00 Go Go w drodze do niepodległości.. placu niepodległości 2 2022-01-28 09:00 Przejrzyj na oczy 2 2022-01-28 08:00 Kolędowanie online ze Związkami Podhalan na świecie 2022-01-27 22:25 Takie widoki z Harendy mieli narciarze (WIDEO) 2022-01-27 21:47 TOPR ogłosił trzeci stopień zagrożenia lawinowego 2022-01-27 21:45 Czworonożny ratownik TOPR. Czy wiesz jak wygląda jego szkolenie? 2022-01-27 21:15 Ostrzeżenia meteo dla Podhala i Tatr. Silny wiatr, zamieć i opady śniegu 2022-01-27 20:30 Kadisz za dawnych sąsiadów 9 2022-01-27 20:00 Zapisy do biegu w Tatrach. 5000 metrów przewyższenia, 65 km długości 2022-01-27 19:15 Z Krakowa do Myślenic też pojedziemy drogą ekspresową? 3 2022-01-27 18:30 Tylko oni nosili pasiaki z fioletowym trójkątem 1 2022-01-27 17:45 Przykre zdarzenie na koniec ferii 1 2022-01-27 17:23 Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył... Ostatnie dni festiwalu 2022-01-27 17:20 Podźme syćka do stajenki... 2022-01-27 17:00 Ludzie grzęzną w śniegowej brei 7 2022-01-27 16:37 Nad Tatrami lata policyjny śmigłowiec 3 2022-01-27 16:15 Zięba u ministra 2022-01-27 15:30 Moja babcia i mój dziadek. Wyłoniono laureatów konkursu (WIDEO) 2022-01-27 14:45 Na drogach dziś lepsze warunki, ale jutro czeka nas śnieżyca 1 2022-01-27 14:00 Na nartach dookoła - nowa trasa w centrum miasta już otwarta 1 2022-01-27 13:41 Dziś zamieniamy reklamówki na torby wielorazowego użytku 1 2022-01-27 13:15 Jak tam w górach? 2022-01-27 12:30 Na Podhalu test na covid zrobisz tylko w jednej aptece 8 2022-01-27 12:05 Poszukiwany pies, który uciekł z pożaru w Baligrodzie 1 2022-01-27 11:45 Waloch jakiego nie znacie 2022-01-27 11:04 Posłuchaj muzyki relaksacyjnej w Kmicicu 2022-01-27 10:45 Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce 2022-01-27 10:00 Wygraj z bólem kręgosłupa 2022-01-27 09:32 Silny wiatr i opady śniegu. Od piątku kapryśna pogoda 2022-01-27 09:00 Kubki dla zdobywców czterech wież 1 2022-01-27 08:00 Zamiast szuflowania ścinają... palmy 2022-01-27 07:00 Od cinkciarza do ministra 23 2022-01-26 22:08 Strażacy wezwani na Małe Żywczańskie w Zakopanem 2022-01-26 22:06 Nie żyje zasłużony ratownik GOPR 2022-01-26 21:40 Te małżeństwa z Poronina są ze sobą od 50 lat 2022-01-26 21:29 Pożar stolarni w Podwilku 2022-01-26 20:59 Chodniki w Zakopanem przypominają piaszczystą plażę 9 2022-01-26 20:15 Jest okazja! Możesz spędzić dzień z ratownikami TOPR 2022-01-26 19:48 Wybierz się do Galerii Jatki 2022-01-26 19:30 Na Krupówkach turystów nie brakuje, a niebawem rozpoczną się warszawskie ferie 2022-01-26 18:45 Ograniczenia w urzędzie w Szczawnicy 2 2022-01-26 18:00 Staranowana przez narciarza dziewczyna poszukuje świadków zdarzenia (WIDEO) 35 2022-01-26 17:59 Na biegówkach po parku 2022-01-26 17:59 Samochód ratowniczo-gaśniczy dla druhów z Kiczor 2022-01-26 17:45 Od Columbo do Karpiela. Spotkanie z Mariuszem Koperskim i konkurs dla czytelników 2022-01-26 17:13 Zmiana terminu zawodów balonowych
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-28 11:36 1. Nasi lokalni Tutsi i Hutu potrafią zbrukać nawet pamięć ofiar takiej tragedii jak II Wojna Światowa. Wstyd mi za Was krajanie. 2022-01-28 11:28 2. Zgadzam się z tobą, ale przecież wybory się zbliżają, a tutaj najlepszy suweren jest ;) 2022-01-28 11:11 3. Kogo to obchodzi, Twoja nieprzymuszona wola. Lepiej, rząd chce żeby twoja emerytura zależała od zamożności twoich dzieci, czyli nic pod stołem dzieciaki. Ciekawe, czy kara to też 15 tyś. Kwiestią czasu będzie jak znkwu zarobki będą w milionach. 2022-01-28 10:43 4. Nie rozumiem dlaczego panienki nie rozbierają się na środku Krupówek. Zdecydowanie brakuje takich atrakcji w pięknym parku kulturowym, zwanym właśnie Krupówkami. 2022-01-28 10:31 5. Przejrzeć katolicy na oczy i zamiast na tacę tym pasożytom w kościele ,to lepszy pożytek będzie jak dacie na sprzęt dla chorych dzieci . 2022-01-28 10:08 6. Czy Was naprawdę pogięło? To nie jakaś pop... gra i pyskówki . To byli ludzie do k... nędzy. Ludzie. 2022-01-28 10:05 7. To jest mocno pofałdowany teren, pełno niewysokich pagórków. Może na istniejącej drodze, tej co jest teraz, w miejscach, gdzie jest z górki a potem zaraz pod górkę estakady dobudować. Tam gdzie przewyższenia trochę trasę zagłębić w szczyt wzniesienia (nie tunelem tylko szczyt pagórka rozepchać w stronę stoków, w kierunku trasy). Piesi i ruch lokalny odetchną z ulgą bo pójdą nad trasą tam, gdzie jest zagłębiona albo pod trasą, pod estakadą tam, gdzie jest wyniesiona. Oczywiście odpowiednią liczbę wjazdów na trasę dla ruchu lokalnego dodać. 2022-01-28 09:41 8. W sumie niezły pomysł na biznes. Pieniążki zebrane przez naiwne dzieciaki krążą sobie po różnych kontach i spółkach córkach. Za rok coś tam rzucimy na sprzęt do szpitala, który i tak będzie w wielu wypadkach stał bezczynnie, bo jego serwisowanie będzie nieopłacalne. Niech Owsiak pochwali się przegranymi procesami. 2022-01-28 09:38 9. Brakuje tu jeszcze kompetentnego komentarza Naszej wybitnej specjalistki, Pani Iwony. 2022-01-28 09:23 10. "wiara mojrzeszowa" A wszyscy od lwa do prawa pięknie napiszecie mi po sto razy: Mojżesz, Mojżesz, Mojżesz...
2022-01-26 15:58 1. WYSZEDŁ MU PRZYPADKIEM JEDEN SKOK W ŻYCIU A ROBIĄ Z NIEGO BOHATERA NA WIEKI ..,ŻENADA... 2022-01-23 09:13 2. Korzystniejsza byłaby nauka angielskiego a nie pajacowanie na nartach za moje pieniądze. 2022-01-15 12:44 3. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 4. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 5. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 6. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 7. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 8. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 9. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 10. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

Bojcorka

FILMY TP