Reklama

2022-02-18 10:00:00

Z archiwum

Betlejem i żydująca katechetka u grobu Racheli

Reklama

Niewielka mezuza z fragmentem tory znalazła swe miejsce przy wejściu do salonu. Co prawda powinna na futrynie drzwi, ale nie było tam miejsca. W końcu to nie jest dom żydowskiego ortodoksa, ale katolickiej katechetki. Urszula Antosz-Rekucka uczy religii w zespole szkół w Mszanie Dolnej. Niedawno była nominowana do nagrody Polin 2021. My pisaliśmy o niej w 2013 roku. Przypominamy dziś ten tekst.

Swój niepełny etat dzieli między licealistów, a uczniów zawodówki. Te lekcje są inne, wymykają się schematom. Bo katechetka chętnie sięga po naukę Jana Pawła II, szczególnie tam, gdzie wypowiada się on na temat Starszych Braci w Wierze. I często wraca do Starego Testamentu, opowiada o judaizmie i dawnych sąsiadach. Bo choć w Mszanie nie ma już ani jednego Żyda, to czasem, wracając drogą do swego domu, czuje ich ducha. Może z czasów, gdy niewolniczo pracowali budując ulicę, przy której dziś mieszka? A może czuje jeszcze strach, z jakim w niedalekim domu Wacławików ukrywał się Maurycy Jared. Przeżył wojnę i zagładę ponad 800 mszańskich Żydów. Na liście ofiar znajduje się i jego imię z fajką obok zapisaną przez kogoś, kto nie dopatrzył się jego ciała w stosie trupów. Katechetka czasem siada przy kominku, spogląda na siedmioramienną menorę i zastanawia się, skąd wzięła się jej fascynacja Izraelem i judaizmem. Sprawdzała wielokrotnie - to nie więzy krwi. W rodzie nie znalazła nikogo, kto miałby choć domieszkę krwi Mojżesza, Jakuba, Salomona. Jedyny związek to... kilka kropli mleka. - Nie tak dawno mama opowiadała mi, jak z rodzicami w pierwszych dniach wojny, gdy była jeszcze niemowlęciem, uciekali przed nalotem. W pewnym momencie zaczęła głośno płakać, gdy babcia na chwilę odeszła. Nie sposób było jej uspokoić. Obok swoje niemowlę karmiła jakaś Żydówka. Nie znali się. Ale wzięła dziecko i przyłożyła do swojej piersi. Może tę moją fascynację wyssała moja mama z mlekiem tej Żydówki? - zastanawia się.

To ona od lat upominała się o nazwanie niewielkiej alejki ulicą Mszańskich Żydów. Prowadzi ona do miejsca ich kaźni i spoczynku. Stanął przy niej niewielki, kamienny postument, a nagrobek został odnowiony. Wszystko z okazji 70. rocznicy mordu. Wciąż szuka pamiątek, świadków, dokumentów. A jest ich coraz mniej, mimo że przed wojną Żydzi stanowili trzecią część mieszkańców tego miasteczka. Wszystko skończyło się w dniu, gdy burmistrz Gelb, miejscowy volksdeutsch zrealizował swój obłąkańczy plan. Zebrał na rynku wszystkich mieszkańców wyznania mojżeszowego. Potem hitlerowcy zaprowadzili wszystkich na os. Pańskie. Stamtąd słychać było tylko jęki i odgłos karabinu. Koniec. Jeszcze dziś, prawie 90-letni Henryk Zdanowski płacze wspominając wydarzenia, które wówczas oglądał przed dziurę w płocie. A potem były lata zapomnienia. Mała Ula Antosz, gdy przychodziła do prowadzonej przez ojca piekarni, nie wiedziała, że przed wojną należała ona do Żyda Markusa z synami. Teraz żałuje. Przecież gdzieś na zapleczu budynku niedaleko stacji PKP musiały być jakieś ślady. Może choć jakiś napis, obraz, fotografia? Nie zostało już nic.

Kolacja na dachu Starej Jerozolimy
Skąd u katolickiej katechetki takie zainteresowania? Wszystko zaczęło się podczas studiów na ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Trafiła tam choć marzyła o medycynie. Z pierwotnych planów nic nie wyszło - z rozpoczętych studiów lekarskich zrezygnowała z powodów zdrowotnych. A, że interesowały ją sprawy z pogranicza filozofii i religii - przypadkowo dowiedziała się, że studia teologiczne nie są jedynie dla kleryków. Była połowa lat 80-tych i nie było to wówczas oczywiste. Zresztą, co po takich studiach robić? Nie było nawet planów przywrócenia katechezy do szkół. Ot takie studia czysto hobbystyczne. I niezbyt popularne. - To do mnie dotarło podczas zajęć z Biblistyki, gdzie zgłębia się tło historyczne, kulturowe i obyczajowe - wspomina. - To było fascynujące. Pod koniec zostało nas w grupie kilka dziewczyn i nawet nazwałyśmy się „Kobiety Żydujące”. Nawet po magisterce zaczęłam studia judaistyczne u prof. Chmiela, ale w końcu doktorat... zrobiłam na dzieciach. Gdy poznała swego przyszłego męża, szybko udało się jej zarazić go swą pasją. Jeszcze z koleżankami ze studiów marzyły, by udać się w podróż do Izraela. Złożyli wnioski o wizę. Z całej grupy dostali tylko oni - Urszula i Marek, bo w rubryce powód wyjazdu wpisali „podróż poślubna”. I okazało się to rzeczywiście wymarzoną podróżą życia. - Byliśmy biedni jak ta mysz kościelna. Większość drogi przebyliśmy autostopem. Płynęliśmy statkiem, gdzie nie mieliśmy kajuty tylko nocleg na pokładzie. Zresztą spanie pod rozgwieżdżonym niebem okazało się cudownym przeżyciem. Stać nas było na chleb, jakieś awokado do niego, jarzyny. Kolacja na dachu starej Jerozolimy, na którą wystarczał kawałek melona. To cudowne 12 dni w Izraelu, czułam się jak w magicznym śnie.

Wyobrażała sobie te miejsca zupełnie inaczej. Stąd wzgórze Golgoty - zabudowane świątyniami centrum miasta nieco rozczarowało. Jak większość miejsc związanych z Chrześcijaństwem, które zostały zabudowane kościołami. Za to spodobała jej się Sadzawka Siloe, która pozostała taka jak za czasów Chrystusa. W Ogrodzie Oliwnym wyobrażała sobie, które z tych drzew pamiętają Tamtą Noc. W Betlejem oprócz Bazyliki Narodzenia nie mogli nie zajrzeć do świętego miejsca dla Żydów, czyli grobu Racheli. Zresztą to miejsce znaczyło dla niej dużo więcej. Fascynowała ją biblijna opowieść o niezwykłej miłości patriarchy Jakuba i Racheli. Poszukując żony zawędrował on do Mezopotamii, gdzie przy studni spotkał córkę Labana. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, a ojciec obiecał mu ją oddać w zamian za 7 lat pracy. Lata minęły „jak kilka dni, bo bardzo miłował Rachelę” - czytamy w Księdze Rodzaju. Jednak, gdy miało dojść do zaślubin sprytny ojciec podesłał mu nocą starszą siostrę Racheli Leę. Po wspólnej nocy musiał ją poślubić. By dostać rękę Racheli jako drugiej żony musiał odpracować kolejne 7 lat. Historia wielkiej miłości, kończy się przy „drodze do Efrata czyli Betlejem” gdzie Rachela umiera rodząc syna Beniamina. Cudowna, wręcz baśniowa opowieść o miłości, podstępie, walce i wierności Bogu pasjonuje Urszulę od czasu studiów. Do tego stopnia, że nadała swym dzieciom imiona jej bohaterów.

Strażniczka pamięci
W połowie lat 90-tych nauka religii wróciła do szkół i nagle okazało się, że potrzeba wykształconych katechetów. - Pamiętam apel mojego wykładowcy prof. Jelonka - idźcie uczyć! Poszłam. Okazało się, że nie jest to lekki chleb. Ale radzę sobie. Także teraz w szkole średniej potrafię znaleźć wspólny język z młodzieżą - przyznaje Urszula. Zaczęła w Krakowie. Wtedy poznała męża, potem była przerwa w uczeniu - urodził się Jakub potem Rachela. Przenieśli się do Mszany Dolnej, gdzie otrzymali działkę po dziadkach. Wybudowali wymarzony dom. Tu wróciła do szkoły. Jest chyba jedyną - jak podkreśla ze śmiechem - „żydującą” katechetką. Choć często katecheza kojarzona jest przez niedouczonych laików z nurtem co najmniej sceptycznym wobec Judaizmu. - Miałam bardzo rzetelnie prowadzone studia, a uczyli nas pasjonaci soborowi - przekonuje mszańska katechetka. - Jestem wychowana w duchu dialogu, ekumenizmu, konstytucjach soborowych. To podstawa. Wiem, że praktyka wygląda różnie. Sama też tego doświadczałam słysząc, że przesadzam, że za dużo tego Judaizmu, że mące w głowach. Ale nie słyszałam tego nigdy od rodziców czy księży - raczej od szkolnych zwierzchników. Czasem musiała szukać oparcia w nauczaniu papieskim i zawsze je znajdowała. Niestety o nauczaniu Jana Pawła II wiele się mówi, mało się o nim wie, a jeszcze mniej stosuje. A On wyraźnie mówił o Starszych Braciach w Wierze, korzeniach Chrześcijaństwa, o które wspólnie trzeba dbać.

- Wzięłam sobie do serca słowa kard. Dziwisza, że powinniśmy być strażnikami pamięci naszych pomordowanych braci, którzy tu mieszkali, których krew wsiąknęła w tę ziemię. Myślę, że ja działam bardzo zgodnie z nauczaniem Kościoła, tyle, że w tej materii nie może się ono przebić pod strzechy... - dodaje. Czy istnieje polski antysemityzm? Jak przyznaje Urszula Antosz-Rekucka, jeszcze pokutuje, choć jest coraz lepiej. O tym świadczy choćby niedawne spotkanie, które udało jej się zrealizować w ramach jednego z programów. Grupa młodzieży z Izraela podczas podróży do Polski odwiedziła też Mszanę Dolną. Nie tylko po to, by położyć kamyk na mogile, ale także spotkać się z rówieśnikami. By Polska nie kojarzyła się tylko z krajem grobów. Efekt - obalanie stereotypów, był zaskakujący dla obu stron. - Dzieciaki moje w ogólniaku po spotkaniu mówią: proszę pani, oni są tacy sami jak my! To są tacy fajni, młodzi ludzie. A oni sobie wyobrażali Bóg wie co - mówi z zadowoleniem. - Żyjemy w takich podwójnych stereotypach - młodzi Żydzi też żywią się uprzedzeniami na nasz temat. Z tego część, niestety jest prawdą, bo nie jesteśmy wszyscy idealni, ale tym bardziej, że wszyscy jesteśmy antysemitami. Cieszą mnie słowa koordynatorki z Izraela, która przyznała, że najcudowniejsze co ich spotkało podczas wizyty w Polsce - to spotkanie w Mszanie Dolnej. Mieszkając w Mszanie uświadomiła sobie, że gdzieś obok skończył się pewien rozdział historii, zginęła trzecia część mieszkańców, a potem zaczęła ginąć pamięć o nich. Postanowiła coś zrobić. Nie od razu udało się zebrać 30 podpisów pod petycją o jakiekolwiek upamiętnienie dawnych mieszkańców. A po co im kolejny pomnik, mało ich mają? - słyszała. Pytała: gdzie te pomniki? Czy to ta jedna mogiła dla blisko tysiąca ofiar? Na koniec i tak usłyszała, że to nie jej inicjatywa. - Nie o to chodzi - przekonuje. - Cieszę się, że udało się coś zrobić. Choć nie zawsze byliśmy jednomyślni, to finał okazał się dobry. Ten kto nie idzie na jakieś ryzyko - nic nie osiągnie. Na swój temat, na temat swojej rodziny - kim jesteśmy i gdzie powinniśmy się wynosić - usłyszałam wiele. Ale to tym bardziej pokazuje, że jest jeszcze wiele do roboty. Wiedziałam, że to co robię nie obędzie się bez żadnych kosztów własnych, ale to niewielki koszt, który świadomie przyjęłam.

Chanukija pod choinką

Niewielki dom u podnóża Lubogoszczy jest jedynym, w którym 25 dnia miesiąca kislew w oknie przez osiem dni zapala się chanukowe świece. Chanuka to żydowskie święto upamiętniające odbudowę świątyni Jerozolimskiej. Ponad siedemdziesiąt lat temu takich 9-ramiennych chanukij świeciło się w Mszanie tysiące. - Tak sobie myślę, że ci, którzy tu mieszkali i nie raz tędy chodzili cieszą się gdzieś w niebie, gdy widzą, że ktoś pali tu chanukowe światło - przyznaje katechetka. Chanuka to święto ruchome. Bywają lata, że schodzi się ono z czasem Bożego Narodzenia. Wówczas w domu Rekuckich na choince zapalają się lampki, a w oknie chanukowe świece. Taki symbol przeplatających się losów, wierzeń, tradycji. I pamięci.
Tekst i fot.: Józef Figura
Tygodnik Podhalański 51/2013

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Taki sobie turysta 2022-02-23 09:08:11
Świat żydowski to świat fascynujący. Niestety sporo osób pochodzenia żydowskiego zdążyło Polakom ten świat skutecznie obrzydzić.
Ofka 2022-02-19 21:37:18
Raczej chodzi o czas drugiej wojny swiatowej, wiem że wtedy budowali ten krety odcinek drogi Jordanów w strone Makowa
Podszerstek 2022-02-18 13:10:11
Pytanie do autora, a może i do czytelników.
"Może z czasów, gdy niewolniczo pracowali budując ulicę, przy której dziś mieszka?"
O co chodzi, z jakich czasów, czy w Polsce było niewolnictwo?

Reklama
 • RÓŻNE
  MAM OGRÓD Z PIĘKNYMI CHOINKAMI - ODDAM JE BEZPŁATNIE W ZAMIAN ZA ŚCIĘCIE - 503 796 556.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  Teatr im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem poszukuje pracownika na stanowisko konserwator - monter. Więcej informacji na stronie teatru: www.witkacy.pl/pl/aktualnosci/archiwum/474-oferta-pracy-konserwator-monter. 182000660 http://www.witkacy.pl dorotaj@witkacy.pl
  Tel.: 182000660
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA BORDER COLLIE czarno-białe i trikolor, z rodowodem. 518 592 070.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Do sprzedania dwie piekne suczki bernenskie .zaszczepione i odrobaczone dwa razy. Rodzice szczeniat do wgladu na miejscu. tel.500439932 cena do uzgodnienia. Jana Pawła II, 64 500439932 bogacki1965@gmail.com
  Tel.: 500439932
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ - 601 464 274.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ. 604 450 060.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Nowy Targ do wynajecia nowoczesne hale magazynowo produkcyjne o powierzchni 376 m2 lub 831 m2. 660797241
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Poszukiwana Recepcjonistka - mile widziana z doświadczeniem do kameralnego hotelu w centrum zdrojowym w Szczawnicy. Oferujemy stałe zatrudnienie, elastyczny czas pracy oraz atrakcyjne warunki. Szczegóły do ustalenia. Zachęcamy do podjęcia współpracy! 602-596-076
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA GORCE. 514 711 530.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Zakład Remontowo-Budowlany zatrudni: KIEROWCĘ NA CIĘŻARÓWKĘ, MALARZY, TYNKARZY, PŁYTKARZY, MURARZY I POMOCNIKÓW. Tel. 606 455 928.
 • PRACA | dam
  POZNAJ NAS: Polskie Koleje Linowe (PKL) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach. W Zakopanem PKL buduje aktualnie swój nowy obiekt gastronomiczny. Przy dolnej stacji kolei na Gubałówkę powstaje restauracja z własnym browarem! JEŻELI: Posiadasz doświadczenie w obszarze HoReCa, chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w branży - DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: SZEF KUCHNI. Miejsce pracy: Zakopane. OCZEKIWANIA: - Poszukujemy doświadczonego, pełnego pasji Szefa Kuchni, którego specjalizacją będzie kuchnia polska z elementami kuchni międzynarodowej, - Organizacja pracy kuchni w nowo powstającym lokalu gastronomicznym, - Kreowanie menu i tworzenie receptur, - Nadzór nad jakością dań i stałe utrzymanie standardów, - Kontrola food i staff cost, - Rekrutacja i profesjonalne szkolenie stanowiskowe personelu kuchni, - Kompleksowe zarządzanie zespołem. WYMAGANIA: - Minimalny staż pracy w gastronomii - 15 lat, minimalny staż na ww. stanowisku - 5 lat, - Dodatkowym atutem będzie znajomość kuchni regionu, - Bardzo dobra organizacja pracy własnej i zespołu, - Umiejętność przeprowadzania rekrutacji i szkoleń stanowiskowych w gastronomii, - Kreatywność, pomysłowość, pasja, - Wysoka kultura osobista, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Dyspozycyjność i zaangażowanie. OFERUJEMY: - Zatrudnienie: umowa o pracę lub kontrakt B2B, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w pełnym pasji zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Karty pracownicze uprawniające do zniżek w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ I PRACĄ w PKL Horeca prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "SZEF KUCHNI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  POZNAJ NAS: Polskie Koleje Linowe (PKL) to firma z ponad 85-letnią tradycją, całoroczny operator turystyczny prowadzący ośrodki w kluczowych lokalizacjach w Polsce w Tatrach, Beskidach, Pieninach i Bieszczadach. W Zakopanem PKL buduje aktualnie swój nowy obiekt gastronomiczny. Przy dolnej stacji kolei na Gubałówkę powstaje restauracja z własnym browarem! JEŻELI: Posiadasz doświadczenie w obszarze HoReCa, chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w branży - DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: GENERAL MANAGER RESTAURACJI Z BROWAREM. Miejsce pracy: ZAKOPANE. OPIS STANOWISKA: - Zarządzanie i koordynacja codziennej pracy w restauracji, - Organizacja pracy w restauracji, - Nadzór nad funkcjonowaniem restauracji, przejęcie obowiązków gospodarza obiektu, - Kompleksowe zarządzanie zespołem min. 20 osób, - Szkolenie i nadzór nad poległym personelem, - Podział i planowanie obowiązków - grafików, kontrola czasu pracy, - Ścisła współpraca z Szefem Kuchni, - Planowanie sprzedaży, oraz analiza finansowa restauracji, - Kontrola zamówień i kosztów, inwentaryzacje, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola beverage i staff cost, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Współpraca oraz pomoc w kwestiach marketingowych oraz social media, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, Utrzymanie standardów Firmy i dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Minimalny staż pracy w gastronomii - 8 lat, minimalny staż podobnym stanowisku - 3 lata, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Zorientowanie na realizację celów sprzedażowych, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego, - Umiejętność wyznaczania priorytetów i bardzo dobra organizacja pracy własnej i zespołu, - Umiejętność przeprowadzania rekrutacji i szkoleń stanowiskowych w gastronomii, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań, - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i wysokie umiejętności interpersonalne, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Dyspozycyjność i zaangażowanie, - Umiejętność prowadzenia samochodu - prawo jazdy kat. B, - Praktyczna umiejętność obsługi komputera w zakresie pakietu MS Office (World, Excel), - Mile widziana znajomość systemów operacyjnych w obszarze gastronomii: LSI, POS. OFERUJEMY: - Zatrudnienie: kontrakt B2B lub umowa o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w pełnym pasji zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Karty pracownicze uprawniające do zniżek w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ I PRACĄ w PKL Horeca prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "GENERAL MANAGER GWARNO". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • SPRZEDAŻ | różne
  TANIO sprzedam BUDKĘ - IDEALNA NA PARKING - 602 378 614.
 • USŁUGI | budowlane
  POKRYCIA DACHOWE, RYNNY, OBRÓBKI, PODBITKI, MALOWANIE DACHÓW, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FASADY, ELEWACJE, OCIEPLENIA, KOMINY, MONTAŻ OKIEN DACHOWYCH. 531 001 608.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: RECEPCJA, MARKETING, KUCHNIA, SALA, POKOJE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  Witam. Sklep monopolowy poszukuję pracowników na stanowisko kasjer/sprzedawca do sklepu w centrum Zakopanego. Umowa o pracę + stawka za godzinę. Szczegóły do uzgodnienia. Zapraszam do kontaktu.. 793775400 lokumkr@gmail.com
  Tel.: 793775400
 • PRACA | dam
  Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipnicy Wielkiej poszukuje do współpracy LEKARZA GINEKOLOGA chętnego do pracy w ramach kontraktu z NFZ. Dobre warunki finansowe, możliwość zakupu USG zgodnie z preferencjami lekarza. Kontakt: 601 409 624.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KRAWCOWE, KRAWCÓW, Nowy Targ. 501 67 25 98.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRACOWNIKA BUDOWLANEGO. Tel. 601 50 87 36.
 • PRACA | dam
  Praca na sezon zimowy: OBSŁUGA wypożyczalni nart i SERWISANT / SPRZEDAWCA w sklepie sportowym, z możliwością przyuczenia. Białka / Bukowina Tatrzańska. 735 044 055 rhsport@rhsport.pl
  Tel.: 735
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  Tel.: 693 319 707
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-12-08 13:00 Ulica Parkowa kolejny dzień zamknięta - do skarbówki nie dojedziecie 2022-12-08 12:27 Klimatyzator typu split - sposób na ogrzewanie klimatyzacją 2022-12-08 12:00 Polskie tanki w Kijowie, czyli tajny Plan Kiszczaka 2022-12-08 11:00 Ciepło systemowe rozchodzi się po mieście - zmniejszy się smog? 2022-12-08 10:36 Co to jest Manaw Spa i dlaczego warto skorzystać z jego dobrodziejstwa? 2022-12-08 10:31 Szafy do biura - sposób na perfekcyjną organizację 2022-12-08 10:00 Strażacy zbierali wełnę z drogi 2022-12-08 09:41 Napisz list do Świętego Mikołaja! 2022-12-08 09:00 Od niedzieli prawdziwa zima? Będzie sypać i chwyci solidny mróz 2022-12-08 08:00 Walimy w kocioł, grupa opanuje Krupówki i otworzy Jarmark Bożonarodzeniowy (WIDEO) 2022-12-07 22:00 Betlejemskie Światło Pokoju z Popradu przez Głodówkę trafi do Ukrainy 1 2022-12-07 21:18 Piotr Stawarz nie żyje, tak żegnają przyjaciela instruktorzy i trenerzy narciarstwa 2022-12-07 21:00 Zakopane pobiło Karpacz, Białkę Tatrzańską, Szczyrk i Szklarską Porębę 2 2022-12-07 20:16 Równoj Ku Górze - Oratorium Bachledowiańskie 2022-12-07 20:00 Obwodnica coraz bliżej, będzie łatwiej na trasie Nowy Sącz - Zakopane 3 2022-12-07 19:30 Malućki Jezus Nas - to tytuł pastorałki Zespołu InoRos. Czekamy też na inne zespoły. (WIDEO) 2022-12-07 19:05 Too tasty to waste it - młodzi o problemie marnowania żywności 2022-12-07 19:00 Nowotarska jedenastka z tytułem mistrzowskim w unihokeju 2022-12-07 18:34 Czy dwoje ludzi po przejściach ponownie uwierzy w miłość? Konkurs dla czytelników 2022-12-07 17:59 Ulice w Zakopanem coraz bardziej rozświetlone skrzą się od świątecznych ozdób 2 2022-12-07 17:00 Urząd za żelazną kurtyną 2 2022-12-07 16:05 Jak wybrać polisę mieszkaniową? 2022-12-07 16:04 Sylwester Marzeń - Rówień Krupowa zamknięta na blisko miesiąc przez tą wielką budowę 18 2022-12-07 15:26 Zapraszamy do nieba. Spotkanie z Jackiem Leociakiem 2022-12-07 15:10 Wściekły, szybki i pijany pędził skodą mimo sądowego zakazu prowadzenia auta 3 2022-12-07 15:00 Telebim nie wytrzymał konfrontacji z deszczem, mrozem i smogiem 1 2022-12-07 14:45 Święty Mikołaj na GrapaSki spotkał się z osiemdziesięciorgiem dzieci 1 2022-12-07 14:28 Zaginął Bono. Może ktoś go widział? 2022-12-07 14:18 Ciekawy pomysł na prezent świąteczny? Niebanalne zestawy kosmetyków dla wszystkich! 2022-12-07 14:00 Ślizgawka wraca na rynek - wkrótce będzie można kręcić piruety 2022-12-07 13:13 Zatrzymali go za awanturę ale odpowie za narkotyki 2022-12-07 12:25 Znika Zakopane z Równi Krupowej, telewizja stawia scenę na Sylwestra Marzeń (WIDEO) 16 2022-12-07 11:59 Uwaga kierowcy! Dziś i jutro Parkową nie przejedziecie 2022-12-07 10:59 Nie żyje Jan Nowicki, aktor, pisarz, poeta - legendarny Wielkim Szu, tak oswajał śmierć 2 2022-12-07 10:10 Znamy szczegóły wczorajszej akcji Straży Granicznej w Chochołowie 7 2022-12-07 10:00 Turystyczne pustki na szlakach i takie dziś mamy widoki w Dolinie Kościeliskiej 2022-12-07 08:59 Cienki lód, na szlakach bardzo ślisko, a nad Zakopanem gęste chmury 2022-12-07 08:00 Andrzej Gut Mostowy gościł na zjeździe PTTK 6 2022-12-06 22:00 Ruszą wyciągi pod Nosalem, Miś Stramuś zaprasza na stok i do szkółki narciarskiej 2022-12-06 21:00 Pośpiewajmy słowiańskie kolędy z Agą Banaś 2022-12-06 20:00 Tajemnicza śmierć mężczyzny w Zakopanem. Prokuratura prowadzi śledztwo 6 2022-12-06 19:30 Premiera w Rabciu z dziećmi w rolach głównych. Zapraszamy na spektakl "W Międzyczasie" 2022-12-06 19:00 Zmiany w sokolim gnieździe - Adam Zaleski za Stanisława Mardułę 1 2022-12-06 18:30 Porta del Paradiso. Połączenie idealne malarstwa, muzyki i fotografii 2022-12-06 18:00 Policjanci i seniorzy 1 2022-12-06 17:00 Minister Gliński przecina wstęgę - szkoła muzyczna z nowym skrzydłem 6 2022-12-06 16:30 Koncert u Karola z Atmy. Przedświąteczne kolędowanie 2022-12-06 16:09 Bus pełen uchodźców zatrzymany w Chochołowie 4 2022-12-06 16:00 Na grzyby w grudniu? Czemu nie! 2022-12-06 15:30 Wdzięczność. Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-12-08 12:10 1. Terroryści ekologiczni idą tam gdzie mają płatne zlecenie, reszta ich nie interesuje a już na pewno nie środowisko. 2022-12-08 11:35 2. Pomijając potrzebę urządzania Sylwestra Marzeń - przecież jest drugie wejście na Górną Rówień, obok przystanku. Niezagrodzone. Da się przejść. I jest jeszcze Rówień Dolna. Można spacerować ile wlezie. Czytelnik zapewne nie chciałby, żeby na to jego "małe dziecko w wózeczku" spadły elementy sceny lub najechał sprzęt. Więc może lepiej, że teren został ogrodzony? 2022-12-08 10:42 3. Białka Tatrzańska jest SUPER! Polecam :) 2022-12-08 10:40 4. @ Z - ubek, ajenci lokali na zapleczach mają rowerki z prądnicami i pedałują 2022-12-08 09:32 5. Forumowa Beacia już tak kiedyś pisała. Przyjmować, przyjmować, ale jak co do czego to ja nie, mam psy. Żenada. 2022-12-08 09:19 6. Dane do marca... nieaktualne. Mamy grudzień 2022-12-08 08:04 7. Widać, że quady nie przeszkadzają ani tobie ani zwierzętom, ale jednonocna impreza już tak. Działasz wybiórczo, jednym wolno, drugim nie. A terrorystów ekologicznych nie wzywaj, bo ci się jeszcze czkawką odbiją. 2022-12-08 06:52 8. Tak i przyjadą do Zakopanego i d....a niema parkingów niema gdzie stanąć ale zakopane lubi jak są korki bydło chodzi po mieście i okolicach 2022-12-07 22:24 9. Klaus, odstow kielisek, abosik jus z flaski pijes. 2022-12-07 22:17 10. Dlaczego z TPN -u nikt nie protestuje, impreza zakłóca spokój zwierząt. Gdzie są zieloni, obrońcy zwierząt, p. Beato, nie tylko koni w M. Oku trzeba bronić.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka