Najnowszy komunikat turystyczny, który opublikował Tatrzański Park Narodowy. Przeczytaj zanim wyruszysz w góry:
"W wyższych partiach Tatr, w wielu miejscach zalega jeszcze śnieg, który może być twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych i w miejscach zacienionych oraz w żlebach po stronie północnej. Po południu śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. Poruszanie się po śniegu wymaga doświadczenia. Na wiosnę, w terenie eksponowanym i na szlakach przebiegających obok stromych zboczy, wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały i luźne kamienie, które spadając ze stromych zboczy stanowią duże zagrożenie. Na szlakach jest miejscami ślisko.
Tatrzańskie stawy rozmarzają, pokrywa lodu jest cienka i z łatwością może się załamać, dlatego nie należy wchodzić na taflę.
W Tatrach mogą występować burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) oraz w okolicach cieków wodnych. Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne.
W razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie (bez gwałtownych ruchów) oddalić się w przeciwnym kierunku.
Wiosenne roztopy i wzrost opadów mogą powodować lokale podtopienia szlaków. Wraz z topniejącym śniegiem wytapiają się skały, które mogą być bardzo niebezpieczne. Mogą one spadać ze stromych zboczy lub ze żlebów. Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
Od 23 maja do odwołania, zamknięty jest niebieski szlak turystyczny na odcinku Zazadnia – Wiktorówki (w obu kierunkach), z wyłączeniem sobót i niedziel. Dojście do kaplicy na Wiktorówkach jest możliwe zielonym szlakiem z Wierch Porońca przez Rusinową Polanę.
W okresie od 1 marca do 30 listopada wszystkie szlaki turystyczne, rowerowe i narciarskie są zamknięte od zmierzchu do świtu.
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2023r.).
Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte.
www.lesytanap.sk
Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie: tpn.pl.
Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.