2022-05-25 10:00:00

Zakopane

Dotknęliśmy narciarskiego dna

Nie ma narciarzy, nie ma dużych narciarskich imprez, nie będzie Zakopanego.

To oczywiście niemal katastroficzny scenariusz, ale prawda jest taka, że nasz region po prostu zniknął z narciarskiej mapy świata. Jedyną prestiżową imprezą odbywającą się pod Giewontem jest Puchar Świata w skokach narciarskich. Jeszcze pięć lat temu mało kto na świecie słyszał natomiast o małej, 7-tysięcznej miejscowości w Bułgarii - Bańsku. Teraz dowiedział się o niej cały narciarski świat. W ostatnich tygodniach w Eurosporcie najsłynniejsze narciarki z Lyndsey Vonn na czele w krótkich reklamówkach spierały się, kto wygra w Bansku, a nazwę tego kurortu odmieniano przez wszystkie przypadki. Na Pucharze Świata wygrało z pewnością właśnie Bansko. Do Bułgarii na ostatnie zawody zawitał nawet słynny Alberto Tomba.Do Zakopanego w ostatnich latach przyjechał Bode Miller, ale jak wieść gminna niosła, zamiast pojawić się na narciarskim stoku na Harendzie, wybrał „grań Krupówek” i ostro zabalował, a pamiątką jego pobytu w Zakopanem był autograf na zdjęciu wiszącym w nieistniejącym już pubie. Nie wiadomo, czy Bode załamał się, zobaczywszy infrastrukturę narciarską Zakopanego, czy po prostu zwyciężyła akurat jego dusza zawadiaki, pewne jest, że nie mielibyśmy za bardzo czym się chwalić przed słynnym narciarzem. Niestety, poza takimi nietypowymi wizytami najsłynniejsi narciarze omijają Zakopane. Kiedyś było zupełnie inaczej. 

- W latach 60., 70. na przykład Memoriał Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny był wielką międzynarodową imprezą, na którą do Zakopanego przyjeżdżali czołowi narciarze z całego świata. Można powiedzieć, że były to tak prestiżowe zawody, jak teraz Puchar Świata w skokach. Ale z tamtej sławy niewiele, a praktycznie nic nie pozostało - mówi Edward Nadarkiewicz, brat nieżyjącego Lecha Nadarkiewicza, czołowego działacza Tatrzańskiego Związku Narciarskiego. Później Memoriał, który nie tylko był imprezą sportową, ale także przypominał młodym 2 wspaniałe, patriotyczne postacie z naszej historii, przestał się odbywać w ogóle. Dzięki staraniom m.in. siostrzeńca Bronisława Czecha - Jacka Kapłana Czecha i wspierającej go małżonki Barbary Miranowskiej-Kapłan zawody reaktywowano. Odbywają się w okrojonej co prawda wersji - tylko w slalomie specjalnym, ale i tak dobrze, że odbywają się w ogóle. Mają status imprezy FIS, niedawno odbyły się na Harendzie. Niestety, wśród kobiet na starcie stanęło tylko 16 narciarek.- Jedyną receptą na to, aby miały one prestiżową obsadę, jest połączenie Memoriału z Pucharem Europy - tak stało się kilka lat temu. W tym roku niestety, zawody te nie odbyły się. Jeszcze w 1974 r. jeden raz w historii Memoriał miał rangę Pucharu Świata i było to wielkie, światowe święto narciarstwa - wspomina Jacek Kapłan Czech. W Memoriale startowali zawodnicy ze ścisłej światowej czołówki, gdyż był on jednym z ważniejszych punktów w kalendarzu narciarskich zawodów FIS. W 1974 r. w jego ramach rozegrano Puchar Świata w slalomie specjalnym, który odbył się na stoku slalomowym na Nosalu.

Do początku lat 80. była to największa impreza narciarska organizowana w powojennej Polsce. Dla zawodników polskich udział w Memoriale był wielkim wyróżnieniem, mogli w nim startować tylko czołowi zawodnicy - reprezentanci naszego kraju. Najbardziej znanymi i utytułowanymi zawodnikami polskimi zajmującymi w nim czołowe miejsca byli m.in.: Jan Gąsienica Ciaptak, Barbara Grocholska-Kurkowiak, Stefan Dziedzic, Józef Krzeptowski Daniel, Stefania Biegun, Tadeusz Kwapień, Jan Kula, Józef Rysula, Maria Kowalska, Józefa Pęksa-Czerniawska, Weronika Budny. Ranga Memoriału była porównywalna z rangą rozgrywanych obecnie zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich. W komitecie organizacyjnym miasta Zakopanego zasiadali wszyscy włodarze miejscy, dyrektorzy przedsiębiorstw, firm i instytucji państwowych. Co zrobić, aby taka impreza zyskała większą rangę, aby do Zakopanego przyjechali na nią narciarze z kilku krajów? - Musimy zastosować metodę małych kroków. Najpierw starać się zwiększyć prestiż takich właśnie zawodów, spopularyzować je, pokazać, że w Zakopanem mogą się one odbywać, aby później organizować coraz większe zawody - przekonuje radny Krzysztof Wiśniowski, przewodniczący miejskiej komisji sportu. Niedawno z miejską delegacją podglądał, jak z organizacją Pucharu Świata radzą sobie Bułgarzy. - Mogą oni oczywiście pochwalić się wspaniałymi górami i trasami. Start do supergigantu odbywał się tam na wysokości 2200 m. 

W Zakopanem jedynym miejscem, w którym mogłyby się odbywać takie zawody, jest Kasprowy Wierch, do tego potrzebna jest zgoda Tatrzańskiego Parku Narodowego - zaznacza Krzysztof Wiśniowski i zapowiada poświęcenie w najbliższym czasie sprawie imprez w narciarstwie alpejskim jednego z posiedzeń komisji. - Wszyscy zainteresowani - Tatrzański Związek Narciarski, władze miasta, COS, TPN powinny spotkać się i przedstawić swoje zdanie na ten temat. Ważny jest też udział w takiej dyskusji osobistości narciarskich, jak Andrzej Bachleda, który już firmuje swoim nazwiskiem cykl zawodów sponsorowanych przez Tauron, czy Małgorzata Tlałka-Długosz, która zorganizowała niedawno bicie rekordu długości jazdy na nartach na Szymoszkowej - dodaje radny Wiśniowski. Jego zdaniem samo Bansko może być też w jednej kwestii przestrogą dla Zakopanego. Jego część stanowią duże, opustoszałe hotele - efekt przeinwestowania w poprzednich latach, który za sprawą apartamentowców dotknął też Zakopane. Burmistrz Leszek Dorula w kampanii wyborczej zapowiadał starania o wielkie imprezy sportowe. Na razie wszystko wskazuje na to, że do Zakopanego wróci cykl letniej Grand Prix w skokach. Co jednak z zimą, gdy oprócz Pucharu Świata w skokach rzadko odbywają się nawet narciarskie imprezy rangi Mistrzostw Polski. - Dziękuję za to pytanie, dzięki takim rozmowom może szybciej zmobilizuję do współpracy różne narciarskie środowiska. Zadaniem miasta nie jest oczywiście organizacja takich sportowych wydarzeń, ale jako burmistrz zamierzam wspierać wszelkie tego typu inicjatywy - zaznacza burmistrz Dorula. Dodaje, że coraz bliżej jest do porozumienia w sprawie otwarcia stoku slalomowego na Nosalu, na którym kiedyś jeździli najwięksi narciarze. - To można powiedzieć takie światełko w tunelu. 

Aby nabrało ono realnych kształtów, musimy spotkać się z przedstawicielami TZN i porozmawiać o większym otwarciu Zakopanego na duże, narciarskie imprezy. Co na to wszystko Andrzej Kozak, prezes TZN. - Jakuszyce starają się o Puchar Świata w biegach narciarskich i proszę sobie wyobrazić, że tam miasto Karpacz oraz marszałek województwa dolnośląskiego wydają na organizację 3 mln zł, proszę to porównać z wydatkami na promocję sportu u nas - mówi prezes TZN Andrzej Kozak. Jego zdaniem Memoriał Bronisława Czecha powinien być połączony z odbywającymi się na Harendzie zawodami Pucharu Europy. Gdyby to się udało, impreza zyskałaby praktycznie podwójną rangę. Kolejny pomysł to organizacja na zeskoku Wielkiej Krokwi tzw. slalomu paralelnego - miałyby to być zawody rangi Pucharu Świata. - Realne założenie mówi, że takie prestiżowe zawody mogłyby się odbyć za 2 może 3 lata. To slalom, w czasie którego 2 narciarzy startuje razem i pokonuje 2 ustawione obok siebie slalomy - wyjaśnia prezes TZN. Jego zdaniem nie ma natomiast żadnych szans na organizację Pucharu Świata na Kasprowym Wierchu. FIS (Międzynarodowa Organizacja Narciarska) nie powierzy bowiem organizacji zawodów rangi Pucharu Świata w miejscu, gdzie nie ma zapewnionej pokrywy śnieżnej przez sztuczne śnieżenie. W odwodzie na naszym terenie, oprócz zakopiańskiej Harendy, pozostaje stok w Suchem, który posiada homologację FIS, ale najpierw trzeba go przetestować, organizując mniejsze imprezy sportowe. Wiele osób chce promować Tatry jako najlepsze miejsce do uprawiania skitouringu. To oczywiście pomysł doskonały - wiele kilometrów tras o różnym stopniu trudności to z pewnością może być pomysł na promocję naszego regionu. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chodzi o liczbę uprawiających ten sport, to wciąż narciarski margines, a Zakopane może powrócić na narciarską mapę świata tylko dzięki Pucharowi Świata w narciarstwie alpejskim.
Paweł Pełka, współpraca Jacek Kapłan Czech
Tygodnik Podhalański 14/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
paździeż 2022-05-25 19:41:44
@maturzysta Za PRL rozwinęła się infrastruktura.
Wyobrź sobie, że w dzisiejszych czasach ktoś zgodziły się na powstanie kolei na Kasprowy, budowę wyciągu na Butorów, budowę kolei na Gubałówkę, budowę wyciągu na Nosal, Kotelnicę, czy też Perełkę.(kto pamięta)
Teraz nic się nie da zrobić. Szkoda starych tras narciarskich.
A tak dobrze szusowało się ma Polsportach
maturzysta 2022-05-25 14:21:27
Czytam i zawołam chociaż jestem młody, PRL wróć. Teraz zapraszam do hejt i poniżania mnie.
abc 2022-05-25 10:52:25
Już od dawna mam wrażenie, że to miasto sięgnęło dna pod każdym względem, za wyjątkiem betonowania miasta i stawiania apartamentowców. Chwała wam nasi włodarze za ten cudowny rozwój miasta i wykańczanie jego mieszkańców. Byle wam się dobrze wiodło na naszym garnuszku, a o reszcie to już nikt z was nie myśli.

Reklama
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Zatrudnię STOLARZA Z PRAKTYKĄ - praca w Zakopanem. 607 331 363.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ do pensjonatu na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • MATRYMONIALNE
  KOBIETA 60-LETNIA, elegancka, atrakcyjna - POZNA PANA WYŁĄCZNIE NA STAŁE. 0011610432878568 (DARMOWY WHATSUP).
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA - Zakopane poszukuje RECEPCJONISTKI/STY. Umowa o pracę. Praca zmianowa . Kontakt 795 890 175
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko PRACOWNIK FINANSOWO-KSIĘGOWY. Miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PANA DO PRODUKCJI PANTOFLI - LEŚNICA - 797 107 356.
 • PRACA | dam
  Ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy w Zakopanem, przechodzący aktualnie proces zmiany, poszukuje DOŚWIADCZONEGO KUCHARZA, który dołączy do nowego zespołu. Kontakt: +48 602 172 921.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE Z WYŻYWIENIEM, KARCZMA, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ul. Królewska 41 Kościelisko, na zielonym szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej na Gubałówkę, centralny widok na Tatry Zachodnie, w cenie wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. WWW. CZTERYPORYROKU.PL [3], willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Dobrze płatna praca dla kierowcy 3,5T Zakopane ID: 753914776 Opis stanowiska spółka transportowa zatrudni 2 kierowców Bus w ruchu międzynarodowym. (pojazdy dostawcze (kat. B ) DMC 3,5 T Oferujemy: terminowe wynagrodzenie - stawka 250 zł dzień. 505994377 biuro@magdevelopment.pl
  Tel.: 505994377
  E-mail: biuro@magdevelopment.pl
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni osobę do przygotowywania śniadań oraz kucharza kuchni polskiej. Hotel kameralny, na 100 osób. Posiłki pracownicze itp.. 507645428
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Praca na budowie; budowy od podstaw, kamieniarka, docieplenia. Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354,
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - STOISKO do wynajęcia ok. 60 m2, 2.500 zł. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-06-25 22:15 Spadające kamienie poraniły polskiego turystę w Tatrach Słowackich 2022-06-25 21:30 PO rządzi w Zakopanem, ale wcale nie chodzi o partię Tuska i sprawy wielkiej polityki 2 2022-06-25 21:00 Ukraińscy muzycy dla ojców 1 2022-06-25 20:15 Dziś pociągi wróciły na kolejową zakopiankę 2022-06-25 19:59 Burza dotarła w Tatry i do Zakopanego 2022-06-25 19:30 Pożary suchych traw, liści i krzaków 2022-06-25 18:45 Dofinansowanie dla baców 1 2022-06-25 18:02 Uwaga na fałszywe SMSY dotyczące dopłaty do PGE 1 2022-06-25 18:00 Proboszcz i wikary do zmiany 1 2022-06-25 17:32 Pociągi już wjeżdżają na tymczasowy dworzec PKP w Zakopanem. Jak to wygląda (WIDEO) 3 2022-06-25 17:19 Samochód wjechał pod pociąg 3 2022-06-25 16:44 Autobus widmo. Co z autobusami transgranicznymi? 2022-06-25 16:00 Duży sukces filatelistów z Bańskiej 2022-06-25 15:21 Adam Małysz prezesem Polskiego Związku Narciarskiego 5 2022-06-25 14:15 Ballady i romanse w "Rabciu" 2022-06-25 13:21 Pociągi do Zakopanego opóźnione już o 80 minut 2022-06-25 12:41 Tajemnice życia i śmierci Wandy Rutkiewicz. Spotkanie autorskie 2022-06-25 12:15 Harda Suka: 5 km pływania, 200 km na rowerze i 55 km biegu po Tatrach 2022-06-25 11:31 I pobiegli! Mordercze biegi na Turbacz - nawet 68 km w upale! 2022-06-25 10:45 Takie widoki z Głodówki 1 2022-06-25 09:17 Puszczanie wianków na Dunajcu w Krościenku 2022-06-25 09:04 Dziś w Tatrach mogą być burze 2022-06-25 09:00 Przyrodnicze gry i zagadki w parku dworskim 2022-06-25 08:00 Jak wyczyścić Tatry i zmienić nawyki turystów? 6 2022-06-25 08:00 Stacja tymczasowa w Zakopanem zapewni podróże koleją do stolicy Tatr w trakcie prac 2022-06-25 07:11 Krystian Ochman jednak nie wystąpi w trakcie Dni Ziemi Suskiej 2022-06-24 22:10 Polska taterniczka ranna w Tatrach Słowackich 2022-06-24 22:07 Dziś święto baców, ale nie świętowali (ZDJĘCIA) 2022-06-24 22:00 W rytmie walca rozpoczęły się wakacje w uzdrowisku 3 2022-06-24 21:20 Morderstwo na Cyrhli 2 2022-06-24 20:32 Zamknięty szlak na Kozi Wierch w Tatrach 2022-06-24 19:45 Zaj... bimber i stara k... Takie nazwy alkoholi w Sromowcach 7 2022-06-24 19:00 Latarnie przesunięte. Koniec nieporozumień na Kasprowicza 5 2022-06-24 18:37 Od poniedziałku laba na całego 1 2022-06-24 18:15 Zatrzymacie się na Zbójeckiej Górze. Za potrzebą i nic ponadto 2 2022-06-24 17:29 Zakopane uruchamia linię autobusową z tymczasowego dworca PKP 2 2022-06-24 16:45 Mężczyzna wyszarpał dziennikarzowi telefon. Nie chodźcie na takie prezentacje. To może być oszustwo! 4 2022-06-24 16:45 Strażacy weszli do płonącego domu by ratować właściciela 2022-06-24 15:59 Groźny wypadek w Rogoźniku 2022-06-24 15:15 Czarna Orawa w Jabłonce zanieczyszczona 2 2022-06-24 14:30 Średnia 6.0! Władza uczniów nagradza 2022-06-24 13:44 Susza nam dokucza, a jej skalę widać nad jeziorem (WIDEO) 6 2022-06-24 12:59 Budują apartamenty, a droga osiedlowa pęka 4 2022-06-24 12:55 Reflektory do domu - poznaj trend wnętrzarski 2022 2022-06-24 12:30 Kandydatka na rektora pisze emocjonalny list do studentów i kadry 2 2022-06-24 12:30 TOP 10 komód do przedpokoju - bestsellery 2022 2022-06-24 12:00 Film SAMIEC ALFA od 24 czerwca w KINO MIEJSCE, w Zakopanem! 2022-06-24 11:30 Daniel Urbaniak zdradza patent na najlepsze ujęcia uszatek (WIDEO) 2022-06-24 11:25 Dziś w Białce rozpoczyna się lato z "Kulturą na Bani" 2022-06-24 10:47 Wybielanie zębów - rozprawiamy się z najpopularniejszymi mitami
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-06-25 22:50 1. I znowu moje komentarze macie w de..... A w zasadzie prawdę w nich zawartą! 2022-06-25 22:37 2. Do tego czasu nie było nawet kartek papieru formatu A4 z wydrukowanym napisem "Dworzec PKP", i jakoś trafiali na ten dworzec. Jak się chce, do wszystkiego można się do**********ć. Co poniektórym przydałaby się znowu wojna, wywózki, od razu by się dowiedzieli gdzie jest dworzec, postój taxi.... po ile chleb i paliwo.... 2022-06-25 22:19 3. Serce pęka, zycie w tym miescie to koszmar. Leszek odpowie za to mam nadzieje. Sylwester marzen zbiera swoje żniowo. 2022-06-25 21:39 4. Hipokryzja po polsku. Parada równości z Ukraińcami w Warszawie; - do się. Piszę jako człowiek tolerancyjny, proponuję z Zakopanem lub jako spływ na Dunajcu do Krościenka n/D. 2022-06-25 20:47 5. Taa a miejsce pod Gubałówką za 20 tyś . Ci bacowie to ty by tych rozdających publiczne pieniądze kupili za swoje oscypki ze skarpetkami . Smiech na sali dofinansowanie dla milionerów . 2022-06-25 19:41 6. podobno najdalej skaczącymi stworzeniami są pchły. 2022-06-25 19:33 7. Żona dostała przed chwilą taką wiadomość z numeru +48 451 524 137, można go wpisać u siebie do kontaktów i dodać do zablokowanych, nie będzie nas niepokoił. 2022-06-25 19:32 8. Widać że ekipa sępów z dworca pks jest i na pkp , hieny nękają turystów ! 2022-06-25 18:54 9. No to miłego ok.2km spaceru z bagażami i małymi dziećmi .Całe Zakopane dla turystów i przyjeżdzających do pracy z okolic . 2022-06-25 18:31 10. Świetnie ! tak powinno zostać !
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

Pożegnania

FILMY TP