Reklama

2022-10-06 18:43:24

Zakopane

Od cinkciarza do ministra. Kariera ministra Andrzeja Guta Mostowego

Ktoś zniszczył dokumenty Andrzeja Guta Mostowego sprzed 1989 roku. Czy mogły tam być sekrety, które miały wpływ na dzisiejsze wybory polityczne pierwszego podhalańskiego ministra?

W starych archiwach Instytutu Pamięci Narodowej szukamy śladów aktywności obecnego sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzeja Guta Mostowego, a dokładnie Andrzeja Guta, urodzonego w Zakopanem 30 października 1960 roku. W tamtych latach Gut nie używał przydomka. Gdy docieramy do jego teczki z aktami paszportowymi, zapala się czerwona lampka. W dokumentach pozostały tylko fragmenty okładki, która dotyczyła lat 80. Wyraźnie widać, że ktoś ją wydarł. By nie naruszyć specjalnego wiązania, obdzierał ją starannie wokół sznurka. Pozostawił tylko teczkę dotyczącą 1989 roku. Czy to przypadek? Czy obecny minister Andrzej Gut Mostowy ma jakieś sekrety? Czy to one mogły spowodować tak znaczące zmiany poglądów najbogatszego posła w Sejmie?

Rycerz Gowina i Kolumba

Gdy nazwisko Guta pojawia się w mediach społecznościowych, natychmiast wylewa się na niego fala hejtu. Naród wyraźnie nie kocha polityków zmieniających barwy. Polityk należał do Ruchu Społecznego AWS, był miejscowym liderem PO, działał w Porozumieniu, stał obok Jarosława Gowina. Jest w Związku Podhalan, w Klubie Inteligencji Katolickiej, jest nawet współzałożycielem Rycerzy Kolumba, tajemniczej organizacji zrzeszającej mężczyzn, popularnie zwanej prawą ręką Kościoła.

Nie po drodze mu z nami

W Zakopanem dziś źle się mówi o pośle. Pretensje pojawiły się wraz z początkiem pandemii. Zwłaszcza mieszkańcy Zakopanego liczyli, że wiceminister stanie na głowie, by pomóc. Podobno nie odczuli wsparcia ze strony polityka. - Od miesięcy nie mamy z nim żadnego kontaktu, nie mówiąc już o wsparciu - mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Zasłużył sobie na złą opinię, bo w środowisku zakopiańskim po prostu go nie ma. Biuro otworzył w Nowym Targu, ale też nie widzę tam żadnej jego aktywności - krytykuje posła Agata Wojtowicz. Podobnie o zaangażowaniu wszystkich podhalańskich parlamentarzystów w pomoc w tych trudnych czasach mówi Wiesław Wojas, znany nowotarski przedsiębiorca. Z lekkim uśmieszkiem przypomina o medalach, które niedawno w Miejskim Ośrodku Kultury władze miasta zawieszały na poselskich piersiach. Nie pomogło nawet wystąpienie Guta na kanale YouTube, gdzie po opuszczeniu Jarosława Gowina tłumaczył, dlaczego zostaje w rządzie. Mówił o swoich zasługach, o bonie turystycznym, wsparciu dla samorządów i na koniec przekonywał, że zostaje w rządzie, bo robi to dla Polski. Jego wystąpienie obejrzało 800 osób.

Zasługi biznesmena

Rok wcześniej Gut miał dobrą prasę. W listopadzie 2020 r. nawet Gazeta Wyborcza zachwalała jego zaangażowanie w walkę o otwarcie stoków narciarskich, nazywając go milionerem i… królem Zakopanego. Powszechnie znane było jego zaangażowanie w działalność charytatywną. Pisaliśmy o tym na łamach Tygodnika. Był przecież pomysłodawcą i sponsorem odbywającej się od wielu lat w Rabkolandzie akcji z okazji Dnia Dziecka - „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom”, zorganizowanej z myślą o najuboższych dzieciach w regionie. Wspierał m.in. strażaków, przedszkole Sióstr Misjonarek na Krzeptówkach. Mimo to internauci wytykają Gutowi głównie zdradę. Niektórzy piszą nawet w mediach społecznościowych, że skusiły go ministerialne apanaże. Inni twierdzą, że to raczej mało prawdopodobne. W oświadczeniu majątkowym poseł podaje, że jest właścicielem 11 nieruchomości. Jego głównym majątkiem jest hotel Sabała, którego jest współwłaścicielem. Hotel przynosi mu potężny dochód. Zarabia na nim rocznie prawie 3 mln zł. Jeśli to nie kasa i profity płynące z władzy tak odmieniły poglądy posła Guta Mostowego, to co innego?

Zniszczone akta

Każde przeglądanie akt jest skrupulatnie odnotowywane na karcie kontrolnej. W 2008 roku badał je archiwista IPN. Występuję więc z pytaniem do IPN, czy teczka Guta, która trafiła do nich z  Nowego Sącza, już wtedy była zniszczona, z wydartymi kartami. Janusz Ślęzak, asystent prasowy krakowskiego oddziału Instytutu, na podstawie rozmów z archiwistami potwierdza, że teczka od początku tak wyglądała. Pytam o możliwe powody, dla których komuś zależało, by usunąć z niej dokumenty sprzed 1989 roku. „Interpretację pozostawiam Panu Redaktorowi” - odpowiada IPN. „Akta zostały wytworzone przez Wydział Paszportów SB WUSW w Nowym Sączu (Służba Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych), a następnie - do przekazania ich do zasobu IPN w 2003 r. - znajdowały się w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Oddział Zamiejscowy w Nowym Sączu” - kończy Instytut.

Oświadczenie lustracyjne

Pierwsza adnotacja o przeglądaniu akt Guta pochodzi z lutego 2002 roku. Kwerendę przeprowadzał ktoś z Biura Rzecznika Interesu Publicznego o imieniu Grzegorz. Nazwisko niewyraźnie wpisane, nie sposób je odczytać. Powodem kwerendy nie mogło być jednak badanie oświadczenia lustracyjnego, bo w 2001 roku Gut przegrał wybory. Kandydował wtedy w wyborach parlamentarnych z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. Między rokiem 2002 a 2008 jego teczki nikt nie badał albo nikt tego nie odnotował na karcie kontrolnej. Andrzej Gut Mostowy dostał się do Sejmu w 2005 roku i wtedy musiał złożyć oświadczenie lustracyjne. Powinno podlegać sprawdzeniu w tym czasie. Wysyłam więc oficjalne zapytanie do Biura Lustracyjnego IPN, którego zadaniem jest weryfikacja oświadczeń lustracyjnych, czy oświadczenie lustracyjne posła, ministra Andrzeja Guta Mostowego było badane, kiedy i w jaki sposób. Odpowiedź przychodzi po kilku dniach. Czytamy w nim: „Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Krakowie pod sygn. Ppl/Kr 41/08 prowadziło czynności weryfikujące wiarygodność oświadczenia lustracyjnego złożonego w dniu 25 września 2007 r. przez Andrzeja Guta Mostowego w związku z ubieganiem się o objęcie funkcji publicznej posła na Sejm RP. Zarządzeniem prokuratora z dnia 30 grudnia 2008 r. sprawę pozostawiono bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.

Teczka z paszportami

W aktach zgromadzonych w archiwum IPN zachowały się oryginalne paszporty wydawane Gutowi na przestrzeni lat. Ich lektura pozwala ustalić na przykład, że w latach 80. wielokrotnie wyjeżdżał do Szwecji. Niestety zniknęły wnioski, na podstawie których poseł miał wydawany paszport i zgodę na wyjazd. Wnioski paszportowe z czasów PRL, które przechowywała Służba Bezpieczeństwa, to dla historyków i badaczy cenne źródło informacji. Często trafiały na nie adnotacje funkcjonariuszy SB, np. popierające starania o wyjazd lub uzasadniające odmowę. Stare, usunięte wnioski byłyby znakomitym źródłem informacji o traktowaniu przyszłego ministra w tamtych latach przez służby PRL. Zwłaszcza że Gut znany był z pokątnego handlu walutą, a to wtedy było środowisko ludzi mocno infiltrowanych przez służby PRL-u. W kwietniu 2012 roku w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej Andrzej Gut Mostowy potwierdza, że handlował dolarami.

Zakopane - lata osiemdziesiąte

Ponury czas. W sklepach pustki. W dwóch barach FiS, które pozostały po jedynym Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim w 1974 roku, turyści zamawiają pomidorową i ruskie. W hotelu Kasprowy obcokrajowców obserwuje trzech pracowników Służby Bezpieczeństwa. Mają specjalny pokój, z którego mogą zakładać gościom podsłuchy. Szwedzi, Austriacy, Niemcy, Jugosłowianie chętnie tu wpadają. Z 20 dolarami w kieszeni są panami świata. Dziewczyny mają na zawołanie. Na Krupówkach kwitnie nielegalny handel walutą. Od lat funkcjonuje tu specjalny schemat działania. Na ulicy pracuje wtedy co najmniej kilkudziesięciu cinkciarzy. Do obsługi mają specjalne tajne punkty, gdzie przekazują kupioną od turystów walutę. Obsługa tych miejsc to już wyższa półka handlarzy. Walutę trzeba szybko i pewnie wymienić. Wojciech Śniady handlował na Krupówkach od początku lat 80. - Punktów, gdzie oddawałem kupioną na ulicy walutę, było kilka. Między innymi zajmowała się tym Fujka (Stefania Biegunówna - przyp. red.), był też taki Edek Tefko. Przyjeżdżał z Bielska, u niego można było rozmienić pieniądze. On siedział tydzień lub dwa w Zakopanem, ale głównie to chodziło się do Gutów - mówi, podkręcając pożółkłe od tytoniu długie, siwe wąsy.

Staszek skrajnie inny niż Andrzej

Śniady dostarczał kupioną od ludzi walutę bezpośrednio do domu vis a vis cmentarza. To dom rodzinny obecnego ministra Andrzeja Guta Mostowego. - Tam było trzech odbiorców - opowiada. - Matka, Staszek - brat Andrzeja, i on. Oni nie handlowali na ulicy. Zanosiliśmy im forinty, korony, marki, guldeny, dolary. - Kupioną walutę rodzina Gutów rozwoziła potem po całej Polsce, tam, gdzie można było ją znowu wymienić po lepszym kursie. Tam, gdzie mieli lepsze przebicie. Śniady źle wspomina kontakty z Andrzejem. -  On był taki cwaniakowaty. Staszek i mama byli honorowi - wyjaśnia, że chodziło o kursy walut. Wtedy wszystkie inne waluty przeliczało się na bony, te same, za które kupowało się wówczas w Peweksie. Gdy kurs się zmieniał, a waluta została już rozliczona przez Gutów, szło się do nich, żeby np. odebrać brakujące pieniądze. - Ze Staszkiem nigdy nie było problemów. Andrzej był skrajnie inny od Staszka. U niego nie było mowy o żadnych zwrotach. Zawsze zaokrąglał na swoją korzyść. Mówił, że już nie ma pieniędzy, i po rozmowie - wspomina.

Nie donieśli na niego

Józef też źle wspomina te kontakty. - Na mnie milicja była wyczulona - opowiada. Jest już w podeszłym wieku, ale ma doskonałą pamięć. Nie chce, żeby ujawniać jego nazwisko. - Nie było łatwo, bo każdy, kto wtedy handlował, mógł innego nadać. Łatwo było kogoś sprzedać. Tylko dzięki Staszkowi nikt nie zakapował Andrzeja. Gdyby nie było Staszka, to by jego brata nadali - przekonuje. Potwierdza to, co mówił Śniady, zakopiańscy waluciarze nie lubili przyszłego ministra.

Współpraca z organami PRL

Sekcją Dochodzeniową Komendy Milicji w Zakopanem w latach 80. kierował Janusz Szymański. Dziś przekonuje, że środowisko cinkciarskie było w latach 80. pod ścisłą kontrolą. - To chyba zrozumiałe, bo w tamtym czasie handel dewizami był nielegalny. Była specjalna komórka, która zajmowała się zwalczaniem tego typu przestępczości - na temat szczegółów nie chce rozmawiać.
- Ja miałem układ z wojewódzką - ucina Wojciech Śniady, gdy pytam o kontakty zakopiańskich cinkciarzy z milicją. - Raz w miesiącu wynajmowałem pokoje w takim małym hotelu z knajpą. Właścicielem był Jurek Stasiński. Na górze były pokoje, a na dole knajpa. Śniady przywoził tam milicjantów z komendy wojewódzkiej. Opowiada, że jechał potem do Kasprowego, kupował sok, wódkę, jakieś orzeszki, gumy do żucia i im zawoził. Czasami posiedział z nimi pół godziny czy godzinę. - W Kasprowym siedziały te nasze puty (prostytutki - przyp. red.). Mówię do nich - dziewczyny, jest taka i taka sprawa. Im też pasowało, bo to wojewódzka i one z nimi figlowały dwa dni, a potem były nietykalne. Tak jak ja.  No i było fajnie. Nigdy nie proponowali mi, żebym kapował - twierdzi. Śniady uważa, że Andrzej Gut na 99% żadnego układu z milicją nie miał. - On się bał milicji. Jak przyszedłem z walutą, a nie było ani Staszka, ani matki, a trafiłem na Andrzeja, to on co chwilę zaglądał do okna, czy gdzieś nie stoi milicja. Raz mnie tylko wojewódzka zapytała o Staszka, czy grubo kręci. Odpowiedziałem, żeby dali Staszkowi spokój, bo on jest w porządku człowiek. O Andrzeja nigdy nie pytali. O kontaktach zakopiańczyków z SB nic nie wiem - zapewnia.

Emerytka wykłada kasę

- Dobrze znałem Emerytkę, tak ją nazywaliśmy, bo była starsza od innych dziewczyn. Piękna, bardzo elegancka, zarabiała, pracując w Orbisie. To jej pieniądze poszły na część Staszeczkówki - opowiada Józef, gdy pytam, w jaki sposób doszło do powstania hotelu Sabała. Jego zdaniem kobieta już w latach 80. miała wielkie pieniądze. Potem z Jankiem, jej małym synkiem, wyjechała z Zakopanego do Austrii, tam w Wiedniu wyszła za mąż i założyła salon kosmetyczny. - Jej chłopaka ciągnęło z powrotem do Zakopanego. Miał kasę od mamy, chciał tu inwestować - mówi Józef. - Gut szukał wspólnika do kupna budynku przy Krupówkach, słynnej Staszeczkówki. Janek robił już wtedy biznes z Kubą Gubałą, który miał pizzerię na Krupówkach. Potem zdecydował się jednak zainwestować w spółkę z Andrzejem Gutem. Kupili Staszeczkówkę i zrobili z niej hotel Sabała - opowiada.

Brat ministra

- Gdy brat kupował Staszeczkówkę od Adama Pawlicy, właścicielem 1/4 był już Janek - twierdzi Stanisław Gut Mostowy, brat ministra. Przeczy tym samym informacjom, które usłyszeliśmy od Józefa. Stanisław Gut niechętnie wraca do lat 80. Bagatelizuje działalność Andrzeja w tamtym czasie. - Kilka razy wyjeżdżał do Szwecji. Nie pamiętam, z kim jeździł, chyba z kolegami ze studiów. Walutą to raczej ja się zajmowałem - twierdzi. Absolutnie odrzuca twierdzenie, że będąc w tamtych czasach cinkciarzem, trzeba było iść na współpracę. Przekonuje, że ani on, ani jego brat nigdy żadnych kontaktów ze służbami nie utrzymywali. - Wyjazdy zagraniczne Andrzeja nigdy nie były warunkowane żadną współpracą. Z tego, co ja wiem, nigdy niczego nie podpisał. A wiem to raczej pewnie. Wiele osób przecież podróżowało w tamtych czasach. Jeśli miałeś zaproszenie i zdałeś na studiach wszystkie egzaminy, to nie było z wyjazdem problemu - przekonuje.
Stanisław Gut Mostowy martwi się dziś, że taki hejt wylewa się na jego brata. Wie, że to reakcja na zmianę barw politycznych Andrzeja. Daje do zrozumienia, że różnią się z bratem poglądami. - Jak się spotykamy, nie rozmawiamy o polityce - twierdzi. Żeby uwiarygodnić swoje poglądy, pokazuje mi zdjęcie swojego domu z czasu wyborów. Na ścianie wisi baner reklamujący Trzaskowskiego. - Dobrze żyjemy z Andrzejem. Nasze rodziny spotykają się na święta. Kiedyś byłem na spotkaniu, na którym wszyscy mówili do niego panie ministrze. To było miłe dla mnie - zapewnia. Na koniec pytam, czy wie, czego ministrem jest jego brat. Nie do końca jest zorientowany. - Chyba był wiceministrem turystyki, teraz znowu coś się zmieniło - mówi.

Minister: No comments

- Okazjonalnie za czasów studenckich handlowałem walutą, przewoziłem też dżinsy przez granicę. Były to trudne czasy i trzeba było znajdować sposoby, żeby sobie radzić - Andrzej Gut Mostowy bagatelizuje swoją działalność cinkciarską w latach 80. Niechętnie wraca do tamtych czasów, nie chce też komentować wypowiedzi handlarzy dewizami. Potwierdza, że podczas studiów kilkakrotnie wyjeżdżał na organizowane przez uczelnię  saksy. W Szwecji zbierał truskawki i sałatę. - Nigdy nie miałem żadnych kontaktów z SB ani innymi służbami PRL. Nigdy też nikt mnie do tego nie zachęcał - oświadcza. Pytam więc o archiwum IPN. - Startując na posła, składałem wszystkie stosowne oświadczenia. Były sprawdzane i nigdy nie było do nich zastrzeżeń - przekonuje. - Czy kiedykolwiek występował pan minister do kogoś, kto miał zniszczyć pana dokumenty gromadzone potem w archiwach IPN? - pytam. - Absolutnie nie. Nie jest zresztą możliwe, żeby była tam na mnie jakaś teczka. Mogłem być obserwowany jedynie w czasie, gdy przez dwa lata pełniłem funkcję przewodniczącego samorządu domu studenckiego na Akademii Ekonomicznej. Ale nic o tym nie wiem - twierdzi. Imiona i nazwiska niektórych moich bohaterów i rozmówców zostały zmienione.

Jurek Jurecki, nr 4TP/2022

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Janek 2022-10-08 21:57:41
Ale dochodzenie .. a tu wystarczy zapytać strach taksówkarzy i kelnerki z tamtego okresu z Gazdy czy Orbisu lub Kasprowego dużo ich jeszcze żyje i mają się dobrze ! O panie dowiecie się takich informacji że z butów wyskoczycie !
janek operacyjny 2022-10-08 18:53:02
Czy Gut ma jakieś wtyki w policji? Kto go krył? Kto to, jest gruby z policji? O co chodzi, że gruby jest słaby fizycznie?
strzelałem_kasprzak 2022-10-08 17:48:00
Intryguje mnie jedna myśl, a mianowicie, że rzeczywiście kiedyś, w czasach końca komuny kupowałem marki niemieckie na Krupówkach. Nie pamiętam dokładnego czasu, ale kupowałem walutę od jakiegoś mężczyzny w średnim wieku, ale on był z jakimś chłopakiem. Ten chłopak był bardzo zaanagażowany i praktycznie to on mi sprzedał te marki. Nie pamiętam dokładnie, ale mogło być ich 150 czy 200. Po wielu latach mogę powiedzieć, że tym starszym mężczyzną mógł być ten opisywany Gut. Pamiętam tą zaciętą minę, takiego cwaniaka, co to on nie jest i w ogóle.
Kasia 2022-10-08 15:51:06
Wielki minister a na meila nie umie odpisać....
jarek 2022-10-08 10:58:56
nie tylko jestem pokorny, ale i zatroskany twoim stanem chorobowym wiem, że twoje leczenie wymaga czasu, dlatego zalecam WYCISZENIE :)
Cyklista 2022-10-08 10:09:43
Jarusiu, więcej pokory zalecam. Mamy jesień, rozpoczął się okres wzmożonych zachorowań na różne infekcje. Szanuj zdrowie, ale i szanuj też innych. Nie więcej jak rok temu pewien Nasz czytelnik pokajał się mówiąc publicznie, cytuję: "Zawsze wydawało mi się, że kogo jak kogo, ale mnie to ominie. Że jak już mnie dopadnie, to przejdę to bezobjawowo".
Tak trzymaj i nie przesadzaj, jak to tobie już nieraz się zdarzało.
Blitzo 2022-10-07 23:40:59
Ino jarusiowi Jagna prawde powie.
jarek 2022-10-07 16:12:28
@ Blitzo, a jak było ? :) :) :)
Blitzo 2022-10-07 14:44:33
A jak to z ta Jagna bylo ?
zenzz 2022-10-07 14:17:49
Ciekawe czy to przypadek, takie wąsko osadzone oczy można zauważyć u niektórych większych i mniejszych cwaniaczków ...
Brooklyn 2022-10-07 12:03:57
Szkoda gadać

Człowiek bez kręgosłupa moralnego
Zero zasad honorowych.
Mamona to Jego Bóg.
Turysta Wielopartyjny 2022-10-07 11:20:02
Ta mina jest znana wszystkim tym, którzy nie daj Boże coś od tego Pana potrzebują.
czopek 2022-10-07 09:26:45
Ta nominacja to kompromitacja pisu i tzw "prawicy". Cinkciarz ministrem.
afrika 2022-10-07 08:29:31
Myślicie że on się przejmuje. Zawsze znajdzie się ktoś kto zagłosuje na niego i PiS.
Wiesio 2022-10-07 07:00:43
Cinkciarz ze wsi wyjdzie, ale wieś z cinkciarza NIE, amen.
xyz 2022-10-07 03:52:16
po mordzie widać, tą góralską butę, zarozumiałość i chciwość!!!
Zuł 2022-10-06 22:24:46
AAAA to tak powstały bony, bony turystyczne ;) BONY BONY TANIO KUPIĘ a turystyka w ciemnej.....
NiedospanyHamster 2022-10-06 20:41:02
@uprzejma! Grubas dzwonił już do Guciorza z płaczem, przebrał papmersa i zakłada swoje słynne ubranie ATK plus kominiarkę i już pędzi po Ciebie.....no chyba że w trakcie wyjazdu ma misję udaremni znowu jakieś wykroczenie które podejmie i tam wogole nie dotrze - bo to bohater jest - on konkretne roboty robi w policji a nie jakieś tam byle co
PolakNeked 2022-10-06 20:28:00
Takich zdarjcow na Podhalu nie brakowało nigdy. Pamiętamy dobrze czasy wojny. A co do Grubasa to niedaleko pada jabłko od jabłoni.....każdy się uśmiecha, każdy przytakuje, każdy się im kłania, każdy narzeka ale nikt się im nie postawi. Dlaczego??? Bo ich macki sięgają wszędzie? Nie mają honoru i wstydu mogą usuwać każdą "przeszkodę"
Dyduch 2022-10-06 20:16:49
Ciekawy bylby artykul o tym jegomosciu co to nie dotarl do bagaznika. W grze byla floszka.
Totalizator 2022-10-06 19:49:36
Moherzyno, lepiej juz z kieszeni nie wyciagaj bo padniemy.
Uprzejma 2022-10-06 19:34:42
Ooooohohooo! Widzę że mowa tu o śmiesznym byłym zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego? Nigdy niczym nie zasłyną szczególnym oprócz przechwalania się i gnębienia najmłodszych funkcjonariuszy...wiecznie wtopy z jego udziałem no ale wiadomo kto mu pomagał. Wujaszek za każdym razem wyciągał go z szamba. Całe kierownictwo wydziału musiało się zmienić ale oczywiście protegowany pana G. został zamiast ukarany to? Ano właśnie awansoooooowany!!!
klatson 2022-10-06 19:15:23
uhahaha...pamiętam wakacje '89. Poszedłem na Krupówki z ojcem kupić dolce. Ojciec powiedział, że idziemy do Guciaka.Miałem wtedy 15 lat. Na miejscu powyżej poczty było dwóch gości, facet i młody chłopak. Ten chłopak sprzedał mojemu ojcu parę dolców. Okazało się po wakacjach, że ten młody to gruby. Chodziłem z nim do jednej klasy w liceum. Jeszcze w pierwszej klasie nie zdał do następnej, bo słaby był fizycznie. Parę lat później dowiedziałem się, że gruby zatrudnił się w policji i dalej miał problemy fizyczne. Może on coś załatwiał Guciakowi.
Turysta Wielopartyjny 2022-10-06 19:09:09
A co tu komentować, obstawiam że plakaty, bilbordy, ulotki pokażą się masowo w nowym rejonie w okręgu wyborczym Nowo Sądeckim, były już okolice Nowego Targu potem Starego Sącza w ostatnich wyborach Jabłonki. Obiecanki wyborcze, a potem szukaj wiatru w polu. Ciekawe gdzie teraz wytypowany na ilość głosów region, a w nim znaczący ludzie uwierzą w opowieści.
A tak naprawdę trzeba podziwiać taktykę wyborczą bo jest skuteczna, szkoda tylko że nie dla wyborców.
jarek 2022-10-06 18:57:58
@konstytucja, nie powołuj tego czegoś, do niby tego, że to jest artykuł jakiejś gazety, wiesz czemu ? bo jest za dużo błędów pisowni :)
moher 2022-10-06 18:54:38
@Totalizator. Ooo jaki dobroczyńca że swojej kieszeni wyjął i dał na biznes turystyczny.
MM 2022-10-06 18:42:25
To ten poseł zdrajca głosujący przeciwko wolnym mediom. Wypad z polityki zdrajco.
konstytucja? 2022-10-06 17:45:32
wiadomosci.gazeta.pl - 06.10.2022 14:36
"Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał w czwartek, że godnie z projektem ustawy stan pogotowia ma wprowadzać minister spraw wewnętrznych i administracji lub wojewoda na maksymalnie 30 dni. Obowiązywanie tego stanu będzie mogło być przedłużone za zgodą premiera lub ministra. Drugi stan podniesionej gotowości - stan zagrożenia - ma wprowadzać premier, jeśli stan pogotowia okaże się niewystarczający, potrzebne będą dodatkowe działania i wprowadzenie ograniczeń. Będzie on mógł obowiązywać w całym kraju lub w części nie dłużej niż 30 dni.
Wiceminister Wąsik, informując o projekcie, dodał także, że w projekt ustawy przewiduje utworzenie PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO OCHRONY LUDNOŚCI. Fundusz ma składać się z funduszu centralnego, którym będzie dysponował szef MSWiA, oraz funduszy wojewódzkich w dyspozycji wojewodów. Od 2024 roku na Fundusz przeznaczana będzie co najmniej 0,1 procent PKB rocznie, a w 2023 roku - 1 MILIARD złotych. Na poziomie samorządów wydatki na ochronę ludności będą planowane w ramach budżetów."

A to ciekawe bo...
dorzeczy.pl - 11 listopada 2021 8:05
"Bill Gates zasugerował, że "PANDEMICZNA GRUPA ZADANIOWA" wymagałaby "DZIESIĄTEK MILIARDÓW" inwestycji ze strony narodów świata, aby przygotować się na możliwość wyprodukowania broni biologicznej. - Więc można by pomyśleć, że będzie to priorytet - powiedział. Jak dodał, W PRZYSZŁYM ROKU FINANSOWE PRZYDZIAŁY BĘDĄ MUSIAŁY ZOSTAĆ DOKONANE.
Life Site News zwróciło uwagę na to, że Gates był do tej pory znany z gwałtownej obrony zastrzyków oraz nakłaniania rządów do masowej aplikacji swoim obywatelom preparatów przeciwko COVID-19. Przypomniało też, że Fundacja Gatesa "stoi za programami szczepień na całym świecie" oraz zaangażowana w badania nad szczepionką z Moderną i pośrednio Pfizera.
W kwietniu Gates wypowiedział słynne zdanie, że życie po COVID-19 nie będzie takie samo, dopóki populacja nie zostanie "szeroko zaszczepiona", opowiadając się za tłumieniem działań, które gromadzą ludzi i ostrzegając, że bez zaakceptowania wstrzyknięcia, "te mogą w ogóle nie wrócić".
Dodo 2022-10-06 17:03:02
A gdzie jest Jagna ?
Fruwajka 2022-10-06 16:45:24
Pora cos o Radku, ktory wyzwolil Afghanistan i rure w Baltyku.
rysiaczek 2022-10-06 16:36:05
Kiedy artykul o chlopaku z Zyrardowa ?
Fascynujace z KC do PE. Nieprawdaz ?
Totalizator 2022-10-06 16:29:43
Taki moherzyno podal pomocna reke calemu turystycznemu biznesowi Podhala i Podtatrz ?
Raczej bzdzil tu i tam ,gdy turystyczne bony okazaly sie deska ratunku dla miejscoej ekonomii .
I znowu wyszlo , ze bezsensowna mowa trawa to tylko ... mowa trawa
Teresa 2022-10-06 15:56:26
@moher w tym momencie obraziłeś gliste
moher 2022-10-06 15:29:05
Współudziałowiec dyktatury Kaczyńskiego współudziałowiec rozkradania kraju, współwinny do doprowadzenie ludzi do biedy, bez honoru, a kręgosłup to ma jak glista miękki.
NiedospanyHamster 2022-10-06 15:11:13
I potem hoduje się i chroni nieudaczników w Komedji w Zakopanem....nietykalność wujaszek zapewnia Grubsonowi - pseudooficerkowi co przewrotu do przodu nigdy w swoim życiu nie wykonał ale postępowania robic uwielbia za to że ktoś nie chce być typowa bagietą...bo do tego się nadaje....koleś sam tyle razy dał ciała że nie da się wszystkiego wymienić i tylko awansuje-POrażka
Szkoda gadać 2022-10-06 15:08:06
Takie mamy yelity po 1989, albo farbowane lisy albo nieroby co przepracowały byle wziąść kasę na odprawę. Nie dziwię się, że ten kraj stoi na głowie.
jarek 2022-10-06 14:29:01
PO prostu chorągiewka ! :)
Mietka 2022-10-06 14:14:22
Żeby to pan poseł był jedynym , który się przefarbował na chwile
Mistrz :)

Reklama
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  PRACA NA STOISKU Z PAMIĄTKAMI Poszukuje kobiety do pracy na stoisku z pamiątkami w Zakopanem Praca od początku grudnia/ koniec listopada. Na sezon lub na stałe. Możliwość ZAKWATEROWANIA!! Wysokie wynagrodzenie + premie Tel. 539 720 809. 539720809 g.stolowska@wp.pl
  Tel.: 539720809
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-05 12:00 Cyrhla to piękna dzielnica Zakopanego (WIDEO) 2023-12-05 11:38 Najstarsze języki programowania - sprawdź, czy je znasz! 2023-12-05 11:30 Z jednej chałpy. Wystawa prac rodziny Gładczanów 2023-12-05 11:19 Masz w sobie żyłkę handlowca? Zgłoś się do nas! 2023-12-05 11:00 Malowane na szkle, a raczej pod szkłem (WIDEO) 2023-12-05 10:00 Tatrzańscy policjanci składają kondolencje kolegom z Wrocławia (WIDEO) 2023-12-05 09:30 Fotografie folklorem malowane 2023-12-05 09:00 Zdrowie, odporność na stres i dyspozycyjność, czyli szkoła stewardess pod Giewontem 2023-12-05 09:00 Zbieraj "GONTY" i wymieniaj na nasze produkty. Przedłużamy promocję! 2023-12-05 08:30 Johnny Trash na pokazie filmu "Ski Bums" 2023-12-05 07:59 Mamy poważny problem z internetem z Netii. Już drugi dzień 2 2023-12-04 21:40 Góra śniegu usunięta 2 2023-12-04 20:59 Nie żyje Stanisława Strachanowska 2023-12-04 20:21 Zakopower i Ralph Kamiński razem. Teledysk do utworu Wołosi (WIDEO) 2 2023-12-04 19:40 Słynne łopatowanie ma już prawie 10 lat, ale problem pozostał (WIDEO) 1 2023-12-04 18:51 Ranny jeleń uśpiony 9 2023-12-04 18:40 Polacy utknęli pod Babią Górą. Z pomocą przyszli słowaccy ratownicy 2023-12-04 17:40 Czekacie na prezenty? Święty Mikołaj nie zawsze je przynosił (WIDEO) 2023-12-04 17:30 Nie boimy się mówić o trudnych sprawach. Mikołajki z Natalią Niemen 2023-12-04 16:39 Prawdziwy święty, czyli XVIII Podhalańskie Mikołajki 1 2023-12-04 15:40 Koronacja Pięknej Madonny 3 2023-12-04 15:30 Podaruj dzieciom najcenniejszy dar. Akcja zbiórki krwi 2023-12-04 14:45 Narty w Austrii - gdzie się wybrać i jak się przygotować? 2023-12-04 14:42 Ranny jeleń od dwóch tygodni czekał na pomoc AKTUALIZACJA (WIDEO) 16 2023-12-04 14:30 Piękna zima także na Krupówkach 2023-12-04 13:40 Takie odśnieżanie w Zakopanem. Góra śniegu na chodniku i miejscu dla niepełnosprawnych 8 2023-12-04 12:59 Zmarł wieloletni sołtys Małego Cichego. Był też członkiem władz miejscowej OSP 1 2023-12-04 12:03 Szalik i czapka dla bezdomnych 2023-12-04 11:59 Nieodśnieżone chodniki w Zakopanem, a śnieg przestał padać w niedzielę 5 2023-12-04 11:08 Wynajem naprawdę się opłaca. Przekonaj się dlaczego coraz więcej osób wybiera PHOX! 2023-12-04 11:04 Nowoczesne wnętrze - jak odświeżyć swoje mieszkanie 2023-12-04 11:00 Bajkowe widoki dziś rano na Kopieńcu. W Zakopanem prawie -14 st. C. (WIDEO) 2 2023-12-04 10:30 Ozgroj mi sie ziemio. Pieśni Wacława Geigera 2023-12-04 10:00 Wolorza rozważania o ludziach 2023-12-04 09:30 Bez patosu. Anna Buńda-Dorula i Janusz Tycner 2023-12-04 09:30 Damian Wcisło w Ruczaju 2023-12-04 09:00 Zobaczcie jak postępują prace przy modernizacji linii kolejowej w Rabce 2 2023-12-04 07:33 Zadymienie w centrum Zakopanego 2023-12-03 21:30 Nad Tatrami widać gwiazdy, temperatura szybko spada (ZDJĘCIA) 2023-12-03 20:30 Św. Mikołaj w Termach Zakopiańskich 1 2023-12-03 19:45 Hala magazynowa zawaliła się w Spytkowicach 2023-12-03 19:43 Życie ma 365 stron. Konkurs dla czytelników 2023-12-03 19:30 Mogę dać zaklętą w słowach energię, mogę od słowa przeminąć (WIDEO) 2023-12-03 19:00 Namaluj Boże Narodzenie 2023-12-03 18:30 Sekret senatora Skorupy 4 2023-12-03 17:50 Co się porobiło? Polacy w rozsypce w Lillehammer 13 2023-12-03 17:49 Dalej już nie dam rady. Turysta utknął na Babiej Górze i prosił o pomoc 1 2023-12-03 17:00 "Czardasz" z Niedzicy na scenie Teatru Polskiego w Warszawie 2023-12-03 16:00 Wiemy kto zaprojektuje przebudowę zakopianki do Szaflar 4 2023-12-03 15:00 Magiczne jabłko pełne świątecznych niespodzianek, czyli kolędy, pastorałki oraz Lennon (WIDEO) 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-05 10:32 1. Koniec świata. Ni ma internetu. Jak tu rzyć. 2023-12-05 09:38 2. miernoto rowerowa ! są powołane służby i dotowane z budżetu do tego typu działań, ale kasiorka poszła na co innego za sprawką twoich miernot. Podobnie jak z Funduszem Sprawiedliwości/Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym minister zero, zamiast pieniądze przekazywać zgodnie z przeznaczeniem, to kupował paniom z koła gospodyń sprzęt AGD czy Pegasusa za 25 mln do szpiegowania opozycji :) 2023-12-05 09:03 3. Wczoraj minęła rocznica. W 1991 roku w miejsce państwowej jednostki Polska Poczta Telegraf i Telefon powołana dwa podmioty gospodarcze, Polską Pocztę i Telekomunikację Polską S.A. 2023-12-05 08:55 4. Zakopianka, cza było wysupłać z datków 1% trochę dutków, dołożyc do transportu rannego jelenia, to może byłby SUKCES. 2023-12-05 08:50 5. Czemu mają mówić poganie: "A gdzież jest ich Bóg?" Nasz Bóg jest w niebie; czyni wszystko, co zechce. Ich bożki to srebro i złoto, robota rąk ludzkich. Mają usta , ale nie mówią; oczy mają, ale nie widzą. Mają uszy, ale nie słyszą; nozdrza mają, ale nie czują zapachu. Mają ręce, lecz nie dotykają; nogi mają, ale nie chodzą; gardłem swoim nie wydają głosu. Do nich są podobni ci, którzy je robią, i każdy, który im ufa. PSALM 115; 2-8 2023-12-05 08:42 6. Ja bym go tam chętnie widział w zamrażarce. 2023-12-05 08:35 7. Piosenka ciekawa , ale teledysk strasznie ciężki . Męczy oglądanie tej dziewczyny w konwulsjach i Sebastiana w jakiejś ciasnej dziurze . A tyle w Tatrach pięknych plenerów do kręcenia teledysków ....... 2023-12-05 08:26 8. Bez Tygodnika nikt w tym grajdole palcem nie kiwnie. 2023-12-05 08:25 9. A jak pisałem że trzeba go dobić to komentarz przepadł... pseudo humanitaryzm i poprawność polityczna... brawo WY! 2023-12-05 08:02 10. Na Jagiellońskiej było to samo. Trzeba było obchodzić górę zwalonego śniegu ulicą. Nota bene na własne ryzyko, bo przez tą hałdę nie widać było czy jedzie jakiś samochód...
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania