Reklama

2022-10-06 18:43:24

Zakopane

Od cinkciarza do ministra. Kariera ministra Andrzeja Guta Mostowego

Ktoś zniszczył dokumenty Andrzeja Guta Mostowego sprzed 1989 roku. Czy mogły tam być sekrety, które miały wpływ na dzisiejsze wybory polityczne pierwszego podhalańskiego ministra?

W starych archiwach Instytutu Pamięci Narodowej szukamy śladów aktywności obecnego sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Andrzeja Guta Mostowego, a dokładnie Andrzeja Guta, urodzonego w Zakopanem 30 października 1960 roku. W tamtych latach Gut nie używał przydomka. Gdy docieramy do jego teczki z aktami paszportowymi, zapala się czerwona lampka. W dokumentach pozostały tylko fragmenty okładki, która dotyczyła lat 80. Wyraźnie widać, że ktoś ją wydarł. By nie naruszyć specjalnego wiązania, obdzierał ją starannie wokół sznurka. Pozostawił tylko teczkę dotyczącą 1989 roku. Czy to przypadek? Czy obecny minister Andrzej Gut Mostowy ma jakieś sekrety? Czy to one mogły spowodować tak znaczące zmiany poglądów najbogatszego posła w Sejmie?

Rycerz Gowina i Kolumba

Gdy nazwisko Guta pojawia się w mediach społecznościowych, natychmiast wylewa się na niego fala hejtu. Naród wyraźnie nie kocha polityków zmieniających barwy. Polityk należał do Ruchu Społecznego AWS, był miejscowym liderem PO, działał w Porozumieniu, stał obok Jarosława Gowina. Jest w Związku Podhalan, w Klubie Inteligencji Katolickiej, jest nawet współzałożycielem Rycerzy Kolumba, tajemniczej organizacji zrzeszającej mężczyzn, popularnie zwanej prawą ręką Kościoła.

Nie po drodze mu z nami

W Zakopanem dziś źle się mówi o pośle. Pretensje pojawiły się wraz z początkiem pandemii. Zwłaszcza mieszkańcy Zakopanego liczyli, że wiceminister stanie na głowie, by pomóc. Podobno nie odczuli wsparcia ze strony polityka. - Od miesięcy nie mamy z nim żadnego kontaktu, nie mówiąc już o wsparciu - mówi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Zasłużył sobie na złą opinię, bo w środowisku zakopiańskim po prostu go nie ma. Biuro otworzył w Nowym Targu, ale też nie widzę tam żadnej jego aktywności - krytykuje posła Agata Wojtowicz. Podobnie o zaangażowaniu wszystkich podhalańskich parlamentarzystów w pomoc w tych trudnych czasach mówi Wiesław Wojas, znany nowotarski przedsiębiorca. Z lekkim uśmieszkiem przypomina o medalach, które niedawno w Miejskim Ośrodku Kultury władze miasta zawieszały na poselskich piersiach. Nie pomogło nawet wystąpienie Guta na kanale YouTube, gdzie po opuszczeniu Jarosława Gowina tłumaczył, dlaczego zostaje w rządzie. Mówił o swoich zasługach, o bonie turystycznym, wsparciu dla samorządów i na koniec przekonywał, że zostaje w rządzie, bo robi to dla Polski. Jego wystąpienie obejrzało 800 osób.

Zasługi biznesmena

Rok wcześniej Gut miał dobrą prasę. W listopadzie 2020 r. nawet Gazeta Wyborcza zachwalała jego zaangażowanie w walkę o otwarcie stoków narciarskich, nazywając go milionerem i… królem Zakopanego. Powszechnie znane było jego zaangażowanie w działalność charytatywną. Pisaliśmy o tym na łamach Tygodnika. Był przecież pomysłodawcą i sponsorem odbywającej się od wielu lat w Rabkolandzie akcji z okazji Dnia Dziecka - „Przedsiębiorcy Podhala, Spisza i Orawy Dzieciom”, zorganizowanej z myślą o najuboższych dzieciach w regionie. Wspierał m.in. strażaków, przedszkole Sióstr Misjonarek na Krzeptówkach. Mimo to internauci wytykają Gutowi głównie zdradę. Niektórzy piszą nawet w mediach społecznościowych, że skusiły go ministerialne apanaże. Inni twierdzą, że to raczej mało prawdopodobne. W oświadczeniu majątkowym poseł podaje, że jest właścicielem 11 nieruchomości. Jego głównym majątkiem jest hotel Sabała, którego jest współwłaścicielem. Hotel przynosi mu potężny dochód. Zarabia na nim rocznie prawie 3 mln zł. Jeśli to nie kasa i profity płynące z władzy tak odmieniły poglądy posła Guta Mostowego, to co innego?

Zniszczone akta

Każde przeglądanie akt jest skrupulatnie odnotowywane na karcie kontrolnej. W 2008 roku badał je archiwista IPN. Występuję więc z pytaniem do IPN, czy teczka Guta, która trafiła do nich z  Nowego Sącza, już wtedy była zniszczona, z wydartymi kartami. Janusz Ślęzak, asystent prasowy krakowskiego oddziału Instytutu, na podstawie rozmów z archiwistami potwierdza, że teczka od początku tak wyglądała. Pytam o możliwe powody, dla których komuś zależało, by usunąć z niej dokumenty sprzed 1989 roku. „Interpretację pozostawiam Panu Redaktorowi” - odpowiada IPN. „Akta zostały wytworzone przez Wydział Paszportów SB WUSW w Nowym Sączu (Służba Bezpieczeństwa Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych), a następnie - do przekazania ich do zasobu IPN w 2003 r. - znajdowały się w dyspozycji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Oddział Zamiejscowy w Nowym Sączu” - kończy Instytut.

Oświadczenie lustracyjne

Pierwsza adnotacja o przeglądaniu akt Guta pochodzi z lutego 2002 roku. Kwerendę przeprowadzał ktoś z Biura Rzecznika Interesu Publicznego o imieniu Grzegorz. Nazwisko niewyraźnie wpisane, nie sposób je odczytać. Powodem kwerendy nie mogło być jednak badanie oświadczenia lustracyjnego, bo w 2001 roku Gut przegrał wybory. Kandydował wtedy w wyborach parlamentarnych z listy Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy. Między rokiem 2002 a 2008 jego teczki nikt nie badał albo nikt tego nie odnotował na karcie kontrolnej. Andrzej Gut Mostowy dostał się do Sejmu w 2005 roku i wtedy musiał złożyć oświadczenie lustracyjne. Powinno podlegać sprawdzeniu w tym czasie. Wysyłam więc oficjalne zapytanie do Biura Lustracyjnego IPN, którego zadaniem jest weryfikacja oświadczeń lustracyjnych, czy oświadczenie lustracyjne posła, ministra Andrzeja Guta Mostowego było badane, kiedy i w jaki sposób. Odpowiedź przychodzi po kilku dniach. Czytamy w nim: „Oddziałowe Biuro Lustracyjne w Krakowie pod sygn. Ppl/Kr 41/08 prowadziło czynności weryfikujące wiarygodność oświadczenia lustracyjnego złożonego w dniu 25 września 2007 r. przez Andrzeja Guta Mostowego w związku z ubieganiem się o objęcie funkcji publicznej posła na Sejm RP. Zarządzeniem prokuratora z dnia 30 grudnia 2008 r. sprawę pozostawiono bez dalszego biegu wobec niestwierdzenia wątpliwości co do zgodności oświadczenia lustracyjnego z prawdą.

Teczka z paszportami

W aktach zgromadzonych w archiwum IPN zachowały się oryginalne paszporty wydawane Gutowi na przestrzeni lat. Ich lektura pozwala ustalić na przykład, że w latach 80. wielokrotnie wyjeżdżał do Szwecji. Niestety zniknęły wnioski, na podstawie których poseł miał wydawany paszport i zgodę na wyjazd. Wnioski paszportowe z czasów PRL, które przechowywała Służba Bezpieczeństwa, to dla historyków i badaczy cenne źródło informacji. Często trafiały na nie adnotacje funkcjonariuszy SB, np. popierające starania o wyjazd lub uzasadniające odmowę. Stare, usunięte wnioski byłyby znakomitym źródłem informacji o traktowaniu przyszłego ministra w tamtych latach przez służby PRL. Zwłaszcza że Gut znany był z pokątnego handlu walutą, a to wtedy było środowisko ludzi mocno infiltrowanych przez służby PRL-u. W kwietniu 2012 roku w wywiadzie dla Gazety Krakowskiej Andrzej Gut Mostowy potwierdza, że handlował dolarami.

Zakopane - lata osiemdziesiąte

Ponury czas. W sklepach pustki. W dwóch barach FiS, które pozostały po jedynym Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim w 1974 roku, turyści zamawiają pomidorową i ruskie. W hotelu Kasprowy obcokrajowców obserwuje trzech pracowników Służby Bezpieczeństwa. Mają specjalny pokój, z którego mogą zakładać gościom podsłuchy. Szwedzi, Austriacy, Niemcy, Jugosłowianie chętnie tu wpadają. Z 20 dolarami w kieszeni są panami świata. Dziewczyny mają na zawołanie. Na Krupówkach kwitnie nielegalny handel walutą. Od lat funkcjonuje tu specjalny schemat działania. Na ulicy pracuje wtedy co najmniej kilkudziesięciu cinkciarzy. Do obsługi mają specjalne tajne punkty, gdzie przekazują kupioną od turystów walutę. Obsługa tych miejsc to już wyższa półka handlarzy. Walutę trzeba szybko i pewnie wymienić. Wojciech Śniady handlował na Krupówkach od początku lat 80. - Punktów, gdzie oddawałem kupioną na ulicy walutę, było kilka. Między innymi zajmowała się tym Fujka (Stefania Biegunówna - przyp. red.), był też taki Edek Tefko. Przyjeżdżał z Bielska, u niego można było rozmienić pieniądze. On siedział tydzień lub dwa w Zakopanem, ale głównie to chodziło się do Gutów - mówi, podkręcając pożółkłe od tytoniu długie, siwe wąsy.

Staszek skrajnie inny niż Andrzej

Śniady dostarczał kupioną od ludzi walutę bezpośrednio do domu vis a vis cmentarza. To dom rodzinny obecnego ministra Andrzeja Guta Mostowego. - Tam było trzech odbiorców - opowiada. - Matka, Staszek - brat Andrzeja, i on. Oni nie handlowali na ulicy. Zanosiliśmy im forinty, korony, marki, guldeny, dolary. - Kupioną walutę rodzina Gutów rozwoziła potem po całej Polsce, tam, gdzie można było ją znowu wymienić po lepszym kursie. Tam, gdzie mieli lepsze przebicie. Śniady źle wspomina kontakty z Andrzejem. -  On był taki cwaniakowaty. Staszek i mama byli honorowi - wyjaśnia, że chodziło o kursy walut. Wtedy wszystkie inne waluty przeliczało się na bony, te same, za które kupowało się wówczas w Peweksie. Gdy kurs się zmieniał, a waluta została już rozliczona przez Gutów, szło się do nich, żeby np. odebrać brakujące pieniądze. - Ze Staszkiem nigdy nie było problemów. Andrzej był skrajnie inny od Staszka. U niego nie było mowy o żadnych zwrotach. Zawsze zaokrąglał na swoją korzyść. Mówił, że już nie ma pieniędzy, i po rozmowie - wspomina.

Nie donieśli na niego

Józef też źle wspomina te kontakty. - Na mnie milicja była wyczulona - opowiada. Jest już w podeszłym wieku, ale ma doskonałą pamięć. Nie chce, żeby ujawniać jego nazwisko. - Nie było łatwo, bo każdy, kto wtedy handlował, mógł innego nadać. Łatwo było kogoś sprzedać. Tylko dzięki Staszkowi nikt nie zakapował Andrzeja. Gdyby nie było Staszka, to by jego brata nadali - przekonuje. Potwierdza to, co mówił Śniady, zakopiańscy waluciarze nie lubili przyszłego ministra.

Współpraca z organami PRL

Sekcją Dochodzeniową Komendy Milicji w Zakopanem w latach 80. kierował Janusz Szymański. Dziś przekonuje, że środowisko cinkciarskie było w latach 80. pod ścisłą kontrolą. - To chyba zrozumiałe, bo w tamtym czasie handel dewizami był nielegalny. Była specjalna komórka, która zajmowała się zwalczaniem tego typu przestępczości - na temat szczegółów nie chce rozmawiać.
- Ja miałem układ z wojewódzką - ucina Wojciech Śniady, gdy pytam o kontakty zakopiańskich cinkciarzy z milicją. - Raz w miesiącu wynajmowałem pokoje w takim małym hotelu z knajpą. Właścicielem był Jurek Stasiński. Na górze były pokoje, a na dole knajpa. Śniady przywoził tam milicjantów z komendy wojewódzkiej. Opowiada, że jechał potem do Kasprowego, kupował sok, wódkę, jakieś orzeszki, gumy do żucia i im zawoził. Czasami posiedział z nimi pół godziny czy godzinę. - W Kasprowym siedziały te nasze puty (prostytutki - przyp. red.). Mówię do nich - dziewczyny, jest taka i taka sprawa. Im też pasowało, bo to wojewódzka i one z nimi figlowały dwa dni, a potem były nietykalne. Tak jak ja.  No i było fajnie. Nigdy nie proponowali mi, żebym kapował - twierdzi. Śniady uważa, że Andrzej Gut na 99% żadnego układu z milicją nie miał. - On się bał milicji. Jak przyszedłem z walutą, a nie było ani Staszka, ani matki, a trafiłem na Andrzeja, to on co chwilę zaglądał do okna, czy gdzieś nie stoi milicja. Raz mnie tylko wojewódzka zapytała o Staszka, czy grubo kręci. Odpowiedziałem, żeby dali Staszkowi spokój, bo on jest w porządku człowiek. O Andrzeja nigdy nie pytali. O kontaktach zakopiańczyków z SB nic nie wiem - zapewnia.

Emerytka wykłada kasę

- Dobrze znałem Emerytkę, tak ją nazywaliśmy, bo była starsza od innych dziewczyn. Piękna, bardzo elegancka, zarabiała, pracując w Orbisie. To jej pieniądze poszły na część Staszeczkówki - opowiada Józef, gdy pytam, w jaki sposób doszło do powstania hotelu Sabała. Jego zdaniem kobieta już w latach 80. miała wielkie pieniądze. Potem z Jankiem, jej małym synkiem, wyjechała z Zakopanego do Austrii, tam w Wiedniu wyszła za mąż i założyła salon kosmetyczny. - Jej chłopaka ciągnęło z powrotem do Zakopanego. Miał kasę od mamy, chciał tu inwestować - mówi Józef. - Gut szukał wspólnika do kupna budynku przy Krupówkach, słynnej Staszeczkówki. Janek robił już wtedy biznes z Kubą Gubałą, który miał pizzerię na Krupówkach. Potem zdecydował się jednak zainwestować w spółkę z Andrzejem Gutem. Kupili Staszeczkówkę i zrobili z niej hotel Sabała - opowiada.

Brat ministra

- Gdy brat kupował Staszeczkówkę od Adama Pawlicy, właścicielem 1/4 był już Janek - twierdzi Stanisław Gut Mostowy, brat ministra. Przeczy tym samym informacjom, które usłyszeliśmy od Józefa. Stanisław Gut niechętnie wraca do lat 80. Bagatelizuje działalność Andrzeja w tamtym czasie. - Kilka razy wyjeżdżał do Szwecji. Nie pamiętam, z kim jeździł, chyba z kolegami ze studiów. Walutą to raczej ja się zajmowałem - twierdzi. Absolutnie odrzuca twierdzenie, że będąc w tamtych czasach cinkciarzem, trzeba było iść na współpracę. Przekonuje, że ani on, ani jego brat nigdy żadnych kontaktów ze służbami nie utrzymywali. - Wyjazdy zagraniczne Andrzeja nigdy nie były warunkowane żadną współpracą. Z tego, co ja wiem, nigdy niczego nie podpisał. A wiem to raczej pewnie. Wiele osób przecież podróżowało w tamtych czasach. Jeśli miałeś zaproszenie i zdałeś na studiach wszystkie egzaminy, to nie było z wyjazdem problemu - przekonuje.
Stanisław Gut Mostowy martwi się dziś, że taki hejt wylewa się na jego brata. Wie, że to reakcja na zmianę barw politycznych Andrzeja. Daje do zrozumienia, że różnią się z bratem poglądami. - Jak się spotykamy, nie rozmawiamy o polityce - twierdzi. Żeby uwiarygodnić swoje poglądy, pokazuje mi zdjęcie swojego domu z czasu wyborów. Na ścianie wisi baner reklamujący Trzaskowskiego. - Dobrze żyjemy z Andrzejem. Nasze rodziny spotykają się na święta. Kiedyś byłem na spotkaniu, na którym wszyscy mówili do niego panie ministrze. To było miłe dla mnie - zapewnia. Na koniec pytam, czy wie, czego ministrem jest jego brat. Nie do końca jest zorientowany. - Chyba był wiceministrem turystyki, teraz znowu coś się zmieniło - mówi.

Minister: No comments

- Okazjonalnie za czasów studenckich handlowałem walutą, przewoziłem też dżinsy przez granicę. Były to trudne czasy i trzeba było znajdować sposoby, żeby sobie radzić - Andrzej Gut Mostowy bagatelizuje swoją działalność cinkciarską w latach 80. Niechętnie wraca do tamtych czasów, nie chce też komentować wypowiedzi handlarzy dewizami. Potwierdza, że podczas studiów kilkakrotnie wyjeżdżał na organizowane przez uczelnię  saksy. W Szwecji zbierał truskawki i sałatę. - Nigdy nie miałem żadnych kontaktów z SB ani innymi służbami PRL. Nigdy też nikt mnie do tego nie zachęcał - oświadcza. Pytam więc o archiwum IPN. - Startując na posła, składałem wszystkie stosowne oświadczenia. Były sprawdzane i nigdy nie było do nich zastrzeżeń - przekonuje. - Czy kiedykolwiek występował pan minister do kogoś, kto miał zniszczyć pana dokumenty gromadzone potem w archiwach IPN? - pytam. - Absolutnie nie. Nie jest zresztą możliwe, żeby była tam na mnie jakaś teczka. Mogłem być obserwowany jedynie w czasie, gdy przez dwa lata pełniłem funkcję przewodniczącego samorządu domu studenckiego na Akademii Ekonomicznej. Ale nic o tym nie wiem - twierdzi. Imiona i nazwiska niektórych moich bohaterów i rozmówców zostały zmienione.

Jurek Jurecki, nr 4TP/2022

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Janek 2022-10-08 21:57:41
Ale dochodzenie .. a tu wystarczy zapytać strach taksówkarzy i kelnerki z tamtego okresu z Gazdy czy Orbisu lub Kasprowego dużo ich jeszcze żyje i mają się dobrze ! O panie dowiecie się takich informacji że z butów wyskoczycie !
janek operacyjny 2022-10-08 18:53:02
Czy Gut ma jakieś wtyki w policji? Kto go krył? Kto to, jest gruby z policji? O co chodzi, że gruby jest słaby fizycznie?
strzelałem_kasprzak 2022-10-08 17:48:00
Intryguje mnie jedna myśl, a mianowicie, że rzeczywiście kiedyś, w czasach końca komuny kupowałem marki niemieckie na Krupówkach. Nie pamiętam dokładnego czasu, ale kupowałem walutę od jakiegoś mężczyzny w średnim wieku, ale on był z jakimś chłopakiem. Ten chłopak był bardzo zaanagażowany i praktycznie to on mi sprzedał te marki. Nie pamiętam dokładnie, ale mogło być ich 150 czy 200. Po wielu latach mogę powiedzieć, że tym starszym mężczyzną mógł być ten opisywany Gut. Pamiętam tą zaciętą minę, takiego cwaniaka, co to on nie jest i w ogóle.
Kasia 2022-10-08 15:51:06
Wielki minister a na meila nie umie odpisać....
jarek 2022-10-08 10:58:56
nie tylko jestem pokorny, ale i zatroskany twoim stanem chorobowym wiem, że twoje leczenie wymaga czasu, dlatego zalecam WYCISZENIE :)
Cyklista 2022-10-08 10:09:43
Jarusiu, więcej pokory zalecam. Mamy jesień, rozpoczął się okres wzmożonych zachorowań na różne infekcje. Szanuj zdrowie, ale i szanuj też innych. Nie więcej jak rok temu pewien Nasz czytelnik pokajał się mówiąc publicznie, cytuję: "Zawsze wydawało mi się, że kogo jak kogo, ale mnie to ominie. Że jak już mnie dopadnie, to przejdę to bezobjawowo".
Tak trzymaj i nie przesadzaj, jak to tobie już nieraz się zdarzało.
Blitzo 2022-10-07 23:40:59
Ino jarusiowi Jagna prawde powie.
jarek 2022-10-07 16:12:28
@ Blitzo, a jak było ? :) :) :)
Blitzo 2022-10-07 14:44:33
A jak to z ta Jagna bylo ?
zenzz 2022-10-07 14:17:49
Ciekawe czy to przypadek, takie wąsko osadzone oczy można zauważyć u niektórych większych i mniejszych cwaniaczków ...
Brooklyn 2022-10-07 12:03:57
Szkoda gadać

Człowiek bez kręgosłupa moralnego
Zero zasad honorowych.
Mamona to Jego Bóg.
Turysta Wielopartyjny 2022-10-07 11:20:02
Ta mina jest znana wszystkim tym, którzy nie daj Boże coś od tego Pana potrzebują.
czopek 2022-10-07 09:26:45
Ta nominacja to kompromitacja pisu i tzw "prawicy". Cinkciarz ministrem.
afrika 2022-10-07 08:29:31
Myślicie że on się przejmuje. Zawsze znajdzie się ktoś kto zagłosuje na niego i PiS.
Wiesio 2022-10-07 07:00:43
Cinkciarz ze wsi wyjdzie, ale wieś z cinkciarza NIE, amen.
xyz 2022-10-07 03:52:16
po mordzie widać, tą góralską butę, zarozumiałość i chciwość!!!
Zuł 2022-10-06 22:24:46
AAAA to tak powstały bony, bony turystyczne ;) BONY BONY TANIO KUPIĘ a turystyka w ciemnej.....
NiedospanyHamster 2022-10-06 20:41:02
@uprzejma! Grubas dzwonił już do Guciorza z płaczem, przebrał papmersa i zakłada swoje słynne ubranie ATK plus kominiarkę i już pędzi po Ciebie.....no chyba że w trakcie wyjazdu ma misję udaremni znowu jakieś wykroczenie które podejmie i tam wogole nie dotrze - bo to bohater jest - on konkretne roboty robi w policji a nie jakieś tam byle co
PolakNeked 2022-10-06 20:28:00
Takich zdarjcow na Podhalu nie brakowało nigdy. Pamiętamy dobrze czasy wojny. A co do Grubasa to niedaleko pada jabłko od jabłoni.....każdy się uśmiecha, każdy przytakuje, każdy się im kłania, każdy narzeka ale nikt się im nie postawi. Dlaczego??? Bo ich macki sięgają wszędzie? Nie mają honoru i wstydu mogą usuwać każdą "przeszkodę"
Dyduch 2022-10-06 20:16:49
Ciekawy bylby artykul o tym jegomosciu co to nie dotarl do bagaznika. W grze byla floszka.
Totalizator 2022-10-06 19:49:36
Moherzyno, lepiej juz z kieszeni nie wyciagaj bo padniemy.
Uprzejma 2022-10-06 19:34:42
Ooooohohooo! Widzę że mowa tu o śmiesznym byłym zastępcy naczelnika Wydziału Kryminalnego? Nigdy niczym nie zasłyną szczególnym oprócz przechwalania się i gnębienia najmłodszych funkcjonariuszy...wiecznie wtopy z jego udziałem no ale wiadomo kto mu pomagał. Wujaszek za każdym razem wyciągał go z szamba. Całe kierownictwo wydziału musiało się zmienić ale oczywiście protegowany pana G. został zamiast ukarany to? Ano właśnie awansoooooowany!!!
klatson 2022-10-06 19:15:23
uhahaha...pamiętam wakacje '89. Poszedłem na Krupówki z ojcem kupić dolce. Ojciec powiedział, że idziemy do Guciaka.Miałem wtedy 15 lat. Na miejscu powyżej poczty było dwóch gości, facet i młody chłopak. Ten chłopak sprzedał mojemu ojcu parę dolców. Okazało się po wakacjach, że ten młody to gruby. Chodziłem z nim do jednej klasy w liceum. Jeszcze w pierwszej klasie nie zdał do następnej, bo słaby był fizycznie. Parę lat później dowiedziałem się, że gruby zatrudnił się w policji i dalej miał problemy fizyczne. Może on coś załatwiał Guciakowi.
Turysta Wielopartyjny 2022-10-06 19:09:09
A co tu komentować, obstawiam że plakaty, bilbordy, ulotki pokażą się masowo w nowym rejonie w okręgu wyborczym Nowo Sądeckim, były już okolice Nowego Targu potem Starego Sącza w ostatnich wyborach Jabłonki. Obiecanki wyborcze, a potem szukaj wiatru w polu. Ciekawe gdzie teraz wytypowany na ilość głosów region, a w nim znaczący ludzie uwierzą w opowieści.
A tak naprawdę trzeba podziwiać taktykę wyborczą bo jest skuteczna, szkoda tylko że nie dla wyborców.
jarek 2022-10-06 18:57:58
@konstytucja, nie powołuj tego czegoś, do niby tego, że to jest artykuł jakiejś gazety, wiesz czemu ? bo jest za dużo błędów pisowni :)
moher 2022-10-06 18:54:38
@Totalizator. Ooo jaki dobroczyńca że swojej kieszeni wyjął i dał na biznes turystyczny.
MM 2022-10-06 18:42:25
To ten poseł zdrajca głosujący przeciwko wolnym mediom. Wypad z polityki zdrajco.
konstytucja? 2022-10-06 17:45:32
wiadomosci.gazeta.pl - 06.10.2022 14:36
"Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał w czwartek, że godnie z projektem ustawy stan pogotowia ma wprowadzać minister spraw wewnętrznych i administracji lub wojewoda na maksymalnie 30 dni. Obowiązywanie tego stanu będzie mogło być przedłużone za zgodą premiera lub ministra. Drugi stan podniesionej gotowości - stan zagrożenia - ma wprowadzać premier, jeśli stan pogotowia okaże się niewystarczający, potrzebne będą dodatkowe działania i wprowadzenie ograniczeń. Będzie on mógł obowiązywać w całym kraju lub w części nie dłużej niż 30 dni.
Wiceminister Wąsik, informując o projekcie, dodał także, że w projekt ustawy przewiduje utworzenie PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU CELOWEGO OCHRONY LUDNOŚCI. Fundusz ma składać się z funduszu centralnego, którym będzie dysponował szef MSWiA, oraz funduszy wojewódzkich w dyspozycji wojewodów. Od 2024 roku na Fundusz przeznaczana będzie co najmniej 0,1 procent PKB rocznie, a w 2023 roku - 1 MILIARD złotych. Na poziomie samorządów wydatki na ochronę ludności będą planowane w ramach budżetów."

A to ciekawe bo...
dorzeczy.pl - 11 listopada 2021 8:05
"Bill Gates zasugerował, że "PANDEMICZNA GRUPA ZADANIOWA" wymagałaby "DZIESIĄTEK MILIARDÓW" inwestycji ze strony narodów świata, aby przygotować się na możliwość wyprodukowania broni biologicznej. - Więc można by pomyśleć, że będzie to priorytet - powiedział. Jak dodał, W PRZYSZŁYM ROKU FINANSOWE PRZYDZIAŁY BĘDĄ MUSIAŁY ZOSTAĆ DOKONANE.
Life Site News zwróciło uwagę na to, że Gates był do tej pory znany z gwałtownej obrony zastrzyków oraz nakłaniania rządów do masowej aplikacji swoim obywatelom preparatów przeciwko COVID-19. Przypomniało też, że Fundacja Gatesa "stoi za programami szczepień na całym świecie" oraz zaangażowana w badania nad szczepionką z Moderną i pośrednio Pfizera.
W kwietniu Gates wypowiedział słynne zdanie, że życie po COVID-19 nie będzie takie samo, dopóki populacja nie zostanie "szeroko zaszczepiona", opowiadając się za tłumieniem działań, które gromadzą ludzi i ostrzegając, że bez zaakceptowania wstrzyknięcia, "te mogą w ogóle nie wrócić".
Dodo 2022-10-06 17:03:02
A gdzie jest Jagna ?
Fruwajka 2022-10-06 16:45:24
Pora cos o Radku, ktory wyzwolil Afghanistan i rure w Baltyku.
rysiaczek 2022-10-06 16:36:05
Kiedy artykul o chlopaku z Zyrardowa ?
Fascynujace z KC do PE. Nieprawdaz ?
Totalizator 2022-10-06 16:29:43
Taki moherzyno podal pomocna reke calemu turystycznemu biznesowi Podhala i Podtatrz ?
Raczej bzdzil tu i tam ,gdy turystyczne bony okazaly sie deska ratunku dla miejscoej ekonomii .
I znowu wyszlo , ze bezsensowna mowa trawa to tylko ... mowa trawa
Teresa 2022-10-06 15:56:26
@moher w tym momencie obraziłeś gliste
moher 2022-10-06 15:29:05
Współudziałowiec dyktatury Kaczyńskiego współudziałowiec rozkradania kraju, współwinny do doprowadzenie ludzi do biedy, bez honoru, a kręgosłup to ma jak glista miękki.
NiedospanyHamster 2022-10-06 15:11:13
I potem hoduje się i chroni nieudaczników w Komedji w Zakopanem....nietykalność wujaszek zapewnia Grubsonowi - pseudooficerkowi co przewrotu do przodu nigdy w swoim życiu nie wykonał ale postępowania robic uwielbia za to że ktoś nie chce być typowa bagietą...bo do tego się nadaje....koleś sam tyle razy dał ciała że nie da się wszystkiego wymienić i tylko awansuje-POrażka
Szkoda gadać 2022-10-06 15:08:06
Takie mamy yelity po 1989, albo farbowane lisy albo nieroby co przepracowały byle wziąść kasę na odprawę. Nie dziwię się, że ten kraj stoi na głowie.
jarek 2022-10-06 14:29:01
PO prostu chorągiewka ! :)
Mietka 2022-10-06 14:14:22
Żeby to pan poseł był jedynym , który się przefarbował na chwile
Mistrz :)
 • PRACA | dam
  Kucharz śniadaniowy- Restauracja w Białce Tatrzańskiej Poszukuję osoby na stanowisko kucharz śniadaniowy do restauracji hotelowej w Białce Tatrzańskiej. Praca na pełen etat, wysokie wynagrodzenie. Więcej informacji pod numerem. 518 259 536
  Tel.: 518
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKÓJ Z ANEKSEM KUCHENNYM I ŁAZIENKĄ, N. Targ. 787 466 608.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie osoby do pracy w gastronomii w swoim ośrodku w Kościelisku. W chwili obecnej szukamy osób chętnych do pracy na następujące stanowiska: SZEF KUCHNI, ZASTĘPCA SZEFA KUCHNI, KUCHARZ. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 785 925 567. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-14.
 • PRACA | dam
  Ogólnopolska spółka AMW Rewita przyjmie OSOBY DO PRACY W RECEPCJI w swoim ośrodku w Kościelisku. Praca w trybie zmianowym w godzinach 7-19 i 19-7. Oferujemy stałą współpracę, terminową wypłatę wynagrodzenia, a także zakwaterowanie. Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 601 953 385. Prosimy o telefony od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  MAŁY DREWNIANY PENSJONAT w Zakopanem zatrudni na umowę o pracę PANIĄ DO SPRZĄTANIA I PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. Praca zazwyczaj od 7 do 15. Bez zakwaterowania. 608 353 045.
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK + USŁUGI MINIKOPARKĄ. 516 796 321.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Karczma w Kościelisku zatrudni POMOC KUCHENNĄ, PANIĄ DO ŚNIADAŃ - 608 301 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam GOSPODARSTWO Z PLACAMI BUDOWLANYMI. 18 28 560 24.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  JESION na deski, ok. 12 kubików - 666 991 114.
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: PIZZERIA. Informacje: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ sprzedam mieszkanie 3 pokojowe z balkonem 48m2. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • USŁUGI | inne
  Firma Sprzątająca-Mania Sprzątania Zajmujemy się kompleksowym sprzątaniem domów, domków, mieszkań. Chętnie przyjmiemy nowe zlecenia, skontaktuj się z nami w celu poznania oferty oraz umówienia się na wycenę.. 505-925-174 maniasprzatania00@gmail.com
  Tel.: 505
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy: pracowników obsługi i kontroli bramek wejściowych, pracowników obsługi stoku i naśnieżania, obsługę parkingu. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA SZYMOSZKOWA zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: BARMANKI I BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE,OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ. Więcej informacji pod nr tel.: 601 628 584
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Pilnie!!! Szukam magazynu do wynajęcia o powierzchni 30-50 m2 i wysokości 3m w Zakopanem, Nowym Targu lub okolicach. Telefon Kontaktowy 660 510 186
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 572 312.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓWKĘ, PODHALE; DOMY, DZIAŁKI MIESZKANIA . 600 404 554.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). Praca dobrze płatna. 791 669 932.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • KUPNO
  Kupię STARE DESKI, BELKI KRZESANE, DRZEWO Z ROZBIÓREK I DRZEWO NA PNIU W LESIE oraz LAS. 695 941 783.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  PRACA NIEMCY - dla fachowców z Polski i Ukrainy (MURARZY, TYNKARZY, OGÓLNOBUDOWLANYCH). 0049 176 601 54 957.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE. 787 479 002.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLANIE DOMÓW. 787 479 002.
 • KOMUNIKATY
  PRZEKAŻĘ GABINET STOMATOLOGICZNY W DOBRE RĘCE - NOWY TARG, RYNEK 11. 504 099 717.
 • USŁUGI | inne
  BEZPŁATNA ZBIÓRKA ZŁOMU. 880 321 013.
 • USŁUGI | budowlane
  RYNNY - DEMONTAŻ, MONTAŻ, OKUCIA BALKONÓW BLACHĄ. 600 998 377.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  MIESZKANIE kupię. 791 236 577.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-11-27 08:00 Trzy tysiące małopolskich uczniów wzięło udział w Olimpiadzie ZUS 2022-11-26 21:15 Kiedy przejedziemy wschodnią obwodnicą Nowego Targu? (WIDEO) 1 2022-11-26 20:15 Finał poszukiwań. Maniuś się odnalazł wkrótce po publikacji! (AKTUALIZACJA) 1 2022-11-26 20:00 Czy aby podwyżka za śmieci nie za mała będzie? - zastanawia się radny 2022-11-26 19:00 Medyczne szkolenie ratowników TOPR 2022-11-26 18:00 Prawda nie istnieje albo jest jak sztuka przekonuje Arkadiusz Karapuda 2022-11-26 17:31 Numer VIN - poznajmy go dokładnie 2022-11-26 17:00 Powstaną dwie nowe galerie tam, gdzie stoją dwie niedokończone! (WIDEO) 2 2022-11-26 16:20 Szczęsny, Zieliński i Lewandowski. Oni dali nam zwycięstwo z Arabią Saudyjską 7 2022-11-26 16:00 Powstaje rondo na ul. Parkowej - czy zdążą skończyć na czas? 2022-11-26 15:00 Nowe rondo w Zakopanem. Jak się wam podoba (WIDEO) 22 2022-11-26 14:58 Uważajcie na oszustów. Dzwonia do mieszkańców powiatu tatrzańskiego 4 2022-11-26 14:00 Był wspaniałym człowiekiem, odszedł zbyt szybko. Pogrzeb Jacka Niklińskiego 1 2022-11-26 13:20 Wypadek w Białce Tatrzańskiej - samochód dachował, a co z kierowcą? 1 2022-11-26 13:00 Równoj ku Górze - oratorium w Zakopanem 2022-11-26 12:30 Jedenastka górą w Miejskich Igrzyskach Szkół Podstawowych w Pływaniu (galeria zdjęć) 2022-11-26 11:30 Jestem wzorem do naśladowania 2 1 2022-11-26 10:40 Piotr Żyła na trzecim miejscu w Ruka, Kubacki tuż za podium! 2022-11-26 10:00 Chmury przepływają nad Giewontem 2022-11-26 09:39 2500 osób, 50 głowic świetlnych, tunel laserowy i ekrany o przekątnej 570 cali 2022-11-26 09:27 Poważny wypadek w Cichem (AKTUALIZACJA) 2022-11-26 09:00 Porozmawiajmy o zakopiańskiej architekturze 2022-11-26 08:00 Prestiżowa nagroda dla Katarzyny Ceklarz 2022-11-25 22:00 Lidia Rosińska z dłutem na szczycie 1 2022-11-25 21:00 Góralskie Święto Dziękczynienia 2022-11-25 20:00 Majka także potrzebuje pomocy. Koncert charytatywny 2022-11-25 19:00 Kolejny sukces projektantki mody z Nowego Targu (WIDEO) 2022-11-25 18:00 Zabawa na całego dla cierpiącej sąsiadki. Cała wieś dla Wioli Hreśki 2 2022-11-25 17:00 W Zakopanem łamane jest prawo konstytucyjne 7 2022-11-25 16:11 Mleko modyfikowane - alternatywą dla pokarmu kobiecego 2022-11-25 16:04 Samochód uderzył w słup. Wstyd się przyznać, zasnąłem - mówi kierowca volvo 5 2022-11-25 16:00 Znamy więcej informacji na temat tragicznego pożaru w Maruszynie 2022-11-25 15:15 Część ulicy Droga do Białego będzie bez prądu 1 2022-11-25 15:10 Autobus wjechał do pizzerii 13 2022-11-25 15:00 Skubanie siana w drodze do piekieł 2022-11-25 14:14 Ogród gotowy na zimę - 6 porad, które warto wdrożyć 2022-11-25 14:06 Stalking 2022-11-25 14:00 Rusza kiermasz ozdób świątecznych, dochód na budowę domu dla niepełnosprawnych 2022-11-25 13:00 Zdjęcia złodziei wywieszone na sklepowym oknie. Każdy może ich zobaczyć 20 2022-11-25 12:00 Na Kasprowym 13 cm śniegu. W sobotę szansa na przejaśnienia 2022-11-25 11:45 Podróż w głąb niesamowitego świata w nowej animacji Disneya. Mamy dla was bilety 2022-11-25 11:16 Od soboty nowe rondo w Zakopanem 14 2022-11-25 11:00 Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. Zakopiańcy radni wciąż nie chcą uchwalić prawa przeciwdziałającego przemocy 7 2022-11-25 11:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 1 2022-11-25 10:37 Rozbita szyba w popularnym sklepie na Krupówkach. Ktoś urządził sobie black friday 3 2022-11-25 10:26 Wycena kuriera? Sprawdź, co wpływa na cenę paczki 2022-11-25 10:08 Najlepszy hotel przy lotnisku Chopina w Warszawie? Air Hotel! 2022-11-25 10:00 Rabczański park wieczorową porą - śnieżna bajka (zdjęcia) 2022-11-25 09:00 Wakacje będą trwały trzy miesiące? Co sądzicie o tym pomyśle? 7 2022-11-25 08:00 Śnieg śniegiem, ale ciepło trzeba ludziom podłączyć
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-11-27 08:06 1. Rondo jest OK i najlepsze rozwiązanie, tylko kierowcy na egzamin poprawkowy , widać co przedstawia nagrany film Trzeba by było się nauczyć jeździć i było by ok, proszę zobaczyć ilu kierowców dało kierunkowskaz przy wyjeździe z ronda, czyż nie jesteśmy zobowiązani sygnalizować prawym kierunkowskazem opuszczając każde rądo ? Pytanie gdzie Policja, bo powinni sypać mandaty, jest to wykroczenie drogowe 2022-11-27 07:40 2. Nowy Targ jak i okolice nie potrafi się odnaleźć w gospodarce wolnorynkowej. Czasy Kombimatu świetności hokeja, czy sąsiadujących uzdrowisk już dawno minęły lub związaną z Ameryką "strefą dolarową". Pozostał materiał dla kościoła i związanymi z nim partami. Dodam, że na wolności Ukrainy zależy organizacjom żydowskim i kościelnym. Z resztą z perspektywy czasu jak na wolności Polski. Widać kto zyskał. 2022-11-26 23:20 3. czytałem tutaj "komentarze" po pierwszym meczu. Może wieczni malkontenci (czyt. wiecznie niezadowoleni idioci) napiszecie teraz jedno, jedyne słowo....... 2022-11-26 22:16 4. Zderzak nie homologowany czyli z ubezpieczenia nici. 2022-11-26 22:11 5. Rondo na miarę naszych czasów i naszych możliwości. 2022-11-26 22:03 6. Jaruś, co tam, co tam ? Jaki problem cię nurtuje ? 2022-11-26 21:49 7. Pan od maseczek nie musiał akurat wychodzić przed szereg na pogrzebie tak wybitnej osoby. 2022-11-26 21:22 8. Rondo imienia Zenka Martyniuka 2022-11-26 20:43 9. niestety :( na Podhalu większość zna kotka Czarusia i uwielbia jego właściciela :) 2022-11-26 20:41 10. @Dziadek. Z karnym to jak ze Św. Marcinem; - albo zimę straci albo ją wzbogaci.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP