Z archiwum TP

Zamknij

Pies na zdrowie

Jurek Jurecki 22:03, 21.06.2021
Treść artykułu pod wideo ↓
2 Pies na zdrowie

Pies jest najlepszym i najwierniejszym przyjacielem człowieka - to prawda znana powszechnie i stara, jak nasza cywilizacja. Na dodatek, dzięki swoim pupilom, ich właściciele są pogodniejsi, zdrowsi i mają lepszą kondycję.

Trudno wyobrazić sobie życie bez tych „braci mniejsztych”. Pilnują, bronią, potrafią obezwładnić napastnika, ostrzec przed niebezpieczeństwem, wytropić zaginioną osobę, a także bezbłędnie znaleźć narkotyki. Wykorzystuje je policja, wojsko, służby celne, ratownicy, a także medycyna. Ścigają się na wyścigach, biegają w zaprzegach, są doskonałymi stróżami, nie obce im jest pasterstwo, są niezastąpionymi towarzyszami myśliwych na polowaniach.


Pies kocha człowieka bezkrytycznie i bezwarunkowo, jest wierny i oddany, nie tylko towarzyszy, ale również wpływa na samopoczucie i zdrowie. Właściciele psów są na ogół zdrowsi, mają lepszą kondycję, rzadziej chorują, mają niższe ciśnienie i dobry poziom cholesterolu. Nie dostają zadyszki, wchodząc po schodach, i rzadziej występuje u nich osteoporoza. To nie magiczny przepływ energii czy korzystne biopole, to zwyczajna konsekwencja ruchu na świeżym powietrzu, jaki wymusza na swoim właścielu pies. Kilka razy dziennie spacer, choćby krótki, ale bez względu na aurę, korzystnie wpływa na ogólny stan zdrowia.


Pies nie pozwala się nudzić, zaczepia, wymusza zainteresowanie, zdecydowanie ułatwia nawiązywanie znajomości, „zaprzyjaźnia” się z innymi czworonogami, zmuszając tym samym właścicieli do nowych kontaktów towarzyskich. Jest to szczególnie ważne dla osób samotnych, dla nich już sama świadomość bycia potrzebnym, opiekowania się zwierzęciem działa motywująco. Zwierzęta mobilizują człowieka do wysiłku związanego z opieką – trzeba je nakarmić, wyjść na spacer, zadbać o ich higienę i zdrowie. Dzieci uczą odpowiedzialności, troski, obowiązkowości i są niezastąpionym kompanem do wspólnej zabawy.


Na specjalne względy zasługują psy „pracujące” z niepełnosprawnymi, przewodnicy niewidomych, czy psi terapeuci – ich rola jest nie do przecenienia. Pozwalają niepełnosprawnym normalnie funkcjonować, a już sama ich obecność działa trapeutycznie. Dlatego te kochane zwierzaki zagościły na dobre w ośrodkach rehabilitacyjnych, terapeutycznych, a dogoterapia stała się jedną z metod wzmacniajacych efektywność wielu terapii.


Dla osób z dysfunkcjami zajęcia z psem mają ogromne znaczenie, rozwijają sferę umysłową, wpływają na koncentrację uwagi, rozwój mowy, pobudzają zmysł wzroku, słuchu, dotyku. Dzięki nawiązaniu i pogłębieniu kontaktu z psem osoba niepełnosprawna czuje się pewniej we własnym środowisku, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, usprawnia komunikację, zdobywa nowych przyjaciół.


Pies potrafi doskonale odstersować, zachęca do zabawy, zawsze radośnie wita swojego pana, umie wiernie czekać i ze zrozumieniem wysłucha wszelkich żalów. Nie ma lepszego lekarstwa na chandrę, lenistwo i kiepskie samopoczucie.

dp

Tygodnik Podhalański 2009 r. 

(Jurek Jurecki)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (2)

stały czytelnikstały czytelnik

0 0

Bartek to Twoje ,,stado"

10:27, 23.06.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

BuzerantBuzerant

0 0

Dzieci to rozumiem ale psy.

13:30, 23.06.2021
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%