2022-06-19 10:00:00

Z archiwum

Groszem w proboszcza

W niedzielę parafianie w Poroninie rzucali na tacę po jednym groszu. Przypominamy tekst Rafała Gratkowskiego z 2015 roku. Pokazuje jak mocne i solidarne potrafi być społeczne niezadowolenie.

Tak będziemy robić do sierpnia, w każdą niedzielę jeden grosz od rodziny - mówi spokojnie jeden z naszych rozmówców. Parafianie postanowili w ten sposób ukarać swego proboszcza. I na tym nie koniec. Do kurii napisali gorzki list. Bo przebrała się miarka. Znosili przez trzy lata bardzo wiele. Wytrzymali, gdy odmówił chrztu dziecka, zacisnęli zęby, gdy żądał większej kasy za pogrzeb, ale tego, że poniżał dzieci podczas Pierwszej Komunii Świętej, nie odpuszczą. Pierwsza Komunia Święta to jeden z najważniejszych sakramentów. Wielka uroczystość dla rodziny. W dwie godziny trzy parafianki zebrały ponad 100 podpisów pod pismem do kurii. Ludzie mają dość trzyletniej gehenny, jaką zafundował im ich „duszpasterz”. - Ludzie przestają już chodzić do kościoła, bo jego postawa jest nie do przyjęcia - podkreśla Aleksandra. - Nie ma w nim za grosz ludzkiej życzliwości, zachowuje się niegodnie. W piśmie do archidiecezji w Krakowie podkreślają, że ks. Stanisław Parzygnat arogancką postawą i złym przykładem oddala ludzi od Boga. „Prawdziwe piekło na ziemi zgotował nam proboszcz w dniu dla naszych komunijnych dzieci najważniejszym, podczas pierwszej spowiedzi” - przekonują parafianie. Otóż proboszcz kilkakrotnie zapowiadał, że spowiedź odbywać się będzie w godzinach od 15 do 16. - Przyszedłem osiem po trzeciej. Ustawiłem się z dzieckiem w kolejce do konfesjonału. A tu siostra nas przestawia, żeby iść do ławek. I do mikrofonu przed ołtarz - mówi Marian. Każdy, kto nie zjawił się punkt piętnasta, miał podejść do mikrofonu i dokonać samokrytyki. Wytłumaczyć się ze spóźnienia i przeprosić całą parafię. Wszystko pod groźbą niedopuszczenia dzieci do I Komunii Świętej. Proboszcz wygrażał spóźnialskim. Rzucał złośliwe komentarze. - Mnie zapytał, czemu przyszedłem z dzieckiem sam, czemu nie ma żony? Loki w domu kręci? - zaciska pięści Stanisław. Dzieci były zdezorientowane, nie wiedziały, co się dzieje, rodzice zażenowani. Które dziecko przyszło po 15 - zostawało napiętnowane. Ksiądz kazał wychodzić z kolejki, ku przerażeniu maluchów kazał odchodzić na bok. W świątyni panowało zamieszanie. Matki płakały, dzieci ze strachu też. - Chłopy ledwo wytrzymały, chciały wyprowadzić proboszcza przed kościół i załatwić sprawę „odręcznie”, po góralsku - nie kryje parafianin. Na szczęście wikary zdołał uspokoić oburzonych ojców. Bo doszłoby do bitki. Gdy jeden z kapłanów uspokajał zapłakane matki i rozeźlonych ojców, w kościele 30 przerażonych dzieci czekało przy pustych konfesjonałach na spowiedź. Przepychanka trwała około kwadransa. Spowiednicy wychodzili i wchodzili do kościoła po kilka razy, starając się uspokoić wzburzonych parafian. - A w tym czasie dzieciska wyrzucone z kolejki do spowiedzi, całe czerwone, dopłakane, samiusieńkie siedziały w ławce - opowiada Maria. I pyta wraz z innymi, czy tak ma wyglądać przygotowanie dzieci do jednego z ważniejszych sakramentów?

Spokój i godność
Ksiądz proboszcz pytany przez nas o zajścia przy spowiedzi zaprzecza, by działy się w kościele opisane sceny. - Owszem, prosiłem wszystkich kilkakrotnie, by przyszli punktualnie na godzinę 15 - tłumaczy duszpasterz. - Chcieliśmy, aby dzieci pomodliły się wspólnie przed spowiedzią. Na dowód pokazuje wydrukowaną karteczkę z programem przebiegu całej ceremonii. Przypomina, że jego parafianie często się spóźniają, dlatego jest wyczulony na punktualność. Zaznacza, że na nikogo nie krzyczy. - Ja tylko głośniej mówię, bo mama nie dosłyszała, tak że się nauczyłem głośno mówić - dodaje. Wzywa księdza spowiednika, by udowodnić, że garstka spóźnialskich niepotrzebnie robi raban. Ksiądz Damian przyznaje, że całe „zamieszanie” trwało góra 10 minut. - Ja tylko ludziom wyjaśniałem, jak będzie przebiegać cała procedura, nie odczuwałem ze strony rodziców zdenerwowania - zapewnia ks. Damian. A ksiądz proboszcz dodaje, że po wyjaśnieniach spowiedź odbywała się spokojnie, wyspowiadano wszystkich, nawet spóźnialskich. Choć początkowo zapowiedział, że mają przyjść do spowiedzi za tydzień. „Jesteśmy góralami i poczucie własnej godności jest dla nas szczególnie ważne. A taki człowiek, jak ks. Stanisław Parzygnat, jest według nas pozbawiony honoru i sieje zgorszenie w parafii” - podkreślają w piśmie do kurii. Zaznaczają, że chcą się modlić w swoim kościele w godnych warunkach i spokoju.

Smutny jubileusz
Ksiądz Parzygnat zapewnia, że jeśli trzeba będzie, to pojedzie „na dywanik” do kurii i będzie się tłumaczyć. Jest mu przykro, że kilka osób potrafiło podburzyć część parafian. Ale jest dobrej myśli. Przypomina, że parafia liczy 6 tysięcy ludzi. - A burzę robi kilka osób, bo akurat teraz mam jubileusz 30-lecia święceń kapłańskich. To smutne - podkreśla kapłan. - Jesteśmy zaniepokojeni reakcjami psychicznymi i brakiem umiejętności opanowania negatywnych emocji przez proboszcza Stanisława - mówi Krystyna. - Część parafian zamierza sprawę oddać do sądu i ścigać go z powództwa cywilnego. To, co zrobił maluchom, to trauma na całe życie. Dlatego po kilkukrotnym zasięgnięciu opinii księdza dziekana i za jego radą postanowili udać się z pismem o odwołanie proboszcza do kurii w Krakowie. Nic dziwnego. Ich zdaniem lista proboszczowskich przewinień jest bowiem dłuższa. - Zawsze z okazji I Komunii Świętej zabieraliśmy dzieci komunijne do Gaździny Podhala na Wiktorówki. On zabronił wycieczki szkolnej, za każdym razem ośmiesza Wiktorówki, mówi, że nie będziemy tam pieniędzy dawać - przypomina Mariola. Dodaje, że nierzadko kapłan bywa wulgarny. - Nieraz mówił w kościele, że dziewczynki idą do piekła, a chłopcy do nieba, ma odzywki typu: „no, godoj tu z babom” - dodaje Paweł. Swą posługą jednych obdarza, innych nie. Do jednych parafian przy okazji pogrzebu przybywa do domu, by towarzyszyć wyprowadzeniu trumny. Do innych nie. - Krzyśkowi nie chciał ochrzcić dziecka, powiedział, że jak młodzi nie są małżeństwem, to chrztu żadnego nie będzie - przypomina Stefan.

Czarna owca
Mariola pokazuje swą fryzurę. Obcięta krótko, czerwony kosmyk w grzywce. - Nieraz wytykał mnie palcem na kazaniach. Inne gaździny też ścigał. Mówi, że nie będziecie mi się tu po kościele paradzić w korolach i spodnicach tybytowych - dodaje. Parafianie będą pamiętać jego pierwszą decyzję, gdy na probostwie zamontował szlaban. Żeby czasem ktoś nie stawiał auta za kościołem. - A gdzie mają stawać fiakrzy, jak przyjeżdżają młodzi na ślub albo jak jest pogrzeb? Tu od 100 lat stawały dorożki, i było dobrze. Przecież to nie jego własność! To jest nasza parafia, my dajemy pieniądze na jej utrzymanie - zlości się Franek. Co się tyczy pieniędzy, też przez 3 lata wiele się zmieniło w Poroninie. Każda rodzina raz na miesiąc ma do koperty włożyć ofiarę. Koperty muszą być podpisane. W kopercie ma być przynajmniej 10 zł. - Zdarza się, że za pokutę daje numer konta - kręci głową Stanisław. Jest z porządnego, starego, góralskiego rodu. Nie może pojąć, że kapłan może tak się zachowywać. - On się też wyżywał na byłym proboszczu, upokarzał go, nie pozwalał korzystać z toalety na plebanii. Podobnie było z zerówką dla dzieci. Dziś nie ma tu dla nich zajęć, bo nie mogły korzystać z toalety. Proboszcz absolutnie nie zgadza się z tymi zarzutami. Uważa, że każde z nich to pomówienie. - Dobrze wiem, kto podburza ludzi - mówi ks. Stanisław. - To kobieta, której podwyższyłem czynsz za prowadzenie zakładu fryzjerskiego. Podkreśla, że działał w tej mierze dla dobra parafii. Fryzjerka za zakład w centrum wsi płaciła 200 zł miesięcznie, a parafia za kontener ze śmieciami na cmentarzu musi płacić 2 tys. zł.

Samotność kapłana
Marta ze śmiechem przypomina, że jak były imieniny Marty, to zaprosił wszystkie panie o tym imieniu do zakrystii. Jak po mszy się tam zjawiły, to powiedział, że ma dla nich prezent. I każdej dał swoje zdjęcie. Nie kryje się z tym, że w USA ma rodzinę. I jest z nią tak bardzo blisko związany, że już 47 razy odwiedzał bliskich za Wielką Wodą. Proboszcz tłumaczy, że większość wyjazdów odbywał jeszcze w poprzedniej parafii - w Mszanie Dolnej. Bo budował kościół i dom parafialny. - Ja tu nikogo z rodziny nie mam - mówi ze smutkiem ksiądz. - Cała moja rodzina wyemigrowała. Do USA i do Kanady. Dlatego ich odwiedzam. Tu mam tylko groby na cmentarzu i 3 puste domy na utrzymaniu. Ale czy samotność może usprawiedliwiać twarde postępowanie wobec parafian? Ci, którzy odważyli się protestować i podpisali pismo do kurii, uważają, że nie. - Lucynie, jak zmarł jej ojciec, powiedział, że takiego starego komucha na cmentarnej ziemi nie pochowa. Został pochowany w Zakopanem - dodaje z goryczą Krystyna. Tej historii ksiądz też zaprzecza. Przypomina, że sakramentów udziela każdemu, kto poprosi. Czy o chrzest, czy o pogrzeb. - I to za darmo - odrzuca jakiekolwiek insynuacje o koniecznych opłatach. W kancelarii parafialnej prezentuje teczki z oświadczeniami par, które żyją bez ślubu. - Tylko w zeszłym roku mieliśmy 18 chrztów dzieci z takich par - mówi ks. Damian. Chrzest odbywa się, gdy rodzice podpiszą, że będą po katolicku wychowywać swą pociechę. To normalna procedura. - Jednej pani, która tak mocno protestuje, niedawno chowaliśmy męża, też miał piękny pogrzeb - zamyśla się ksiądz. Tłumaczy, że ci, którzy protestują, nie mają racji. Ma żal, że nikt nie przyszedł z uwagami do niego, tylko do mediów. - Co ja mam im powiedzieć? Jeśli kogokolwiek uraziłem, to go po prostu przepraszam - mówi ks. Stanisław Parzygnat. - To, co zrobił z rodzicami i z dziećmi podczas pierwszej spowiedzi świętej, to była po prostu kropla, która przelała czarę goryczy - podsumowuje Maria. Dlatego parafianie postanowili iść z protestem do kurii. Jeśli nie pomogą zebrane podpisy i list z żądaniem odwołania proboszcza, zapowiadają wyprawę do Rzymu. - Pojedziemy z pielgrzymką do papieża Franciszka i tam, na miejscu, przedstawimy mu nasze problemy z - pożal się Boże - duszpasterzem - dodaje Maciej.

PS Imiona naszych rozmówców zostały na ich prośbę zmienione.

Rafał Gratkowski
Tygodnik Podhalański 21/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
julia 2022-06-21 14:32:04
a to nie możecie wierzyć w Boga bez tych pasożytów którzy się na dodatek nad wami wyzywają?
Z - ubek 2022-06-20 21:30:42
Czemu służy przypominanie tego artykułu ?
Po co wracać do takich historii ?
Zgoda buduje.
Zbooj 2022-06-19 15:03:21
Ja nawet grosza nie daję. Msze z intencjami, wypominki, kolęda, sakramenty, fundusz kościelny z budżetu Państwa.. Czasy średniowiecza już minęły, że kapłan dawał pokutę albo sprzedawał odpust całkowity.
Mirka 2022-06-19 12:03:23
Czy coś się zmieniło od tej pory? Bo proboszcz nadal ten sam.

Reklama
 • PRACA | dam
  DZIEWCZYNĘ na sezon letni DO SKLEPU ODZIEŻOWEGO W ZAKOPANEM - 604 488 507
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Poszukujemy entuzjastycznych, pozytywnie nastawionych osób lubiących góry i przygodę. Razem z nami będziesz mógł zapewnić ludziom wymarzony wypoczynek. Poznaj nas: Polskie Koleje Linowe S.A. są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce, jednym z największych pracodawców na Podhalu. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Kasprowy Wierch. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa ruchu turystycznego, - Obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż biletów, - Udzielanie informacji klientom o atrakcjach i ofercie ośrodka, - Profesjonalna obsługa klienta, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek ośrodka, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu urządzeń transportu linowego, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i pozostałych urządzeń, - Wykonywanie prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenia zawodowego, średniego lub wyższego, - Wysokiej kultury osobistej, - Mile widziana praktyczna znajomość obsługi komputera, - Mile widziane posiadanie uprawnień TDT w zakresie obsługi i konserwacji kolei, - Umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych będzie dodatkowym atutem, - Komunikatywności i łatwości w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętności pracy w zespole, - Optymizmu, sumienności i zaangażowania, - Dyspozycyjności, - Warunków zdrowotnych umożliwiających pracę w terenach górskich i pracę na wysokości. OFERUJEMY: - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Terminowe i atrakcyjne wynagrodzenie, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Możliwość zdobywania wiedzy od doświadczonych współpracowników, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE rekrutacją prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pracownik obsługi ruchu turystycznego Kasprowy". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce i gastronomii? Poznaj nas: PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, jednym z największych pracodawców na Podhalu. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA DS. MARKETINGU HORECA. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Prowadzenie komunikacji w naszych kanałach społecznościowych (Facebook, Instagram, rozwój kanałów: Twitter, TikTok, LinkedIN), - Współtworzenie, wdrożenie i koordynacja komunikacji w social mediach (w tym: treści, wpisów, relacji, filmów), - Wdrażanie najnowszych trendów do komunikacji w social mediach w obszarze HoReCa, - Redagowanie treści na strony www, - Pozyskiwanie influencerów do współpracy marketingowej, - Monitorowanie i analizowanie rynku, raportowanie wyników, - Analizowanie efektywności prowadzonych działań, proponowanie nowych rozwiązań, - Udział w projektach, akcjach marketingowych i eventach, - Tworzenie prostych kreacji graficznych, prezentacji, - Współpraca z agencjami reklamowymi, - Zarządzanie budżetem marketingowym, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Wykształcenie min. średnie, - Doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku - minimum 2 lata, mile widziane doświadczenie w branży HoReCa, - Doświadczenie w prowadzeniu kampanii reklamowych w mediach społecznościowych, - Wysokie poczucie estetyki oraz umiejętność tworzenia grafik i edycji video, - Znajomość narzędzi, tworzenie kampanii Google Ads i innych form płatnych reklam, - Znajomość Google Analytics, - Znajomość najnowszych narzędzi marketingowych związanych z automatyzowaniem procesów (CRM, marketing automation, email marketing, optymalizacja wyszukiwarki), - Podstawowa znajomość zagadnień SEO/SEM, - Mile widziana praktyczna znajomość programów graficznych typu Photoshop, Canva, - Mile widziane umiejętności copywriterskie, - Kreatywność i pomysłowość, innowacyjność, - Umiejętność pracy w zespole, - Bardzo dobra organizacja pracy, samodzielność, - Proaktywne podejście do powierzanych zadań i nastawienie na osiąganie celów, - Mobilność, prawo jazdy kat. B, - Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office, - Zdolności fotograficzne będą dodatkowym atutem. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Przyjazną atmosferę pracy, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "Specjalista ds. marketingu HORECA". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ MIESZKANIE W NOWYM TARGU, UMEBLOWANE. 608 806 408
 • PRACA | dam
  DAM PRACĘ W KINIE VR (ROZRYWKA) - ZAKOPANE. 572 656 665
 • SPRZEDAŻ | różne
  OKAZYJNIE - KOMPLET WYPOCZYNKOWY - NOWY - popielaty - 664 980 967.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA POD BUDOWĘ BACÓWKI W GORCACH. 503 868 728.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MIŃSK 125, stan b. dobry. 18 28 514 00.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DWA LOKALE I piętro, w sumie ok. 140 m2. Możliwość dostosowania do klienta. Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T (TRAKTOR + SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy: KUCHARZ/- RKA A`LA CARTE / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa o pracę, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE i KELNERKI. Tel. 600 035 355, 600 035 080.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK NA STACJĘ PALIW. Wymagane: obsługa komputera, dyspozycyjność. Tel. 603 078 775
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni KUCHARKĘ, lub KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-07-03 21:59 Łania w pułapce 2022-07-03 21:25 Nowotarskie fontanny wieczorową porą (WIDEO) 2022-07-03 20:54 Zachodzi słońce nad Soliną (WIDEO, ZDJĘCIA) 1 2022-07-03 20:30 Zapłonęła XXVI Śpisko Watra (ZDJĘCIA) 2022-07-03 19:53 Fioletowa Antałówka 2022-07-03 19:45 Renata zginęła na Szatanie w Tatrach Słowackich. Żegnają ją koledzy ze szpitala w Tarnowie 2022-07-03 19:00 Fladry pojawiły się na Babiej Górze 2022-07-03 18:29 Małgorzata Wąchała i jej hafty 2022-07-03 17:59 Strażacy na start. Festyn w Szaflarach (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-07-03 17:30 Mundurowi na pienińskich szlakach wzbudzali spore zainteresowanie 2022-07-03 16:45 Gondolą nad Soliną (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-07-03 16:00 Stąd pięknie widać Tatry 2022-07-03 15:15 Chochołowskie termy pełne gości 2022-07-03 15:07 Dziś w parkowej altanie koncert Jakuba Dudy 2022-07-03 14:49 Spotkanie: Zjednoczone Emiraty Arabskie - multikulturowa oaza 2022-07-03 14:30 Skąd pochodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? 1 2022-07-03 14:17 Zwyrtała 2022 - kto ma najlepszy pomysł na promocję czytania? 2022-07-03 13:45 Równia Krupowa koszona dwa razy w roku 4 2022-07-03 13:00 Wójt z wotum zaufania i absolutorium, wszystkie głosy były na tak 2 2022-07-03 12:15 Podsumowana akcja Czyste Tatry. Wolontariusze znieśli z gór ponad 350 kg śmieci 6 2022-07-03 11:55 Dziś ostatnie pożegnanie druha Bogumiła Łojka z Trybsza 2022-07-03 11:27 Pijany kierowca uciekał przed policją w Nowym Targu 1 2022-07-03 10:45 Niech nikogo nie zwiedzie słoneczna pogoda. W górach zawsze może przyjść burza 2022-07-03 10:30 Nowy oddział Związku Podhalan 2022-07-03 09:59 Pościg za pijanym kierowcą 1 2022-07-03 09:15 Wystartowali. Biegiem pokonują tatrzańskie szlaki (WIDEO) 1 2022-07-03 08:15 Jego wyprawa trwa już 15 lat 2022-07-02 22:00 Ten projekt zabije piłkę nożną w Zakopanem? 12 2022-07-02 21:15 Jest nowa elewacja to i monitoring będzie doskonalszy 2022-07-02 20:59 Białym Dunajcem znów płyną nieczystości 7 2022-07-02 20:44 Po deszczowej sobocie nadciąga słoneczna niedziela, temperatura znowu pójdzie w górę 2022-07-02 20:30 W niedzielę symbolicznie zapłonie Śpisko Watra 2022-07-02 19:50 Na początek rozbrzmiewa lutnia, posłuchajcie jak dawniej muzykowano (WIDEO) 2022-07-02 19:15 Ceny paliwa trochę spadły, ale i tak od początku wojny Polska rekordzistą podwyżek 12 2022-07-02 18:25 Pod namiot do Krościenka, sprawdzamy ceny na polu namiotowym 2022-07-02 18:16 Najmłodsi na start. Biegi Dzieci w Krościenku 2022-07-02 18:01 Ratownicy GOPR z pomocą turystce 2022-07-02 17:59 Skutery z wypożyczalni na płatnym miejscu do parkowania 3 2022-07-02 17:48 Niedaleko, bo w Starym Sączu 2022-07-02 17:16 Latarnia tuż obok Krupówek sypie się w oczach 2 2022-07-02 16:30 Niemal 6 litrów krwi od nowotarskich policjantów 3 2022-07-02 16:10 Jedna osoba poszkodowana po kolizji auta z motocyklem 2022-07-02 16:10 Piknik: Gramy dla PSONI 2022-07-02 15:44 W asyście policji na sygnale spod Giewontu do Zabrza, żeby przeszczepić nerkę 6 2022-07-02 15:40 Parkingowa ścieżka rowerowa, to jak my mamy tędy przejeżdżać? 5 2022-07-02 14:59 Wielki klaps na Placu Niepodległości, ruszył największy festiwal filmowy pod Giewontem 2022-07-02 14:15 Turyści dziś wybierają Krupówki zamiast Tatr i mamy małe korki 1 2022-07-02 14:04 Wieczorne PoSzlaki w Centrum Edukacji TPN 2022-07-02 13:25 Tratwą, pontonem czy kajakiem, zobaczcie czym ludzie pływają po Dunajcu (WIDEO) 2022-07-02 13:04 Wokół aury Wandy Rutkiewicz i nie tylko
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-07-03 21:50 1. @smakołysz: to nie ja to wymyśliłam tylko Jego Mlaskacencja. 2022-07-03 21:24 2. Takie coś powinno być zrobione do Morskiego Oka, konie byłyby wdzięczne. 2022-07-03 21:08 3. Generalnie wójtowanie na trójkę. A z tym skarbnikiem to już pojechała!! 2022-07-03 20:13 4. Teraz Usłysz Same Kłamstwa- Czego tu nie rozumiesz?. Na zachodzie zarobki kilkukrotnie wyższe, a wzrost paliwa od 7 do 12 procent, jak sam powiedziałeś. U nas 35. Pomijając słabego złotego coś tu nie pasuje!!!. Nie widzisz, czy nie chcesz widzieć, jak rząd bezczelnie okrada nas wszystkich!... 2022-07-03 18:16 5. Ty, @bosy, co się stało systemem kaucyjnym powszechnego recyklingu, wprowadzonym przez "udaczników" z PO ??? A może go nie było, bo..... platfusom się nie udało wprowadzić przez OSIEM LAT, i nic nie zapowiadało, żeby miało się to zmienić w następnych latach, gdyby "udacznicy" nadal wygrali. Tymczasem na horyzoncie pojawia się zapowiedź wprowadzenia przez "nieudaczników" w ósmym roku ich rządów. A to oznacza, że i tak są do przodu w stosunku do swoich POprzedników! Ps. Już niebawem się dowiemy, że Tuskowi i PO w końcu udało się zbudować mur i płot na granicy polsko białoruskiej, i to wbrew PISowi, który tylko przeszkadzał i uniemożliwiał jego budowę, jak tylko mógł. 2022-07-03 18:03 6. Wiosną było sprzątanie świata w gminach, poszczególnych miejscowości, były dzieci, strażacy, samorządowcy, ochotnicy, nie widziałem nikogo z pracowników TPN. 2022-07-03 17:19 7. Pisowski grajdoł Stan umysłu 2022-07-03 16:59 8. A dlaczego panowie radni i pan przewodniczacy nie reagowali jak pensje sobie pani skarbnik i pan wojt podnosili o 100% a urzednikom o 100 zl Teraz polityke uprawiaja i glosow szukaja 2022-07-03 16:55 9. Więcej parkingów w centrum równa się większy ruch i większe zanieczyszczenie powietrza! Do czego to prowadzi? Może tak zagospodarować pod parking działki na Harendzie?! Po co wpuszczać spaliny do centrum Zakopanego. 2022-07-03 16:33 10. co ty bredzisz PRAWDA co z tego,że jest procedowany z wfistami i INNYMI SPECJALISTAMI TAK JAK DWORZEC?TAK JAK RONDO W PORONOINIE.NIE ROZUMIESZ O CO TU CHODZI O PARKINGI.BO THE BILLE ROKMINIŁY,ŻE W RAMACH ODKORKOWYWANIA MIASTA POBUDUJA PARKINGI POD ZIEMIĄ.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka