Reklama

2013-08-09 16:11:54

Park Tatrzański: Informacje w sprawie koni na Drodze do Morskiego Oka są nieprawdziwe

Tatrzański Park Narodowy wydał oświadczenie po pojawiających się ostatnio w mediach informacjach na temat koni na Drodze do Morskiego Oka, a także w związku z akcją fundacji Viva, która namawia turystów do niekorzystania z konnego transportu.

Oto oświadczenie TPN, pod którym nie widnieje żaden podpis:

"W związku z pojawieniem się w prasie artykułów dotyczących koni pracujących na tzw. „drodze do Morskiego Oka”, Tatrzański Park Narodowy oświadcza:

Nieprawdą jest, jakoby od 2011 roku na tej trasie padły trzy konie. Nie odnotowaliśmy żadnego takiego przypadku. Eksperci zwracają uwagę, że koń nie jest zwierzęciem tanim ani w zakupie, ani w utrzymaniu. Nadmierna eksploatacja koni i celowe ich zamęczanie jest ekonomicznie nieopłacalne.
   
Teza propagowana przez fundację Viva! mówiąca o tym, iż częsta wymiana koni spowodowana jest ich „szybkim zużyciem”, również jest nieprawdziwa. Na spotkaniu zorganizowanym przez Tatrzański Park Narodowy w sprawie sprzecznych ze sobą ekspertyz dotyczących dopuszczalnego obciążenia wozów specjaliści z zakresu weterynarii oraz hipologii tłumaczyli przedstawicielom między innymi fundacji Viva!, z czego może wynikać częsta wymiana koni, omówili problemy związane z odpowiednim doborem koni do pracy w zaprzęgu parokonnym itd. Przeprowadzone w roku 2011, 2012 oraz 2013 badania weterynaryjne wszystkich koni pracujących na tej trasie również nie potwierdzają tezy o wymianie koni z powodu ich „wyeksploatowania”.

Podnoszona jest głośno sprawa trafiania do rzeźni koni wcześniej pracujących na trasie Palenica Białczańska – Włosienica. Sugeruje się, że to dorożkarze oddają konie na ubój z powodu ich wycieńczenia i nieprzydatności do dalszej pracy. Z dokumentacji zgromadzonej przez Tatrzański Park Narodowy wynika, że żaden koń nie został oddany do rzeźni przez dorożkarza. Ani TPN, ani dorożkarze nie mają możliwości kontrolowania, co dzieje się z końmi po ich sprzedaży i w jaki sposób postępują z nimi nowi właściciele. Żadna instytucja nie może również zakazać nowym właścicielom koni oddania ich do rzeźni. Koń wedle polskiego prawa jest zwierzęciem rzeźnym, a likwidacja przewozów konnych w żaden sposób nie gwarantuje, że konie nie będą ubijane.

Jak wynika z wypowiedzi dra Golonki, będącego ekspertem reprezentującym organizacje prozwierzęce, 85 % koni hodowanych jest w naszym kraju z przeznaczeniem na ubój. Nie możemy się zatem zgodzić z tezą, że konie trafiają do rzeźni z powodu swojej nieprzydatności do dalszej pracy w sytuacji, kiedy kwestię tę reguluje w rzeczywistości popyt na końskie mięso. Paradoksalnie to właśnie praca dla człowieka może uchronić konie przed hodowaniem ich jedynie jako zwierząt rzeźnych.

Nie rozumiemy postulatu likwidacji transportu konnego do Morskiego Oka w sytuacji, gdy zarówno ekspertyza wykonana dla TPN, jak i ekspertyzy wykonane na zlecenie organizacji prozwierzęcych jasno mówią, że praca koni na tej trasie nie jest dla nich szkodliwa przy spełnieniu odpowiednich warunków. Tatrzański Park Narodowy w kolejnych latach podejmuje konkretne działania dla poprawy warunków pracy koni na tej trasie. Przykładowo podajemy, że dokonano w przeszłości zmiany starego typu wozu na nowy, łatwiejszy do ciągnięcia, ograniczono liczbę przewożonych osób z 20 do 14, wykonano plac postojowy i nawroty na Palenicy Białczańskiej, ułatwiający manewrowanie i rozładunek oraz załadunek koni, udostępniono także 3 punkty pojenia koni, w tym jeden mniej więcej pośrodku 7,5-kilometrowej trasy. Dodatkowo zaostrzono regulamin przewozów oraz zintensyfikowano kontrole wykonywania przewozów przez służby Parku. Podjęto stałą współpracę z lekarzem weterynarii i hipologiem.

Ponieważ ekspertyzy sporządzone przez lekarza weterynarii i hipologa współpracujących z Tatrzańskim Parkiem Narodowym są sprzeczne z tymi wykonanymi dla organizacji pro-zwierzęcych, podjęliśmy decyzję o przeprowadzeniu dodatkowych badań z udziałem lekarzy weterynarii obu stron. Wyniki tych badań, zdaniem wszystkich ekspertów, dadzą odpowiedź, czy konieczne są zmiany co do ilości przewożonych na wozach osób, ograniczenie ilości kursów, czasu pracy koni itp."

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
cobra 2013-09-23 11:11:21
@Turystko a co Ty na to?(Najbardziej niebezpieczne i kończące się czasami kalectwem, a nawet śmiercią konia (bądź jeźdźca) są wyścigi konne z przeszkodami. Wyścigi konne płaskie, czyli bez przeszkód są bardzo popularne, w Polsce odbywają się we Wrocławiu, w Warszawie i Sopocie. Nieodłączną częścią wyścigów jest… hazard. Zakłady pieniężne towarzyszą wyścigom od bardzo dawna; za to bardzo młodą dyscypliną są rajdy długodystansowe – początki tej konkurencji sięgają połowy poprzedniego wieku, a od 1990 roku odbywają się mistrzostwa Polski. W rajdach, podobnie jak w F1 w pit-stopach, ważnymi osobami są „serwismeni”, nazywani luzakami. Podczas przerw poją, karmią, czyszczą i siodłają konia. Trasa (od 40 do 160 km) składa się z pętli).
cobra 2013-09-23 11:04:34
Nie tylko MORDUJE!Są ponoć tacy co widzieli nawet jak co poniektórzy fiakrzy,nawet ich GWAŁCĄ,A to byłoby już molestowaniem:D
Turystka 2013-09-23 09:36:19
Tatrzański Park Narodowy gdzie na plakatach widać niedzwiedzie, kozice z opisem „szanuj mnie” czyli prośba o nie dokarmiania i szanowanie ich życia a tuż obok na szlaku do morskiego oka za zgodą Parku morduje się na oczach turystów konie – to też są zwierzęta jak te żyjące w parku to też są istoty żywe. Jak można narażać ich życie w imię pseudo turystów .Dla prawdziwych turystów wędrujących
na własnych nogach do Morskiego Oko jest to widok okropny i okrutny płacimy za bilet za wejście do parku by patrzeć na cierpienie koni !!!Poza tym fiakrzy wracający z Morskiego Oka stwarzają
bezpośrednie zagrożenie dla pieszych turystów, pędząc zaprzęgami często wypadają za zakrętu prosto na turystę. To jest bezpośrednie zagrożenie życia osoby wędrującej szlakiem z pełną świadomością
popierane przez Park Tatrzański. Czy taka zaistniała i popierana sytuacje nie powinna być ścigana z Kodeksu Karnego ? Czy należy czekać aż pod kołami zginie człowiek ?! bo widocznie śmierć konia to za mało by s Zarząd Tatrzańskiego Parku zakazał tego haniebnego procederu.

Szłam w dniu 21 września 2013 szlakiem do Morskiego Oka nigdy więcej tu nie wrócę i nie zapłacę biletu wstępu do Parku bo to nie jest park to jest rzeźnia i będę odradzać ta trasę jak i park każdemu dopóki konie będą tam mordowane.
Turystka 2013-09-23 09:20:06
Tatrzański Park Narodowy gdzie na plakatach widać niedzwiedzie, kozice z opisem „szanuj mnie” czyli prośba o nie dokarmiania i szanowanie ich życia a tuż obok na szlaku do morskiego oka za zgodą Parku morduje się na oczach turystów konie – to też są zwierzęta jak te żyjące w parku to też są istoty żywe. Jak można narażać ich życie w imię pseudo turystów .Dla prawdziwych turystów wędrujących
na własnych nogach do Morskiego Oko jest to widok okropny i okrutny płacimy za bilet za wejście do parku by patrzeć na cierpienie koni !!!Poza tym fiakrzy wracający z Morskiego Oka stwarzają
bezpośrednie zagrożenie dla pieszych turystów, pędząc zaprzęgami często wypadają za zakrętu prosto na turystę. To jest bezpośrednie zagrożenie życia osoby wędrującej szlakiem z pełną świadomością
popierane przez Park Tatrzański. Czy taka zaistniała i popierana sytuacje nie powinna być ścigana z Kodeksu Karnego ?Czy należy czekać aż pod kołami zginie człowiek ?! bo widocznie śmierć konia to za mało
by się Zarząd Tatrzańskiego Parku zakazał tego haniebnego procederu.
tofel 2013-09-02 15:08:34
O jejku, to nie mogą zacząć wozić turystów w jakiś małych dorozkach ? Dajmy na to 5 osobowych ? Bilet 100 w jedną stronę, zeby górale nie byli stratni i po sprawie. I koniom bedzie lżej. Bogate będa sie lansować w dorożkach, a my pojdziemy pieszo jak normalni ludzie.
siuter 2013-08-13 08:58:59
to już staje sie nudne , ile jeszcze można nawijać jedno i to samo .Jednym słowem zamknąć csłkiem Morskie Oko i problem zniknie , a wozaków dać do pucenia oscypków i na bacówki , skoro narzekają że nie będą mieć z cego żyć .
A z tego co wiem , to żaden nie przymiera z głodu , Wystarczy spojrzeć na takie portale , jak nocowanie pl. i tp i zaraz zobaczycie jaka im bieda .
żal mi was cepry . 2013-08-12 23:55:56
Po pierwsze .....jechać na Górali to wy potraficie bardzo dobrze, opowiadać bajki o tym, że ledwo człowiek w tak upalne dni da radę podejść pod Morskie Oko a co dopiero koń ciągnący wóz... podczas gdy ...wasze tyłki siedzą na nim i wiozą się w górę ! Więc z szacunkiem do Was...niestety ale sami sobie przeczycie tak durnymi komentarzami . Nawet sobie nie zdajecie z tego sprawy jak manipulują Wami gazety opisujące totalne bzdury ...które wzięły się nie wiedząc skąd..tylko po to , żeby ludziom pracującym i zajmującym się tymi końmi utrudnić życie....zapraszam na Podhale ..możecie śmiało zobaczyć jak ciężka jest praca przy koniach i ile trudu trzeba włożyć w dbanie o nich ! codziennie....w wakacje czy też nie ! zapraszam na jeden dzień ....popracujcie ..może zmienicie zdanie co do dbania o konie przez Górali !
Mordechai 2013-08-12 22:30:21
Transport zlikwidować a konie oddać w dobre ręce. Proponuję stadninę w Posadowie. Tam im będzie dobrze jak u górali.
dobre 2013-08-12 10:35:55
skoro jestes fanem urocyka to kup se plakat i powieś na scianie a my bedzie nazywac prawde po imieniu a jak cie to boli to idz do niej i ja przytul moze sie ucieszy ... ... a reszte jesli chcesz kogos obrazac to widac ze reprezentujesz ten sam poziom co ona
olo 2013-08-12 09:05:00
A GDZIE TEKST O GÓRALACH !!!??? jeszcze wczoraj był najcześciej komentaowanym artykułem. Rozumiem że skoro więszkość komentarzy była obsmiewających autorów bodajże i udowodniających dwulicowość to trzeba było go juz schować. PIEPRZ....MALIPULANCI !!!!
luki_luk 2013-08-12 08:09:40
@ddd; jakby Ci nie było wiadomo, to konie w takie upały wyjeżdżają tylko raz! Postój tam przez pół dnia i sprawdź... a nie rzucaj mięsem jak sie nie znasz!
tyle
ddd 2013-08-12 00:05:59
Ostatnio bylam nad morskim okiem.34 stopnie .czlowiek ledwo co idzie w jedna strone a co dopiero kon ktory kilka rary moze i kilkadziesiad mosi wjechac i zjechac.gory sa do chodzenia a nie wozenia tylka.
krakus 2013-08-11 17:43:26
podobno w Białce Tatrzańskiej ma być parking zaporowy pod Stacją Kotelnica , gdyż jest to parking o największej obecnie powierzchni w okolicy i stamtąd busy by dowoziły do Mosskiego Oka i Zakopanego. Ale znając polskie realia , pewnie nie prędko to będzie .
qaz2 2013-08-11 16:31:03
zburzyć schronisko w Moku (albo zamknąć na 2 lata) i zobaczymy ile osób tam dotrze
akm990 2013-08-11 16:15:57
no i @uorcyk dlatego pisze o kolejce gondolowej na tej trasie , bo zmniejszy czas przejazdu , przy okazji jak dociągną do zakopanego , czy bukowiny to problem parkingów zniknie
uorcyk 2013-08-11 15:36:27
Hawranski, rzeczywiscie one tam pracuja z bardzo duża moca. Wedlug ostatniego komunikatu TPN meleksy niby nie dadza rade, rozladuja sie im baterie a koniowi jak sie rozladuje "bateria" to trafia do jatki..
PS. nkie wiemy jak dawaly rade konie przy starych zasadach, bo mimo ze te informacje byly w zasiegu TPN, nikt sie tym nie zajmował tzn statystykami ruchu i przezywalnosci koni z Moka..
uorcyk 2013-08-11 15:34:13
zgadza sie , ze PO takim kursie musza miec mega odpoczynek i byc pojone a nie tak jak mundry sie wypowiedzial do natemat.pl, ze on nic nie pił to i koń nie potrzebuje. Zwierze odwodnione czesto samo nie chce pic, na marginesie...
I nadal jest kwestia pasazerow na wzoie, ale to sie wyjasni wkrótce po badaniach koni :)
hawrański 2013-08-11 14:42:13
Z uporem maniaka , piszę , że problem eksploatacji koni w Morskim Oku polega przede wszystkim na czasie , w jakim te konie pokonują tą trasę. Jeśli na odcinku 7 kilometrów różnica wzniesień wynosi 325 metrów , można się chyba zorientować jaki to wysiłek. Ale niestety TPN nie wprowadził zapowiadanego monitoringu czasu przejazdu. A ten właśnie czas jest sprawą decydującą. Pamiętam początki lat 90-tych kiedy na wozie jechało nawet 25 osób!!! I konie dały radę!Tylko jechało się 75 minut.Ale jakoś trudno się z tą uwagą przebić do TPN-u. O Uorcykowej , już nie wspomnę .ps. p. Uorcyk : moc=praca/czas...
dobre 2013-08-11 12:55:54
dokładnie pieszo ale wiesz one sobie znalazły sposób ze jak zaszczuja górali to my sie wkurzymy i sami załatwimy sprawe------ Czerska tez napisla w któryms z komentarzy ze jak zlikwidujemy transport zniknie srtonka ...ZROBCIE WY ZRÓBCIE a ona zbierze oklaski jak to dobrze dzialała....żałosne baby które chyba nie maja nic do roboty tylko wywdzieczaja sie na fun pagach ...i mysla ze my nic nie mamy do roboty i w obronie przed nimi pojdziemy walczyc z fiakrami ...to swiadzcy o ich poziomie inteligencji ---wersja poprawiona po rozdzielane kreseczkami :)
dobre 2013-08-11 12:54:10
sorki ale jak sie czlowiek spieszy to sie czasem zapomina ...
W 2013-08-11 11:41:38
do "dobre",Tak piszesz,że trudno coś zrozumieć,chyba dłuższych zdań nikt nie stworzył.
dobre 2013-08-11 10:34:03
dokładnie pieszo ale wiesz one sobie znalazły sposób ze jak zaszczuja górali to my sie wkurzymy i sami załatwimy sprawe Czerska tez napisla w któryms z komentarzy ze jak zlikwidujemy transport zniknie srtonka ...ZROBCIE WY ZRÓBCIE a ona zbierze oklaski jak to dobrze dzialała....żałosne baby które chyba nie maja nic do roboty tylko wywdzieczaja sie na fun pagach ...i mysla ze my nic nie mamy do roboty i w obronie przed nimi pojdziemy walczyc z fiakrami ...to swiadzcy o ich poziomie inteligencji
vrtulnik 2013-08-11 10:30:36
jest popyt na konie to jest podaz, niech czerska stoi przed koniami i zakazuje wsiadania na konie, proste :)
cobra 2013-08-11 09:37:55
Ale po co to wszystko?Przecież na Giewont jak ktoś nie ma siły dojść,to się nie wybiera,tak samo do MO,albo się idzie o własnych siłach,albo siedzi w domu,a nie że jego musi ktoś dowieźć!!To są góry a w górach poruszamy się pieszo!!
dobre 2013-08-11 09:24:48
skoro ich bawi zabawnie sie nami jako ze tu mieszkamy i gnojenie szczucie ---bo musza wygrac to moze my zaczeniemy tez ragowac na to chamstwo ...bedziemy miec szacunek do zwierzat tak jak mja one ale nie do nich ....Pani Jowita z tym swoim fun page to sie wrecz urwala z choinki ......co widac i mozna przeczytac
tatromaniaczka 2013-08-11 08:54:46
Koń zawsze dla człowieka pracowal i tam też jest potrzebny,lepiej niech zlikwidują prywatne samochody Parku T .Idąc do Moka latem czy zimą jeżdżą ich setki .Bo rodzina pracownika Parku T tez ma pozwolenie i wożą się .To dopiero jest plaga :( a koniom zmniejszyć ładunek do 10 osób dorosłych i będzie dobrze .Od 70 lat tam jeżdzę i chodzę ,chociaz mame musiałam wsadzic na wóz i dobrze ,bo bez niego nie było by jej nad Mokiem i o takich starszych pomyślcie zanim coś wypocicie .
luki_luk 2013-08-11 07:31:46
@dobre; popieram CIe w 100 %
Miałem już swój epizod na w/w fanpejdżu. Banda obróńców koni po przeanalizowaniu mojego zdjecia profilowego zwyzywała mnie od zabójców, morderców i chamów.. tylko dlatego, że byłem na tym zdjęciu w stroju ludowym.
Prbowałem wtrącić swoje pare groszy, ale z marnym skutkiem.. niestety zostałem zzszczuty przez tych ludzi.
Nie jest to miłe... tym bardziej, że po tyłku dostaje całe społeczeństwo.
Ponadto chciałem pwiedzieć że znam kilku fiaków i z tego co widze... nie jest to łatwy kawałek chleba (dodam, że utrzymanie konia nie jest tak tanie jak utrzymanie psa) - a takie głosy pojawiały sie na forach i fajpejdżach internetowych. Świadczy to według mnie o totalnym braku wiedzy n/t koni. Połowa ludzi tam piszących w życiu nie była nad Morskim okiem i sugeruje sie jedynie szczuciem oraz filmikami na yt...

Też czekam z utesknieniem na wyniki badań... chociaż nie licze na cuda. Jakie one by nie były.. i tak współczynnik oporu będzie zły! A koń dostanie zakaz chodzenia po płaskim... bo za ciężko!
qaz 2013-08-10 22:50:51
@Abeto - to już polityka - nie ten poziom, nie te priorytety. Pkt widzenia zależy od pkt siedzenia. Widać MSZ widzi to inaczej. Ale jeśli śledziłeś moje wypowiedzi nt fanpagów na FB to powinieneś wiedzieć o co biega.
dobre 2013-08-10 22:34:37
po tym co czytam to pani Jola Dowiat-Urbańska tez powinna przerosic podhalanczyków za swój durny fun page o namawianu zeby ludzie do nas nie przyjedzali tłumacząc to zebysmy sprawe koni załatwili miedzy sobą ....wstyd Czerskiej --bo zaczęło sie od niej i mówilam juz kiedy ze nie dobrze jest toelrowac chamstwo na swojej strone :ratujmy konie .....ale ona usilnie odwracała kota do gory nogami a teraz tylko jeden fun page dział z szacunkiem gdzie potrafia otwarcie zwrócic uwage jak cos jest nie tak a Czerska jak tchórz dla swoich korzysci wszystko tolerowała co roszerzyło sie dalej co widac po pani Jowicie
Abeto 2013-08-10 22:12:30
Miecugowa niech też nie przepraszają w moim imieniu,nie życzę sobie tego.
Abeto 2013-08-10 22:09:55
Qaz to przeczytałem przed chwilą: "Tydzień temu na meczu w Wilnie miejscowy kibice skandowali "Polska k***a". Co też raczej nie jest grzecznościowym zwrotem. Dlaczego jeśli obrażają nasz kraj nasi przedstawiciele siedzą cicho pod miotłą jakby nic się nie stało. A jak my kogoś obrazimy to kajają się i liżą wiadomo co komu się tylko da. To chyba prawda, że aktualnie w Polsce takie wartości jak patriotyzm i obrona ojczyzny nie są za mile widziane.

