Reklama

2014-03-12 16:13:45

Reklama

ANTONI KROH I JEGO NOWY SKLEP

Dowiedziałem się właśnie, że zakopiańska Scena A2, w ramach marcowego „IV Maratonu Teatru” zaplanowała spektakl według „Sklepu Potrzeb Kulturalnych” Antoniego Kroha. To dobra okazja, żeby przypomnieć o tej znakomitej książce. Jesienią 2013 roku podczas Targów Książki w Krakowie ukazało się jej nowe, znacznie zmienione wydanie, zatytułowane „Sklep Potrzeb Kulturalnych po remoncie”. Tym razem – eksperymentalnie – proponuję PT Czytelnikom nie klasyczny autorski tekst, a zapis przeprowadzonego przeze mnie wywiadu z autorem. Poniżej pierwszy fragment tej rozmowy.

     Tych, którzy książki nie znają informuję, że pierwsze wydanie „Sklepu Potrzeb Kulturalnych” ukazało się w roku 1999. Książka okazała się bestsellerem, ale jej autor nie stał się na szczęście celebrytą. Antoni Kroh jest z wykształcenia etnografem, a poza tym znanym pisarzem, historykiem kultury, tłumaczem, szwejkologiem, przewodnikiem tatrzańskim, wybitnym gawędziarzem, interesującym człowiekiem obdarzonym wieloma talentami. Kiedyś mieszkał w Zakopanem i pracował w Muzeum Tatrzańskim. Dziś mieszka w Nowym Sączu, ale kontaktów z Podhalem nie zerwał. Przeciwnie – starannie je pielęgnuje. Czego jednym z dowodów jest jego książka – wspomniany „Sklep Potrzeb Kulturalnych po remoncie” – dotycząca Podhala, góralszczyzny, Bukowiny Tatrzańskiej oraz historii i kultury naszego regionu, która stała się nie tylko bestsellerem, ale pozycją klasyczną. Miała wiele wydań, ale to najnowsze jest znacznie zmienione. 
     Zamiast subiektywnej własnej recenzji proponuję rozmowę z autorem – niech on tłumaczy się z wprowadzonych zmian. O ile mnie pamięć nie myli „Tygodnik Podhalański” nie pisał nic na ten temat. A książka wciąż jest aktualna i obecna na półkach księgarskich. Poniżej pierwszy fragment rozmowy. Jeżeli spotka się z przychylnym przyjęciem i zainteresowaniem z Państwa strony, obiecuję ciąg dalszy. 

– Najnowsze wydanie Twojej książki nosi znacząco zmieniony tytuł, który brzmi „Sklep Potrzeb Kulturalnych po remoncie”. Skąd ta zmiana? 

– „Sklep” absolutnie wymagał remontu, ponieważ skończyłem go pisać dwadzieścia lat temu. Potem przez pięć lat chodziłem w Krakowie od Annasza do Kajfasza żeby mi go wydali. Bardzo to było ciekawe. Najmilej wspominam pewne znane wydawnictwo, gdzie młody człowiek w wieku mojego syna, pogładził mnie po ramieniu i powiedział: „Pan się nie martwi, pierwsze koty za płoty”. Bardzo to było ładne, a potem przypadkowo przeczytałem w gazecie, że Wydawnictwo Prószyński i spółka szuka nowych tekstów. No więc, myślę sobie, co ryzykuję? Pół paczki papieru i fatygę pójścia na pocztę, tak? Ale zyskuję pewność, że zrobiłem w tej sprawie wszystko co mogłem. 
     No i wysłałem tekst, a po kilku tygodniach telefon, że jak będę w Warszawie, żebym był łaskaw ich odwiedzić. Kiedy ich odwiedziłem, to miła pani mówi mi na dzień dobry: „napisał pan świetną książkę, szalenie interesującą”. Pozostaje otwartym pytanie jak to się dzieje, że w siedmiu znanych krakowskich wydawnictwach książkę odrzucają, mniejsza już w tej chwili o to w jakiej formie, natomiast w innym wydawnictwie mówią na dzień dobry, że jest to książka świetna, wydają, no i prawdopodobnie zarabiają na niej trochę. Najprostsze wytłumaczenie jest takie, że po prostu w tamtych wydawnictwach nikt tej książki nie przeczytał i ja się temu wcale nie dziwię.
     Maszynopisów autorów geniuszy po sześćdziesiątce, którzy nie nauczyli się jeszcze jak dojść do gabinetu szefa jest tyle, że biedna redaktorka w wydawnictwie ma powiedzmy sto teczek, a z tych stu teczek musi wyciągnąć trzy, cztery, bo więcej nie da rady. Musi znaleźć rzeczy coś tam warte. Wobec tego zupełnie naturalna jest nienawiść do autorów ze strony redaktorów. Ja to wiem, bo byłem wewnętrznym recenzentem w paru wydawnictwach i wiem z jakim obrzydzeniem brałem do ręki niektóre książki, o których było wiadomo z góry, że to strata czasu. Potem minęło kilkanaście lat, książka żyła i żyje, ale wymagała remontu. 

– Zmiany są dość istotne i można chyba powiedzieć, że to w dużej mierze nowa książka. 

– Zmiany były konieczne. Po pierwsze – niektóre dowcipy zjełczały. Opowiadanie dowcipów typu „Lenin w Poroninie”, albo „Lenin  na Rysach”, to jest mniej więcej tak, jak opowiadanie starych dowcipów o teściowej, o blondynce, albo „jak przyszła baba do lekarza”. Już po prostu nie wypada. Po drugie – powstały na Podhalu zupełnie nowe zjawiska, których nie można zignorować w książce o Podhalu, która ma jakieś pretensje do ujęcia całości. Pewien góral zresztą z pochodzenia, doktorant na dialektologii, zbierał przydomki góralskie we wsi. Jego tam znali od któregoś pokolenia, zbierał te przydomki, aż wreszcie przestano mu odpowiadać na pytania, wyganiano go z chałupy, odpowiadano opryskliwie. Co się okazało? Ktoś puścił plotkę, że jak się Unia Europejska dowie, że każdy góral ma przydomek, to nie dadzą pieniędzy na drogę. Więc tego rodzaju historie są ciągle obecne. Etnograf to jest człowiek, który zawsze przychodzi za późno. Bardzo wiele form folkloru ginie. 
     Co się dzieje na przykład z małżeństwami? Jeśli góral się żeni z nie góralką, albo góralska dziewczyna wychodzi za mąż za nie górala – jak się zachowuje rodzina? To są dramaty, to są tragedie. To bardzo ciekawy problem badawczy, oczywiście dla niektórych to dramat. Poza tym ciekawi mnie ta bardzo interesująca skłonność górali do samozagłady. Gdyby nie grupa ludzi, którzy wtedy mieli władzę, która zdołała wygnać przerażająco wysoką liczbę owiec z Tatr, to co by było z dzisiejszą przyrodą tatrzańską, można by spytać? Byłaby tragedia, byłaby ruina. 
     Taka sama ruina jest z budownictwem. Prawo budowlane – jak to mówią na Podhalu – „u nas się nie przyjęło”. No a skoro się nie przyjęło, to jest trzy razy tyle budowli ile było za mojej młodości, a wody jest tyle samo. Kwestia dwupasmówki, czy ta dwupasmówka będzie iść przez Szaflary i Biały Dunajec, czy przez Bukowinę, to jak w Szwejku – czy woli pan być rozstrzelany czy powieszony? Mniej więcej tak. 
     Poza tym istnieje masa ciekawych zjawisk, na przykład formy religijności pomieszane z folklorem, jakoś nikt nie miał chyba dotychczas odwagi ich opisać. Także forma przynależności etnicznej – kto jest, a kto nie jest góralem, rozmaite niuanse tej sytuacji. Jest masa rozmaitych, ciekawych tematów, ja je próbowałem umieścić w nowym wydaniu – przepracowanym, wzbogaconym i skróconym. Jeden nowy, duży rozdział to jest historia Muzeum Tatrzańskiego. 

– Już tytuł tego rozdziału: „Muzeum Tatrzańskie – pierwsza i ostatnia miłość”, świadczy o Twoim emocjonalnym stosunku do tej firmy.

– Wiele się zmieniło od czasów kiedy ja tam byłem, to znaczy od lat sześćdziesiątych, kiedy to była taka zarośnięta mchem nora dla starszych, powojennych pań, które w czasie wojny strasznie dużo przeszły, a potem chciały mieć święty spokój. I pojawił się młody wariat – czyli ja –dwudziestokilkuletni, jeszcze nie magister, który miał szalone pomysły i wobec tego wszystkich dookoła denerwował. Późne lata sześćdziesiąte. Właściwie było dwóch – w dotychczasowej historii muzeum – godnych wspomnienia dyrektorów, mianowicie Juliusz Zborowski i Teresa Jabłońska. Juliusza Zborowskiego tylko widziałem na ulicy, kiedy byłem małym chłopcem, tak, że to co wiem, to wiem z literatury, jeśli zaś chodzi o Teresę Jabłońską to obserwowałem to muzeum od początku kiedy została dyrektorem, aż do jej odejścia. Otóż, to absolutny fenomen, że z omszałego pensjonatu dla starszych pań i dla ludzi, którzy chcą mieć święty spokój, przepoczwarzyła to miejsce w nowoczesną, działającą, prawdziwą placówkę muzealną, która wydaje, publikuje, wystawia, organizuje. Muszę powiedzieć, że mam głęboki szacunek dla pani Teresy Jabłońskiej.

– Myślę, że siłą tej twojej książki, o której cały czas mówimy, są dwa aspekty i cudowne zbiegi okoliczności. Czyli to, że jako młody chłopak znalazłeś się w Bukowinie i wszedłeś siłą rzeczy, mieszkając tam przez lat kilka, w tę społeczność – chodziłeś tam do szkoły,  miałeś kolegów. A z drugiej strony to, że potem skończyłeś studia etnograficzne i miałeś możliwość wtórnej analizy, przemyślenia swojego uczestnictwa w tej kulturze, opartego na własnej etnograficznej wiedzy i etnograficznym warsztacie. Rozumiem że w tej nowej wersji więcej jest takiego spojrzenia etnografa, spojrzenia z zewnątrz, bo już od dawna na Podhalu nie mieszkasz, choć często bywasz. Na ile ona jest radykalnie przebudowana, na ile ten remont „Sklepu” jest remontem generalnym?

– W nowym „Sklepie” po remoncie zostanie kilka rzeczy. Zostanie po pierwsze ironia. Patrzę na świat ironicznie, taką po prostu mam budowę. Zostanie miłość do Podhala – od dzieciństwa do dzisiaj, w tym miłość do Muzeum Tatrzańskiego, i zostanie ciekawość. Dla mnie Podhale to jest kropla, w której odbija się ocean rozmaitych zjawisk. Zjawisko „swój-obcy”, zjawisko auto-wmawiania sobie, samouwielbienia, zjawisko „rzeczywistość a wizje” – bardzo ciekawe, zjawisko „jesteś nasz – nie jesteś nasz”, oraz wiele innych pozostawiłem. Natomiast nowe rzeczy, które pozbierałem, to są rzeczy, które się dzieją na Podhalu w ciągu ostatnich lat dwudziestu i które obserwuję z uwagą. Poprawię również parę rzeczy. 
     Dobrzy czytelnicy zwrócili mi uwagę na błędy jakie porobiłem. Błędem był opis pogrzebu Józefa Krzeptowskiego, świadkowie tego pogrzebu opowiedzieli mi to inaczej, tak, że cały fragment został wymieniony. Inaczej widzę dziś sprawę socrealizmu na Podhalu. Jak wiadomo socrealizm w Polsce, który trwał kilka lat, opierał się również na kulturze ludowej, ale przecież kulturą ludową fascynowali się przed socrealizmem przedstawiciele romantyzmu, pozytywizmu, neoromantyzmu, Młodej Polski, ekspresjonizmu i tak dalej. Całe pokolenia. Więc socrealizm tylko wszedł w stare koleiny, tylko udawał, że jest kontynuatorem, bardzo ciekawa rzecz – mianowicie na kogo się powołują kontynuatorzy? To jest temat, który starałem się uwzględnić. Tak, że główne nowe tematy w wyremontowanym „Sklepie” to jest Muzeum Tatrzańskie i postacie Muzeum Tatrzańskiego, nowe zjawiska ostatnich dwudziestu lat, które wymykają się i badaniom naukowym i obserwacji oraz ciągle są przedmiotem mitów i stereotypów. 

ciąg dalszy nastąpi wkrótce…

Antoni Kroh, Sklep Potrzeb Kulturalnych po remoncie. Wydawnictwo MG, Warszawa, 2013, ss. 464. 
Scena A2, Sklep Potrzeb Kulturalnych wg Antoniego Kroha. Premiera 22 marca (sobota), godz. 20:00, Grand Hotel Stamary. 

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Pełczyńska 2019-12-14 21:37:22
W książce "Sklep potrzeb kulturalnych", który dobrze pamiętam, pisał Pan o Bukowinie Tatrzańskiej, gdzie między innymi uczył mój stryj Józef Pełczyński, który zrobił zdjęcie pełnej panoramy Tatr z dokładnymi opisami. Nie wiem czy Go Pan Pamięta, uczył w szkole podstawowej m.in. co dziwne, języka francuskiego
Fibi 2014-03-14 21:18:07
PS Panie Maćku proszę o dalszy ciąg...
Jak się wczorajszy film podobał....?
Fibi 2014-03-14 21:16:18
Zacynom pomału tęsknić za "G"...:D Lach... co tyn wacek już cosi nie domogo,? co Cie nie ruso..:D A downiyj to ciy górol ki zaroz rusały...:D
Ale i Ana tyz chyba ze swojego Wacka..:):) baterie wyciongła...:D:D, bo nic ostatnio o nim nie godo..:D:D
Jurajczyk 2014-03-12 18:38:26
Fragment,czytany przez autora (bez spacji)... youtube.com/ watch?v=2ISkEQ4VQAQ

Reklama
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni KONSERWATORA. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Sprzątanie domków Kościelisko
  Tel.: 665436824
 • PRACA | dam
  NIEMCY zatrudnimy na warunkach niemieckich: murarzy, cieśli, elektryków, malarzy-tapeciarzy.
  Tel.: tel. 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • POŻYCZKI
  POŻYCZKA BEZ ZAŚWIADCZEŃ DUŻE KWOTY!!! T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  Zajazd Górski Kuźnice zatrudni RECEPCJONISTKĘ/TĘ. Praca co drugi dzień. Tel. 1820 63730 lub 601 268 550. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • KOMUNIKATY
  Bartkowi i Jego Rodzinie wyrazy szczerego i głębokiego współczucia z powodu śmierci Mamy Haliny Przybył składają Ciocia Jadwiga Pełka oraz Michał i Basia z Dziećmi.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  Potrzebna kucharka i kelnerka Zakopane Poronin
  Tel.: 513017222
  E-mail: kasiaustupska@gazeta.pl
 • PRACA | dam
  Aqua Park Zakopane zatrudni: - PRACOWNIKA OBSŁUGI SPRZĄTAJĄCEJ, - STARSZEGO DYSPOZYTORA, - POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 607 508 752. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRACY W DOMU OPIEKI NA STANOWISKU OPIEKUN, POKOJOWA. Wynagrodzenie brutto 3000. Zakopane -
  Tel.: 698 673 260.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ W SKLEPIE ELEKTRO-NARZĘDZIOWYM. STAŻ HANDLOWY MIN. 2 LATA. Wymagana dobra znajomość obsługi komputera. 600 38 38 52
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Antałówka" zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel. 1820 63730 lub 606 916 306. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Zespół Pensjonatów "Dolina Białego" zatrudni - POKOJOWĄ, - KELNERKĘ z możliwością zakwaterowania. Tel. 1820 63730 lub 603 750 122. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • PRACA | dam
  Spółka POLSKIE TATRY S.A. zatrudni RECEPCJONISTKĘ/TĘ. Tel. 1820 63730. Szczegółowe informacje na stronie
  WWW: www.polskietatry.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA uzbrojona, 65 arów - szer. 32m - Skrzypne Górne. 508 007 181, 519 563 588.
 • PRACA | dam
  Hotel *** w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni kucharza/kucharkę, pomoc kuchenną. Elastyczny grafik pracy, stabilne warunki zatrudnienia, posiłki pracownicze.
  Tel.: 507645428
  E-mail: dyrektor.bukowina@nat.pl
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  RENAULT Megane 2009. 1.4 TCE 130KM. Przebieg 138000km
  Tel.: 603978976, 602104910
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zamieść darmowe ogłoszenie na NIERUCHOMOSCI=DOMY.PL Zapraszamy
  E-mail: portal@nieruchomosci-domy.pl
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • PRACA | dam
  Szukam energicznej i pracowitej osoby do pracy przy produkcji serów, po ok 9h dziennie
  Tel.: 880810472
  Inne: 182658281
 • USŁUGI | budowlane
  HYDRAULIK. Witam oferuje usługi hydrauliczne wodno-kanalizacyjne i centralnego ogrzewania: Wymiana instalacji co. Wykonywanie instalacji co. Usuwanie awarii Montaże i naprawy instalacji wod-kan. Montaż i wymiany urządzeń sanitarnych Montaż piecy.
  Tel.: 788516032
  E-mail: andrzejwalkosz18@onet.pl
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  Willa w centrum Zakopanego zatrudni osobę na stanowisko RECEPCJONISTY. Oferujemy pracę w miłej atmosferze na preferencyjnych warunkach z możliwością rozwoju zawodowego. Wymagana znajomość języka angielskiego. CV prosimy przesyłać na adres recepcja.rekrutacja@wp.pl, lub kontakt telefoniczny 666 378 357.
 • USŁUGI | budowlane
  Wykonam Posadzki Maszynowe z Mixokreta
  Tel.: 573035958
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Lokal 38m2 do wynajęcia w centrum Poronina.Lokal na parterze,wejście bezpośrednio od ulicy.
  Tel.: 886867989
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  MAZDA 5, serwisowane, zadbane, garażowane, r. 2008, diesel, stan bdb, oryginalna nawigacja z dotykowym ekranem, 2 komplety felg aluminiowych z oponami lato/zima, full opcja, 16.000 ZŁ -
  Tel.: 888 223 761.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i gwarantujemy doskonałe zarobki. CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-01-26 15:50 Na wypadek gdyby ktoś chciał samochodem podjechać 2020-01-26 15:30 Koniec ciemnej Gwiazdy 2020-01-26 15:00 Jasełka z Motylami 2020-01-26 14:30 Kary się nie ostały 1 2020-01-26 14:10 Premier ma gest 5 2020-01-26 13:35 Nowa Targowica pozywa burmistrza za opowieści o CBA 2020-01-26 12:30 Dorastanie Majeranków 2020-01-26 12:00 Naprawdę zaklęta muzyka 2020-01-26 11:57 Kolejny wypadek w Tatrach tym razem na Mnichu 1 2020-01-26 11:30 Kilka osób przesadziło z alkoholem, poza tym to były spokojne zawody 5 2020-01-26 11:01 Na kanalizację trzeba poczekać 2020-01-26 10:40 Prezydent Duda wystartował w 12 godzinnym maratonie narciarskim 7 2020-01-26 10:00 Miasto młodych filharmoników 2020-01-26 09:00 Elektro - zamiatarka 1 2020-01-26 08:01 Uściśnij dłoń bohaterom 2020-01-26 01:08 FOTOGRAF PRAWIE DOSKONAŁY 2020-01-25 21:30 Alpejczycy na Harendzie 3 2020-01-25 20:30 W Mieście parkujcie za darmo na Berekach 2020-01-25 18:58 Tragedia w Tatrach - znamy szczegóły dzisiejszych wypadków 2020-01-25 18:15 Turysta poruszony traktowaniem psa 20 2020-01-25 16:23 Piąte miejsce Polaków w konkursie drużynowym na Wielkiej Krokwi (RELACJA NA ŻYWO) 4 2020-01-25 16:12 Śmiertelny wypadek pod Rysami 2 2020-01-25 15:43 Szukasz ciszy - uciekaj w góry 2 2020-01-25 15:23 Jakie nastroje pod Wielką Krokwią? (WIDEO LIVE) 1 2020-01-25 15:00 Policja przygotowuje się do pucharu świata i podsumowuje kwalifikacje 4 2020-01-25 14:44 Wypadek pod Rysami i kolejny pod Zawratem (AKTUALIZACJA) 2020-01-25 14:00 Uliczny handel czyli walka z wiatrakami 2 2020-01-25 13:06 Wypadek w Dolinie Roztoki (aktualizacja) 2020-01-25 12:50 Nastroje bojowe - kibice już się nie mogą doczekać (WIDEO) 2020-01-25 12:47 Policjanci uzbrojeni 11 2020-01-25 12:36 Biegiem na narty - trasy w Kościelisku doskonale przygotowane (WIDEO) 2020-01-25 11:32 Mieszkańcy zakończyli blokadę zakopianki 2020-01-25 11:07 Gorączka pucharowych przygotowań w Zakopanem 3 2020-01-25 10:55 Śnieżna blokada, bez kilofa ani rusz 2 2020-01-25 10:00 Jakub Wolny uzupełnia naszą drużynę. Adam Małysz zaskoczony 1 2020-01-25 09:28 Służbówką do domu 6 2020-01-25 08:30 Rozpoczął się protest na zakopiance - policja kieruje na objazdy 2 2020-01-25 08:01 Inkubatory w potoku 2020-01-24 22:30 Bukiet dla skoczka. Niezwykła wystawa Ewy Bilan-Stoch (wideo) 2 2020-01-24 22:02 Znikające krzyżyki 3 2020-01-24 21:31 Śmieci w potoku 2020-01-24 21:21 "Jagódki" dla dziadków 2020-01-24 21:02 Szkółka dla młodych wędkarzy 2020-01-24 20:51 Zgubiony telefon. Czy uda się go znaleźć? 1 2020-01-24 19:58 Autobus blokował wyjazd z Olczy na zakopiankę 5 2020-01-24 19:33 Kolizja autobusu z samochodem 2020-01-24 19:01 Dawid Kubacki wygrywa kwalifikacje! Pięciu Polaków z awansem 2 2020-01-24 18:21 Niebezpieczne miejsce podczas skoków 2 2020-01-24 17:27 Kubacki i Stoch najlepsi w czasie drugiego treningu! 2020-01-24 17:13 Nowa Orawa i Przyjaciele zapraszają na koncert
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-01-26 15:24 1. I znowu nawalanka krytykantów. Dał źle, nie dał jeszcze gorzej. Nagradzać trzeba, aby młodzi chcieli ciężko pracować na sukces. A może Wy , którzy na wszystko i wszystkich opluwacie jakoś podziekujecie naszemu sportowcowi. Zróbcie coś pożytecznego. 2020-01-26 15:22 2. Piękny gest i dobre serce pana premiera . 2020-01-26 15:08 3. Brawo świder! Kolejny raz robisz z siebie pośmiewisko! Gdyby nie bylo ugody to by trzeba bylo całość zabulic! Jak nie z odsetkami. 2020-01-26 14:51 4. Jeden prezydent jezdzi na nartach inny jezdzil na POlowania a inny znowu lubił se wypić, przecież to też ludzie. 2020-01-26 14:47 5. Remont tylnej płyty rynku zmobilizował właścicieli do remontu nieruchomości tam zlokalizowanych. Oby tak samo było w przypadku rewitalizacji przedniej płyty. Może wreszcie niektórzy się ogarną i jakoś udam im się doprowadzić do szczęśliwego finału budowę suteryny, która rozpoczęli 30 lat temu. 2020-01-26 14:34 6. Fajnie się daje nie swoje pieniadze 2020-01-26 14:31 7. Nie swoje pieniądze ja tez potrafie przeznaczac i wydawac to nic trudnego Panie Morawiecki . 2020-01-26 14:25 8. Mam nadzieję że ze swoich :) 2020-01-26 14:17 9. Haha? Serio? Ależ eko! Ej swider weź już skończ te swoje pomysły bo zaraz Rabka całkiem padnie za twoich śmiesznych rządów. Kase z zamkniętego przedszkola na eko zamiatarkę która zdechnie po roku. Już nie wspomnę ile to bydle żre prądu. A bateryjka w czasie zimy nieużykowana szybko wyciągnie kopyta. 2020-01-26 14:12 10. Jak przed wojną w kinie. Ludzie nie ważne, że ktoś zajął moje miejsce, ale odwróćcie mnie twarzą do ekrany. :-D
2020-01-21 19:31 1. No, no, nie dziwota , że godajom, ze: to som jest MY i nazywo sie do NOS. Tak trzymać, piekno do cudu ta impreza , troche za mało tutok babć i dziadków... 2020-01-21 15:00 2. Świetny fotoreportaż... DZIĘKUJĘ! :-) 2020-01-17 21:00 3. W końcu coś w tej wsi się dzieje bo wcześniej to nic się nie działo może nie było wykwalifikowanych osób 2020-01-13 13:25 4. Napisz coś więcej na temat kościółka na Harendzie.Kiedy jest datowane powstanie tej niewielkiej świątyni, i jak się tam dostać 2020-01-07 10:33 5. Niesamowite wrażenia i bardzo dobre przesłanie z elementami karnawałowymi na polską nutę. Ciekawe kultywowanie tradycji i korzeni religijnych. Informatycznie mnie podobały się skonstruowane i przyozdobione szopki oraz kulturalna organizacja orszaku. Świetne odczucie mądrości i sensu wiary w Boga i dobro jakie on niesie - na chwałę Jezusa. Śliczny jest również w zakopanym drewniany kościółek z małym Jezuskiem koło Giewontu i Doliny Kościeliska. 2020-01-07 00:57 6. Nie jest najstarszy w Zakopanem. Tylko na Harendzie!!! 2020-01-01 14:59 7. Tłumy pod sceną w Zakopanem i rekord przed telewizorami: pik 8,015 mln o 22.43 na Z. Martyniuku. Sylwester śr: TVP2 6,06 mln (pik 8,015); Polsat 2,1 (pik 2,8 mln); TVN 1,3; (pik 2,08 mln). #SylwesterMarzeń to nowa polska tradycja. Dziękujemy widzom TVP za to wspaniałe zwycięstwo! Oby zawsze sie udało . Zaba z tłumem to niebezpieczna sprawa. dobrze ze miałem snieg na dachu, poniewaz inwacja trwała do 1 30 rano..mieszkancy rowni wiedza o co mi chodzi bo kurski z dorula w kordonie to inny swiat szczesliwego 2019-12-30 22:09 8. Naprawdę miło by się te zdjęcia oglądało gdyby była możliwość zobaczenia ich na pełnym ekranie. A tak to mamy od dołu "reklamy gugla" które nie dają się zamknąć, a od góry belkę z odnośnikami do różnych działów. W efekcie na fotki zostaje pół ekranu. 2019-12-29 13:44 9. Jasiu to tygodnik przyszedł do mnie, nie ja do tygodnika. Także wcale się nie chwalę, po prostu zgodziłem się udostępnić zdjęcia i opowiedzieć parę słów. Zjedz serniczka i wyjdź na spacer, bo ładna zima. 2019-12-28 21:42 10. Piękna wyprawa
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka