Reklama

2012-06-03 14:26:35

Reklama

Śmiertelny wypadek pod Zawratem

Reklama

W Tatrach trwa akcja ratunkowe TOPR. Ratownicy zostali wezwani do pary pechowych turystów. Niestety, kobiety nie udało się uratować.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe prowadzi właśnie akcję pod Zawratem. Jak poinformował nas ratownik dyżurny dwójka turystów poślizgnęła się na płacie śniegu między Niebieską Turnią a Zawratem. Niestety kobieta nie przeżyła upadku. Ciało ofiary przetransportowano do zakopiańskiego szpitala na Kamieńcu.  - W tej chwili ratujemy jej męża, który utknął w trudnym terenie - podsumowuje ratownik dyżurny.

rav

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Rafal 2012-06-08 13:28:42
Jacek. Ja się z Tobą całkowicie zgadzam, co do postawionej tezy. Chyba prawie każdy kto chodził dłużej po Tatrach lub innych wysokiach górach (przynajmniej ja też doświadczyłem taką słabość) wpakował się kiedyś w przysłowiowe \"bagno\" i zalany potem próbował się z tego wyplątać. I zapamiętał sobie na długo wnioski... Oczywiście jest większe prawdopodobieństwo, że dokonają tego osby słabo znające góry, szczególnie w zdradliwych warunkach wiosennych, kiedy słońce w Kuźnicach piecze, a na Zawrat nie da się wejść bez raków i czekana, których osoby te nigdy nie miały w ręku. W przypadku osób \"doświadczonych\" takie sytuacje też oczywiście się zdarzają i one nie zawsze wychodzą z tego cało. Chciałem tylko podkreślić, że zupełnie nie zgadzam się z wnioskami osób, dla których wyjściem z sytuacji jest wszystko pozamykać, wprowadzić kolejne licencje, zezwolenia itp. Dajmy ludziom wybór w jaki sposób chcą spędzać czas. Czy wolą ryzykować wypadek w górach czy nadciśnienie siedząc przed TV. Oczywiście można dyskutować o formie i kosztach związanych z tą odpowiedzialnością (np. konieczności wykupienia ubezpieczenia lub opłacaniu akcji ratowniczych z podatków). Ale nie zabraniajmy ludziom wszystkiego, w imię \"troski o nas samych\". Bo niedługo dojdziemy do miękkiego autorytaryzmu - niby będzie wolność wyboru, ale tak naprawdę wszyscy zostaniemy skanalizowani w utartych procedurach i schematach \"ze względu na nasze bezpieczeństwo\". Porównanie z sytuacją na drogach ma jeszcze jeden ważki argument. Tam łamiąc przepisy (np. przekraczając prędkość) znacznie częściej narażamy też innych uczestników ruchu drogowego, zachowujących się zgodnie z zasadami. W górach ryzyko wypadku zazwyczaj (choć zgadzam się, że nie zawsze, np. niedawny wypadek narciarza pod Rysami) obciąża jednak tylko osobę, która dobrowolnie zgadza się na wyjście i podjęcie tego ryzyka. Argument o narażaniu życia ratowników też nie jest do końca słuszny, bo wypadkowość na akcjach ratowniczych jest bardzo niewielka. Do TOPRu wstępuje się zresztą świadomie, tak samo jak osoba wstępująca do armii musi się liczyć z wyjazdem na wojnę. Dyskutujmy więc o tym czy warto wprowadzić płatne ubezpieczenia i na jakich warunkach, w jaki sposób można skuteczniej informować o niebezpieczeństwach osoby niedoinformowane itd. Ale osoby postulujące zamykanie prosiłbym o niedecydowanie za innych jak chcą żyć.
Tatrak 2012-06-08 09:57:48
Zgadzam się z kolegą. Turystom trzeba pomagać i uświadamiać o tym co może ich spotkać jeżeli będą kontynuować wyprawę, szczególnie kiedy zauważymy braki w sprzęcie, widocznym ich zmęczeniu i późnej porze wyprawy. Niestety, z przykrością stwierdzam, że większość turystów ignoruje moje rady. Druga sprawa to kwestia oznaczeń na szlakach, tabliczki TPN nie informują turysty o trudnościach występujących szlaku i sugerowanym ekwipunku. Zazwyczaj przy wejściu na szlak znajduje się mała czerwona tabliczka lakoniczną informacją, że szlak trudny i niebezpieczny i tyle.
Wspominam oznaczenia, które widziałem w alpach typu \"jeżeli dotarcie do tego miejsca zajęło ci więcej niż x czasu, zawracaj, twoje życie od tego zależy\", no i oczywiście te stalowe liny poręczowe - świetna sprawa dla mniej doświadczonych i nie tylko.
Dużo turystów wjeżdża kolejką na Kasprowy, idzie na Świnicę i próbuje zejść Zawratem i tu zaczynają się dla nich kłopoty, Dla niedoświadczonego turysty łatwo się wchodzi na Zawrat, ale zejście jest dla nich koszmarem, istniejące sztuczne ułatwienia (łańcuchy) zamiast pomagać tylko utrudniają przemieszczanie się. Turysta widząc łańcuch koniecznie che się jego złapać, dlaczego, no dlatego, że jest więc trzeba go używać... .
Wydaje mi się, że szlak na Zawrat powinien być jednokierunkowy (tylko dla wchodzących) to co nie raz widzę na tym szlaku (oczywiście w okresie letnim) przeraża mnie, ludzie schodzący wchodzą na głowy wchodzących, krzyki, przekleństwa, no i za chwilę wypadek.
Mój apel do TPN, oznaczajcie wejścia na szlaki informując turystów o rzeczywistych występujących trudnościach i zweryfikujcie czasy przejść, przeciętny turysta, który nie chodził po Tatrach (takich jest coraz więcej), zazwyczaj robi to o 30% dłużej niż czas podany na strzałce - no i nocna akcja ratunkowa gotowa.

Jeżeli Kogoś uraziłem, z góry przepraszam, pozdrawiam wszystkich miłośników gór.
jacek4002 2012-06-06 19:21:54
Szanowni internauci a mam nadzieję, że też tatromaniacy \"Rafal\" przedstawił obiektywnie sytuację w kwestii podejścia ludzi do bezpieczeństwa w Tatrach. Proszę wziąć pod uwagę, że każdy z nas posiada różny stopień rozwoju wyobrażni, zasobu widzy o górach, możliwości oceny swoich sił, i szeregu innych bardzo ważnych czynnikówh które należy wziąć pod uwagę decydując się na wyprawę w Tatrach o tej porze roku. Proszę sobie uzmysłowić, że ci nieszczęśni ludzie którzy doznają w Tatrach wypadków gdyby mogli je przewidzieć to nigdy by nie postawili nogi powyżej Kuźnic. Nie bądzmy względem tych nieszczęśników tacy zimni i krytyczni w ich ocenach, należy im współczuć i pomagać w sytuacji kiedy widzimy zagrożenie ich bezpieczeństwa. Mój znajomy który od 25 lat chodził po Tatrach i znał je jak przysłowiową własną kieszeń pewnego dnia został w nich, fakt ten opisuje \"Przewodnik Tatry Polskie\" Józefa Nyki wydanie XV więc ten przykład obrazuje jak doświadczony wspinacz kończy i takich przykładów można by mnożyć w nieskończoność. Co więc można by powiedzieć o \"ceprze\" który pierwszy raz w klapkach lub tenisówkach wdrapuje się na Świnicę. Pomagajmy takich nieszczęśnikom uświadając ich o zagrożeniach jakie mogą ich spotkać czego sam doświadczyłem jak wiele lat temu szedłem na Kozią Przełęcz z zamiarem przejścia do Doliny Pięciu Stawów Polskich z dwójką dzieci w wiku 9 i 11 lat, a spotkany z przeciwnego kierunku turysta uświadomił mi co mnie spotka na przełęczy. Nie uwierzyłem mu brnąc w ciemno, a kiedy już znalazłem się w potrzasku kolejny raz opatrzność dała mi drugą szansę poprzez spotkanie kolejnego człowieka dobrej woli który narażając się sam na niebezpieczeństwo podjął się pomóc mi w zejściu z tej makabrycznrj przełęczy. Takie postawy są tymi aniołami stróżami i starajmy się nimi także być. Dziś idąc któryś raz z kolei tą przełęczą i nie tylko staram się postrzegać ludzi którzy oczekują pomocy innych, tak jak ja jej oczekiwałem. Pozdrawiam wszyskich tatromaniaków i życzę opieki Matki Bożej w wędrówkach po pięknych Tatrach
hawrański 2012-06-04 21:06:46
Jane masz całkowitą rację.... Dodam tylko , że życie ludzkie nie powinno być ruletką. [ * ]
petunia 2012-06-04 20:30:39
Ja też jestem tego zdania że Świnica \"powinna być włączona\" do Orlej Perci, ale jest niestety tylko jej sztucznym przedłużeniem. Ks. Walenty Gadowski wyznaczając Orlą Perć poprowadził ją od Zawratu aż do Polany pod Wołoszynem (chociaż odcinek ten jest już zamknięty).
Jane 2012-06-04 20:04:51
Petunia. Orla zaczyna się na Świnicy właśnie. Dziwi mnie, że ludzie jakoś nie potrafią tego przyjąć do wiadomości... A w zimowych warunkach zejście do Zawratu wymagają bardzo dużego doświadczenia. Szkoda mi tych wszystkich ludzi, którzy w dobie internetu nie są w stanie wyszukać informacji, które dadzą im do myślenia, czy się na takie przejście nadadzą, czy nie.
Dobrze, że w Alpach sytuacja jest tak unormowana i prawnie i w głowach ludzi, że jak już ktoś ginie to musi mieć ogromnego pecha. Ale na bank życia nie kończy gnany powiedzeniem: Polak potrafi i przekonaniem, że raki robią z niego alpinistę. Są jeszcze na tym świecie góry, gdzie tatrzańskie pole do popisu dla niedzielnych turystów nie znajduje miejsca. Szkoda, że takie cuda wianki się w Tatrach dzieją. Kocham je, tęsknię do nich, ale z wszech panującą w nich ignorancją pogodzić się nie mogę...

[*]
Rafal 2012-06-04 15:56:36
Zamknąć to najpierw proponuję drogę samochodową nr 7 z Krakowa do Zakopanego, Ginie tam wieloktotnie więcej ludzi niż na Orlej Perci, Pilotażowo można by już wokół najbliższego długiego weekendu, 15 sierpnia i 1 listopada wprowadzić zakaz jazdy.
petunia 2012-06-04 13:06:44
Obsrywator chciałam powiedzieć Ci że nie masz racji. Góry są po to żeby po nich chodzić, a każda pora roku jest do tego dobra i każda na swój sposób piękna. Mówisz że trzeba wprowadzić obligatoryjny zakaz poruszania się po śniegu, a zobacz ile osób ginie także latem i to w dobrą pogodę, ponieważ przecenili swoje możliwości i nie zawrócili z drogi kiedy jeszcze mogli. Każdego nie upilnujesz. Trzeba odwoływać się do zdrowego ludzkiego rozsądku, a jeśli ktoś go nie ma to nie szkoda..., bo i tak prędzej czy później zginie, czy będzie słońce latem, czy zaśnieżony szlak zimą, bo widocznie ta trasa JEST DLA NIEGO ZA TRUDNA! Jedyne co można by zrobić to faktycznie płatne akcje ratunkowe, każdy powinien być ubezpieczony, żeby potem TOPR mógł z czego ściągnać za uratowanie d..py. Oraz szlak na Świnicę powinien być tak samo oznaczony jako szlak bardzo trudny, jak Orla Perć. A każdy powinien wiedzieć na co go stać i iść tam gdzie wie, że da radę, na co jest przygotowany, a nie tak jak powiedziałeś z kolejki na Świnicę...
Ludzie giną na własne na życzenie...
Obsrywator 2012-06-04 12:47:10
Kolejny w ciągu paru dni, do tego w tym samym miejscu! Czy nie jest to sygnał, że należałoby wprowadzić obligatoryjny zakaz wycieczek w wysokie partie gór w przypadku silnego ich zaśnieżenia - zwłaszcza po załamaniach pogody? Przecież i \"ktoś\" płaci za akcje ratownicze i \"ktoś\" naraża swe życie dla ratowania czy zwożenia ofiar własnej bezmyślności. Widok osób podążających wprost z kolejki z Kasprowego w stronę zaśnieżonego Beskidka czy Liliowego powinien natychmiast wywoływać reakcję dyżurnych \"pilnowacó\" na rozdrożu.
Obsrywator 2012-06-04 11:29:10
Bo te ludzie som durne do telo, co cud... :< :< :<
Dawid1 2012-06-03 17:27:16
Byłem pod szpitalem jak z nią lądował [*]
atosi4 2012-06-03 17:21:56
W ciągu pięciu dni drugi śmiertelny wypadek w tym rejonie.
scypek 2012-06-03 15:11:57
[ * ] ...

Reklama
 • PRACA | dam
  Spółka "TESKO" zatrudni na sezon zimowy pracownika fizycznego do Zakładu Utrzymania Dróg. Informacje pod nr 18 20 25 620 lub tesko@tesko.pl.
 • PRACA | dam
  Leśniczówka Resto Bar" w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na stanowisku KELNER. Dołącz do naszego zespołu i rozpocznij pracę w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyślij swoje CV rekrutacja@zako-hi.pl lub zadzwoń: +48 784-307-067
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK FORD 9N, 1942rp., orginał. 725 877 916.
 • PRACA | dam
  Firma Wi-Hura.Net dostawca internetu światłowodowego, poszukuję osób na stanowisko SAMODZIELNEGO INSTALATORA. Oferujemy bardzo atrakcyjny system wynagrodzenia. Osoby zainteresowane proszę o kontakt: M.lypaczewski@wi-hura.net, 511 411 400
 • PRACA | dam
  Specjalistyczna Klinika poszukuje pracownika na stanowisko: kosmetolog. Wymagane wykształcenie kierunkowe w trakcie lub ukończone wyższe studia licencjackie i/lub magisterskie na kierunku kosmetologia Umowa o prace i system premiowy. 501510502
  Tel.: 501510502
 • BIZNES
  DO PRZEJĘCIA DZIAŁAJĄCA PRACOWNIA RENTGENOWSKA - STOMATOLOGICZNA W ZAKOPANEM, UL. KOŚCIUSZKI 8. Ewentualnie odsprzedam urządzenia. 693 436 596.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SHIH-TZU szczenięta. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Willa w Zakopanem zatrudni: KUCHARKĘ. 601-464-274
  Tel.: 601
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL - Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 55 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę SKIDATA AG, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu i oprogramowania. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINY. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Blacha alpaka, nowe srebro, w sprzedaży różne grubości i rozmiary, posiadam również miedź, mosiądz, brąz stal nierdzewną, aluminium zapraszam do kontaktu 604895799, info@altron.pl, sklep ul. Szewska 17 Nowy Targ, "kombinat". Szewska 17 604895799 info@altron.pl
  Tel.: 604895799
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ DZIEWCZYNĘ DO PRACY W PENSJONACIE. BIAŁKA TATRZAŃSKA. 889 378 541.
 • PRACA | dam
  Szukam OPIEKUNKI DO STARSZEJ OSOBY W ROGOŹNIKU. 607 369 642.
 • PRACA | dam
  Harnasiowa Chata zatrudni: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, KELNER/-KA. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  KIEROWCA KAT: C+E praca w pomocy drogowej, aktualne uprawnienia, ważna karta kierowcy, mile widziane doświadczenie w transporcie, zaświadczenie o niekaralności, opanowanie i odporność na stres, dyspozycyjność/praca zmianowa, stałe wynagrodzenie. 602261925
  Tel.: 602261925
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma Zeitkraft zatrudni malarzy, tapeciarzy oraz elektryków. Oferujemy niemiecka umowę, damowe zakwaterowanie oraz zjazdy do kraju autami sluzbowymi dwa razy w miesiącu. Zadzwoń tel. 698217808 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 698217808
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy krawca/krawcową do szycia odzieży skórzanej i kożuchów. Możliwość zlecenia szycia. Praca stała. Szczegóły pod numerem:. 577 908 244
  Tel.: 577
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy osoby na stanowisko: SPRZEDAWCA. Sklep obuwniczy GÓRSKI- ZAKOPANE-KRUPÓWKI.
 • USŁUGI | inne
  SPRZĄTANIE MIESZKAŃ, DOMÓW, BIUR, DOMKÓW REKREACYJNYCH, PRANIE FIRAN I ZASŁON. 739 632 283.
 • USŁUGI | budowlane
  DACHY OD PODSTAW. Wykonujemy same więźby, jak i samo krycie i przekrycia dachów. Wszystkie obróbki blacharskie. Okucia balkonów, gzymsów itp. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA w centrum Zakopanego - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, widokowa, kameralna. 517 018 380
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-10-04 21:40 Goście z Ravensburga z wizytą w Goszczyńskim 2023-10-04 21:01 Materace 160 x 200 - na te parametry zwróć uwagę! 2023-10-04 20:40 W Muszynie burmistrz się postawił i przywrócono ruch drogowy na granicy 2 2023-10-04 20:00 Prosimy o wypełnienie naszej ankiety. Pomoże dostosować naszą pracę do Waszych potrzeb 2023-10-04 19:30 Niedaleko Krupówek zapada się studzienka 1 2023-10-04 18:30 Kandydat prostuje kandydata 2 2023-10-04 18:25 Zakończenie sezonu żeglarskiego 2023-10-04 17:30 Tak wygląda ul. Chałubińskiego z nowym asfaltem (WIDEO) 2 2023-10-04 16:45 Wodę z miejskiego wodociągu można pić dopiero po przegotowaniu! 1 2023-10-04 16:30 Kandydaci partii Polska Jest Jedna pod Giewontem mówili o swym programie 9 2023-10-04 15:29 Nadwodnia już niemal gotowa, na Zaciszu prace też bliskie finału (WIDEO) 2023-10-04 14:30 Trwa remont schroniska na Hali Kondratowej. Co się zmieniło? (WIDEO) 3 2023-10-04 14:30 Wojsko i policja na granicy w Chochołowie. Rano w bariery wjechał samochód 26 2023-10-04 13:30 Senior z Rabki stracił 150 tysięcy złotych 4 2023-10-04 12:59 Rodzina. Wystawa pokonkursowa w Czerwonym Dworze 2023-10-04 12:30 Mieszkanka powiatu tatrzańskiego kierowała audi. Miała 2,4 promila alkoholu 2 2023-10-04 12:02 Z Nowego Targu do Brazylii, Gujany i Gujany Francuskiej 2023-10-04 11:30 10 punktów karnych dla kierującej chevroletem 2023-10-04 11:27 Sebastian M. zatrzymany 11 2023-10-04 10:30 Hokeistki Podhala na zrzutce zbierają, by wyjechać na mecz! 9 2023-10-04 10:20 Wirtualna uczelnia - na czym polega nauka w XXI wieku? 2023-10-04 09:30 Zgłoś się do tegorocznej edycji Zakopiańskiego Biegu Niepodległości 2023-10-04 08:59 Tak wyglądają kontrole na przejściu w Chyżnem. Nie ma dużej kolejki (ZDJĘCIA,WIDEO) 7 2023-10-04 08:00 Spotkanie Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy 2023-10-04 02:00 Łysa Polana, Chochołów i Niedzica zamknięte dla samochodów (WIDEO) 26 2023-10-03 21:30 Na setne urodziny Eweliny Pęksowej - wieczór wspomnień w Czerwonym Dworze 2023-10-03 20:30 Referendalna broszura w skrzynkach zakopiańczyków. Straszą uchodźcami 35 2023-10-03 19:30 Nierówna bitwa Marii Chowaniec z wójtem Bukowiny o drogę (WIDEO) 13 2023-10-03 19:00 Rekordowa temperatura w Polsce. Na Podhalu i w Tatrach też ciepło 3 2023-10-03 17:59 Czy w środę przejedziemy przez granicę w Jurgowie, Chochołowie i na Łysej Polanie? 5 2023-10-03 17:30 Jesienna Bajka w Tatrach 2023-10-03 17:01 Drogowcy leją asfalt na moście po to by zaraz przeciąć nawierzchnię 2023-10-03 16:00 Nowy ambulans dla nowotarskiego szpitala - za wsparcie dla Ukrainy 2 2023-10-03 15:30 Zrób zdjęcie inspirowane okładką książki Kornela Makuszyńskiego 2023-10-03 15:00 Jak na obrazie mistrzów 2023-10-03 14:30 Podróżnicza Noc Bibliotek 2023-10-03 14:29 Usługi DDD a dezynfekcja chemiczna - w jaki sposób przeprowadzany jest taki zabieg? 2023-10-03 14:00 Od środy kontrole na granicy ze Słowacją 10 2023-10-03 13:30 Modlitwa. Wernisaż w muzeum na Harendzie 2023-10-03 13:23 Remont drogi na Cyrhli, ruch odbywa się wahadłowo 2023-10-03 12:59 Turyści jednak dotarli do Kuźnic. Kolejka do kolejki coraz większa 3 2023-10-03 12:30 Piękno wełną tkane. Wernisaż wystawy 2023-10-03 11:59 Poranne zderzenie w Białce Tatrzańskiej 1 2023-10-03 11:30 Jedna krótka wiadomość może zburzyć spokój budowany przez lata. Konkurs dla czytelników 2023-10-03 11:30 Piknik Ekologiczny: Eko przyszłość Naszej Gminy 2023-10-03 11:25 Czym charakteryzuje się pokolenie Z na rynku pracy? 2023-10-03 10:59 Oszukany senior z Nowego Targu 2 2023-10-03 10:00 Mniej turystów na szlakach. Niewielka kolejka do kolejki na Kasprowy 2023-10-03 09:59 Tędy nie przejedziecie, dziś leją asfalt na ulicy Chałubińskiego 1 2023-10-03 09:00 Dlaczego nie możemy zostawiać pasażerów przy dworcu od strony Chramcówek? 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-10-04 22:58 1. ULICA ZOSTAŁA ROZKOPANA W MAJU MAMY PAŻDZIERNIK NA ZDJĘCIU WIDAĆ NIE SKOŃCZONY CHODNIK.MIASTO BURAKÓW i OSCYPERSÓW. 2023-10-04 22:40 2. @Ela, a ile Polaków "siedzi" na "lewym" L4 albo pracuje na czarno w tym czasie i bierze pieniądze z ZUS-u? :D Przejdź się do poczekalni chociażby gabinetów u psychologa. Nic w tym państwie nie jest szczelne niestety. 2023-10-04 22:31 3. Dewastacja Jeszcze mało i mało nażreć się nie mogą. To jest skandal. Już nawet w Tatry włażą , kto na to pozwala i za ile? 2023-10-04 22:22 4. A barany sie ciesom ze bedom zamkniente. Jesce im hrubse łogrodzenie w kosorze zrobić i fose wykopoć. Przydom później rzondowe hu...tfu.. juhasy doić w tym zamknięciu to sie łozlegnie bee, beee jako u nieftorych dziadów tutok. 2023-10-04 22:18 5. Bardzo dobrze niech kontrolują,zwłaszcza takich sieczkobrzekow jak Lolo2 i jemu podobnych.Przejedz się na przejścia austriacko niemieckie,slowacko austriackie,madziarsko austriackie czy na Arnolda od strony Villach do Włoch lub do Dunkierki czy Calais.Tez zarzucisz austriackim,niemieckim czy włoskim wladzom że dążą do wyjścia z UE???Mało czlowieczku widziałeś,ale czego się spodziewać jak kręcisz się wokół komina. 2023-10-04 21:40 6. Do tego największy ideolog kryształowy kryształ stas Kozy i igrzysk 2023-10-04 21:35 7. teraz wam będziemy zamykać i otwierać ewentualnie według uznania, możecie nam nagwizdać. Dawno nie było pandemii i nie ma już za bardzo czym straszyć, to zablokujemy wam drogi żeby wyglądało, że sytuacja jest poważna i wspaniale walczymy z kryzysem, nawet jeśli jeszcze na razie nie wprowadziliśmy stanu wyjątkowego. 2023-10-04 21:13 8. @Celinka, żebyś wiedziała z tego da się nieźle wy_rzyć. Mam piątkę, żeby tak naraz chociaż czworo się trafiło. Każde z innym, jaka to egzotyka w domu, polecam. Tylko nie z księdzem bo się teraz nie opłaca, za komuny kuria płaciła razy 10 państwowych alimentów. Nawet majtek nie trzeba ściągać jak się nosi stringi. 2023-10-04 20:58 9. Brawo Panie Golba. U nas tylko kiwają głowami jak ten piesek na podszybiu w Dużym Fiacie. Głosuj/ę na Nową Lewicę. 2023-10-04 20:37 10. Ciekawe jest to że pojawiła się nowa partia zarejestrowana w marcu i bez większych problemów startuje w 39 okręgach mając struktury w całym kraju. Kto sponsoruje tą inicjatywę? Czyżby to była alternatywa z inicjatywy PiS dla tych co już nie chcą Pis'u ale, żeby przypadkiem ci niezadowoleni nie oddali głosu na opozycję to podsuwa się im taką alternatywę niby podobną w postulatach, żeby skutecznie rozcieńczyć zagrażający elektorat na drobne mało znane partyjki? Wystarczy trochę przeanalizować wstecz jak się skończyła kariera Kukiza, bezpartyjnego, antysystemowca. Konfederacja to jedyna alternatywa dla POPiSu i czy ktoś z nimi się zgadza czy nie to chcąc zmienić ten dualizm partyjny na wzór amerykański to trzeba dać szansę trzeciej opcji, żeby ktoś miał możliwość kontrolować to towarzystwo, bo inaczej to nas pozbawią własności prywatnej, wolności i jakiejkolwiek godności, kontynuując politykę kowidową, bezemisyjną, bezgotówkową i rozdawniczą w której zarówno PiS jak i PO idą ciągle w parze głosując jednakowo w kluczowych kwestiach dotyczących kwestii powyżej. Jeśli ktoś lubi być niewolnikiem na pasku Kaczyńskiego czy Tuska to niech głosuje dalej na tych samych którzy już byli ,bo jedni nie przeżyją bez 13-stki, 14-stki i innych plusów, a drudzy nie będą w stanie funkcjonować bez synekur dla siebie na starość i dla swoich zamienników po rodzinie. Do tej pory do koryta rwali się politycy, a ostatnio zauważyć można, że naród by chciał żreć z koryta, żeby im dawano, bo im się należy, bo tamci nic nie dali itp. Głosujcie ludzie tak, żeby wam nie zabierano i szanujcie się, bo możecie na siebie zarobić i żyć godnie tylko zmieńcie władzę na taką która was nie okrada, a na otarcie łez wam daje pare stówek.
2023-09-21 22:45 1. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 2. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 3. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 4. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 5. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 6. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 7. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 8. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co? 2023-08-03 22:21 9. Co na to ksiądz proboszcz z NT? Ekskomunika? Może panowie z NT teraz? 2023-07-25 11:17 10. Nie wojsko tylko terytorialsi. Różnica jest taka, jak wyścigi gokartów od F1
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP


REKLAMA