Czemu tak mało mówi się o zniszczonych polskich samochodach w czasie meczu w Wilnie ????
Jedno i drugie zachowanie jest chamskie, ale warte siebie.

Dlaczego sióstr Radwańskich nie przeprosili kibole izraelscy? Nikt w tej szokującej sprawie.. tak ze strony izraelskiej jak polskiej, nie uczynił absolutnie nic ! Dlaczego Polacy mają "obowiązek" wciąż kogoś, za kogoś .. przepraszać. "
qaz 2013-08-10 21:54:18
@Abeto - argumenty, a nie emocje. Efektem tego transparentu jest to, że musimy przepraszać, mamy skandal międzynarodowy i prawdopodobnie karę finansową dla klubu. Do tego opinia publiczna jest przeciwko klubowi/jego kibicom do tego przeciw Polsce ! Czyli efekt odwrotny do zamierzonego. Oczywiście nie można udawać, że deszcz pada jak ktoś po nas pluje i trzeba czasem się odezwać. W końcu trzeba mieć trochę honoru, a też nikt nie szanuje takiego co tylko przytakuje. Ale wszystko z głową. Sens może był, ale wg mnie nie w tej formie. Ale to tylko moje zadanie ;)
dobre 2013-08-10 21:37:02
mówie wyrażnie ja nie mam nic jesli akcja ma na celu dobro zwierzat ale w tym wszystkim nie można zapomniac o ludziach i szacunku w obie strony ....jest funpage który ma własnie na celu dobro koni a nie szkodzi ludziom ----Na Morskie Oko chodzę piechotą ......mądre hasło i zachowany szacunek do ludzi którzy mieszkaja na podhalu .....zwłaszcza gdy chodzi tam o 60 fiakrów ....nawet zwrócono uwage ze cel jest zeby nie korzystac z transportu a nie miec pretensje do nas lub w idiotyczny sposób pod hasłem : Nie jeżdżę na Podhale dopóki w Morskim Oku giną konie psuc nam opinie ...postepowanie naiwne --czy my mamy sie zwolnic z pracy dla dobra tej pani by stac w morkism i krzyczec ...ktos tu chyba ma jakies problemy ...to turysci sa na wczasach i korzystaja z tego ...my podhalanie pracujemy ..i nie mamy czasu na rozrywki ...głupie naiwne i totalnie nie przemyslane --działane pod wpływem chwili i emocji ...wrecz obrazliwe..
Abeto 2013-08-10 21:07:08
Qaz ja tam popieram akcję prawdziwych kibiców-patriotów Lecha. Gdyby MSZ było tak konsekwentne to protestowałoby o to samo co działo się na Litwie w czasie meczu z naszymi.Nie wspomnę już o skandalicznym zachowaniu kibiców podczas występu Radwańskiej w Izraelu ale o tym cicho sza!!!
qaz 2013-08-10 20:24:39
@dobre - im bardziej fanpagi koni z M.O. przypominają poziom "Litewski chamie klęknij przed polskim panem" tym lepiej dla Podhalan. W końcu nie trzeba tu turystów (choćby jaką kasą dysponowali) na poziomie kiboli Lecha. Do tego jak na razie sprawców nie ujęto, za to rykoszetem oberwał MSZ i klub więc ......... co cię nie zabije, to cię wzmocni.

@jaturystka - a wyścigi na Służewcu są OK ? Najpierw rzeczowe dowody. To, że koń biegnie jeszcze niczego nie oznacza. Sam jestem bardzo ciekawy wspólnych badań TPN i TONZ. W końcu w ostatnich latach obniżono obciążenie koni o 30%. Może wreszcie zobaczymy kto oszukiwał bardziej i czy tak naprawdę koniom krzywda się dzieje. Takie "wyścigi" traktowałbym bardziej w kategorii zagrożenia osób postronnych, a nie koni.
jaturystka 2013-08-10 19:41:39
W lipcu bylam swiadkiem jak scigali sie woznice wiozac turystow , wiec panstwa tlumaczenie jest nieprawda .Jestem za wycofaniem koni wtedy beda isc ludzie ktorzy kochaja gory a lenie zostana na krupówkach
harnas63 2013-08-10 19:30:01
i znowu sie zablokowalo??
Gospodyni 2013-08-10 19:21:47
To juz nie nagonka, to szantaz fiakrow i TPN pod oslona - ochrony zwierzat. Mozna pomagac zwierzetom ale nie zadac likwidacji uslug i bojkotowac !!!!!!!!!! To jawne dzialanie na rzecz wagonikow!!!!!!!!!!!!!
krakus 2013-08-10 17:31:12
według mnie już dawno trzeba było zmienić załą dyrekcje parku , która jawnie jest skorumpowana , i działa w zmowie z lokalnymi władzami t.j.gminą bukowina .Póki nie będzie nowy dyrektor wraz z innymi nowymi pracownikami nic nie wskóracie .
dobre 2013-08-10 16:59:12
ja mam propozycje urocyk nie pani Jola Dowiat-Urbańska wraz se swoja :Nie jeżdżę na Podhale dopóki w Morskim Oku giną konie -----zamilknie bo jak dalej bedzie nas obrażała i wyzywała od lokalnej siwty nic nie robiącej na korzyśc konikow to potraktujemy jako grozby i dzialanie na niekorzysc turystyczną ......
qaz 2013-08-10 15:42:44
No cóż - organizacje eko już od dawna są postrzegane jak terroryści: dajcie kasę to odblokujemy. Szkoda, że w tym całym syfie rzeczowe idee mieszają się z pogonią za forsą. Niektóre organizacje prozwierzęce też już dorobiły się takich oskarżeń (wg doniesień medialnych). I znów zamiast obiektywnej prawdy mamy badania i kontrbadania. Ale tak to jest - w mętnej wodzie najgrubsze ryby pływają, a świat się kręci wokół d...y i pieniędzy.
uorcyk 2013-08-10 12:50:59
moim zdaniem, mierzysz ich swoja miarą. Tymczasem, mozan cos robic DLA IDEI dla koni a nie z wyrachowania !
gogus 2013-08-10 11:39:03
Czysta nagonka. Taka akcja jaką przeprowadza np. VIVA zazwyczaj ma drugie dno. W rzeczywistości chcą wyeliminować konie, żeby wprowadzić kolejkę elektryczną, która byłaby żyłą złota dla prywatnej spółki....
Litwor 2013-08-10 08:55:42
Do dyskutanta "Wiater". No przykro stwierdzić, że nie masz pojęcia czym zajmuje się Trybunał Europejski. Musisz trochę poczytać choć może sprawić Ci to trudność. Używanie epitetów w tekstach upublicznionych jest mało eleganckie i raczej świadczy o rzucającym epitety a nie o "obdarowanym" No ale, zmiana pogody i może idzie na Halny.
uorcyk 2013-08-10 08:47:11
cyt: Z dokumentacji zgromadzonej przez Tatrzański Park Narodowy wynika, że żaden koń nie został oddany do rzeźni przez dorożkarza.
Ubiegłoroczny casus Cygona ( tego co sie rozleniwił) pokazuje akurat co innego ! Zreszta tutaj kluczem jest cena konia: kon w rzezni jest najtańszy a trudno uwierzyc, ze ktos odkupuje konia za kilkanascie tysiecy ( sic!) zeby go za dzien czy nawet tydzień odsprzedać za około cztery tysiace .. Byłby to ewidentnie kiepski biznes :P
uorcyk 2013-08-10 08:38:47
...
wiater 2013-08-10 00:56:32
do Strasburga , podajcie tych osłów , zwłaszcza skorumpowanych parkowców , nigdy nie będzie końca Pani Beato , nie cackajcie się z tą chołotą
hawrański 2013-08-09 23:55:53
Pani " Uorcyk" i tak tego tekstu nie zrozumie. Bo dla niej najważniejszy jest współczynnik oporu toczenia 0,28!!!!. I koniec dyskusji.
akm990 2013-08-09 17:37:07
to z fundacja Viva , było wiadomo , lepiej by napisali jak się zapatrują na prototypowa kolejkę gonadową na tej trasie

Reklama
 • PRACA | dam
  Austria! Praca blisko granicy, wysokie zarobki+diety, 14 wypłat, weekendy w domu. Najlepsze oferty dla budowlańców na www.clubsilesius.pl tel. 664468573. 664468573praca@csopole.pl www.clubsilesius.pl
  Tel.: 664468573
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA "ZAWRAT" W ZAKOPANEM, ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY APARTAMENTY, PENSJONATY ORAZ KLIENTÓW INDYWIDUALNYCH.. +48698636096pralniazawrat.zakopane@gmail.com
  Tel.: 48698636096
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni pracownika do profilowania (wycinania) skór owczych - możliwość przyuczenia, mile widziane doświadczenie. Dzwonić od poniedziałku-piątku w godz. 8-16. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ RTV AGD NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
 • PRACA | dam
  Karczma w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ - 602 611 999.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 571 240 909.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
  Tel.: 502 303 913
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W ZAKOPANEM - PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ/SPRZĄTANIE POKOI (DORYWCZA, 8-10 DNI W MIESIĄCU), 18 zł/godz., umowa zlecenie. 511 397 987.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ZASTĘPCĘ SZEFA KUCHNI. 606 208 503
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, od 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ I POMOC KELNERSKĄ - PRACA STAŁA, 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM, 17 za godzinę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Aparthotel w Białce Tatrzańskiej zatrudni RECEPCJONISTĘ/TKĘ -praca zmianowa ,umowa o pracę na pełny etat ,elastyczny grafik ,atrakcyjne wynagrodzenie 512576206 /aparthotelbialczanski@gmail.com. 512576206aparthotelbialczanski@gmail.com
  Tel.: 512576206
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE, KELNERKI - ZAKOPANE - 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy TECHNICZNEGO w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Tel 720 762 779. Mail: biznes@hotelcrocus.pl
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY OSOBY DO SPRZĄTANIA MARKETU BUDOWLANEGO przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. Praca dwuzmianowa. Stawka od 13,85 zł na godzinę netto (na rękę). Kontakt pon. - pt. w godz.8 - 15, tel. 601 156 466
  Tel.: 601 156 466
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię DO KWIACIARNI W PORONINIE. Praca stała. 507 02 06 04.
 • PRACA | dam
  POMOC DO PENSJONATU - KOŚCIELISKO - 600 403 706.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI W ZAKOPANEM ZATRUDNI POKOJOWĄ . STAŁA I PEWNA PRACA. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Dom Wypoczynkowy przyjmie kucharza/kucharkę oraz pomoc do obsługi w obiekcie na sezon zimowy. Praca od połowy grudnia. Wysokie wynagrodzenie!. 668 021 047
  Tel.: 668 021 047
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-10-27 15:56 Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym 2021-10-27 15:15 Z odblaskiem za pan brat 2021-10-27 14:26 Nie płacili za pokoje i okradali hotele. Podróżowali z 2,5-letnim dzieckiem 2 2021-10-27 13:45 Kolejna atrakcja dla rowerzystów w Nowym Targu 2021-10-27 12:58 Słowackie Tatry w czarnej strefie 2021-10-27 12:25 Nietrzeźwy traktorzysta zatrzymany w Lipnicy Wielkiej 1 2021-10-27 12:00 Pogoda piękna, a w Kuźnicach pustki. Nikt nie stoi w kolejce po bilety! 2021-10-27 11:14 Teren skażony chemicznie i ewakuacja kolejki linowej (WIDEO, ZDJĘCIA) 2021-10-27 10:44 Młode niedźwiedzie już niewiele mniejsze od matki (WIDEO) 2021-10-27 10:38 W całym kraju najwięcej zakażeń od kwietnia. Na Podhalu ponad 20 przypadków 4 2021-10-27 10:00 Symboliczne cmentarze w Tatrach 1 2021-10-27 09:00 Mieszkańcy Buflaku nie chcą masztu 5G: nigdy wieża tu nie stanie! 6 2021-10-27 08:22 Skocznia pięknie oświetlona 2021-10-27 07:36 Zmarł Roman Dzioboń 1 2021-10-26 21:30 Dostaliśmy pięć, a stracimy osiem milionów złotych 21 2021-10-26 21:00 Po pandemicznej przerwie wraca konkurs dla młodych tancerzy 1 2021-10-26 20:12 Panorama Tatr z masztem. Mieszkańcy mają mieszane odczucia 15 2021-10-26 19:30 Do Ostrowska samochodem, dalej - pieszo 1 2021-10-26 18:45 Puste jesienne Zakopane 2021-10-26 18:11 Dwór w Łopusznej w remoncie 2021-10-26 18:01 Jesienne torfowiska (ZDJĘCIA) 2021-10-26 17:15 Covidowe przepełnienie w szpitalu powiatowym i apel o szczepienia 7 2021-10-26 16:34 Lawina wypadków na Babiej Górze. Goprowcy nie mieli odpoczynku 1 2021-10-26 16:15 Ktoś rozpylił nieznany gaz na stoku, konieczna ewakuacja ludzi z kolejki linowej 2021-10-26 16:14 Zaduszki jazzowo-bluesowe 2021-10-26 15:30 Redyk Hyrczyków (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2021-10-26 14:45 Ratownicy TOPR musieli się desantować 1 2021-10-26 14:26 Sprawdź bezpłatnie ustawienie świateł w samochodzie 2 2021-10-26 14:15 Jakie rajstopy na zimę wybrać? 2021-10-26 14:00 Trwa remont linii kolejowej. Przyniesie on zamknięcie przejazdu na Ustupie 1 2021-10-26 13:15 Spacerkiem wokół odnowionego centrum kultury. Jak Wam się podoba? 2 2021-10-26 12:40 Część Zakopanego bez prądu 6 2021-10-26 12:30 Dziś znów ponad 6000 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Bardzo dużo zgonów z powodu Covid-19 5 2021-10-26 11:30 Oderwała się Turnica Kurczaba. Nowe nagranie z kamiennej lawiny w Tatrach (WIDEO) 2 2021-10-26 10:50 Nie dziś, lecz 9. grudnia upamiętnimy "UJKA" Krzeptowskiego 2021-10-26 10:45 Mroźny poranek w Zakopanem, a w Tatrach inwersja. Słoneczne prognozy 2021-10-26 10:00 Walonki dla góralek 2021-10-26 09:00 Słońce wzeszło nad Tatrami 2021-10-26 08:00 Zakopane dostanie 5 milionów złotych 11 2021-10-25 21:15 Nie wiadomo, kiedy odjeżdża bus. Wciąż brakuje rozkładów jazdy 3 2021-10-25 21:02 Auto w rowie 2021-10-25 20:30 Akwen w jesiennym wystroju 2021-10-25 20:00 Wiem, kto zabił. Jedno z was będzie następne. Konkurs dla czytelników 2021-10-25 19:45 Piętnastu kierowców straciło prawa jazdy 2021-10-25 18:40 23-letni kierowca był pijany. Policja podała szczegóły zatrzymania na Rafaczówkach 12 2021-10-25 18:15 Nic na siłę. Nie musimy robić zatoczek postojowych 9 2021-10-25 17:45 Pamięci Hanki Nowobielskiej 2021-10-25 17:42 Muza w Cafe Lulu 2021-10-25 17:33 Katolipa - kicz a sztuka sakralna. Spotkanie w Jatkach 2021-10-25 17:30 Paraliż miasta to norma 12
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-10-27 15:37 1. @podatnik , chyba masz rację. Musiałeś dostać naprawdę niezłego kopa 2021-10-27 15:35 2. Dziady i tyle 2021-10-27 15:19 3. źle państwo szlachta liczycie. kto dostał 5mln ? będzie pewnie następna galeria. 8 mln w plecy tylko dla budżetu miasta. zapominacie, że cały Ład jest za obligacje, które będą spłacać jeszcze nasze dzieci i wnuki, a na pewno nie PIS. długi Gierka przynajmniej zachód umorzył i nam się upiekło. teraz trzeba będzie płakać i płacić, bo żadne stany wojenne czy zmiany ustroju już nam nie pomogą. 2021-10-27 15:18 4. A było zarobić i leżeć do gory wojtkiem w hotelu. Ale samo nic sie nie zrobi. 2021-10-27 14:59 5. Do wszystkich zwolenników śpiącego psychola kaczora i jego przydupasów: czy dalej będziecie głosować za oszustwami demagogią, populizmem, niekompetencją i rozkradaniem Polski ? Dalej? 2021-10-27 14:54 6. Przecież to nie są przystanki powiatu tylko gminne bo są na drodze gminnej i to zarządca ma obowiązek umieszczenia rozkładów. 2021-10-27 14:53 7. Nowoczesność przeszkadza tylko pisowskiej ciemnocie.Tak dla porównania - dlaczego tolerowany jest widok z wielkim krzyżem na Litwince w Czarnej Górze? Ten to dopiero daje kopa. 2021-10-27 14:52 8. @ Ja pamiętaj ,że nie jesteś sam na tym świecie . 2021-10-27 14:29 9. Czemu nie kontrolują w czwartek i piątek po 21 w Lipnicy powracającą Austrye, tam było by co zgarniać, limity prędkości grubo ponad normę! 2021-10-27 14:06 10. @ja Mam kolesia w twoim wieku który też tak mówił...lezy w szpitalu pod respiratorem i błaga o szczepionke.Puki co jesteś odporny ale kiedyś i ona się skończy.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP