Reklama

2023-12-03 18:30:00

Z archiwum

Sekret senatora Skorupy

Gdy w kraju znów wybucha dyskusja na temat farm wiatrowych - przypominamy naszą podhalańską aferę sprzed lat. Głównym bohaterem był senator PiS i jego pomysł na prywatne wiatraki.

Tadeusz Skorupa, senator RP, próbował wymusić od biznesmena z Podczerwonego działkę pod własny wiatrak. Całą ponadgodzinną rozmowę polityka z biznesmenem zarejestrowaliśmy późnym wieczorem 17 marca. Dziś z naszego tygodnikowego archiwum wygrzebaliśmy dla Państwa nasz tekst śledczy z 2010 roku. Jego konsekwencje były wtedy wstrząsające.

*

Z treści rozmowy wynika, że plan Skorupy zakładał wymuszenie miejsca pod własny wiatrak w taki sposób, żeby opinia publiczna była przekonana, że oto senator właśnie walczy o interes lokalnej społeczności. Zabiega o budowę boiska dla dzieci w Podczerwonem w miejscu (działka 7637/88), które właśnie idzie pod młotek, a miejscowa władza chce teren zmarnować, sprzedając jakiemuś biznesmenowi. Do realizacji planu zaangażował m.in. swoją żonę, żonę swego brata i swojego asystenta. W przeddzień przetargu Skorupa rozesłał do starosty, wojewody, wójta, przewodniczącego rady powiatu i rady gminy, a nawet do dziennikarzy oświadczenie, które miało odwrócić uwagę od jego faktycznych zamierzeń. Napisał w nim, że mieszkańcy zwrócili się do niego o interwencję w sprawie działki, która jest niezbędna szkole. Do pisma dołączył podpisy mieszkańców domagających się oddania parceli pod budowę boiska.

Po prośbie do senatora

– Od lat prowadzę firmę w Podczerwonem. Buduję domy – opowiada Maciej Król, właściciel firm Scanprodukt i Tatranhaus. – Już kilka lat temu zwróciłem się do Tadeusza Skorupy, jako aktywnego działacza PiS-u, o pomoc. Chodziło o parcelę, którą od lat użytkuję. Potrzebna była mi przy tartaku. Od dawna chciałem ją kupić od starostwa. Niedawno prośbę ponowiłem już u senatora Skorupy. Obiecał sprawę pchnąć. Król ufał Skorupie – jak sam opowiada, był w jego obozie. Znali się od dawna. Sprawa dotyczyła 29 arów ziemi mało przydatnego, przemysłowego terenu. Skorupa wiedział, że ten skrawek ziemi może być potrzebny wyłącznie Królowi.

Wadium

Wreszcie udało się. Ogłoszenie starostwa nowotarskiego o przetargu ukazało się zgodnie z zasadami. Cenę wywoławczą ustalono w wysokości 50 tys. zł, a wadium – 5 tys. zł. Cena była adekwatna do jej atrakcyjności. Termin przetargu – 18 marca, godz. 10. Król wadium wpłacił i niczego nie podejrzewając czekał, budując – jak co dzień – swoje domy. – To było jak grom z jasnego nieba – opowiada. – Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że coś takiego mnie spotka. Tuż po upłynięciu terminu przyjmowania wadium dowiedział się, że do przetargu o parcelę stanie prócz niego żona senatora Skorupy. – Złapałem za telefon i własnym uszom nie wierzyłem. Skorupa wyjaśnił mi, że jeśli oddam mu kawałek ziemi pod wiatrak, wycofa się z przetargu. A jeśli nie, to on 300 tys. zł może tam bez problemu wyłożyć – opowiada.

Wiatraki Skorupy

– Już od dawna było wiadomo, że wiatraki to nowy konik Skorupy – mówi Krystyna, mieszkanka Podczerwonego, która prosi o anonimowość. Głośno było o tym, jak pod jego chałupę przywieźli w częściach dwa stare zachodnie wiatraki. Po remoncie stanęły na polu jego rodziny w Podczerwonem. Skorupa dumny chodził do swoich i zachwalał walory wiatracznego biznesu. Niewykluczone, że skoro oddał oba rodzinie, czas było pomyśleć o własnym wiatraku na stare lata. – Tu chodzi o dudki. Wiatraki same się kręcą i roboty żadnej nie potrzebują – wyjaśnia Krystyna zaangażowanie Skorupy w nowy biznes. Problem w tym, że prawo pozwala stawiać wiatraki jedynie na terenie budowlanym. Wokół wiatraka musi być też zachowana 60-metrowa strefa ochronna. Żadnych domów mieszkalnych. Niewykluczone, że pomysł sam spadł Skorupie z nieba, gdy Maciej Król przyszedł do niego prosić o pomoc. Senator wiedział już wtedy, że najlepiej nadający się pod wiatrak teren w Podczerwonym należał do Króla. Tylko jak przycisnąć go, żeby oddał ziemię? – to pytanie kotłowało się pewnie w senatorskiej głowie.

Propozycja nie do odrzucenia

W przeddzień przetargu, 17 marca, godz. 19.45. Do firmy Króla, znajdującej się kilkadziesiąt metrów od zabudowań senatora, telefonuje Skorupa. Biznesmen zrywa się, by za kilka minut znaleźć się w mieszkaniu parlamentarzysty. Ma przy sobie zainstalowane przez nas urządzenie nagrywające. Na miejscu czeka na niego senator Tadeusz Skorupa z żoną Anną. Rozmowa trwa 1 godz. 18 minut. Skorupa mówi wprost, że wycofa się z przetargu, jeśli Król odda mu teren pod wiatrak. Albo przynajmniej zadeklaruje, że da mu zgodę za postawienie wiatraka. Kilkakrotnie te propozycje powtarza. Nie kryje, że staje do przetargu, mimo że ta ziemia nie jest mu do niczego potrzebna. Informuje Króla, że wadium wpłacił także sołtys. Z jego słów ma wynikać, że ze startem do przetargu Andrzeja Styrczuli nic nie ma wspólnego. Przeciwnie, uważa go za straconego w oczach publicznych. – On już nie będzie sołtysem. – Wykazuje przy tym niezwykłą znajomość możliwości Styrczuli. – On więcej jak 250 tys. nie da. Syn mu tyle przysłał z Ameryki. Mówił mi to – twierdzi. Doradza Królowi, jak sprawę trzeba załatwić. Przekonuje, że sam już podjął kroki, żeby przetarg odwołać. Powołuje się na rozmowy ze starostą Faberem. Mówi najpierw, że sam dzwonił do niego, potem, że to Faber telefonował godzinę temu, by skonsultować z nim plan działania. Co chwilę jednak wraca do najważniejszego: – My nie mamy interesu, żeby to kupować. Chcę tylko, żebyś zgodził się na postawienie tam wiatraka.

Co urąga senatorowi

– Po co ty masz tam wpierd… 250 czy 260 tys. – przekonuje Króla senator w dalszej części rozmowy. – Napisz mi, że się zgadzasz na tę strefę 60 metrów ochronnych, pozwalasz mi na wiatraki i żona się nawet nie odezwie na przetargu – przekonuje go. Skorupa naciska coraz bardziej. Cały czas wtóruje mu żona Anna. Sięga po nowe argumenty, z których najciekawszym wydaje się ten dotyczący kłopotów finansowych i jakości życia senatora. Ten fragment zasługuje na cytowanie bez poprawek językowych:. – Ja też był przedsiębiorcą, a nie jakimś politykiem nienormalnym. I wiem, co wszystko kosztuje i co to pieniądze zarabiać. Ja też muszę jakiegoś pilnować interesu, bo ja za chwilę nie będę miał na kampanię wyborczą pieniędzy. Bo z tych, co dostaję z Senatu, to jest k… psie pieniądze. Na paliwo dla mnie i na garniturek. Na ubranie k…. 9 tys., a teraz to nawet zaczęli mi płacić po 8 i pół. Straszne pieniądze. A za trzy roki to auto zajeździsz. To jest urągające dla parlamentarzysty. Takie moje zdanie jest. A jaki k… pokój mamy. W jakich warunkach trzeba mieszkać. To k… bezdomni w Niemcach mają lepsze warunki. Potem senator domaga się od biznesmena honorowego zachowania w tej sprawie, a jeśli tego honoru on nie dotrzyma, to zrobi wszystko, żeby wszyscy dowiedzieli się, że Król honoru nie ma.

Przetarg

18 marca 2010 r., Starostwo Powiatowe w Nowym Targu. Do przetargu o 29-arową działkę nr 7637/88 w Podczerwonym staje Maciej Król, Anna Skorupa i Andrzej Styrczula. Sołtys kończy licytację na 150 tys. zł. Licytowanie przejmuje żona senatora. Licytuje do 200 tys. zł. Król ich przebija. Kupuje działkę za 205 tys. zł. – To boli. Jestem wściekły, że ten człowiek zmusił mnie do wydania dodatkowych 150 tys. zł. Ale z drugiej strony mam poczucie, że nie uległem szantażowi – mówi Maciej Król. Niedługo potem informacja o przetargu pojawia się w mediach. Dziennikarze są zaskoczeni, stawiają pytania zwłaszcza w kontekście udziału w przetargu na działkę w Podczerwonem żony senatora. Dziwią się, że senator domaga się odwołania przetargu, a jego żona w nim uczestniczy. Skorupa jest przygotowany na taką ewentualność. Mówi o niezależności swojej żony, a sam zasłania się działaniem na rzecz lokalnej społeczności. Mimo porażki z Królem jego plan ciągle działa.

Spontaniczna akcja mieszkańców

Koło sprawy robi się coraz głośniej w prasie. Wszystkie informacje kończą się jednak znakiem zapytania. W miniony poniedziałek proszę senatora o spotkanie. Godzi się i umawia ze mną w swoim biurze w Nowym Targu. Tymczasem jednak zaprasza na spotkanie także innych dziennikarzy. Podczas konferencji lawiruje, kręci, jest zdenerwowany. Rozdaje wreszcie pismo, w którym sugeruje, że cała sprawa sprzedaży działki w Podczerwonem to sprytna manipulacja, w którą zamieszane są instytucje państwowe, samorządowe, przedsiębiorcy, a nawet biegły sądowy, który wyceniał działkę. W jednym z punktów pisze, że nie dziwi się, że jest to sprawa trudna do zrozumienia, gdyż nawet osoby znające ten problem nie mogą się połapać w tych wszystkich działaniach. Na koniec pisze o spontanicznej akcji mieszkańców przy zbieraniu podpisów. Idziemy więc tym tropem. – Tak, podpisałam się na tej liście – mówi Maria J., mieszkanka Podczerwonego – Była u mnie Danusia G., mówiła, że to chodzi o parcelę dla szkoły, na boisko. Nie wiedziałam, która to działka. Podpisałam się, bo było tam już więcej podpisów. Dopiero jak okazało się, że to dotyczy działki, którą kupił Maciek Król, złapałam się za głowę, co zrobiłam – mówi. Jedziemy więc do Danuty G. – Tak, zbierałam podpisy, bo to chodzi o działkę koło szkoły, na rzecz dzieci – tłumaczy. Pokazujemy jej więc mapkę z działką 7637/88. – To oni mi mówili, że to chodzi o inną parcelę, koło szkoły – przekonuje G. – Widziałam tam nawet podpisy pań ze szkoły. Nic z tego nie rozumiem. Przyszli, mówili, że to słuszna sprawa dla szkoły. Byli we dwóch –Paweł R. i Piotr D.. Paweł R. jest działaczem miejscowego PiS –u. Piotr D. asystentem senatora Tadeusza Skorupy.

Co na to sołtys, starosta i wójt

Naszych rozmówców nie informujemy o nagraniach z udziałem senatora. Chcemy dowiedzieć się, jakie mają opinie w tej sprawie. Odwiedzamy sołtysa Andrzeja Styrczulę. Niechętnie rozmawia. Potwierdza tylko, że brał udział w przetargu. Wyjaśnia, że mogłaby mu się przydać. Uważa jednak, że Król za nią przepłacił. Motywów senatora i jego żony nie zna i nie chce znać. Odrzuca krążącą plotkę, że do startu w przetargu namówił go Skorupa. Potwierdzają to zresztą także nasi rozmówcy. 

– Senator rozwalił mu cały projekt budowy chodników we wsi, teraz się wadzą – przekonuje Danuta G. – Jedno wiem na pewno, już nigdy żadnych podpisów zbierać nie będę – dodaje. 

Nazajutrz ktoś przekonuje nas, że start Styrczuli w przetargu ma związek z chęcią powrotu z Ameryki do Polski jego syna. – Miałby tu miejsce pod warsztat – słyszymy. 

Czas na pytanie, jaką rolę w całej sprawie odegrał starosta nowotarski, partyjny kolega Tadeusza Skorupy. Podczas nagranej rozmowy senator kilkakrotnie przekonywał Macieja Króla, że ze starostą rozmawiał albo że ten do niego telefonował tuż przed ich spotkaniem. Za uczciwością starosty w tej sprawie przemawia jednak fakt, że przetargu nie odwołał. Pytamy go o całą sprawę. Krzysztof Faber przyznaje, że rozmawiał ze Skorupą na temat przetargu. Twierdzi jednak, że 17 marca wieczorem to Skorupa do niego dzwonił, a nie odwrotnie. 

– Nazajutrz, po konsultacjach z prawnikami, doszedłem do wniosku, że nie ma jednak podstaw do odwołania przetargu – mówi starosta. Faber wspomina również, że senator zabiegał od dawna o drogę na tej parceli. 

O tę sprawę pytamy wójta Czarnego Dunajca Józefa Babicza. – Tak, senator mówił o tej drodze od dawna – przyznaje wójt. Na wyraźny wniosek Skorupy wyznaczono też niezwykłą jej szerokość – Wyrysowana była na szerokość 7 metrów, przyszedł do urzędu, żądał, żeby drogę poszerzyć do 10 m. Już wtedy coś kombinował – Babicz nie kryje oburzenia całą sprawą. Bez ogródek mówi o problemach, jakie ma z senatorem, który miesza się do spraw gminy. Podobnie jak inni, nie potrafi racjonalnie wyjaśnić, o co chodzi w Podczerwonym. Nie ma jednak wątpliwości, że Skorupa, organizując zbiórkę podpisów, świadomie wprowadzał ludzi w błąd. 

– Miał w tym interes. Jaki? Jeszcze nie wiem. Jeśli jednak będę miał dowody, że wprowadził też w błąd urząd, po konsultacji z prawnikiem oddaję sprawę do prokuratora. Podejrzewam, że zrobią to też inne urzędy, do których wysyłał pisma – mówi wójt.
Jurek Jurecki, Tygodnik Podhalański 12/2010

Tydzień po ujawnieniu sprawy tak pisaliśmy w Tygodniku Podhalańskim  

Tadeusz Skorupa zrezygnował z członkostwa w PiS-ie, a prokuratura sprawdza, czy senator złamał prawo, próbując wyłudzić od biznesmena Macieja Króla działkę pod wiatrak. Tak wielkiej medialnej burzy po artykule Tygodnika Podhalańskiego nie było chyba nigdy. Wypowiedzi senatora dotyczące przetargu na sprzedaż działki w Podczerwonem trafiły na czołówki gazet, telewizyjnych i radiowych wiadomości oraz portali internetowych. Senator Tadeusz Skorupa wydał już kilka oświadczeń w tej sprawie. W pierwszym czytaliśmy, że pozywa Tygodnik do sądu. Senator wyjaśniał także opublikowane przez nas wypowiedzi dotyczące niskich – jego zdaniem – zarobków polityków: „Odnosząc się do sformułowań dotyczących wynagrodzenia parlamentarzystów, chciałbym zaznaczyć, że moja ocena tychże kwot została wyrażona w kontekście całościowych kosztów związanych z uprawianiem polityki, w tym kosztów kampanii wyborczych. Politycy, którzy nie chcą korzystać z datków rozmaitych grup interesów, a wolą finansować wydatki związane z kampanią z własnych kieszeni i kieszeni najbliższej rodziny, co bywa bardzo dużym obciążeniem.”

Senator oskarżał Tygodnik o manipulację i jednocześnie przepraszał za zawarte w swoich wypowiedziach wulgaryzmy. 

„Rozmowa, której tendencyjnie wycięte fragmenty opublikował Tygodnik Podhalański, miała charakter prywatny i odbywała się w sąsiedzkiej, domowej atmosferze. Znacznie bardziej ode mnie znane osoby – w tym były premier czy redaktor naczelny jednej z największych polskich gazet, a lokalnie prezydent Krakowa – także trafiały na pierwsze strony gazet z powodu ujawnienia ich prywatnych rozmów, w których padały niewłaściwe słowa. Nie uważam jednak, aby to mnie usprawiedliwiało – dlatego za użycie przeze mnie nieodpowiednich słów przepraszam” – napisał. Jednocześnie Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu zadecydowała, że z urzędu zajmie się sprawą senatora PiS Tadeusza Skorupy i przetargu na sprzedaż działki w Podczerwonem. – Nie jest to śledztwo, a postępowanie sprawdzające. Po 30 dniach podejmiemy decyzję, czy wszcząć śledztwo w tej sprawie – powiedział Tygodnikowi prokurator Zbigniew Gabryś. – Zbadamy wszystkie okoliczności przetargu na sprzedaż działki w Podczerwonem. Sprawdzimy, czy senator nie wpływał na wynik tego przetargu, czy w różnych instytucjach nie wywierał presji na wynik tego przetargu. Decyzję o wszczęciu postępowania podjęliśmy w oparciu o materiały prasowe.

Postępowanie będzie się toczyć w związku z art. 231 Kodeksu Karnego, chodzi o nadużycie funkcji przez urzędnika państwowego.

Do prokuratury wpłynęło też zawiadomienie od senatora Tadeusza Skorupy, w którym domaga się on wszczęcia postępowania przeciwko Tygodnikowi Podhalańskiemu. Chodzi o założenie podsłuchu i bezprawne – jego zdaniem – wykorzystanie nagrań z rozmowy. Również w tym względzie prokuratura wszczęła postępowanie sprawdzające. „Relacje medialne dotyczące zaistniałej sytuacji służą przeciwnikom Prawa i Sprawiedliwości do nieuprawnionych ataków na partię, za którą czuję się współodpowiedzialny, a której byłem współzałożycielem. W związku z powyższym do momentu wyjaśnienia sprawy przez organy wymiaru sprawiedliwości, w poczuciu odpowiedzialności za partię, składam rezygnację z członkostwa, ponieważ nie chcę stanowić powodu do nieuprawnionego ataku na Prawo i Sprawiedliwość. Dziękuję wszystkim, którzy wierzą w moją uczciwość i wspierają mnie. Udowodnię, że działałem uczciwie, zgodnie z prawem i padłem ofiarą podstępnej, kryminalnej prowokacji”– oświadczył senator. Wcześniej ponownie oskarżył Tygodnik Podhalański o manipulację. Stwierdził też, że rozmowa z biznesmenem Maciejem Królem miała miejsce po „sutej kolacji” i zarzucił nam, że nagranie rozmowy przypomina najgorsze działania służby bezpieczeństwa z czasów PRL-u. Senator pogroził też wszystkim mediom publikującym materiały na jego temat. Zażądał zaprzestania dalszych publikacji, grożąc procesami sądowymi. Tymczasem Tadeusz Skorupa stracił poparcie Związku Podhalan, którego zarząd zaapelował do niego o rezygnację z pełnienia funkcji prezesa oddziału ZP w Podczerownem. W wywiadzie udzielonym Gazecie Krakowskiej prof. Ewa Nowińska z UJ, medioznawca, specjalista w dziedzinie Prawa prasowego, stwierdziła, że Tygodnik miał pełne prawo opublikować fragmenty rozmowy senatora, bo wiązały się one bezpośrednio z publiczną działalnością Tadeusza Skorupy. Jej zdaniem senator nie ma też większych szans w wytoczonym naszej gazecie procesie cywilnym.
Paweł Pełka, Tygodnik Podhalański 13/2010  

Senator Tadeusz Skorupa ostatecznie przegrał zarówno przed sądem karnym jak i cywilnym do których występował by ukarać dziennikarza. W sądzie cywilnym usłyszał druzgocące uzasadnienie. Po całej historii zniknął z życia politycznego. Czasami pojawia się wśród polityków PiS na uroczystościach kościelnych. Kiedyś wyznał, że po naszym tekście, w kwietniu 2010 roku został wraz z małżonką skreślony z listy pasażerów tragicznego lotu do Smoleńska.  

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
krejci 2023-12-05 13:08:47
Odgrzewanymi racuchami nie uratujecie tego obecnego blamazu w nowym parlamencie. Mleko sie rozlalo.
kurr 2023-12-05 13:01:40
Rudo kalowna rzeczywistosc postawila pierwsze kroki w przyszlosc. Mamy pierwsza afere w nowym sejmie. Mial byc skok energetyczny. I jest, tyle ze na wstecznym biegu.
Nie ma to jak problemy z wajcha.
X.Teofil 2023-12-04 09:48:01
Ale to było za poprzedniego ustroju. Teraz za rządów pisu tego typu aferki nie robiły na nikim wrażenia bo partyjniacy robili dużo grubsze przewały... i nic się nie działo. Prokuratura nawet zaczątki postępowań umarzała.
Ważne jest, że prezes z przybocznymi chronił nas przed wrogami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi.
Oby to były czasy słusznie minione.
franek 2022-02-06 19:10:11
"Kiedyś wyznał, że po naszym tekście, w kwietniu 2010 roku został wraz z małżonką skreślony z listy pasażerów tragicznego lotu do Smoleńska."

Czyli uratowaliście mu życie. Podziękował chociaż?
goral4102 2022-02-06 14:24:25
"Czasami pojawia się wśród polityków PiS na uroczystościach kościelnych. "
Czyli jak to mówią ciągnie swój do swoich.
Wolne sądy 2022-02-06 10:25:06
Za nielegalne podsłuchy u Sowy skazano cztery osoby a tu proszę!
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni PIZZZERA. 668 404 790, 664 023 298.
 • PRACA | dam
  Biedronka w Nowym Targu poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Kierownik Sklepu i Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/63639/. 222051033 Jeronimo Martins Polska S.A. Biuro Główne ul. Doln klaudia.soja@jeronimo-martins.com
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Jabłonce poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/12517/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Lipnicy Wielkiej poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/49546/. 222051033 www.pracawbiedronce.pl
  Tel.: 222051033
 • PRACA | dam
  Biedronka w Zakopanem poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku Zastępca Kierownika Sklepu. Szczegóły oferty pracy oraz link do aplikacji: https://careers.jeronimomartins.com/job-invite/39069/. Infolinia 222051033 www.pracawbiedronce.pl
 • PRACA | dam
  PRACA Przyjmę osobę do pracy przy produkcji mebli na wymiar. Mile widziane doświadczenie. Skrzypne tel. 790537408
  Tel.: 790537408
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  Sprzedam LODÓWKO-ZAMRAŻARKĘ dużą, podłużną, oszkloną, na oscypki i inne przetwory, 2.200 zł. 725 071 681.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia na dłużej, nowo wybudowany DOMEK 35 m2 (duży salon, aneks kuchenny, łazienka, kominek). Prąd, woda, odpady, kanalizacja są wliczone w czynsz - 1800 zł/miesięcznie. Miejsce spokojne i widokowe - Szaflary. 668 774 208.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane Krupówki do sprzedania lokal handlowy 50m2 plus 2 mieszkanie bezpośrednio na Krupówkach 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Firma Drewnex Sp. z o.o. w Spytkowicach zatrudni KSIĘGOWĄ. 692 193 449.
 • USŁUGI | budowlane
  KLIMATYZACJA. Oferuje dobór i montaż klimatyzacji a także automatykę kotłowni, ogrzewania. Zapraszam do skorzystania z darmowej wyceny. 504163439 biuro@majerczyk.pl
  Tel.: 504163439
 • USŁUGI | inne
  LASTRYKO Odnawianie516747535.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  BMW 320D, E91, 2007, srebrny, lekko uszkodzony przód. +48604598041 po 18-ej.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam 2 HEKTARY POLA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  Remonty-Wykończenia/Hydroizolacje budynków. 794 964 176 kacper.piczura@gmail.com
  Tel.: 794
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-07-14 14:25 Stado hulajnóg rozpierzchło się po Chramcówkach, jednoślady blokują chodnik 2024-07-14 13:45 Święto Ulicy Strążyskiej z wicepremierem RP (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-07-14 13:00 Koncert zespołu PotOCK - (ZDJĘCIA i FILM) 2024-07-14 12:15 Alert burzowy, w Tatrach deszcz i gradobicie, wiatr w porywach do 70 km na godzinę 1 2024-07-14 11:59 Kolejka w Kuźnicach na pół godziny stania, uwaga na burze (WIDEO) 2024-07-14 11:00 Bukowina bawi się na koncercie zespołu Afromental - (ZDJĘCIA, VIDEO) 2024-07-14 10:15 O psie, który ucieka w czasie spacerów, z tego Rogera prawdziwy recydywista (AKTUALIZACJA) 4 2024-07-14 10:00 Velo Raba, Gorczańska Pętla i nadzieje rowerzystów 1 2024-07-14 09:00 Przybyło Zbojników i Orlic! Za nami Sabałowa Noc (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2024-07-14 08:00 Nowa perełka muzyczna od Beaty Szałwińskiej nie tylko dla melomanów. Mamy dla Was płyty 2024-07-13 22:38 W Bukowinie trwa Sabałowa Noc. Na scenie wicepremier 11 2024-07-13 22:26 Kilkanaście tysięcy osób na koncercie na Równi. Dwie piosenki Dody. Pod sceną błoto(WIDEO, ZDJĘCIA) 18 2024-07-13 21:30 Fotograficzny pamiętnik Andreasa Schrotha 2024-07-13 20:44 Nowy Targ Road Challenge - dziś drugi etap wyjechał z Dursztyna 2024-07-13 19:45 Piękne krajobrazy nad Jeziorem Czorsztyńskim (ZDJĘCIA) 1 2024-07-13 18:46 Zakaz wjazdu na Gubałówkę się nie przyjął. Dziecko na dachu samochodu 8 2024-07-13 17:57 Polski taternik zginął w Tatrach Słowackich 2024-07-13 17:30 Gdy żar leje się z nieba, parkingi przy termach pękają w szwach 2024-07-13 16:56 Śmigłowiec TOPR w akcji przy termach w Chochołowie 2024-07-13 16:30 Mateusza Dziadkowca talenty, czyli podmuch razy dwa 2024-07-13 15:28 Pożar samochodu na Cyrhli w Zakopanem 2 2024-07-13 15:27 Gniazdo os na Olczy. Kolejna interwnecja strażaków 4 2024-07-13 14:30 Pobierają od turystów pieniądze za miejski parking. To nasza własność (WIDEO) 17 2024-07-13 14:30 Turyści zalali apartamenty. Straty ponad 40 tysięcy 19 2024-07-13 14:01 Sztafeta serc i cała masa atrakcji, czyli Piknik Olimpijski dla każdego (WIDEO) 2024-07-13 13:31 Wypadek na Olczy, auto uderzyło w słup (WIDEO) 2 2024-07-13 13:29 Błoto pod sceną na Równi Krupowej 24 2024-07-13 12:30 Kolejny patrol ze słowackimi strażnikami (WIDEO) 3 2024-07-13 11:29 Od tego dokumentu zależy przyszłość Zakopanego. Można składać wnioski 2 2024-07-13 09:40 Telelwizyjny program przy Oczku Wodnym, tańczą Biołodunajcanie (WIDEO) 4 2024-07-13 09:38 Obrazy i fotografie Sylwii Mensfeld 2024-07-13 09:30 Nowy Targ Road Challenge - sprawdź gdzie dziś przejedzie peleton 2024-07-13 08:59 Dziś znowu ostrzeżenia przed burzami 2024-07-13 08:03 Żeglarskie zawody na Jeziorze Czorsztyńskim o Puchar KS Wiaterni 2024-07-12 22:40 Warto trzymać odległość 2 2024-07-12 22:15 Popularny szlak na Babią Górę będzie zamknięty 2 2024-07-12 21:44 Znów samochody między rogatkami i to aż dwa! (WIDEO) 4 2024-07-12 21:18 Senator z Podhala odpycha 10-latkę (WIDEO) 24 2024-07-12 21:00 Scena już prawie gotowa. W sobotę na Równi Krupowej zaśpiewa Doda (WIDEO) 3 2024-07-12 20:00 Flisacy się szkolą 1 2024-07-12 19:30 GOPR organizuje kurs jaskiniowy dla początkujących. Ostatnie miejsca 2024-07-12 18:59 Piękne, zabytkowe auta. Jednym z nich jeździł podobno Elvis, a może Beatlesi (WIDEO) 2024-07-12 18:30 Turysta ukąszony przez owada 2024-07-12 18:00 Najlepsi z najlepszych uczniowie z Gminy Poronin zostali nagrodzeni 2024-07-12 17:00 Szarotki mają nowego prezesa - nie jest specem od hokeja tylko od finansów 2024-07-12 16:51 Lato z Radiem i Telewizją Polską - informacje dla widzów 3 2024-07-12 16:00 W Niedzicy pławimy się w jeziorze legalnie i bezpiecznie 4 2024-07-12 15:30 Schronili się w goprówce 2 2024-07-12 15:00 Pomagamy pogorzelcom z Nowego Bystrego. Jest Zrzutka 2024-07-12 14:38 Utrudnienia w rejonie Drogi do Olczy
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-07-14 13:55 1. Miłościwie panujący Hodorowic to herst tyj bandy i zasiylo swoimi 2024-07-14 13:44 2. Żenada z tym tytułem dla ,,kolorowego" Władka. 2024-07-14 13:41 3. @GT, a co to ma za znaczenie, jakie nazwisko ma ten dziennikarz i z jakiej jest redakcji czy telewizji? Dzienikarz jest dziennikarzem i polityk, urzędnik państwowy któremu płacę ja i ów dziennikarz ma psi obowiązek odpowiadać na pytania dziennikarzy, czy mu się oni podobają czy nie. 10 letnia gówniara nie jest dziednnikarką. Dziennikarzem jest osoba zajmująca się redagowaniem, tworzeniem lub przygotowywaniem materiałów prasowych, pozostająca w stosunku pracy z redakcją albo zajmująca się taką działalnością na rzecz i z upoważnienia redakcji. Gdzie i u kogo jest ta gówniara zatrudniona? Pozostaje w stosunku pracy? A teraz taki kwiatek: "Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, iż minister kultury i dziedzictwa narodowego dopuścił się naruszenia prawa blokując Telewizji Republika dostęp do informacji publicznych. Sprawa dotyczy odmawiania stacji udziału w konferencjach prasowych organizowanych przez resort kultury na początku tego roku. W okresie łamania prawa funkcję ministra kultury pełnił ppłk Bartłomiej Sienkiewicz. Sprawa odbyła się z powództwa TV Republika, stacja miała wsparcie CMWP SDP." Następny w kolejce Tusk, który postępuje w identyczny sposób. I kto tu jest chamem, burakiem i prostakiem, Sienkiewicz, Tusk, Filiks, Sterczewski, czy Senator? A co do rolników, tusk miał rozmawiać z tym, który jeszcze w zeszłym roku jako rolnik, ramię w ramie z zadymiarzem i nastepnym chamem i prostakiem, Kołodziejczakiem, protestował jako Agrounia! I ty oraz twoje środowisko te protesty wtedy popieraliście. @swoja, prawda jest taka, że dialog obecnej koalicji 13 grudnia z dziennikarzami przerasta ich możliwości, dlatego rozmawiają tylko z dziećmi. To ich poiziom. 2024-07-14 13:40 4. Dzisiaj w Domostawie odbywa się odsłonięcie pomnika nieżyjącego już Andrzeja Pityńskiego poświęconego ofiarom rzezi na Wolyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1947.Nie widzę żadnej info w tej sprawie 2024-07-14 13:31 5. Zabrakło jeszcze znanego gawędziarza , przez miłośników bajań demokratycznie wybranego na premiera naszej Ojczyzny. Ludzie, opamiętajcie się nie musicie każdemu wchodzić do z..ka. Nikt nie oczekuje , że będziecie rzucać jajkami, wystarczy zachować umiarkowanie w tych pląsach. 2024-07-14 13:21 6. Tytuł Harnasia Roku dla Władysława Tygryska Kosiniaka, za spakowany plecak ewakuacyjny, a tytuł - Honorowy Spadkobierca Sabały dla Donalda Tuska, najlepszego bajarza wszech czasów. 2024-07-14 12:58 7. to dawna rasa pasterska , potrzebuje dużo ruchu , długie spacery ... to jakby się dziwić że wilka ciągnie do lasu... lepiej zna okolicę niż właściciel ..przed siedzący telewizorem ... wybierając rasę psa trza spytać czy jest telewidzem i ...po kłopocie . 2024-07-14 12:54 8. idealne miejsce i impreza dla kasinioka. Brakuje jeszcze największego bajkopisarza -tuska. Sabała przy nim w bajaniu to cienki Bolek 2024-07-14 12:41 9. Nie ma lepszych wiadomości, jak TA! Ale się cieszę. 2024-07-14 12:27 10. Ja teraz oglądam występ Velvet. Podoba mi się, energiczna kobietka, pupcia gruszeczka. Nie liczę kobiet lat.
2024-07-13 22:34 1. Giewont nawet gdyby nie miał foto, to i tak jest najpiękniejszy. 2024-07-13 20:45 2. Jaguś bedzie łolimpiade robić. Toć dośfiadcenie mo. 2024-07-08 21:41 3. Nt to wioska jest przecież 2024-06-22 16:50 4. Dobrze że wreszcie jest. Ale to i tak o ponad 30 lat za późno. I o to mam pretensje do władz Zakopanego, wszystkich od 1989 roku. 2024-06-10 21:44 5. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 6. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 7. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 8. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 9. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 10. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę"
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania