Reklama

2010-07-09 11:29:26

Reklama

„Encyklopedia schronisk tatrzańskich”

Reklama

Znalazłem się w dobrym miejscu o dobrym czasie i w bardzo dobrym towarzystwie.

Morskie Oko. Popołudnie. Tabuny krzykliwych ludzi już się przewaliły. Przyroda zdaje się znów opanowywać teren. Tak jakby tylko na chwilę wpuściła ludzkie plemię. Staw hipnotyzuje swoją tonią, a na niebo wypływają znów senne obłoki. Faktura otaczających zboczy górskich wdziera się każdym zmysłem do wnętrza umysłu. Zieleń jest bardziej soczysta i bujniejsza, cisza jakby bardziej przejmująca, skały mienią się fioletami w blasku zachodzącego słońca, a chłodne powietrze orzeźwia. W ręku kubek gorącej herbaty, popijanej na drewnianym ganku schroniska z 1908 roku. No właśnie. Czy schroniska tatrzańskie to tylko budynki, czy może coś więcej? Może jest w nich zaklęta jakaś przekazywana z pokolenia na pokolenie dusza, jakaś opowieść, historia, którą tworzyli ludzie w nich przebywający?

Przechodząc w Tatrach z doliny do doliny, szukamy miejsc, które dadzą nam schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Pierwszą myślą jest schronisko. Lepiej lub gorzej urządzone, z mniejszym lub większym smakiem architektonicznym zaprojektowane, ale jednak miejsce, które nas „nie zawiedzie”. Można pomyśleć, że schroniska to twory będące w symbiozie z otaczającą przyrodą „od wieków”. Jednak nie każdy się zastanawia, skąd budynek znalazł się w tym, a nie innym miejscu, co działo się w jego wnętrzach i jakie historie przeżyli jego mieszkańcy. Próby wyjaśnienia, a może warto powiedzieć – odkrycia niejednokrotnie, tych przeciekawych historii podjął się Janusz Konieczniak w swojej najnowszej pracy pt. „Encyklopedia schronisk tatrzańskich”. Autor jest taternikiem i przewodnikiem tatrzańskim, przewodnikiem UIMLA, instruktorem przewodnictwa, prezesem Koła Przewodników Tatrzańskich im. Macieja Sieczki, współzałożycielem Centrum Przewodnictwa Tatrzańskiego w Zakopanem i wieloletnim jego działaczem. Z racji posiadanego doświadczenia autora a priori należy założyć, że prawie pięciusetstronicowa „księga” stanowić będzie rzetelne kompendium wiedzy. I kto sięgnie po tę pozycję, nie zawiedzie się.

Sam autor połknął schroniskowego bakcyla już w młodości. – Miałem zawsze jakieś szczęście do schronisk. Zawsze spotykałem się w nich z miłą atmosferą. Jako 16-latek dotarłem z kolegą do Morskiego Oka. Mieliśmy kilo kiełbasy, ale był problem z jej usmażeniem. Spotkałem wtedy „Dziunię” (Wanda Łapińska – przyp. red.), która mnie serdecznie przyjęła. Przyrządzono nam taką kiełbasę, przekładaną z cebulką i boczkiem, że palce lizać. I to wszystko zrobili za darmo. I tak się zaczęło. Zaprzyjaźniłem się z właścicielami i później na obowiązkowe dwa kieliszeczki litworóweczki zawsze wpadałem do Łapińskich. Po maturze zrobiłem 2-letni kurs hotelarstwa i rekreacji. Młody byłem, nie wiedziałem, co chcę robić. Wylądowałem w Krynicy, w domu wczasowym „Hutnik”, potem byłem zastępcą kierownika w Kobyle Gródku nad Rożnowem – ale niezbyt mnie to wszystko cieszyło – i teren nie ten, i klimat jakiś inny. Potem poszedłem już tatrzańską drogą i w stronę gór ciągle się kierowałem. Jeszcze na koniec studium hotelarskiego napisałem pracę dotyczącą schroniska na Hali Miziowej. W 1985 roku uzyskałem uprawnienia przewodnika tatrzańskiego. Góry zaczęły mnie wciągać na całego. I jakoś wtedy zacząłem, głównie w zimowy czas, pisać „do szuflady” różne swoje obserwacje nt. schronisk.

Początki encyklopedii


Materiały do tej encyklopedii zbierałem od 2000 roku. Z końcem 2004 roku zaprezentowałem je przyjacielowi Wiesławowi Wójcikowi, który był zaskoczony moimi zbiorami. Pamiętam, że nie mógł oderwać się od ich lektury, po czym skomentował krótko, że: „To musi ujrzeć światło dzienne. Ten temat trzeba profesjonalnie dalej opracować”. Kontynuowałem zbieranie materiałów w zasadzie do 2009 roku. Jest opisanych ponad 150 obiektów. Takie były początki tworzenia encyklopedii. Zorientowałem się też, że nie ma takiej pozycji na rynku. Książka miała być wydana w 2008 roku, w 100-lecie schroniska nad Morskim Okiem. Wszystko było wtedy gotowe, ale zabrakło pieniędzy. Koncepcja wydawcy była ekskluzywna – żeby „nie spalić tematu”. Kiedy miałem już wydrukowany tekst, wydawca, czyli Oficyna Wydawnicza „Wierchy” Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK z jej dyrektorem Jerzym Kapłonem na czele, była zdeterminowana, by praca ukazała się pod ich auspicjami. Dyrektor bardzo się starał by pozyskać pieniądze na takie właśnie wydawnictwo i udało mu się. Zależało mu na tym aby to była pewnego rodzaju wizytówka – zarówno wydawcy, jak i autora. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, kolorowe ilustracje. Jest to zasługa Jurka Kapłona, któremu serdecznie dziękuję. Był gotowy niemal „zawrzeć pakt z diabłem”, żeby tę książkę wydać. Bardzo mnie tym ujął i wzruszył. I tak „Encyklopedia schronisk tatrzańskich” ujrzała światło dzienne dokładnie 15 kwietnia 2010 roku w nakładzie 1000 sztuk.

Praca nad encyklopedią była pasjonująca. Często proces odszukiwania informacji rozpoczynał jakąś reakcję łańcuchową. Dużo jest materiałów z przełomu XIX i XX wieku dostępnych tylko po węgiersku lub niemiecku. Ale dzięki słowackim przyjaciołom, m.in. Ivanowi Bohusowi starszemu czy Janovi Gasparovi docierałem do tych informacji. Np. dzięki pracy badawczej dowiedziałem się o planach budowy schroniska na Buli pod Rysami. Czytamy na str. 232 encyklopedii: „(…) pomysłodawcą budowy schroniska na Buli pod Rysami był Mariusz Zaruski. To on w roku 1910 rzucił pomysł wybudowania w tym miejscu wysokogórskiego schroniska im. Mieczysława Karłowicza. Ponieważ wówczas do realizacji nie doszło, w roku 1925 powrócono do tego pomysłu i przedstawiono projekt budowy na Buli pod Rysami koliby betonowej, jako niezagospodarowane schronisko. (…)” Na stronie 326 czytelnik może dotrzeć do jeszcze bardziej kuriozalnej informacji: „(…)W roku 1909 Węgierskie Towarzystwo Turystyczne przedstawiło opinii publicznej projekt budowy schroniska turystycznego wraz z obserwatorium astronomicznym, o nazwie Budapesztański Dom, na szczycie Gierlacha (…) Miał to być budynek kamienny 4-kondygnacyjny o wymiarach zewnętrznych: długość – 10 m, szerokość – 8 m i wysokość – 9 m. (…)”

– Docierałem do różnych koncepcji architektonicznych (altany, schrony czy schroniska), które nie zostały zrealizowane, ale niewątpliwie dodają „smaczku” całej tej schroniskowej epopei. Jednak generalnie uważam, że jeszcze można by uzupełnić tę książkę, ciągle nowe informacje przecież docierają. W książce są zawarte także materiały redaktorów z TP, m.in. Joli Flach, Apoloniusza Rajwy czy Józka Figury. Szukałem materiałów w różnych miejscach, nawet w katalogach z wystaw malarskich. Mnóstwo radości dawało mi odnajdywanie różnych perełek, których nawet na kursach się nie uczy i nie są opisane w przewodnikach.

Mam nadzieję, że nie jest to jakaś „cegła” czytelnicza, że w miarę sprawnie się ją wertuje i jest w niej dużo informacji, ale też humoru, ciekawostek, opowieści. Znalazłem się w dobrym miejscu o dobrym czasie i w bardzo dobrym towarzystwie. Tak się ma sprawa np. ze zdjęciami. W inwentaryzacji zdjęć Witolda Henryka Paryskiego ogromnie pomógł mi m.in. Wiesio Siarzewski. Na Słowacji pomagał mi Jan Gaspar – dyrektor biblioteki w Koszycach, który ma potężny zbiór kartek i pocztówek zarówno z polskiej, jak i słowackiej strony. Ivan Bohus starszy bardzo pomógł mi w opisie chatarów, gospodarzy poszczególnych miejsc. Mógłbym takie osoby wymieniać bez końca – wszystkim serdecznie dziękuję.

Dlaczego stworzyłem książkę o całych Tatrach? Bazą tego myślenia czy konceptu były rozmowy z Władysławem Krygowskim, Władysławem Midowiczem czy Witoldem Henrykiem Paryskim, którzy Tatry traktowali jako jedność, całość, bez podziału na słowackie i polskie.

Wydawca już mnie ponagla, żebym się szykował do drugiego wydania, z czego wynika, że książka dobrze się sprzedaje. Mam nadzieję, że w kolejnym wydaniu uda mi się pokazać więcej osób, które tworzyły historię schronisk. Na pytanie, czy nie jest to aby tzw. „książka życia”, Janusz Konieczniak odpowiada: – Największą satysfakcję w życiu daje posiadanie celu i dążenie do niego. Nie chciałbym być zaszufladkowany, choć w tym temacie szuflady nie da się do końca zamknąć. Na pewno jest to dla mnie zamknięcie jakiegoś okresu. Z pewnością muszę teraz sukcesywnie, po „aptekarsku” doglądać tej pracy. Jest to w pewnym sensie moje dziecko i muszę je wychować. Spotkałem się już z bardzo dobrym odbiorem książki, co tym bardziej mnie cieszy i utwierdza w przekonaniu, że to była potrzebna praca.

Pierwsza promocja książki odbyła się 22 maja w Krakowie, w Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej. Drugie spotkanie z czytelnikami odbyło się 25 czerwca w zakopiańskiej „Kolibie”. Na wrzesień planowana jest promocja Encyklopedii w zakopiańskiej Bibliotece Publicznej. Mamy także nadzieję, że autor opowie więcej o pracy nad nią podczas VI Spotkań z Filmem Górskim w Dworcu Tatrzańskim.

Encyklopedia jest pełna ciekawych historii, dotyczących schronisk tatrzańskich zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Robiąca wrażenie bogata bibliografia i ciekawa ikonografia (często już unikatowa) dodaje książce wartości. Janusz Konieczniak podzielił swoją pracę wg następującego schematu: najpierw opisy schronisk bądź altan z dolin reglowych po północnej stronie Tatr, a następnie opis wszystkich dolin walnych, począwszy od Doliny Chochołowskiej, kierując się na wschód, dookoła Tatr, aż po Dolinę Zuberską i Kotlinę Orawicką. Na końcu każdego rozdziału znajdują się informacje dotyczące nazw i określeń obiektu oraz wykaz właścicieli i gospodarzy. Dodatkowo autor wzbogacił swoją pracę o trójkolorową legendę w postaci ikon budynków (altany, schrony, schroniska), naniesionych na mapy graniowe autorstwa Mariana Kunickiego i Tadeusza Szczerby (każdy rozdział rozpoczyna się taką czytelną mapką). To dobry pomysł, porządkujący i systematyzujący zawartą w encyklopedii treść.

„Encyklopedia schronisk tatrzańskich” to nowatorska praca całościowo opisująca Tatry. Do tej pory jeszcze nie powstała tak kompleksowa praca. „Encyklopedia schronisk tatrzańskich” stanowić może genialne uzupełnienie popularnej literatury tatrzańskiej, może być włączona jako materiał szkoleniowy dla przyszłych przewodników tatrzańskich, jest także ciekawa dla zwykłego turysty-laika, odsłaniając przed nim zupełnie nowe oblicze gór. Autorowi należą się gratulacje oraz życzenia wytrwałej, dającej radość pracy przy kolejnych wydaniach encyklopedii.

Jakub Brzosko

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Jurajczyk 2010-07-09 22:40:54
Proszę i polecam się na przyszłość :)
darek70 2010-07-09 17:56:55
Nie wiedziałem, że pan Konieczniak coś takiego stworzył, a przecież dzisiaj razem na Włosienicy siedzieliśmy przy stoliku i gawędziliśmy. Muszę sobie kupić tę encyklopedię.
alfredka 2010-07-09 17:53:42
Jurajczyku, bardzo dziękuję, już zaglądam na stroneę.
Pozdrowienia z rozpalonego /też/ Szczecina :)
Jurajczyk 2010-07-09 16:26:04
Do Atosi4- Rozumiem,dziękuję za odpowiedź.Zapytałem bo często piszesz w sprawach w jakiś sposób dotyczących rzeczy związanych z przewodnictwem.Pozdrawiam.
Jurajczyk 2010-07-09 16:23:48
Możesz też zamówić książkę w sklepie internetowym na stronie wydawcy tej pozycji Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK ( cotg.pttk.pl)
Jurajczyk 2010-07-09 16:18:06
Alfredka kupisz na pewno.Ale jeśli chcesz możesz przez internet np. na stronie Oficyny Wydawniczej REWASZ.
atosi4 2010-07-09 16:06:30
Do Jurajczyka - Nie jestem ale kilkakrotnie wzięto mnie za przewodnika (raz, niestety nie zaprzeczyłem).
alfredka 2010-07-09 15:17:42
Czy jeszcze można kupić tę książke np. w Zakopanem. ?
Jurajczyk 2010-07-09 12:38:16
Atosi4 mam pytanie-Jesteś przewodnikiem?
Jurajczyk 2010-07-09 12:36:51
Toż właśnie miałem napisać,że kolejna ciekawa pozycja książkowa na wakacje.Szczególnie,że dotyczy całości Tatr i schronisk również już nieistniejących.
atosi4 2010-07-09 12:25:11
No trudno, znowu wydatek.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77.
  • PRACA | szukam
    Zlecę sprzątanie pokoji, więcej informacji pod tel.513336088. 513336088 helena.nedza.chotarska@gmail.com
    Tel.: 513336088
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE PODDASZY WEŁNĄ MINERALNĄ, ADAPTACJA PODDASZY, ZABUDOWA GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE, PANELE, MONTAŻ DRZWI, ŁAZIENKI, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    SPRZEDAŻ KRUSZYWA RZECZENGO - ŻWIR, PIASEK, CEMENT, GRYZ (SPÓŁA). TRANSPORT. 503 532 680.
  • PRACA | dam
    OPIEKA NAD SENIOREM 1-2h dziennie do południa. Krupówki. 604 171 837.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracowników budowlanych, ekipy, podwykonawców. 601 508736.
  • PRACA | dam
    Restauracja Górska do uzupełnienia zespołu poszukuje osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy tylko dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na pełen etat , bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod numerem :. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518
  • PRACA | dam
    Wspólnota Mieszkaniowa INFINIUM - Aleje 3 Maja 5 w Zakopanem - POSZUKUJE FIRMY ŚWIADCZĄCEJ USŁUGI SPRZĄTANIA BUDYNKU (klatki schodowe, korytarze, itp.) ORAZ TERENU ZEWNĘTRZNEGO. Kontakt w sprawie zakresu do złożenia oferty tel. 889 18 91 54 - zarządca nieruchomości.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Białka Tatrzańska -sprzedam działke z pozwoleniem na budowę , bardzo dobra lokalizacja 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Suche zatrudni Kierownika z doswiadczeniem i zamiłowaniem do Narciastwa praca całoroczna. 606835437 apartamenty@dw-jedrol.pl
    Tel.: 606835437
  • PRACA | dam
    Przyjmę UCZNIA NA PRAKTYKĘ W ZAWODZIE SPRZEDAWCA. 889 694 718.
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy do sklepu spożywczego na 1/2 etatu możliwość przyuczenia. Nowy Targ kontakt telefoniczny 500289160. 500289160
    Tel.: 500289160
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Białka Tatrzańska ---sprzedam działke 1,4 hektara w jednym kawałku z dojazdem 660797241.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam bez pośredników DZIAŁKĘ W JORDANOWIE 1500 m2, widokową, częściowo uzbrojoną. Teren zabudowań jednorodzinnych i zagrodowych. 728 710 702, 605 879 327.
  • PRACA | dam
    Pracownik budowlany. Firma budowlana poszukuje pracownika budowlanego na terenie: Zakopane, Nowy Targ, Białka Tatrzańska, Bukowina. 602493811
    Tel.: 602493811
  • PRACA | dam
    SPRZĄTANIE APARTAMENTÓW W KOŚCIELISKU, PRACA STAŁA UMOWA O PRACĘ/ZLECENIE. 698954671 www.osadawidokowa.pl d.zacharko@gorskagrupa.pl
    Tel.: 698954671
  • SPRZEDAŻ | różne
    AD BLUE - Z DYSTRYBUTORA - STACJA PALIW PAPI SERVICE, ZAKOPANE - SPYRKÓWKA 4. WYGODNE TANKOWANIE, NAJLEPSZE CENY! Tel. 18 20 17 467. www.papiservice.pl
  • NAUKA
    Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Zakopanem przy ul. Krzeptówki Potok 12 zaprasza dzieci w wieku 2,5 - 3 lata. Zapewniamy: świetną bazę lokalową, własną kuchnię, doświadczoną kadrę, przystępne ceny. Zapraszamy do kontaktu mailowego: przedszkolemisjonarki@gmail.com lub telefonicznego 690 124 554
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, ŁAZIENKI, MALOWANIE. 798 476 308.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA. 531 666 333.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2025-05-20 08:00 Coraz więcej kłódek na moście 1 2025-05-19 21:13 Jutro wielka zbiórka gabarytów, już dziś ludzie wystawiają zużyte sprzęty 1 2025-05-19 21:00 Górale w Dubaju, Zakopane promuje się na targach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich 6 2025-05-19 20:35 Ponad trzy tysiące odwiedzających w filiach Muzeum Tatrzańskiego 2 2025-05-19 20:00 Wiadomości prosto od leśniczego Grzegorza z Morskiego Oka (WIDEO) 2025-05-19 19:25 Dachowanie w Białym Dunajcu, jedna osoba poszkodowana 2025-05-19 19:00 Mężczyzna trzykrotnie zakłócał pracę komisji wyborczej w Suchej Beskidzkiej 2025-05-19 18:35 Uczniowie ze szkoły średniej w Nowym Targu głosowali zupełnie inaczej 2025-05-19 18:34 Nie żyje bratanica Karola Stryjeńskiego 1 2025-05-19 18:30 Koncert zespołu ARTmagedon w Stacji Kultura Zakopane 2025-05-19 18:00 Wspomnienie dra Wincentego Galicy w 15. rocznicę śmierci 2025-05-19 17:00 W tych gminach na Podhalu Karol Nawrocki dostał ponad 50% głosów 27 2025-05-19 16:30 Małopolskie Forum Organizacji Pozarządowych - regionalne spotkania i szkolenia dla NGO's 2025-05-19 16:00 Diler szybko nie wyjdzie z więzienia 2 2025-05-19 14:59 Mężczyzna zaczepiał dzieci pod sklepem, został zatrzymany przez policję 6 2025-05-19 14:01 Strażacy na Wielkiej Krokwi i w Dolinie Lejowej (FOTO) 2025-05-19 13:00 Trzy świnki Braci Grimm na scenie Rabcia 2025-05-19 12:00 Złodziej przyłapany na gorącym uczynku przez ochroniarzy wpadł w ręce policjantów 2025-05-19 11:25 Była małopolska konserwator zabytków krytykuje remont schroniska na Kondratowej 16 2025-05-19 10:59 Zawodowy kierowca bez prawa jazdy, gnał przez wieś jak pirat drogowy 2025-05-19 10:30 Uważaj na lawiny. TOPR ogłosił zagrożenie lawinowe 1 2025-05-19 10:12 Jak zakupić profesjonalną wędkę, która sprawdzi się niezależnie od metody połowu? 2025-05-19 10:00 Oficjalne wyniki wyborów. Minimalnie zwiększyła się przewaga Trzaskowskiego nad Nawrockim 16 2025-05-19 10:00 SKY WALK SERCE PORONINA: NAJWIĘKSZE OTWARCIE 2025 ROKU! 2025-05-19 09:00 Ulica Budzowa zamknięta do środy, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem 2025-05-19 07:59 Nawrocki przed Mentzenem w powiecie nowotarskim 12 2025-05-19 07:55 W Zakopanem sprawnie policzono głosy. Takie są dokładne wyniki 20 2025-05-19 07:36 W powiecie tatrzańskim i Zakopanem wygrywa Karol Nawrocki 11 2025-05-18 21:10 Mężczyzna zasłabł w lokalu wyborczym 2025-05-18 21:00 Rafał Trzaskowski z niewielką przewagą wygrywa pierwszą turę wyborów prezydenckich 16 2025-05-18 20:00 Dawne dźwięki nocą w starym kościółku (WIDEO) 2025-05-18 19:20 W Komisji Obwodowej w TPN frekwencja ponad 60 % 2025-05-18 18:55 W Zakopanem frekwencja już ponad 50%. Jak w innych gminach? 2025-05-18 18:00 Uwaga kierowcy, utrudnienia na drodze Bór - Szaflary 2025-05-18 17:00 Zero kary za wycinkę 4 2025-05-18 16:00 Święto Uczelni w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu - 20 maja 2025 r. 1 2025-05-18 15:00 Poranne okienko pogodowe na Kondratowej (WIDEO) 2025-05-18 14:30 Pustawo w lokalu wyborczym w Chabówce 1 2025-05-18 14:10 Ilu wyborców poszło do urn na Podhalu? 2025-05-18 13:59 Wysoka frekwencja w komisji w centrum Zakopanego. Głosują też turyści 2025-05-18 12:59 Górale głosują w wyborach prezydenckich. Znamy frekwencję w jednym z lokali 2025-05-18 12:17 Policyjna interwencja przed lokalem wyborczym w Zakopanem 1 2025-05-18 12:11 Burmistrz Zakopanego już zagłosował, a ty? 2 2025-05-18 12:00 Szczawnica w szoku. Burza wokół hotelu Pieniny Grand 2 2025-05-18 11:00 Liryczna POSA po raz siódmy 2025-05-18 10:00 Janos Esterhazy - polityk, który cierpienie ofiarował Bogu 2 2025-05-18 09:28 Ranne dusze - debiut literacki Pauliny Kamforowskiej 2025-05-18 09:00 Wiosna na sportowo. Zrób coś dobrego dla siebie i innych! 2025-05-18 08:00 "Eko-przebrania. Stroje inspirowane naturą". Warsztaty 2025-05-18 07:00 Rozpoczęły się wybory prezydenckie 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-05-20 08:44 1. chyba jest 28% rozwodów ... to nożyce i trochę ich wyciąć, niekoniecznie ze zerdzewiałe ... 2025-05-20 08:38 2. Czyżby znów jakiś dziwny typ miał być prezydentem? Jednego Dudy za mało, drugiego trzeba wybrać? 2025-05-20 08:37 3. Dziadzioo to nie ja, to mój przyszywany forumowy brat bliźniak. 2025-05-20 08:36 4. Piękny wiek, tylko pozazdrościć :) 2025-05-20 08:35 5. Arabskie rodziny to jak dla mnie idealni turyści, grosza nie żałują, a w Tatry i tak nie chodzą, poza jakimiś spacerami dolinami i wjazdem na Kasprowy, więc tłoku na szlakach nie robią. I nie narzekają gdy pada deszcz :) 2025-05-20 08:19 6. Wszyscy którzy mówią głośno o patriotyzmie, w istocie nie wiedzą co to oznacza. Patroityzm to nie szalik i zabaźgrana flaga na skokach. Patriotyzm to troska o współobywateli, a tu tylko prywata i osiąganie własnych celów. W szczególności właśnie w Konfederacji. Najbardziej zakłamane środowisko, podobnie jak nacja górali podhalańskich 2025-05-20 07:59 7. @Aleks Ochotniczanie są ciężko pracującymi ludżmi , a gdyby byli wykształceni to nie budowali by kościołów, bazylik , tylko szkoły, szpitale , zakłady pracy.. 2025-05-20 07:55 8. Lecą sie promowac do Dubaju a kible nie otwarte,park miejski jest dewastowany przez park jakis światelek potrzebne referendum o odwolaniu burmistrza 2025-05-19 22:59 9. Niby schronisko i niby turyści. 2025-05-19 22:56 10. https://www.zakopane.pl/inne/strefa-miejska/aktualnosci/aktualnosci-biezace/maj-2025/zakopane-jasniejsze-i-bardziej-eko-rusza-modernizacja-oswietlenia-ulicznego "15 maja, Wiceburmistrz Zakopanego Bartłomiej Bryjak podpisał z wykonawcą umowę na realizację inwestycji pn.: Modernizacja infrastruktury oświetlenia ulicznego w Zakopanem w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych Edycja dziewiąta: "Rozświetlamy Polskę". Wartość całej inwestycji wynosi 1 904 987,10 zł brutto, z czego 888 355,20 zł to kwota dofinansowania ze środków rządowych. Świetnie się to wpisuje w wynajęcie za plecami mieszkańców parku miejskiego. Poprzednicy organizowali w parku miejskim mikołajki, dzień śniegu i inne atrakcje dla mieszkańców. Dbali też o pozyskiwanie funduszy na modernizację oświetlenia miejskiego. Tymczasem przyjaźni burmistrze po 20 tysięcy sztuka zaczęli z grubej rury i zanim cokolwiek zarobili i pozyskali, postanowili rozwalić 700 tysięcy na bezpłatną bibę i wynajęli bez przetargu park miejski za marne 160 tysięcy... na chińskie tandetne światełka. Tak się robi interesy życia. Jeszcze tylko kolejne miliony na stadion gigantomanii i pójdziemy z torbami. Chyba nikt tam nie potrafi obsługiwać kalkulatora albo z góry zakładają że to nie ich problemy tylko mieszkańców.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama