Reklama

2010-05-29 15:47:30

Reklama

Dzieci żywione inaczej – jakość życia małych pacjentów żywionych pozajelitowo

Reklama

Konieczność rozpoczęcia żywienia pozajelitowego u dziecka brzmi jak wyrok. Poddanie się terapii w domu nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z dotychczasowego trybu życia.

Naturalnym sposobem odżywiania się jest droga doustna. Czasem jednak naturalne żywienie jest niewystarczające lub niemożliwe. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które cierpią z powodu wrodzonych wad przewodu pokarmowego, schorzeń neurologicznych czy onkologicznych. Wtedy jedną z form dostarczenia niezbędnych do życia składników odżywczych (optymalnej ilości białka, tłuszczów, węglowodanów, elektrolitów, witamin, pierwiastków śladowych i wody) jest żywienie pozajelitowe.

Żywienie pozajelitowe w domu

Żywienie pozajelitowe w domu trwa zwykle od kilku do kilkunastu godzin na dobę. Codziennie. Mieszaniny podaje się przez cewniki wszczepiane do dużych żył, transportujących krew bezpośrednio do serca małego pacjenta. Codzienne żywienie odbywa się przy pomocy specjalnej pompy – aparatury medycznej zawieszonej na stojaku do kroplówki, która reguluje przepływ mieszaniny. Aktywność ruchowa małego pacjenta jest ograniczona 1,5-metrowym drenem prowadzącym mieszaninę z pompy do organizmu dziecka. Jeżeli dziecko jest już wystarczająco silne i duże, może samo przesuwać stojak wraz z całym oprzyrządowaniem.

Jakość życia dzieci żywionych inaczej

Ponad 150 przewlekle chorych dzieci jest żywionych pozajelitowo w warunkach domowych. Mimo że w przypadku tej grupy pacjentów życie ze sprzętem medycznym jest konieczne, niesie za sobą mnóstwo utrudnień dla dziecka i jego rodziny. Przewlekła choroba najczęściej wyklucza dziecko z grup rówieśniczych. Konieczność częstych, długoterminowych pobytów w szpitalu sprawia, że codzienne uczęszczanie do przedszkola czy szkoły jest niemożliwe. Dodatkowo ograniczona jest mobilność dziecka, ponieważ musi być przez większą cześć doby podłączone do pompy. Tylko niektóre dzieci żywione pozajelitowo uczęszczają do szkoły i jest to efekt wysiłków rodziców, którzy poświęcili wiele energii na przekonanie nauczycieli o tym, że obecność dziecka w grupie rówieśników rozwija je bardziej, niż system indywidualnego nauczania w domu.

Oprócz dzieci żywionych pozajelitowo na wiele trudności napotykają również ich rodziny. Opieka nad chorym dzieckiem wymaga zaangażowania i poświęcenia rodziców. Rodzice muszą zachować staranność, sterylność i uwagę, aby nie dopuścić do infekcji krwi. – Pompa żywieniowa kształtuje rytm dnia rodziny. Cykl dzienny jest wyznaczony momentem odłączenia od pompy i podłączenia do pompy, co uniemożliwia swobodę prowadzenia życia zawodowego i towarzyskiego. Matki stają się pielęgniarkami dla swoich dzieci. Rezygnują z kariery zawodowej oraz ograniczają kontakty z bliskimi i znajomymi – mówi Beata Stawicka, prezes Fundacji „żyć z POMPĄ”.

Rodzina z dzieckiem żywionym pozajelitowo często napotyka na bariery społeczne. – Dzieci żywione pozajelitowo odłączone od sprzętu medycznego wyglądają „normalnie”, tak jak inne zdrowe dzieci. Najbliższe otoczenie nie rozumie i nie stara się zrozumieć specyfiki leczenia przez żywienie. Nieświadomość i niska wrażliwość sąsiadów powodują dodatkowy stres u rodziców chorego dziecka – mówi Maria Podemska, prezes Fundacji „Dzieci Żywione Inaczej”.

Życie z pompą w plecaku szansą na aktywne życie

Ogromny postęp technologii w medycynie dotyczy również obszaru żywienia pozajelitowego. Dzieci żywione pozajelitowo mogą już korzystać ze sprzętu medycznego – pomp do żywienia pozajelitowego, które są dużo mniejsze, lżejsze od dotychczas stosowanych i posiadają akumulatory pozwalające na 40-godzinne odłączenie od zasilania. – Nowe pompy żywieniowe ułatwiają dzieciom mobilność, ponieważ można je nosić w plecaku. W miarę naszych możliwości kupujemy małe pompy żywieniowe dla rodzin, które nie mogą same zakupić takiego sprzętu – wyjaśnia Beata Stawicka, prezes Fundacji „Żyć z POMPĄ. – Nasza fundacja opracowuje aktualnie projekt specjalnych plecaków do żywienia pozajelitowego. Do zwykłego plecaka nie można wkładać sprzętu z workiem i mieszaniną – cały zestaw (worek, pompa) jest po prostu za duży. Specjalny plecak, aby ułatwić dzieciom żywionym pozajelitowo aktywność ruchową, musi być odpowiednio skonstruowany, wymaga niezwykłej dbałości i profesjonalnego wykonania – dodaje Beata Stawicka.

– Polityka społeczna w Polsce nie jest, niestety, dostosowana do potrzeb dzieci żywionych pozajelitowo i ich rodzin. Wsparcie finansowe wystarcza jedynie na pokrycie drobnych kosztów leczenia. Właśnie dlatego założyliśmy fundację „Dzieci Żywione Inaczej” przy Centrum Zdrowia Dziecka. Pomagamy dzieciom i ich rodzinom normalnie funkcjonować, pomimo trudności, jakie napotykają w codziennym życiu, m.in. poprzez zakup leków i sprzętu, np. pomp żywieniowych – mówi Maria Podemska.

Fundacja „Żyć z POMPĄ” została powołana w lipcu 2009 roku przez aktora Mirosława Bakę. Jej celem statutowym jest pomoc osobom, w szczególności dzieciom, których zdrowie jest lub było zależne od sprzętu medycznego – pomp: żywieniowych, insulinowych, baklofenolowych i respiratorów oraz wspieranie ich rodzin. Działalność Fundacji skierowana jest priorytetowo do dzieci terminalnie chorych, leczonych w warunkach domowych z zastosowaniem pomp medycznych.

www.zyczpompa.pl

Fundacja „Dzieci Żywione Inaczej” powstała w 2006 roku przy Centrum Zdrowia Dziecka. Wspomaga leczenie chorób przewlekłych poprzez zakup leków i sprzętu, m.in. pomp żywieniowych. Jej członkiem założycielem jest między innym prof. dr hab. med. Janusz Benedykt Książyk. Fundacja stara się tworzyć dzieciom przyjazne warunki pobytu w szpitalu. Wspiera rodziców dzieci żywionych pozajelitowo w domu. Poszukuje rodziców adopcyjnych lub zastępczych dla chorych dzieci porzuconych przez rodziców biologicznych.

www.dziecizywioneinaczej.pl

opr.: an

*********

Kacperek – historia pacjenta żywionego pozajelitowo

Diagnoza

Kacper ma 18 miesięcy i pochodzi z Warszawy. Urodził się z kilkoma wadami kręgosłupa, m.in. przepukliną oponowo-rdzeniową, a także zespołem Arnolda-Chiariego. Przeszedł też ciężką odmianę posocznicy, w wyniku której usunięto mu jelito grube i fragmenty jelita cienkiego. Lekarze podjęli decyzję o wszczepieniu cewnika i rozpoczęciu żywienia pozajelitowego. Dla rodziców brzmiało to jak wyrok, lecz było jedyną szansą na przeżycie ich dziecka.

Trudne początki


Rodzice Kacpra musieli przejść specjalistyczny kurs, na którym nauczyli się podstawowych zasad podawania żywienia, norm higienicznych, a także niełatwej obsługi pompy i cewnika, by w możliwie największym stopniu zapobiegać ewentualnym zakażeniom. Przeniesienie ich dziecka do domu po ośmiu miesiącach pobytu w szpitalu wiązało się z całkowitym przeorganizowaniem życia rodziców – podporządkowaniem czasu procedurom żywieniowym Kacpra, przemeblowaniem niewielkiego mieszkania, wygospodarowaniem miejsca na przygotowanie żywienia, przygotowaniem dodatkowej lodówki na worki żywieniowe oraz nabyciem komody na sprzęt potrzebny do obsługi pompy, która dostarcza żywienie drogą dożylną.

Zegar żywieniowy

Żywienie Kacpra trwa około 19 godzin w ciągu doby. Przez cały czas towarzyszy dziecku pompa i statyw z workami zawierającymi substancje niezbędne do przeżycia – wodę, węglowodany, tłuszcze, aminokwasy oraz pierwiastki śladowe. W czasie toczenia żywienia rodzice Kacpra muszą być przy dziecku, aby nie uszkodziło sobie linii żywieniowej (cewnika Broviaca, przez który podawane jest żywienie bezpośrednio do żyły).Uszkodzenie cewnika mogłoby doprowadzić do kolejnej interwencji chirurgicznej.

Każdego dnia powtarzana jest ta sama procedura. Rodzice muszą zacząć przygotowywać się do kolejnego podania żywienia – wyjmują worki żywieniowe z lodówki, by nabrały odpowiedniej temperatury, wstrzykują składniki, które ze względu na swoje właściwości muszą być dodane tuż przed samym podłączeniem do pompy. Procedura podłączenia do cewnika nowego worka trwa kilkanaście minut i musi zostać wykonana sterylnie, by uniknąć jakiegokolwiek kontaktu z bakteriami.

Jakość życia

Rodzice Kacpra mają to szczęście, że mieszkają w Warszawie, dzięki czemu mają łatwiejszy dostęp do specjalistów i profesjonalnie przygotowanych mieszanin żywieniowych w aptece przyszpitalnej Centrum Zdrowia Dziecka. Dłuższe wyjazdy poza miejsce zamieszkania są znacznie utrudnione ze względu na wielkość pompy, a także obowiązek zabierania całego asortymentu – pojemników z mieszaniną żywieniową (przechowywanych w odpowiedniej temperaturze w przenośnej lodówce), igieł, strzykawek, środków odkażających, opatrunków. Wyjazdy te mogą trwać maksymalnie sześć dni, ponieważ siódmego dostarczane są do domu nowe pojemniki z mieszaniną żywieniową na kolejne 7 dni.

Przyszłość

– Codzienne zmagania się z żywieniem pozajelitowym nie należą do najłatwiejszych, wiemy jednak, że dzięki temu nasze dziecko może cieszyć się życiem – przyznają rodzice Kacpra. Nie tracą jednak nadziei, że w przyszłości – dzięki rozwojowi techniki i medycyny – bariery te zostaną pokonane, a Kacper będzie mógł, z małą pompą, bez problemów radzić sobie w dorosłym życiu.

an

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • PRACA | dam
  Spółka "TESKO" zatrudni na sezon zimowy pracownika fizycznego do Zakładu Utrzymania Dróg. Informacje pod nr 18 20 25 620 lub tesko@tesko.pl.
 • PRACA | dam
  Leśniczówka Resto Bar" w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na stanowisku KELNER. Dołącz do naszego zespołu i rozpocznij pracę w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyślij swoje CV rekrutacja@zako-hi.pl lub zadzwoń: +48 784-307-067
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK FORD 9N, 1942rp., orginał. 725 877 916.
 • PRACA | dam
  Firma Wi-Hura.Net dostawca internetu światłowodowego, poszukuję osób na stanowisko SAMODZIELNEGO INSTALATORA. Oferujemy bardzo atrakcyjny system wynagrodzenia. Osoby zainteresowane proszę o kontakt: M.lypaczewski@wi-hura.net, 511 411 400
 • PRACA | dam
  Specjalistyczna Klinika poszukuje pracownika na stanowisko: kosmetolog. Wymagane wykształcenie kierunkowe w trakcie lub ukończone wyższe studia licencjackie i/lub magisterskie na kierunku kosmetologia Umowa o prace i system premiowy. 501510502
  Tel.: 501510502
 • BIZNES
  DO PRZEJĘCIA DZIAŁAJĄCA PRACOWNIA RENTGENOWSKA - STOMATOLOGICZNA W ZAKOPANEM, UL. KOŚCIUSZKI 8. Ewentualnie odsprzedam urządzenia. 693 436 596.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SHIH-TZU szczenięta. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Willa w Zakopanem zatrudni: KUCHARKĘ. 601-464-274
  Tel.: 601
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL - Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 55 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu i oprogramowania. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Blacha alpaka, nowe srebro, w sprzedaży różne grubości i rozmiary, posiadam również miedź, mosiądz, brąz stal nierdzewną, aluminium zapraszam do kontaktu 604895799, info@altron.pl, sklep ul. Szewska 17 Nowy Targ, "kombinat". Szewska 17 604895799 info@altron.pl
  Tel.: 604895799
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO PRACY W PENSJONACIE. BIAŁKA TATRZAŃSKA. 889 378 541.
 • PRACA | dam
  Szukam OPIEKUNKI DO STARSZEJ OSOBY W ROGOŹNIKU. 607 369 642.
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-10-04 21:40 Goście z Ravensburga z wizytą w Goszczyńskim 2023-10-04 21:01 Materace 160 x 200 - na te parametry zwróć uwagę! 2023-10-04 20:40 W Muszynie burmistrz się postawił i przywrócono ruch drogowy na granicy 2 2023-10-04 20:00 Prosimy o wypełnienie naszej ankiety. Pomoże dostosować naszą pracę do Waszych potrzeb 2023-10-04 19:30 Niedaleko Krupówek zapada się studzienka 1 2023-10-04 18:30 Kandydat prostuje kandydata 2 2023-10-04 18:25 Zakończenie sezonu żeglarskiego 2023-10-04 17:30 Tak wygląda ul. Chałubińskiego z nowym asfaltem (WIDEO) 2 2023-10-04 16:45 Wodę z miejskiego wodociągu można pić dopiero po przegotowaniu! 1 2023-10-04 16:30 Kandydaci partii Polska Jest Jedna pod Giewontem mówili o swym programie 9 2023-10-04 15:29 Nadwodnia już niemal gotowa, na Zaciszu prace też bliskie finału (WIDEO) 2023-10-04 14:30 Trwa remont schroniska na Hali Kondratowej. Co się zmieniło? (WIDEO) 3 2023-10-04 14:30 Wojsko i policja na granicy w Chochołowie. Rano w bariery wjechał samochód 26 2023-10-04 13:30 Senior z Rabki stracił 150 tysięcy złotych 4 2023-10-04 12:59 Rodzina. Wystawa pokonkursowa w Czerwonym Dworze 2023-10-04 12:30 Mieszkanka powiatu tatrzańskiego kierowała audi. Miała 2,4 promila alkoholu 2 2023-10-04 12:02 Z Nowego Targu do Brazylii, Gujany i Gujany Francuskiej 2023-10-04 11:30 10 punktów karnych dla kierującej chevroletem 2023-10-04 11:27 Sebastian M. zatrzymany 11 2023-10-04 10:30 Hokeistki Podhala na zrzutce zbierają, by wyjechać na mecz! 9 2023-10-04 10:20 Wirtualna uczelnia - na czym polega nauka w XXI wieku? 2023-10-04 09:30 Zgłoś się do tegorocznej edycji Zakopiańskiego Biegu Niepodległości 2023-10-04 08:59 Tak wyglądają kontrole na przejściu w Chyżnem. Nie ma dużej kolejki (ZDJĘCIA,WIDEO) 7 2023-10-04 08:00 Spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy 2023-10-04 02:00 Łysa Polana, Chochołów i Niedzica zamknięte dla samochodów (WIDEO) 26 2023-10-03 21:30 Na setne urodziny Eweliny Pęksowej - wieczór wspomnień w Czerwonym Dworze 2023-10-03 20:30 Referendalna broszura w skrzynkach zakopiańczyków. Straszą uchodźcami 35 2023-10-03 19:30 Nierówna bitwa Marii Chowaniec z wójtem Bukowiny o drogę (WIDEO) 13 2023-10-03 19:00 Rekordowa temperatura w Polsce. Na Podhalu i w Tatrach też ciepło 3 2023-10-03 17:59 Czy w środę przejedziemy przez granicę w Jurgowie, Chochołowie i na Łysej Polanie? 5 2023-10-03 17:30 Jesienna Bajka w Tatrach 2023-10-03 17:01 Drogowcy leją asfalt na moście po to by zaraz przeciąć nawierzchnię 2023-10-03 16:00 Nowy ambulans dla nowotarskiego szpitala - za wsparcie dla Ukrainy 2 2023-10-03 15:30 Zrób zdjęcie inspirowane okładką książki Kornela Makuszyńskiego 2023-10-03 15:00 Jak na obrazie mistrzów 2023-10-03 14:30 Podróżnicza Noc Bibliotek 2023-10-03 14:29 Usługi DDD a dezynfekcja chemiczna - w jaki sposób przeprowadzany jest taki zabieg? 2023-10-03 14:00 Od środy kontrole na granicy ze Słowacją 10 2023-10-03 13:30 Modlitwa. Wernisaż w muzeum na Harendzie 2023-10-03 13:23 Remont drogi na Cyrhli, ruch odbywa się wahadłowo 2023-10-03 12:59 Turyści jednak dotarli do Kuźnic. Kolejka do kolejki coraz większa 3 2023-10-03 12:30 Piękno wełną tkane. Wernisaż wystawy 2023-10-03 11:59 Poranne zderzenie w Białce Tatrzańskiej 1 2023-10-03 11:30 Jedna krótka wiadomość może zburzyć spokój budowany przez lata. Konkurs dla czytelników 2023-10-03 11:30 Piknik Ekologiczny: Eko przyszłość Naszej Gminy 2023-10-03 11:25 Czym charakteryzuje się pokolenie Z na rynku pracy? 2023-10-03 10:59 Oszukany senior z Nowego Targu 2 2023-10-03 10:00 Mniej turystów na szlakach. Niewielka kolejka do kolejki na Kasprowy 2023-10-03 09:59 Tędy nie przejedziecie, dziś leją asfalt na ulicy Chałubińskiego 1 2023-10-03 09:00 Dlaczego nie możemy zostawiać pasażerów przy dworcu od strony Chramcówek? 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-10-04 22:58 1. ULICA ZOSTAŁA ROZKOPANA W MAJU MAMY PAŻDZIERNIK NA ZDJĘCIU WIDAĆ NIE SKOŃCZONY CHODNIK.MIASTO BURAKÓW i OSCYPERSÓW. 2023-10-04 22:40 2. @Ela, a ile Polaków "siedzi" na "lewym" L4 albo pracuje na czarno w tym czasie i bierze pieniądze z ZUS-u? :D Przejdź się do poczekalni chociażby gabinetów u psychologa. Nic w tym państwie nie jest szczelne niestety. 2023-10-04 22:31 3. Dewastacja Jeszcze mało i mało nażreć się nie mogą. To jest skandal. Już nawet w Tatry włażą , kto na to pozwala i za ile? 2023-10-04 22:22 4. A barany sie ciesom ze bedom zamkniente. Jesce im hrubse łogrodzenie w kosorze zrobić i fose wykopoć. Przydom później rzondowe hu...tfu.. juhasy doić w tym zamknięciu to sie łozlegnie bee, beee jako u nieftorych dziadów tutok. 2023-10-04 22:18 5. Bardzo dobrze niech kontrolują,zwłaszcza takich sieczkobrzekow jak Lolo2 i jemu podobnych.Przejedz się na przejścia austriacko niemieckie,slowacko austriackie,madziarsko austriackie czy na Arnolda od strony Villach do Włoch lub do Dunkierki czy Calais.Tez zarzucisz austriackim,niemieckim czy włoskim wladzom że dążą do wyjścia z UE???Mało czlowieczku widziałeś,ale czego się spodziewać jak kręcisz się wokół komina. 2023-10-04 21:40 6. Do tego największy ideolog kryształowy kryształ stas Kozy i igrzysk 2023-10-04 21:35 7. teraz wam będziemy zamykać i otwierać ewentualnie według uznania, możecie nam nagwizdać. Dawno nie było pandemii i nie ma już za bardzo czym straszyć, to zablokujemy wam drogi żeby wyglądało, że sytuacja jest poważna i wspaniale walczymy z kryzysem, nawet jeśli jeszcze na razie nie wprowadziliśmy stanu wyjątkowego. 2023-10-04 21:13 8. @Celinka, żebyś wiedziała z tego da się nieźle wy_rzyć. Mam piątkę, żeby tak naraz chociaż czworo się trafiło. Każde z innym, jaka to egzotyka w domu, polecam. Tylko nie z księdzem bo się teraz nie opłaca, za komuny kuria płaciła razy 10 państwowych alimentów. Nawet majtek nie trzeba ściągać jak się nosi stringi. 2023-10-04 20:58 9. Brawo Panie Golba. U nas tylko kiwają głowami jak ten piesek na podszybiu w Dużym Fiacie. Głosuj/ę na Nową Lewicę. 2023-10-04 20:37 10. Ciekawe jest to że pojawiła się nowa partia zarejestrowana w marcu i bez większych problemów startuje w 39 okręgach mając struktury w całym kraju. Kto sponsoruje tą inicjatywę? Czyżby to była alternatywa z inicjatywy PiS dla tych co już nie chcą Pis'u ale, żeby przypadkiem ci niezadowoleni nie oddali głosu na opozycję to podsuwa się im taką alternatywę niby podobną w postulatach, żeby skutecznie rozcieńczyć zagrażający elektorat na drobne mało znane partyjki? Wystarczy trochę przeanalizować wstecz jak się skończyła kariera Kukiza, bezpartyjnego, antysystemowca. Konfederacja to jedyna alternatywa dla POPiSu i czy ktoś z nimi się zgadza czy nie to chcąc zmienić ten dualizm partyjny na wzór amerykański to trzeba dać szansę trzeciej opcji, żeby ktoś miał możliwość kontrolować to towarzystwo, bo inaczej to nas pozbawią własności prywatnej, wolności i jakiejkolwiek godności, kontynuując politykę kowidową, bezemisyjną, bezgotówkową i rozdawniczą w której zarówno PiS jak i PO idą ciągle w parze głosując jednakowo w kluczowych kwestiach dotyczących kwestii powyżej. Jeśli ktoś lubi być niewolnikiem na pasku Kaczyńskiego czy Tuska to niech głosuje dalej na tych samych którzy już byli ,bo jedni nie przeżyją bez 13-stki, 14-stki i innych plusów, a drudzy nie będą w stanie funkcjonować bez synekur dla siebie na starość i dla swoich zamienników po rodzinie. Do tej pory do koryta rwali się politycy, a ostatnio zauważyć można, że naród by chciał żreć z koryta, żeby im dawano, bo im się należy, bo tamci nic nie dali itp. Głosujcie ludzie tak, żeby wam nie zabierano i szanujcie się, bo możecie na siebie zarobić i żyć godnie tylko zmieńcie władzę na taką która was nie okrada, a na otarcie łez wam daje pare stówek.
2023-09-21 22:45 1. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 2. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 3. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 4. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 5. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 6. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 7. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 8. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 9. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 10. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP