2022-08-20 10:00:00

TOPR

Baba ratownik

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą po ponad 30-letniej przerwie zaprzysiężoną ratowniczką w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Mężczyznom nie było łatwo przyzwyczaić się do jej widoku w dyżurce.

Po górach chodziłam z ojcem od dziecka. Tata był w dodatku ratownikiem, imponowało mi, że ratuje w Tatrach ludzi - zaczyna swoją opowieść. Nie było łatwo namówić ją na tą rozmowę. Energiczna, zdecydowana, pewna siebie. Po kilku minutach rozmowy widać, że wie, czego chce. I że nie da sobie w kaszę dmuchać. Już na początku ustala swoje zasady: żadnego gadania o konfliktach wokół jej osoby w TOPR-ze, o rzucanych jej pod nogi kłodach. I żadnej sensacyjności w artykule. Wychowała się na rozmowach o górach, o akcjach ratowniczych, nieraz była z ojcem w dyżurce. Góry znała i lubiła w nich przebywać od najwcześniejszych lat. Ale nawet przez myśl jej nie przeszło, żeby zostać ratownikiem, wiedziała, że kobieta nie ma w tym towarzystwie szans, mimo że kiedyś kilku kobietom to się udało (w ciągu 106-letniej historii TOPR-u było przed Eweliną tylko 9 pań). - Bo baba w TOPR to raczej baba ratownika niż baba ratownik - śmieje się. Tak się od lat uważało. No, chyba że w biurze TOPR. Tak też Ewelina zaczynała. Jako asystentka naczelnika. Jednocześnie chodziła intensywnie po górach, wspinała się latem i zimą. Startowała w zawodach drytoolowych i odnosiła sukcesy w zawodach skialpinistycznych. Nie bała się również jaskiń. W końcu została przewodnikiem tatrzańskim oraz instruktorem wspinania. - To był w moim życiu przełomowy moment, byłam mocno zdeterminowana, chciałam coś zmienić. Wtedy pierwszy raz zakiełkowało mi, że mogłabym zostać ratownikiem. Pozytywnie „przybodźcował” mnie naczelnik, który - gdy usłyszał o moich marzeniach - powiedział po prostu: „czemu nie złożysz dokumentów” - wspomina. - Kiedy później, po jakimś czasie oznajmiłam mu, że chcę zostać ratownikiem, był chyba lekko zaskoczony, sądzę, że nie do końca spodziewał się, że to zrobię - wspomina. - Ale miałam w nim od początku wsparcie - dodaje. Podobnie jak w swoim tacie. - Wcięło go, jak usłyszał, co chcę zrobić, ale potem razem z mamą bardzo mi kibicowali - opowiada Ewelina. - Bałem się o nią na początku, ale wiedziałem, że jak sobie coś postanowi, to zrealizuje - mówi Czesław Ślimak, ojciec Eweliny. - Jest bardzo ambitna, przebojowa, konsekwentnie dąży do celu, łatwo się nie zraża, nie wygląda na to, ale jest też bardzo silna fizycznie - wymienia cechy córki.

Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody
...dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie naczelnika lub jego następcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań naczelnika lub jego zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy (...). Obowiązki swe pełnił będę sumiennie i gorliwie, pamiętając, że od mego postępowania zależnem być może życie ludzkie. W zupełnej świadomości przyjętych na się trudnych obowiązków i na znak dobrej swej woli powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki naczelnikowi potwierdzam” - Ewelina te słowa wypowiedziała w Dniu Ratownika w 2013 roku w górach, w nocy - w świetle księżyca. Mówi, że był to jeden z najpiękniejszych dni w jej życiu. Ale droga, jaką trzeba przejść, zanim się taką przysięgę złoży, jest długa. Po pierwsze trzeba wykazać się odpowiednią działalnością górską, trzeba mieć duże doświadczenie. Kolejny krok to zdanie egzaminu wstępnego, podczas którego trzeba zaliczyć egzamin z topografii Tatr, bieg kondycyjny na Kasprowy Wierch, przejść drogę wspinaczkową i zdać egzamin narciarski. Ewelina była jedną z pierwszych osób w grupie, która zdała wszystko za pierwszym podejściem. Kolejny etap - to decyzja Zarządu TOPR o przyjęciu na staż kandydacki. I tu ku zaskoczeniu Eweliny władze TOPR-u odmówiły jej. Nie chce jednak do tego wracać. Na szczęście jeszcze w tym samym roku zarząd zmienił zdanie i zgodził się ją przyjąć na staż kandydacki. Taki staż trwa przynajmniej 2 lata. Podczas niego trzeba być na dyżurze przynajmniej 240 godz. rocznie, uczestniczyć w co najmniej 5 wyprawach ratowniczych, zdać szereg egzaminów (pierwszej pomocy, technik ratowniczych, ratownictwa śmigłowego...). Ewelina zdała wszystko bez problemu, chociaż miała czasem wrażenie, że ma wyżej niż inni ustawioną poprzeczkę. Dużo czasu poświęciła na to, żeby dobrze się przygotować i zdać wszystko pomyślnie.

Pierwsze akcje
Baba w TOPR? Nie da sobie rady. Jak ona uniesie ciężkiego chłopa? - Nigdy wprost nie usłyszałam tego, ale niektórym się nie podobało, że chcę zostać ratownikiem - dziś się z tego śmieje a wśród ratowników ma wielu dobrych kolegów. Pierwsza akcja, w której brała udział. Zapamiętała ją dobrze. Żleb Marcinowskich. Ojciec był wtedy w górach prywatnie, był przypadkowym świadkiem zejścia lawiny, która zasypała dwie osoby. Natychmiast ruszył na pomoc. Udało mu się odkopać jedną z nich. Drugiej niestety nie udało się uratować. Na miejscu pojawili się ratownicy, wśród nich była także Ewelina. - To ja z kolegą znalazłam ciało 17-latka z Zakopanego, który był poszukiwany od kilku dni po tym, jak wyszedł na przechadzkę w góry - wspomina kolejną akcję. - Pośliznął się i zjechał w rejonie Małej Łąki - wspomina. - Bardzo przykra historia, ciężko o tym mówić - dodaje. - Będąc ratownikiem ma się do czynienia z różnymi wypadkami. Po akcjach człowiek w górach staje się ostrożniejszy, stara się przewidzieć pewne sytuacje, uczy się pokory. Psyche nie jest już tak hop do przodu - twierdzi. W domu zawsze ma przygotowany plecak ze sprzętem, aby w razie potrzeby zgłosić się na Centralę TOPR po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku. - Nie zawsze mogę iść, mam 11-letnią córkę, obowiązki wobec niej. Często też jestem w górach jako przewodnik - mówi. - Nie startuję w konkursie, kto ma więcej akcji na swoim koncie - dodaje. Jeśli tylko mam możliwość i czas, uczestniczę w wyprawach ratunkowych, najczęściej podczas społecznych dyżurów ratowniczych.

Góry to nie zając
Na co dzień Ewelina pracuje jako przewodnik tatrzański i instruktor wspinania. Rozkręca z mężem, który także jest ratownikiem TOPR, własną firmę. Często biorą wspólne dyżury. Przyznaje, że ratownicze umiejętności przydają jej się, gdy jest w górach zarówno jako przewodnik, jak i dla własnej przyjemności. - Zdarza się, że będąc w górach np. jako przewodnik pomagam napotkanym turystom, gdy nie dają sobie rady, nie potrafią zejść, ogarnia ich strach - wymienia. W ostatnim czasie w Tatrach wydarzyło się mnóstwo śmiertelnych wypadków. - Niestety stało się tak, mimo że paradoksalnie panowały dobre warunki do uprawiania turystyki - twierdzi Ewelina. - Zima jest wymagającą porą roku do uprawiania turystyki, jednak w zimowych warunkach można poruszać się po górach bezpiecznie. Przede wszystkim należy dobierać cele swoich wycieczek odpowiednio do posiadanego doświadczenia. Trzeba być także dobrze wyposażonym i umiejętnie korzystać ze sprzętu – podkreśla. Obecnie w Tatrach zarówno TOPR, jak i TPN organizuje szereg akcji mających na celu edukacje. - Uważam, że jest to bardzo dobry kierunek, fajne jest to, że uczestniczy w nich sporo ludzi. To oznacza, że turyści chcą się edukować i rozsądniej poruszać po górach. To dobry sposób, żeby było mniej wypadków - twierdzi. Gdy naprawdę robi się niebezpiecznie, rezygnuje z dalszej wycieczki, nawet gdy do zdobycia szczytu zostało niewiele. Moim obowiązkiem jest zapewnić ludziom bezpieczeństwo i to jest dla mnie najważniejsze - tłumaczy. - Góry to nie zając, zawsze do nich można wrócić.

Nie kolekcjonuje wypraw
Jakie cechy powinien mieć ratownik górski? - Przede wszystkim musi chcieć pomagać innym. Ponadto trzeba być twardym psychicznie, odpornym na zróżnicowane warunki panujące w górach, trzeba umieć działać w grupie - podkreśla. - Trzeba mieć mocną psyche, nie można poddawać się emocjom - wylicza. Twierdzi, że bywają sytuacje, że kobiety ratowniczki mogą mieć przewagę w górach nad mężczyznami. - Na przykład, gdy ratujemy dziecko. Kobieta jest delikatniejsza, ma inne podejście, dziecko szybciej jej zaufa - twierdzi. Plusy na korzyść mężczyzn? - Faceci są konkretni w działaniu, szybciej podejmują decyzję, są silniejsi - uważa Ewelina, choć wiele z męskich cech, które wymienia, sama posiada. - To prawda, mam sporo męskich cech. Mój mąż śmieje się ze mnie, że mnie zmiękczył i zrobił ze mnie kobietę - dodaje. Bardzo lubi wspólnie z nim dyżurować w TOPR. Chętnie bierze udział w akcjach w górach, choć - jak podkreśla - nie kolekcjonuje ich. Uważa, że świetną szkołą ratownictwa są też wyciągi narciarskie. - Nieważne, kto jest lepszy, silniejszy czy fajniejszy. Trzeba po prostu robić swoje - ucina porównywanie mężczyzn i kobiet. - Jesteśmy dumni z Eweliny - nie kryje Czesław Ślimak. - Ale nie ukrywam, że gdy jest skomplikowana akcja czy trudne warunki w górach, denerwujemy się z żoną - dodaje. - A co będzie, gdy kiedyś twoja córka oznajmi ci, że chce zostać ratowniczką TOPR? - pytamy Ewelinę. - Powiem jej, żeby lepiej skupiła się na malowaniu - odpowiada bez wahania.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 7/2016

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
krol jest nagi 2022-09-09 17:05:07
Z| niej taka ratowniczka jak z Dudy prezydent......
franek 2022-08-20 12:56:07
Fajnie że to przypominacie, ale przydałaby się aktualizacja, np. jakiś kolejny wywiad.
Wkleić stary materiał to żadna sztuka.

Reklama
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Młode OWCE. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  PRACA NA STOISKU Z PAMIĄTKAMI Poszukuje kobiety do pracy na stoisku z pamiątkami w Zakopanem Praca od początku grudnia/ koniec listopada. Na sezon lub na stałe. Możliwość ZAKWATEROWANIA!! Wysokie wynagrodzenie + premie Tel. 539 720 809. 539720809 g.stolowska@wp.pl
  Tel.: 539720809
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  NOWY OBIEKT POSZUKUJE OSOBY DO PRACY W RECEPCJI.Oferujemy pracę w systemie zmianowym, bez nocnych dyżurów. Wymagana znajomość języka angielskiego. Lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • PRACA | dam
  Zatrudnię tynkarza lub wylewkarza na umowę. 691187849
  Tel.: 691187849
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • USŁUGI | inne
  RÓŻNEGO TYPU PRACE WYSOKOŚCIOWE, WYCINKA DRZEW ORAZ SPRZĄTANIE POWALONYCH DRZEW. 695 092 678
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-11-29 22:00 Patriotycznie na Orawie 2023-11-29 21:30 Brat Witalis - dzień patrona w szkole 2023-11-29 20:52 TIR blokuje drogę z Harklowej do Łopusznej 2023-11-29 20:30 Zdrój z osobowościami. Statuetki dla zasłużonych mieszkańców Rabki 2023-11-29 19:30 Policyjne ćwiczenia w Hali Lodowej w Nowym Targu 1 2023-11-29 18:52 Zastrzyk absurdalnego humoru dla zdrowotności. Konkurs dla czytelników 2023-11-29 18:30 To szczególne miejsce pod Tatrami. Tu zmarł słynny góralski muzykant 1 2023-11-29 17:30 Rabczański szpital zostanie zburzony do parteru 2 2023-11-29 17:10 ALLMEDICA otworzyła w Zakopanem Poradnię Chirurgii Onkologicznej 2023-11-29 17:00 Zapach i smak świątecznego jabłka 2023-11-29 16:31 Piękny koniec dnia na Antałówce w Zakopanem. Za granią już czają się chmury (WIDEO) 2023-11-29 16:00 Kot Lunatyk w Rabciu 2023-11-29 15:30 Ile nowotarżanie zapłacą w przyszłym roku za śmieci? 8 2023-11-29 15:07 Tradycyjny pejzaż tatrzański w Okszy 2023-11-29 14:30 Matka i dwóch synów stracili cały dobytek życia. Są strażakami ochotnikami 2023-11-29 14:20 Pamięci Generała Galicy - Ameryka pamięta 2023-11-29 14:00 Góralskie świętowanie 2023-11-29 13:30 Kierowcy, uważajcie na łanie! 4 2023-11-29 12:30 Zmarła Anna Gut ppor. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK. Miała 104 lata 2023-11-29 11:30 Wzrośnie górna stawka opłaty targowej w Nowym Targu 1 2023-11-29 10:30 Na Kasprowym już 80 cm śniegu, w Zakopanem 26 (WIDEO) 2023-11-29 10:10 Optymalizacja Energetyczna w Przemyśle: Nowoczesne Rozwiązania w Wykorzystaniu Energii Ziemi 2023-11-29 09:30 Siła i charakter. Oglądajcie Tatrzańskie Forum Gospodarcze (WIDEO, ZDJĘCIA) 2023-11-29 08:59 Hokeiści Podhala pokonali drużynę z Sanoka 2023-11-29 08:00 Wczoraj w muzeum, wkrótce na przystankach (WIDEO) 2023-11-28 21:40 14-latka z Wielkopolski poszukiwana również na Podhalu - odnaleziona 1 2023-11-28 21:00 Nie piją ludzkiej krwi, nie wplątują się we włosy, są za to bardzo pożyteczne (FOTO) 2023-11-28 20:00 Lucyna Galica-Jurecka z prestiżowym wyróżnieniem 2 2023-11-28 19:43 Kiedy zaufamy życiu, ono wskaże nam właściwą drogę. Konkurs dla czytelników 2023-11-28 19:00 Tak wygląda stacja PKP w Zakopanem. Niedługo mają tu wrócić pociągi (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2023-11-28 18:01 Jest drugi projekt uchwały antyprzemocowej w Zakopanem 4 2023-11-28 17:56 Jakie oświetlenie wykorzystać w powierzchniach biurowych? 2023-11-28 17:28 Konkurs na dofinansowanie zabytków 3 2023-11-28 17:00 Rosną stawki podatku od nieruchomości i to aż o 15 procent! 7 2023-11-28 16:10 Ktoś poznaje swojego pieska? Błąkał się w Tatrach 2023-11-28 16:00 Akademicka Perć na Babiej Górze została zamknięta 2023-11-28 15:30 Historia jednej narty. Spotkanie w muzeum 2023-11-28 15:00 Radni złożyli wniosek o zwołanie sesji. Chodzi o uchwałę antyprzemocową 8 2023-11-28 14:00 Zmarła Danuta Rejdych. Tworzyła historię zakopiańskiego festiwalu 2023-11-28 13:00 Trwają poszukiwania zaginionego turysty. Policja odnalazła jego samochód na parkingu 2023-11-28 12:00 Trzy wyprawy ratunkowe GOPR w rejonie Babiej Góry 3 2023-11-28 11:04 Śnieg tylko prószy, na razie opady mniejsze od zapowiadanych 2023-11-28 10:46 Jakie są istotne taktyki w pozycjonowaniu stron? 2023-11-28 10:24 Zaginęła 14-latka 1 2023-11-28 10:00 Pijany kierowca pędził przez Witów 4 2023-11-28 09:00 Będzie lodowisko na nowotarskim rynku? Jest trzech chętnych 1 2023-11-28 08:00 Zrób sam światy 2023-11-27 22:49 Rafał Pięciorak zaginął na Czerwonych Wierchach. Nie ma z nim kontaktu od soboty 1 2023-11-27 21:00 Oszuści znowu się uaktywnili 4 2023-11-27 20:00 Pijany kierowca wjechał w płot. Na pomoc wezwał kolegę. Kolega też był nietrzeźwy 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-11-29 22:19 1. Wina Tuska 2023-11-29 22:17 2. @NIEUDOLNOŚĆ RZĄDU Biedaku........po ludzku żal mi ciebie:( 2023-11-29 20:27 3. tobie zapewne wszy utrudniają poprawnie wykorzystywać to, co zwykle jest do myślenia, o ile w ogóle to masz :) 2023-11-29 20:26 4. A co w kwestii cen za wywóz śmieci zrobił poprzedni rząd, który też rządził osiem lat i tusk nigdzie się nie wybierał? Ha, ha, teraz przez tysiąc lat będziecie nieudolność tuska i rotacyjnego kałowni usprawiedliwiać nieudolnością rządu PiS. A miało być inaczej, miało być na leczenie dla dzieci, miało być tamto, zamrażarka z hukiem miała wylecieć..... Kwota wolna 60 tysięcy... KPO na następny dzień... Abeto, jakbyś nie postawił @ przed bufetową, nie wiedziałabym, że to Ty. Tymczasem bufetowa na prawdę powiedziała w wywiadzie radiowym Taniej to już było. Ale szamani z Wiertniczej na ten temat milczą 2023-11-29 20:16 5. Z tłumaczeń zawartych w powyższym artykule nijak nie wynika jak wykonano i zatwierdzono wcześniejsze wadliwe plany oraz skąd Spółka pozyska brakujące 6 lub więcej milionów złotych. Burmistrz w kontrze mówił o znaczących kwotach w związku z poszerzeniem zakresu robót i kredycie. Vide wcześniejszy artykuł tp24. Tuszę, że architekt to nie bajkopisarz i chyba nie rysował istniejących stropów na bazie snów. A szacunki kosztów? - wygląda to na szybkie gaszenie -ad hoc- medialnego pożaru, niż realne kalkulacje. Poczekamy, zobaczymy... 2023-11-29 19:45 6. Wystarczyło spalić góralski kapelusz i byłoby autentycznie. 2023-11-29 19:05 7. Panie, z tą brodą wygląda jak Lenin, kto to takie świętokradztwo popełnił. 2023-11-29 18:55 8. @jarek, wszędzie, pod każdym artykułem pojawiasz się przynajmniej kilka razy ciskając się jak wesz na grzebieniu. Muszą ci nieźle za to płacić. Może podejmij jakąś terapię oddżumiającą. Co jest nieprawdą we wpisie bufetowej? 2023-11-29 18:26 9. Takiego gospodarza można szukać ze świeczką w ręku. 2023-11-29 17:58 10. @bufetowa to dzban
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP