Reklama

2022-04-23 10:00:00

Wojna w Ukrainie

Szczawnica w Moskwie. Problemy wielkiego inwestora w Pieninach.

Gdy pojawiły się problemy z wypłatami dla pracowników spółek Andrzeja Mańkowskiego, podejrzenia padły na blokadę rosyjskich banków.

- Jak usłyszałem, że Rosja będzie blokowana i nie będzie przepływu pieniędzy, od razu pomyślałam, że mogą być kłopoty z wypłatą. Szybko okazało się, że miałem rację - opowiada mieszkaniec Szczawnicy, który związany jest ze spółkami należącymi do rodziny Mańkowskich.

Z raju do Moskwy
Mieszkańcy miasta o związkach spadkobierców Andrzeja Stadnickiego, kiedyś właściciela uzdrowiska, z Moskwą dowiedzieli się z naszego dziennikarskiego śledztwa już w 2007 roku, zakończonego tekstem pt. "Szczawnica w Raju". Wówczas spółka Thermaleo, utworzona przez rodzinę Andrzeja Mańkowskiego, spokrewnionego ze Stadnickimi, otrzymała od państwa większościowy pakiet Uzdrowiska Szczawnica. Nie sposób było wtedy bez porządnego śledztwa ustalić pochodzenia pieniędzy, które spółka miała wpompować w zrujnowane obiekty, po dziesiątkach lat komunizmu, zwłaszcza że kierujący wówczas spółką Krzysztof Mańkowski zbywał nas informacją, że pieniądze na remonty dostaje gdzieś z góry. A mowa była o dziesiątkach milionów złotych. Po kilku miesiącach badania dokumentów kolejnych spółek, współakcjonariuszy Thermaleo, pojawiających się m.in. w rajach podatkowych, a nawet w RPA, dotarliśmy do spółki w AMT w Moskwie. Jej założycielem był Andrzej Mańkowski. Faktycznie, dziś to on zarządza inwestycjami w Szczawnicy. W tym najpoważniejszą, powstającą ze zrujnowanego sanatorium „Hutnik”, budową luksusowego hotelu „Pieniny Grand”.    

Wielkie technologie Mańkowskiego
Grupa AMT zarejestrowana została w 1994 roku. Należy do największych rosyjskich integratorów. Mówiąc prostymi słowami, wdraża najbardziej zaawansowane technologie sieciowe. To technologie informatyczne, na których dzisiaj świat gospodarki prywatnej i państwowej opiera swoje funkcjonowanie. Projektuje systemy komputerowe i świadczy usługi pokrewne. Specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu złożonych systemów teleinformatycznych, w tym bezpieczeństwa informacji. Generuje sprzedaż na poziomie 60 mln dolarów rocznie. Ma cztery oddziały, w Moskwie, Sankt-Petersburgu, Krasnodarze i w Mińsku na Białorusi. Ma sieć partnerską w ponad stu miastach Rosji.   - Andrzej Mańkowski jest między młotem a kowadłem - mówi nam jego znajomy. Niedawno, jak był w Szczawnicy, wyznał mi, że chce sprzedać swoje imperium w Moskwie i przenieść się na stałe do Szczawnicy - dodaje. Nasz rozmówca martwi się nie tylko o przyszłość miejscowych inwestycji, prowadzonych przez spółki Mańkowskiego, ale i o niego. - Jest w Moskwie w potrzasku - uważa. Jego zdaniem dziś, gdy Rosja napadła na Ukrainę, każde wycofanie się z moskiewskiego rynku traktowane jest jak zdrada i może skończyć się nawet wieloletnim więzieniem. Jego firma może nawet zostać znacjonalizowana. Nasz informator prorokuje, że problemy finansowe Mańkowskich dopiero nadejdą. Burmistrz miał mu zdradzić, że spółka Thermaleo wystąpiła o przesunięcie płatności podatku od nieruchomości. - Obawiam się, że kłopoty z wypłatami to dopiero początek - dodaje.       

Czy to rosyjskie pieniądze?
Jakie są faktyczne zamiary Andrzeja Mańkowskiego, nie sposób ustalić. Wszystkie nasze próby kontaktu kończyły się niczym. Udało nam się tylko uzyskać oficjalne stanowisko Zarządu Spółki Thermaleo w sprawie moskiewskiej spółki AMT. Odpowiedzieli nam, że AMT Group nie brała i nie bierze udziału w finansowaniu żadnej inwestycji w Polsce. Miasto tymczasem huczy od plotek, od momentu, gdy pojawiły się problemy płacowe w spółkach Mańkowskich. - Ludzie są wystraszeni, że wszystko stanie i nie będzie wypłat - słyszymy na Placu Dietla. Przekonują nas, że przecież wiadomo, że z działalności hotelarskiej i gastronomicznej nie da się utrzymać tego biznesu, nie mówiąc już o prowadzeniu inwestycji. Zarząd spółek Thermaleo jednak uspakaja. - Prawdą jest, że w ostatnim miesiącu zdarzyło się jednorazowe opóźnienie wypłat dla pracowników i współpracowników grupy Thermaleo, co miało związek z ograniczeniami rozwojowymi całej branży hotelarsko-gastronomicznej pod wpływem trwającej od dwóch lat pandemii. Obecnie podejmujemy czynności, aby zażegnać te przejściowe problemy - czytamy w oświadczeniu. Zarząd informuje także, że wszystkie inwestycje, prowadzone w Szczawnicy, są obecnie finansowane na bazie kredytów i pożyczek zaciągniętych w Polsce.

Pomoc uchodźcom
Podobnie jak wielu mieszkańców i przedsiębiorców w Pieninach, na razie spółka Thermaleo mocno włączyła się do pomocy uchodźcom. Ukraińcom oddali całą willę Danusia. Przekonują o wsparciu finansowym, jakiej udziela ich szef - Andrzej Mańkowski jest osobiście zaangażowany w organizację pomocy dla rodzin pracowników z Ukrainy, które znajdą bezpieczne schronienie w Szczawnicy, w obiektach należących do grupy Thermaleo. - Zapewniamy im także posiłki w naszych pozostałych obiektach, tj. w Hotelu Nawigator czy Willii Marta (Restauracja Bohema). W naszych obiektach gastronomicznych na terenie Szczawnicy turyści i mieszkańcy mogą wykupić tzw. posiłek „zawieszony”. Idea ta wykorzystywana już była w dużych miastach jako pomoc potrzebującym. Dziś w Szczawnicy np. w Willi Marta (Restauracja Bohema) wykupić można „zawieszoną” zupę lub cały obiad, a w Cafe Helenka „zawieszoną” kawę lub zestaw z deserem. Dzięki temu, wykupując taki posiłek, niejako „zawieszamy go” dla osoby potrzebującej z Ukrainy, która w każdym momencie może, przychodząc do naszych restauracji „odwiesić go” i wykorzystać, jeśli tylko tego potrzebuje - pisze Zarząd Thermaleo. Takich działań solidarnościowych z Ukraińcami spółka prowadzi więcej i podaje wiele przykładów.     

Złapaliśmy oddech
Badamy sytuację finansową spółek rodziny Andrzeja Mańkowskiego, działających na terenie Szczawnicy. Główna spółka Thermaleo w 2019 roku zamknęła się stratą ponad 26 mln złotych. Rok 2020 skończyła lepszym wynikiem, stratą ponad 15 mln zł. To efekt zmniejszenia kosztów o prawie 50 %. W ciągu roku zredukowała też załogę z 42 zatrudnionych osób do 33.  Podobna sytuacja dotyczy spółki Thermaleo Plus, w której 100% udziałów ma spółka Thermaleo. Tu jednak strata z 2019 roku w wysokości prawie 3 mln złotych wyrosła w 2020 r. do ponad 3 mln 123 tys. zł. W przypadku spółek posiadających tak potężny majątek własny, nie są to jednak liczby zatrważające. Thermaleo prowadzi inwestycje tylko na własnym majątku. Właściciele spółki przekonują, że pomyślne zakończenie budowy hotelu Pieniny Grand zdecydowanie odmieni sytuację finansową całej grupy. Takie wyjaśnienie znalazło się w ostatnich sprawozdaniach zarządu spółki Thermaleo za lata 2019 i 2020. Co ciekawe, w 2020 roku wraz z podniesieniem kapitału zakładowego o 10 mln zł, zmienił się główny beneficjent całej grupy, inwestującej w Szczawnicy. Spółkę SPA Managment Limited zastąpiła spółka pod nazwą Polenac z siedzibą w Luksemburgu. Jej udziałowcem nadal pozostaje zarejestrowana w Londynie SPA Managment Limited, a kontrole nad nią sprawują Monika i Andrzej Mańkowscy, którzy mają w niej powyżej 50% udziałów. W 2007 roku szliśmy śladami tej angielskiej spółki, w końcu i tak dotarliśmy do Moskwy, do firmy AMF. W ten sposób dziś właścicielami całego imperium jest Polenac i Andrzej Mańkowski. Nie wdając się w szczegóły tych kolejnych właścicielskich roszad, warto odnotować, że kapitał spółki luksemburskiej Polanac to bagatela prawie 87 mln Euro.

Szczawnica wypiękniała
- Złapaliśmy oddech - to odpowiedź, jaką usłyszeliśmy kilka dni temu od Jolanty Gawryś, rzeczniczki prasowej Thermaleo. Jej zdaniem zbliżający się dobry sezon turystyczny poprawi sytuację finansową i już żadnych potknięć nie będzie. W 2007 roku przedstawiciele spółki Thermaleo zapowiadali, że firma w ciągu 10 lat wpompuje w Szczawnicę ok. 25 mln dolarów. I dziś po 15 latach trzeba przyznać, że uzdrowisko zmieniło się w tym czasie nie do poznania. Przyznają to nawet mieszkańcy, którzy są krytyczni wobec rodziny Mańkowskich. - Absolutnie nie można im zarzucić, że działają na szkodę Szczawnicy. Przeciwnie. Trzeba trzymać kciuki, żeby wojna na Ukrainie nie narobiła tu szkód. Dzięki tej rodzinie nasza Szczawnica przecież wypiękniała - takie opinie, zasłyszane nad Grajcarkiem ciągle dominują. Nie brakuje jednak obaw o przyszłość, zwłaszcza w kontekście moskiewskich interesów Andrzeja Mańkowskiego. Na razie bez odpowiedzi pozostaje pytanie, jak się zachowa w czasie, gdy dziesiątki światowych marek, firm na znak protestu opuszczają Rosję. Na razie zdecydował się pomagać uchodźcom. Wyraźnie widać, że całej rodzinie Mańkowskich zależy, żeby pokazać zaangażowanie we wsparciu Ukraińców. 
Jurek Jurecki
Tygodnik Podhalański 14/2022  

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • PRACA | dam
  Austria oferty pracy dla murarzy, cieśli, dekarzy, stolarzy, elektryków i hydraulików Wiedeń-Linz-Graz-Salzburg tel. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • PRACA | dam
  Firma ORIK s.r.o. Trstená - Słowacja szuka GRAFIK DTP/drukarz grafik i obsługa maszyny Agfa Anapurna M2050i, ESKO Kongsberg X Edge. Praca od zaraz, pełny etat, 1200-1500 Eur brutto/mies.. +421 948 502 028 www.orik.sk dusan@orik.sk
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK KROJOWNI . Miejsce Pracy: Stare Bystre tel .18-26 137 32.
 • PRACA | dam
  Lubisz pracować z ludźmi i masz doświadczenie w obsłudze klienta? Szukasz ciekawej pracy na sezon u renomowanego pracodawcy? POZNAJ NAS: POLSKIE KOLEJE LINOWE są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 400 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka, Butorowy Wierch. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa ruchu turystycznego, - Obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż biletów, - Udzielanie informacji klientom o atrakcjach i ofercie ośrodka, - Profesjonalna obsługa klienta, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek ośrodka, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu urządzeń transportu linowego, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i pozostałych urządzeń, - Wykonywanie prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wysoka kultura osobista, - Mile widziana praktyczna znajomość obsługi komputera, - Umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych będzie dodatkowym atutem, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Dyspozycyjność. OFERUJEMY: - Ciekawą pracę sezonową, - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Terminowe i atrakcyjne wynagrodzenie, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pracownik obsługi ruchu turystycznego Gubałówka". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika fizycznego do układania drewna kominkowego w miejscowości Lasek, tel 182651107.
 • PRACA | dam
  Karczma w Poroninie zatrudni lub przyuczy do zawodu KELNERKA - 600 071 887.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK NA ŻELBETY (może być do przyuczenia). 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK BUDOWLANY lub młody do przyuczenia 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZARZĄDZANIE APARTAMENTAMI - BIALYMIS.INFO - 792 000 011
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA REMONTY www.remonty.emilia.com.pl. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Trzyosobowa rodzina poszukuje MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W ZAKOPANEM, od lipca/sierpnia. Przenosimy się z Krakowa i jesteśmy zainteresowani wynajmem długoterminowym. Tel. kontaktowy: 608668882 lub 608047490
 • USŁUGI | budowlane
  POSZUKIWANA EKIPA TYNKARSKA (CEM-WAP) - KOŚCIELISKO, DUŻA INWESTYCJA !!! OD ZARAZ !!! 533727595
  Tel.: 533727595
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Poszukiwany kucharz/doswiadczona pomoc kuchenna do restauracji w okolicach Jablonki. Praca na stale, zapewniamy umowe o prace. tel. 534 854 513
  Tel.: 534
 • PRACA | dam
  Firma PRYMUS AGD poszukuje miłej i kontaktowej osoby do pracy na stanowisku sprzedawca w sklepie w galerii Stopiak ul.ludźmierska 26a. 794393910 marta.maciejewska@prymus-agd.pl
  Tel.: 794393910
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA KRÓTKIE TERMINY BEZPŁATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONYWANIE OGRODZEŃ BETONOWYCH, PANELOWYCH. MONTAŻ BRAM PRZESUWNYCH. 793 674 080.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Studentkę lub Maturzystkę od zaraz do pracy na cały sezon wakacyjny. Gwarantuję miłą atmosferę i uczciwe zarobki Tel. 601 30 77 35.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy na pełny etat Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego ApartHotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy: atrakcyjne wynagrodzenie, zatrudnienie w oparciu o umowę o prace, elastyczny grafik. Więcej informacji pod nr. 668-850-500 www.aparthoteltatrzanski.pl managertatrzanski@gmail.com
  Tel.: 668
 • PRACA | dam
  Przyjmę BLACHARZA SAMOCHODOWEGO lub do przyuczenia. 574 573 497.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepaląca) DO SPRZĄTANIA I GOTOWANIA W DOMU JEDNORODZINNYM, 4-5 godzin dziennie (poniedziałek-piątek). Obok Zakopanego. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Poszukujemy **RECEPCJONISTY / KI** do Aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Praca stała, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę. Przyślij nam swoje CV: edyta.aparthotel@gmail.com. 696112266
  Tel.: 696112266
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK BIUROWY-MAGAZYNIER. Miejsce prasy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC. Miejsce Pracy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu przyjmie POMOC NA KUCHNIĘ. Praca co drugi weekend. 508256350.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. 508256350.
 • PRACA | dam
  Poszukuję PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH. 698 190 555.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam NISSANA QUASHQAI z dachem panoramicznym. Rok produkcji 2010, 1,5 DCI, przebieg 209 tys. km. Bogate wyposażenie (komputer pokładowy, wbudowany zestaw głośnomówiący, tempomat, przyciemniane szyby itp.). Drugi właściciel, niepalący. Cena 33 tys. zł. Tel. 570 666 770
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Domy z bali, szkieletowe,ciesielstwo, dachy,. 660929793
  Tel.: 660929793
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-05-28 22:00 Kocham cię, mamo - muzyka i poezja (WIDEO) 2022-05-28 21:15 Wychowała kilka pokoleń zakopiańczyków 2022-05-28 20:30 Kto wyśpiewa sobie złote, kto srebrne, a kto brązowe zbyrcoki? (WIDEO) 2022-05-28 19:45 Ratownicy TOPR udzielali pomocy trzem osobom 2022-05-28 19:00 Wypadek polskiej turystki w Tatrach Słowackich 2022-05-28 18:15 Rodzinne śpiewanie w Jurgowie 2022-05-28 18:15 Plaża na Gubałówce otwarta (WIDEO) 2022-05-28 17:54 Tęcza nad Tatrami 2 2022-05-28 17:30 Trampkarze na Kasprowym (WIDEO) 2 2022-05-28 16:45 Dziś w Termach mamy badają się bezpłatnie 2022-05-28 15:43 Mężczyzna przygnieciony ciągnikiem w Szlembarku 2 2022-05-28 15:21 Nie żyje Stanisław Urbaniak z Ochotnicy Górnej 2022-05-28 15:15 Zobaczcie jak wygląda dziś wierzchołek Kasprowego Wierchu (WIDEO) 2022-05-28 14:48 Dzień Dziecka w Krainie OZ 2022-05-28 14:38 Upadek z Rysów. Poważne obrażenia u turysty 4 2022-05-28 14:30 Kasprowy w kolejce 1 2022-05-28 13:45 Manewry ratownicze nad jeziorem (WIDEO), (ZDJĘCIA) 2022-05-28 13:00 Z policyjną eskortą do szpitala 1 2022-05-28 12:53 Dziś wielkie odsłonięcie pomnika w Pcimiu 1 2022-05-28 12:15 Już za tydzień wielki zlot motoryzacyjny w Chyżnem 2022-05-28 11:30 Mróz na najwyższych szczytach. Bez zagrożenia lawinowego w Tatrach 2022-05-28 10:45 Chmury i wiatr, a jutro deszczowa niedziela 2022-05-28 10:00 Sztuka przetrwania 1 2022-05-28 08:59 Biały Miś motywem tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2022-05-28 08:00 Kierowcy szybciej doczekali się na poziome znaki 5 2022-05-27 22:37 Gospodarstwo w płomieniach 2022-05-27 22:27 Gremlin nie wrócił do domu 2 2022-05-27 21:40 TIG alarmuje - nie majstrujcie przy uchwale antysmogowej! 6 2022-05-27 21:01 OSP Bór z zupełnie nowym strażackim samochodem 2022-05-27 20:20 "Świnki trzy" - bajkowy Dzień Mamy i Taty 2022-05-27 19:30 Sowieckie symbole wyprowadzić ze Zdroju - domagają się działacze rabczańskiego PiS-u 15 2022-05-27 19:30 Głośna impreza na Zjeździe Solidarności. Interweniowała policja 26 2022-05-27 18:45 Woda się leje, nikt nie reaguje 4 2022-05-27 18:15 Kierowca BMW jechał zakopianką prawie 200 km na godz. 9 2022-05-27 17:59 Nadciągnęła zmiana pogody. Wysoko w Tatrach możliwe opady śniegu 3 2022-05-27 17:15 W barach w Zakopanem coraz większy ruch 7 2022-05-27 16:30 Nowy teledysk Zakopower. Widzialne i niewidzialne (WIDEO) 4 2022-05-27 15:45 Tajemny Nowy Ład i najbardziej sfiskalizowane miasto w Polsce 2022-05-27 14:59 Wandale szybko zdemolowali nową wiatę przystankową 1 2022-05-27 14:15 Współczesna premiera opery komicznej J.A. Bendy w Szczawnicy 2022-05-27 13:45 Prezydent opowiada żart o Tusku, cewniku i pielęgniarce (WIDEO) 21 2022-05-27 13:34 W Szczawnicy dziś dużo wycieczek 2022-05-27 12:59 Ukraińcy w Tatrach, specjalna strona po ukraińsku na Facebooku TP 1 2022-05-27 12:15 Przygotowania do największej Majówki w Polsce idą pełną parą 2022-05-27 10:42 Wycinają kolejne drzewo na Krupówkach 3 2022-05-27 10:00 Pełty spływają Orawą 2022-05-27 09:47 Zderzenie autobusu z samochodami osobowymi (ZDJĘCIA) 2022-05-27 09:31 Kolejka na Kasprowy kursuje, ale turystów niezbyt wielu 2022-05-27 09:00 Najpiękniejszy ogród w mieście - kolejna odsłona popularnego konkursu 2022-05-27 08:59 Ostatnie pożegnanie Michała, który zginął w wypadku motocyklowym
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-05-28 20:28 1. Od spalania węgla trzeba odchodzić stopniowo, i obecne przepisy takie właśnie są. Był czas na usunięcie kotłów pozaklasowych i rozważenie alternatyw. Lepsze kotły, alternatywne i. odnawialne źródła energii to inwestycja w nasze zdrowie. Jedyne odstępstwa wyobrażam sobie dla osób, dla których wymiana kotła w chwili obecnej spowoduje wejście w stan ubóstwa. 2022-05-28 20:16 2. "Wszyscy narzekają na pogodę..." Nie wszyscy, ja nie narzekam :-) 2022-05-28 19:55 3. Kolejny raz @Zbooj opowiada pierdoły. W moim kodeksie drogowym pisze tak, cytuje "Dz.U 32 Rozdział 2 Wyposażenie § 46. 1. Pojazd silnikowy, o którym mowa w § 44: 1) wyposaża się w: a) kabinę lub ramę ochronną; przepis stosuje się do zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1993 r. " 2022-05-28 19:47 4. @byby a kto odpowiada za miasto oraz za to co się w nim dzieje ? Za domniemany syf brud i że się w nim nic nie robi oczywiście PiS a teraz kto ? @Supcio to Twoja logika jest taka że jak coś nie nie tak to wtedy winny jest sołtys derulo a dobry program 500+ to zasługa i pomysł PO chociaż wtedy piniendzy nie ma nie było i nie będzie nawet zakopanych w Zakopanem 2022-05-28 18:59 5. a Jędraszewski mówi że to zaraza 2022-05-28 18:25 6. zboooj nie ci którzy żrą i nic nie robia za nasze pieniądze i tylko opowiadają dyrdymaly ubierając się w kolorowe szmaty przed którymi kkeczysz niech oni się wezmą za uczciwa robotę a od TOPRu to wiesz co.... 2022-05-28 18:02 7. Jako działacze Solidarności, to są moralnie usprawiedliwieni. A take Polske walczyli z komuną. 2022-05-28 17:51 8. zadzwoni po darmowe toprtaxi i powie ,że "utknęła w trudnym dla niej terenie" i po 15 min jest już w Zakopanem 2022-05-28 17:44 9. Takie Matoły powinni płacić za akcję może by nauczyło rozumu 2022-05-28 17:37 10. toperkom to pasi.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka