Reklama

2022-05-08 13:02:43

Zakopane

Czy Tetmajer głaskałby królika?

Gadziarnie, myszogrody, papugarnie i domki do góry nogami zalewają Zakopane.

Krupówki i okolice stają się powoli centrum wszelkiego typu przybytków turystycznych, które trudno jednak wiązać z regionem czy Tatrami. Wszystko zaczęło się kilka lat temu od domku do góry nogami, później otwarto papugarnię. W ostatnich czasach powstały myszogrody, królikarnie, a nawet gadziarnia. Ta ostatnia została otwarta w budynku "Kresów" przy ul. gen. Galicy, 100 metrów od Krupówek. To ważny dla historii Zakopanego budynek. Kiedyś mieścił się w nim pensjonat. Działał w nim Stefan Żeromski, który w 1918 roku został prezydentem Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Bywali tu: Szymanowski, Tetmajer, Kasprowicz i Witkiewicz. Później mieściła się miejska biblioteka, a następnie pub i restauracja. Teraz jest tu właśnie gadziarnia.

Jarmark i  dziaderstwo
Jedni twierdzą, że świadczy to tylko o pomysłowości przedsiębiorców, którzy zapełniają turystyczną lukę na zakopiańskim rynku. Inni łapią się za głowę i mówią, że Zakopane zmierza w kierunku jarmarku i "i dziaderstwa". Ich zdaniem Zakopane kiedyś było kulturalną stolicą Polski, w której tworzyli najwięksi artyści, a teraz stało się stolicą badziewia.

Tradycja umiera
Według radnego Tymoteusza Mroza powstawanie takich obiektów to dobitny sygnał dla władz, że w Zakopanem brakuje oferty dla dzieci. - Ze strony instytucji publicznych mamy w wakacje jedynie warsztaty dla dzieci organizowane przez Muzeum Tatrzańskie i ofertę dla najmłodszych Biblioteki Publicznej. Poza tym nie ma nic, więc nie ma się co dziwić, że przedsiębiorcy biorą sprawy w swoje ręce i tworzą takie gorsze i lepsze atrakcje sami - twierdzi Tymoteusz Mróz, który na wszystko patrzy z perspektywy radnego, ale także wydawcy informatora dla turystów. Jego zdaniem oprócz gadziarni, królikarni są też pozytywne przykłady - Takim na pewno jest lodowy zamek, labirynt, który powstaje zimą przy Wielkiej Krokwi, a latem zamienia się w "Zwierzogród". Miasto powinno promować takie inicjatywy. Niestety, Zakopane w ogóle nie ma strategii promocji, a promowanie stolicy przez organizację Sylwestra Marzeń przynosi opłakane skutki - twierdzi radny Mróz. Dodaje, że atrakcje turystyczne powstające w Zakopanem powinny być związane z regionem, Tatrami. Trudno tymczasem mówić, aby gadziarnia czy myszogród do takich tradycji nawiązywały.

Prater w Zakopanem?
Zdaniem byłego radnego Dariusza Galicy w Zakopanem brakuje jednego miejsca, w którym mogłyby zostać zlokalizowane wszystkie tego typu atrakcje. - W Wiedniu jest Prater, w Rabce Rabkoland, a u nas takiego miejsca nie ma. Tymczasem wysyp królikarni, myszogrodów, domów do góry nogami czy gadziarni pokazuje, że jest w Zakopanem zapotrzebowanie na takie atrakcje i ich powstawania nie da się powstrzymać - tłumaczy Dariusz Galica. Według niego nic w tym dziwnego, bo gdy ktoś przyjeżdża z dziećmi do Zakopanego to nie może przez 5 dni od rana do wieczora biegać po górach. Najmłodsi lgną do odwiedzania takich miejsc. Skoro one powstają i działają, to jest na nie popyt. - Nie powinno być jednak tak, że powstają one bez ładu i składu w dowolnym miejscu, bo tworzy się swego rodzaju jarmark - dodaje Dariusz Galica. Wskazuje, że terenem pod taki park atrakcji wszelakich mogłyby być miejskie tereny na Olczy Zoniówce, gdzie zlikwidowano przed laty wysypisko śmieci. - Niech miasto odda inwestorom w dzierżawę tereny, a oni zawiążą na przykład spółkę. Gdy zgromadzimy te obiekty w jednym miejscu, nie będzie się opłacało tworzyć ich, gdzie popadnie - dodaje Galica.
Suchej nitki na tym, co dzieje się w Zakopanem, w niedawnej internetowej debacie Tygodnika nie pozostawił dziennikarz, pisarz, znawca Zakopanego Maciej Krupa. Jego zdaniem powstawanie takich przybytków to dowód na to, że Zakopane staje się "dziaderskim miastem". To efekt tego, że kultura przez duże K jest ze stolicy Tatr wypierana, bo nie ma odpowiedniego dofinansowania.

Miasto nie ma pomysłu
Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, uważa, że Zakopane od kilkunastu lat stale obniża poziom oferty turystycznej. - Gadziarnie czy papugarnie mogą powstać w każdym miejscu w Polsce, ale nie powinny powstawać w mieście, które ma tak bogatą spuściznę i powinno mieć tyle do zaoferowania - tłumaczy Agata Wojtowicz. Jej zdaniem miasto nie ma żadnego pomysłu, ani nie podejmuje żadnych działań, aby stworzyć taką ofertę. Dowodem na to, że można przyciągnąć dzieci i młodzież, łącząc przyjemne z pożytecznym, jest centrum edukacyjne stworzone przy rondzie Jana Pawła II przez Tatrzański Park Narodowy. To zdaniem Wojtowicz jeden z niewielu jasnych punktów na mapie turystycznych atrakcji dla najmłodszych. - Trzeba też pamiętać, że wiele zależy od rodziców. Od tego, czy wezmą swoje pociechy na warsztaty do Muzeum Tatrzańskiego, czy zaprowadzą do gadziarni - podsumowuje prezes Wojtowicz.

Dzieciom się podobało
Były starosta Andrzej Gąsienica Makowski mówi, że niedawno sam z wnukami odwiedził jedną z papugarni w okolicach Krupówek. - Muszę powiedzieć, że jest ona prowadzona na wysokim poziomie, dzieciom się bardzo podobało. To pokazuje, że jest duże zapotrzebowanie na takie miejsca - twierdzi Andrzej Gąsienica Makowski. Jego zdaniem powstawanie tak wielu tego typu atrakcji w jednym miejscu, w rejonie Krupówek, nie do końca pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, ale trudno zabraniać ludziom tworzenia takich biznesów, skoro jest na nie zapotrzebowanie. - Może dobrym pomysłem byłoby stworzenie takiego parku rozrywek. Myślę, że powinni go jednak tworzyć prywatni przedsiębiorcy, bo jak weźmie się za to państwowa instytucja, to zamiast atrakcji powstanie 10 państwowych etatów.

Takie miejsca są potrzebne
- Moja wnuczka uwielbia myszogród i królikarnię, odwiedziłyśmy każde z tych miejsc już po kilka razy. Takie miejsca są potrzebne, szczególnie dla dzieci, które nie mają na co dzień kontaktu ze zwierzętami - uważa Anna z Nowego Targu, babcia 6-letniej Julki.  - Mogę mieć zastrzeżenia jedynie do tego, gdzie te miejsca są i w jaki sposób reklamowane są na zewnątrz, ale to, co w środku jest w porządku. Najwięcej do powiedzenia na ich temat mają ci, którzy nigdy w nim nie byli - podkreśla. - Zaliczyłyśmy już wszystkie atrakcje pod Tatrami,  bardzo wysoko oceniam też ofertę Tatrzańskiego Parku Narodowego, też tam chętnie wracamy - dodamy.

Muzeum Oscypka
Atrakcją turystyczną, która związana jest z regionem i można ją postawić w opozycji myszogrodu czy domku do góry nogami, jest powstałe w 2018 roku Muzeum Oscypka działające przy ul. Jagiellońskiej. - Pracowałem w starostwie, gdzie zajmowałem się promocją regionu, i stwierdziłem, że 99% turystów oprócz tego, że uwielbia oscypek, niczego o nim nie wie. Tak powstał pomysł, który przerodził się w Muzeum Oscypka - tłumaczy Miłosz Buczyłko, twórca muzeum. Dodaje, że muzeum cieszy się popularnością, co widać chociażby w pozytywnych komentarzach w internecie. - Po Tatrach jesteśmy najwyżej ocenianą atrakcją w Zakopanem. U nas baca na żywo pokazuje, jak powstaje oscypek - wyjaśnia Miłosz Buczyłko. Dodaje, że można przygotować atrakcję ściśle związana z regionem, promującą jego walory i jednocześnie atrakcyjną dla turystów. 

Biznes jak każdy inny
Zdaniem radnego, szefa komisji urbanistyki Jacka Kalaty, jeżeli ktoś prowadzi legalną działalność gospodarczą, działa zgodnie z Parkiem Kulturowym i planem zagospodarowania przestrzennego, nikt nie powinien się przyczepiać do otwarcia na przykład gadziarni. - Jeśli ktoś chce otworzyć hotel, to nie mówię mu, że ma otworzyć restaurację. Skoro takie obiekty powstają, to widać, że jest na nie zapotrzebowanie. Tacy przedsiębiorcy wypełniają pewną lukę i moim zdaniem nie wpływa to negatywnie na wizerunek miasta - dodaje radny Jacek Kalata.

Tetmajer też głaskałby królika
- Nie mam sobie zupełnie nic do zarzucenia. Otworzyłem taki biznes, bo jest na niego popyt. Zapewniam atrakcje dzieciom, które ze swoimi rodzicami w deszczu chodziłyby w górę i w dół Krupówkami - powiedział nam właściciel jednego z krytykowanych biznesów. Dodaje, że skoro miasto czy inne publiczne instytucje, dysponując publicznymi pieniędzmi, nie potrafią stworzyć atrakcji dla dzieci, to trudno się dziwić, że wchodzi w to prywatny biznes. - Zresztą proszę sobie samemu odpowiedzieć na pytanie, czy Tetmajer nie pogłaskałby królika - pyta na zakończenie rozmowy przedsiębiorca.

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Baciok 2022-05-09 11:40:34
Mam nadzieję, że pińcet+ całkiem przestanie się u nas po hotelu włóczyć, nie stać ich, ale przez te bony śmieszne troche se poszaleli. A inflacja już im zjadła te pińcet z plusem :-))))))))))
dziadeek 2022-05-09 08:40:07
Wychodzi na to, że najbardziej disko coś tam i dom do górynogami mierzi tych samych, co jednocześnie pragną kultury z wysokiego szczebla.
A przecieze niedawno ta sama elyta zachwycała się i klaskała pani, co to na skrzyżowaniu skakała po samochodzie, albo pod oczkiem wodnym odprawiała imprezę z gwiazdkami.
juzek 2022-05-09 07:25:36
Hehe.... pójdziecie z torbami to zaraz Wam sie reotryka zmieni. Lepszy sort będzie karmił dzieci i płacił horrendalne podatki z tej pseudo wysokiej kultury gdzie się wyciąga na piedestały jakichś ćpunów typu Witkacy tylko dlatego ze 150 lat temu nalezeli do elity. Dzis Witkacym bylby co drugi syn dewelopera. To też elita.
zenzz 2022-05-09 06:55:34
@juzek,
wyobraź sobie, że nie zatęsknimy.
Wyobraź sobie, że dutki to nie wszystko.
Nie wiem tylko, czy potrafisz.
Woow 2022-05-09 00:11:31
Juzefie hiperinflacja uderzy to odczuje cały kraj i każda branża ale to nie znaczy że taksówkarze zaczną wozić dopalacze a autobusy jeździć na olej opałowy.Poprostu zbankrutujemy. Nawet z twoim ukochanym Bayer full w kropeczki majteczki i pokoikami za 35 że śniadaniem
Juzek2 2022-05-09 00:06:57
Masz rację,Po co starać się i zabiegać o względy pięknej kobiety na szlaku skoro można jechać do disco dragon i z kompletnie pijana lumpiara zrobić co się chce?
Po co robić kibel w wolnych pokojach skoro i tak wymiotują przez balkon?
Po co robić restauracje skoro Twoi turyści wiozą wódkę ze swojego miasta
Po co produkować mercedesy jak lepiej sprzedaja die uxywane golft3
Po co żyć i uprawiać miłość?skoro można wszystko ręką!
Supcio 2022-05-08 23:03:41
Oni wszyscy byli normalnymi facetami i chętnie głaskali króliczka.
No, może poza Szymanowskim - on to chętnie do gadziarni.
juzek 2022-05-08 20:57:31
Zaraz nas hiperinflacja tak zuboży wszytskich ze se będziecie słuchać Mozarta i głaskać Tetmajera w pustym miescie. Bez turystow bedziecie mieli święty spokoj a i gadziarnie upadną. Zatęsknicie za disco polo i 'dzemojadami' jak Wam bieda w kieszeń zajrzy. I wcale nie pochwalam Leszka Doruli ani jego przełożonego ABC. Po prostu w pełni rozumiem ze festiwal organowy za 100 000 zl z miejskiej kasy odwiedzi 200 osob (!) a koncert disco z pola za tą samą kase przyciągnie 20 tysiecy ludzi. Matematyka nie kłamie. Pora wsadzic se tą Waszą pseudo kulture w nos i cieszyc sie ze mamy turysty pod dostakiem.... chociaż to juz dlugo nie potrwa.
Baciok 2022-05-08 20:51:28
Na szczęście skończyły się bony turystyczne tym wszystkim pińcetom :-) Fajnie się jeździło za bony, nie?? :-))))))) Przestanie się biedota włóczyć po hotelach!
Draculo Panie 2022-05-08 19:36:05
Gdzie wzrok sięga tam śmieci kupy,butelki,budy reklamy i DARCIE ryja.
Proponuję Doruli spacer po mieście i Równi wieczorem!
Lord Hagen 2022-05-08 19:22:08
A gdzie mają iść orkowie których hordy co wakacje szturmują deptak z małymi orczkami? Taki jest target tego miasta zachlać sie , szlifować Krupówki kupić łoscypa czy jakie klapki z napisem ZAKOPANE somsiadowi czy teściom, może przejechać się na Kasprowy i pa
franek 2022-05-08 18:15:50
Piszę to od paru lat, obecnie 3/4 turystów z Polski jedzie do Zakopanego "bo jest moda", góry ich średnio interesują (ot, pójść asfaltem do M. Oka, wjechać na Kasprowy stojąc 4 godziny do kasy, Gubałówka, ambitniejsi jeszcze Giewont) - i to nie byłoby najgorsze, bo w Tatrach i tak tłok. Poza tym wysyp tzw. apartamentowców też zrobił swoje. I jeszcze zrobi. Miasto jest zapchane ludźmi. I są to najwyraźniej ludzie którzy lubią, ba, kochają tłok, korki, kolejki, hałas. Podobny gatunek jeździ do Władysławowa, Sopotu, Mikołajek. Choć jest przecież mnóstwo miejsc gdzie tłoku nie ma.
Ale czym taki tłum ma się zająć w deszczowe dni? Nie interesuje ich przecież lokalna kultura (poza kapelą grającą do oscypka), muzea czy galerie sztuki. A coś muszą przecież robić, nie da się pić całymi dniami, tym bardziej gdy przyjechało się z dziećmi. No i miejscowi przedsiębiorcy postanowili zapełnić lukę. W efekcie mamy wysyp tych cudów na kiju.
I póki ta moda nie minie, nic się nie zmieni, no chyba że na gorsze.
Moi znajomi z różnych stron Polski kiedyś przyjeżdżali tu "dla Tatr i dla Zakopanego", teraz najchętniej biorą kwatery poza Zakopanem i po prostu chodzą w Tatry. Bo wg nich dawnego Zakopanego już nie ma i nie wróci.
Pensjonat Wsio 2022-05-08 18:04:29
Ja mam o łożenie full
Myje auta gościom ukochanym,żona prasuje im ubrania,córka zajmuje się ich pieskami. Syn rozpala im grill.Tesciowa chodzi do biedronki po fajki i alkohol a teść wozi do szpitala gdy przy grill się pobiją w rytm umpa umpa stodola
Dlatego mamy dobre komentarze i goście do nas wracają
A w sylwestra to podpalili nam nawet auto, były jaja ze hej
DoJuzek 2022-05-08 17:59:19
Chłopie a może tobie brakuje sklepu z dopalaczami?
Zakopane musi dogodzić każdemu?każdemu zrobić dobrze?
A co ma do Zakopanego zenek czy Chopin?
Wasze głowy są szalone.Gdy jadę na narty oczekuje infrastruktury narciarskiej a nie zespołu bajer full.
Jeśli jadę na f1 to spodziewać się wyścigu organizatorzy nie uzupełniają oferty o małpi gaj.
Gdy kupuje bilet na PKS nie spodziewam i nie wymagam od przewoźnika kręgli!!!@
Gdy idę do zoo nie potrzebuje bilarda.
Giewont ma powodzenie.Zakopane jest pełne. Puste stoją gigantyczne molochy.
Zakopane to nie eksperyment. To miadto gdzie żyją ludzie. A życie tu jest paskudne.
Zakopane narodowy eksperyment?hybryda?Tatry to zbyt mało?
A może Park miniatur i muzeum lotnictwa?
A może inne pytanie należy zadać?
Jasiyyk 2022-05-08 16:30:51
A ja myślę że brakuje:
Komunikacji zbiorowej-cywilizowanej
Parkingów cywilizowanych
Sekcji do walki z busiarzami których prawo naprawdę nie dotyczy nie tylko w aspektach drogowych
Już nawet nie boją się Leszka i zrobili przystanek pod U.M Zakopane i dalej aż do skrzyżowania
Zakopane Busiarskie Budo Eldorado
juzek 2022-05-08 16:23:57
Prawda jest taka ze na tą Wasza pseudo wysoka kulturę przez duże K nie ma i nigdy nie bylo zapotrzebowania ani w Zakopanem ani w zadnym miejscu turystycznym. Jakby nie publiczne dofinansowania do wydarzen kulturalnych to by polowa z Was sie zachwycała gadziarnią. Wam sie wydaje ze jestescie lepsi bo sluchacie muzyki klasycznej czy organowej a nie disco z pola. W czym jestescie lepsi? Czy miłośnicy Mozarta dadza rade wykarmić 6000 przedsiębiorców w Zakopanem? Fantazmagorie.
Zakoff 2022-05-08 15:15:51
Jaki klient takie atrakcje, większość obecnych "turystów" nie wie kim był Tetmajer, więc kupuje tandetę, ilu z nich zamiast do papugarni, myszogrodu itp odwiedzi Muzeum Tatrzańskie czy wystawy TPN, niestety nasze władze od jakiegoś czasu propagują taką rozrywkę,disco polo rządzi.....
Postep 2022-05-08 14:28:36
Casino
Park miniatur
Burmistrza mieszkańców
Leszek jest burmistrzem turydtow I lokalnych budoprzedsiebiorcow
kaczysołtys33 2022-05-08 14:17:47
dno dna...za chwilę będą sprzedawać żółwie w woreczkach jako breloczki.....ale sołtys już marzy o zenku......dziaderswo i bangladesz to mało powiedziane!!!!!
Wolodia 2022-05-08 14:02:32
Mnie brakuje w Zakopanem muzyki country i tyranozsura.
No i Policji
$^*&*(%&(%*^( 2022-05-08 14:00:16
Nie znałem Tetmajera osobiście, ale wydaje mi się, że wolałby raczej głaskać inne leśne zwierzątko. "Bobrownie" w Zakopanem swego czasu były dość popularne, wtedy TIG do niczego się nie czepiał. Mówiono: biznes jak każdy inny. Nie jestem fanem królikarni i innych prostych, prowincjonalnych rozrywek, ale uważam, że to 100 razy lepsze od tego co było.
gadziarnia jprdl 2022-05-08 13:52:35
do Stworzenia bazy noclegowej dla 100 tys. raczej biedniejszego i mniej wymagającego turysty dostajemy w pakiecie takie oto wynalazki.
Plater na Zionówce? z pewnością, już widzę turystów tam jadących.
Zakopiański Bangladesz należało by rozwalić i tu zgoda. Ale zacznijcie od powodów powstawania tych kwiatków czyli dzikiej deweloperki i nadmiernej zabudowy. Zlikwidujcie przyczynę nie skutki.
Mały ekskluzywny drogi kurort
Ben 2022-05-08 13:51:40
Nicolae Ceauşescu brakuje, wytłumaczyłby zapewne Leszkowi IABC wraz z innymi towarzyszami że nawet nie musi ich karać. Sami się już ukarali.
Przez twe geny pazerne pazerne oszalalem
Draculo Panie 2022-05-08 13:33:31
Wiedniu jest Prater, w Rabce Rabkoland, a u nas takiego miejsca nie ma. Tymczasem wysyp królikarni, myszogrodów, domów do góry nogami czy gadziarni pokazuje, że jest w Zakopanem zapotrzebowanie na takie coś??????
Szaleństwo
Tatry to zbyt mało?
Zima disco polowa libacja narodowa stodola a latem?
Masakra w Rabce i Zatorze nie ma nic zakopane porównywać Wiedeń???
Białce wystarczą termy i infrastruktura narciarska a mają płaskie tereny.
My graniczymy z Tpn i brakuje jeszcze czegoś, brakuje do kolejnego rekordu?do piku Kurskiego?
A majowka nie pokazała że powoli problem z zapełnieniem kwater i restauracji.
Gwalcicie Zakopane, wyjalawiacie jak pasożyt.
Urbanistyka,powrót do korzeni a więc narciarstwo goryczkowa,Nosal,gubalowka,itd.
Straż miejsca i policja nie spaść a patrolować:Rowien Krupowa tak walczycie o nią a jest areną libacja bójek, jednym wielkim śmietnikiem i WC gdzie dzieci zakopiański upijają się do nieprzytomności!!!
Buda na budzie bus na busie,nielegalne przystanki Zamoyskiego ...
Albo idziemy za ciosem Dorula porą na Zoo,dyskotekę 2000 Energy ,oktagon do mordobicia, krokodykalnie,zupełnie już mamy
Tak sobie myślę kiedy radni Szczawnicy stwierdza zaraz zaraz nie ma u nas przecież festiwalu techno, brak gokartów, cyganów, bungyy masakra musimy działać inwestować w strzelnicę...

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • PRACA | dam
  Austria oferty pracy dla murarzy, cieśli, dekarzy, stolarzy, elektryków i hydraulików Wiedeń-Linz-Graz-Salzburg tel. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • PRACA | dam
  Firma ORIK s.r.o. Trstená - Słowacja szuka GRAFIK DTP/drukarz grafik i obsługa maszyny Agfa Anapurna M2050i, ESKO Kongsberg X Edge. Praca od zaraz, pełny etat, 1200-1500 Eur brutto/mies.. +421 948 502 028 www.orik.sk dusan@orik.sk
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK KROJOWNI . Miejsce Pracy: Stare Bystre tel .18-26 137 32.
 • PRACA | dam
  Lubisz pracować z ludźmi i masz doświadczenie w obsłudze klienta? Szukasz ciekawej pracy na sezon u renomowanego pracodawcy? POZNAJ NAS: POLSKIE KOLEJE LINOWE są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 400 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka, Butorowy Wierch. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa ruchu turystycznego, - Obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż biletów, - Udzielanie informacji klientom o atrakcjach i ofercie ośrodka, - Profesjonalna obsługa klienta, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek ośrodka, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu urządzeń transportu linowego, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i pozostałych urządzeń, - Wykonywanie prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wysoka kultura osobista, - Mile widziana praktyczna znajomość obsługi komputera, - Umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych będzie dodatkowym atutem, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Dyspozycyjność. OFERUJEMY: - Ciekawą pracę sezonową, - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Terminowe i atrakcyjne wynagrodzenie, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pracownik obsługi ruchu turystycznego Gubałówka". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika fizycznego do układania drewna kominkowego w miejscowości Lasek, tel 182651107.
 • PRACA | dam
  Karczma w Poroninie zatrudni lub przyuczy do zawodu KELNERKA - 600 071 887.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK NA ŻELBETY (może być do przyuczenia). 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK BUDOWLANY lub młody do przyuczenia 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZARZĄDZANIE APARTAMENTAMI - BIALYMIS.INFO - 792 000 011
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA REMONTY www.remonty.emilia.com.pl. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Trzyosobowa rodzina poszukuje MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W ZAKOPANEM, od lipca/sierpnia. Przenosimy się z Krakowa i jesteśmy zainteresowani wynajmem długoterminowym. Tel. kontaktowy: 608668882 lub 608047490
 • USŁUGI | budowlane
  POSZUKIWANA EKIPA TYNKARSKA (CEM-WAP) - KOŚCIELISKO, DUŻA INWESTYCJA !!! OD ZARAZ !!! 533727595
  Tel.: 533727595
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Poszukiwany kucharz/doswiadczona pomoc kuchenna do restauracji w okolicach Jablonki. Praca na stale, zapewniamy umowe o prace. tel. 534 854 513
  Tel.: 534
 • PRACA | dam
  Firma PRYMUS AGD poszukuje miłej i kontaktowej osoby do pracy na stanowisku sprzedawca w sklepie w galerii Stopiak ul.ludźmierska 26a. 794393910 marta.maciejewska@prymus-agd.pl
  Tel.: 794393910
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA KRÓTKIE TERMINY BEZPŁATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONYWANIE OGRODZEŃ BETONOWYCH, PANELOWYCH. MONTAŻ BRAM PRZESUWNYCH. 793 674 080.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Studentkę lub Maturzystkę od zaraz do pracy na cały sezon wakacyjny. Gwarantuję miłą atmosferę i uczciwe zarobki Tel. 601 30 77 35.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy na pełny etat Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego ApartHotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy: atrakcyjne wynagrodzenie, zatrudnienie w oparciu o umowę o prace, elastyczny grafik. Więcej informacji pod nr. 668-850-500 www.aparthoteltatrzanski.pl managertatrzanski@gmail.com
  Tel.: 668
 • PRACA | dam
  Przyjmę BLACHARZA SAMOCHODOWEGO lub do przyuczenia. 574 573 497.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepaląca) DO SPRZĄTANIA I GOTOWANIA W DOMU JEDNORODZINNYM, 4-5 godzin dziennie (poniedziałek-piątek). Obok Zakopanego. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Poszukujemy **RECEPCJONISTY / KI** do Aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Praca stała, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę. Przyślij nam swoje CV: edyta.aparthotel@gmail.com. 696112266
  Tel.: 696112266
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK BIUROWY-MAGAZYNIER. Miejsce prasy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC. Miejsce Pracy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu przyjmie POMOC NA KUCHNIĘ. Praca co drugi weekend. 508256350.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. 508256350.
 • PRACA | dam
  Poszukuję PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH. 698 190 555.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam NISSANA QUASHQAI z dachem panoramicznym. Rok produkcji 2010, 1,5 DCI, przebieg 209 tys. km. Bogate wyposażenie (komputer pokładowy, wbudowany zestaw głośnomówiący, tempomat, przyciemniane szyby itp.). Drugi właściciel, niepalący. Cena 33 tys. zł. Tel. 570 666 770
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Domy z bali, szkieletowe,ciesielstwo, dachy,. 660929793
  Tel.: 660929793
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-05-28 22:00 Kocham cię, mamo - muzyka i poezja (WIDEO) 2022-05-28 21:15 Wychowała kilka pokoleń zakopiańczyków 2022-05-28 20:30 Kto wyśpiewa sobie złote, kto srebrne, a kto brązowe zbyrcoki? (WIDEO) 2022-05-28 19:45 Ratownicy TOPR udzielali pomocy trzem osobom 2022-05-28 19:00 Wypadek polskiej turystki w Tatrach Słowackich 2022-05-28 18:15 Rodzinne śpiewanie w Jurgowie 2022-05-28 18:15 Plaża na Gubałówce otwarta (WIDEO) 2022-05-28 17:54 Tęcza nad Tatrami 2 2022-05-28 17:30 Trampkarze na Kasprowym (WIDEO) 2 2022-05-28 16:45 Dziś w Termach mamy badają się bezpłatnie 2022-05-28 15:43 Mężczyzna przygnieciony ciągnikiem w Szlembarku 2 2022-05-28 15:21 Nie żyje Stanisław Urbaniak z Ochotnicy Górnej 2022-05-28 15:15 Zobaczcie jak wygląda dziś wierzchołek Kasprowego Wierchu (WIDEO) 2022-05-28 14:48 Dzień Dziecka w Krainie OZ 2022-05-28 14:38 Upadek z Rysów. Poważne obrażenia u turysty 4 2022-05-28 14:30 Kasprowy w kolejce 1 2022-05-28 13:45 Manewry ratownicze nad jeziorem (WIDEO), (ZDJĘCIA) 2022-05-28 13:00 Z policyjną eskortą do szpitala 1 2022-05-28 12:53 Dziś wielkie odsłonięcie pomnika w Pcimiu 1 2022-05-28 12:15 Już za tydzień wielki zlot motoryzacyjny w Chyżnem 2022-05-28 11:30 Mróz na najwyższych szczytach. Bez zagrożenia lawinowego w Tatrach 2022-05-28 10:45 Chmury i wiatr, a jutro deszczowa niedziela 2022-05-28 10:00 Sztuka przetrwania 1 2022-05-28 08:59 Biały Miś motywem tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2022-05-28 08:00 Kierowcy szybciej doczekali się na poziome znaki 5 2022-05-27 22:37 Gospodarstwo w płomieniach 2022-05-27 22:27 Gremlin nie wrócił do domu 2 2022-05-27 21:40 TIG alarmuje - nie majstrujcie przy uchwale antysmogowej! 6 2022-05-27 21:01 OSP Bór z zupełnie nowym strażackim samochodem 2022-05-27 20:20 "Świnki trzy" - bajkowy Dzień Mamy i Taty 2022-05-27 19:30 Sowieckie symbole wyprowadzić ze Zdroju - domagają się działacze rabczańskiego PiS-u 15 2022-05-27 19:30 Głośna impreza na Zjeździe Solidarności. Interweniowała policja 26 2022-05-27 18:45 Woda się leje, nikt nie reaguje 4 2022-05-27 18:15 Kierowca BMW jechał zakopianką prawie 200 km na godz. 9 2022-05-27 17:59 Nadciągnęła zmiana pogody. Wysoko w Tatrach możliwe opady śniegu 3 2022-05-27 17:15 W barach w Zakopanem coraz większy ruch 7 2022-05-27 16:30 Nowy teledysk Zakopower. Widzialne i niewidzialne (WIDEO) 4 2022-05-27 15:45 Tajemny Nowy Ład i najbardziej sfiskalizowane miasto w Polsce 2022-05-27 14:59 Wandale szybko zdemolowali nową wiatę przystankową 1 2022-05-27 14:15 Współczesna premiera opery komicznej J.A. Bendy w Szczawnicy 2022-05-27 13:45 Prezydent opowiada żart o Tusku, cewniku i pielęgniarce (WIDEO) 21 2022-05-27 13:34 W Szczawnicy dziś dużo wycieczek 2022-05-27 12:59 Ukraińcy w Tatrach, specjalna strona po ukraińsku na Facebooku TP 1 2022-05-27 12:15 Przygotowania do największej Majówki w Polsce idą pełną parą 2022-05-27 10:42 Wycinają kolejne drzewo na Krupówkach 3 2022-05-27 10:00 Pełty spływają Orawą 2022-05-27 09:47 Zderzenie autobusu z samochodami osobowymi (ZDJĘCIA) 2022-05-27 09:31 Kolejka na Kasprowy kursuje, ale turystów niezbyt wielu 2022-05-27 09:00 Najpiękniejszy ogród w mieście - kolejna odsłona popularnego konkursu 2022-05-27 08:59 Ostatnie pożegnanie Michała, który zginął w wypadku motocyklowym
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-05-28 20:28 1. Od spalania węgla trzeba odchodzić stopniowo, i obecne przepisy takie właśnie są. Był czas na usunięcie kotłów pozaklasowych i rozważenie alternatyw. Lepsze kotły, alternatywne i. odnawialne źródła energii to inwestycja w nasze zdrowie. Jedyne odstępstwa wyobrażam sobie dla osób, dla których wymiana kotła w chwili obecnej spowoduje wejście w stan ubóstwa. 2022-05-28 20:16 2. "Wszyscy narzekają na pogodę..." Nie wszyscy, ja nie narzekam :-) 2022-05-28 19:55 3. Kolejny raz @Zbooj opowiada pierdoły. W moim kodeksie drogowym pisze tak, cytuje "Dz.U 32 Rozdział 2 Wyposażenie § 46. 1. Pojazd silnikowy, o którym mowa w § 44: 1) wyposaża się w: a) kabinę lub ramę ochronną; przepis stosuje się do zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1993 r. " 2022-05-28 19:47 4. @byby a kto odpowiada za miasto oraz za to co się w nim dzieje ? Za domniemany syf brud i że się w nim nic nie robi oczywiście PiS a teraz kto ? @Supcio to Twoja logika jest taka że jak coś nie nie tak to wtedy winny jest sołtys derulo a dobry program 500+ to zasługa i pomysł PO chociaż wtedy piniendzy nie ma nie było i nie będzie nawet zakopanych w Zakopanem 2022-05-28 18:59 5. a Jędraszewski mówi że to zaraza 2022-05-28 18:25 6. zboooj nie ci którzy żrą i nic nie robia za nasze pieniądze i tylko opowiadają dyrdymaly ubierając się w kolorowe szmaty przed którymi kkeczysz niech oni się wezmą za uczciwa robotę a od TOPRu to wiesz co.... 2022-05-28 18:02 7. Jako działacze Solidarności, to są moralnie usprawiedliwieni. A take Polske walczyli z komuną. 2022-05-28 17:51 8. zadzwoni po darmowe toprtaxi i powie ,że "utknęła w trudnym dla niej terenie" i po 15 min jest już w Zakopanem 2022-05-28 17:44 9. Takie Matoły powinni płacić za akcję może by nauczyło rozumu 2022-05-28 17:37 10. toperkom to pasi.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP