Tegoroczny Tour de Pologne nawiązuje do stulecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego i będzie rozgrywany jako „Wyścig Pokoleń”. Dziś w Hotelu InterContinental Warszawa oficjalnie zaprezentowano trasę wyścigu.
- 76. Tour de Pologne UCI World Tour zapowiada się bardzo ciekawie, a trasa jest szybka i dynamiczna. Kolarze ponownie będą się ścigać na południu Polski, bo te tereny sprawdziły się podczas poprzedniego wyścigu. Mamy wiele ciekawych miejsc, etapy płaskie, pagórkowate i górskie. Na jednym z etapów będzie premia rozgrywana na bieżni Stadionu Śląskiego w Chorzowie, czym nawiązujemy do przeszłości i czasów Królaka, Szurkowskiego, czy Szozdy, kiedy tysiące ludzi na trybunach obserwowało rywalizację kolarzy – mówi Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.
Podobnie jak przed rokiem uroczyste otwarcie wyścigu będzie miało miejsce na Rynku Głównym w Krakowie. Pierwszego dnia kolarze będą mieli do pokonania pagórkowaty etap ze startem i metą w Krakowie. Kolejne dwa dni to typowo sprinterskie etapy z trudną technicznie trasą. 4 sierpnia peleton wystartuje z Tarnowskich Gór i zafiniszuje przy Spodku w Katowicach. Dzień później na trasie pojawi się miejsce symbol polskiego sportu, czyli Stadion Śląski w Chorzowie, a finisz zaplanowano w Zabrzu. Czwarty etap Jaworzno – Kocierz, Śląskie będzie rozgrywany pod hasłem stulecia powstań śląskich, a partnerem mety jest Województwo Śląskie. Tego dnia kolarze pierwszy raz wjadą w wysokie góry, a na trasie znajdą się dwie premie górskie pierwszej kategorii. Piąty etap to znów interwałowa, pagórkowata trasa z Kopalni Soli „Wieliczka” do Bielska-Białej. Ostatni dwa dni będą decydujące dla losów klasyfikacji generalnej.
Szósty etap Małopolska, Zakopane i siódmy, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska to klasyczna górska trasa w przepięknej scenerii polskich Tatr. Zakopiański etap rozpocznie się i zakończy pod Giewontem, kolarze będą trzy razy pokonywać pętlę w rejonie Zębu.
W 76. Tour de Pologne UCI World Tour kolarze będą walczyć o żółtą koszulkę i zwycięstwo w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, a także w poszczególnych klasyfikacjach – Najlepszy Góral TAURON, Najlepszy Sprinter LOTOS oraz Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO. LOTOS jest także sponsorem klasyfikacji premii Najlepszy Polak.
Tour de Pologne po raz kolejny włączy się w obchody najważniejszych wydarzeń z historii Polski. Wyścig świętował już obchody Roku Chopinowskiego, upamiętniał rocznicę Powstania Warszawskiego, przejechał śladami papieża Jana Pawła II i narodowego hymnu „z ziemi włoskiej do Polski”, a także celebrował 25. rocznicę wolnej Polski. W ubiegłym roku Tour de Pologne odbywał się pod hasłem Narodowy Wyścig Niepodległości włączając się w obchody stulecia odzyskania niepodległości. W tym roku przypada stulecie polskiego olimpizmu i Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W związku z tym Tour de Pologne rozgrywany będzie jako „Wyścig Pokoleń” i w szczególny sposób nawiąże do olimpijskich sukcesów kolarzy, przede wszystkim Ryszarda Szurkowskiego, Czesława Langa i Rafała Majki.
Tradycyjnie już podczas Tour de Pologne odbędą się inne wydarzenia kolarskie. 9 sierpnia w BUKOVINA Resort w Bukowinie Tatrzańskiej zostanie rozegrany Tour de Pologne Amatorów, a w dniach 3-8 sierpnia odbędzie się kolejna edycja Kinder+Sport Mini Tour de Pologne. Młodzi kolarze będą rywalizować w Krakowie, Katowicach, Zabrzu, Jaworznie, Bielsku-Białej i Zakopanem.
76. Tour de Pologne UCI World Tour 3-9.08.2019
1. etap: 3.08 Kraków – Kraków / 136 km
2. etap: 4.08 Tarnowskie Góry – Katowice / 153 km
3. etap: 5.08 Stadion Śląski, Chorzów – Zabrze / 157 km
4. etap: 6.08 Jaworzno – Śląskie, Kocierz / 173 km
5. etap: 7.08 Kopalnia Soli „Wieliczka” – Bielsko-Biała / 154 km
6. etap: 8.08 Małopolska, Zakopane / 155 km
7. etap: 9.08 BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska / 132,5 km
abc
2019-04-11 19:41:29
Przez Dzianisz mogą nie przejechać. Pourywają sobie koła w dziurach. Do położenia asfaltu zostało mało czasu.
jaś
2019-04-11 16:30:39
jak zwykle Białka Tatrzańska ominięta .Brawo radni , brawo wójcina .Widać ,że zaczęliście s...ć do swojego gniazda.
Kkr
2019-04-11 15:44:34
@Kierowca123 Ty na pewno nie jesteś w tych tysiącach skoro nie masz pojęcia w jakich miejscach te wyścigi są rozgrywane. Nigdzie na świecie nie blokuje się rok w rok w takim stopniu całego regionu. Marudzenie? Przedstawiam tylko fakty, wiec zupełnie nie rozumiem o co masz ten ból końca układu pokarmowego? Polska to ogromny kraj a Cześ upodobał sobie tylko jeden region który i bez kolarzy ma problemy z przepustowością dróg. Podhale nie ma nic z tego że godzi się na fanaberie jednej osoby. No może poza reklamą miejscowości które w TVP chętnie przekręcają wiec i tak nikt tego miejsca nie znajdzie. Poczytaj, poszukaj wiedzy, sprawdź opinie z innych wyścigów a później zabieraj głos.
team
2019-04-11 15:03:21
z mapy wynika, że start i meta będą w rejonie dolnej stacji na Szymoszkowej, a nie Krokwi... może dzięki temu zakorkowane będzie tylko pół miasta, a nie całe ;D
Domino
2019-04-11 14:56:10
Pamiętam Królaka, Szozdę, Szurkowskiego, Mytnika, ale jakoś nie przypominam sobie tych wybitnych osiągnięć Langa. Może ktoś przypomnieć? A co do wyścigów na zachodzie. Owszem, tylko tam nikt nie blokuje na cały dzień całego regionu, bez możliwości dojazdu do centrum. Mieszkam w Zakopanem i w czasie tego wyścigu jeżeli wyjadę rano z domu to do wieczora mam małe szanse na powrót do domu, chyba że odstoję parę godzin na blokadach. Mimo że nikt w tym czasie nie jedzie. Nie mam nic przeciwko kolarzom ale powinno to być robione trochę chociaż z głową.
kierowca123
2019-04-11 14:31:52
kkr przestań płakać. W całej Europie sa duże wyścigi kolarskie, co tydzień jeden albo dwa klasyki, do tego etapowe, przez mniejsze i większe miasta. zawsze się zastanawiam czy na zachodzie też jest tyle taki marud jak ty, bo tysiące kibiców oglądają praktycznie każdy z nich.
Szkoda tylko że ostatnio Tour de Pologne zamienil się w wyścig dookoła Małopolski i Śląska
Kkr
2019-04-11 14:10:24
Fantazja i biznes jednego człowieka zmusi Podhale do dwudniowego paraliżu. W szczycie sezonu. Jak długo jeszcze nikt nie będzie brał pod uwagę opinii mieszkańców? Rok w rok święte krowy zajmują główne drogi i to w asyście policji.