Reklama

2022-07-31 10:00:00

Z archiwum

Sprawczyniami połowy morderstw na Podhalu są kobiety

To wyliczenia Archiwum X z Krakowa.

Na biurku krakowskiego policjanta znowu czeka teczka z nierozwikłaną jeszcze podhalańską sprawą, ale na jej temat funkcjonariusz milczy jak grób. Nie chce też mówić o niedawnej sprawie „trucicielki” z Kościeliska, którą Archiwum X ostatnio się zajmowało. Choć w pierwszej instancji sąd uniewinnił podejrzaną o zabójstwo kobietę, sprawa decyzją Sądu Apelacyjnego znowu wróciła. Krakowskie Archiwum X zajmuje się niewyjaśnionymi zbrodniami sprzed lat, umorzonymi z powodu niewykrycia sprawców lub z tzw. „ciemnej liczby zabójstw”, czyli takimi sprawami, które w policyjnych kartotekach funkcjonują jako zaginięcia, samobójstwa, zgony naturalne, nieszczęśliwe wypadki - upadki z wysokości czy utonięcia. - To takie niechciane dziecko kryminalistyki - mówi o tych ostatnich sprawach Bogdan. Trzecią grupą przestępstw, którą się zajmuje Archiwum X, są sprawy bieżące, gdzie istnieje podejrzenie, że mamy do czynienia z zabójcami seryjnymi na tle seksualnym. To pierwsza tego typu jednostka w kraju, jedna z niewielu w Europie. Działa w strukturach Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie, choć na oficjalnych stronach policyjnych trudno znaleźć jakieś informacje na ich temat. Policjanci nie chcą też ujawniać swoich personaliów ani wizerunku. Po Krakowie podobne komórki powstały w kilku innych miastach. - Zaczynamy tam, gdzie inni już skończyli - mówi krótko Bogdan. O ich skuteczności świadczą statystyki. Na swoim koncie mają około 30 wykrytych morderców na terenie Małopolski, w tym aż 6 na Podhalu.

Podhalańskie sukcesy
- Tak naprawdę sformalizowanie wydziału Archiwum X zawdzięczamy Podhalu, wykryciu dwóch sprawców morderstw w przeciągu kilku dni - Bogdan, szef tajnej komórki w krakowskiej komendzie, wspomina wydarzenia sprzed 11 lat. - Pamiętam, że we wtorek rozwikłaliśmy zagadkę zaginięcia mężczyzny z Białego Dunajca, którego zamordowała dziewczyna, a w niedzielę ustaliliśmy sprawcę słynnego „Hakowego”, mordercy ciężarnej kobiety w Zakopanem - opowiada. - Nasze podhalańskie sukcesy możliwe były dzięki świetnej współpracy z zakopiańskimi policjantami. Bez ich zaangażowania nie byłoby to możliwe - twierdzi. Jedną z pierwszych spraw, jaką zajęło się krakowskie Archiwum X, działające jeszcze nieformalnie, było morderstwo ciężarnej Moniki G. z Rabki. Dziewczyna zginęła w 1998 roku, dzień przed planowym rozwiązaniem. Jej zwłoki znaleziono w zaroślach w Zarytem z wieloma śladami zadanymi siekierą. Sprawcą okazał się ojciec nienarodzonego dziecka. Kiedy sprawą zajęli się policjanci z Archiwum X, ta była już na etapie umorzenia z powodu niewykrycia sprawcy. 

Wielkie ognisko
Józef N. często zaglądał do kieliszka, a po alkoholu stawał się agresywny. Bił żonę, a także najstarszego syna. Feralnego dnia - w czerwcu 1996 r. - doszło do kolejnej awantury. Kiedy Józef N. leżał już w łóżku, żona nafaszerowała go środkami nasennymi, a potem zaatakowała siekierą. W ukryciu zwłok pomagał jej 12-letni wówczas syn. Zwłoki wynieśli do pomieszczenia gospodarczego, a następnego dnia polali ciało benzyną i spalili wraz z materacem. Sąsiedzi jeszcze po latach wspominali duże ognisko, które paliło się koło domu N. przez dwa dni. Pozostałe szczątki nastolatek wywiózł do lasu i zakopał w skarpie. Powódź kilka lat później zabrała resztki skarpy, tak że żadne ślady nie zostały. Zaraz po zabójstwie Anna N. zaczęła rozpowiadać, że mąż wyjechał do pracy w Warszawie. Szybko ułożyła sobie życie z kolejnym mężczyzną. Mimo że policjanci z Archiwum X nie mieli żadnych namacalnych dowodów, zaczęli drążyć temat. Wszystko wskazywało na to, że Józef N. nigdzie z Kościeliska nie wyjechał. W rozmowach z ludźmi wracał też motyw ogniska, które paliło się długo koło domu N. Powoli puzzle zaczęły się układać. W 2003 r. sprawa zakończyła się aresztowaniem morderczyni i przyznaniem się do winy. Bogdan wspomina też głośną sprawę „Hakowego” z 1993 r., o której Tygodnik pisał wielokrotnie. Ciało ciężarnej kobiety z Nowego Targu zostało znalezione w okolicach dworca PKS-u w Zakopanem. Po roku sprawa została umorzona. Gdy policjanci z Archiwum X do niej wrócili, zwrócili uwagę na jedną z ran na nodze. Skojarzyli ją z informacjami dotyczącymi ataku na trzy inne kobiety. Napastnik atakował je łańcuchem z zaczepionym na końcu hakiem. Nagłośnili sprawę w mediach. Liczyli, że zgłosi się któraś z zaatakowanych kobiet lub świadek morderstwa. Tak dotarli do Piotra W., który był już wcześniej przesłuchiwany w sprawie zamordowanej kobiety jako świadek. Był jedną z ostatnich osób, które widziały kobietę żywą. Podczas kolejnego przesłuchania przyznał się do morderstwa.

Prawda jest tylko jedna
To słowa Sokratesa, które Bogdan często powtarza podczas rozmowy. I są mottem w jego pracy. Bo choć kryminalistyce bardzo pomagają nowoczesne metody naukowe i współpraca ze specjalistami z różnych dziedzin, choćby z genetyki, szef Archiwum X stawia przede wszystkim na myślenie i dedukcję. Podczas naszej rozmowy przywoływany jest Arystoteles, Kant, Nitsche, Tischner. I Kazik Staszewski, którego nasz rozmówca także nazywa filozofem i przytacza często słowa jego piosenek. W pracy Archiwum X przydaje się też wiedza z psychiatrii, stąd nazwisko Antoniego Kępińskiego, który - jak się okazuje - także jest ulubionym autorem naszego rozmówcy. Uważa też, że przy tego typu sprawach niewskazany jest pośpiech. - Bitwę trzeba wyznaczyć w swoim czasie i na swoich warunkach - podkreśla. - Bo nasza praca to rodzaj bitwy, w której ważna jest taktyka, miejsce - dodaje. Bogdan kieruje się też intuicją. Podkreśla, że często już na początku wie, kto jest mordercą. Pozostaje to udowodnić. Niekonwencjonalne metody, niestereotypowe myślenie, łączenie ze sobą faktów pozornie niemających nic wspólnego. Indywidualne podejście do każdej z historii. Zdarza się, że w swoim śledztwie wykorzystuje jasnowidzów. Tak było np. podczas sprawy morderstwa studentki w Krakowie, kiedy w eksperymencie procesowym wziął udział jasnowidz. Wskazanie miejsca zbrodni przez jasnowidza podczas głośnego kilka lat temu morderstwa w Zakopanem, którego sprawcami okazali się bliźniacy, bracia ofiary, było zwrotem w śledztwie. Na wieść o tym mordercy pojechali do lasu, gdzie pozostawili zwłoki, i w ten sposób wpadli. Bogdan podkreśla, że tylko tam można mówić o sukcesach, gdzie jest dobra współpraca z miejscową policją. I tak jest w przypadku zakopiańskiej komendy, w której policjanci nie szczędzą swojego czasu, by pomóc w rozwikłaniu kryminalistycznych zagadek i mocno się w nie angażują. Często to rodziny zaginionych osób lub zmarłych w niewyjaśnionych okolicznościach szukają pomocy w Archiwum X. - Podobnie jak jasnowidze, my też jesteśmy traktowani jak ostatnia deska ratunku. Rodziny często jednocześnie idą tam i do nas - twierdzi Bogdan. Jedynym ograniczeniem jest czas popełnienia zbrodni. Po 30 latach od morderstwa sprawa ulega przedawnieniu, więc starszymi zdarzeniami Archiwum X się nie zajmuje.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 49/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
sn3p 2022-07-31 18:58:19
Ciekawe ilu doprowadzają do samobójstwa.
Statystyk 2022-07-31 18:02:10
Na świecie kobiety żyją średnio 5 lat dłużej niż mężczyźni. Na Podhalu różnica wynosi aż 10 lat.
Marina 2022-07-31 14:32:37
A to konkretne góralskie baby
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam działke budowlaną w Białce Tatrzańskiej o powierzchni 825m2 lub 2018m2 lub całość 2850m2 .Działka o szerokości 21m z dojazdem droga asfaltowa , prad przy działce. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • PRACA | dam
  Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego im dra. T. Chałubińskiego ogłasza nabór na stanowisko KSIĘGOWY/WA W ZAKRESIE PŁAC. Umowę o pracę, stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju. Więcej informacji na stronie www.muzeumtatrzanskie.pl w zakładce praca.
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Firma Transportowa z okolic Rabki-Zdroju zatrudni kierowcę kat. C+E atrakcyjne wynagrodzenie wyjazdy jednotygodniowe tel. 730 223 225. 730 223 225
  Tel.: 730
 • PRACA | dam
  Potrafisz pracować z dużą ilością dokumentów i danych? Umiesz dobrze zorganizować własną pracę? Być może nasza oferta jest właśnie dla Ciebie! POZNAJ NAS: PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: MŁODSZY SPECJALISTA DS. KONTROLI i ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Nadzór nad poprawnością dostarczanych dokumentów, - Wprowadzanie dokumentów do systemu, - Kontrola prawidłowości obiegu dokumentacji, - Wyszukiwanie, analizowanie i monitorowanie zakupów wyposażenia i środków trwałych, - Sporządzanie zestawień i raportów na potrzeby Kierownictwa, - Uczestnictwo w rozliczaniu inwentaryzacji, w tym identyfikacja niedoborów i nadwyżek, - Poszukiwanie możliwości optymalizacji przepływu danych i proponowanie zmian usprawniających, - Uczestnictwo w opracowywaniu nowych procedur i instrukcji dla pracowników Spółki. NASZE WYMAGANIA: - Wykształcenie średnie lub wyższe - preferowane kierunki: ekonomia, finanse, administracja, zarządzanie, - Skrupulatność, rzetelność i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych obowiązków, - Umiejętność analitycznego myślenia i wyciągania wniosków, - Praktyczna znajomość pakietu Microsoft Office, - Kreatywne podejście do realizowanych tematów, - Wielozadaniowość oraz dobra organizacja pracy własnej, - Doświadczenie w branży gastronomicznej będzie dodatkowym atutem, - Mile widziana: - Znajomość oprogramowania magazynowo-sprzedażowego (np. LSI, GoPOS), - Doświadczenie w pracy z analizą danych. CO OTRZYMASZ? - Ciekawą i kreatywną pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie, - Szereg zniżek dla pracowników. APLIKACJE zawierające CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "Młodszy specjalista ds. kontroli i administracji PKL Horeca". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE (karczma i bar mleczny) - 600 035 355
 • PRACA | dam
  Zakład remontowo-budowlany zatrudni: MALARZY, TYNKARZY, PŁYTKARZY, MURARZY I POMOCNIKÓW. Tel. 606 455 928.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie przy Krupówkach 43m2. 2-pokojowe z kuchnią, łazienką i balkonem. Miejsce parkingowe w garażu podziemnym. 570384996. 570384996 monisiagondek@gmail.com
  Tel.: 570384996
 • PRACA | dam
  Pilnie poszukuje Pani do opieki ( po części ) osoby niepełnosprawnej Ratulow górny. Godzinny poranne ( do ustalenia), sprzątanie, gotowanie i inne drobne prace. Tylko osoby poważnie zainteresowane dzwonić 509 005 675.
 • PRACA | dam
  Pracę Pracownik Foodtruck. 511711711 kontakt@peramore.pl
  Tel.: 511711711
 • PRACA | dam
  MERCURE KASPROWY ZAKOPANE SZUKASZ PRACY? CZEKAMY NA CIEBIE! Poszukujemy Pracowników na stanowisko: KUCHARZ, KELNER A'LA CARTE CV prosimy przesłać na adres: kstopka@kasprowy.pl Kontakt telefoniczny: 18 20 24 061
  Tel.: 18 20 24 061
  E-mail: kstopka@kasprowy.pl
 • NAUKA
  CENTRUM KOREPETYCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO. Nowy Targ, Kasprowicza 10, tel. 575 573 593, centrum.topup@gmail.com
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Ratownika Do Ośrodka w Bukowinie Tatrz. Stała Praca. Nocleg i Wyżywienie. Tel. 601508720
  Tel.: 601508720
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam DOM W STAREM BYSTREM WRAZ Z DZIAŁKAMI BUDOWLANYMI 1,5 HA. Tel. 001 905 821 9829, 692 245 166.
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko KONSULTANT D.S SPRZEDAŻY w Salonie Firmowym. Miejsce pracy: Stare Bystre. 18 26-137-32.
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA DO PENSJONATU w Zakopanem. Umowa o pracę, praca co drugi dzień. 502 71 66 94, dpt.zakopane@zaiks.org.pl
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  WILLA LABELLE przy ul. Krupówki 40 w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ z doświadczeniem, z Zakopanego lub okolic. 660 710 400.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam BUDKĘ DLA PARKINGOWEGO - TANIO - 602 378 614.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 2 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, POMOC KUCHENNĄ. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  Witam, do sprzedania posiadam maszyny stolarskie: - Szlifierka tarczowa 1 000 zł, - Wiertarka pozioma suport 1 500 zł, - Frezarka z wózkiem bocznym dolnowrzecionowa z posuwem 12 000 zł, - Dłutarka łańcuchowa 3 500 zł, - Piła do formatowania 2 500 zł. 667 256 855
  Tel.: 667
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-08-12 22:28 Zapraszamy na Rogoźnickie Dni Sportu 2022-08-12 22:15 Wieczór z Cleo i Lemon (WIDEO) 2022-08-12 21:46 Rowerzysta stracił przytomność po upadku na Palenicy 2022-08-12 21:15 Tyle nowych przejść dla pieszych, a wszystko za jedyne dwa złote 2 2022-08-12 20:30 Jak Francuza ciągnie (z pomocą) na Podhale 2022-08-12 19:00 Władze powiatu nowotarskiego również zaniepokojone plotkami o prywatyzacji ZEW 3 2022-08-12 18:15 Kiedy otwarcie nowej Chatki Puchatka Na Połoninie Wetlińskiej? 2022-08-12 17:44 Kierowca zasłabł i wjechał prosto w drzewo 2022-08-12 17:30 Wojna na Krupówkach 7 2022-08-12 16:25 Paradnym korowodem rozpoczął się Jarmark Podhalański 2022-08-12 16:22 Druhowie z Ochotnicy Górnej usuwali pochylone drzewo 2022-08-12 16:10 Złamanie ręki z przemieszczeniem u rowerzysty na Palenicy 3 2022-08-12 16:00 Mają już aparaty i maski, do tego kaptur ucieczkowy 2022-08-12 15:16 Kobieta spadła z dużej wysokości w Tatrach 2022-08-12 15:15 Zostań Podhalańską Królową Miodu 2022-08-12 14:45 Ocal rad dla Polski, czyli śladami profesora Franciszka Łukaszczyka 2022-08-12 14:01 Czy w rejonie nowego dworca jest za mało zieleni 6 2022-08-12 13:15 Kiedy Za Strugiem zaczną świecić latarnie? 2 2022-08-12 12:44 Odwiedź krainy marzeń z najlepszą walizką podróżną - doradzamy wybór 2022-08-12 12:30 Zmiany na Orlej Perci 2 2022-08-12 12:26 Poznajcie walory lecznicze rabczańskiej solanki 2022-08-12 11:45 Patrolują polsko-słowackie pogranicze 2022-08-12 11:31 Poranny wypadek na Chyżniance 2022-08-12 11:11 Sandecja otrząśnie się po porażce w Opolu? 2022-08-12 11:00 Z przytupem i na rowerze. Niedziela w Rabce-Zdroju 2022-08-12 10:46 Kierowcy uważajcie dziś na wzmożoną aktywność policji 1 2022-08-12 10:00 Zakręcony w przestrzeni 2022-08-12 08:59 Dziś słońce, jutro deszcz, korzystamy z dobrej pogody pod Giewontem 2022-08-12 08:33 Na wieczór kabaretowo-muzyczny zaprasza kawiarnia Kmicic 2022-08-12 08:00 Zamiast labiryntu skoczków toaleta dla każdego 4 2022-08-11 22:19 Wezwani do żmii 2022-08-11 21:30 Kwietna łąka na Harendzie 3 2022-08-11 20:45 Życie górala gorczańskiego w Nowym Ładzie 1 2022-08-11 20:00 W weekend w Białce Tatrzańskiej czeka was wielka arbuzowa fiesta 2022-08-11 20:00 Niebezpieczne barierki (WIDEO) 6 2022-08-11 19:15 XIX-wieczne Zakopane i współczesna Warszawa. Kiecka i tiurniura. Konkurs dla czytelników 2022-08-11 19:00 Dewastacja na Mogielicy. Inspektor nadzoru budowlanego wstrzymał budowę 1 2022-08-11 18:14 W Zakopanem rozpoczęły się Targi Produktów Regionalnych 1 2022-08-11 17:30 Prace idą pełną parą 2022-08-11 17:07 Odpust w Ludźmierzu - informacje praktyczne 7 2022-08-11 16:45 Pijany, bez prawa jazdy - uciekł przed drogówką 2022-08-11 15:50 Groźne chmury nad Tatrami 1 2022-08-11 15:42 Zakorkowany wyjazd z Nowego Targu 2022-08-11 15:28 Była ulewa nad Zakopanem, teraz grzmi w Nowym Targu (WIDEO) 1 2022-08-11 15:05 Zakorkowane ulice Makuszyńskiego i Tetmajera 4 2022-08-11 15:00 Zagraj w Filmową Grę Miejską 1 2022-08-11 14:30 Tunelem pod Małym Luboniem pojedziemy jeszcze w tym roku 8 2022-08-11 14:00 Święto muzyki i sportu z Tatrami w tle. Zajrzyjcie w niedzielę do Białki Tatrzańskiej 2022-08-11 13:30 Alarmowy telefon z Rysów 2022-08-11 12:30 Jurek Jurecki, wydawca i dziennikarz TP nominowany do Medalu Wolności Słowa 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-08-12 22:40 1. A Zakopane co zrobiło z opłaty miejscowej ? 2022-08-12 22:34 2. Popieram wszystko co zmniejszy ilość badziewia w tym mieście, ilość straganów przekształcających nasze miasto w slamsy i generalnie wszystko co spowoduje że będzie tutaj piękniej. Niestety te stragany, to badziewiarstwo, ta ilość tego chłamu powoduje że to miasta staje się ciężkie do zniesienia. 2022-08-12 21:55 3. "Wyeliminowanie ruchu w odwrotnym kierunku (zejście z wierzchołka Świnicy na Zawrat) ma również wpływ na bezpieczeństwo turystów wędrujących tym szlakiem." Taaa ... wszystko dla turystów. Szczególnie dla tych którzy chcą ze Świnicy pójść na Zawrat i dalej Orlą Percią. Jeśli już to trzeba było zrobić jeden kierunek w drugą stronę. No ale parkowcy zawsze wiedzą lepiej. 2022-08-12 21:33 4. Tylko nie mówcie tego Doruli bo Leszek zwariuje. Poza tym kto płaci opłatę klimatyczną i kto ją spr czy jest należycie odprowadzana. Ci co pracują w tej dziedzinie wiedzą, innym powiem krótko = OK to fikcja :) 2022-08-12 21:29 5. CPP, to akurat proste, jak flisacy zapłacą to będzie współpracował, jak nie zapłacą to nie będzie współpracował, a mają z czego płacić. Skończy się eldorado. W połączeniu sieci (synchronizacja z całą Europą zachodnią) chodzi oczywiście o możliwość przesyłania energii. Ja nie mam żadnych wątpliwości że prąd, którego nam brakuje, popłynie na wschód. Ale to się ludziom powie że kowid, wojna i putin. Tymczasem lecą głowy kolejnych prezesików a elektrownia nadal nie działa i do jesieni została uziemiona. Sukces na każdym froncie. Karton zaczyna się sypać. 2022-08-12 21:28 6. Stroje. Zgadza się stroje, tylko tyle że nie regionalne. Tylko stylizowane, a to spora różnica. Zakopane pada na pysk. Przykra prawda niestety . 2022-08-12 21:23 7. Skrajnego a nie Zadniego Granatu. 2022-08-12 21:21 8. na zdjeciu 4 zmeczonych, dojrzałych ludzi w scislym centrum fabryki zarabiania pieniedzy -potoczna nazwa Krupówki. Zarząd Komisaryczny, negocjator, egzorcysta i odrobine pokory z alkocholem. zyjemy w piekle. Tego juz sie nie da przypudrowac i zagluszyc. Trzeba działać. Sad, prokuratura,straz miejska to jakis nierealnuy Twór. Panie wieczorek jezdzicie i nic z tego nie wynika, awiec interwencje nic nie dają! jezdzicie do 3 kubki i nic z tego alke to nie tylko wasza wina gorszy sąd i prokuratura. Ale zeby nie jojcec juz jak stara baba: Zakopane to nasze lustro, co sie w nim odbija widac za oknem! Jestesmy czescia i tworzymy ten kisiel wspolnie.Tygodnik Podhalanski niepotrzebnie zadaje sobie tyle trudu. Co rok to samo. wystarczy archiwum i zmienic daty: korki, wypadek,awantura,reklamoza... 2022-08-12 21:15 9. Ale betoniarnia, Wygląda koszmarnie. Brak drzew, brak trawników. Myślą że takie słupki z kwiatami zastąpią naturalną zieleń. Wystarczy pierwsza lepsza zlewa cała okolica dworca i Chramcówki spłyną z wodą. Pogratulować mądrości. 2022-08-12 21:13 10. Jak, przez 14 lat można się procesować. !!..? Jak, przez 14 lat można nie rozwiązać tego sporu.?!? I co dalej,? kolejne pokolenie też będzie się procesować ? Co się ludzie z wami dzieje.?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Bojcorka