2022-05-22 10:00:00

Zakopane

Pamiętamy o naszym Gaździe. 6 czerwca znowu idziemy pod Wielką Krokiew.

6 czerwca znowu pójdziemy pod Wielką Krokiew. Tym razem by uczcić 25 lat od dnia kiedy Jan Paweł II spotkał się tu z nami. Z tej okazji przypominamy tez tekst który opublikowaliśmy z okazji 10. rocznicy śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II.

Jan Paweł II, następca Świętego Piotra, głowa Kościoła. Nasz Gazda, jeden z najwybitniejszych Polaków, autorytet moralny nie tylko dla chrześcijan. Osoba niezmiernie bliska góralom. Papież-góral - jak chcieli Go sobie „przywłaszczyć” mieszkańcy Skalnego Podhala. Chodził po górach, przemierzał szlaki, jego życie było wyłącznie drogą po szczytach. Teraz jest czas na realizację testamentu, jaki zostawił nam Jan Paweł II w swoim nauczaniu, w przesłaniach. Karol Wojtyła wędrował po Tatrach, Gorcach, Beskidach, Podtatrzu. Bywał tu jako duszpasterz akademicki, jako profesor teologii, biskup, kardynał. Wrócił tutaj podczas papieskich pielgrzymek. Powracał wspomnieniami.

Wrośnięty w góry
Góry to jedna z największych pasji Ojca Świętego. Były miejscem nie tylko czynnego wypoczynku, ale także głębokich przemyśleń i modlitwy. Wędrował z plecakiem po wszystkich górach Polski, jeździł na nartach. Jan Paweł II to postać wybitnie związana z turystyką. Od 1946 r. należał do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a od 1951 r. do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1983 r. przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK wręczyli Janowi Pawłowi II insygnia Członka Honorowego PTTK oraz Złotą Honorową Odznakę PTTK. Dziś trasy turystyczne, którymi wędrował Karol Wojtyła będąc księdzem, biskupem, kardynałem, nazywane są szlakami papieskimi. Oprócz tego wyznaczono też Szlaki Miejsc Papieskich, które związane są z duszpasterską posługą kard. Karola Wojtyły.

Tatrzańscy górale mówią: „całe Tatry som Świyntoojcowe”. Zanim został papieżem, przemierzył niemal wszystkie dostępne tatrzańskie szlaki - piesze i narciarskie. Natomiast jest wiele miejsc w Tatrach i Zakopanem szczególnie związanych z jego obecnością, m.in. Jaszczurówka, „Księżówka”, sanktuarium na Krzeptówkach, klasztory na Wiktorówkach, Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce i Sióstr Albertynek na Kalatówkach oraz Polana Chochołowska. (...) bardzo trudno mi rozstać się z polską przyrodą i z górami, i z jeziorami. Nie wiem, jak to będzie! - mówił Jan Paweł II do młodzieży zgromadzonej przed kościołem Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 r.

Tuż przed październikowym konklawe w 1978 r. kard. Karol Wojtyła wybrał się - jeszcze nie wiedząc o tym - w ostatnią górską wędrówkę, która prowadziła ścieżkami w okolicach Babiej Góry. Szedł ze Skawicy stromym i kamienistym niebieskim szlakiem przez Halę Krupową, Policę, Halę Śmietanową, do Przełęczy Krowiarki. Później trasę tę nazwano „Ostatnia wycieczka kard. Karola Wojtyły”. Orawę poznał jeszcze przed okupacją. W 1938 r., przed maturą, Karol Wojtyła jako junak Hufców Pracy pracował przy budowie drogi na Krowiarki. Okolice Babiej Góry i Pasma Policy były jednymi z najbardziej lubianych Jego terenów wycieczkowych. Wielokrotnie oglądał słynny wschód słońca z Królowej Beskidów. - Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu - przekonywał Jan Paweł II.

Wujek
Na początku lat 50. ub. wieku w parafii św. Floriana w Krakowie narodziło się prowadzone przez ks. Karola Wojtyłę duszpasterstwo turystyczne. W 1952 r., podczas pierwszej wyprawy na krokusy z młodzieżą studencką, do młodego ks. Karola przylgnęła ksywka „Wujek”. Chodziło o to, aby duszpasterz w cywilu wędrujący z młodzieżą nie wzbudzał zainteresowania.

Jednym z miejsc szczególnie bliskich była Rusinowa Polana. Tu w jednym z szałasów gospodarzyła Babka Kobylarcykula, która - jak mówi powszechnie już znana anegdota - kazała kardynałowi iść z wiadrem do potoku po wodę, aby mogła uwarzyć mu herbatę. Karol Wojtyła bywał często u sióstr urszulanek w Jaszczurówce, zazwyczaj wtedy, gdy przyjeżdżał na narty. Tu na niego czekał mały pokoik na pierwszym piętrze z widokiem na zbocze Nosala, tutaj do następnego razu zostawiał swoje narty. Przyszły papież przyjeżdżał do Jaszczurówki jeszcze w latach 50. ub. wieku z młodzieżą. Po raz ostatni odwiedził siostry w marcu 1978 r. Najczęściej jeździł z towarzyszącym mu księdzem do Doliny Chochołowskiej. Tak wspominała siostra Teresa, zakrystianka: „Na wycieczkę dawałyśmy kanapki i termos z gorącą kawą do plecaka. Kierowca wiózł kardynała niezmiennie do Doliny Chochołowskiej. Tam podchodził na Grzesia i zjeżdżał. Sama słyszałam, jak z wielką dezaprobatą wyrażał się o takim sporcie narciarskim, co to tylko wjeżdżać kolejką. Prawdziwe narciarstwo to wnieść deski na plecach i zjechać - mawiał. Do dziś słyszę stukot Jego nart, kiedy wchodzi do domu”. Na nartach szusował też na Kasprowym Wierchu, na deskach wędrował z Zakopanego przez Gęsią Szyję do Roztoki czy z Hali Gąsienicowej przez Zawrat do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zdarzyło się, że kiedyś ks. Adam Boniecki odwiedził kard. Wojtyłę w kurii, mając nogę w gipsie, bo złamał ją na nartach w Tatrach. Przyszły papież, widząc połamańca, powiedział: „Tak to jest, jak człowiek najpierw jeździ, a potem się uczy”.

Gorce. Tu ważnym miejscem papieskim jest Szałasowy Ołtarz na Czole Turbacza. Tutaj w szałasie ks. Karol Wojtyła odprawił nabożeństwo. Było to w czasie wycieczki we wrześniu 1953 r. Szedł z ciężkim plecakiem od Suchej Beskidzkiej, przez Babią Górę, Policę, Gorce, Mogielicę, do Tymbarku. Z „Wujkiem” wędrowało kilkanaście młodych osób. Szałas „Papieżówka” w Dolinie Kamienicy. W 1970 r. kard. Karol Wojtyła mieszkał w nim incognito przez 2 tygodnie i przygotowywał się do Kongresu Eucharystycznego w USA.

Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Ojca Świętego. 9 lipca 1978 r. na polanie przed wejściem do wąwozu przyszły papież odprawił Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło - Życie. Jednym z miejsc, które Karol Wojtyła odwiedzał, był Gronków, gdzie proboszczem był jego przyjaciel z Wadowic ks. Adam Biela. Proboszcz wspominał, jak przyszły papież, zamiast w łóżku, spał na ziemi. Zawsze przed snem czytał, często zasypiał z książką pod głową i tak Go rano zastawał. Pomagał też księdzu w polu.

Berło Matki Bożej
Szczególnym miejscem dla Jana Pawła II było sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Górale pamiętają 15 sierpnia 1963 r., gdy podczas uroczystości koronowania Matki Boskiej Ludźmierskiej z ręki figurki wypadło w pewnym momencie berło. Pochwycił je stojący obok ks. biskup Karol Wojtyła. Kard. Stefan Wyszyński miał powiedzieć: „Karol, Matka Boża przekazała Ci władzę”. Później wrócił tu jako następca Świętego Piotra.

Nowy Targ, czerwiec 1979 r. Pierwsza wizyta Ojca Świętego w kraju. Mimo przeszkód, jakie piętrzyły komunistyczne władze, na spotkanie z Janem Pawłem II ze wszystkich stron ciągnęły tłumy. Wielu Słowaków nielegalnie przekraczało granicę. Mieszkańcy Ludźmierza przybyli z Matką Boską Ludźmierską. Miasto było pięknie udekorowane, chociaż komuniści zabronili ozdabiać sklepowe wystawy. Podczas Mszy św. na nowotarskim lotnisku porządku pilnowało 3 tys. górali. Byli też milicjanci, którzy mimo woli uczestniczyli w nabożeństwie. Gdy na Podniesienie wszyscy uklękli, jakiś góral, widząc stojąca grupę milicjantów, huknął do nich: „Klękać!”. I wszyscy, jak na komendę, uklękli. Zaraz po Mszy św., gdy helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie odleciał, nadciągnęła burza z piorunami. W tym samym czasie wojskowy dźwig zaczął rozbierać papieski ołtarz, aby nie został po nim ślad.

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, czerwiec 1983 r. Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tu odbyło się tajne spotkanie Ojca Świętego z Lechem Wałęsą, do ostatniej chwili utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Trwało ono niespełna 20 minut. Zaraz potem przyszłego prezydenta helikopterem odwieziono do Gdańska. Jan Paweł II wybrał się na spacer do Doliny Jarząbczej. W drodze powrotnej zatrzymał się przy bacówce Andrzeja Zięby Gala. Spotkał się też z pracownikami schroniska. Gdy opuszczał Polanę Chochołowską, powiedział: - Ja tu jeszcze do Was przyjadę w spokojniejszym czasie.

Spoglądał na Mnicha
Dla Zakopanego to pamiętna data. 4 czerwca 1997 r. wieczorem papieski śmigłowiec zbliżał się w kierunku Tatr. Ojca Świętego witały białe, zaśnieżone Tatry i zielone Podhale z płonącymi w dole watrami. Odgłos zakopiańskich dzwonów kościelnych radośnie oznajmiał przybycie pod Giewont Jana Pawła II. 7 czerwca, gdy opuszczał Podtatrze, nad Ludźmierzem przeszła gwałtowna burza, a promienie słońca nad Babią Górą utworzyły między chmurami coś na kształt korony. Nawet najwięksi sceptycy mówili o znakach na niebie i ziemi.

Pod Giewontem Ojciec Święty odwiedził kościół św. Krzyża i spotkał się z dziećmi w kościele Świętej Rodziny. Dokonał uroczystej konsekracji kościoła Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Jan Paweł II odwiedził klasztor Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce i Sióstr Albertynek na Kalatówkach, był na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem. Papieski śmigłowiec długo krążył w rejonie Wiktorówek i Rusinowej Polany. Ojciec Święty leciał helikopterem nad tatrzańskim szczytami, Babią Górą, Gorcami i Pieninami, wioskami Podhala, Orawy i Spisza. Podczas pobytu pod Giewontem mówił o pięknie Tatr, górskich wędrówkach i zabytkach sztuki ludowej.

Pracownicy schroniska PTTK przy Morskim Oku już kilka dni wcześniej przeczuwali, że może ich odwiedzić Ojciec Święty, dlatego przygotowywali się do tej wizyty. - Trochę nerwowa atmosfera panowała tu cały tydzień - wspominała Maria Łapińska, gospodyni schroniska. - Przyjeżdżały różne samochody z antyterrorystami. Sprawdzali krzaki. Nawet byli tacy, co nurkowali w jeziorze. Przez te kilka dni cały czas coś się tu działo, chociaż mówiło się, że Papież będzie na Rusinowej Polanie. Dzień wcześniej na motocyklach przyjechało 2 facetów ubranych w skóry. Wtedy już coś mnie tknęło. Należało się czegoś spodziewać. Następnego dnia po południu też przyjechali panowie ubrani na czarno i powiedzieli, że chcą ze mną rozmawiać. A ja byłam czymś bardzo zajęta. Zaczęli mnie przepytywać. Ale wtedy, nikt wyraźnie mi nie powiedział, że będzie tu Jan Paweł II. Dopiero na pół godziny przed wizytą przyjechał dyrektor parku Wojciech Byrcyn, kilku parkowców i powiedzieli mi, że przyjedzie Papież. Chociaż i tak do końca nie było wiadomo - opowiadała po papieskiej wizycie.

ówczesny burmistrz Adam Bachleda Curuś w imieniu górali polskich złożył na klęczkach hołd Papieżowi. Powiedział m.in. (...) dziękujemy Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak Dom Ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi (...) przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej przodków naszych (...).
Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 14/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
miotła 2022-05-23 14:02:33
Najgorszy pontyfikat XX wieku, taki z niego gazda. Niemiec nie mógł tego bałaganu po nim zamieść.
Piotr 2022-05-22 15:45:31
Dobre pytanie rys,
syr 2022-05-22 14:17:52
ofiara losu już się wypowiedziała
rys 2022-05-22 12:35:52
Ciekawe czy przyjdą ofiary księży.

Reklama
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Zatrudnię STOLARZA Z PRAKTYKĄ - praca w Zakopanem. 607 331 363.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ do pensjonatu na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • MATRYMONIALNE
  KOBIETA 60-LETNIA, elegancka, atrakcyjna - POZNA PANA WYŁĄCZNIE NA STAŁE. 0011610432878568 (DARMOWY WHATSUP).
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • PRACA | dam
  Szukam od zaraz z Nowego Targu OPIEKUNKI (całodniowej) DO STARSZEJ PANI. 793 601 903.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA - Zakopane poszukuje RECEPCJONISTKI/STY. Umowa o pracę. Praca zmianowa . Kontakt 795 890 175
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko PRACOWNIK FINANSOWO-KSIĘGOWY. Miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PANA DO PRODUKCJI PANTOFLI - LEŚNICA - 797 107 356.
 • PRACA | dam
  Ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy w Zakopanem, przechodzący aktualnie proces zmiany, poszukuje DOŚWIADCZONEGO KUCHARZA, który dołączy do nowego zespołu. Kontakt: +48 602 172 921.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE Z WYŻYWIENIEM, KARCZMA, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ul. Królewska 41 Kościelisko, na zielonym szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej na Gubałówkę, centralny widok na Tatry Zachodnie, w cenie wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. WWW. CZTERYPORYROKU.PL [3], willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Dobrze płatna praca dla kierowcy 3,5T Zakopane ID: 753914776 Opis stanowiska spółka transportowa zatrudni 2 kierowców Bus w ruchu międzynarodowym. (pojazdy dostawcze (kat. B ) DMC 3,5 T Oferujemy: terminowe wynagrodzenie - stawka 250 zł dzień. 505994377 biuro@magdevelopment.pl
  Tel.: 505994377
  E-mail: biuro@magdevelopment.pl
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni osobę do przygotowywania śniadań oraz kucharza kuchni polskiej. Hotel kameralny, na 100 osób. Posiłki pracownicze itp.. 507645428
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Praca na budowie; budowy od podstaw, kamieniarka, docieplenia. Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354,
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - STOISKO do wynajęcia ok. 60 m2, 2.500 zł. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-06-25 12:19 Samochód wjechał pod pociąg 2022-06-25 12:15 Harda Suka: 5 km pływania, 200 km na rowerze i 55 km biegu po Tatrach 2022-06-25 11:31 I pobiegli! Mordercze biegi na Turbacz - nawet 68 km w upale! 2022-06-25 10:45 Takie widoki z Głodówki 2022-06-25 10:00 Proboszcz i wikary do zmiany 2022-06-25 09:17 Puszczanie wianków na Dunajcu w Krościenku 2022-06-25 09:04 Dziś w Tatrach mogą być burze 2022-06-25 09:00 Przyrodnicze gry i zagadki w parku dworskim 2022-06-25 08:00 Jak wyczyścić Tatry i zmienić nawyki turystów? 4 2022-06-25 08:00 Stacja tymczasowa w Zakopanem zapewni podróże koleją do stolicy Tatr w trakcie prac 2022-06-25 07:11 Krystian Ochman jednak nie wystąpi w trakcie Dni Ziemi Suskiej 2022-06-24 22:10 Polska taterniczka ranna w Tatrach Słowackich 2022-06-24 22:07 Dziś święto baców, ale nie świętowali (ZDJĘCIA) 2022-06-24 22:00 W rytmie walca rozpoczęły się wakacje w uzdrowisku 3 2022-06-24 21:20 Morderstwo na Cyrhli 2 2022-06-24 20:32 Zamknięty szlak na Kozi Wierch w Tatrach 2022-06-24 19:45 Zaj... bimber i stara k... Takie nazwy alkoholi w Sromowcach 4 2022-06-24 19:00 Latarnie przesunięte. Koniec nieporozumień na Kasprowicza 5 2022-06-24 18:37 Od poniedziałku laba na całego 1 2022-06-24 18:15 Zatrzymacie się na Zbójeckiej Górze. Za potrzebą i nic ponadto 2 2022-06-24 17:29 Zakopane uruchamia linię autobusową z tymczasowego dworca PKP 2022-06-24 16:45 Mężczyzna wyszarpał dziennikarzowi telefon. Nie chodźcie na takie prezentacje. To może być oszustwo! 4 2022-06-24 16:45 Strażacy weszli do płonącego domu by ratować właściciela 2022-06-24 15:59 Groźny wypadek w Rogoźniku 2022-06-24 15:15 Czarna Orawa w Jabłonce zanieczyszczona 2 2022-06-24 14:30 Średnia 6.0! Władza uczniów nagradza 2022-06-24 13:44 Susza nam dokucza, a jej skalę widać nad jeziorem (WIDEO) 6 2022-06-24 12:59 Budują apartamenty, a droga osiedlowa pęka 4 2022-06-24 12:55 Reflektory do domu - poznaj trend wnętrzarski 2022 2022-06-24 12:30 Kandydatka na rektora pisze emocjonalny list do studentów i kadry 2 2022-06-24 12:30 TOP 10 komód do przedpokoju - bestsellery 2022 2022-06-24 12:00 Film SAMIEC ALFA od 24 czerwca w KINO MIEJSCE, w Zakopanem! 2022-06-24 11:30 Daniel Urbaniak zdradza patent na najlepsze ujęcia uszatek (WIDEO) 2022-06-24 11:25 Dziś w Białce rozpoczyna się lato z "Kulturą na Bani" 2022-06-24 10:47 Wybielanie zębów - rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami 2022-06-24 09:59 Kradzież samochodu dostawczego w Krościenku 2 2022-06-24 09:56 Dziś święto pasterzy. Święty Jan czuwa nad wypasami 2022-06-24 09:46 Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Dunajcu. Sukcesy LKS Dunajec 2022-06-24 09:00 Dziś koniec roku szkolnego. Gdzie leżakuje nauczyciel? 2022-06-24 09:00 Garść informacji znad Morskiego Oka (WIDEO) 2022-06-24 08:00 Książka dla Polaka Kresowiaka (WIDEO) 1 2022-06-24 07:38 OnkoRejs Granicami Polski. W niedzielę ruszą ogólnopolskie marsze 2022-06-23 21:30 Regionalnie w Tylmanowej 2022-06-23 20:45 W dialogu z umysłem, ciałem, sercem i duchem 2022-06-23 20:00 Wielkie malowanie na parkingu przy Alejach 3-go Maja 7 2022-06-23 19:15 Suscy policjanci będą promować bezpieczne wakacje (WIDEO) 2022-06-23 18:30 Dworcowa łapanka na taksówkarzy nie ustaje, nie ma gdzie wysadzać pasażerów 10 2022-06-23 17:45 Ponad sto Porsche wystartowało spod Giewontu, ważna precyzja a nie szybkość 2 2022-06-23 17:00 Muzealniczki i muzealnicy z Ukrainy będą mogli prowadzić badania w Muzeum Tatrzańskim 2022-06-23 16:15 Znowu mamy w Białym Dunajcu zatrutą wodę, tak się nie da żyć 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-06-25 10:50 1. Drogi zniesmaczony czytelniku, krótko i na temat: pies jak nie ma co robić to sobie ya.. liże. 2022-06-25 09:33 2. Przecież alkohole o tych nazwach są już od wielu lat! Ale sensacja... :-))))))))))) 2022-06-25 09:20 3. Cieszcie się, że w ogóle woda jeszcze płynie. Jest ciepło, woda jest cieplejsza także bakterie mają raj w wodzie. Jeśli deszczu nie będzie, to prawdopodobnie w części Polski będą bitwy o wodę. 2022-06-25 09:07 4. @Benio, polecam rubrykę WYDARZENIA. Ta rubryka jest genialnym sposobem na zaplanowanie sobie wolnego czasu w naszym regionie. Każda relacja z imprezy jest poprzedzona zapowiedzią w tejże rubryce i zadając sobie odrobinę trudu jesteś w stanie być "na bieżąco". No chyba że życzyłbyś sobie by redaktorzy dzwonili do Ciebie z indywidualnymi propozycjami i zaproszeniem na wydarzenia, albo wysyłali zdjęcia z zaplanowanej imprezy jeszcze przed jej rozpoczęciem? 2022-06-25 08:59 5. Jak to na folwarku, każdy robi co chce, dyrekcja ma w nosie ochronę przyrody i liczy na wolontariuszy żeby przyoszczędzić na sprzątaniu, za to skupia się na generowaniu zysku z biletów i parkingów i nie wprowadza ograniczeń dla śmiecących dzikich tłumów, straż parku śpi zamiast mandatować śmieciarzy, deweloperzy betonują otuliny folwarku... Jędruś ma oczywiście rację że chodzi o kulturę. Ale myli się że nie można tego nauczyć. Wystarczy egzekwować istniejące przepisy i karać śmieciarzy. Gwarantuję że po pierwszym mandacie każdy zastanowi się dwa razy czy wyrzucić śmiecia w krzaki. A po trzecim będzie grzecznie w plecaczku wynosił wszelkie śmieci z Parku. Oczywiście do tego potrzebna jest motywacja do wypełniania swoich obowiązków w odpowiednich służbach... Ale skoro dyrekcja nie naciska a wolontariusze się cieszą, to mamy to co mamy. Medialny, celebrycki spęd, imprezkę marketingową i śmieci po krzakach. W dzisiejszych czasach od porządku ważniejszy jest dobry wizerunek marketingowy a Parkami Narodowymi kierują "managerowie" a nie Dyrektorzy. Vika, a Ty co powiesz? Będziesz na "MeetUpie"? 2022-06-25 08:46 6. akcja dobra, ale powinna być na koniec wakacji jak wyjadą śmiecące hordy 2022-06-25 08:42 7. Za tą kasę która park zdziera od turystów to niech kosze na śmieci postawia i zbierają je dwa raz dziennie ! 2022-06-25 08:39 8. Jeśli na części to kilka lat nie trzeba raczej godzin. To chyba pierwsza kradzież od lat. 2022-06-25 08:18 9. Tutaj nie chodzi o ekologię, a o kulturę. A tego nie da się nauczyć. Kulturę wynosi się z domu i żadne szkoły nie pomogą, ani zakazy, ani nakazy. ostatnio okazuj się, że ekologia kojarzy nam się wyłącznie ze stratami finansowymi. Jedynie ideolodzy patrzą na to inaczej, takie krzywe zwierciadło. 2022-06-25 08:12 10. Wczoraj wpłynąłem z flisakami, jak kajak się przewrócił i o mało nie został przejechany przez naszą łódź. Na szczęście flisak wyciągnął poszkodowanego do łodzi i nie doszło do tragedii. A na trasie widzieliśmy przynajmniej kilka innych wywrotek i utknięć na mieliźnie. https://u.lkn.pl/jpg/kajak_ZNVw.jpg
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania