Reklama

2022-08-20 10:00:00

TOPR

Baba ratownik

Reklama

Ewelina Zwijacz-Kozica jest pierwszą po ponad 30-letniej przerwie zaprzysiężoną ratowniczką w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Mężczyznom nie było łatwo przyzwyczaić się do jej widoku w dyżurce.

Po górach chodziłam z ojcem od dziecka. Tata był w dodatku ratownikiem, imponowało mi, że ratuje w Tatrach ludzi - zaczyna swoją opowieść. Nie było łatwo namówić ją na tą rozmowę. Energiczna, zdecydowana, pewna siebie. Po kilku minutach rozmowy widać, że wie, czego chce. I że nie da sobie w kaszę dmuchać. Już na początku ustala swoje zasady: żadnego gadania o konfliktach wokół jej osoby w TOPR-ze, o rzucanych jej pod nogi kłodach. I żadnej sensacyjności w artykule. Wychowała się na rozmowach o górach, o akcjach ratowniczych, nieraz była z ojcem w dyżurce. Góry znała i lubiła w nich przebywać od najwcześniejszych lat. Ale nawet przez myśl jej nie przeszło, żeby zostać ratownikiem, wiedziała, że kobieta nie ma w tym towarzystwie szans, mimo że kiedyś kilku kobietom to się udało (w ciągu 106-letniej historii TOPR-u było przed Eweliną tylko 9 pań). - Bo baba w TOPR to raczej baba ratownika niż baba ratownik - śmieje się. Tak się od lat uważało. No, chyba że w biurze TOPR. Tak też Ewelina zaczynała. Jako asystentka naczelnika. Jednocześnie chodziła intensywnie po górach, wspinała się latem i zimą. Startowała w zawodach drytoolowych i odnosiła sukcesy w zawodach skialpinistycznych. Nie bała się również jaskiń. W końcu została przewodnikiem tatrzańskim oraz instruktorem wspinania. - To był w moim życiu przełomowy moment, byłam mocno zdeterminowana, chciałam coś zmienić. Wtedy pierwszy raz zakiełkowało mi, że mogłabym zostać ratownikiem. Pozytywnie „przybodźcował” mnie naczelnik, który - gdy usłyszał o moich marzeniach - powiedział po prostu: „czemu nie złożysz dokumentów” - wspomina. - Kiedy później, po jakimś czasie oznajmiłam mu, że chcę zostać ratownikiem, był chyba lekko zaskoczony, sądzę, że nie do końca spodziewał się, że to zrobię - wspomina. - Ale miałam w nim od początku wsparcie - dodaje. Podobnie jak w swoim tacie. - Wcięło go, jak usłyszał, co chcę zrobić, ale potem razem z mamą bardzo mi kibicowali - opowiada Ewelina. - Bałem się o nią na początku, ale wiedziałem, że jak sobie coś postanowi, to zrealizuje - mówi Czesław Ślimak, ojciec Eweliny. - Jest bardzo ambitna, przebojowa, konsekwentnie dąży do celu, łatwo się nie zraża, nie wygląda na to, ale jest też bardzo silna fizycznie - wymienia cechy córki.

Bez względu na porę roku, dnia i stan pogody
...dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów jestem, na każde wezwanie naczelnika lub jego następcy - bez względu na porę roku, dnia i stan pogody - stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie odpowiednio na wyprawę zaopatrzony i udam się w góry według marszruty i wskazań naczelnika lub jego zastępcy w celu poszukiwań zaginionego i niesienia mu pomocy (...). Obowiązki swe pełnił będę sumiennie i gorliwie, pamiętając, że od mego postępowania zależnem być może życie ludzkie. W zupełnej świadomości przyjętych na się trudnych obowiązków i na znak dobrej swej woli powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki naczelnikowi potwierdzam” - Ewelina te słowa wypowiedziała w Dniu Ratownika w 2013 roku w górach, w nocy - w świetle księżyca. Mówi, że był to jeden z najpiękniejszych dni w jej życiu. Ale droga, jaką trzeba przejść, zanim się taką przysięgę złoży, jest długa. Po pierwsze trzeba wykazać się odpowiednią działalnością górską, trzeba mieć duże doświadczenie. Kolejny krok to zdanie egzaminu wstępnego, podczas którego trzeba zaliczyć egzamin z topografii Tatr, bieg kondycyjny na Kasprowy Wierch, przejść drogę wspinaczkową i zdać egzamin narciarski. Ewelina była jedną z pierwszych osób w grupie, która zdała wszystko za pierwszym podejściem. Kolejny etap - to decyzja Zarządu TOPR o przyjęciu na staż kandydacki. I tu ku zaskoczeniu Eweliny władze TOPR-u odmówiły jej. Nie chce jednak do tego wracać. Na szczęście jeszcze w tym samym roku zarząd zmienił zdanie i zgodził się ją przyjąć na staż kandydacki. Taki staż trwa przynajmniej 2 lata. Podczas niego trzeba być na dyżurze przynajmniej 240 godz. rocznie, uczestniczyć w co najmniej 5 wyprawach ratowniczych, zdać szereg egzaminów (pierwszej pomocy, technik ratowniczych, ratownictwa śmigłowego...). Ewelina zdała wszystko bez problemu, chociaż miała czasem wrażenie, że ma wyżej niż inni ustawioną poprzeczkę. Dużo czasu poświęciła na to, żeby dobrze się przygotować i zdać wszystko pomyślnie.

Pierwsze akcje
Baba w TOPR? Nie da sobie rady. Jak ona uniesie ciężkiego chłopa? - Nigdy wprost nie usłyszałam tego, ale niektórym się nie podobało, że chcę zostać ratownikiem - dziś się z tego śmieje a wśród ratowników ma wielu dobrych kolegów. Pierwsza akcja, w której brała udział. Zapamiętała ją dobrze. Żleb Marcinowskich. Ojciec był wtedy w górach prywatnie, był przypadkowym świadkiem zejścia lawiny, która zasypała dwie osoby. Natychmiast ruszył na pomoc. Udało mu się odkopać jedną z nich. Drugiej niestety nie udało się uratować. Na miejscu pojawili się ratownicy, wśród nich była także Ewelina. - To ja z kolegą znalazłam ciało 17-latka z Zakopanego, który był poszukiwany od kilku dni po tym, jak wyszedł na przechadzkę w góry - wspomina kolejną akcję. - Pośliznął się i zjechał w rejonie Małej Łąki - wspomina. - Bardzo przykra historia, ciężko o tym mówić - dodaje. - Będąc ratownikiem ma się do czynienia z różnymi wypadkami. Po akcjach człowiek w górach staje się ostrożniejszy, stara się przewidzieć pewne sytuacje, uczy się pokory. Psyche nie jest już tak hop do przodu - twierdzi. W domu zawsze ma przygotowany plecak ze sprzętem, aby w razie potrzeby zgłosić się na Centralę TOPR po otrzymaniu zawiadomienia o wypadku. - Nie zawsze mogę iść, mam 11-letnią córkę, obowiązki wobec niej. Często też jestem w górach jako przewodnik - mówi. - Nie startuję w konkursie, kto ma więcej akcji na swoim koncie - dodaje. Jeśli tylko mam możliwość i czas, uczestniczę w wyprawach ratunkowych, najczęściej podczas społecznych dyżurów ratowniczych.

Góry to nie zając
Na co dzień Ewelina pracuje jako przewodnik tatrzański i instruktor wspinania. Rozkręca z mężem, który także jest ratownikiem TOPR, własną firmę. Często biorą wspólne dyżury. Przyznaje, że ratownicze umiejętności przydają jej się, gdy jest w górach zarówno jako przewodnik, jak i dla własnej przyjemności. - Zdarza się, że będąc w górach np. jako przewodnik pomagam napotkanym turystom, gdy nie dają sobie rady, nie potrafią zejść, ogarnia ich strach - wymienia. W ostatnim czasie w Tatrach wydarzyło się mnóstwo śmiertelnych wypadków. - Niestety stało się tak, mimo że paradoksalnie panowały dobre warunki do uprawiania turystyki - twierdzi Ewelina. - Zima jest wymagającą porą roku do uprawiania turystyki, jednak w zimowych warunkach można poruszać się po górach bezpiecznie. Przede wszystkim należy dobierać cele swoich wycieczek odpowiednio do posiadanego doświadczenia. Trzeba być także dobrze wyposażonym i umiejętnie korzystać ze sprzętu – podkreśla. Obecnie w Tatrach zarówno TOPR, jak i TPN organizuje szereg akcji mających na celu edukacje. - Uważam, że jest to bardzo dobry kierunek, fajne jest to, że uczestniczy w nich sporo ludzi. To oznacza, że turyści chcą się edukować i rozsądniej poruszać po górach. To dobry sposób, żeby było mniej wypadków - twierdzi. Gdy naprawdę robi się niebezpiecznie, rezygnuje z dalszej wycieczki, nawet gdy do zdobycia szczytu zostało niewiele. Moim obowiązkiem jest zapewnić ludziom bezpieczeństwo i to jest dla mnie najważniejsze - tłumaczy. - Góry to nie zając, zawsze do nich można wrócić.

Nie kolekcjonuje wypraw
Jakie cechy powinien mieć ratownik górski? - Przede wszystkim musi chcieć pomagać innym. Ponadto trzeba być twardym psychicznie, odpornym na zróżnicowane warunki panujące w górach, trzeba umieć działać w grupie - podkreśla. - Trzeba mieć mocną psyche, nie można poddawać się emocjom - wylicza. Twierdzi, że bywają sytuacje, że kobiety ratowniczki mogą mieć przewagę w górach nad mężczyznami. - Na przykład, gdy ratujemy dziecko. Kobieta jest delikatniejsza, ma inne podejście, dziecko szybciej jej zaufa - twierdzi. Plusy na korzyść mężczyzn? - Faceci są konkretni w działaniu, szybciej podejmują decyzję, są silniejsi - uważa Ewelina, choć wiele z męskich cech, które wymienia, sama posiada. - To prawda, mam sporo męskich cech. Mój mąż śmieje się ze mnie, że mnie zmiękczył i zrobił ze mnie kobietę - dodaje. Bardzo lubi wspólnie z nim dyżurować w TOPR. Chętnie bierze udział w akcjach w górach, choć - jak podkreśla - nie kolekcjonuje ich. Uważa, że świetną szkołą ratownictwa są też wyciągi narciarskie. - Nieważne, kto jest lepszy, silniejszy czy fajniejszy. Trzeba po prostu robić swoje - ucina porównywanie mężczyzn i kobiet. - Jesteśmy dumni z Eweliny - nie kryje Czesław Ślimak. - Ale nie ukrywam, że gdy jest skomplikowana akcja czy trudne warunki w górach, denerwujemy się z żoną - dodaje. - A co będzie, gdy kiedyś twoja córka oznajmi ci, że chce zostać ratowniczką TOPR? - pytamy Ewelinę. - Powiem jej, żeby lepiej skupiła się na malowaniu - odpowiada bez wahania.
Beata Zalot
Tygodnik Podhalański 7/2016

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
krol jest nagi 2022-09-09 17:05:07
Z| niej taka ratowniczka jak z Dudy prezydent......
franek 2022-08-20 12:56:07
Fajnie że to przypominacie, ale przydałaby się aktualizacja, np. jakiś kolejny wywiad.
Wkleić stary materiał to żadna sztuka.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - STOISKO do wynajęcia ok. 60 m2, 2.500 zł. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako kierowca autobusu tymczasowo, lub na stałe w zależności od warunków Posiadam wszystkie niezbędne kwalifikacje które są potrzebne wraz z kartą kierowcy, prawo jazdy kat ABCDE. 504032338
  Tel.: 504032338
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy POKOJOWĄ w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: murarz, cieśla, zbrojarz, malarz, pracownik budowlany, płytkarz. 602629623 sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko: majster budowy, kierownik budowy.Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.Możliwość długofalowej współpracy. 602629623 sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko DYREKTOR ZAOPATRZENIA. Miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32, e-mail: rekrutacja@gamatex.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  KORBACZE BIAŁE. 536 421 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane - Pardałówka, widokowy, dwupokojowy apartament z garażem. 603 581 579.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie 48m2 -3 pokojowe z balkonem w Nowym Targu Podhalanska. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A4, 1.8 benzyna, 2008r, 138.000 km. 602 534 193.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  TOYOTA COROLLA benzyna, 1996, 1 właściciel, 140.000 km. 690 437 087.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię fryzjerkę w bardzo dobrze prosperującym salonie fryzjerskim w Zakopanem. 600050535
  Tel.: 600050535
 • USŁUGI | budowlane
  CYKLINOWANIE Bezpyłowe REPERACJE parkietu PODŁOGI Profesjonalny Montaz Szczotkowanie, Barwienie Odnawianie Schodów Zapraszamy 500170610. 500170610 www.PARKIET-MICHAL.pl dom_technika@interia.pl
  Tel.: 500170610
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI UCZNIÓW, STUDENTÓW DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, FERIE. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W KUCHNI. Praca stała + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Poszukujemy mezczyzn do budowy namiotow w Holandi. Mile widziane prawo jazdy Kat B oraz C, C+E. Praca z zakwaterowaniem. Praca jest sezonowa lub na dluzszy okres. Zainteresowanych prosze o kontakt +31 616955169. www.vanvugtverhuur.nl ela@vanvugtverhuur.nl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie nieruchomośc w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej , dom ,pensjonat, działke 660797241 b12.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Austria oferty dla murarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, hydraulików i dekarzy z j. niem. Zarobki do 2500,00 eur na rękę/m!. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-10-07 20:59 Na Podhalu musisz być czujny, w twoje auto może uderzyć urwane koło od busa 2022-10-07 20:10 Śmiertleny upadek w Tatrach Słowackich 2022-10-07 20:00 Noga z gazu przed szkołami, nie tylko na Olczy 2022-10-07 19:00 Biały Miś na Krupówkach i dwóch chłopców ubranych po góralsku czyli skarby archiwum 2022-10-07 17:57 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta spadł z Krzyżnego 2022-10-07 17:00 Tunel pod Małym Luboniem prawie gotowy 2 2022-10-07 16:00 Wielkie żarcie na nowotarskim rynku - ostatnie takie w tym roku! 1 2022-10-07 15:37 Stomatologia pod narkozą 2022-10-07 15:00 Ryczą pod Babią Górą 2022-10-07 13:59 Turyści ruszyli w stronę Tatr, jak szybko zakopianka zaświeci się na czerwono? 5 2022-10-07 13:19 Mały, bardzo towarzyski piesek błąkał się na Grapie 2022-10-07 13:00 W sobotę jedziemy na rowerach przez Zakopane (WIDEO) 3 2022-10-07 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2 2022-10-07 11:45 Xawerego Żuławskiego zombie "Apokawixa". Premiera w kinie "Sokół". Mamy dla was bilety 2022-10-07 11:30 Opowieści wujcia Karola z Atmy. Koncert 2022-10-07 11:00 Ślisko, mokro na szlakach, w wielu miejscach natraficie na oblodzenia 2022-10-07 10:00 Amelia Kudasik z Nowego Targu stypendystką Rafał Brzoska Foundation 1 2022-10-07 08:59 Nad górami błękit nieba, Zakopane tonie w chmurach 2022-10-07 08:00 Ach, co to była za noc 1 2022-10-07 07:00 Kolejna Domówka na Roztoki. Wystąpi Antek Krupa 2022-10-06 21:40 Cenna kolekcja uli zagrożona 2 2022-10-06 21:03 Dyrektor Teatru Rabcio rodzi się w bólach 2022-10-06 20:15 Poznajecie? To tatrzańska droga do raju w jesiennych kolorach 1 2022-10-06 19:30 Jak wyjedziemy z naszego osiedla? 8 2022-10-06 18:45 Górale ponieśli ogromne koszty, a władze chcą wszystko sprzedać. Rezolucja trafi do Sasina 14 2022-10-06 18:43 Od cinkciarza do ministra. Kariera ministra Andrzeja Guta Mostowego 31 2022-10-06 17:59 Jest mim, a to oznacza, że na Krupówkach są turyści 2 2022-10-06 17:00 Odbudować piłkę w Zakopanem. Rozmowa z nowym prezesem KS Zakopane 3 2022-10-06 17:00 Pomagamy biegając. Dołącz i wesprzyj hospicjum 2022-10-06 15:30 Cudowna jesień w Tatrach. Zapraszamy do Kuźnic i na Nosal (ZDJĘCIA) 1 2022-10-06 14:55 Spotkanie z 4 niedźwiedziami w Kościelisku (WIDEO) 2022-10-06 14:42 Koncert na skrzypce i fortepian. W rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego 2022-10-06 13:56 Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe 2022-10-06 13:20 Tenis stołowy w Pieninach 2022-10-06 13:00 212. Wieczór na Harendzie. Języczek u wagi 2022-10-06 12:54 Mac-Graf - polecany producent taśm pakowych 2022-10-06 12:45 Mamy błoto w domu w Zakopanem, drogą nie da rady przejść ani przejechać 2022-10-06 12:00 Pług przyjedzie gdy rozjeżdżonego śniegu będzie więcej niż 10 cm 1 2022-10-06 11:07 Jak zmienić życie dzięki terapii dla par online? 2022-10-06 11:00 Szczawnica: Jedni wolą Magdalenę, inni Jana 1 2022-10-06 10:00 Piersi pod kontrolą 2022-10-06 09:59 Łanie skubią trawkę na rondzie (WIDEO) 5 2022-10-06 09:14 W Dzianiszu samochód uderzył w drzewo 3 2022-10-06 09:13 Ostatni w tym roku zlot food trucków na nowotarskim Rynku 1 2022-10-06 08:59 W Tatrach do 1500 metrów jesień, a wyżej zima 2022-10-06 08:03 Wesele góralskie obejrzycie w Dworku Gościnnym 2022-10-06 07:00 Na krawędzi. Jak zatrzymać plagę samobójstw na Podhalu? 1 2022-10-05 21:40 Noc bębnów, pióropuszy i książek 2022-10-05 21:00 Druhowie ze Sromowiec Wyżnych mają nowy samochód 2022-10-05 20:00 Mural w Zakopanem odsłonięty. Wiemy, co przedstawia 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-10-01 12:55 1. Ochotnica Wołochami stoi. Kto chce byc mianowany wojewodą , może nawet ministrem to predziutko do Ochotnicy , bo tam wójt Królczyk nadaje nominacje. Sam jest już juhasem u wojewody Jarka Bucka . Co za wariatkowo uskutecznia Królczyk , a wy drodzy mieszkańcy ulegacie jego fanaberiom. Na zdjęciu widzimy go w marnej kabocinie ale ku owcom w sam roz. Powiedz Królczyk czy już dostałeś nominacje na juhasa czy na razie jesteś zaganiacem owiec? 2022-09-28 22:10 2. Czy ten kudlato-rudy to z ramienia lewicy. 2022-09-17 13:01 3. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 4. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 5. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 6. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 7. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 8. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 9. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 10. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP